عوارض واریس | پاهایتان را به حال خود رها نکنید!

معمولا عوارض واریس گریبانگیر بیمارانی است که سالیان سال رگهای واریسی را روی پایشان دیده اند اما به هر دلیل به فکر چاره ای نبوده اند یا تنها زمانی که درد واریس داشته اند، با پماد و چند درمان خانگی آن را تسکین داده اند. اما ما شما را با خطرات واریس پا آشنا می کنیم تا دیگر بی خیال آن نباشید!

عوارض واریس در نتیجه اختلال در گردش خون در پاها بروز می کند و شدت و اهمیت این عوارض بسیار متفاوت است .  اما حال با مشکلاتی روبرو شده اند که دیگر نمی توان چشم رویشان بست و به آنها بی توجه بود.

واریس

 برخی مبتلایان واریس هیچ گونه رگ واضح و برآمده در پاهایشان ندارند و تنها شکایت آنها درد و احساس خستگی و کوفتگی در پاهایشان است. برخی دیگر رگهای طنابی روی پا دارند، اما هیچ گونه دردی را احساس نمی کنند یا شاید هم به درد خو گرفته اند و برایشان عادی شده است.

این عادی شدن را وقتی متوجه می شوند که بعد از درمان واریس، حس پاهایشان تغییر می کند. چون دیگر راحت تر راه می روند، در پاهایشان احساس سبکی می کنند و انگار جانی تازه و نشاطی دوباره به پاهایشان برمی گردد.

عوارض واریس چیست؟

عوارض واریس به سراغ بیمارانی می آید که به هر دلیل درمان را به تعوبق می اندازند و در نهایت آنها را راهی مراکز درمانی  و کلینیک درمان واریس برای مشاوره می کند را می توان به دسته عوارض قابل برگشت و غیر قابل برگشت طبقه بندی کرد که به اختصار در اینجا مرورمی کنیم.

درد در پا

لازم است این تذکر را بدهیم که درمان واریس به طبع قبل از بروز عوارض واریس بهتر نتیجه می دهد و ضرورتا دوره درمان کوتاه تر و کم هزینه تری برای بیمار در صورت عدم بروز عوارض می توان متصور بود.

درد واریس

شایعترین شکایت بیماران مبتلا به واریس، درد واریس است که در طیف وسیعی از بیماران با رگهای طنابی تا واریس بدون علامت ظاهری، گزارش شده است. اما از کجا بدانیم درد پاها از عوارض واریس است؟

درد ناشی از واریس با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز تشدید می شود و با بالا نگه داشتن پاها تا حدودی رفع می شود در موارد پیشرفته به محض اینکه فرد مجدد بایستد درد ساق پا به سراغش می آید و گاها بیماران عنوان می کنند که دیگر قادر به ایستادن بیش از 20 دقیقه نیستند.

این حالت در نتیجه ناتوانی سیستم گردش خون در برگرداندن خون به سمت قلب و انباشت خون در پاها رخ می دهد.

خستگی و سنگینی پا

از دیگر عوارض واریس پا می توان به احساس سنگینی پا و خستگی در پا اشاره کرد که در نتیجه تجمع خون در پاها بوجود می آید. این عارضه معمولا در افرادی که بیشتر می ایستند، بروز می کند و حتی شاید آنها را بفکر فرو ببرد که شغل و حرفه شان را تغییر دهند.

این عارضه با درمان واریس به خوبی برطرف می شود و بسیاری از بیماران پس از درمان عنوان می کنند که پس از مدتها احساس سبکی و بی وزنی را در پاهایشان چشیده اند و از آن لذت می برند.

پاهای بیقرار

از دیگر عوارض واریس سندروم پاهای بیقرار است. پاهای بیقرار در نتیجه برخی مشکلات از جمله واریس بروز می کند. افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار قادر نخواهند بود که برای مدتی طولانی به یک شکل بایستند یا حتی بنشینند و حرکتی نداشته باشند.

این حالت اغلب در هنگام شب تشدید می شود و مبتلایان در به خواب رفتن دچار مشکل می گردند. درمان واریس در گروه عمده ای از این بیماران با برطرف شدن این مسئله توام بوده و بیماران از این موضوع ابراز خرسندی نموده اند.

کرامپ یا گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا به ویژه در ناحیه کف پا اگر مرتب تکرار شود، یکی از عوارض واریس بشمار می آید. بسیاری از افراد از ارتباط این مسئله با مشکلات عروقی آگاهی ندارند.

به نظر می رسد عضلات با این گرفتگی نوعی واکنش دفاعی بروز می دهند و می خواهند به رگها در برگشت خون کمک کنند یا اینکه این گرفتگی در نتیجه عدم تخلیه مواد زائد به دلیل کندی جریان خون به سمت قلب در واریس پیش می آید.

خارش پوست

خارش پوست به دلایل متعددی ممکن است پیش بیاید؛ از یک گزیدگی و نیش پشه تا یک بیماری بسیار جدی انگلی پوست همگی در طیف علل بروز خارش پوست قرار می گیرند.

اما خارش، زنگ خطری جدی برای بیماران مبتلا به واریس است. در واقع این خارش نشانگر آنست که عوارض واریس به صورت جدی تر و با شدت بیشتر در چند قدمی بیمار هستند. خارش پوست نشانه خشکی پوست در نتیجه ی نبود تغذیه کافی پوست است که ریشه در ضعف سیستم گردش خون و نارسایی آن دارد.

اگزمای پوستی

اگر سیستم گردش خون نتواند خون را به سمت قلب برگرداند و در تخلیه آن از اندام ها دچار مشکل شود، اگزمای پوستی رخ می دهد. این مشکل در افراد مبتلا به واریس با سابقه اگزما در نقاط دیگر بدن بیشتر دیده می شود.

استفاده از کرمهای استروئیدی و همچنین مرطوب کننده های پوست می تواند احتمال بروز این عارضه واریسی را به حداقل برساند. اما تنها درمان پایدار با نتیجه درمانی قطعی و دائمی درمان ریشه ای مشکل وریدی است.

تورم ناحیه مچ پا

واریس پیشرفته معمولا با تورم در قسمت مچ پا مشخص می شود. هر چند تورم می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. در واریس، ورم قسمت مچ در ساعات پایانی شب تشدید می شود و اگر از زمان ابتلا به واریس و ورم مچ پا چند سالی گذشته باشد، ممکن است به سیستم لنفاوی هم آسیب وارد شده باشد.

در این صورت با درمان واریس ،مشکل تورم مچ پا کاملا رفع نمی شود و نیاز به درمان مشکل لنفاوی نیز وجود خواهد داشت.

تورم مچ پا

تغییر رنگ پوست

از عوارض واریس که غیر قابل برگشت نیز می باشد، لیپودرماتواسکلروزیس ( تغییر رنگ پوست در مچ و اطراف آن) است. در این حالت پوست به شکل زمخت و خشن در می اید که به علت جایگزینی و نفوذ بافت اسکار در پوست است.

در برخی دیگر از بیماران هم لکه های قرمز و دردناک در پوست به علت واکنش التهابی غیر عفونی در بافت چربی زیر پوستی(پانیکولیتیس)، بروز می کند.

لخته خون در عروق سطحی ترومبوفلبیت

در این حالت قسمتی از رگ واریسی به صورت خودبخود سفت شده و در لمس دردناک می شود. البته حتی گاهی بدون نیاز به لمس هم بیمار از درد و قرمزی روی رگ شاکی است. در بیشتر موارد این علائم نشانه بروز لخته خون در عروق سطحی است که  به خاطر گردش خون کند و برگشت خون به عقب در رگهای واریسی بروز می کند.

قرمزی و گرمای پوست هم در قسمتی که لخته خون در پا ایجاد شده به خاطر فعل و انفعالات بدن و تلاش برای خرد کردن و حذف لخته پدید می آید.

این عوارض واریس می تواند تنها در یک نقطه بماند؛ اما این نگرانی هم وجود دارد که لخته به سمت رگهای عمقی گسترش و حتی در رگهای عمقی نفوذ کند.

در درمان ترومبوفلبیت بهتر است از جوراب واریس با فشار مناسب در کنار درمان موضعی ضد التهابی برای کاهش خطر گسترش لخته  استفاده شود.

امروزه با پیشرفت های صورت گرفته به بیماران با سابقه ترومبوفلبیت سطحی، توصیه میشود که در اسرع وقت برای درمان واریس از روش های جدید درمان واریس استفاده کنند تا از بروز مجدد و پیشرفت عوارض واریس پیشگیری بعمل آورند.

درمان واریس

لخته خون در عروق عمقی یا ترمبوز وریدی DVT

از جمله مزمن ترین عوارض واریس می توان به ترومبوز وریدی اشاره داشت که اغلب نیاز به درمان طولانی و مراقبت در دوره دراز مدت دارد.

زخم واریس

زخم های واریس به علت ناکفایتی و نارسایی وریدی در بیماران مبتلا به واریس بروز می کند. در بیماران واریسی حتی زخمهای کوچک هم زود بهبود نمی یابند و به زمانی بیش از حالت طبیعی برای بهبودی نیاز دارند.

به مرور بیماران واریسی در مورد ترمیم زخم ها دچار مشکل می شوند و حتی ممکن است تغییرات بدخیمی پوست را هم تجربه کنند. یک گزیدگی یا خراش کوچک می تواند سر آغاز مشکلی بزرگ برای فرد با واریس درمان نشده باشد.

توجه به مشکل واریس به عنوان مادر اصلی بروز این زخم ها و اصلاح و درمان واریس می تواند بهبود آنها را تسریع نماید. استفاده از جوراب واریس با فشار مناسب نیز از جمله گزینه های درمانی برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم های واریسی است.

خونریزی

از دیگر عوارض واریس ، خونریزی با شدت که به راحتی هم قطع نمی شود، است. این حالت فرد مبتلا را به شدت نگران می کند. خونریزی واریسی اغلب در نتیجه وارد آمدن جراحت جزئی و ناملموس پیش می آید.

بدلیل تجمع خون در رگهای واریسی، احتمال ازدست رفتن مقدار زیادی خون قبل از کنترل خونریزی وجود دارد. بالا گرفتن پا و فشار موضعی روی محل زخم به قطع خونریزی کمک شایانی می کند. اما در واقع زنگ خطری است که نشانگر نازکی و شکنندگی پوست روی رگهای واریسی است.

درمان رگهای واریسی بهترین گزینه برای جلوگیری از این وضعیت است.

همانطور که دیدید عوارض واریس به شکل هرمی هستند که قسمت عمده ای از آنها به درمان به خوبی پاسخ داده و بهبود می یابند. البته هر چه دیرتر برای درمان واریس پا پیش بگذارید به همان اندازه شانس موفقیت درمان کاهش می یابد و از رسیدن به نتایج ایده ال فاصله می گیرید.

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسدی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ! خسته نباشید... ۳۰ ساله هستم و از بچگی همیشه پادرد داشتم خصوصا روزایی که خیلی سر پا بودم! روی پاهام رگهای عنکبوتی داشتم و توی دو نقطه هم رگ آبی برجسته دارم! تازگی متوجه شدم که رگهای عنکبوتی خیلی بر جسته تر و بیشتر شدن ! و البته درد هم واقعا دیگه غیر قابل تحمل شده! میخواستم بدونم مراحل درمان چی هست و چقدر طول میکشه و آیا بعد از درمان درد هم تموم میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا در واتس اپ یا تلگرام 09019746344 برای ما از نقاط واریسی پاتون عکس ارسال کنید که ما بتوانیم راهنمایی بهتری برای شما داشته باشیم 

 • تصویر کاربر Jr یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من مادرم ۶۵ سالشه از زانو به پاین پاهاش خیلی باد دارن خیلی مشکل بود سیروس کردی هم داره دکتر بود هم زیر نظر هست ولی پاداش خوب نمیشه خواستم دلیلش راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است در ابتدا كنترل وزن داشته باشید اگر وزن شما بالاست وزن خود را کم کنید ،نمک مصرفی خود را قطع کرده و در زمان مناسب به یک متخصص داخلی مراجعه و مشورت کنید 

 • تصویر کاربر شکوه یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت استاد بزرگوار
  مادرم 71 ساله مدت 5 ماهه گرفتار درد سیاتیک خیلی شدید هستن وبا درمان هم هنوز هم وقتی بلند میشن یا راه میفتن درد شدید دارن، فقط وقتی بی حرکت در یک جهت مشخص بشینن درد ندارن. این امر باعث شد که در پای مخالفشون در حین درمان سیاتیک بعد از دو ماه ورم شدیدی سرتاسر پای دیگرشون رو بگیرهویک هفته منتظرشون گذاشتن گفتن مربوط به تغییر داروی فشارخونه.خودمون رفتیم سونوگرافی dvt تشخیص داده شد. به دلیل مسافرت دکتر بیمارستان شهید رجایی سه هفته فقط دارو خوردن. ریوارواکسابان 15 را بیست ویک روز خوردن. بعد اکسابین 20رو شروع کردن برای دو ماه .بعد جوراب واریس تا یک هفته شبانه روز تجویز شد.بعدش فقط شبانه.ولی الان پشت زانو و محل اتصال پنجه پا به ساق پای مادرم اول خون مردگی داد بعد الان زخم شده با پماد و دارو کمی التهابش کم شد ولی باز راحت نمیتونه جوراب رو بپوشه. حالا مادرم بین دو بیماری متضاد گیر کرده برای لخته باید سعی کنه راه بره ، به محض حرکت درد سیاتیکش شروع میشه و باید بشینه!!!!! برای سیاتیک هم داروهای اعصاب مصرف میکنه و بدون اونها نمیتونه بخوابه و ارام و قرار نداره.وزن هم بالاست.
  ممنون میشم آقای دکتر راهنماییمون کنید چکار کنیم.
  با سپاس بیکران
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   جوراب نپوشد
   سعی کنید تعادل را در بين دو بيماري حفظ كند ،مثلا 
   تحرك پاها در حالت خوابيده در رختخواب خوب است به این صورت  که پاها را روی بالش گذاشته و اگر میتواند از مچ خم و راست کند و اگر نمیتواند کسی به ایشان کمک کند و روزی چند بار این حرکات راه به مدت ۱۰دقیقه برای ایشان انجام دهد  

 • تصویر کاربر milad جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدودا ده سالی هست ک واریس دارم پیگیری نکردم تا الان چون فک نمیکردم ضرری داشته نه خارش داره نه درد
  چندان‌هم احساس خستگی نمیکنم...ب نظر شما لازمه پیگیر بشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است اول چند عکس از نقاط واریسی پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ و یا تلگرام شماره۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴ بفرستید که ما با توجه به انها بهتر شما را راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر همتی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام و احترام؛ همسر بنده حدود یک ماه پیش مبتلا به DVT شدند. از آنجا که هیچکدام از فاکتورهای مربوط به ایجاد بیماری در مورد ایشان صدق نمی کند (چاقی، کم تحرکی، ضربه شدید و ...)، پزشک محترم دستور آزمایش ژنتیک دادند. حال جواب آزمایش آماده است. سوال اینکه جواب را به جز پزشک معالج، نزد چه متخصصی می توانیم ببریم؟ متخصص خون یا ...؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   شما اول بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید اگر نیاز به مراجعه به پزشک دیگر باشد قطعا شمارا راهنمایی خواهند کرد

 • تصویر کاربر شیدا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من ۷ سال پیش ( در سن ۲۰ سالگی) سه هفته بعد از زایمان دچار دی وی تی در پای چپ شدم ۱۰ روز بستری شدم و شش ماه وارفارین مصرف کردم.اما هنوزم دو طبقه بالا پایین رفتن،یا پیاده روی و مهمونی دادن خیلی سختمه .پام ورم میکنه و درد شدیدی داره .یکی دو روز بعد از درد هم پام کبود میشه.هیچ راهی نداره برای درمان کامل؟؟.در حالت عادی هم پام ورم داره.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام برای بررسی ضرورت درمان دیگر و امکان انجام ، میاز به مراجعه حضوری و بررسی شرایط فردی است لطفا برای ویزیت از شماره 02122819276-7 وقت بگیرید 

 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۶۱ سال دارم و در مدت یکسال دو بار دچارDVT شدم بار اول خیلی پای چپ ورم کرده بود که پس از ۵ روز بستری شدن در بیمارستان خاتم الانبیاء تحت نظر خانم اکبری فر و با ترزیق هپارین مرخص و ادامه درمان با قرص آسپیرین و زالربان ادامه پیدا کرد بعد از شش ماه که خیلی خوب شده بودم فقط زالربان با دستور پزشک قطع ولی متاسفانه بعداز۳ ماه مجددا همان پای چپ دچار گرفتگی و درد شد که بعداز سونو داپلر تشخیص DVTداده شد که مجددا تحت نظر آقای دکتر نایب زاده در همان بیمارستان قرار گرفتم و بعداز ترزیق هپارین به مدت۴ روز مرخص و ادامه درمان‌مجددا با آسپیرین و زالربان ۲۰ ادامه داده شد الان وضع درد پا خیلی خوب شده فقط ورم داره که بعداز سونو داپلر قسمت پایین زانو رگها باز شده ولی در قسمت ران یکی از رگها گرفتگی داره .سوال این است که آیا احتیاجی به بالون و فنر داره که اون رگ باز میشه و انجام بدهم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   به صورت آنلاین این سوال قابل جواب دهی نیست

   ارزیابی اینکه فردی باید استنت گذاری کند یا خیر 

   نیاز به بررسی و تصمیم گیری دارد

   لطفا حضوری تشریف بیاورید قطعا نظر درست تری می توان ارايه داد 

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۱۳ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر از تبریز مزاحمتون میشم.من یک ماه پیش دچار لخته گسترده در قسمت ران و لگن پای چپ شدم هشت روز بیمارستان بستری شدم با تزریق هپارین و قرص وارفارین با INR2.5 مرخص شدم در این یک ماه INR بین 2.5 تا 3 بوده جوراب واریس هم پوشیدم.دو روز پیش یعنی یک ماه بهد ایجاد لخته سونو گرافی دادم هنوز لخته به همون صورت مونده و مسیر هم باز نشده هنوز پام هم ورم داره هر دو سونوگرافی رو هم خدمتتان میفرستم.واقعیتش الان موندم چیکار باید بکنم .باید منتظر بمونم تا ببینم چی میشه یا لازمه لخته برداشته بشه.ممنون میشم اگه راه درست رو بفرمایید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام / در این ماه قبل اتمام دارو حضوری مراجعه کنید برای مورد لخته خون نیاز به بررسی حضوری است و آنلاین نمی توان نظری داد

 • تصویر کاربر خانم جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در هر دو پاهایم واریس نسبتا شدید دارم و تزریق هم انجام دادم .ایا عمل جراحی رحم کنم مشکلی برام ایجاد نمیشه ؟ میتونم داروهای هورمونی از بین برنده کیست مانند سیپروسترون یا پروژسترون استفاده کنم ؟خواهشمندم سوال من را جواب دهید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   قبل از جراحی رحم توسط متخصص قلب و عروق بیمارستان مورد نظر ویزیت شوید . در زمینه واریس شدید طنابی ، مصرف هورمونها ممکن است خطر لخته داشته باشد

    

 • تصویر کاربر سعيد یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دكتر بنده تا به حال در پاي رأست دو بار دچار اين بيماري شده ام و دكتر آخر تمام سوال هاي بنده را بدون جواب گذاشت و درمان خاصي به جزء مصرف والفارين تا آخر عمر را به بنده معرفي نكرد. بعد از گذشت زمان زيادي و مراجعه به دكتر هاي مختلف فقط يكي از آنها پلاويكس را جايگزين والفارين كرد و اما در چند روز گذشته همان پا دچار درد و ابتدا قرمزي رگ در امتداد مچ تا قبل از زانو شد و بعد از چند روز رو به سياهي و سپس سفتي آن رگ شد. با مصرف دوباره والفارين و استراحت چند روزه و جوراب واريس و بالا نگه داشتن پا كمي بهبود يافت درد رگ از بين رفت ولي كمي سفتي و سياهي همچنان مشخص بود تا بنده مجبور به انجام سفري شده و دو روز رانندگي كردم كه در نتيجه تمامي اين اتفاق ها به ميزان ١٠ سانت بالاي زانو و در امتداد همان رگ تكرار شد. (درد و قرمزي و سفت شدن رگ ) امروز داپلر انجام گرفت و تعدادي آزمايش كه جواب خدمتان فرستاد مي شود. لطفا در صورت امكان بفرماييد آيا اين جانب راهي برأي خلاص شدن از اين بيماري و جلوگيري از ازبين رفتن پاي رأست خود دارم يا خير ؟ البته به صورت حضوري هم خدمت خواهم رسيد. سوال ديگر در مورد حل مشكلات به وجود آمده در پا به خاطر اين بيماري مانند واريس و زخم در ناحيه پا وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   باتوجه به سابقه لخته و استعداد بدنی لازم است حضوری  ویزیت شوید تا زخم و بقیه موضوعات بررسی شود اما توصیه کوتاه اولیه اینکه در زمان سفر های کاری حتما ابتدا سلامتی را مدنظر داشته باشید جوراب واریس بپوشید - مایعات کافی میل کنید هر ساعت 10 دقیقه توقف کنید و از ماشین پیاده شوید راه بروید و نرمش داشته باشید . برای شما نشستن طولانی سم است و خطر دارد 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر