لخته شدن خون در رگهای سطحی (ترومبوفلبیت سطحی)

شنيده ايم كه مي گويند واريس نياز به درمان ندارد .قبلا گفتيم كه در واريس طنابي شديد دو عارضه بيمار را تهديد ميكند يكي خونريزي و دوم لخته شدن خون در پا می باشد .در این مقاله به بررسی روش های درمان سفت شدن رگ و درمان ترومبوفلبیت سطحی می پردازیم.

آیا سفت شدن رگ نشانی از واریس است؟

توصيه مي شود در موارد شديد بيماري واريس حتما درمان شود چون ممكن است علي رغم رعايتهاي لازم بيمار دچار عارضه شود. بیماران با لخته شدن خون در پا  اغلب از درد واریس شدید و گره گره شدن و سفت شدن رگ شکایت داشته و پوست محل مورد نظر قرمز میشود.

این عارضه در رگهای واريسي درمان نشده  ایجاد می شود که در خطر لختگي خون در وریدها هستند. به همين دليل توصيه مي شود براي رگ هاي واريسي درمان بموقع و پيشگيري كافي انجام گيرد.

ترومبوفلبيت سطحی چیست؟

در صورتيكه رگ واريسي شما سفت، دردناك و قرمز شده باشد دچار لخته شدن خون در واريس شده ايد كه از نظر علمي به آن ترومبوفلبيت سطحي ميگويند لازم است همان روز به پزشک متخصص واریس پا مراجعه کنید.

علائم ترومبوفلبیت سطحی

یکی از علائم واضح در ترومبوفلبیت سطحی لخته شدن خون در وریدها می باشد. ورم اطاف ساق پا وتغییر رنگ پوست از نشانه های ترومبوفلبیت سطحی می باشد. در ادامه به علائم ترومبوفلبیت سطحی اشاره می کنیم.

 • تورم سیاه رگها
 • حساسیت
 • گرما
 • قرمزی رک ها
 • سفت شدن رگها

درمان ترومبوفلبیت سطحی و لخته شدن خون

پس از معاینه، سونوگرافی انجام می پذیرد؛ بدین وسیله وسعت و گستردگی لخته مورد ارزیابی قرار می گیرد. در اکثر موارد، تجویز مسکن و پوشیدن جوراب طبی کافی است. نیاز به استراحت نیست و ادامه فعالیت های روزانه توصیه می شود. پزشک در مواردی ممکن است داروی ضد لخته مانند انوکساپارین برای 2 هفته تا 3 ماه تجویز کند.

لخته شدن خون در رگ واريسي

این تصویر سونوگرافی یکی از بیماران کلینیک است که مبتلا به ترومبوفلبیت سطحی بوده که با کمی دقت متوجه می شویم که ترومبوز از ورید صافن به داخل ورید عمقی کمی برجسته شده است. این بیمار تحت درمان با آنتی کواگولان قرار گرفت.
سونو گرافی واریس
تذکر مهم: تشخیص این مورد بالینی نبوده و نیاز به انجام سونو گرافی داپلر توسط فرد با تجربه دارد.

آمبولی ریوی

 ترومبوفلبيت سطحي ميتواند فلبيت عمقي و حتي آمبولي ريوي بدنبال داشته باشد .اگر در سونو گرافي انجام شده لخته شدن خون تا مجاورت وريد عمقي گسترش يافته باشد انديكاسيون درمان با آنتی کو اگولان دارد .

ترومبوفلبیت در بارداری

ترومبوفلبیت سطحی ممکن است در دوران بارداری هم ایجاد شود. اگر در دوران بارداری با ترومبوفلبیت سطحی مواجه شدیدی نگران نباشید این عارضه در رگ های عمقی خطرناک است . ترومبوفلبیت سطحی با استراحت و بالا نگه داشتن پاها و استفاده از جئوراب های مخصوص و کمپرس گرم رفع خواهد شد.

عوارض لخته شدن خون در پا

لابد برای شما هم پیش آمده که دست خود را با چاقو آشپزخانه ببرید و یا حین اصلاح صورتتان خراشی روی پوستتان ایجاد شود در این موارد در محل زخم و پارگی خون به صورت لخته در آمده و با این تغییر فرم مانع از دست رفتن خون و در نهایت حفظ حیاتمان می شود.

حال فکر کنید که لخته در داخل رگهای بدنتان به هر دلیل بوجود بیاید، در این شرایط نه تنها یک روند طبیعی دنبال نمی شود بلکه لخته شدن خون در پا تهدیدی برای زندگی محسوب می شود و به عنوان یک عارضه جدی بایستی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

ممکن است لخته در شریانهای حامل اکسیژن در خون از قلب به اندامها شکل بگیرد و در این شرایط اکسیژن نتواند به قلب، مغز و یا ریه ها برسد و فرد در شرایط اورژانسی تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی و یا سکته مغزی قرار گیرد. همین لخته ممکن است در وریدهای انتقال خون از اندامها به سمت قلب بروز کند در این مواقع ، اغلب بروز علایم تشکیل لخته به صورت تدریجی است اما همچنان مشکلی جدی محسوب می شود.

انواع لخته خون  در اندام های انتهایی بدن

اگر شما علائم هشدار دهنده و علل بروز لخته های مشکل آفرین را بیاموزید، بدرستی می توانید احتمال بروز آنها را کم کرده و در صورت بروز در اسرع وقت برایی دریافت اقدامات پزشکی مقتضی به مراکز درمانی مراجعه نمایید تا از پیامدهای ناگوار بعدی پیشگیری لازم به عمل آید.
لخته در اندامهای انتهایی بدن به دو صورت بروز می کند:

1) لخته در عروق سطحی ( ترومبوفلبیت سطحی)
2) لخته در رگهای عمقی ( DVT)

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر fs دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا این بیماری به کم کاری کلیه ربط دارد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   کدام بیماری یا مشکل؟؟  سوالتان گویا نیست

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  همسرم لوپوس دارند و یک لخته کوچک در پا دارند که موجب سفت شدن رگ سطحی و دردناک شدن اون ناحیه به مساحت حدود 1سانتیمتر مربع شده. آیا این موضوع به بیماریشون ربط داره و چیکار باید بکنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام  / بله مرتبط است
   ابتدا به روماتولوژيست ايشان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر titi شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، پای مادرم به مصالح ساختمانی خورده و ضربه خورده و الان دو سه هفته هست که یک توده سفت خون روی استخوان ساق پاش ایجاد شده بردیم دکتر گفت لخته خونه، آیا میشه که لخته خون توده سفت تشکیل بده؟ و اینکه برای درمانش چه راهی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله ممكن است
   ولي لخته ايكه بعد از ضربه ايجاد ميشود معمولا خطري ندارد .مایعات میل کنند تا جای ممکن راه بروند

 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر در امریکا در منزل خواهرم زمین خورده و بعد از عکس از پا شکستگی دیده نشده و یه منزل برگشت کم کم تاول های بزرگ مشاهده و به بیمارستان تخصصی دیگری برده در آنجا متوجه پارگی رگ ها شده و بستری میشود
  ۱ آیا رگ باید جراحی شود
  ۲ آیا خودش ترمیم خواهد شد
  ۳ آیا کادر بیمارستان اول دچار اشتباه نشده اند که با توجه از استفاده بیمار از کارآفرین بدون سونوگرافی او را به خان فرستاده اند
  ۴ بهترین درمان ممکن پیشنهادی شما
  عکس از پا الصاق می شود
  لازم بذور است ایشان بازیگر قدیمی همایون هستند
  با سپاس از بذل توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام /اجازه بدهید کار درمان در بیمارستان انجام شود 

 • تصویر کاربر مرضیه چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 3 ماه پیش عمل دیسک کمر کردم 10 روز بعد از عملم مبتلا به dvtشدم الان حدود دو ماه و چند روز میشه که وارفارین میخورم ورم پام خیلی سفت شده و کم کم داره پام بی حس میشه در ضمن جوراب واریس هم میپوشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)

   حضوری مراجعه شود

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتبخیرچند سال قبل از این پودرهای چاق کننده که بخاطر وجود کورتون بدن ورم میکنه مصرف میکردم.پاهام ورم شدیدی کرد ومن چون فکر میکردم بخاطر شغلم(ارایشگر) ورم کرده همچنان از پودر کورتون استفاده میکردم.الن چند سال گذشته ورم پاهام خوب نشده پوست پاهام تیره رنگه .هر پزشکی میرم ازمایش میده جواب نرمال است.اخیرا ساق پام زخم شد ه وبجای خون اب میاد.که نمیذاره زخمم خوب بشه.الن دو ماهه به تجویز پزشک انتی بیوتیک واسپرین مصرف میکنم.ولی زخم پام خوب نمیشه.خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید .ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 11 ماه پیش)

   سلام نیاز به مراجعه حضوری برای بررسی علت زخم - تغییر رنگ پوست می باشد. لطفا با مطب و یا بیمارستان مداین تماس بگیرید و وقت بگیرید . 

 • تصویر کاربر قاسمی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من پای سمت چپم واریس,داره و دکتر گفت روشrfیا همون لیزر بشه.ولی,من شنیدم با لیزر دوباره عودمیکنه.الان نمیدونم این موضوع صحت داره.عمل جراحی خوبه یا لیزر؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  بنده ۵۷ ساله هستم. در سن حدود ۲۰ در بازی فوتبال مچ پایم ضربه دید و همیشه کمی درد مخصوصا زمان نشستن و خم شدن آن داشته ام.
  چند سالی است که مصرف سیگار و تریاک دارم.
  حدودا یکی دو هفته است مچ پایم ورم کرده و تیر میکشد و موقع راه رفتن درد میکند. در این دو هفته، بیست روز خیلی پیاده روی داشته ام. یک روز است که نزدیک پاشنه پایم کبود و حالت لختگی پیدا کرده است.
  لطفا مرا راهنمایی کنید علت چیست و به دکتر متخصصی باید مراجعه کنم.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   ابتدا به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر جلال جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  پدر شوهر من از شنبه شب درد در پشت ران پای راست داشتن و ران پای راستشان سفت شده بود روز بعد سونوگرافی انجام دادیم و مشکل dvtتشخیص داده شد آمپول انوکسان ۴ عدد تجویز شد و دکتر فرمودن بعد از اتمام آمپول ها قرص ریوروکسابان روزی ۱ عدد میل شود، بعد از چند روز سونوگرافی مجدد انجام شود، سوالم اینه که میخواستم بدونم خطر پرت شدن لخته برطرف شده و یا امکان حرکت لخته با وجود مصرف آمپول و دارو وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   خطر آمبولي يا حركت لخته به سمت ريه با مصرف بموقع دارو كاهش مي يابد.
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم 65 سال سن دارند...مشکل گرفتگی عروق پا رو دارند... با ازمایشاتی که انجام شده ، گرفتگی از ناحیه شکم تا زیر زانو می باشد... بیمارستان هم بستری بوده اند... ایا زالو درمانی در درمان بیماری ایشون اثرگذار است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   روش زالو درمانی می تواند برای پدر شما خطرناک باشد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر