علائم و راه های درمان رگ های عنکبوتی

رگ های عنکبوتی، به صورت شبکه تار عنکبوتی، روی سطح پوست پاها و دیگر نواحی بدن دیده می شوند. رگ های عنکبوتی در واقع متشکل از مویرگ های نازک نزدیک به سطح پوست هستند.

ظاهر این رگ ها همچون شاخه های درخت و یا تار عنکبوت است که به رنگ قرمز، بنفش و یا سبز در زیر پوست به صورت پراکنده یا مجتمع نمایان می شوند.

این عارضه در بین خانم های 30 تا 50 ساله شایعتر است و در نتیجه تجمع خون در مویرگ های ریز بوجود می آیند که در واقع به صورت بخش بدون عملکرد در انتهای وریدها هستند.
رگهای عنکبوتی پا این مویرگ های کوچک، اغلب مشکلی به لحاظ درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کنند ولی در صورت وجود آسیب در وریدهای عمقی علامت درد و گزگز و سوزش پا دور از انتظار نیست.

درصد قابل ملاحظه ای از مبتلایان به مشکلات وریدی به صورت همزمان عروق عنکبوتی و رگ های طنابی شکل واریسی را دارند. از این رو تنها جنبه زیبایی در این مورد مطرح نبوده و بسیاری از مراجعین به دنبال یافتن راه حلی برای رهایی از درد پا می باشند.

فهرست موضوعات

انواع رگ های عنکبوتی

رگ های عنکبوتی در قسمت های مختلف بدن به خصوص صورت یا پاها دیده می شوند. انواع رگ ها به لحاظ ظاهری را می توان به صورت ذیل طبقه بندی کرد.

 • رگ ها به شکل شبکه یا ستاره
 • رگ ها به صورت شاخه درخت
 • به صورت خطی
 • به صورت لکه ای: بیشتر بیماران  با سابقه مشکلات کلاژن وریدی این صورت از رگهای عنکبوتی را دارند که معمولا به رنگ قرمز دیده می شود.

حتما بخوانید

برای درمان قطعی رگ های عنکبوتی از چه روش هایی باید استفاده کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

دو الگوی متداول تر در خصوص رگ های عنکبوتی پا در بین خانم ها عبارتند از:

 • خطوط موازی  در قسمت میانه ران
 • به صورت پره های چرخ یا اشعه خورشید یا ستاره در قسمت پشت زانو و پایین ران که این رگها معمولا توسط رگهای رتیکولار تغذیه می شوند و درمان رگهای رتیکولار برای رسیدن به نتیجه قطعی درمان ممکن است نیاز باشد.

علت ایجاد رگ های عنکبوتی 

عوامل شناخته شده متعددی در شکل گیری و بروز رگ های عنکبوتی در پا موثرند که مهم ترین آنها عبارتند از:

❇ عامل ژنتیک: سابقه خانوادگی ابتلا به رگ های عنکبوتی از اهمیت برخوردار است و معمولا افراد با سایقه خانوادگی ابتلا به رگ های عنکبوتی، این عارضه را با وسعت بیشتر و در سن پایینتر نشان می دهند.

❇ جنسیت: احتمال بروز رگ های عنکبوتی در زنان بیشتر از مردان است. در حدود نیمی از بانوان در فاصله سنی 40 تا 50 سال این عارضه را به درجاتی تجربه می کنند.

❇ بارداری: از مهمترین عوامل شناخته شده محسوب می شود.

❇ اختلالات هورمونی: تغییرات هورمونی در زمان بلوغ، یائسگی و هورمون درمانی می توانند احتمال بروز رگ های عنکبوتی را افزایش دهند.

❇ مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و بعضی از داروها احتمال ابتلا شدن به مشکل رگ های عنکبوتی را افزایش می دهند.

❇ ابتلا به بعضی از بیماری ها مانند اختلال تیروئید می توانند احتمال بروز رگ های عنکبوتی را افزایش دهند.

❇ ایستادن و نشستن بدون تغییر حالت بدن برای زمان طولانی می تواند در دراز مدت باعث ایجاد رگ های عنکبوتی گردد.

❇ پوشیدن کفش های پاشنه بلند بواسطه اختلالی که در عملکرد عضلات ساق پا ایجاد می کند، احتمال ایجاد رگ های عنکبوتی را     بیشتر می کند.

❇ تماس با نور آفتاب که علائم آن بیشتر در افراد با پوست روشن و در پوست صورت دیده می شود.

واریس پا

علائم رگ های عنکبوتی

بارزترین علامت رگ های عنکبوتی ظاهر شبکه ای شکل آنهاست ولی در برخی افراد ممکن است مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد، ازجمله:

 • درد گنگ و مبهم
 • خستگی در ساق پاها
 • سنگینی پا
 • احساس گزگز و مور مور در اطراف رگ ها
 • خارش در اطراف رگ ها
 • در برخی موارد زخم های پوستی

آیا رگ های عنکبوتی نیاز به بررسی و درمان دارند؟

 اگر رگ های عنکبوتی به تعداد زیاد در پاها ایجاد شد، بررسی کامل عروق پا ضروری است. در کل رگ های عنکبوتی به خودی خود ضرری به بدن انسان نمی رساند. ولی در موارد ذیل این رگ ها نیاز به بررسی و انجام مداخلات درمانی دارند و به افراد مبتلا توصیه می شود به متخصصین مربوطه مراجعه کنند:

✳ موقعی که علامت هایی مانند درد، خارش،  گزگز و مشابه آن در پاها ایجاد کنند.

✳ موقعی که از نظر ظاهری برای فرد آزار دهنده باشند و مانع از داشتن حس خوب در پاها شده و باعث ایجاد محدودیت هایی  برای فرد شوند.

روشهای درمان رگ های عنکبوتی چیست؟

امروزه از روش های مختلفی برای درمان رگ های عنکبوتی استفاده می شود.

#لیزر رگ های عنکبوتی

 در کلینیک های پوست، اشعه لیزر سطحی و نور (IPL) برای درمان بکار می رود که البته نتیجه درمان در پوست های خیلی روشن، خوب است. اما در پوست کمی سبزه شرقی ممکن است عوارضی مانند سوختگی ایجاد شود.

توصیه می شود که قبل از هر گونه اقدام مانند اشعه لیزر یا IPL بررسی و معاینات کامل برای ارزیابی وجود ارتباط رگ های سطحی با رگهای عمقی تر تغذیه کننده بعمل آید تا در صورت وجود، یک تا دو جلسه تزریق یا همان اسکلروتراپی برای از بین بردن ریشه تغذیه کننده مویرگ ها انجام گیرد. اگر ریشه این رگ ها (feeding vein) بسته نشود مانند چشمه ای مجدداً جوشیده و عود خواهد کرد.

حتما بخوانید

یکی از روش های درمان قطعی واریس پا ، لیزر واریس مس یاشد. برای دیدن فیلم لیزر واریس پا بر روی دکمه زیر کیلیک کنید.

لیزر واریس

به همین دلیل در کلینیک ما ابتدا با استفاده از سوزن های مناسب، اقدام به تزریق داخل ریشه رگ های عنکبوتی کرده و پس از اطمینان از بسته شدن رگ ها، در صورت نیاز از دستگاه رادیوفرکوونسی سوزنی بر روی رگ ها استفاده می کنیم.

درمان رگ های عنکبوتی در کلینیک درمان واریس

پشنهاد روش درمانی مناسب در مورد هر بیمار بر پایه تشخیص دقیق استوار است. در کلینیک درمان واریس قبل از هر اقدامی، ارزیابی اولیه با  پلتیسموگرافی و یا سونوگرافی  همزمان با معاینه بالینی صورت می گیرد  تا  علت زمینه ای وجود رگهای بزرگتر  در عمق پاها، مورد بررسی قرار  گرفته و روش درمانی  مناسب با توجه به شرایط بیمار انتخاب شود.

 در حدود  5 تا 10 درصد بیماران دچار درجاتی از  واریس  زمینه ای رگ های بزرگ هستند که در این موارد، درمان بایستی ابتدا  در مورد آن رگها  انجام گیرد.

فوم اسکلروتراپی به تنهایی یا  توأم با دستگاه های تابشی شامل IPL  و یا لیزر Nd:YAG:

در بعضی از انواع پوست ها و رگ ها، روش توام نتیجه بهتری بدنبال دارد. در این موارد اسکلروتراپی (تزریق ) برای بستن رگهای تغذیه کننده کاربرد دارد . به منظور اثربخشی بهتر مایع اسکلروتراپی به شکل فوم در آمده سپس داخل رگ تزریق می شود. برای آماده کردن فوم در کلینیک ما به جای هوا از CO2 استریل استفاده می شود که سالمتر است.

وین ویوتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی لازم است که بیمار به مدت یک هفته یا بیشتر از جوراب واریس یا باندکشی استفاده کند. اندازه گیری و تعیین نوع جوراب مناسب توسط تکنسین آموزش دیده در کلینیک صورت می گیرد.

 

پس از اسکلروتراپی افرادی که نسبت به رگهای بسیار ریز  هم حساس هستند . لیزر سطحی قادر به حذف این رگها است و معمولا طی 2 تا 4 جلسه نتیجه مطلوب دیده می شود .

انواع لیزر مثل NDyag ، KTP، IPL  برای انواع مختلف رگهای عنکبوتی در پوستهای مختلف بکار می رود.

 

لیزر رگهای عنکبوتی برای چه افرادی انجام می شود؟

برای درمان رگهای عنکبوتی در پاها اولین روش درمانی مورد تاییداسکلروتراپی است که نتایج رضایت بخشی را بدنبال دارد. البته در برخی افراد به دلایلی نمی توان اسکلروتراپی انجام داد

افراد با زمینه حساسیت به داروی پولیدوکانول

 افراد مستعد آلرژیهای تنفسی و آسم  معمولا با اسکلروتراپی درمان نمی شوند و روش لیزر سطحی برای آنها توصیه می شود.

افراد با ترس از سوزن که تحمل سوزنهای متعدد اسکلروتراپ برای آنها مقدور نیست.

در رگهای بسیار ریز

در همه این موارد از لیزر سطحی به جای تزریق برای رفع رگها استفاده می شود.

 

اثر درمان رگهای عنکبوتی چقدر زمان می برد تا مشخص شود؟

معمولا درمان رگهای عنکبوتی با هر کدام از روشهای مورد استفاده مثل فوم اسکلروتراپی و یا انواع لیزر، چند هفته ای زمان می برد تا اثرش معلوم شود. پس از انجام لیزر، قرمز شدن و حتی در برخی موارد کبودی هم ممکن است، رخ دهد.

همینطور پس از اسکلروتراپی هم تا چند هفته ای جای کبودی و رگ ها روی پوست باقی می ماند. در اکثر مواقع استفاده از این روش تنها در یک جلسه رضایت بیمار را به دنبال ندارد و نیاز به انجام چند جلسه درمان برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.

آیا لیزر موی زائد با اسکلروتراپی تداخل دارد؟

سوالی که بیماران مطرح می کنند این است که اول لیزر موهای زائد انجام دهند یا اسکلروتراپی و اینکه آیا در زمان اسکلروتراپی می شود لیزر موی زائد انجام داد یا خیر.
لیزر موهای زائد و درمان های عروقی مانند لیزر عروق یا اسکلروتراپی بهتر است با فاصله بیشتر از یک هفته از یکدیگر انجام شوند. بهتر است اول لیزر موهای زائد و سپس درمان های عروقی انجام گیرد.

سوال شما: سلام میشه توضیح بیشتر بدهید یعنی برای همیشه رگهای مورد تزریق از بین میروند؟

پاسخ: رگهای عنکبوتی مورد درمان با روش اسکلروتراپی یا همان تزریق برطرف می شوند و رگهای مذکور برگشت ندارند. اما این به معنای پیشگیری از بروز رگهای جدید عنکبوتی و ریز واریسی در بدن نیست . بدن هر فرد استعداد منحصر بفرد در مورد  تولید رگهای عنکبوتی دارد که بسته به عواملی مثل سن، جنس، وضعیت هورمونی و زمینه ارثی و بسیاری از فاکتورهای دیگر دارد  و نیاز هست افراد بسته به بدن خود به صورت سالانه  یا دو سال یکبار برای بررسی وضعیت رگها مراجعه کنند.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  من 37 ساله هستم و الان مدت 15 سال هست که در ناحیه پا رگهای عنکبوتی دارم، به خاطر ظاهر ناخوشایندی که دارن حتما دوس دارم درمان کنم، دو تا سئوال داشتم: 1-استفاده از زالو برای از بین بردن این رگها فایده ای دارد؟ 2- استفاده از تزریق را توصیه میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   1- زالو درمانی تاثیر خوبی روی این رگها ندارد و احتمالا جای نیش زالو به صورت لک های تیره رنگ روی پوست شما باقی می ماند. 2- روش تزریق یا اسکلروتراپی روش استاندارد جهانی برای درمان این نوع رگها است و می تواند تا حدود زیادی اینها را محو کند.

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر اقدسی
  همسر بنده 7 سال پیش که باردار بودن پا راست ایشان دجار dvt شد و به شدت ورم کرد تحت درمان قرار گرفت و گرفتگی رگ رفع شد ولی ورم روی پا و مچ همراه با درد همچنان هست به توسعه دکتر از جوراب واریس استفاده میکند اگر جوراب نپوشن به قدری ورم میکند که با پوشدن کفش مشکل پیدا میکند.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام نیاز هست برای بررسی لخته و امکان درمان جانبی حضورا تشریف بیاورید و ویزیت شوند . استفاده از جوراب ، کنترل وزن در محدوده ایده ال  و داشتن فعالیت بدنی روزانه به ایشا توصیه می شود

 • تصویر کاربر فریده دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من پشت پاهام رگ های عنکبوتی داشتم، بعد چند مدت رگ های پشت زانو کمی برجسته و سبز رنگ شدن و روی همه جای پاهام رگ های عنکبوتی ب وجود آمد، دکتر برام اسکلرتراپی کرد و جوراب واریس برام تجویز کرد، آیا ممکن دوباره این مشکل عود کنه، البته من مربی بدن سازی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   رگهای عنکبوتی مورد درمان با اسکلروتراپی به شرط اینکه درگیری عمقی وریدهای پا وجود نداشته باشند ، عود و برگشت ندارند. 

   اگر ریشه عمقی درگیری  داشته باشد بایستی درمان عمقی برای رگها انجام شود.

   که بررسی این مورد در صورت صلاحدید پزشک  و با توجه به معاینه انجام شده با سونوگرافی انجام می شود.

   امکان ایجاد رگهای عنکبوتی جدید در پا  با انجام اسکلروتراپی ازبین نمی رود . یعنی احتمال ایجاد رگهای جدید در پاها هست و اینکا ربه منزله پیشگیری از ایجاد رگهای عنکبوتی نیست.

   ورزش بدنسازی اگر با وزنه سنگین و نامتناسب برای پاها انجام شود می تواند مشکل ساز باشد و روند ایجاد رگها را تشدید  کند. 

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من در قسمت جلوی ساق پا و روی هر دور ران پاهایم رگهای عنکبوتی دارم .بالای ساق پای چپم هم رگهای عنکبوتی دارم که اکثر مواقع برجسته هستش . رگهای عنکبوتی ران پام و جلوی ساق پام بعضی مواقع احساس سنگینی میکنم.( به اصطلاح گز گز میکند ). ممنون میشم بنده را راهنمائی کنید که به چه صورت درمان کنم .
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام  لطفا برای راهنمایی عکسهایی از پاها در زوایای مختلف ( پشت پا- جلو و کنارها ) بفرستید این عکسها به نحوی باشند که رگها مشخص باشند و  در نورکافی گرفته شوند عکسها را یا در سامانه پرسش و پاسخ سایت یا به شماره تلگرام  یا واتس اپ 09019746344 ارسال بفرمایید

 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  انتهای ابرو یک رگ آبی مشخص بیرون زدگی دارد تازبر چشم ادامه داره علت و درمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   به این رگها حساس نباشید

 • تصویر کاربر شیلا سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. حدود دو ماه پیش برای من اسکلروتراپی انجام داده اید ولی هنوز چند تکه روی پاهایم (ران) کبودی عمقی دارد و اینطور به نظر می رسد که زیر پوستم کبود است.
  برطرف شدن این کبودی ها چقدر طول می کشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   هفته اي يكبار روي لك ها در حمام از كيسه و سفيداب سنتي استفاده كنيد
   روي لك ها يك بار كيسه بكشيد كه حالت لايه برداري داشته باشد.
   اسفند يا فروردين حضوري مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سلام جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پای چپ من مبتلا به ادم لنف است و هر دو پا روی قفسه سینه و صورت رگهای عنکبوتی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)

   به کلینیک لنف خانم دکتر شهپر حقیقت  02122890030 یا 31 مراجعه کنید

 • تصویر کاربر لاله جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگ عنكبوتي در پا چگونه مي توان رگ عنكبوتي درپا رو از بين برد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   با ليزر و با تزريق 
    
   براي مشاوره لازم است عكس از هر دو پا  ( منظور قسمت ساق و ران )با فاصله  و نور مناسب از روبرو از پشت  و از دو كنار در حالتيكه يك پا جلوتر از بعدي باشد ارسال بفرماييد
 • تصویر کاربر درسا چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر.پنج شش ماهی میشه لکهی قهوه ای رنگی روی ساق پام بدون هیچ درد و خارشی ظاهر شده.اوایل کوچیک بود ولی الان بزرگ شده.از راهنماییتون بسیار سپاس گزارم.شبها هم با سندرم پا های بیقرار مواجه ام.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس واضح از پا بفرستید تا اعلام نظر شود
 • تصویر کاربر اکرم شنبه ۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من سه هفته پیش عمل اسلیو معده کردم و حدود ۵ روزه که ساق پام درد میکنه و ضعف و بیحسی هم داره زانو به پایین و پاهام سرد میشه واریس هم دارن پاهام ، ایا احتمال لخته شدن خون وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   پس از انجام عمل اسلیو حتما بایستی چند ماه از جوراب واریس استفاده کنید تا خطر بروز لخته کم شود
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر