علائم واریس را بشناسیم

واریس یکی از مشکلات شایع وریدی است.واریس به رگهای برجسته و طنابی شکل به رنگ سبز یا همرنگ پوست گفته می شود. علائم واریس شامل رگهای طنابی شکل، درد و احساس خستگی و همچنین ورم پا می باشد، علاوه بر این علل ایجاد واریس را در ادامه برررسی خواهیم کرد.

تقریبا از هر چهار نفر، یکنفر به بیماری واریس به درجات مختلف در طول زندگی خود گرفتار می شود و بسیاری از افراد از کنار آن به سادگی رد می شوند….

رگهای واریسی چه فرقی با رگهای سالم دارند؟

وریدها مسئول بازگردانیدن خون بدون اکسیژن (خون تیره رنگ) از اندامها به قلب هستند. در دیواره داخلی وریدها دریچه های یک طرفه به نام دریچه لانه کبوتری وجود دارد که در رگهای سالم خون را فقط به سمت قلب هدایت می کنند و عملکرد اصلی آنها پیشگیرى از بازگشت خون به سمت پاهاست.

رگ های واریسی

اگر دیواره ورید ها خاصیت ارتجاعی خود را ازدست بدهد و این دریچه ها کار خود را به خوبى انجام ندهند، خون به عقب بازمی گردد و در وریدها تجمع می یابد و در نهایت سبب تورم آنها مى شود. واریس هنگامی ‌رخ می‌دهد که این دریچه‌ها دچار نارسایی شده باشند و رگهای واریسی به صورت برآمده و گره گره در زیر سطح پوست پدیدار مــــــی شوند.

علائم واریس پا

نشانه های واریس در همه افراد مشابه نیست. برخی افراد همه علائم را دارند در حالیکه برخی دیگر ممکن است یک  یا چند نشانه را نشان دهند.

رگ های متورم و برآمده

واریس معمولا با ظاهر رگ های برجسته دیده می شود این رگها ر قسمتهای مختلف پاها به خصوص پشت وکنارهای زانو، روی ران و ساق پا دیده می شود. قطر رگ ها از کمتر از یک سانتی متر تا حدود چند سانتی متر  می رسد و این رگها عملا عملکرد طبیعی ندارند و مثل یک حوضچه خون عمل می کنند و به جای شرکت در فرایند خونرسانی و انتقال خون به سمت قلب، باعث توقف و ایستایی خون در مسیر گردش خون می شوند.

درد و سنگینی پا

اکثر موارد  رگ های واریسی پا با سنگینی و درد مبهم و گنگ در پا همراه است که با ایستادن طولانی مدت واضح تر میشود ، در مراحل اولیه بیماری رگ های واریسی حتی قبل از دیده شدن رگهای واریسی حس سنگینی و درد ساق پا  توسط بیماران بیان می شود.

آیا می دانید درد واریس چگونه است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درد واریس

احساس سنگینی به مرور و با پیشرفت بیماری در پاها تشدید می شود به نحویکه بیماران در بسیاری از موارد عنوان می کنند بیش از 20 دقیقه قادر به ایستادن نیستند و دائم مجبور به تغییر حالت و حرکت برای کاستن از شدت سنگینی در پاها هستند.

سندرم پای بی قرار

از دیگر علایم شایع واریس می توان به سندرم پای بیقرار یا همان حرکت مداوم پاها اشاره کرد البته این علامت تنها ناشی از بیماری واریس نیست و مانع خواب راحت می شود.

گرفتگی عضلات پا در حین خواب

گرفتگی عضلات پا در حین خواب تغییر رنگ مایل به قهوه ای پوست در ناحیه مچ پا ، خارش، ورم پا  بخصوص ورم  پا و زخمهای پوستی  از دیگر علایم واریس هستند. البته لازم به ذکر است که این علایم برای تشخیص قطعی واریس کافی نیست و نمی توان تنها با رویت این علایم به نتیجه قطعی رسید.

احساس درد در پا
درد و گرفتگی عضلات از علائم واریس است. 

آنچه مسلم است این علایم به عنوان زنگ خطری برای پیگیری و مراجعه به پزشک جهت تشخیص نهایی هستند تا از عوارض جانبی همچون زخم پا و فلبیت (لخته) پیشگیری شود و اقدامات درمانی مورد نیاز صورت گیرد.

آیا هر رگ برجسته ای واریس است؟

لازم است متذکر شویم که تنها ظاهر برجسته یک رگ بیانگر ابتلا به واریس نیست در برخی افراد به صورت آناتومیک عروق برجسته هستند و در افراد با وزن پایین رگهای برجسته بدلیل فقدان لایه محافظ چربی زیر پوست نمود واضحتری دارند و به اصطلاح به این حالت رگهای لخت گفته می شود که نیاز به درمان واریس پا و مداخله برای رفع آنها نیست.

عکس واریس پا

تنها ظاهر برجسته  و برآمده یک رگ بیانگر ابتلا به واریس نیست در برخی افراد به صورت آناتومیک عروق برجسته هستند و در افراد با وزن پایین رگهای برجسته بدلیل فقدان لایه محافظ چربی زیر پوست نمود واضحتری دارند.

آیا من واریس دارم ؟

اگر رگهای برجسته روی پا دارید این رگها نیاز به بررسی دارد.  اگر وجود رگ های واریسی مسجل شود اختلال و نارسایی دریچه های لانه کبوتری در ورید صافن که یکی از ریشه های اصلی واریس است وجود دارد.

پس از انجام سونو داپلر رنگی و تایید بیماری ریشه ای واریس بیمار باید تحت درمان داخل عروقی (اندوواسکولر) با لیزر ،رادیوفرکوونسی یا روشهای دیگر قرار گرفته و برای زیبایی ظاهری هم میکروفلبکتومی انجام خواهد شد.

علت واریس در جوانی و عوامل بروز واریس پا چیست؟

رگ های واریسی به دلایل متعدد و به ندرت ناشناخته ایجاد می شوند . به نظر می رسد مشکل اساسی ناشی از اختلال عملکرد دریچه ای در وریدهاست. عوامل موثر در بروز رگ های واریسی به صورت چکیده در ذیل اشاره شده اند.

سابقه خانوادگی و ژنتیک

در بسیاری از افراد مبتلا به ویژه در افراد جوان، سابقه خانوادگی ابتلا به واریس بیان می شود. در سالهای اخیر ژن مرتبط با دریچه های لانه کبوتری شناخته شده است. از سوی دیگر در برخی مطالعات شیوه زندگی مشترک بین اعضای خانواده به عنوان عامل خطری مهم در بروز این بیماری در اعضای یک خانواده معرفی شده است.

بالا رفتن سن

با بالار فتن سن احتمال ابتلا به رگ های واریسی بیشتر می شود.

شغل

آمارها حاکی از بروز بیشتر بیماری واریس در برخی از مشاغل است . ایستادن در یکجا به صورت ثابت و نشستن طولانی با بروز این بیماری ارتباط مستقیم دارد. معلمان، داروسازان، پرستاران، مهمانداران، نظامیان که مدت طولانی به صورت ایستاده فعالیت می کنند و مشاغلی همچون آرایشگری، فروشندگی، رانندگی و خیاطی درخطر بالای ابتلا به رگ های واریسی قرار دارند.

به شاغلین این حرفه ها توصیه می شود به صورت ادواری تحت نظر پزشک متخصص واریس پا بوده و سلامت وریدهای پای خود را چک کنند تا در صورت بروز هر گونه تغییر و مشکل بتوانند در مراحل ابتدایی اقدامات مقتضی را بکار گیرند.

اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن از عوامل مستعد کننده واریس است. اضافه وزن باعث فشار مضاعف به عروق پا می شود و در نهایت احتمال ابتلا به واریس افزایش می یابد.

جنسیت و هورمون ها

زنان بیشتر از مردان به رگ های واریسی مبتلا می شوند. به نظر می رسد بعضی از هورمونهای زنانه در این خصوص مسئول هستند و همین امر احتمال ابتلا به واریس در دوران بارداری را بیشتر می کند همچنین تغییر در شدت علائم رگ های واریسی منطبق با دوره های مختلف در سیکل ماهانه خانمها نشانگر ارتباط بین سطح هورمونهای جنسی زنانه و واریس است.

مطالعات صورت گرفته حاکی از بروز بیشتر رگ های واریسی در بین بانوانی است که از قرصهای  پیشگیری از بارداری استفاده می کنند.

بی تحرکی

 وقتی فرد راه نرود و مرتبا یکجا بنشیند مانند آنچه درخانمهای چاق و مسن دیده می شود .احتمال بروز اختلال در سیاهرگها زیاد می شود .

یبوست

 دفع ناراحت و وارد کردن فشار برای دفع ، فشار لگنی را افزایش می دهد و در نهایت باعث انتقال فشار به وریدها و روی دریچه ها و دیواره وریدها می شود .

سیگار کشیدن

 سیگار در سرخرگها باعث تصلب و تنگی عروق و در سیاه رگها باعث شل شدن دیواره (گشادی) و واریس می شود.

کم کاری تیروئید

ابتلا به رگ های واریسی در بعضی از بیماریها مانند بیماری کم کاری تیروئید بیشتر دیده می شود.

دوران بارداری

 در این دوران تاثیر توام تغییرات هورمونی بر شل شدن دیواره عروق و افزایش فشار وارد بر پاها به دلیل افزایش وزن مادر و از سوی دیگر افزایش حجم خون در گردش باعث ایجاد عروق واریسی در پاها می شود.

لخته خون

لخته خون در پا متعاقب مسافرتهای طولانی مدت در حالت نشسته و یا بستری شدن دراز مدت بدنبال جراحی و مانند آن ایجاد می شود می تواند از علل ایجاد و تشدید رگ های واریسی باشد.

شناخت علل و علائم واریس می تواند این فایده را برای شما داشته باشد که با ایجاد یک سری اصلاحات و تغییرات مناسب بتوانید از واریس پیشگیری کنید.

به عنوان مثال اگر اضافه وزن داردید به فکر کاهش وزن باشید یا اگر سیگار می کشید سعی کنید این عادت پر ضرر را  ترک نمایید. سیگار اثرات مخرب زیادی دارد که تهدیدی جدی برای سلامت افراد سیگاری و نزدیکان آنهاست.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسما پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من 19 سال دارم الان حدود دو هفته هست که متوجه رگه های بنفش رنگی پشت پا از زانو به پایین شدم میخواستم بدونم این واریس هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   این رگه ها واریس نیستند استریا یا ترک های پوستی هستند که به علت تغییرات هورمونی و وزن ایجاد می شود بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید . درمرجله اول که هنوز بنفش هستند امکان برطرف کردن بیشتر است

 • تصویر کاربر Soheila پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر
  من چند سالیه که پای چپم از کشاله ران تا نوک انگشت ورم داره رنگ پریدگی که وقتی آب سرد بهش بزنم بدتر کبود میشه... احساس سنگینی هم دارم.. پیش دکتر رفتم بعد از سونوگرافی رنگی تشخیص دادن واریس هست اصلا رگ برجسته ای ندارم... گفتن باید عمل بشه.... می خواستم بدونم فقط عمل راه درمان... یا که اصلا واریس هست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است برای بررسی بیشتر و دقیق تر حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید 

   تلفن های وقت دهی :021-22819276_7

 • تصویر کاربر منصوره یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما آقای دکتر لطف کنید بفرمایید این عکسی براتون ارسال میکنم آیا واریس پا هست؟؟؟ دخترم ۱۴ ساله هست و جدیدا پاهاش این مشکل براش پیش اومده و الان با توجه به اوضاع و شرایط نامساعد نمیتونم ببرمش دکتر لطف کنید بفرمایید چی هست 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   با توجه به عکس ها مشکل واريس مطرح نيست
   در یک زمان مناسب به  متخصص غدد مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مهرگان چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 36 سالمه از دوران نوجوانی پادرد بی علت داشتم که با توجه ب عکس و مشورت با دکتر ب نتیجه نرسیدم. بعد از مدتی رگهای واریسی پشت زانوی چپم پیدا شد
  دو سال پیش یک مرحله تزریق پیش متخصص عروق انجام دادم که چندین ماه جاش کبود بود دکتر گفته بود بعد از رفع کبودی دوباره مراجعه کنم که بخاطر طولانی شدن برطرف شدن کبودی از ادامه درمان منصرف شدم.
  سه مرحله زالو درمانی انجام دادم که بی نتیجه بود
  اینبار میخوام لیزر رو امتحان کنم واقعا مستأصل شدم لطفا راهنماییم کنید
  ضمنا من ورزشکارم و اضافه وزن ندارم و واریسم بیشتر جنبه ارثی دارد
  ببخشید طولانی شد
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام، لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید 

   تا نسبت به روش درمان راهنمایی شوید

   واتس اپ یا تلگرام ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴

 • تصویر کاربر Pari چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ی مدتیه که روی ران پام سمت راستش رگایی به صورت عنکبوتی در اومده اما برجسته نیست روی ساق پامم همینطور ،وقتی یه مدت سرپا وایمیستم بیشتر دیده میشه همینطور رو مچ پام میخام بدونم اینا واریسه و اگه هست چطور کنترل کنم چون من ورزش میکنم وزنمم خوبه ولی خانوادم واریس دارن
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   زمینه خانوادگی و ارث یکی از عوامل خطر زای اصلی است . به لحاظ کمبود ویتامین D ازمایش خون بدهید و بررسی شوید . هورمون تیروئید و هورمونهای جنسی زنانه هم بررسی شود. بعلاوه سعی کنید طولانی مدت نشسته نباشید یا یکجا طولانی نایستید . بعلاوه قرصهای ضد بارداری را خودسرانه مصرف نکنید . رفع این رگها با لیزر سطحی و اسکلروتراپی مقدر است .

 • تصویر کاربر ماری یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسرمن 39سالشه دوساله پای چپش هرچندوقت یکبارازمچ تانوک انگشت ورم میکنه ودرد داره میره دکترچندتاامپول میزنن بعدازدوسه روزخوب میشه حالارفتیم دکترارتوپدمیگه واریس داره ولی اصلارگهای خونی وعنکبوتی نداره ایاواقعتواریس داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   بعید می دانم این علامت واریس باشد

 • تصویر کاربر حجت جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من بصورت خانوادگی و ارثی دچار واریس هستم.درحال حاضربالای زانو(ران)پای چپ حالت گره خوردگی رگ ورم کرده که درد نسبتا شدیددارم و پوست اطراف ورم هم قرمزرنگ شده است.خواستم ازجناب دکتر بپرسم آیا این ورم لخته خون است؟آیاامکان دارد این لخته خون وارد قلب یاربه شود و دچار سکته یا خطرات جدی بشود؟باتشکر از حسن همکاری شما ازمردم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   بهتر است برای تشخیص این گونه موارد در زمان درد شدید در شهر محل سکونت به دکتر قلب و عروق مراجعه بفرمایید تا با معاینه و انجام سونوگرافی بتوانند نظر قطعی به شما بدهند

 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر باکاهش وزن واریس بهبود میکنه یانه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   اگر واریس در مراحل اولیه باشد با کاهش وزن قابل کنترل است اما در واریس پیشرفته رگها قادر نیستند به حالت کشسان اولیه بازگردند و کاهش وزن برای پیشگیری و کاهش درد و  شدت علایم دیگر واریس ، مفید است

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  بنده ۳۱سالمه و حدود۱۳ساله واریس دارم بیشتر واریسم قسمت مچ پام هست و چن تا از رگای پشت زانوم هم درگیر شده و درد میکنه گاهی وقتا ،با توجه به اینکه من عمل pfoقلب کردم میتونم میتونه واریس واسم مشکل ایجاد کنه؟ودرمانش شامله بیمه تکمیلی هم میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   اگر واريس طنابي باشد با بيمه تكميلي امكان درمان دارد
   و مشكلي با عمل pfo ندارد

   واریس عنکبوتی و ریز تحت پوشش بیمه نیست

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   اگر واريس طنابي باشد با بيمه تكميلي امكان درمان دارد
   و مشكلي با عمل pfo ندارد

   واریس عنکبوتی و ریز تحت پوشش بیمه نیست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  رگ های واریس طنابی را با لیزر می سوزانند و دیگر ان رگ بسته می شود . معمولا چندین رگ کنار هم واریسی می شوند بعد از لیزر برگشت خون چگونه صورت می گیرد .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   رگهایی که شما نزدیک به سطح پوست و به صورت شاخه ای ملاحظه می فرمایید رگ اصلی نیستند، بلکه در واقع ادامه و شاخه های مشتق از رگ درگیر واریس هستند که نارسا شده و چند شاخه بنظر می رسند . و حذف این رگها از مدار کلی رگهای پا مشکلی ایجاد نمی کند . همینطور در پا رگها به موازات همدیگر و با هم وظیفه خونرسانی و برگشت خون را دارند و حذف این شاخه ها اسیب وارد نمی کند. از حفظ رگهای واریسی هم بدن فرد مبتلا منفعتی نمی برد . این رگها قادر به ایفای نقش در برگرداندن خون نبوده و مثل حوضچه هایی از خون عمل می کنند و فرد را بیش از افراد غیر واریسی در معرض لخته شدن خون قرار می دهند . در واقع سنگینی پا هم به دلیل عدم انجام درست وظیفه برگرداندن خون به قلب است.

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر