علائم واریس را بشناسیم

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا گز گز انگشتان پا نشانه واریس است؟
 

آخرین سوالی که در مورد علائم بیماری واریس از دکتر اقدسی در تاریخ 20 مرداد 99 پرسیده شده است

من واریس طنابی دارم و یه چند روزیه که خیلی سر پا ایستادم و دارم اذیت می شم انگشت همون پایی که واریس داره سر میشه ، بخاطر واریس اینطوری شده ؟

پاسخ دکتر مهرداد اقدسی : سِر شدن ، گز گز ، مور مور انگشتان پا هیچ ارتباطی به  واریس طنابی ندارد. توصیه می کنم چند روز فشار نیاورید و استراحت داشته باشید رفع می شود. البته واریس شما نیاز به درمان دارد ولی سِر شدن معمولا علامتی از فشار روی عصب است لذا در زمان مناسب با متخصص ستون فقرات مشورت کنید.

واریس یکی از مشکلات شایع وریدی است.واریس به رگهای برجسته و طنابی شکل به رنگ سبز یا همرنگ پوست گفته می شود. علائم واریس شامل رگهای طنابی شکل، درد و احساس خستگی و همچنین ورم پا می باشد، علاوه بر این علل ایجاد واریس را در ادامه برررسی خواهیم کرد.

تقریبا از هر چهار نفر، یکنفر به بیماری واریس به درجات مختلف در طول زندگی خود گرفتار می شود و بسیاری از افراد از کنار آن به سادگی رد می شوند….

رگهای واریسی چه فرقی با رگهای سالم دارند؟

وریدها مسئول بازگردانیدن خون بدون اکسیژن (خون تیره رنگ) از اندامها به قلب هستند. در دیواره داخلی وریدها دریچه های یک طرفه به نام دریچه لانه کبوتری وجود دارد که در رگهای سالم خون را فقط به سمت قلب هدایت می کنند و عملکرد اصلی آنها پیشگیرى از بازگشت خون به سمت پاهاست.

رگ های واریسی

اگر دیواره ورید ها خاصیت ارتجاعی خود را ازدست بدهد و این دریچه ها کار خود را به خوبى انجام ندهند، خون به عقب بازمی گردد و در وریدها تجمع می یابد و در نهایت سبب تورم آنها مى شود. واریس هنگامی ‌رخ می‌دهد که این دریچه‌ها دچار نارسایی شده باشند و رگهای واریسی به صورت برآمده و گره گره در زیر سطح پوست پدیدار مــــــی شوند.

علائم واریس پا

نشانه های واریس در همه افراد مشابه نیست. برخی افراد همه علائم را دارند در حالیکه برخی دیگر ممکن است یک  یا چند نشانه را نشان دهند.

رگ های متورم و برآمده

واریس معمولا با ظاهر رگ های برجسته دیده می شود این رگها ر قسمتهای مختلف پاها به خصوص پشت وکنارهای زانو، روی ران و ساق پا دیده می شود. قطر رگ ها از کمتر از یک سانتی متر تا حدود چند سانتی متر  می رسد و این رگها عملا عملکرد طبیعی ندارند و مثل یک حوضچه خون عمل می کنند و به جای شرکت در فرایند خونرسانی و انتقال خون به سمت قلب، باعث توقف و ایستایی خون در مسیر گردش خون می شوند.

درد و سنگینی پا

اکثر موارد  رگ های واریسی پا با سنگینی و درد مبهم و گنگ در پا همراه است که با ایستادن طولانی مدت واضح تر میشود ، در مراحل اولیه بیماری رگ های واریسی حتی قبل از دیده شدن رگهای واریسی حس سنگینی و درد ساق پا  توسط بیماران بیان می شود.

آیا می دانید درد واریس چگونه است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درد واریس

احساس سنگینی به مرور و با پیشرفت بیماری در پاها تشدید می شود به نحویکه بیماران در بسیاری از موارد عنوان می کنند بیش از 20 دقیقه قادر به ایستادن نیستند و دائم مجبور به تغییر حالت و حرکت برای کاستن از شدت سنگینی در پاها هستند.

سندرم پای بی قرار

از دیگر علایم شایع واریس می توان به سندرم پای بیقرار یا همان حرکت مداوم پاها اشاره کرد البته این علامت تنها ناشی از بیماری واریس نیست و مانع خواب راحت می شود.

گرفتگی عضلات پا در حین خواب

گرفتگی عضلات پا در حین خواب تغییر رنگ مایل به قهوه ای پوست در ناحیه مچ پا ، خارش، ورم پا  بخصوص ورم  پا و زخمهای پوستی  از دیگر علایم واریس هستند. البته لازم به ذکر است که این علایم برای تشخیص قطعی واریس کافی نیست و نمی توان تنها با رویت این علایم به نتیجه قطعی رسید.

[cاحساس درد در پا درد و گرفتگی عضلات از علائم واریس است.

آنچه مسلم است این علایم به عنوان زنگ خطری برای پیگیری و مراجعه به پزشک جهت تشخیص نهایی هستند تا از عوارض جانبی همچون زخم پا و فلبیت (لخته) پیشگیری شود و اقدامات درمانی مورد نیاز صورت گیرد.

 

علائم واریس در شدت های مختلف واریس 

واریس در درجات مختلف با علائم و نشانه های متفاوتی همراه می شود.

واریس درجه 1– واریس بدون علامت

واریس درجه 2– درد ، سنگینی ،خستگی پا ، خارش پوستی، گرفتگی عضله و ادم یا همان ورم در این درجه از واریس وجود دارد . بهتر است مبتلایان قبل از اینکه واریس پیشرفت کند، برای درمان  اقدام کنند. 

واریس درجه 3– در این مرحله علائم واریس وارد مرحله ای می شوند که نیاز  به رسیدگی دارد . تغییرات پوستی شروع می شود. سلولیتیس، اگزما، ریزش موهای پا ، ایجاد لک و تغییر رنگ پوست بخاطر تضعیف خونرسانی بروز می کند. این علائم  معمولا در یک سوم  پایین پا و نزدیک به قوزک پا بروز می کنند.

واریس درجه 4– در  این درجه از واریس تغییرات پوستی شدت می گیرند و تغییر در جنس و بافت پوستمشهود است و معمولا نارسایی وریدی مزمن ، رفلاکس و مسائل دیگر در این مرحله بروز می کنند. 

زخم وریدی: این زخمها بیشتر ناحیه قوزک، ساق پا  و گاها روی پا را درگیر می کنند.

 

آیا هر رگ برجسته ای واریس است؟

لازم است متذکر شویم که تنها ظاهر برجسته یک رگ بیانگر ابتلا به واریس نیست در برخی افراد به صورت آناتومیک عروق برجسته هستند و در افراد با وزن پایین رگهای برجسته بدلیل فقدان لایه محافظ چربی زیر پوست نمود واضحتری دارند و به اصطلاح به این حالت رگهای لخت گفته می شود که نیاز به درمان واریس پا و مداخله برای رفع آنها نیست.

عکس واریس پا

تنها ظاهر برجسته  و برآمده یک رگ بیانگر ابتلا به واریس نیست در برخی افراد به صورت آناتومیک عروق برجسته هستند و در افراد با وزن پایین رگهای برجسته بدلیل فقدان لایه محافظ چربی زیر پوست نمود واضحتری دارند.

آیا من واریس دارم ؟

اگر رگهای برجسته روی پا دارید این رگها نیاز به بررسی دارد.  اگر وجود رگ های واریسی مسجل شود اختلال و نارسایی دریچه های لانه کبوتری در ورید صافن که یکی از ریشه های اصلی واریس است وجود دارد.

پس از انجام سونو داپلر رنگی و تایید بیماری ریشه ای واریس بیمار باید تحت درمان داخل عروقی (اندوواسکولر) با لیزر ،رادیوفرکوونسی یا روشهای دیگر قرار گرفته و برای زیبایی ظاهری هم میکروفلبکتومی انجام خواهد شد.

علت واریس در جوانی و عوامل بروز واریس پا چیست؟

رگ های واریسی به دلایل متعدد و به ندرت ناشناخته ایجاد می شوند . به نظر می رسد مشکل اساسی ناشی از اختلال عملکرد دریچه ای در وریدهاست. عوامل موثر در بروز رگ های واریسی به صورت چکیده در ذیل اشاره شده اند.

سابقه خانوادگی و ژنتیک

در بسیاری از افراد مبتلا به ویژه در افراد جوان، سابقه خانوادگی ابتلا به واریس بیان می شود. در سالهای اخیر ژن مرتبط با دریچه های لانه کبوتری شناخته شده است. از سوی دیگر در برخی مطالعات شیوه زندگی مشترک بین اعضای خانواده به عنوان عامل خطری مهم در بروز این بیماری در اعضای یک خانواده معرفی شده است.

بالا رفتن سن

با بالار فتن سن احتمال ابتلا به رگ های واریسی بیشتر می شود.

شغل

آمارها حاکی از بروز بیشتر بیماری واریس در برخی از مشاغل است . ایستادن در یکجا به صورت ثابت و نشستن طولانی با بروز این بیماری ارتباط مستقیم دارد. معلمان، داروسازان، پرستاران، مهمانداران، نظامیان که مدت طولانی به صورت ایستاده فعالیت می کنند و مشاغلی همچون آرایشگری، فروشندگی، رانندگی و خیاطی درخطر بالای ابتلا به رگ های واریسی قرار دارند.

به شاغلین این حرفه ها توصیه می شود به صورت ادواری تحت نظر پزشک متخصص واریس پا بوده و سلامت وریدهای پای خود را چک کنند تا در صورت بروز هر گونه تغییر و مشکل بتوانند در مراحل ابتدایی اقدامات مقتضی را بکار گیرند.

اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن از عوامل مستعد کننده واریس است. اضافه وزن باعث فشار مضاعف به عروق پا می شود و در نهایت احتمال ابتلا به واریس افزایش می یابد.

جنسیت و هورمون ها

زنان بیشتر از مردان به رگ های واریسی مبتلا می شوند. به نظر می رسد بعضی از هورمونهای زنانه در این خصوص مسئول هستند و همین امر احتمال ابتلا به واریس در دوران بارداری را بیشتر می کند همچنین تغییر در شدت علائم رگ های واریسی منطبق با دوره های مختلف در سیکل ماهانه خانمها نشانگر ارتباط بین سطح هورمونهای جنسی زنانه و واریس است.

مطالعات صورت گرفته حاکی از بروز بیشتر رگ های واریسی در بین بانوانی است که از قرصهای  پیشگیری از بارداری استفاده می کنند.

بی تحرکی

 وقتی فرد راه نرود و مرتبا یکجا بنشیند مانند آنچه درخانمهای چاق و مسن دیده می شود .احتمال بروز اختلال در سیاهرگها زیاد می شود .

یبوست

 دفع ناراحت و وارد کردن فشار برای دفع ، فشار لگنی را افزایش می دهد و در نهایت باعث انتقال فشار به وریدها و روی دریچه ها و دیواره وریدها می شود .

سیگار کشیدن

 سیگار در سرخرگها باعث تصلب و تنگی عروق و در سیاه رگها باعث شل شدن دیواره (گشادی) و واریس می شود.

کم کاری تیروئید

ابتلا به رگ های واریسی در بعضی از بیماریها مانند بیماری کم کاری تیروئید بیشتر دیده می شود.

دوران بارداری

 در این دوران تاثیر توام تغییرات هورمونی بر شل شدن دیواره عروق و افزایش فشار وارد بر پاها به دلیل افزایش وزن مادر و از سوی دیگر افزایش حجم خون در گردش باعث ایجاد عروق واریسی در پاها می شود.

لخته خون

لخته خون در پا متعاقب مسافرتهای طولانی مدت در حالت نشسته و یا بستری شدن دراز مدت بدنبال جراحی و مانند آن ایجاد می شود می تواند از علل ایجاد و تشدید رگ های واریسی باشد.

شناخت علل و علائم واریس می تواند این فایده را برای شما داشته باشد که با ایجاد یک سری اصلاحات و تغییرات مناسب بتوانید از واریس پیشگیری کنید.

به عنوان مثال اگر اضافه وزن داردید به فکر کاهش وزن باشید یا اگر سیگار می کشید سعی کنید این عادت پر ضرر را  ترک نمایید. سیگار اثرات مخرب زیادی دارد که تهدیدی جدی برای سلامت افراد سیگاری و نزدیکان آنهاست.

استریا از علائم واریس نیست

ترک های پوستی که به نام استریا هم معرفی می شوند گاها با رگهای عنکبوتی اشتباه گرفته می شوند . این ترک ها در واقع از هم گسیختگی لایه درم ایجاد میشوند و‌ رفته رفته کم رنگ میشوند ولی محو و ازبین نمی روند. این ترک ها در دورانهای رشد سریع معمولا ایجاد می شوند مثل دوره بارداری، بلوغ و یا افزایش وزن شدید .  معمولا در سه ماه اخر بارداری بروز می کنند البته تغییرات هورمونی در بلوغ، بارداری و نیز هورمونهای مورد استفاده در بدنسازی و هورمون درمانی هم در ایجاد این ترکها دخیل هستند
در بارداری بیشتر این رگه های رنگی روی. ناحیه شکم، و‌ ران، سینه و ‌باسن بوجود می آید.
افرادی که با این مسأله  مواجه میشوند و گاها پزشکان در بدو‌تشکیل این رگها ممکن است
احتمال اختلال عروقی را بدهند اما این رگه ها ناشی از مشکل وریدی نیست. با متخصص پوست مشورت کنید.

استریا در ابتدا به صورت رگه های قرمز و بنفش رویت می شود و بعد به مرور رنگ این رگه های روی پوست می رود ولی این رگه ها ازبین  نمی روند.

مشاوره با دکتر اقدسی

 

خانم جوان: من تازگی در قرنطینه از مکمل چاقی استفاده کردم و ده کیلو چاق شدم در کنارش ورزش رو هم انجام میدم برای شکم ولی یه مدت درد پا داشتم به شد

رگه های بنفش رنگ: استریا در خانم جوان در اثر افزایش وزن
رگه های بنفش رنگ: استریا در خانم جوان در اثر افزایش وزن

پاسخ دکتر اقدسی

استریا یا استرچ مارک یا ترک پوستی در نوجوانی

شرح حال: یک ماه و نیمه برادرم پاهاش اینجوری شده، بردیم بیمارستان تهران سونوگرافی سه بعدی کرد ، انسداد عروق و پارگی نداشت آزمایش کلیه سالم بود

این استریا است که منشا عروقی ندارد

 پاسخ دکتر : واریس نیست. علت آن ترک در لایه زیر پوستی است. اغلب در اثر کشش سریع پوست به دنبال رشد یا تغییر وزن سریع ایجاد می‌شود. ممکن است در اثر تغییرات هورمونی زمان بلوغ، بارداری، رشد یا درمان‌های جایگزینی هورمونی هم ایجاد شود.
با توجه به سن فرزندتان توصیه می کنم با متخصص داخلی غدد مشورت نمایید

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.ئ

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.