عوارض واریس | پاهایتان را به حال خود رها نکنید!

معمولا عوارض واریس گریبانگیر بیمارانی است  که سالیان سال رگهای واریسی را روی پایشان دیده اند اما به هر دلیل به فکر چاره ای نبوده اند یا ناامیدانه بروز این رگها را جریانی طبیعی همچون والدینشان پنداشته اند.

عوارض واریس در نتیجه اختلال در گردش خون در پاها بروز می کند و شدت و اهمیت این عوارض بسیار متفاوت است .  اما حال با مشکلاتی روبرو شده اند که دیگر نمی توان چشم رویشان بست و به آنها بی توجه بود.

واریس

به بیان ساده تر عوارض واریس ، می تواند به صورت مزمن درآید و حتی خود فرد مبتلا به درستی قادر نیست  تشخیص دهد که احوالات وی در نتیجه این بیماری حادث شده اند. برخی مبتلایان واریس هیچ گونه رگ واضح و برآمده در پاهایشان ندارند و تنها شکایت آنها درد و احساس خستگی و کوفتگی در پاهایشان است برخی دیگر رگهای طنابی روی پا دارند اما هیچ گونه دردی را احساس نمی کنند یا شاید هم به درد خو گرفته اند و برایشان عادی شده است این عادی شدن را وقتی متوجه می شوند که بعد از درمان واریس حس پاهایشان تغییر می کند. حال راحتتر راه می روند، در پاهایشان احساس سبکی می کنند انگار که جانی تازه و نشاطی دوباره به پاهایشان برمی گردد.

عوارض واریس به سراغ بیمارانی  می آید  که به هر دلیل درمان را به تعوبق می اندازند و در نهایت آنها را راهی مراکز درمانی برای مشاوره می کند را می توان به دسته عوارض قابل برگشت و غیر قابل برگشت طبقه بندی کرد که به اختصار در اینجا مرورمی کنیم. لازم است این تذکر را بدهیم که درمان واریس به طبع قبل از بروز عوارض واریس بهتر نتیجه می دهد و ضرورتا دوره درمان کوتاه تر و کم هزینه تری برای بیمار در صورت عدم بروز عوارض می توان متصور بود.

درد در پا

درد

شایعترین شکایت بیماران مبتلا به واریس درد است که در طیف وسیعی از بیماران با رگهای طنابی تا واریس بدون علامت ظاهری گزارش شده است. اما از کجا بدانیم درد پاها از عوارض واریس است ؟ درد ناشی از واریس با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز تشدید می شود و با بالا نگه داشتن پاها تا حدودی رفع می شود در موارد پیشرفته به محض اینکه فرد مجدد بایستد درد به سراغش می آید و گاها بیماران عنوان می کنند که دیگر قادر به ایستادن بیش از 20 دقیقه نیستند. این حالت در نتیجه ناتوانی سیستم گردش خون در برگرداندن خون به سمت قلب و انباشت خون در پاها رخ می دهد.

مطلب مرتبط: درد واریس چگونه است؟

خستگی و سنگینی پا

از دیگر عوارض واریس احساس سنگینی و خستگی در پاهاست که در نتیجه تجمع خون در پاها  بوجود می آید. این عارضه معمولا در افرادی که بیشتر می ایستند بروز می کند و حتی شاید آنها را بفکر فرو ببرد که شغل و حرفه شان را تغییر دهند. این عارضه با درمان واریس به خوبی برطرف می شود و بسیاری از بیماران پس از درمان عنوان می کنند که پس از مدتها احساس سبکی و بی وزنی را درپاهایشان چشیده اند و از آن لذت برده اند.

مطلب مرتبط: سنگینی پا: شناخت دلیل و راههایساده برای درمان

پاهای بیقرار

از دیگر عوارض واریس پاهای بیقرار است. پاهای بیقرار در نتیجه برخی مشکلات از جمله واریس بروز می کند. افراد مبتلا به این سندرم قادر نخواهند بود که برای مدتی طولانی به یک شکل بایستند یا حتی بنشینند و حرکتی نداشته باشند. این حالت اغلب در هنگام شب تشدید می شود و مبتلایان در به خواب رفتن دچار مشکل می گردند. درمان واریس در گروه عمده ای از این بیماران با برطرف شدن این مسئله توام بوده و بیماران از این موضوع ابراز خرسندی نموده اند.

مطلب مرتبط:   سندرم پای بیقرار

کرامپ یا گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا به ویژه در ناحیه کف پا اگر مرتب تکرار شود یکی از عوارض واریس بشمار می آید. بسیاری از افراد از ارتباط این مسئله با مشکلات عروقی آگاهی ندارند. به نظر می رسد عضلات با این گرفتگی نوعی واکنش دفاعی بروز می دهند و می خواهند به رگها در برگشت خون کمک کنند یا اینکه این گرفتگی در نتیجه عدم تخلیه مواد زائد به دلیل کندی جریان خون به سمت قلب در واریس پیش می آی

خارش پوست

خارش پوست به دلایل متعددی ممکن است پیش بیاید از یک گزیدگی و نیش پشه تا یک بیماری بسیار جدی انگلی پوست همگی در طیف علل بروز خارش پوست قرار می گیرند.اما این نشانه زنگ خطری جدی برای بیماران مبتلا به واریس است در واقع این خارش نشانگرآنست که عوارض واریس به صورت جدی تر و با شدت بیشتر در چند قدمی بیمار هستند. خارش پوست در اصل نشانه خشکی پوست در نتیجه  نبود تغذیه کافی پوست است که ریشه در ضعف سیستم گردش خون و نارسایی آن دارد.

اگزمای پوستی

اگر سیستم گردش خون نتواند خون را به سمت قلب برگرداند و در تخلیه خون از اندام دچار مشکل شود اگزمای پوستی رخ می دهد. این مشکل در افراد مبتلا به واریس با سابقه اگزما در نقاط دیگر بدن بیشتر دیده می شود استفاده از کرمهای استروئیدی و همچنین مرطوب کننده های پوست می تواند احتمال بروز این عارضه واریسی را به حداقل برساند. اما تنها درمان پایدار با نتیجه درمانی قطعی و دائمی درمان ریشه ای مشکل وریدی است

تورم مچ پا

تورم ناحیه مچ پا

واریس پیشرفته معمولا با تورم در قسمت مچ پا مشخص می شود هر چند تورم می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. در واریس ورم قسمت مچ در ساعات پایانی شب تشدید می شود واگر از زمان ابتلا به واریس و ورم مچ پا چند سالی گذشته باشد ممکن است به سیستم لنفاوی هم آسیب وارد شده باشد در این صورت با درمان واریس مشکل تورم مچ پا به کاملا رفع نمی شود و نیاز به درمان مشکل لنفاوی نیز وجود خواهد داشت.

تغییر رنگ پوست

از عوارض واریس که غیر قابل برگشت نیز می باشد لیپودرماتواسکلروزیس ( تغییر رنگ پوست در مچ و اطراف آن) است. در این حالت پوست به شکل زمخت و خشن در می اید که به علت جایگزینی و نفوذ بافت اسکار در پوست است. در برخی دیگر از بیماران هم لکه های قرمز و دردناک در پوست به علت واکنش التهابی غیر عفونی در بافت چربی زیر پوستی(پانیکولیتیس)  بروز می کند.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره لکه های تیره مچ پا

لخته خون در عروق سطحی ترومبوفلبیت

یک مرتبه ممکن است قسمتی از رگ واریسی به صورت خودبخود سفت شود و در لمس دردناک گردد. البته حتی گاهی بدون نیاز به لمس هم بیمار از درد و قرمزی روی رگ شاکی است. در بیشتر این موارد این علائم نشانه بروز لخته خون در عروق سطحی است که  به خاطر گردش خون کند و برگشت خون به عقب در رگهای واریسی بروز می کند قرمزی و گرمای پوست هم در قسمتی که لخته ایجاد شده به خاطر فعل و انفعالات بدن و تلاش برای خرد کردن و حذف لخته پدید می آید.

این عوارض واریس می تواند تنها در یک نقطه بماند اما این نگرانی هم وجود دارد که لخته به سمت رگهای عمقی گسترش و حتی در رگهای عمقی نفوذ کند. در درمان ترومبوفلبیت بهتر است از جوراب واریس با فشار مناسب در کنار درمان موضعی ضد التهابی برای کاهش خطر گسترش لخته  استفاده شود . امروزه با پیشرفت های صورت گرفته به بیماران با سابقه ترومبوفلبیت سطحی توصیه میشود که در اسرع وقت برای درمان واریس با روشهای جدید درمان واریس اقدام کنند تا از بروز مجدد و پیشرفت عوارض واریس پیشگیری بعمل آورند.

درمان واریس

لخته خون در عروق عمقی یا ترمبوز وریدی DVT

از جمله مزمن ترین عوارض واریس می توان به ترومبوز وریدی اشاره داشت که اغلب نیاز به درمان طولانی و مراقبت در دوره دراز مدت دارد . معمولا عوارضی را برای فرد مبتلا به همراه خواهد داشت . درمان واریس می تواند در زمان مناسب پس از بهبودی ترومبوز طبق نظر پزشک به کاهش شدت عوارض ترومبوز یاری رساند.

زخم

زخم های واریس به علت ناکفایتی و نارسایی وریدی در بیماران مبتلا به واریس بروز می کند. در بیماران واریسی حتی زخمهای کوچک هم زود بهبود نمی یابند و به زمانی بیش از حالت طبیعی برای بهبودی نیاز دارند و به مرور بیماران واریسی در مورد ترمیم زخمها دچار مشکل می شوند و حتی ممکن است تغییرات بدخیمی پوست را هم تجربه کنند. یک گزیدگی یا خراش کوچک می تواند سر آغاز مشکلی بزرگ برای فرد با واریس درمان نشده باشد.

توجه به مشکل واریس به عنوان مادر اصلی بروز این زخمها و اصلاح و درمان واریس می تواند بهبود زخمها را تسریع نماید . استفاده از جوراب واریس با فشار مناسب نیز از جمله گزینه های درمانی برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخمهای واریسی است

مطلب مرتبط: علائم زخم واریس و راه های درمان آن

خونریزی

از دیگر عوارض واریس ، خونریزی با شدت که به راحتی هم قطع نمی شود فرد مبتلا را به شدت نگران می کند. خونریزی واریسی اغلب در نتیجه وارد آمدن جراحت جزئی و ناملموس پیش می آید ولی خونریزی شدید است بدلیل تجمع خون در رگهای واریسی، احتمال ازدست رفتن مقدار زیادی خون قبل از کنترل خونریزی وجود دارد. بالا گرفتن پا و فشار موضعی روی محل زخم به قطع خونریزی کمک شایانی می کند.  اما در واقع زنگ خطری است که نشانگر نازکی و شکنندگی پوست روی رگهای واریسی است . درمان رگهای واریسی راه پیش روی این بیماران است و ضروری است که هر چه زودتر برای درمان واریس پیشرفته به پزشک متخصص مراجعه کنند.

در این بیماران هم درمان واریس پا به عنوان عامل اصلی بروز خونریزی از بروز مجدد مشکل پیشگیری می کند و دیگر جای نگرانی از این نظر باقی نخواهد بود.

همانطور که دیدید عوارض واریس به شکل هرمی هستند که قسمت عمده ای از آنها به درمان به خوبی پاسخ داده و بهبود می یابند البته هر چه دیرتر برای درمان واریس پا پیش بگذارید به همان اندازه شانس موفقیت درمان کاهش می یابد و از رسیدن به نتایج ایده ال فاصله می گیرید.

☑ بیایید با درمان بموقع از عوارض برگشت ناپذیر واریس پیشگیری کنیم.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسترن شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  هزينه اسكلرو تاپى چقدر است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)

   بر طبق عکسهای ارسالی شما تعداد جلسات مورد نیاز برای اسکلروتراپی 2 جلسه برآورد می شود. فاصله جلساته بین 3-4 هفته خواهد بود. لطفا برای تعیین وقت با شماره 02122819276-7 تماس بگیرید

 • تصویر کاربر سلام جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  قدسیه, [07.05.19 11:31]
  سلام استاد آزمایش دی-دایمر چیست آیا یک آزمایش ژنتیکی است و هزینه اش بالاست ؟ از طرفی اگر فرد واکسابی مصرف دارد قبل از دادن آزمایش باید قطع کندممنون

  قدسیه, [07.05.19 11:56]
  قدسیه, [07.05.19 11:31]
  سلام استاد آزمایش دی-دایمر چیست آیا یک آزمایش ژنتیکی است و هزینه اش بالاست ؟ از طرفی اگر فرد واکسابی مصرف دارد قبل از دادن آزمایش باید قطع کندممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   نشانگر احتمال لخته خون است
   هزينه بالا ندارد.

 • تصویر کاربر پرناز یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما. به تازگی متوجه وجود لخته خون یعنی dvt در ساق پای چپ شده ام که در حال مصرف داروی تزریقی هستم با D.dimer 1743. میخواستم برای ادامه روند درمان و مشکلات جانبی مراجعه کنم. یکماه پیش بر اثر تصادف ضربه شدیدی به پا وارد شد که منجر به سوراخ شدن و تورم و کبودی و سر شدن و سفتی بافت گردید و متاسفانه همان زمان بیمارستان توجهی نشان نداده و بعد یکماه لخته ایجاد شده.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان لخته را تا زمانیکه پزشک معالجتان تجویز کرده اند ادامه دهید ، سپس حضوری مراجعه نمایید

 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب بنده پس از عمل جراحی زانو ( مینیسک و رباط ) به مدت یک هفته در منزل استراحت داشتم و دچار dvt شدید شدم ، و مدت 10 روز در بیمارستان بستری شدم و تا امروز دقیقا هفده روز از موضوع میگذرد و همچنان پس از ایستادن سر پا در قسمت نزدیک به مچ پا رگ ها متورم می شوند . می خواستم از شما بپرسم این وضعیت تا کی ادامه دارد و درمان قطعی این عارضه چگونه است . ضمنا الان داروی ریوارکسابان 15 ( صبح و شب ) استفاده می کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سه ماه پس از شروع بيماری مراجعه نماييد
   دارو طبق دستور داده شد ادامه يابد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  مادرم ۶۴ سن دارد و دچار dvtدر ناحیع ران شده است
  دربیمارستان آمپول انکساپارین تزریق کردن و الان ترخیص شده و وارفارین مصرف میکند
  آیا این اقدامات کافیه؟
  چه مدت طول میکشه رگ باز بشه؟
  آیا رگ مسدود شده دوباره باز میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   مادر تحرك داشته باشند تا می توانند راه بروند . لازم نیست پشت سر هم راه بروند کمی قدم بزننند بعد استراحت و بعد مجدد راه بروند.
   دارو ادامه يابد
   حضوري مراجعه شود

 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عذرمیخوام مجددمزاحم شدم من توسوال قبل شرایط پاموتوضیح دادم میخواستم ببینم در روزچقدر روش راه برم که ضررنداشته باشه چون دیشب یک ساعتی با جوراب واریس روش ایستادم بعدش اذیت کرد ورم کرد.الان دوماهه پامdvtشده ورمش هم نسبت به اوایل خیلی کم شده.باتشکراززحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   پیاده روی تا حدی که به پای شما فشار نیاید ،خوب است

 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،پای چپ منdvtشده ووریدهای عمقی فمورال وپوپلیته متسع بوده وجدارضخیم داردوحاوی مقدارزیادی لخته وترومبوزمیباشدوجریان خون برگشت وریدی نداردوازناحیه کشاله ران شروع وتایک سوم تحتانی ساق پا ادامه داردوحتی درداخل وریدسافنوس کوچک نیزکشیده شده وتنهاوریدسافنوس بزرگ خالی ازلخته میباشدومرکزتخلیه وریدی اندام میباشد.به نظرشمامیتوان این رگها رابازکرد.تقریبا۲ماهه اول۲عددآکسابین15وحالاروزی یکعددآکسابین20ودوعدددافلون500میخورم ومراحل الان درمانم چیست وآیاکم شدن ورم نشانه بهبودلخته ها است؟درضمن۳روزه جوراب واریس هم میپوشم ودیگراینکه رژیم آکسابین هم مثل وارفارینه،نبایدسبزیجات وکاهوو...خورد.ران پای راستم دچاربیحسی وسوزش میباشد بخاطرهمین جوراب واریس راتازیرزانوتامیزنم آیااشکالی دارد.بدون جوراب که می ایستم رگهای اطراف قوزک پام(پایdvtشده) سیاه میشودوبالا که میگذارم خوب میشود.درضمن متاسفانه بنده متادون وکلونیدین مصرف میکنم وسیگارهم میکشم.حال شمادستوربفرماییدبنده چکارکنم؟باتشکروشرمنده که طولانی شد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   جوراب را نباید تا بزنید ، قد جوراب لازم است درست اندازهگیری شود و جوراب را خیلی بالانکشید روی پایتان تنظیم کنید که چین و تا نداشته باشد. از فیلم نحوه صحیح استفاده از جوراب می توانید کمک بگیرید .

   جوراب واریس

   آکسابان نیاز به رژیم غذایی نیاز ندارد. سیگار برای شرایط شما مضر هست خوب است به مرور کم شود . 

   حضورا مراجعه داشته باشید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .خسته نباشید بنده ۳۳ سالمه بغل مچ پای راست به طرف داخل رگهای ریز به رنگ بنفش بوجود اومده و در ضمن بنده در پاهایم حالت بی قراری دارم و زود خسته میشم و شرایط کاری من طوری هست که زیاد سرپا یه جا وایمیستم .آقای دکتر الان بیماری من چیه؟ میخواستم بدونم الان من باید چیکار کنم تا در آینده مشکلی واسم پیش نیاد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)

   برای قضاوت و تشخیص مشکل، توضیحات شما کفایت نمی کند. لازم ات ویزیت حضوری شوید تا پاسخ قطعی داده شود. اگر اضافه وزن دارید کاهش وزن می تتواند برای کاهش حس خستگی پاها مناسب باشد . رگهای ریز بنفش به تنهایی نشانه بیماری نیستند.

    

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.من 36 سال وفعلامجرد هستم وبعد چن ماهی میخوام ازدواج کنم در هردوپا هم رگهای واریسی وهم عنکبوتی دارم که به نوعی ارثی هست .چون مادرم هم واریس دارند .من الان رفته رفته خیلی نگران میشم چون دردهای خفیفی رو بعد ازپیاده روی احساس میکنم وبیشتر اوقات هم از جورابهای واریس استفاده میکنم..میخواستم اگر که امکان داره روش لیزر و با اسکروتراپی برام توضیح بدین ومدت طول درمان..به خاطر ازدواج خیلی نگرانم و هزینه های اسکروتراپی که من یه جلسه رفته بودم برام خیلی سنگین بود.واین بود که دنبال یه دکتر مطمن با هزینه مناسب بودم...ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)
   بر اساس   تشخيص اوليه درمان شما    بطريق .تزریق یا همان اسکلروتراپی است.  تعداد جلسات 2 تا 3 جلسه خواهد بود.
    
   ميزان بهبودي تا جايي كه از نگاه ديگران ديده نشود رفع خواهند شد. 
   در مورد رگهاي فعلي شما درمان قطعي است ولي ممكن است در اينده  رگهاي ديگري ايجاد شوند كه  مرتبط با ارث        وضعيت هورموني و بسياري فاكتورهاي ديگر است.
    
   جهت هماهنگی وقت با شماره 02122819276 یا 7 تماس بگیرید  و وقت اسکلروتراپی روش سی بگیرید. / اگر جوراب واریس دارید  روز درمان همراهمتان بیاورید .
  2. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)
   سپاسگذارم
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)

   بابت کادوی عروسی  20 درصد تخفیف دکتر برای شما گفتند که اعلام شود / 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرحناز دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باتوجه به تحرک کم وایستادن و پشت میز نشینی ،چند وقت پیش رگهای ورم کرده و واریس مانند در پشت رانم بوجود امده ولی هیچگونه دردی نداشتم اما دوهفته پیش که قرصهای مولتی ویتامین به همراه ویتامین آهن خوردم،؛در تمام رگهای پاهام احساس سنگینی زیاد و خارش و تورم کردم.با اهدای خون در روز عاشورا خیلی از این مشکل در پاهام برطرف شد ولی هنوزم مقداری احساس درد و خارش و سنگینی در سرتاسر پاهام و مچ پا و پشت زانوهایم دارم.آیا مشکل واریس پیدا کرده ام یا بخاطر مصرف قرصهای آهن بوده؟؟ و آیا با انجام حجامت این مشکل برطرف میشود یا باید دارو مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر