لخته شدن خون در پا

زمان مطالعه: 14 دقیقه

لخته شدن خون در پا به دلیل انباشته شدن و تشکیل توده ای از خون  در رگ های بدن ایجاد می شود. اگر این مشکل در بدن فردی به وجود آید، به عنوان مثال در ناحیه پا، امکان ایجاد مشکلات شدید و خطرناکی وجود دارد. برخی از لخته های خون به دلیل امکان جابجایی و رسیدن به ریه ها خطرناک هستند. در چنین شرایطی مشکل آمبولی ریوی برای فرد به وجود می آید که در نهایت ممکن است مرگبار باشد.

لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

در ادامه می خواهیم بررسی کنیم لخته شدن خون در پا چه علائم هشدار دهنده ای را در بر دارد. در واقع لخته خون درپا نشانه وجود  چه مشکلاتی می تواند باشد

ترومبوز ورید عمقی ( یا DVT )

در مشکل دی وی تی ( ترومبوز ورید عمقی ) ، لخته شدن خون در پا، ران، لگن یا دست به وجود می آید. لخته خون منجر به بسته شدن جریان گردش خون در رگ های عمقی  می شود. دی وی تی عمدتا در رگهای عمقی ساق و قسمت ران پا بروز می کند. بسته شدن و گرفتگی رگ ها علائمی همچون درد مزمن، ورم یا احساس گرما در ناحیه مربوطه را به همراه دارد.

ترومبوز وریدی

علل بروز ترومبوز وریدی

از جمله علل بروز ترومبوز ورید عمقی می توان به آسیب به رگها به دلیل ضربه ، بروز شکستگی استخوان  و یا دیگر شرایط اشاره کرد. همچنین عواملی همچون بروز تغییرات در جریان خون نرمال و یا وجود یک شرایط نادر که در آن احتمال لخته شدن خون بالا است ( انعقاد پذیری بیش از حد خون) نیز در این شرایط تاثیرگذار هستند.

عواملی که باعث آسیب به رگها می شوند :

 •  عمل جراحی که اخیرا انجام شده است
 •  ضربه و آسیبی که اخیرا به ناحیه پا و لگن وارد شده باشد
 • شکستگی استخوان 

آهسته شدن جریان خون هم می تواند به علت عوامل مختلف بروز کند و منجر به ترومبوز وریدی شود

 •  نشستن طولانی مدت و عدم تکان خوردن فرد
 • استراحت مطلق
 • معلولیت جسمی حرکتی 

بالا رفتن مقدار استروژن در خون هم منجر به بروز ترومبوز وریدی می شود 

 •  حاملگی تا سه ماه پس از زایمان 
 • قرص ضد بارداری
 • هورمون درمانی 

بیماریهای مزمن  هم خطر بروز لخته خون در وریدهای عمقی را بالا می برد :

 •  حمله قلبی یا نارسایی قلبی
 • بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
 •  سرطان
 • بیماریهای ریوی

عوامل دیگری که احتمال بووز ترومبوز ورید عمقی را بالا می برد

 •  چاقی
  حضور در ارتفاعات بالا
  مشکلات ژنتیکی نادری که ریسک لختگی خون در بدن را بالا می برند
   سن بالای 40 سال 
 • سابقه خانوادگی لخته خون یا آمبولی ریوی 

ترومبوفلبیت ( thrombophlebitis )

عوارض شدید و جدی از ترومبوز ورید عمقی زمانی به وجود می آیند که یک لخته خون از جای خود جدا شده و در جریان خون به حرکت در آید. در نتیجه این اتفاق، انسداد خون در شریان های ریوی به وجود می آید. به این شرایط آمبولی ریوی می گویند که در اثر آن مشکلات تنفسی برای فرد به وجود می آید و حتی ممکن است منجر به مرگ افراد شود. عوارض جانبی آمبولی ریوی به درجه انسداد جریان خون در شریان های ریوی بستگی دارد.

مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری در ایالات متحده آمریکا (CDC) تخمین زده است که سالانه حدود 900 هزار نفر در آمریکا با مشکل ترومبوز ورید عمقی مواجه می شوند. در ادامه گزارش این سازمان آمده است که حدود 60 الی 100 هزار نفر از این جمعیت در اثر مشکل پیش آمده جان خود را از دست می دهند.

علل لخته شدن خون در پا

لخته خون برای جلوگیری از خونریزی در بدن تشکیل می شود اما اگر لخته در محل نامناسب و بی دلیل ایجاد شود باعث بروز مشکلات جدی می گردد.

لخته حالت ژله ای یا نیمه جامد دارد که می تواند منجر به انسداد در مسیر وریدها شود و جریان خون را با اختلال مواجه کند از طرفی ممکن است تکه ای از این جسم نیمه جامد جدا شود و همراه با جریان خون سفر در وریدهای بدن را شروع کند و به نقاطی مثل ریه و… برود و تهدیدی برای زندگی فرد باشد.

لازم است برای پیشگیری از بروز این عارضه علت بروز لخته خون را بشناسیم. شناخت علل، کمک می کند به شکل آگاهانه از ایجاد لخته خون بتوان جلوگیری کرد.

عوامل خطر و علل بروز لخته را می توان به موارد ذیل خلاصه کرد.

 • بستری شدن در بیمارستان به علت جراحی یا بیماری و نیز بی تحرکی برای مثل یک مسافرت طولانی ، پشت میزنشینی بدون وقفه می تواند باعث بروز لخته شود.
 • جراحی های بزرگبه خصوص در ناحیه لگن، حفزه شکمی و زانو می تواند باعث برزو لخته شود.
 • تعویض مفصل زانو و لگن
 • شکستگی استخوان یا اسیب شدید به عضلات ممکن است با آسیب به وریدها و در نهایت لخته همراه باشد.
 • برخی انواع سرطان و درمان سرطان زمینه ساز بروز لخته اند.
 • در دوران بارداری و حتی تا 3 ماه پس از زایمان خطر بروز لخته بالاتر از وضعیت معمول است.
 • مصرف قرص یا کپسول کاشت استروژن به منظور پیشگیری از بارداری خطر بروز لخته را افزایش می دهد.
 • هورمون درمانی با استروژن
 • داشتن تاریخچه مشکل ترومبوز ورید عمقی در گذشته
 • رگ های واریسی
 • تاریخچه خانوادگی از ترومبوز ورید عمقی یا مشکلات مربوط به لختگی خون در بدن
 • بیماری های قلبی
 • ورم مزمن در ناحیه پا
 •  چاقی بیش از حد
 •  بیماری التهاب روده ها
 •  خشکی بدن
 •  سپسیس
 •  عدم جابجایی و تحرک فیزیکی برای مدت طولانی
 • انجام عمل جراحی
 • داشتن 65 سال سن یا بیشتر
 •  استفاده از هورمون ها به خصوص برای کنترل بارداری ( در این مورد با پزشک خود مشورت کنید)
 • داشتن سابقه سکته و یا فلج بودن
 • استفاده از یک ورودی مخصوص که پزشک برای دادن دارو تجویز کرده است.

آیا لخته شدن خون در پا در د.ران بارداری خطرناک است؟ آیا لخته خون در بارداری ممکن است به جنین آسیبی وارد کند؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لخته خون در بارداری

احتیاط های لازم در صورت داشتن علائم لخته خون

همه این عوامل می توانند خطر بروز لخته را بالا ببرند و نیاز هست در صورت داشتن این شرایط برخی احتیاطهای لازم صورت گیرد.
برای مثال در طی یک پرواز طولانی نرمشهای لازم انجام شود. در بارداری تحرک کافی داشته باشید و اگر واریس طنابی دارید قبل از بارداری برای پیشگیری از بروز لخته واریس را درمان کنید.

اگر قرص ضد بارداری مصرف می شود مایعات  بیشتری مصرف کنید و تحرک و پیاده روی داشته باشیدو همیشه نظر پزشکتان را در خصوص روش مناسب برای پیشگیری از بارداری در سنین مختلف جویا شوید.

در زمان جراحی های وسیع فیزیوتراپی ، نرمشهای در بستر انجام شود شاید لازم باشد داروی رقیق کننده دریافت شود و حتی جوراب واریس یا جوراب بیمارستانی استفاده شود.

درمان لخته خون در پا

عوارض لخته شدن خون در پا

لخته خون در پا بسته به محل تشکیل لخته عوارض مختلفی می تواند به دنبال داشته باشد. لخته ممکن است در عروق سطحی بروز کند که با تورم و قرمزی و درد در محل بروز لخته توام است.
لخته ممکن است در عروق اصلی و در اصطلاح در عروق عمقی ایجاد شود . لخته های عروق عمقی معمولا خطر بیشتری دارند.

و از جمله عوارض آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد

آمبولی ریوی

جدی ترین عارضه شناخته شده برای لخته خون در عروق عمقی است که در نتیجه جداشدن قسمتی از لخته و طی طریق به سمت ریه بروز می کند . یک نفر در بین 10 بیمار مبتلا به لخته خون در عروق عمقی (DVT ) درمان شده دچار آمبولی ریوی می گردد
علائم آمبولی ریوی که باید نسبت به آن هشدار های لازم به بیمار داده شود تا در صورت بروز آنها به موقع اقدام صورت گیرد
1- تنگی نفس
2- سرفه
3- خلط خونی
4- تپش قلب ( ضربان قلب بالا)

آمبولی چیست؟

به یک شریان مسدود شده در اثر عوامل غیر بدنی نظیر لخته خون و یا حباب های هوا، آمبولی می گویند.بافت ها و ارگان های بدن به اکسیژن نیاز دارند که این اکسیژن به کمک جریان خون در بدن جابجا می گردد. اگر تامین خون به یک ارگان ( به عنوان مثال مغز، قلب یا ریه ها) مسدود شود، ارگان مربوطه بخشی از کارکردهای خود را از دست خواهد داد.

خطر مرگ در لخته های بزرگ

اگر لخته کوچک باشد می تواند هیچ علامتی نداشته باشد . لخته با سایز متوسط با درد قفسه سینه همراه است و لخته های بزرگ معمولا مشکل آفرین می شوند و حتی کشنده هستند.

سندرم پس از لخته

تقریبا نیمی از افراد با سابقه لخته خون عمقی سندرم پس از لخته را تجربه می کنند . درد ، تورم و تغییر رنگ پوست از علایم سندرم پس از لخته است که برای طولانی مدت بجا می ماند و ممکن است حتی به زخم در پوست منجر شود.

توصیه به بیمار با سابقه لخته خون در پا 

سوال: پارسال لخته خون  تو پام داشته ام. پایم ورم هم داره.که خوشبختانه با دارو رفع شد. در حال حاضر بیشتر ورمی که داره اذیتم میکنه. چیکار کنم؟

ورم پس از درمان لخته

پاسخ دکتر مهرداد اقدسی:

عامل اصلی ورم رسوبات ناشی از لخته خون است. تحرک هوازی بیشتر داشته باشید یعنی پیاده روی داشته باشید . اگر نمی توانید طولانی راه بروید به تناوب در طول روز پیاده روی کنید. مثلا صبح، ظهر ، عصر.
وزن را کاهش دهید. موقع کار روزانه جوراب واریس کلاس ٢ بپوشید.در زمان مناسب جهت ویزیت حضوری مراجعه نمایید.

تاخیر در درمان لخته خون در پا می‌تواند عوارض بیشتری داشته باشد که در ویدیو زیر به این مورد پرداخته ایم:

لخته شدن خون در ریه

کسانی که سرطان دارند با ریسک ایجاد لخته خون در رگ های خود روبرو هستند. نام علمی این ها نیز ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE) است. در اینجا پیرامون این مشکلات، علائم آن ها و راه های درمانی در دسترس صحبت می کنیم.

در بیماران سرطانی امکان ایجاد لخته های خونی به شکل خطوط طولانی یا مرکزی وجود دارد. احتمال جدا شدن این لخته های خونی و رسیدن آن ها به شریان های ریوی بسیار بالا است.

رگ ها معمولا خون را در کل بدن به جریان در می آورند و سپس از طریق ناحیه پشتی به قلب بر می گردانند. چنین انسدادی می تواند علائم مختلفی را به همراه داشته باشد.

چگونه لخته خون در پا را ازبین ببریم

لخته شدن خون و سرطان

 آیا در بیماران سرطانی احتمال لخته شدن خون در رگهای عمقی زیادتر از افراد سالم است؟ متاسفانه جواب مثبت است بله در بیماران مبتلا به سرطان لخته شدن خون بیشتر بروز میکند بطوریکه حتی ممکن است سرطان هنوز نهفته بوده و علامت اولیه ان فقط بصورت لخته شدن خون باشد بطوریکه در 10 درصد از بیماران با سابقه لخته خون یا آمبولی ریوی در طی یکسال پس از بروز لخته ، سرطان تشخیص داده می شود و در بیماران سرطانی شانس بروز لخته بیشتر از افراد غیر سرطانی است.

داشتن مشکل سرطان بدین معنا است که شما به نسبت سایر افراد عادی در ریسک بالاتری از شکل گیری لخته های خون در رگ های بدن قرار دارید. حدود 15 نفر از هر 100 بیمار سرطانی با مشکل لخته شدن خون روبرو می شوند. برای این موضوع نیز چند دلیل مختلف وجود دارد که از جمله آن ها می توان به نوع سرطان و درمان آن اشاره داشت.

چرا لخته خون در بیماران سرطانی بیشتر بروز می کند؟

سرطان اولین عامل مکانیسم های درگیر بیماری است . آسیب بافتی و پاسخ های التهابی باعث فعال شدن سیستم تشکیل لخته خون می شوند.

ترکیبات شیمیایی در تومورهای سرطانی

ترکیبات شیمیایی ساخته شده در تومورها هم می توانند منجر به لخته شوند . برخی انواع سرطان احتمال بروز لخته را بیشتر می کند که از جمله می توان سرطان روده بزرگ یا کولون، سرطان پانکراس، معده ، تومورهای مغز و سرطان ریه و کلیه را نام برد .

بستری شدن بیمار

بستری بودن در بیمارستان و بی تحرکی ناشی از ضعف و بی حالی هم خطر بروز لخته را بیشتر می کند .

شیمی درمانی

شیمی درمانی با انواع دارد مثل تالیماید ، لنالیدوماید و آواستین در درمان سرطان کولون ریسک ابتلا به لخته را بالا می برند. این داروها با آسیب به جدار رگها و یا کاهش ساخت پروتیین های ضد لختگی ، باعث بروز لخته خون می گردند.

داروی تاموکسیفن

تاموکسیفن که در پیشگیری و درمان سرطان پستان استفاده می شود نیز شانس بروز لخته خون را بالا می برد. یک داروی هورمونی به نام تاموکسیفن (tamoxifen) تاثیر خاصی در افزایش ریسک لخته شدن خون دارد. پزشکان همیشه به شکل واضح اعلام می کنند که مزایای این دارو بسیار بیشتر از مشکلات و ریسک های آن برای بانوان مبتلا به سرطان سینه است اما به هر حال باید نسبت به علائم و مشکلات آن نظیر لختگی خون آگاه باشید.

بیش از نیمی از لخته های خونی در همان سه ماه اول پس از تشخیص سرطان در بیمار شکل می گیرند. این موضوع بسیار مهم است که لخته های خون را به عنوان یک بخش طبیعی از بیماری سرطان قبول کنیم. با این حال لخته های خون را می توان درمان کرد و این موارد در پروسه درمان سرطان اختلالی ایجاد نمی کنند.

داروی اریتروپوئتین

داروی اریتروپوئتین که برای رفع کم خونی در برخی انواع سرطان تجویز می شود هم خطر بروز لخته را بیشتر می کند .بیماران سرطانی بایستی علایم لخته را بشناسند و نسبت به آنها توجه داشته باشند .

بیشتر موارد لخته خون در همان اوایل تشخیص سرطان بروز می کند که دلیل این ارتباط به درمان دارویی وسیع در این بیماران دارد . از طرف دیگر هر چقدر سرطان پیشرفته تر باشد احتمال بروز لخته هم بیشتر می شود.

 بالا رفتن سن بیماران سرطانی

سن بالا در مبتلایان به سرطان با شانس ابتلا به لخته ارتباط دارد . اگر بیمار سرطانی دچار لخته خون شد احتمال اینکه دوباره لخته خون در بدنش ایجاد شود 7-6برابر بیمار سرطانی بدون سابقه لخته است . برای کم کردن خطر در بیماران سرطانی با لخته خون از داروی انوکساپارین (کلگزان)تزریقی یا داروهای خوراکی مانند ریواروکسابان و وارفارین استفاده میشود. و این بیماران تا پایان دوره درمان فاز حاد سرطان نیاز هست داروی رقیق کننده مصرف کنند.

توصیه می شود بیماران سرطانی از نظر خطر بروز لخته ارزیابی شوند و از داروی ضد انعقاد خوراکی یا تزریقی برای پیشگیری از بروز لخته استفاده شود جوراب های بیمارستانی مثل جوراب واریس یا ضد امبولی هم می تواند برای دوره بستر ی بودن در بیمارستان و بی تحرکی استفاده شوند.

چگونه لخته خون را از بین ببریم؟

پیشگیری و درمان لخته های خونی در حالت پایه شامل استفاده از داروهای ضد انعقاد خون می شود. البته این داروها در حالت واقعی منجر به انعقاد نمی شوند، اما می توانند در کاهش قابلیت خون برای ایجاد لخته تاثیرگذار باشند و از بزرگتر شدن لخته های موجود در رگ ها نیز جلوگیری می کنند.

درمان لخته خون سه هدف اصلی را دنبال می کند:

1- لخته بزرگ نشود
2- تکه ای از لخته کنده نشود و باعث آمبولی ریوی نشود
3- لخته جدید تشکیل نشود

داروهای ضد انعقاد خون

داروهای ضد انعقاد خون معمولا در بیمارستان ها، به خصوص در 5 الی 10 روز اول پس از انجام تشخیص پزشک مورد استفاده قرار می گیرند.

البته احتمال تجویز این داروها برای استفاده در خانه جهت جلوگیری از بروز مشکلات خونی وجود دارد. برای بسیاری از بیماران، درمان خانگی به کمک داروهای ضد انعقاد خون ممکن است تا هفته ها، ماه ها یا سال ها پس از بستری شدن در بیمارستان ادامه داشته باشد تا از بازگشت لخته های خونی به بدن جلوگیری گردد.

پیگیری روند درمانی به کمک این دسته از داروها بخشی کلیدی و مهم از پروسه درمان شماست. حتما داروهای تجویز شده را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید، در تمام وقت های معاینه شرکت کنید و رابطه مناسب و نزدیکی با پزشک خود داشته باشید.

همیشه در صورت تجربه کردن هرگونه علائم مربوط به لخته شدن خون در پا و یا عوارض جانبی داروهای مصرفی با پزشک خود مشورت کنید. همچنین حتما تاریخچه ای از داروهای مصرفی در پروسه درمانی خود را داشته باشید تا در بلند مدت بهتر بتوان شرایط کلی و تاثیر داروها در روند درمانی را ارزیابی کرد. حتما در جلسات مشاوره و معاینه با پزشک تمامی سوالات خود را پرسیده و در صورت نگرانی پیرامون هر موضوعی، آن را به اطلاع وی برسانید.

در ادامه مروری بر دسته بندی های مختلف از داروهای ضد انعقاد خون و دیگر روش های درمانی که معمولا توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرند خواهیم داشت:

انواع داروهای ضد انعقاد خون

رایج ترین نوع از داروهای ضد انعقاد خون که توسط پزشکان تجویز می شوند، هپارین، وارفارین، هپارین با وزن ملکولی پایین و داروهای ضد انعقادی خوراکی هستند.

قرص هپارین برای جلوگیری از لخته خون در پا

داروی تزریقی یا خوراکی که با هدف جلوگیری از رشد لخته و یا تشکیل لخته جدید مصرف می شود. برخی از داروهای تزریقی زیر جلدی ( اناکساپارین) و یا وریدی ( هپارین) تجویز می شوند .
اقلام داروی خوراکی برای مدت 3 ماه یا بیشتر لازم است مصرف شوند لازم است مدت زمان اشاره شده توسط پزشک معالج به دقت رعایت شود.

قرص وارفارین

مصرف داروی وارفارین همراه با انجام آزمایش خون به صورت ادواری صورت می گیرد . همه انواع داروهای رقیق کننده قابل استفاده در دوران بارداری و شیردهی نیستند .

درمان لخته شدن خون در پا

علاوه بر داروهای ضد انعقاد خون، ممکن است به پروسه های درمانی دیگری نیز نیاز پیدا کنید. از جمله آن ها می توان به جراحی، دستگاه های ایمپلنت و دیگر داروها و محصولات اشاره کرد.

 • جوراب واریس :معمولا برای پیشگیری از ورم و درد به بیماران با DVT تجویز می شود.
 •  درمان ترومبولیتیک: تجویز داروهای ترومبولیتیک از دیگر اقدامات درمانی است که در صورت ضرورت برای بیمار انجام میشود.
 •  فیلترهای ونا کاوا

نشانه های لخته شدن خون در پا

درمان سنتی لخته خون در پا

بسیاری از ترکیبات گیاهی و گیاهان دارویی با داروهای رقیق کننده بیماران مبتلا به لخته خون تداخل دارند و بهتر است در زمان مراجعه به پزشک معالج در خصوص گیاهان دارویی راهنمایی بخواهید برخی از گیاهان خاصیت داروهای رقیق کننده را تشدید می کنند.
با این اوصاف این شبهه ایجاد می شود که چرا این ترکیبات گیاهی که می توانند خاصیت داروهای رقیق کننده را داشته باشند جایگزین داروها نمی شوند . علت این موضوع را می توان اینطور تشریح نمود که برای ایجاد دوز موثر نیاز به مصرف مقدار زیادی از این ترکیبات گیاهی است که عملا غیر ممکن است و یا عوارض نامناسب دیگری را به همراه دارد و همینطور این اثر قابل کنترل و ارزیابی نیست و نمی تواند نسبت به آن اطمینان داشت.

البته متذکر میشویم که ترکیبات گیاهی در افراد سالم جهت پیشگیری خانگی مناسب هستند. مانند خانمی که از قرصهای هورمونی ضد بارداری استفاده میکند بد نیست در کنار مصرف مایعات بیشتر و تحرک بیشتر از مواد گیاهی زیر هم استفاده کند.

زنجبیل برای درمان لخته خون در پا

دارای ماده موثره سالسیلات است که در واقع همان ترکیب موثره در آسپرین برای رقیق کردن خون است . البته اثر رقیق کنندگی زنجبیل در همه مطالعات تایید نشده است.

درمان لخته خون در پا با زردچوبه

یک ماده فعال در زردچوبه به نام کورکومین می تواند با تاثیر بر روی پلاکت های خون از لختگی جلوگیری کند. خواص دارویی زردچوبه نیز در کاهش درد ناشی از لخته شدن خون در بدن تاثیرگذار هستند.
زردچوبه به عنوان یک ماده یا داروی ضد ترومبوز یا ضد انعقاد خون عمل می کند و همین خاصیت آن نیز در روند شکل گیری لخته خون در رگ ها خلل ایجاد می کند.

درمان لخته خود در پا با  سیر

سیر حاوی مواد گوگردی است که در ذوب کردن لخته های خون کاربرد دارند. برای رسیدن به بهترین نتایج پیشنهاد می کنیم هر روز صبح یک حبه سیر را به صورت خام مصرف کنید.

سیر تاثیر مثبتی بر روی عضلات شریان ها دارد و منجر به نرم و انعطاف پذیر شدن آن ها می شود و در نتیجه فشار خون پایین خواهد آمد. سیر به عنوان یک داروی ضد انعقاد خون نیز کاربرد دارد و بیماران می توانند از آن نهایت بهره را ببرند.

درمان لخته خود در پا با  فلفل قرمز

فلفل قرمز به عنوان یک رقیق کننده طبیعی شناخته می شود که تاثیر مثبتی بر روی بدن افراد می گذارد. کپسایسین موجود در فلفل های قرمز به روان بودن جریان گردش خون در بدن کمک کرده و بدین وسیله از لخته شدن خون در پا جلوگیری می کند.

این ماده می تواند در پاکسازی شریان های باریک از رسوبات مختلف کارساز باشد. مصرف فلفل قرمز به گشاد کردن رگ های خونی و شریان ها کمک می کند. بدین ترتیب لخته های خونی و درد ناشی از آن ها از بین خواهند رفت.

درمان لخته خود در پا با  ارجون کی چال

طبق نظر متخصصین تغذیه، مصرف میوه خاصی به نام ارجون کی چال ( Arjun Ki Chhaal) به عنوان یک رقیق کننده طبیعی خون به از بین بردن لخته های خونی کمک می کند.

کافیست این میوه را تهیه کرده، آن را در آب گرم فرو کنید و آب را هر روز صبح مصرف نمایید. این میوه به انقباض قوی تر عضله قلب کمک می کند و در نتیجه کارکرد این ارگان بهبود خواهد یافت.

درمان لخته خود در پا با دانه های کتان و دانه های چیا

این دانه های کوچک مملو از اسید های چرب امگا 3 هستند که به جلوگیری از لخته شدن خون در پا و بهبود گردش آن در بدن کمک می کند. دانه های کتان و چیا از شدت چسبناک بودن پلاکت های موجود در خون می کاهند. در حقیقت این دانه ها می توانند ریسک سخت شدن شریان های خونی در بدن را کاهش دهند چرا که از جمله رقیق کننده های طبیعی و مفید برای خون هستند. در درون این دانه ها مواد بسیار مفید و مقوی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به اسید چرب امگا 3 اشاره کرد.

درمان لخته خون در پا با زالو

یکی از پیشنهاداتی که از طرف افراد غیر حرفه ای به بیماران می شود اینست که با زالو درمانی لخته را درمان کنند . لازم به ذکر است که درمان لخته خون نیاز مند حوصله و کار دقیق هست و نمی توان انتظار داشت بیمار مبتلا به لخته در مدت کوتاهی کاملا درمان شود . لازم است روند دارویی به دقت دنبال شود و در فواصل زمانی منظم طبق نظر پزشک ، آزمایشات لازم داده شود و به پزشک مراجعه شود.

زالو با ترشح آنزم رقیق کننده شروع به مکیدن خون می کند . ورود آنزیم رقیق کنند ه در میزان غیر قابل کنترل و در شرایط وجود لخته می تواند باعث شکسته شدن لخته ، کنده شدن تکه ای از لخته و حرکت ان در سیستم گردش خون شود که با خطر آمبولی ریوی همراه است.

از طرفی در مواردی زالو می تواند باعث بروز عفونت شود که در زمینه مشکل لخته خون ، مسئله را پیچیده می کند و می تواند باعث آسیب جدی شود . بهتر است قبل از هر اقدامی در خصوص بیماری لخته خون با پزشک معالج مشورت کنید.

کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی


همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرزاد جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر .
  بنده ۴۳ ساله هستم ودر اثر مشکل زانو حدود یک ماه تحت درمان بوده ام که شامل فیزیو تراپی و لیزر تراپی و ورزش های مرتبط با زانو بود .پس از یک ماه برای پیگیری روند درمان به دکتر مراجعه نمودم که پشت ساق پا دچار تورم و درد بود و پس از سونو داپلر تشخیص به DVTداده شد و به صورت اورژانسی در بیمارستان بستری و پس از ۴ روز با یک سونو مجدد به علتRECANALISE شدن مرخص شدم و به مدت ۳ هفته قرص آکسابین ۱۵ هر ۱۲ ساعت استفاده نموده ام .بعد از ترخیص از بیمارستان سونو مجدد داده ام که شریانهای اصلی باز اماSUB ACTUE DVTتشخیص داده شد .الان من با مشاوره و تشخیص دکتر قلب آکسابین ۲۰ شبی یک عدد مصرف میکنم .خواستم سوال کنم آیا هنوز خطر کنده شدن این لخته خونها وجود دارد با توجه به اینکه در قسمت پایین پا نزدیک مچ به صورت قدامی و خلفی وجود دارد ؟ آیا دوباره بستری لازم است ؟
  جوراب واریس که به صورت تخصصی اندازه های آن محاسبه شود (توسط کارشناسان مربوطه ) و طبق نظر دکتر کلاس ۳ و بالای زانو برای من تجویز شده را از کجا باید تهیه کنم
  متاسفانه بنده سیگار می کشم.این آیا بیشتر به لخته شدن خون در شرایط فعلی منجر خواهد شد ؟
  با تشکر از حوصله و پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   دارو صحيح است
   تحت نظر پزشك خود باشيد
   سه ماه پس از شروع درمان لطفا برای ویزیت حضورا تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر رحمتی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر خدمت جناب آقای دکتراقدسی
  ساکن خرم آبادهستم،مادربنده خانمی حدودا۶۰ساله اندکه چندسالی است دچاردردوتورم پاهامخصوصادرناحیه ساق پاهستند،ونیز غلظت خون دارند،بدنشان گاهی سردمیشود وعرق میکنند،توان پیاده روی ندارندوبعدازپیاده روی دردشان شدیدترمیشود،باحمام رفتن اذیت میشوندگاهی دچارتنگی نفس وسرفه هامیشوند،خیلی دکترهادرخرم آباددنبال درمان رفته ایم ولی هرکدام تشخیصی داده اند.
  جناب دکترممنون میشویم اگر تشخیصتان راازطریق پیامک بفرماییدواینکه راهنمایی کنید برای درمان چه کاری انجام دهیم تا مادرمان رادرمان کنیم،بینهایت سپاسگزاریم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   نميتوانم نظر قطعی به این صورت بدهم
   بهتر است به دكتر مهرداد نامداري متخصص قلب خرم اباد مراجعه نمايند.

 • تصویر کاربر سیمین سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،ضمن تشکر و قدردانی،تصاویر پیوست مربوط به بیمار،پدر اینجانب77ساله،میباشد،میخواستم هزینه درمان واریس و روش درنان را بفرمایید،پدر اینجانب عمل قلب باز نیز انجام داده
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   این واریس ها معمولا جنبه درمانی ندارند و من به شما توصيه به درمان نميكنم
   تحرك مناسب داشته باشید 
   وزن كنترل شود
   روزانه چند ساعت از جوراب واريس زير زانو فشار يك استفاده کنید 

 • تصویر کاربر درسا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مشکل معده داشتم و معده ام درد می گرفت از اونموقع اصلا امکان رژیم و کمتر خوردن رو ندارم بایستی کامل بخورم تا کامل سیر بشم یه مدتی بود که یکسری لک های قرمز پشت پام بیشتر میشد به این صورته که قرمز متمایا به کبود هست و سطح پوستم رو گود کرده
  الان تو قسمت پام بیشتر شده و حالا قسمت داخلی بازو و دور کمرم ایجاد شده مثل واریس رگ عنکبوتی هم نیست حالت فرو رقتگی تو پوست ایجاد کرده
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است  بصورت حضوري با متخصص داخلي مشورت کنید 

 • تصویر کاربر آرزو جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.مادر من چندین ساله واریس درمان نشده داشتند و ۵۳ سالشه با وزن ۷۱(که البته چند کیلو اضافه وزن دارن)و حدود دو سال هم هست که به دیابت نوع ۲ مبتلا شدن و به خاطر همین بیشتر مستعد رگ های واریسی هستن.۵ ماه قبل(اواسط دی ماه) به دلیل ورم پاها و بیشتر شدن رگ های واریسی به دکتر مراجعه کردیم و دکتر هم با دستگاه مخصوص از ابتدای ران تا مچ پا رگ های واریسی مادرم رو مورد بررسی قرا داد و عکس گرفت.و گفتن هر دو پا از ابتدای ران رگ واریسی داره و پای چپ بیشتره و جوراب واریس بلند تجویز کردن و گفتن تا سه ماه مداوم بپوشه(یعنی تا آخر فروردین میشد) و بعد این ۳ ماه حتما آزمایش ۲۴ ساعته ادرار بده و دوباره مجدد مراجعه کنن هم برای بررسی مجدد پاها و آزمایش ادرار و هم برای عمل لیزر رگهای واریسی.
  متاسفانه نشد مادرم جوراب واریس رو تو این مدت سه ماه تهیه کنه و بعد هم به خاطر شرایط ویروس کرونا و استرس به خاطر دیابت مادرم نه آزمایش رفتیم نه مجدد پیش دکتر.
  بعد این سه ماه متوجه شدم ورم و رگ های برجسته و کبودی در بعضی قسمتای پای مادرم بیشتر شده و همینطور متوجه شدم پشت ساق پای مادرم که دقیقا اون قسمت رگهای برجسته سبز که انگار حالت گوله گوله دارن بیشتر شده و رنگ پوست همین قسمت تیره شده.
  تا اینکه جدیدا تونستیم همون جوراب واریسی که دکتر برای مامانم نوشته بود رو تهیه کنیم(البته این جوراب تجویز ۴ماه پیش بود و اونموقع پای مادرم به این شدت نبود)
  الان ۳ روزه که مادرم به جز موقع خواب،یکسره جوراب رو میپوشه و فعلا مشکلی باهاش نداره و این سه روز هم ورم پاش کمتر شده.فقط میگه دقیقا تو قسمت حول محور مچ پا بعد چند ساعت درد میگیره و میگه ممکنه به خاطر اینکه تو این قسمت، جوراب یه خورده جمع میشه فشار میاره و درد میگیره.
  **تو اینترنت مطلبی راجع به لخته خون ناشی از واریس و علائم و عوارض جدی که در ریه و قلب داره و اینکه در صورت وجود لخته معمولا جوراب واریس نباید پوشید چون ممکنه لخته رو به سمت ریه و قلب رها کنه خوندم و اینکه اگه به سمت ریه بره نشونه هاش سرفه و تنگی نفس و تپش قلب هست و یا اگه سمت قلب بره ممکنه باعث احساس سوزش و درد تو قفسه سینه بشه.**
  ****و مادر من جدیدا یه وقتایی سرفه میکنه و گاهی خیلی خفیف هم تنگی نفس و ۳ بار هم شده که گفته قفسه سینش تا چند دقیقه میسوزه.خیلی نگران شدم.چون اینا از علائم رها شدن لخته بود و نمیدونم الان جوراب واریس براش خوبه یا خطر داره؟؟
  علائمی هم که از لخته خون گفته شده بود دقیقا شبیه پای مادرمه که من عکسش رو براتون گذاشتم.و میخوام تو این مدت که مادرم جوراب واریس میپوشه دقت کنم تیرگی پوستش و برجستگی رگ هاش چه تغییری میکنه.
  میترسم نمیدونم الان جوراب رو بپوشه یا نه؟چون این جوراب تجویز ۴ ماه پیش دکتر بود نه الان.عکس پای مادرم رو ببینید خواهش میکنم راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم؟؟🙏🙏🙏


  داروهایی هم که در حال حاضر روزانه استفاده میکنه اینا هست:
  قرص زیپمت۵۰۰/۵۰ و انسولین لانتوس که این دو برای دیابتشون هست
  قرص رزوواستاتین ۱۰ برای چربی خون
  قرص والسارتان ۸۰ برای فشار خون
  قرص ویتامین دی به صورت ماهانه
  قرص لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم برای تیروئید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   لخته بعيد است
   تحرك داشته باشد
   مايعات بيشتر

   سونو داپلر وريدي انجام و و به واتس اپ 09365066105ارسال كنند

 • تصویر کاربر Fallah پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من آمبولی دارم وبه مدت درکل پای راستم وبه مدت شیش ماه ازداروهای ضدانعقادی مصرف کردم ولی فایده ای نداشت والان خیلی خیلی اذیتم میکنه به طوری که اصلا نمیزاره بخوابم چندتاازدوستانم گفتن که زالودرمانی کنم،به نظرشمااشکالی نداره؟آیاراهی هست که این لخته ازبین بره؟؟؟لطفاکمک کنید.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   برای بررسی بهتر نیاز هست که حضورا برای ویزیت تشریف بیارید 

 • تصویر کاربر زارعي شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ٣٥ سال دارم. پانزده سال قبل يك شب توي اتوبوس نشسته بودم و صبح ماهيچه پشت پام گرفت. توي CT نوشته بود كه هماتوم دارم. دكترم همش درباره ضربه به پا توي فوتبال ازم مى پرسيد درحاليكه من فوتبال بازي نمى كنم. همان ناحيه هرچند ماه درد مي گيره به خصوص وقتى كه عصبي بشم. آيا اين لخته خون است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   برای تشخیص نیاز به عکس از وضعیت ظاهری پا و سونگرافی از پا هست.برای راهنمایی و مشاوره با واتس اپ 09019746344

   تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر Hadi یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مادرم اولین روز عید خوابیدشب پادرد شدیدگرفت باتب زیادوورم پا.بردیم دکتربعدسونوگرافی گفتن لخته حادداره باید بستری بشه.شش روزه مرخص شده وقرص آکسابین روزی یک عدد تجویز شده با پوشیدن جوراب واریس وهمچنین گفتن میتونه راه بره ولی درد پاش کم نشده و ورم پا داره پای چپشم که لخته داره به سختی میتونه زمین بذاره.میخواستم بدونم این درد و ورم پا عادیه؟چندمدت طول میکشه بهبود پیدا کنه؟وبرای تسکین درد مسکنی مثل استامینفون میتونه مصرف کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   همه تجويزها درست است
   اما با وجود درد راه برود و سعی کنید که تحرک را حفظ کند 
   می توانید از بروفن براي کاهش و تسکین درد استفاده کنید 

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر این جانب یک ماه پیش تعویض مفصل لگن داشت و به دلیل بی اطلاعی از قضیه لخته خون ما خیلی او را وادار به تحرک پاها نمی کردیم تا این که پاهایش ورم کرد و بعد چند روز دچار تنگی نفس ناگهانی شد که با عجله بیمارستان بردیمش و توی آی سی یو بستری شد حالا پس از چند روز که از آنجا مرخص شده داروی وارفارین برای او بطور منظم تا یکسال ظاهراً باید بخورد . تا اینجا درست ا‌‌‍‌‍ما ما بالاخره نفهمیدیم اگر در خانه باید او را زیاد وادار به تحرک کنیم تا لخته جدید ایجاد نشود آیا خود همین تحرک زیاد باعث کنده شدن لخته های موجود در پا و حرکت آن ها به سمت ریه و قلب ومغز نمی شود در واقع چطور هم از لخته جدید جلوگیری شود هم لخته های موجود از بین بروند و حرکت هم نکنند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   تحرك مناسب روزانه داشته باشید مثل پياده روي روزانه
   و به مصرف دارو ادامه دهید

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادری 40ساله دارم که در پای چپ خود لخته خون طبق نظر پزشک دارد متاسفانه ۸ سال پیش هم به همین موضوع در اثر پیچ خوردگی دچار لخته خون در پا شد و با استفادع از داروی والفارین 2سال و نیم بعد بهبود یافت اما اخیرا دوبارع دچار این مشکل شدع و بعد از مراجعه به پزشک بازهم باهمان دارو مورد درمان قرار گرفت اما تا به الان هیچ نشانی از بهبودی دیدع نشدع و پس از انجام سه آزمایش هنوز هم پزشک معالج بدنبال دوز مورد نظر برای دارو هست میخواستم بدانم راه های در مان و هزینه های آن چقدر میشود و آیا این مشکل برای همیشع رفع میشود یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای مشاوره در خصوص لخته خون نیاز به مراجعه حضوری است با همراه داشتن جواب ازمایش و سونوگرافی مراجعه بفرمایید

   تلفن وقت دهی :02122819276-7

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر