آیا یوگا برای درمان واریس مفید است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

شاید شما نیز شنیده باشید که یوگا برای درمان واریس پا مفید است می خواهیم با هم ببینیم آیا این گفته صحت دارد ؟

یوگا را باید تجربه کرد…..
با آن خو گرفت و از مواهب آرام بخش این مکتب باستانی در روح و جسم بهره برد……

آشنایی با یوگا و پرداختن به آن خط مشی نو را در زندگی ترسیم می کند و آدمی را از جهان پر استرس و تلاطم به دنیای درونی سکوت دور از آشفتگی هدایت می کند آنگاه با تمرکز روی تک تک بخشهای جسم در برگرداندن قوای از دست رفته و نشاط وصف ناپذیر به او یاری می رساند. تمام این موهبتها باعث شده یوگا با ریشه ای چند هزار ساله همچنان برای ساکنین زمین سبکی به روز و قابل اعتماد باشد.

یوگا ریشه در تاریخ چندین هزارساله دارد (بین 2 تا 15 هزار سال پیش از میلاد).کلمه یوگا از ریشه yuj به معنای اتحاد وپیوستگی است . این کلمه اول بار در متون آریایی رصد شد ولی باستان شناسان برا ین باورند که یوگا قبل از آریایی ها در هند ریشه داشته است و در حدود 4 قرن قبل میلاد دانشمند عالم هندی به نام پاتانجالی در کتاب به نام یوگاسوترا به مراحل هشتگانه یوگا موازی با مبانی یوگای امروزی پرداخته است. بعدها کتاب پاتانجالی توسط ابوریحان بیرونی به عربی برگردانده شد و ابوریحان یوگا را روشی برای تذهیب نفس و خلوص تن ذکر کرد.

یوگا و واریس

بدون شک یوگا قدیمی ترین روش ارتقاء شخصیت آدمی است و تاثیرات شگرفی بر انسان دارد به همین دلیل است که پایدار مانده و حتی با گذر زمان جنبه های مقدس اعتقادی و پیروان فراوان کسب نموده است. یوگا برای قرنها در هند و خاور دور به حیات خود ادامه داده تا در قرن 19 به اروپا و آمریکا اشاعه یافت و سرانجام سر از آزمایشگاهها برای کشف حقیقت ذاتی اش یافت.

در مرکز تحقیقاتی کارولینسکا در استکهلم بود که تایید شد اثرات جسمی و ذهنی یوگا افسانه نیست بلکه حقیقت محض می باشد. این کشف باعث مقبولیت روز افزون یوگا شد و اینک هر روز میلیونها انسان برای یافتن راهی هموار به یوگا رو می آورند و شیفته مواهب این مکتب باستانی می شوند.

از یوگا در طب سنتی برای کنترل علایم بسیاری از مشکلات جسمی و روحی بهره گرفته میشود.استفاده از یوگا برای درمان واریس یکی از همین موارد است.

شاید شما نیز شنیده باشید که:

یوگا برای درمان واریس مفید است می خواهیم با هم ببینیم آیا این گفته صحت دارد ؟

واریس به علت نقص در عملکرد دریچه های موجود در دیواره داخلی رگها بروز می کنند که به صورت ظاهر برجسته در رگهای پا تظاهر می یابد . این بیماری عمدتا به دلیل وجود زمینه ارثی یا سابقه خانوادگی در افراد نمود می یابد . در این حالت به جای پمپ خون به سمت قلب شاهد نشت خون به سمت عقب و انباشت خون در رگ های برجسته خواهیم بود. از منظر بالینی درد ساق پا، خستگی ، گرفتن پا درد یا همان کرامپ عضلانی و تورم از علائم بیماری واریس هستند و عوارض خطرناک مانند لخته خون در پا و زخم پای وریدی در انتظار افراد بی توجه و سهل انگار نسبت به واریس می باشد.

آیا یوگا برای درمان واریس موثر است؟

با این علایم و علل بروز به احتمال زیاد شما خودتان به پاسخ صحیح رسیده اید…
واریس با یوگا درمان نمیشود و رفع نمی گردد. بدون انجام اقدامات پزشکی رگهای واریسی خودبخود اصلاح نشده و به احتمال زیاد با گذشت زمان وضعیت رگهای واریسی وخیم تر و بدتر هم می شود.

یوگا برای درمان واریس چه فایده ای دارد؟

اینکه یوگا واریس را درمان نمی کند به این معنی نیست که یوگا برای درمان واریس منفعتی ندارد. حرکات کششی و نرمشهای یوگا (آساناها) تورم و درد واریس در پاها را برطرف می کند. حفظ تناسب اندام و انعطاف پذیری از ثمرات خوب تمرینات یوگاست. این تمرینها به شما در کنترل واریس و کاهش شدت درد کمک خواهد کرد اما انتظار معجزه ( درمان رگها و محو شدن واریس) را نداشته باشید.

تمرین یوگا برای درمان واریس

یوگا و واریسیکی از حرکتهای بدنی موثر در یوگا برای درمان واریس تاداسانا نام دارد. قبل از شروع این حرکت بایستی به این موضوع که در حالت طبیعی چگونه می‌ایستید توجه کنید .

اگر وزن خود را بر روی قسمت های داخلی پا می‌اندازید ساق های پا و زانوهایتان بصورت پرانتزی رو به داخل قرار می گیرند و اگر بالعکس وزن بدن را به روی قسمت های بیرونی پا انتقال می دهید ، زانوها بصورت ضربدری رو به بیرون قرار خواهند گرفت که هر دو مورد جزء ضعف ها و ناهنجاری های پاها محسوب شده و در دراز مدت عوارض گوناگونی را گریبانگیر فرد خواهد نمود .

در صورتی که نمی‌توانید متوجه وضعیت ایستادن خود شوید به فرمی که کفش هایتان پس از مدتی استفاده به خود گرفته‌اند توجه کنید . از روی ظاهر آنها می‌توانید از طریقه ایستادن و البته راه رفتن خود مطلع شوید . با نگاه به کف کفش ها توجه کنید که وزنتان را اکثراً بر روی کدام قسمت کف پا می اندازید!‌ پس از آگاهی از این امر در وضعیت تادآسانا بایستید و سپس کمی به عقب و بعد به جلو متمایل شوید . اول انگشتان پاها را بر روی زمین گذاشته و پس از آن پاشنه‌های خود را بگذارید .

اگر احساس کردید وزن خود را بر روی انگشتانتان انداخته‌اید کمی به عقب متمایل شوید و بالعکس . نهایتاً در حالیکه پاهایتان با انگشتان باز و کشیده بر روی زمین قرار دارند ، بدن خود را بالا کشیده و سعی نمایید بر جاذبه زمین غلبه کنید . این بهترین وضعیت ایستادن برای کمک به ایجاد تعادل و هماهنگی بدن است . نکته مهم دیگری که می بایست مد نظر داشته باشید این است که در وضعیت های ایستاده به کشیدگی انگشتان که باعث کشیده شدن کف پا می‌گردد نیز توجه کنید . هم زمان با فشار پاشنه‌های پاهایتان به زمین انگشت کوچک و انگشت بزرگ خود را نیز بر روی زمین فشار داده و برجستگی های زیر انگشتانتان را نیز روی زمین قرار دهید . این عمل باعث بهبود گردش خون در پاها شده ، همچنین خون را به قلب پمپاژ می کند که موجب می شود ورم پا و واریس رگ ها نیز از بین ‌برود .

برای آشنایی با ورزش های مناسب جهت درمان واریس پا می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا با ورزش

افزون بر تاداسانا تمرینات ورزشی دیگر یوگا برای درمان واریس مفید هستند که در فیلم  نشان داده شده اند.

اما اگر واریس دارید به فکر درمان آن باشید

مشغله های امروز باعث شده تا ما بسیاری از مشکلات جسمی و حتی احوالات درونی خود را فراموش کنیم و تا وقتی به مرحله پیشرفته نرسیده و درد و عوارض واریس گریبانگیر ما نشده برای درمان امروز و فردا می کنیم. اگر رگهای برجسته ، طنابی شکل یا همان واریس را دارید زودتر به دکتر واریس مراجعه کنید امروزه با روشهای ساده بدون نیاز به جراحی مانند لیزر واریس یا روش رادیوفرکانسی، واریس درمان پذیر است. حیف است که خود را از نعمت داشتن پاهای سبک و سالم محروم کنید

برای اطلاع از روشهای بکاررفته برای درمان قطعی واریس اینجا را کلیک کنید.

 کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسیم یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  قصد بارداری دارم، میخوام رگهای واریسی پشت پا رو درمان کنم، الان بهتره یا بعد از زایمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   اگر قصد بارداری دارید بهتر است درمان واریس را به بعد از شیردهی موکول کنید 

 • تصویر کاربر زیزی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من واریس پا دارم و الان که مچ پام پیچ خورده و دکتر گچ گرفته، اگر الان برای جلوگیری از لخته شدن خون قرص اکسابین بخورم، برای واریس پام مضر است یا اثری ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   باید با نظر پزشك معالج بايد باشد.

 • تصویر کاربر حمیدرضا پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  واریس دارم و خارش شدید در قسمت پاها
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام / به نظر می اید مشکل واریس شما واریس طنابی و ریشه دار است . این نو ع از واریس نیاز به درمان دارد . جهت اعلام نظر قطعی  و درمان لطفا سونوگرافی کالر داپلر وریدی از پا انجام دهید و گزارش سونو گرافی را ارسال نمایید یا اینکه حضورا  وقت بگیرد و تشریف بیاورید  شماره تماس جهت تعیین وقت 02122819276-7 ( پاسخدهی شنبه تا چهارشنبه ) عکس ارسالی بعدی دقیقتر است / به شما مجدد پاسخ می دهیم از صبوری شما سپاسگزاریم

 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب متخصص قلب و عروق هستم ،امکان برگزاری دوره آموزشی جهت اسکلروتراپی رگهای واریسی برای متخصصین قلب و عروق وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام ساليانه برگزار ميشود معمولا در لينك فلبولوژي اطلاع رساني ميشود.
   يك برنامه وريد در كنگره تازه هاي قلب و عروق دكتر قاسمي ٢٩ مرداد تا ٢ شهريور داريم

   لينك عضويت گروه فلبولوژي

   https://telegram.me/joinchat/BTqDbDwTIhCC9YS3VZ9Zpw

   ترومبو آمبولي شايعترين علت مرگ و مير قابل پيشگيري بيمارستاني است.

   در گروه بيماريهاي وريد مباحث مربوط به dvt اندام تحتاني و فوقاني آمبولي ريه واريس و درمانهاي آن فيلتر ivc
   انژيوپلاستي وريد svc syndrome و بسياري موضوعات ديگر مطرح ميشود.

 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من از بچگی یکسری مویرگهای پاره و بنفش ریز روی پاهام دقیقا پشت ران داشتم ک الان مدت یکسال هست ک واقعا داره ادیتم میکنه و درد داره.. یک پزشک داخلی هم رفتم تشخیص دادن واریسه از شدت درد شبها خواب ندارم و موقع روزهم در هنگاه فعالیتهای روزانه درد دارم میخاستم بپرسم درمانش چیه و ایا میتونم از متخصص داخلی هم درمان بگیرم؟ و طول درمانم چقدر طول میکشه؟ایا راهی برای ازبین بردن ظاهر زشت واریس روی پاهام هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام درد پای شما ارتباطی به این رگها ندارد این رگها ، در واقع رگهای عنکبوتی هستند 

   متخصص داخلی این رگها را درمان نمی کند . اینکار در کلینیکهای واریس توسط متخصصین قلب و عروق و یا جراحی عروق انجام میشود
    
    
    
   بر اساس   تشخيص اوليه درمان شما  اسکلروتراپی C   تعداد جلسات 2 جلسه با فاصله 4-6هفته است
    
   واریس پای شما تا جايي كه از نگاه ديگران ديده نشود رفع خواهند شد. 
   در مورد رگهای فعلی شما درمان قطعی است ولی ممكن است در اينده  رگهایديگری ايجاد شوند كه  مرتبط با ارث        وضعيت هورمونی و بسياري فاكتورهای ديگر است.
    
   برای تنظیم وقت مراجعه درمان با شماره 02122819276 یا7 تماس بگیرید و با گفتن نتیجه مشاوره  جهت اقدام به درمان راهنمایی شوید 
 • تصویر کاربر مسعوداسکندری شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایابهبود صدردرصدی حاصل میشود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   لطفا سوالتان را دقیقتر مطرح کنید مدام روش مدنظر شماست به لحاظ ظاهری می فرمایید یا علایم واریس مثل درد و سنگینی مدنطر شماست . دقیقتر بپرسید و راهنمایی شوید . عکس از پایتان می توانید بفرستید و در مورد روش درمان و میزان بهبودی سوال کنید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۳۱ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانم ۳۴ ساله ای هستم که دچار واریس شدید پا تا قسمت های ران پا شده ام مویرگ های پاره شده در زیر پوست مشاهده میشود از چند شب پیش درد مچ پاها شروع شده میخواست بپرسم جوراب واریس میتواند مشکل من رو برطرف کند و ایا مویرگ های پاره شده اثراتش از روی پوست برداشته میشود یا نه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۱ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سپیده پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم شما در کرج برای عمل واریس پا با بیمه تکمیلی انجام میدهید با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   آیا روش درمان واریس شما مشخص شده است؟ در کلینیک کرج برخی روشها انجام می شود البته این روشها تحت پوشش بیمه نیستند. در خصوص روش لیزر درمانی یا رادیوفرکانسی بیماران به کلینیک تهران ارجاع داده می شوند که در تهران با بیمه های مختلف کار انجام می شود
   اطلاع از بیمه ها در لینک ذیل
   https://www.iranvein.com/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%B3/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D9%81-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF/
 • تصویر کاربر حمیده دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا رگ های عنکبوتی با ورزش به حالت طبیعی بر می گردند.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   با ورزش نمی توان رگها را برطرف کرد. ولی میتواند جلوی پیشرفت و زیاد شدن رگها را بگیرد. ورزش هوازی و کاهش وزن در صورت داشتن وزن اضافی به شما توصیه می شود.
   اگر شغل نشسته دارید این ورزشها را مدنظر داشته باشید.https://www.iranvein.com/1143
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا زالو درمانی برای واریس خوبه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   زالو درمانی برای رفع موقت درد خوب است اما درمان قطعی محسوب نمی شود و خیلی زود درد و علایم به سراغتان بر می گردد. در ضمن زالو درمانی نمی تواند جلوی عوارض واریس را بگیرد و در واقع فقط شاید شما را برای مدتی از درد راحت کند. نیشگاه زالو هم جای نسبتا بد منظره ای را روی پوست ایجاد می کند اگر زالو درمانی در جای بهداشتی انجام نشود خطر عفونت وجود دارد . در موارد شدید واریس ممکن است زالو درمانی با افزایش خطر بروز زخم وریدی مثل تجربه تلخ پیش آمده برای یکی از بیماران کلینیک ما همراه باشد. لطفا فیلم صحبتهای بیمار تحت درمان با زالو درمانی و مشکل پیش امده برای ایشان را ملاحظه بفرمایید . https://instagram.com/p/BfgbAqmDQce/
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر