عوارض واریس | پاهایتان را به حال خود رها نکنید!

معمولا عوارض واریس گریبانگیر بیمارانی است که سالیان سال رگهای واریسی را روی پایشان دیده اند اما به هر دلیل به فکر چاره ای نبوده اند یا تنها زمانی که درد واریس داشته اند، با پماد و چند درمان خانگی آن را تسکین داده اند. اما ما شما را با خطرات واریس پا آشنا می کنیم تا دیگر بی خیال آن نباشید!

عوارض واریس در نتیجه اختلال در گردش خون در پاها بروز می کند و شدت و اهمیت این عوارض بسیار متفاوت است .  اما حال با مشکلاتی روبرو شده اند که دیگر نمی توان چشم رویشان بست و به آنها بی توجه بود.

واریس

 برخی مبتلایان واریس هیچ گونه رگ واضح و برآمده در پاهایشان ندارند و تنها شکایت آنها درد و احساس خستگی و کوفتگی در پاهایشان است. برخی دیگر رگهای طنابی روی پا دارند، اما هیچ گونه دردی را احساس نمی کنند یا شاید هم به درد خو گرفته اند و برایشان عادی شده است.

این عادی شدن را وقتی متوجه می شوند که بعد از درمان واریس، حس پاهایشان تغییر می کند. چون دیگر راحت تر راه می روند، در پاهایشان احساس سبکی می کنند و انگار جانی تازه و نشاطی دوباره به پاهایشان برمی گردد.

عوارض واریس چیست؟

عوارض واریس به سراغ بیمارانی می آید که به هر دلیل درمان را به تعوبق می اندازند و در نهایت آنها را راهی مراکز درمانی  و کلینیک درمان واریس برای مشاوره می کند را می توان به دسته عوارض قابل برگشت و غیر قابل برگشت طبقه بندی کرد که به اختصار در اینجا مرورمی کنیم.

درد در پا

لازم است این تذکر را بدهیم که درمان واریس به طبع قبل از بروز عوارض واریس بهتر نتیجه می دهد و ضرورتا دوره درمان کوتاه تر و کم هزینه تری برای بیمار در صورت عدم بروز عوارض می توان متصور بود.

درد واریس

شایعترین شکایت بیماران مبتلا به واریس، درد واریس است که در طیف وسیعی از بیماران با رگهای طنابی تا واریس بدون علامت ظاهری، گزارش شده است. اما از کجا بدانیم درد پاها از عوارض واریس است؟

درد ناشی از واریس با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز تشدید می شود و با بالا نگه داشتن پاها تا حدودی رفع می شود در موارد پیشرفته به محض اینکه فرد مجدد بایستد درد ساق پا به سراغش می آید و گاها بیماران عنوان می کنند که دیگر قادر به ایستادن بیش از 20 دقیقه نیستند.

این حالت در نتیجه ناتوانی سیستم گردش خون در برگرداندن خون به سمت قلب و انباشت خون در پاها رخ می دهد.

خستگی و سنگینی پا

از دیگر عوارض واریس پا می توان به احساس سنگینی پا و خستگی در پا اشاره کرد که در نتیجه تجمع خون در پاها بوجود می آید. این عارضه معمولا در افرادی که بیشتر می ایستند، بروز می کند و حتی شاید آنها را بفکر فرو ببرد که شغل و حرفه شان را تغییر دهند.

این عارضه با درمان واریس به خوبی برطرف می شود و بسیاری از بیماران پس از درمان عنوان می کنند که پس از مدتها احساس سبکی و بی وزنی را در پاهایشان چشیده اند و از آن لذت می برند.

پاهای بیقرار

از دیگر عوارض واریس سندروم پاهای بیقرار است. پاهای بیقرار در نتیجه برخی مشکلات از جمله واریس بروز می کند. افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار قادر نخواهند بود که برای مدتی طولانی به یک شکل بایستند یا حتی بنشینند و حرکتی نداشته باشند.

این حالت اغلب در هنگام شب تشدید می شود و مبتلایان در به خواب رفتن دچار مشکل می گردند. درمان واریس در گروه عمده ای از این بیماران با برطرف شدن این مسئله توام بوده و بیماران از این موضوع ابراز خرسندی نموده اند.

کرامپ یا گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا به ویژه در ناحیه کف پا اگر مرتب تکرار شود، یکی از عوارض واریس بشمار می آید. بسیاری از افراد از ارتباط این مسئله با مشکلات عروقی آگاهی ندارند.

به نظر می رسد عضلات با این گرفتگی نوعی واکنش دفاعی بروز می دهند و می خواهند به رگها در برگشت خون کمک کنند یا اینکه این گرفتگی در نتیجه عدم تخلیه مواد زائد به دلیل کندی جریان خون به سمت قلب در واریس پیش می آید.

خارش پوست

خارش پوست به دلایل متعددی ممکن است پیش بیاید؛ از یک گزیدگی و نیش پشه تا یک بیماری بسیار جدی انگلی پوست همگی در طیف علل بروز خارش پوست قرار می گیرند.

اما خارش، زنگ خطری جدی برای بیماران مبتلا به واریس است. در واقع این خارش نشانگر آنست که عوارض واریس به صورت جدی تر و با شدت بیشتر در چند قدمی بیمار هستند. خارش پوست نشانه خشکی پوست در نتیجه ی نبود تغذیه کافی پوست است که ریشه در ضعف سیستم گردش خون و نارسایی آن دارد.

اگزمای پوستی

اگر سیستم گردش خون نتواند خون را به سمت قلب برگرداند و در تخلیه آن از اندام ها دچار مشکل شود، اگزمای پوستی رخ می دهد. این مشکل در افراد مبتلا به واریس با سابقه اگزما در نقاط دیگر بدن بیشتر دیده می شود.

استفاده از کرمهای استروئیدی و همچنین مرطوب کننده های پوست می تواند احتمال بروز این عارضه واریسی را به حداقل برساند. اما تنها درمان پایدار با نتیجه درمانی قطعی و دائمی درمان ریشه ای مشکل وریدی است.

تورم ناحیه مچ پا

واریس پیشرفته معمولا با تورم در قسمت مچ پا مشخص می شود. هر چند تورم می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. در واریس، ورم قسمت مچ در ساعات پایانی شب تشدید می شود و اگر از زمان ابتلا به واریس و ورم مچ پا چند سالی گذشته باشد، ممکن است به سیستم لنفاوی هم آسیب وارد شده باشد.

در این صورت با درمان واریس ،مشکل تورم مچ پا کاملا رفع نمی شود و نیاز به درمان مشکل لنفاوی نیز وجود خواهد داشت.

تورم مچ پا

تغییر رنگ پوست

از عوارض واریس که غیر قابل برگشت نیز می باشد، لیپودرماتواسکلروزیس ( تغییر رنگ پوست در مچ و اطراف آن) است. در این حالت پوست به شکل زمخت و خشن در می اید که به علت جایگزینی و نفوذ بافت اسکار در پوست است.

در برخی دیگر از بیماران هم لکه های قرمز و دردناک در پوست به علت واکنش التهابی غیر عفونی در بافت چربی زیر پوستی(پانیکولیتیس)، بروز می کند.

لخته خون در عروق سطحی ترومبوفلبیت

در این حالت قسمتی از رگ واریسی به صورت خودبخود سفت شده و در لمس دردناک می شود. البته حتی گاهی بدون نیاز به لمس هم بیمار از درد و قرمزی روی رگ شاکی است. در بیشتر موارد این علائم نشانه بروز لخته خون در عروق سطحی است که  به خاطر گردش خون کند و برگشت خون به عقب در رگهای واریسی بروز می کند.

قرمزی و گرمای پوست هم در قسمتی که لخته خون در پا ایجاد شده به خاطر فعل و انفعالات بدن و تلاش برای خرد کردن و حذف لخته پدید می آید.

این عوارض واریس می تواند تنها در یک نقطه بماند؛ اما این نگرانی هم وجود دارد که لخته به سمت رگهای عمقی گسترش و حتی در رگهای عمقی نفوذ کند.

در درمان ترومبوفلبیت بهتر است از جوراب واریس با فشار مناسب در کنار درمان موضعی ضد التهابی برای کاهش خطر گسترش لخته  استفاده شود.

امروزه با پیشرفت های صورت گرفته به بیماران با سابقه ترومبوفلبیت سطحی، توصیه میشود که در اسرع وقت برای درمان واریس از روش های جدید درمان واریس استفاده کنند تا از بروز مجدد و پیشرفت عوارض واریس پیشگیری بعمل آورند.

درمان واریس

لخته خون در عروق عمقی یا ترمبوز وریدی DVT

از جمله مزمن ترین عوارض واریس می توان به ترومبوز وریدی اشاره داشت که اغلب نیاز به درمان طولانی و مراقبت در دوره دراز مدت دارد.

زخم واریس

زخم های واریس به علت ناکفایتی و نارسایی وریدی در بیماران مبتلا به واریس بروز می کند. در بیماران واریسی حتی زخمهای کوچک هم زود بهبود نمی یابند و به زمانی بیش از حالت طبیعی برای بهبودی نیاز دارند.

به مرور بیماران واریسی در مورد ترمیم زخم ها دچار مشکل می شوند و حتی ممکن است تغییرات بدخیمی پوست را هم تجربه کنند. یک گزیدگی یا خراش کوچک می تواند سر آغاز مشکلی بزرگ برای فرد با واریس درمان نشده باشد.

توجه به مشکل واریس به عنوان مادر اصلی بروز این زخم ها و اصلاح و درمان واریس می تواند بهبود آنها را تسریع نماید. استفاده از جوراب واریس با فشار مناسب نیز از جمله گزینه های درمانی برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم های واریسی است.

خونریزی

از دیگر عوارض واریس ، خونریزی با شدت که به راحتی هم قطع نمی شود، است. این حالت فرد مبتلا را به شدت نگران می کند. خونریزی واریسی اغلب در نتیجه وارد آمدن جراحت جزئی و ناملموس پیش می آید.

بدلیل تجمع خون در رگهای واریسی، احتمال ازدست رفتن مقدار زیادی خون قبل از کنترل خونریزی وجود دارد. بالا گرفتن پا و فشار موضعی روی محل زخم به قطع خونریزی کمک شایانی می کند. اما در واقع زنگ خطری است که نشانگر نازکی و شکنندگی پوست روی رگهای واریسی است.

درمان رگهای واریسی بهترین گزینه برای جلوگیری از این وضعیت است.

همانطور که دیدید عوارض واریس به شکل هرمی هستند که قسمت عمده ای از آنها به درمان به خوبی پاسخ داده و بهبود می یابند. البته هر چه دیرتر برای درمان واریس پا پیش بگذارید به همان اندازه شانس موفقیت درمان کاهش می یابد و از رسیدن به نتایج ایده ال فاصله می گیرید.

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

2+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دارروی کمک کننده در التهاب دریچه های لانه کبوتری چیست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   متاسفانه داروی مناسبی انچنان در دسترس نیست . شما می توانید با کم کردن وزن ، استفاده از جوراب در زمان کارهای بدون تحرک، بلند نکردن اجسام سنگین و جلوگیری از یبوست - داشتن ورزش هوازی مثل پیاده روی در برنامه روزانه به کاهش روند پیشرفت بیماری کمک کنید

 • تصویر کاربر محسن.ص جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پدرم عکس پاهتشو می فرستم و سنوگرافیشو لطفا بگید هزینه درمان چه قدر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   ظاهرا لخته عمقی حاد است و باید در اولین فرصت به بیمارستان مراجعه داشته باشید

    

 • تصویر کاربر رضایی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من قسمن پایین پام واریسهای عنکبوتی دارم میخواستم ببینم آیا با درمان کاملا خوب میشود؟ و هزینه چقدر است؟ و تعداد جلسات درمان چند تا است؟ و هزینه درمان را هم بدانم
  در ضمن من پسوریازیس سر دارم البته خیلی بهت هستم . میخواستم ببینم آیا با لیزر دوباره بر میگردد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   به شما روش لیطز سطحی توصیه می شود . دوباره این رگها برنمی گردد اما امکان ایجاد رگهای جدید بسته به استعداد فردی شما وجود دارد . 2-3 جلسه لیزر برای شما نیاز است هر سال هم احتیاج به جلسه روتوش یا همان شارژ مجدد برای جلوگیری از زیاد شدن این رگها هست. جهت هماهنگی با شماره 09019746344 تماس بگیرید

    

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر شصت پای چپم چند روزه بی حس هست، دقیقا نمیدونم ب چ دکتری مراجعه کنم و مشکل چی هست اصلا، ممنون اگ لطف کنید راهنماییم کنید، سابقه ی هیچ بیماری ام ندارن
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   اگر برطرف نشد به متخصص مغز و اعصاب  مراجعه کنید

 • تصویر کاربر کمیل چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر خسته نباشید .
  من 24 سال دارم و از 18 سالگی درگیر واریس نوع پیشرفته هستم که به گفته پزشکان گویا وراثتی است. پای راست من از پشت ران تا مچ پا دچار واریس پیشرفته شده و رگ های بزرگی دارد که با درد و خستگی همراه است و زندگی و کار را برای من مشکل کرده . بنده 2 سال پیش پای راستم را عمل کردم اما از ان موقع به بعد نه تنها مشکلم کمتر نشده بلکه بیشتر شده و حتی این مشکل به پای چپم هم سرایت کرده و واقعا نگرانم . وزنم 65 کیلو و قدم 188 . ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از پاها دررحالت ایستاده (پشت پا- جلو و کنارها) ارسال بفرمایید

   طبق عکسها در خصوص روش درمان راهنمایی شوید 

   ارسال عکس به شماره واتس اپ یا تلگرام ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴ در صورتیکه نتوانستید به از دکتر بپرسید بفرستید مقدور است 

 • تصویر کاربر لیدا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما ممنون‌که من را وقت میدهد و پاسخ میدهید
  شوهر من ۴۰ سال عمر‌دارد که بیشتر‌پیاده روی میکند و روزانه ۱۰ ساعت‌را صندلی دفتر‌کار نشته دارد و روزانه هم‌ ۶۰ دقیقه پیاده رفت و امد دارد که حالا خیلی درد شدید در قسمت ساق پا حس میکند که حتی دیگر قادر به قدم زدن نمیشود و درد کمر‌هم سابق خیلی معمولی داشت و که فعلا هم دارد البته یک قسمت کمر
  دلیل این همه درد چیست
  تشکر‌خیلی ممنون‌اگر‌لطف کنید و جواب‌دهید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   ابتدا به متخصص روماتولوژی برای ریشه یابی درد مراجعه فرمایید . اگر مشکلی نبود برای بررسی بیشتر به کلینیک مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتی هست که قسمتی از کنار زانو و بر روی ران پایم ابی شده و کمی درد احساس میکنم از انجا که شغلم ارایشگریست و ایستادن لازمه کارم هست خواستم بدانم چگونه میتوانم ان را درمان یا از پیشرفت ان جلوگیری کنم.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   وزش منظم داشته باشيد
   در ساعات كار طولاني گاهي حركات كششي انجام بدهيد . نمونه ای از این حرکات کششی در مقاله (اینجا) امده است .
   جوراب زير زانو فشار يك موقع كار براي پيشگيری از مشكلات احتمالی آينده توصیه می شود

 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده 20 روزی میشه ک dvt گرفتم و دارم روزانه یک عدد وارفارین مصرف میکنم. خواستم ببینم آیا کشیدن سیگار مشکلی برای بیماریم ایجاد نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سیگار کمتر مصرف کنید 

 • تصویر کاربر محیا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  یه مدتیه که من توی پای چپم احساس گرفتگی دارم، وقتی دراز میکشم و پام و صاف میکنم انگار پشت زانوم میگیره و بلافاصله بعد توی انگشتای پام هم همون حس و دارم. انگار رگم کش میاد یا یه چیزی زیر پوستمه. رگم و حس میکنم، نمیدونم چطور باید توضیح بدم که چجوری میشه..
  اول دومین انگشت پا بود ولی کم‌کم شد سینه‌ی پا و حالام رگ کنار شصت‌پا.
  احتمالش هست واریس باشه؟ یا فقط یه گرفتگیه که با ورزش‌پا درست میشه؟
  یه دختر ۲۰ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بنظرم مشكل عروقي نيست
   به ارتوپد يا روماتولوژيست مراجعه كنید 

 • تصویر کاربر جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من خانمی 38ساله هستم که 3ماه پیش بچه در شکمم فوت کرد .دو روز بعد از سزارین پای چپم ترمبوفلیت سطحی کرد .داروهای مصرف شده آناکساپارین‌.10عدد روزی دوتا واسپرین روزی یک عدد سوالی که از خدمت شما دارم این است بااین شرایط امکان بارداری مجدد دارم .آیا اگر جراحی برای من پیش آمدامکان ترمبوفلیت دارم .راه پیشگیری چیست؟ جوراب واریس هم میپوشم .ممنون .
  1. تصویر کاربر چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام خدمت آقای دکتر لطفا پاسخ سوال من را بدهید .ممنون .
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر لخته سطحي بوده بارداري مجدد مشكلي ندارد

   پيشگيري در زمان جراحی  بعهده پزشكتان است.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر