عوارض و خطرات واریس

درمان واریس علائم بیماری شامل بر درد، سنگینی، گرفتگی عضلات را برطرف می کند و از بروز عوارض ناشی از واریس در آینده به خوبی پیشگیری می کند اما برخی از عوارض مثل تغییر رنگ پوست با درمان واریس برطرف نمی شود. درکل هر چه واریس قدیمی تر باشد یادگاریهای آن بیشتر می شود

ورم پا بهتر میشود ولی به درجاتی باقی می ماند. زخم واریس با درمان واریس بسته می شود ولی جای زخم می ماند.

زخم خوب میشود ولی جای زخم میماند.

تغذیه پوست نرمال می شود ولی زمختی  و زبر شدن پوست رفع نخواهد شد.

به همین دلایل توصیه میشود برای درمان واریس به موقع اقدام کنید. با پیشرفت علم پزشکی ، واریس بصورت سرپایی و در کمتر از یکساعت درمان قطعی میشود کوتاهی در مورد این بیماری پذیرفته نیست.

خونریزی واریسی معمولا بدنبال خارش  و دست کاری موضعی و در مواقعی حتی خود بخود اتفاق میافتد معمولا از زخم بسیار کوچکی خونریزی جهنده و با فشار زیاد اتفاق می افتد.

در صورت مواجهه با این شرایط خونسردی خود راحفظ کنید و اقدامات ذیل را انجام دهید

بلافاصله نشسته موضع را بررسی و محل خونریزی را پیدا کنید.

با انگشت روی محل خونریزی  حدود ۱۵-۲۰ دقیقه فشار دهید  حتی ممکن است لازم باشد  زمان طولانیتری محل خونریزی را فشار دهید.

بعد از بند امدن خونریزی  بانداز نسبتا سفت روی محل خونریزی  بسته شود. میتوانید برای بانداژ از گاز و باند و یا پارچه تمیز استفاده کنید.

۱-۲ ساعت استراحت کنید

سپس به مرکز درمانی مراجعه نمایید.

بیمار مبتلا به واریس طنابی باید در موقع سرپا ماندن و کار روزانه، جوراب واریس کلاس ۲  بپوشد.  فشار این جورابها بین ۲۰-۳۰ میلیمتر حیوه است .عمر جوراب واریس ۶ ماه است و پس از این مدت بایستی تعویض شود. استفاده مداوم از جوراب از بروز مشکلات متعاقب واریس پیشگیری می کند.به زبان ساده جوراب از پیشرفت بیماری  تا حد زیادی جلوگیری میکند ولی ان را درمان نمیکند.

پوشیدن گن و لباس تنگ و نیز استفاده از کفش پاشنه بلند اثر بدی بر وضعیت واریس پاها دارند. در صورت نیاز توصیه میشود زمان استفاده از این لباسها و کفشها کوتاه شود.

عوارض واریس چیست؟ آیا واریس خطر دارد؟ اگر اینطور است، خطرات بیماری واریس چیست؟ بیماری رگهای واریسی (نوعی نارسایی وریدی) معمولا در ارتباط با ساق پاها است، اما میتواند روی مچ پاها نیز تاثیر بگذارد. این وضعیت به قدری رایج است که توسط هزاران نفر در جهان بصورت ظاهر شدن وریدهای پیچیده و متورم، تجربه شده است. بدین دلیل لازم دانستیم تا شرحی برای سوال خطرات واریس چیست نوشته و این آگاهی را بدهیم که بله، واریس خطر دارد و باید درمان به موقع برای آن صورت پذیرد.

مقایسه رگ واریسی و رگ طبیعی در درمان واریس

عوامل ایجاد واریس پا

رگهای واریسی، بزرگ و پیچ خورده هستند. واریس میتواند در هر نقطه از بدن اتفاق بیفتد، اما بیشتر در پاها مشاهده میشود. با اینکه رگهای واریسی یک بیماری پزشکی جدی محسوب نمی شود، اما میتواند بسیار آزاردهنده بوده و به مشکلات جدی تری منجر شود. همچنین آمارها نشان میدهد که این بیماری از هر ۱۰ بزرگسال، ۳ نفر را درگیر میکند و زنان نیز در این بین بیشتر از مردان به آن مبتلا میشوند.

رگهای واریسی معمولا هنگامی بوجود می آیند که دریچه های ریز موجود در رگها، آسیب دیده یا ضعیف شوند. بطور کلی، دلیل این موضوع می تواند سن، ژنتیک یا یک بیماری زمینه ای باشد. در واقع در این بیماری، خون بطور معمول در کل سیستم گردش خون جریان نداشته و برگشت خورده یا در رگها جمع میشود. که اگر این وضعیت درمان نشود، وریدها متورم شده و تغییر رنگ میدهند و منجر به ایجاد ظاهری نه چندان جالب میشوند.

اگر کسی دچار رگهای واریسی باشد، به خوبی میداند که این وضعیت تا چه اندازه ناتوان کننده و آزاردهنده است. حتی فعالیتهای ساده روزانه مانند راه رفتن یا ایستادن نیز میتواند باعث درد و ناراحتی وی شود. علاوه بر آن بی حرکت ماندن برای مدت زمانی طولانی، سبب تشدید علائم آن میشود.

بدین منظور اگر کسی دچار اضافه وزن، کم تحرکی، سن بالای ۴۵ سال، سابقه خانوادگی (ارثی) و فشار خون بالا است و یا اینکه مجبور است برای مدت زمان طولانی بنشیند یا بایستد، بیشتر احتمال دارد که به عوارض واریس در پا دچار شود.

همچنان که علائم رگهای واریسی ممکن است به آرامی بروز کنند، عوارض دردناک و ناراحت کننده  نیز مانند پای سنگین، سوزش، گرفتگی عضلات، تورم، خارش، تغییر رنگ پوست و احساس درد پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت نیز ایجاد میشوند. بنابراین می بایست به مواردی مانند افزایش تورم یا احساس درد در ناحیه پاها، قهوه ای رنگ شدن یا گرم شدن آن، کنترل جریان خون جهت کنترل رگهای واریسی و بالا بردن پاها پس از پیاده روی یا ایستادن طولانی مدت توجه داشت.

در ادامه می توانید خطرات و عوارض واریس را در قالب ویدئو مشاهده نمایید.

عوارض واریس پا در جوانی

وقتی در مورد مسائل وریدی صحبت میکنیم اکثرا افراد مسن به ذهن خطور میکنند. اما حقیقت این است که رگهای واریسی در برخی از افراد از همان عنفوان نوجوانی شروع به بروز میکنند. خوشبختانه در جوانان علائم واریس چندان شدید و آزاردهنده نیست. زیرا جوانان به سبب ورزش کردن و انجام فعالیتهایی که به سوخت و ساز بیشتر و حفظ تناسب اندام آنها منجر میشود، ممارست بیشتری ورزیده و نهایتا این وضعیت به بهتر شدن جریان خون در پاهای آنها کمک می نماید.

اما متاسفانه این قضیه باعث میشود تا جوانان مبتلا به واریس، کمتر به این بیماری اهمیت داده و در نتیجه میل کمتری برای درمان آن از خود نشان دهند. متاسفانه بیماران با سنین پایین، تا مدتها با این بیماری زندگی کرده و برای درمان اقدامی نمیکنند. اما به محض اینکه این بیماری در جوانان از حالت خفیف به مزمن تبدیل میشود، آن زمان است که علائم بیماری تشدید یافته و آرام آرام ناراحتیها و عوارض واریس شروع میشود.

چرا نوجوانان دچار عوارض واریس میشوند؟

یکی از بزرگترین عواملی که سلامت رگها را تحت تاثیر قرار میدهد، ژنتیک است. بنابراین اگر جوانی مستعد ابتلا به ضعف رگها است، احتمال آن نیز وجود دارد که دچار واریس و خطرات آن شود. چاقی نیز در بین جوانان از عوامل شایع بسیاری از بیماریست. بچه ها بی تحرک تر از هر زمان دیگری هستند و ترجیح میدهند بیشتر وقت خود را با تلفنهای همراه خود بگذرانند. در نتیجه کمبود تحرک همراه با وزن اضافی نیز جز عواملی است که به رگها فشار وارد میکند و میتواند باعث آسیب جدی به آنها شود.

از قضا عکس این مورد نیز صادق است. ممکن است نوجوانانی که خود را در معرض فعالیتهای بدنی و ورزشی بسیار سخت و پرفشار قرار میدهند نیز در معرض خطرات رگهای واریسی و رگهای عنکبوتی قرار بگیرند. به بیان واضح تر ضربه به یک ناحیه ممکن است باعث آسیب به وریدها شده و نارسایی وریدی را سبب شود. بنابراین در این مورد، کسانی بیشتر در معرض ابتلا به واریس قرار دارند که ورزش شدید می کنند و فشار سنگینی روی پاهای خود اعمال می نمایند، مانند:

 • بازیکنان والیبال: آنها تمام روز روی پای خود ایستاده اند و از زانوبندهای محکم استفاده میکنند.
 • ژیمناستها: به دلیل ایستادن طولانی مدت و مهیا شدن شرایط برای آسیب دیدگی مفاصل.
 • دونده ها: بدن برای پمپاژ سریع خون در رگهای پا نیاز به بزرگ شدن رگها دارد.

بنابراین بدون توجه به سنی که دارید، اگر متوجه شدید که پای شما احساس سنگینی، خستگی و درد میکند و یا حتی میتوانید رگهای واریسی را مشاهده کنید، بدانید که بهترین زمان برای شروع درمان، همین مراحل اولیه ابتلاست. علاوه بر آن نباید به دلیل احساس خجالت، عوارض واریس را پنهان کنید.

معمول ترین عوارض واریس درمان نشده

اگر واریس به موقع درمان نشود، مجموعه علائمی به مرور زمان بیماران را گرفتار خود میکند:

 • احساس پا درد شدید به گونه ای که روزمره زندگی را تحت الشعاع قرار دهد.
 • احساس خستگی و سنگینی پا به قدری که گویی مچ پا به وزنه ای بسته شده و حرکت کردن با مشکل مواجه شده است.
 • بیقراری پا در هنگام خواب، که خواب راحت را از بیمار سلب میکند و ممکن است حتی بیمار به داروهای خواب آور پناه ببرد.
 • گرفتگی عضلات پا که معمولا بصورت درد ناگهانی و شدید در عضلات پشت ساق پا ایجاد شده و بیمار را از خواب بیدار میکند.
 • خراشیده و ملتهب شدن پوست پا به دلیل خارش شدید آن.

دکتر مهرداد اقدسی در هر دو مورد یعنی هم درمان سریع واریس طنابی و هم برطرف کردن مویرگهای عنکبوتی روشهای درمان سریع واریس را مطرح کرده که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

خطرات رگهای واریسی

تا اینجا دانستیم که بیماری واریس باعث ایجاد یک سری اثرات منفی در زندگی مبتلایان میشود. اما جالب است بدانید که عوارض درمان نکردن واریس پا برای همه بیماران پیش نمی آید و معمولا سراغ افرادی می رود که سالیان طولانی واریس داشته اند اما برای درمان اقدام خاصی انجام نداده اند.  در این بیماران به مرور زمان و نیز با پیشرفت بیماری، سه دسته مشکل بروز میکند:

 • در درجه اول علائم بیماری تشدید میشود. برای مثال بیمار از پا درد و سنگینی پا به ستوه می آید به طوری که حتی انجام کارهای عادی و روزمره برایش دشوار میشوند.
 • در مرحله بعدی عوارض رگهای واریسی نمود پیدا میکند. برای مثال رنگ پوست پا تغییر کرده و به تیرگی متمایل میشود و حضور لکهای قهوهای رنگ در ناحیه قوزک و ساق پا رویت میشود. همچنین خارش پوست، قرمزی و مواردی از این دست بیمار را آزار میدهند.
 • البته خطرات متعاقب این بیماری نیز پیوسته در کمین بیمار است. به بیان بهتر، بیمارانی که به واریس پیشرفته مبتلا بودند ولی با سهل انگاری و عدم توجه لازم، پس از یک سفر طولانی مدت، با عارضه لخته خون و مشکلات پیرامون آن مواجه شدند.

عوارض واریس پا

علاوه بر چندین عارضه جانبی واریس، عوارض مختلفی نیز وجود دارند که در صورت وجود معمولا چندین سال پس از تشخیص اولیه برای اکثر بیماران ایجاد میشوند. عوارض ممکن است از خفیف تا شدید باشند و هیچ راهی برای تعیین اینکه آیا کسی از همه عوارض احتمالی رگهای واریسی رنج میبرد وجود ندارد.

واریس درمان نشده شدید در پاهای خانم 41 ساله

اما عوارض واریس شدید میتواند به دلیل گردش خون ضعیف در اندام آسیب دیده، به خطرات بزرگی منتهی شود. شدت این عوارض بسیار متفاوت بوده و برخی از اثرات مانند احتمال آمبولی ریوی در اثر لخته می تواند کشنده نیز باشد. واریس مستعد لخته سطحی است ۴ درصد لخته های سطحی منجر به آمبولی ریه می شوند .

در حقیقت واریس و عوارض آن به هیچ عنوان نباید بی اهمیت تلقی شوند و مهم است که از این عوارض آگاهی داشته باشید تا بتوانید درمان مناسب آن را بیابید. بدین منظور لیست زیر شامل مهمترین عوارض رگهای واریسی است که به محض بروز، نیاز به پیگیری جدی دارند و در حقیقت به فرد هشدار میدهند که بیماری در حال پیشرفت است:

اگزمای پوستی

دور از تصور نیست که اگزمای وریدی با مشکلات پوستی اشتباه گرفته شود، بخصوص در  بیمارانی که واریس نهفته دارند. اگزمای واریس منجر به قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست در ناحیه آسیب دیده شده و نیز ایجاد برخی از تاولها نیز محتمل است. در واقع این عارضه ناشی از پرخونی و تجمع  مایع در زیر سطح پوست بوده و خارش شدید پوست به همراه تغییر بافت آن نیز رویت میشود.

همچنین این عارضه، پوست را مستعد ابتلا به عفونت نیز میکند و بیشتر در افراد چاق و کم تحرک که سن بالای ۷۰ سال دارند بروز می نماید.

تورم مچ  پاها – edema

یکی دیگر از عوارض ورم پاهاست. در اوایل ظهور بیماری، تورم موقتی است. بدان معنی که عصر هنگام پاها قدری دچار تورم می شوند که البته با استراحت شبانه به سادگی برطرف میشود. اما در صورتی که بیماری قدیمی شده باشد، به سبب اینکه جریان لنفی هم در دراز مدت  دچار آسیب میگردد  تورمی دائمی در مچ پاها بوجود می آید که بمرور زمان ممکن است تا زانو هم پیشرفت کرده  و متاسفانه با استراحت هم  بخوبی برطرف نمیشود.

تورم معمولا ناشی از تجمع آب میان بافتی است و بیشتردر مچ، ساق و رانها ایجاد میشود. ولی ممکن است در سایر نقاط بدن هم دیده شود.

برای ورم پا به چه پزشکی مراجعه کنیم

زخم  varicose ulcer

ممکن است در بیمار مبتلا به واریس، به دلیل افزایش فشار وریدی در ناحیه پایین پا، زخم وریدی ایجاد شود. به عبارتی ممکن است زخمهای دردناکی روی پوست در نزدیکی رگهای واریسی، به ویژه در نزدیکی مچ پا ایجاد شود. در حقیقت تورم و مایعات اضافی موجود در بافت، منجر به اختلال تغذیه سطحی پوست میشود. بنابراین آسیب اندک به پاها میتواند منجر به زخمهایی شود که بهبود آن مدت زیادی طول میکشد. معمولا قبل از تشکیل زخمها، لکهای با رنگ متفاوت روی پوست شروع به نمود میکند.

زخم بالای قوزک و تورم پای چپ

لخته شدن خون یا فلبیت

لخته شدن خون از دیگر عوارض واریس است. گاهی اوقات رگهای پاها  سفت و دردناک  می شوند . رگ واریسی که دچار این حالت می شود ممکن است دچار لخته شدن خون در وریدهای سطحی باشد. ترومبوفلبیت سطحی می تواند زمینه ساز مشکلات مهم‌تری مانند ترومبوفلبیت عمقی و آمبولی ریه شود .و لازم است حتما به پزشک مراجعه شود در مواردی از لخته های سطحی لازم است داروی ضد انعقاد ی برای مدتی مصرف شود تا از پیشرفت لخته و آمبولی احتمالی پیشگیری گردد .

لخته شدن خون در ورید واریسی

خونریزی

در برخی موارد ممکن است رگهای بسیار نزدیک به سطح پوست بر اثر ضربه و یا بریدن دچار خونریزی شوند و با وجود اینکه محل زخم بسیار کوچک است خون با فشار زیادی خارج می شود بطوریکه متوقف کردن این خونریزی  قدری مشکل باشد .

این وضعیت میتواند برای بیماران کاملا نگران کننده باشد در این هنگام فرد می بایست دراز بکشد، پاهایش را بالا آورده و بطور مستقیم به زخم فشار وارد نماید و ۲۰-۳۰ دقیقه ادامه دهد . (اما دقت کنید که اگر با این کار خونریزی متوقف نشود، می بایست سریعا با اورژانس  تماس بگیرید و تا زمان مراجعه آنها در همان وضعیت بمانید).

نارسایی وریدی

اگر جریان خون برای مدت زمان طولانی مختل شود، میتواند بر تبادل اکسیژن و پردازش مواد مغذی و مواد زائد تاثیر بگذارد. این شرایطی است که به عنوان نارسایی مزمن وریدی شناخته میشود. تغییر رنگ پوست ، ورم پا ، زخم و همه این مشکلات  در زمینه نارسایی مزمن وریدی هستند .

نارسایی مزمن وریدی با علائمی مثل درد و تورم در پا مشخص می شود. این مشکل در صورت وجود اختلال در دریچه های موجود در دیواره وریدها بروز می کند.

نارسایی وریدی چیست

لیپودرماتوسکلروز

عارضه  دراز مدت واریس شدید است که  بصورت  سفت و سخت شدن پوست تظاهر می کند  و رنگ آن به قهوه ای  تغییر نماید. این وضعیت معمولا در ناحیه ساق پا ایجاد شده و اغلب غیرقابل برگشت است.

خارج شدن ترشحات آبکی از پوست

با جمع شدن فشار در رگها، مایعات موجود در خون که مایعات سروز نامیده میشوند از رگها خارج شده و به بافت اطراف آن منتقل میشوند. این تجمع مایع در بافت به صورت تورم در پاها مشاهده میشود. با افزایش تورم و مایع در بافت، بدن تلاش میکند تا راهی برای از بین بردن مایعات پیدا کند و نهایتا میتواند آن را از طریق پوست به بیرون بریزد. مایع مذکور معمولا به رنگ زرد شفاف بوده که میتواند از پاها خارج شود.

عفونت

میدانیم که باکتریها بطور طبیعی در سراسر بدن یافت میشوند. اما وقتی بافتها دچار اختلال تغذیه ای توام با تورم و تجمع مایع می شوند  مشابه همین حالتی که در واریس مزمن دیده می شود ، این امر در دفاع طبیعی بدن در برابر ورود میکروبهای مضر تداخل ایجاد میکند. در حقیقت باکتریهایی که بطور طبیعی روی سطح پوست ما وجود دارند میتوانند وارد بدن شده و باعث ایجاد عفونت پوستی به نام سلولیت کنند .

تغییر رنگ پوست

نشانه  بیماری وریدی  پیشرفته است. این تغییر رنگ پوست در بالای مچ پا رخ میدهد.وقتی گلبولهای قرمز از رگ خونی آسیب دیده خارج شود، هموگلوبین تجزیه شده و در بافت تا بصورت هموسیدرین قهوه ای رنگ رسوب می کند و این امر باعث تغییر رنگ شده که به عنوان هایپرپیگمنتیشن شناخته میشود.

واریس درمان نشده شدید در آقای 60 ساله که منجر به تغییر رنگ شدید پاها و زخم پای چپ شده است.

دیگر عوارض واریس

 • ناتوانی در راه رفتن یا ایستادن به مدت طولانی
 • درماتیت که می تواند زمینه ساز از مشکلات پوست باشد
 • ایجاد سرطان یا سارکوم در زخمهای طولانی مدت وریدی
 • نکروز چربی حاد در مچ پای افراد دارای اضافه وزن و تورم شدید

در این مقاله به بررسی مشخصات بیماران مختلف که به کلینیک واریس دکتر مهرداد اقدسی مراجعه کرده‌اند مشاهده می‌کنید.

عکس واریس پا

عوارض واریس در دوران بارداری

دوران بارداری، باعث. بروز و تشدید  رشد واریس می شود . تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، افزایش  حجم خون در بدن مادر و فشرده شدن وریدهای شکم و لگن بوسیله بزرگ شدن رحم، همه باعث می شوند که فشار بیشتری به رگهای خونی مادر، به ویژه رگهای پاها که باید بر خلاف نیروی جاذبه کار کنند وارد شود .

اکثر رگهای واریسی  مربوط به دوران بارداری  پس از زایمان بهبود می یابند، اما لازم به ذکر است که با هر بار حاملگی متوالی بدتر میشوند.

واریس طنابی که قبل از بارداری  در پای مادر وجود داشته باشد در حین  بارداری در خطر لخته شدن خون است .

سه توصیه مهم در مورد عوارض و خطرات واریس در بارداری

 1. ما معتقدیم که همه خانمها باید از جورابهای فشاری الاستیک در طول بارداری استفاده کنند تا از شدت علائم و خطرات واریس پا در بارداری کاسته شود .
 2. اگر زنی دچار واریس طنابی است باید قبل از بارداری  برای درمان آن به پزشک مراجعه کند .
 3. بارداری فرد را مستعد بروز و تشدید واریس می‌کند  برای درمان واریس بارداری باید تا شش ماه بعد از زایمان صبر کرد

یکی دیگر از انواع واریس که ممکن است زنان باردار به آن مبتلا شوند واریس پا می باشد. به علت انقباضات عضلات و اضافه وزن ممکن است واریس پا نمایان شود.

واریس در بارداری

پیشگیری از عوارض واریس

اقدامات مفیدی که میتوانید برای جلوگیری از خطرات واریس پا انجام دهید، شامل موارد زیر است:

 • منظم ورزش کنید
 • از وزن خود مراقبت کنید
 • رژیم غذایی با فیبر بالا و نمک کم را پیش بگیرید
 • از پوشیدن کفشهای پاشنه بلند پرهیز نمایید
 • زمان طولانی در وضعیت نشستن یا ایستادن ثابت نباشید
 • از جورابهای پیشگیری واریس استفاده کنید .
 • واریس طنابی را بموقع درمان کنید .

جلوگیری از بیماری واریس (varicose vein prevention) مقدم و ارجح تر از درمان واریس است. پیشگیری  همواره متکی بر شناسایی دقیق علل ایجاد کننده و مستعد کننده بیماری است.

پیشگیری از واریس

ممکن است شما دوست داشته باشید
48 نظرات
 1. مرتضی جهانگیر می گوید

  سلام،
  من از زیر شکمم تا کف هر دو پا دارای تورم رگها هستم و از قسمت مچ پائ چپم رگش سوراخ میشود و خون میآید و به شدت خون میآید و تا موقع که من بفهمم تمام خونم رفته و بیحال میشوم ،
  در زیرشکم و رانها تا ساق پا رگهادرشت و در مچ تا کف پاها رگها کوچکتر هستند و متورم،
  اولش متوجه سوراخ شدنش نمیشم و پس از اینکه نزدیک بیهوش شدنم میشود میفهمم که خون از من رفته است،
  آیا میتوانم از خونریزی در خواب جلوگیری کنم، یعنی اگر در خواب خونریزی شود من تمام خونم میرود و آزمایش انعقاد من در، پی تی آی ان آر ۱.۶ است که خون من بند نمیآید و دائم خون میآید،
  آیا درمان دارد؟ اگر درمان دارد هزینه اش را بفرمائید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   شما دچار خونریزی از واریس هستید که بایستی زودتر اقدام به درمان شود . بروز زخم و خونریزی از نشانه های هشدار است که سریعتر اقدام شود. مراجعه کنید با هم فکری کنیم که زودتر مسئله شما حل شود

 2. فریناز می گوید

  سلام نمیدونم واریس پام از چه نوعی هست ولی پراکنده هست ایا راهی برای از بین بردن این واریس ها برای همیشه هست؟؟هزینه ها چه جوری هست و با چه روشی انجام میشه؟؟ و ایا دوره نقاهت و درد هم داره؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   واریس شما از نوع عنکبوتی هست

   درمان انها با توجه به رنگ پوست و نوع رگها به روش اسکلروتراپی و هم لیزر سطحی کوتراپاسخ درمانی خوبی بدهد .

   معمولا این نوع درمان با توجه به میزان جواب دهی پوست و رگ هابین یک تا سه جلسه هست که در روز ویزیت مشخص خواهد شد

   این درمان دوره نقاحت و استراحت خاصی ندارد

   براب تعیین وقت و راهنمایی بیشتر با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ در ارتباط باشید

 3. رزیتا می گوید

  حدود ده سال پیش سونو کردم دکتر گفتن باید جراحی بشه .
  تا الان مشکل نداشتم .فقط آبی بودن رگها بیشتر شده و پام با تعداد زیاد رگها زیبا نیست .قسمت پشت ساق پای چپ و روی ران پای چپم هست .سایز پای واریس دادم در ناحیه ساق بزرگتر از پای راست شده ولی سفتی و التهاب و درد ندارم لطفا بگید چکار باید بکنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   واریس طنابی ریشه دار است و
   درمان قطعی نیاز دارد .
   زمان درمان کمتر از یکساعت و سر پایی خواهد بود.

   بهتر است برای مشاوره و بررسی بیشتر حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید سعی میکنیم شمارا در اولویت وقت های حضوری قرار دهیم ،برای هماهنگی وقت با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 4. فاطمه می گوید

  سلام خانمی ۴۹ ساله هستم قبلا کمی فعالیت ورزشی داشتم ولی مدتهاست کمتر شده دچار واریس پا شدم یکبار برای درمان اقدام کردم از جوراب واریس استفاده کردم ولی درمان نشد و ظاهر این واریس برایم خوشایند نیست و از طرفی نگرانم که این واریس بیشتر و بیشتر شود و در نشستن و برخاستن و سنگین شدن پا اذیتم کند لطفا برای درمان فوری بنده را راهنمایی کنید از شما سپاسگزارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به عکس واریس های شما از نوع واریس عنکبوتی هستند و معمولا ایجاد درد نمیکنند و‌درمان انها درمان زیبایی است ،که میتوان با توجه به رنگ پوست رنگ پوست و نوع رگها بنظرم به تلفیقی از اسکلروتراپی و لیزر سطحی کوترا جواب خوبی بدهد

   البته قبل از شروع کار باید ضخامت و قوام پوست از نزدیک معاینه دقیق شود.

   برای هماهنگی وقت با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 5. سوسن عنصری می گوید

  من واریس دارم خیلی وقته سونوگرافی کردم دکتر گفت عمقی شده الان رگام سفت شده و درد زیادی داره اسپرین هم میخورم چند وقت پیش دکتر رفتم به من قرص گابا پنتین داد ولی فایده نداره تو رو خدا کمکم کنید من چکار کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت فعلی پا و سونوگرافی که دارید برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید

   ما با توجه به عکس ها شمارا راهنمایی خواهیم کرد

 6. حسین می گوید

  آقای ۲۲ ساله ای هستم که ۱۱۰ کیلو وزن دارم با قد۱۸۰ چندین سال هست که در ناحیه ساق پای چپ واریس دارم و یک نوبت زالو درمانی انجام دادم و نتیجه ای نداشته سونوگرافی داپلر عروق نیز انجام داده ام که به همراه عکس از پا خدمتتان ارسال میکنم ممنون میشم درمان انتخابی و هزینه درمان را باتوجه به شهرستانی بودنم قید کنید.با تشکر فراوان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   واریس طنابی ریشه دار است و
   درمان قطعی نیاز دارد. برای راهنمایی بیشتر و تعیین وقت لطفا با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 7. عباس می گوید

  سلام اگه واریس زخم شده باشه میشه لیزر کرد یا باید زخم خوب بشه بعش زمانی که لیزر انجام بشه مشکل برای همیشه بر طرف میشه هزینه لیزر چقدر میشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ام وقت شما بخیر

   لطفا برای بررسی بیشتر و دقیق تر حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید

   برای هماهنگی وقت با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 8. زق می گوید

  باسلام.واریس پای راست که متورم شده بادرد نسبتا شدید.خواستم بپرسم قبل ازنوبت دهی چه درمانی برای اینگونه واریس هست،متشکرم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با توجه به عکس احتمال زیاد لخته شدن خون در رگ واریسی است.
   یکعدد اسپرین ٨٠ میلی گرم با آب کافی میل شود.
   به اولین مرکز درمانی مراجعه نموده و سونوگرافی زیر انجام شود.

   لطفا بررسی وریدهای سطحی و عمقی از نظر وجود لخته و وسعت درگیری لخته از نظر طول و فاصله لخته با جانکشن عمقی بررسی شود.

   و نتیجه آن را در اسرع وقت برایم ارسال کنید

 9. صحرا می گوید

  آقای دکتر پای من واریس داره حالت گرفتگی و درد داره چیکارش کنم لطفا راهنماییم کنید قرار بود بیام خدمتتون ولی با کرونا فعلا نتونستم شهرستانم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   تا بهتر شدن وضعیت و امکان مراجعه حضوری موارد زیر را مدنظر قرار دهید :

   تحرک مناسب هوازی مانند پیاده روی روزانه در برنامه تان باشد.
   پرهیز از نشستن طولانی مدت برای مثال اگر کارمند هستید ساعتی یکبار میز کارتان را ترک کنید و چند قدم راه بروید.
   مواظب افزایش وزن باشید و اگر وزن بالا دارید با ورزش و پرهیز غذایی شروع به کم کردن وزن کنید بهترین سرعت کاهش ورن ۲ -۲/۵ کیلو در ماه است.
   پوشیدن جوراب واریس فعلا زیر زانو و کلاس فشار یک در طول فعالیت روزانه می تواند گای شما را سبک کند.
   در طول کار روزانه چند بار و هر بار ۵-١٠ دقیقه پاها بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد.

 10. شیرین مجیدی می گوید

  سلام رز تون بخیر اقای دکتر.بنده رزیدنت هستم وزیاد سرپا هستم و خستگی مفرط و درد در پاها حتی در روزهای تعطیل دارم و واریس سطحی ظریفی در مچ پاها دارم لازم به ذکر است که درد و خستگی کف پاها رو هم دارم ولی کف پاها صاف نیس
  چه مارکی جوراب واریس بخرم و أیا جوراب کامل بخرم یا نوعی که تا پنجه پا هست أیا با جوراب واریس أین ناراحتی حل میشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   مواقعی که مدت زمان زیادی سرکار هستین از جوراب کلاس یک زیر زانو استفاده کنید ،جوراب میتواند به کاهش خستگی پاها و جلوگیری از پیشرفت واریس شما کمک نمایید اما واریس های ایجاد شده را درمان نمیکند

   سیگ واریس،سولیدا جز مارک های مرغوب جوراب واریس هستند که با سرچ اینترنتی میتوانید نمایندگی های پخش انهارا پیدا کنید

 11. ز می گوید

  دختر ۱۸ ساله من چند سالی است که اثر واریس در پا دارد و در ماهیچه‌های پا احساس خستگی وسنگینی میکند و گاهی هم روی پا و امتداد مچ به بالا هم احساس درد ضعیفی دارد. و در طول روز به علت درس زیاد پشت میز نشین هست.این روزها هم به علت نزدیکی به امتحانات
  فشار بیشتر شده .راهمنایی لازم رو فرمائید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   مواظب افزایش وزن باشید تحرک مناسب و ورزش سبک فراموش نشود
   و در فواصل مطالعه حرکات کششی بدن انجام گیرد ،نگران نباشید بعد از امتحانات مراجعه کند.

 12. داوود پزشکی می گوید

  باسلام.آقای دکتر من حدود ۸ سال پیش بدلیل ادم پای چپ در بیمارستان ایرانشهر از ناحیه سیاه رگ اندام تحتانی توسط جنایعالی انژیوپلاستی شدم تمام اندامهای داخلیم مانند کبد و کلیه و غیره سالم هستند. و مدام از جوراب واریس استفاده می کنم اما باز هم به تدریج پای چپم ادمش بیشتر می شود. می خواستم بپرسم که آیا دارو ، درمان و روش جدیدی برای درمان این بیماری وجود دارد یا نه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ادم از عوارض درمان نکردن به موقع واریس است
   باید برای معاینه و سونو گرافی حضوری تشریف بیاورید .
   ۲۲۸۲۱۴۰۹

 13. ملکی می گوید

  آقای دکتر وقتی سرپا می ایستم رگها کمی بیرون میزند.
  مشکلم چیست و درمان آن چند جلسه کار دارد. البته من چون از اصفهان می خواهم بیایم میشود در یک روز کار من انجام شود ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با توجه به عکس بنظر میرسد واریس طنابی ریشه دار است. لطفا وقت حضوری بدهید تا از نزدیک معاینه دقیق انجام داده تعداد و گستردگی ریشه های داخلی مشخص شود فکر میکنم هم ریشه و هم ظاهر بیماری در یک جلسه قابل رفع باشد. با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷ تماس بگیرید و طوری هماهنگ کنید که در روز ویزیت امکان انجام کار درمانی شما باشد .

 14. دیانا می گوید

  سلام من سر بارداری ام دچار واریس شده بودم خیلی شدید بود شش سال پیش زالو انداختم خیلی بهتر شد
  الان میخواستم این واریس رو بدونم در چه حدی است و اینکه چه راهکاری برای از بین بردنش وجود داره چون می‌خوام دوباره باردار بشم میترسم از آمبولی شدن
  و هزینه اش چقدره در ضمن فقط پشت زانوی پای چپم واریس داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   درمان واریس با زالو امکان پذیر نیست
   بلکه برای درمان باید لیزر درمان یا جراحی کنید تا درمان شوید

 15. نغمه می گوید

  مادرم ساق پاهایش ورم می کند تا مچ اخیرا تا روی انگشتانش هم ورم می کند و ورم ها بیشتر شده و الان مدتی است کشاله رانش درد می کند تا لگن که لگن هم درد می گیرد و خیلی ازار دهنده است این درد براشون
  روی ساق پاها چند مویرگ واریسی دارد که دکتر ارتوپد تشخیص داد واریس است، داروی قلب و عروق هم مصرف میکند تحت نظر متخصص، علت این ورم و این درد بخاطر واریس لگنی است؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بنظر من احتمال واریس لگنی مطرح نیست.نیاز به بررسی دقیق تر هست و توصیه میکنم که توسط یکی از همکاران فوق تخصص کلینیک ما ویزیت شوید

   برای تعیین وقت لطفا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 16. زینت می گوید

  عمه ام ۶۵ سالش هست،فقط تیرویید کم کار دارن. فقط میخواد بدونه خوب میشه یا نه؟ چون سخته از اسلام شهر بخواد بیاد خودش فقط میگه اگه خوب خوب میشم برم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بله خوب خوب هم میشود هم از نظر ظاهری و هم از لحاظ ریشه ای
   بشرطیکه تلفیقی از لیزر فلبکتومی و اسکلروتراپی انجام گیرد شاید سه جلسه بفاصله یک ماه نیاز داشته باشد
   ولی در سن ۶۵ سال صلاح نیست و بهتر است فقط درمان ریشه واریس طنابی انجام بگیرد تا از عوارض بعدی جلوگیری شود و اینکار در یک جلسه انجام میشود.

 17. سیما می گوید

  سلام
  من مبتلا به واریس طنابی هستم چند بار اسکلروتراپی کردم و یه دوره دیگه مانده بود که نرفتم انجام بدم الان هم بیمه تکمیلی اسیا دارم میخاستم بپرسم که آیا درمان با بیمه تکمیلی انجام می گیرد اگر انجام میگیرد چقدر هزینه را بیمه و چقدر من باید بدهم
  با تشکر فراوان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   واریس های طنابی با اسکلروتراپی رفع نمیشوند و این روش برای واریس های عنکبوتی و سطحی میباشد
   واریس های طنابی اهمیت درمانی دارند و بهتر است قبل از پیشرفت و ایجاد مشکلات درمان شود
   بیمه ای تکمیلی هزینه های درمان واریس را ساپورت میکنند و ما با بیمه اسیا طرف قرارداد هستیم

   لطفا با شماره ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید که در رابطه با بیمه شما را راهنمایی کنیم

 18. پروانه می گوید

  سلام مامانم یکدفعه دچار درد شدید زانو و احساس سنگینی و سوزش در زانوهاش شده و طوری ک نمیتونه اصلا خم و راست کنه و اینکه یه کمی رگ پشت زانو ورم کرده و تیره تر از رگ های دیگس این درد زیاد میتونه از واریس باشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ام وقت شما بخیر

   به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد بهتر است از رگ هایی که میفرمایید برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که بتوانیم راهنمایی بهتری برای شما داشته باشیم

 19. طاهره می گوید

  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  مادر من با حدود هفتاد سال سن، حدود ۴۰ سال هستش که رگهای واریس پا دارند. عکسش رو هم میفرستم.
  آقای دکتر با این توضیحات، بهترین روش درمانی واسه مادرم کدوم روشه؟

  در مورد هزینه و بیمه هم ممنون میشم بگید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   سلام اقای دکتر
   وقت بخیر
   این گونه رگ های واریسی معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی کنند و اهمیت درمانی ندارند
   با توجه به سن مادر شما بهتر است که حساس نباشید

 20. ندا می گوید

  سلام وقتتون بخیر من واریس پا دارم قبلا روی پان بیشتر بود و ورم می کرد توی گرما و اذیتم می کرد این مدت پشت زانوم رگها متورم و دردناک شده و حتی راه رفتن رو برام سخت می کنه و پام سنگین و گاهی ضعف زیاد توش داره.می خواستم بپرسم برای لیزر آیا پشت زانو رو می شه انجام داد و اینکه چقدر تاثیر گذاره و آیا شما در زمان کرونا بیمار جدید می بینین. خیلی ممنون از شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   به نظر میرسد شما بیش از حد حساس شده باشید

   فعلا نیاز به درمان یا کار خاصی نیست ،ورزش کنید مایعات زیاد مصرف کنید وزن خود را کنترل کنید و سعی کنید ارامش داشته باشید و حساس نباشید

 21. نگین می گوید

  سلام من ۳۲ ساله هستم و روی پاهام رگ های عنکبوتی زیادی ایجاد شده ، به طوری که تا پشت ران های پاهام این رگ ها وجود دارد و یک قسمت هایی هم به صورت آبی تیره درآمده ، در ساق پاهام ضعف شدیدی احساس می کنم. درخواست راهنمایی دارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   برای درمان رگ های عنکبوتی با توجه به شدت وضعف رگ ها روش های متفاوتی مثل اسکلروتراپی لیزر و گاهی میکروفلبکتومی استفاده میشود

   بهتر است ابتدا برای ما عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 22. Samane می گوید

  من پزشک هستم و برای درمان واریس پا می خواستم مراجعه کنم،. جهت تسریع مراحل آیا لازمه قبل از مراجعه سونوگرافی از ورید ها رو انجام بدم یا در مرکز امکانات سونوگرافی هم موجود می باشد. اگر میبایست جای دیگه انجام بشه،رادیولوژیست همکار مورد تایید لطفا معرفی کنین .ممنون 🙏🏻

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام خانم دکتر، لطفا عکس از ظاهر پا بفرستید طبق عکس اگر لازم باشه خدمتتون اعلام می شود که چه اقداماتی قبل مراجعه انجام شود. البته در مرکز ما امکان سونو گرافی هم وجود دارد

 23. حسین می گوید

  آقای ۲۲ ساله ای هستم که ۱۱۰ کیلو وزن دارم با قد۱۸۰ چندین سال هست که در ناحیه ساق پای چپ واریس دارم و یک نوبت زالو درمانی انجام دادم و نتیجه ای نداشته سونوگرافی داپلر عروق نیز انجام داده ام که به همراه عکس از پا خدمتتان ارسال میکنم ممنون میشم درمان انتخابی و هزینه درمان را باتوجه به شهرستانی بودنم قید کنید.با تشکر فراوان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   واریس طنابی ریشه دار است و
   درمان قطعی نیاز دارد. برای راهنمایی بیشتر و تعیین وقت لطفا با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 24. امیر می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید من ۴۰ بعد پای راستم واریس داره اول دردش کم بود تازگیا دردش بیشتر شد و دردشو به شکمم طرف راستش میزنه خواستم بدونم ایا خطر داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام بهتر است قبل از بروز عوارض برای بررسی واریس مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.