اعتیاد و لخته شدن خون در رگهای عمقی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

متاسفانه در سالهای اخیر، مصرف مواد مخدر تزریقی سیر صعودی داشته و بالطبع عوارض ناشی از سوء مصرف از جمله لخته شدن خون هم بیشتر به چشم می آید .اعتیاد یکی از عوامل اصلی لخته شدن خون در پا می باشد که در ادامه به طور مفصل راجع به آن صحبت می کنبم.

امروزه جوامع با جمعیت جوان از خطر بالای سوءمصرف مواد رنج می برند . کشور ما هم به واسطه جوان بودن جمعیت و موقعیت جغرافیایی در معرض خطر اعتیاد و عوارض منتج از اعتیاد  از جمله لخته خون درپا می باشد.عارضه لخته خون تنها در بین پزشکان شناخته شده و از جمله عوارضی است که کمتر  در مورد آن شنیده شده است.

معتادان به مواد مخدر مدرن یا تزریقی با چه خطراتی مواجه  اند؟

مصرف مواد مخدر تزریقی خطرات متعددی را بدنبال دارد که شاید پرداختن به تمام ابعاد اجتماعی، فردی و سلامتی اعتیاد نیاز به زمان زیادی داشته باشد. معتادان مواد مخدر تزریقی 24 برابر افراد عادی در جامعه در خطر مرگ ومیر با علل مختلف هستند.

استفاد از مواد مخدر تزریقی در بین اقشار کم بضاعت ، کودکان بد سرپرست و بیماران با مشکلات اعصاب و روان متوالتر است .از عوارض و خطرات مهم اعتیاد به مواد  مخدر تزریقی می توان موارد ذیل را به اختصار نام ببریم:

وابستگی به مواد

وابستگی به مواد با کناره گیری از فعالیتهای موردعلاقه، عدم کنترل روی مقدار مصرف، احساس اجبار و ازدست دادن اختیار در مصرفــ، مصرف مداوم با وجود اگاهی از عوارض ناخوشـــایند  مشخص می شود.

آسیب وریدی

وریدهای محل تزریق دیر یا زود دچار  تغییرات ساختاری می شوند. در واقع اعتیاد باعث بروز یک چرخه معیوب در رفتار و سلامت فرد می شود. فرد معتاد با افزایش میزان وابستگی به مواد به دفعات بیشتری سراغ مصرف می رود و همین امر با آسیب بیشتر به وریدها او را مواجه می کند.

عفونت

استفاده از سرنگ مشترک و چندبار استفاده از یک سرنگ، عدم تولید مواد مخدر صنعتی در شرایط استریل و قابل قبول و شرایط زندگی بیشتر معتادان تزریقی آنها را در معرض عفونت قرار می دهد.

لخته شدن خون در عروق عمقی

معتادان بیشتر از رگ گردن و یا ورید کشاله ران برای تزریق استفاده می کنند.متاسفانه در سال های اخیر، معتادان تزریقی بدلایل مختلف برای تزریق مواد مخدر از رگ های کشاله  ران استفاده می کنند. از جمله این دلایل عبارتند از:

1-  راحت تر بودن تزریق در محل کشاله  ران

        2 – در معرض دید نبودن کشاله ران برخلاف دست و بازو

هر چه تعداد دفعات تزریق بیشتر می شود احتمال بروز لخته خون در پا هم بالا می رود

یکی از عوارض شایع اینگونه تزریق، لخته شدن خون در رگ های عمقی پا می باشد. گاهی از اوقات لخته عفونی است و بسیار خطرناک است و می تواند کشنده و یا شدیداً ناتوان کننده باشد.

این بیماران بدلیل تزریق مکرر و  ایجاد لخته های مکرر، در دراز مدت دچار درد ساق پا شده و امکان فعالیت نرمال از آن ها گرفته می شود و گاهی از اوقات حتی در استراحت هم آرامش ندارند و بناچار به تزریق بیشتر مواد مخدر روی می آورند. این سیکل معیوب ادامه داشته و بمرور بیشتر در این گرداب غوطه ور می شوند.

تاثیر مصرف سیگار بر لخته شدن خون در پا

سیگار کشیدن تشکیل لخته در خون و گردش خون را متاثر می کند و می تواند خطر بروز لخته خون در پا را افزایش می دهد.

فرد سیگاری به کسی اطلاق می شود که 100 نخ سیگار در طول زندگی خود کشیده باشد و در حال حاضر بعضی روزها یا هر روز سیگار بکشد. همه ما می دانیم که سیگار خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد، اما این آسیبها تنها به قلب منتهی نمی شود. مواد شیمیایی مضر در دود سیگار  می تواند تمامی عروق بدن شما را تحت تاثیر قرار داده و خطر بروز لخته در وریدهای عمقی (ِِDVT) و آمبولی ریه را بالا ببرد. همچنین سیگار کشیدن باعث سفت شدن دیواره عروق و افزایش غلظت خون می شود که این تغییرات به نوبه خود خطر ابتلا به لخته خون را بالا می برد. سیگار کشیدن جریان خون را در پاها . بازوها کم می کند و با کاهش سرعتخون، احتمال بروز لخته را افزایش می دهد.

آیا ترک سیگار به پیشگیری از بیماریهای وریدی  کمک می کند؟

نتایج مطالعه بزرگ صورت گرفته در هلند حاکی از آنست که ترک سیگار خطر ابتلا به DVT را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. در واقع خطر ابتلا به DVT در فردی که سیگار را ترک کرده است  مشابه یک فرد غیر سیگاری است.

اگر شما مبتلا به بیماریهای وریدی شده اید، برای سود بردن از مزایای ترک سیگار هنوز دید نشده و مطمئنا اثرات سوء مصرف سیگار به تدریج با ترک آن کمرنگتر می شود.  افراد  با مشکلات مزمن وریدی که سیگار را ترک کردند، ریسک کمتری برای ابتلا به عوارض جدی متعاقب این مشکلات همچون زخم پای وریدی را دارند.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.