عوارض واریس | پاهایتان را به حال خود رها نکنید!

زمان مطالعه: 6 دقیقه

خطرات واریس پا چه کسانی را تهدید می کند؟

معمولا عوارض واریس گریبانگیر بیمارانی است که سالیان سال رگهای واریسی را روی پایشان دیده اند اما به هر دلیل به فکر چاره ای نبوده اند یا تنها زمانی که درد واریس داشته اند، با پماد و چند درمان خانگی آن را تسکین داده اند. اما ما شما را با خطرات واریس پا آشنا می کنیم تا دیگر بی خیال آن نباشید!

عوارض و خطرات واریس پا در نتیجه اختلال در گردش خون در پاها بروز می کند و شدت و اهمیت این عوارض بسیار متفاوت است. اما حال با مشکلاتی روبرو شده اند که دیگر نمی توان چشم رویشان بست و به آنها بی توجه بود.

واریس

برخی مبتلایان واریس هیچ گونه رگ واضح و برآمده در پاهایشان ندارند و تنها شکایت آنها درد و احساس خستگی و کوفتگی در پاهایشان است. برخی دیگر رگهای طنابی روی پا دارند، اما هیچ گونه دردی را احساس نمی کنند یا شاید هم به درد خو گرفته اند و برایشان عادی شده است.

این عادی شدن را وقتی متوجه می شوند که بعد از درمان واریس، حس پاهایشان تغییر می کند. چون دیگر راحت تر راه می روند، در پاهایشان احساس سبکی می کنند و انگار جانی تازه و نشاطی دوباره به پاهایشان برمی گردد.

عوارض واریس چیست؟

عوارض واریس به سراغ بیمارانی می آید که به هر دلیل درمان را به تعوبق می اندازند و در نهایت آنها را راهی مراکز درمانی  و کلینیک درمان واریس برای مشاوره می کند را می توان به دسته عوارض قابل برگشت و غیر قابل برگشت طبقه بندی کرد که به اختصار در اینجا مرورمی کنیم.

درد در پا

لازم است این تذکر را بدهیم که درمان واریس به طبع قبل از بروز عوارض واریس بهتر نتیجه می دهد و ضرورتا دوره درمان کوتاه تر و کم هزینه تری برای بیمار در صورت عدم بروز عوارض می توان متصور بود.

درد واریس

شایعترین شکایت بیماران مبتلا به واریس، درد واریس است که در طیف وسیعی از بیماران با رگهای طنابی تا واریس بدون علامت ظاهری، گزارش شده است. اما از کجا بدانیم درد پاها از عوارض واریس است؟

درد ناشی از واریس با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز تشدید می شود و با بالا نگه داشتن پاها تا حدودی رفع می شود در موارد پیشرفته به محض اینکه فرد مجدد بایستد درد ساق پا به سراغش می آید و گاها بیماران عنوان می کنند که دیگر قادر به ایستادن بیش از 20 دقیقه نیستند.

این حالت در نتیجه ناتوانی سیستم گردش خون در برگرداندن خون به سمت قلب و انباشت خون در پاها رخ می دهد.

خستگی و سنگینی پا

از دیگر عوارض واریس پا می توان به احساس سنگینی پا و خستگی در پا اشاره کرد که در نتیجه تجمع خون در پاها بوجود می آید. این عارضه معمولا در افرادی که بیشتر می ایستند، بروز می کند و حتی شاید آنها را بفکر فرو ببرد که شغل و حرفه شان را تغییر دهند.

این عارضه با درمان واریس به خوبی برطرف می شود و بسیاری از بیماران پس از درمان عنوان می کنند که پس از مدتها احساس سبکی و بی وزنی را در پاهایشان چشیده اند و از آن لذت می برند.

پاهای بیقرار

از دیگر عوارض واریس سندروم پاهای بیقرار است. پاهای بیقرار در نتیجه برخی مشکلات از جمله واریس بروز می کند. افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار قادر نخواهند بود که برای مدتی طولانی به یک شکل بایستند یا حتی بنشینند و حرکتی نداشته باشند.

این حالت اغلب در هنگام شب تشدید می شود و مبتلایان در به خواب رفتن دچار مشکل می گردند. درمان واریس در گروه عمده ای از این بیماران با برطرف شدن این مسئله توام بوده و بیماران از این موضوع ابراز خرسندی نموده اند.

کرامپ یا گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا به ویژه در ناحیه کف پا اگر مرتب تکرار شود، یکی از عوارض واریس بشمار می آید. بسیاری از افراد از ارتباط این مسئله با مشکلات عروقی آگاهی ندارند.

به نظر می رسد عضلات با این گرفتگی نوعی واکنش دفاعی بروز می دهند و می خواهند به رگها در برگشت خون کمک کنند یا اینکه این گرفتگی در نتیجه عدم تخلیه مواد زائد به دلیل کندی جریان خون به سمت قلب در واریس پیش می آید.

خارش پوست

خارش پوست به دلایل متعددی ممکن است پیش بیاید؛ از یک گزیدگی و نیش پشه تا یک بیماری بسیار جدی انگلی پوست همگی در طیف علل بروز خارش پوست قرار می گیرند.

اما خارش، زنگ خطری جدی برای بیماران مبتلا به واریس است. در واقع این خارش نشانگر آنست که عوارض واریس به صورت جدی تر و با شدت بیشتر در چند قدمی بیمار هستند. خارش پوست نشانه خشکی پوست در نتیجه ی نبود تغذیه کافی پوست است که ریشه در ضعف سیستم گردش خون و نارسایی آن دارد.

اگزمای پوستی

اگر سیستم گردش خون نتواند خون را به سمت قلب برگرداند و در تخلیه آن از اندام ها دچار مشکل شود، اگزمای پوستی رخ می دهد. این مشکل در افراد مبتلا به واریس با سابقه اگزما در نقاط دیگر بدن بیشتر دیده می شود.

استفاده از کرمهای استروئیدی و همچنین مرطوب کننده های پوست می تواند احتمال بروز این عارضه واریسی را به حداقل برساند. اما تنها درمان پایدار با نتیجه درمانی قطعی و دائمی درمان ریشه ای مشکل وریدی است.

تورم ناحیه مچ پا

واریس پیشرفته معمولا با تورم در قسمت مچ پا مشخص می شود. هر چند تورم می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. در واریس، ورم قسمت مچ در ساعات پایانی شب تشدید می شود و اگر از زمان ابتلا به واریس و ورم مچ پا چند سالی گذشته باشد، ممکن است به سیستم لنفاوی هم آسیب وارد شده باشد.

در این صورت با درمان واریس ،مشکل تورم مچ پا کاملا رفع نمی شود و نیاز به درمان مشکل لنفاوی نیز وجود خواهد داشت.

تورم مچ پا

تغییر رنگ پوست

از عوارض واریس که غیر قابل برگشت نیز می باشد، لیپودرماتواسکلروزیس ( تغییر رنگ پوست در مچ و اطراف آن) است. در این حالت پوست به شکل زمخت و خشن در می اید که به علت جایگزینی و نفوذ بافت اسکار در پوست است.

در برخی دیگر از بیماران هم لکه های قرمز و دردناک در پوست به علت واکنش التهابی غیر عفونی در بافت چربی زیر پوستی(پانیکولیتیس)، بروز می کند.

لخته خون در عروق سطحی ترومبوفلبیت

در این حالت قسمتی از رگ واریسی به صورت خودبخود سفت شده و در لمس دردناک می شود. البته حتی گاهی بدون نیاز به لمس هم بیمار از درد و قرمزی روی رگ شاکی است. در بیشتر موارد این علائم نشانه بروز لخته خون در عروق سطحی است که  به خاطر گردش خون کند و برگشت خون به عقب در رگهای واریسی بروز می کند.

قرمزی و گرمای پوست هم در قسمتی که لخته خون در پا ایجاد شده به خاطر فعل و انفعالات بدن و تلاش برای خرد کردن و حذف لخته پدید می آید.

این خطرات واریس پا می تواند تنها در یک نقطه بماند؛ اما این نگرانی هم وجود دارد که لخته به سمت رگهای عمقی گسترش و حتی در رگهای عمقی نفوذ کند.

در درمان ترومبوفلبیت بهتر است از جوراب واریس با فشار مناسب در کنار درمان موضعی ضد التهابی برای کاهش خطر گسترش لخته  استفاده شود.

امروزه با پیشرفت های صورت گرفته به بیماران با سابقه ترومبوفلبیت سطحی، توصیه میشود که در اسرع وقت برای درمان واریس از روش های جدید درمان واریس استفاده کنند تا از بروز مجدد و پیشرفت عوارض واریس پیشگیری بعمل آورند.

درمان واریس

لخته خون در عروق عمقی یا ترمبوز وریدی DVT

از جمله مزمن ترین عوارض و خطرات واریس پا می توان به ترومبوز وریدی اشاره داشت که اغلب نیاز به درمان طولانی و مراقبت در دوره دراز مدت دارد.

زخم واریس

زخم های واریس به علت ناکفایتی و نارسایی وریدی در بیماران مبتلا به واریس بروز می کند. در بیماران واریسی حتی زخمهای کوچک هم زود بهبود نمی یابند و به زمانی بیش از حالت طبیعی برای بهبودی نیاز دارند.

به مرور بیماران واریسی در مورد ترمیم زخم ها دچار مشکل می شوند و حتی ممکن است تغییرات بدخیمی پوست را هم تجربه کنند. یک گزیدگی یا خراش کوچک می تواند سر آغاز مشکلی بزرگ برای فرد با واریس درمان نشده باشد.

توجه به مشکل واریس به عنوان مادر اصلی بروز این زخم ها و اصلاح و درمان واریس می تواند بهبود آنها را تسریع نماید. استفاده از جوراب واریس با فشار مناسب نیز از جمله گزینه های درمانی برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم های واریسی است.

خونریزی

از دیگر عوارض و خطرات واریس پا ،خونریزی با شدت که به راحتی هم قطع نمی شود، است. این حالت فرد مبتلا را به شدت نگران می کند. خونریزی واریسی اغلب در نتیجه وارد آمدن جراحت جزئی و ناملموس پیش می آید.

بدلیل تجمع خون در رگهای واریسی، احتمال ازدست رفتن مقدار زیادی خون قبل از کنترل خونریزی وجود دارد. بالا گرفتن پا و فشار موضعی روی محل زخم به قطع خونریزی کمک شایانی می کند. اما در واقع زنگ خطری است که نشانگر نازکی و شکنندگی پوست روی رگهای واریسی است.

درمان رگهای واریسی بهترین گزینه برای جلوگیری از این وضعیت است.

همانطور که دیدید عوارض واریس به شکل هرمی هستند که قسمت عمده ای از آنها به درمان به خوبی پاسخ داده و بهبود می یابند. البته هر چه دیرتر برای درمان واریس پا پیش بگذارید به همان اندازه شانس موفقیت درمان کاهش می یابد و از رسیدن به نتایج ایده ال فاصله می گیرید.

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فريناز جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نميدونم واريس پام از چه نوعي هست ولي پراكنده هست ايا راهي براي از بين بردن اين واريس ها براي هميشه هست؟؟هزينه ها چه جوري هست و با چه روشي انجام ميشه؟؟ و ايا دوره نقاهت و درد هم داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   واریس شما از نوع عنکبوتی هست

    درمان انها با توجه به رنگ پوست و نوع رگها به روش اسكلروتراپي و هم ليزر سطحي كوتراپاسخ درماني خوبي بدهد .

   معمولا این نوع درمان با توجه به میزان جواب دهی پوست و رگ هابین یک تا سه جلسه هست که در روز ویزیت مشخص خواهد شد 

   این درمان دوره نقاحت و استراحت خاصی ندارد

   براب تعیین وقت و راهنمایی بیشتر با واتس اپ 09365066105 در ارتباط باشید 

 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی .....اقای دکتر اینجاب تقریبا سه هفته پیش کرونا گرفتم دوهفته قرنطینه گذشت و خوب شدم اما بعد از دوروز عضله پام گرفت طوری که راه رفتن برام سخت بود پیش دکتر شکری متخصص عفونی که برای کرونا تحت نظرش بودم رفتم گفت لختگی خونه سونو دادم و نتیجه سونو این بود....در سمت چپ ترومبوز کامل ورید پرونئال مشترک مطرح کننده dvt دیده میشود وریدهای دیگر ساق چپ طبیعی هستن.......بعدش معرفی کرد به دکتر نامداری متخصص قلب و عروق که قرص اپیکسابان 5 و چهارتا امپول زیر پوستی برام تجویز کرد امپولها رو هر 12 ساعت و قرص ها رو هم 12 ساعت یک قرص استفاده میکنم .....اقای دکتر ترو خدا بهم بگو چکار کنم ایا نیاز به بستری دارم که بیمارستان بستری شم2- ایا داروهایی که برام تجویز شده جوابگو و درمانپذیرن 3- دکتر شکری 14 تا امپول برام تجویز کرد گفت باید بیمارستا بستری شی اما دکتر قلب و عروق گفت نیاز به بستری ندارید همین داروها اپیکسابان و مصرف کن و بعد از یکماه بیا تا ببینم......ممنونم راهنمایی کنی که راه درمان چیه و باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   با نظر پزشكتان موافق هستم. تحت نظر ايشان ادامه بدهيد.

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.امکان استفاده ۳ ماه بیشتر از دافلون هست؟چون امکان رفتن دکتر نیست فعلا و دردم خوب بود با دافلون.میتونم بازم ادامه بدم.یک هفتست نخوردم درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بله تا ۶ماه میتوانید مصرف کنید 

 • تصویر کاربر Fateme سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز خوش.اقای دکتر در حین فنر گذاشتن در ورید تو اطاق عمل ورید دوباره بررسی میشه یعنی مثل سرخرگ که انژیوگرافی میشه ایا دوباره بررسی میشه یا به سونوگرافی داپلر از قبل اکتفا می شه.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   قطعا قبل از درمان نهايي بررسي كامل انجام ميشود
   سي تي يا ام ار ونو گرافي انجام و مجددا ارزيابي باليني ميشود.
   اگر قرار قطعي به تعبيه استنت وريدي بشود در اتاق انژيو هم محدد ونوگرافي كه مشابه انژيوگرافي شريان است انجام ميشود.
   در نيمي از موارد براي دقت عمل بيشتر و تصميم گيري دقيقتر IVUS هم بعد از ونو گرافي انجام ميشود. كه در واقع سونو گرافي داخل رگي است تا بتوانيم با دقت بيشتر جزئيات را بررسي كنيم.
   و نهايتا اقدام به استنت وريدي ميكنيم.
   به همين دليل استنت گذاري وريدي زمان طولانيتر از استنت شرياني نياز دارد.

  2. تصویر کاربر Fateme چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   خیلی ممنوتم دکتر.خدا سلامت و پایدار نگه داره شما رو
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سپاس 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عکسی ک مشاهده میکنید خیلی پشت پام سفت شده یکمم درد دارم البته الان کمتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   احتمال لخته است امروز بایستی مراجعه داشته باشید

 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر آقای دکتر من یه پسر عمو دارم ۲۸ساله که این ۱۱ساله هزارتا کوفت و زهر ماری یا میکشه یا تزریق می‌کنه که الان این حدود دو هفته است که بخاطر درد پا اونم در ناحیه لگن زمین گیر شده که چند روزی هم بستری بوده که با آزمایشهای مکرر متوجه شدن که پلاکت خونش نزدیک به ۱ میلیونه که میگن خون لخته شده توی رگهاش که اصلا نمیتونه تکون بخوره یعنی شب و روز نداره بخاطر دردی که داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   نمیتوان به این صورت نظر قطعی اعلام کرد بهتر است سونوگرافی کالر داپلر وریدی از اندام تحتانی در حالت ایستاده به منظور بررسی احتمال ترومبوز ورید هاي سطحي و وريدهاي عمقي انجام و جواب رادر واتس اپ 09365066105 ارسال بفرمایید

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ٣٧ سال دارم اين رگها چگونه درمان ميشود.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   با توجه به رنگ پوست و نوع رگها بنظرم به تلفيقی از اسكلروتراپی و ليزر سطحی كوترا excel v تركيبی Nd:yag + KTP جواب خوبی بدهد

   جلسه اول احتمالا تزريق انجام خواهد شد. البته قبل از شروع كار بايد ضخامت و قوام پوست، از نزديك معاينه دقيق شود. لطفا در صورتیکه سابقه حساسیت ، آسم و بیماری قلبی دارید بفرمایید . بعلاوه برای تعیین وقت باشماره 02122819276- تماس بگیرید

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر یک هفته پیش شروع شد ، البته زمان زیادی سره پا بودم و بهبود پیدا کرده بود اما دوباره شروع شد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   احتیاطا یک سونو داپلر وریدی انجام داده و جواب را برای ما در واتس اپ 09365066105 ارسال کنید 

 • تصویر کاربر اسدی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ! خسته نباشید... ۳۰ ساله هستم و از بچگی همیشه پادرد داشتم خصوصا روزایی که خیلی سر پا بودم! روی پاهام رگهای عنکبوتی داشتم و توی دو نقطه هم رگ آبی برجسته دارم! تازگی متوجه شدم که رگهای عنکبوتی خیلی بر جسته تر و بیشتر شدن ! و البته درد هم واقعا دیگه غیر قابل تحمل شده! میخواستم بدونم مراحل درمان چی هست و چقدر طول میکشه و آیا بعد از درمان درد هم تموم میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا در واتس اپ یا تلگرام 09019746344 برای ما از نقاط واریسی پاتون عکس ارسال کنید که ما بتوانیم راهنمایی بهتری برای شما داشته باشیم 

 • تصویر کاربر Jr یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من مادرم ۶۵ سالشه از زانو به پاین پاهاش خیلی باد دارن خیلی مشکل بود سیروس کردی هم داره دکتر بود هم زیر نظر هست ولی پاداش خوب نمیشه خواستم دلیلش راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است در ابتدا كنترل وزن داشته باشید اگر وزن شما بالاست وزن خود را کم کنید ،نمک مصرفی خود را قطع کرده و در زمان مناسب به یک متخصص داخلی مراجعه و مشورت کنید 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر