واریس لگن و سندرم احتقان لگنی

تقریبا یک سوم بانوان در طی زندگی خود دردهای لگنی را به درجاتی تجربه می کنند. یکی از شایع ترین علل دردهای لگنی در بین خانمهای زیر ۴۵ سال با سابقه بارداری های مکرر، سندرم احتقان لگنی یا همان سندرم کف لگن و یا واریس لگنی می باشد.

درد های لگنی نیاز به بررسی دارند و از آنجایی که در صورت مزمن شدن، روند عادی زندگی را مختل و دچار مشکل می‌کنند نمی‌توان نسبت به آنها بی‌توجه بود و از کنار آنها به سادگی گذشت.

یکی از علل درد باسن، کمردرد و درد زیر شکم واریس لگنی است ولی شایعترین علت آن نمی  باشد. علت های مهم تر دیگری مانند عفونت های لگنی و آندومتریوز مطرح هستند. پس برای بررسی درد لگنی اول به متخصص زنان مراجعه کنید و سپس بر اساس اولویت تشخیص، بررسیهای لازم را انجام و در صورت نیاز سونوگرافی داپلر وریدی لگن را هم درخواست خواهد کرد.

در دوران بارداری بعضی از زنان رگهای متورم در ناحیه لگن و در قسمت تناسلی را تجربه میکنند. معمولا  مدتی پس از زایمان  بطور خود بخود برطرف می شود اگر تا چند ماه بعد واریسهای ناحیه مشهود باشد بخصوص اگرهمراه درد لگنی باشد احتمال واریس لگن مطرح می شود.

واریس لگن چیست و چه فرقی با سندرم احتقان لگنی دارد ؟

گاهی وریدهای اطراف رحم ،تخمدانها و کف لگن به علت های مختلف پر پیچ و خم ،گشاد و پر خون می شوند. به این حالت واریس لگنی اطلاق می شود. واریس لگن ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و بطور تصادفی در موقع سونوگرافی لگنی گزارش شود.  واریس لگنی در بعضی از افراد علائم و ناراحتی هایی ایجاد میکند که مهمترین آنها درد مزمن لگن است. درد ناشی از واریس لگن طبق تعریف حالت مزمن و غیر دوره ای دارد و بیش از ۶ ماه از زمان شروع آن گذشته است.

به واریس لگنی علامت دار سندرم احتقان لگنی گفته می شود این سندرم در خانم هایی که بارداری نداشته اند به ندرت رخ می دهد. و همانطور که گفته شد در نتیجه اتساع و بزرگ شدن وریدهای لگنی مرتبط به ناحیه رحم و تخمدان ها می باشد. 

عوارض واریس لگنی

همانطور که اشاره شد خانمها با سابقه چند بارداری ممکن است گرفتار این مشکل شوند و معمولا در اوخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم زندگی تظاهر می یابد. واریس لگنی در زنان کیفیت زندگیی فردی و اجتماعی را کم می کند . این مشکل مانع ادامه دادن به فعالیت می شود . فرد را کلافه می کند دردی که همیشگی می شود و فقط در حالت دراز کش آرام می شود و  احساس تورم در پاها و سنگینی در یک طرف لگن مشکل ساز می شود . درد زمان نزدیکی زندگی خانوادگی را با چالش مواجه می کند.

علائم واریس لگنی

مهمترین شکایت خانم‌ها، دردهای مکرر، مبهم و عمقی در ناحیه لگن است. مشخصه های درد واریس لگنی که نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص واریس دارد را می توان به صورت خلاصه به این صورت نام برد.. معمولا درد واریس لگنی یک طرفه هست یعنی در سمت چپ یا راست بروز می کند و به ندرت در هر دو طرف دیده می شود.

 1. درد مزمن زیر شکم و لگن که بیش از شش ماه طول کشیده باشد .
 2. درد در زمان ایستادن و نشستن طولانی و در موقع نزدیکی تشدید می‌شود.
 3. درد دائمی است و نزدیک به عادت ماهانه بیشتر میشود
 4. رگهای واریسی برجسته و تسبیحی شکل (خوشه ای)  در کشاله ران ،باسن  و یا در ناحیه تناسلی ممکن است  دیده شوند .
 5. درد آزاردهنده لگن با داروهای تجویزی متخصصین زنان معمولا کم نمی‌شود.

مدت زمان

درد در ناحیه لگن با بیش از ۶ ماه دوام که این درد با ایستادن یا نشستن طولانی شدت می یابد و می تواند به حدی آزاردهنده باشد که باعث شود از کار و زندگی بی افتید و شما را مجبور به ماندن در رختخواب و استراحت کند.

زمان درد

معمولا صبح ها شدت این دردها کمتر است و بالعکس در ساعات آخر روز درد تشدید می شود.

میزان درد در دوره‌های خاص

 در دوره قبل عادت ماهانه و یا در بارداری شدت این دردها بیشتر می شود.

افزایش درد پس از بارداری

 پس از هر مرتبه بارداری این ناراحتی اوج می گیرد.

دردهای مبهم

 دردهای مبهم در ناحیه ران، کشاله ران و ناحیه تناسلی و پایین لگن احساس می شوند این درد ها به خصوص در زمان ایستادن آزار دهنده می شود و معمولا با دراز کشیدن آرام می گیرد.

رگ‌های واریسی در نواحی اطراف لگن

 وجود رگهای طنابی و واریس در ران، کشاله ران، و رگهای ریز واریسی قسمت پشت ران نزدیک به باسن، روی پا نزدیک به ناحیه تناسلی و ناحیه تناسلی در افراد با درد لگنی هشداری به عنوان یک نشانه از واریس لگنی است.

بروز درد هنگام دفع و ادرار

شروع درد در زمان ادرار و دفع از دیگر نشانه های این سندرم است.

درد در زمان رابطه جنسی

مشکل و درد در زمان رابطه جنسی یا پس از نزدیکی بروز می کند.

یکی از عوامل دیگری که زنان را تهدید می کند واریس واژن در بارداری است. جهت اطلاع از بهترین روش درمان واریس واژن بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

واریس واژن در بارداری

علت درد لگن

علل بروز دردهای لگنی متفاوت است که نباید با واریس لگنی اشتباه گرفته شوند و تشخیص اینکه علت اصلی درد چیست نیاز به بررسی‌های دقیق دارد. همه دردها ناشی از مشکلات دستگاه تولید مثل و دستگاه تناسلی نیستند و روده‌ها و سیستم کلیوی و ادراری می توانند مسبب بروز دسته ای از این دردها باشند.

در برخی از خانم‌ها علت بروز درد مشخص نیست و نمی‌توان تنها یک عامل را دلیل بروز درد دانست. بالعکس در بعضی موارد دلیل مشخصی برای درد در معاینات مشخص می‌شود.

از علتهای شناخته شده درد های لگنی می توان مواردی را به اختصار بیان کرد.

۱- آندومتریوز

به رشد بی رویه دیواره رحم می‌گویند.

۲- مشکلات اسکلتی و عضلانی

 درگیری مفاصل و عضلات می تواند باعث ایجاد درد لگنی شود.

۳- بیماری‌های التهابی لگنی مزمن

به علت عفونت دستگاه تناسلی و سرایت آن به حفره لگنی که اغلب به دلیل عفونتهای منتقله از تماس جنسی بروز می کند.

۴- فیبروم

تومور خوش خیم ناشی از رشد عضلات دیواره رحم که باعث ایجاد سنگینی در ناحیه زیر شکم می شود.

۵- سندرم روده تحریک پذیر

علایم این سندرم نفح، اسهال و یبوست تناوبی است که می تواند عامل درد و احساس فشار در ناحیه لگن باشد.

۶- عفونت مثانه

معمولا با دردهای عود کننده در ناحیه مثانه و تکرر ادرار مشخص می شود در این موارد درد لگن با پر شدن مثانه احساس می شود و با دفع ادرار به طور موقت برطرف می شود.

۷- عوامل روحی و روانی

افسردگی و استرس مزمن می تواند باعث بروز درد های لگنی مزمن شوند.

نحوه تشخیص واریس لگنی

توضیحات بیمار در خصوص علائم بیماری، زمان بروز درد  و معاینه دقیق لمس یا دیدن رگهای ریز برجسته در ناحیه تناسلی، کشاله ران ، زیر باسن و … برای تشخیص واریس لگنی اهمیت دارند

تشخیص واریس لگنی تنها به صرف وجود علایم این بیماری نیست و تشخیص قطعی نیازمند بررسیهای دقیق و کاملا تخصصی است . ارزیابی دقیق این سندرم با انجام سونوگرافی لگن و تستهای تشخیصی تصویر برداری مثل CT یا ونوگرافی است.

 

ونو گرافی لگنی

از ونوگرافی برای مشخص کردن شکل دقیق رگها قبل از شروع درمان استفاده می شود. ونوگرافی در همان زمان انجام درمان به عنوان بررسی نهایی قبل امبولیزاسیون صور می گیرد البته  در مواردی که نیاز به بررسی دقیقتر هست ونو گرافی به تنهایی وبرای کمک به تصمیم گیری در خصوص روش درمان انجام می شود. در این روش کاتتری از کشاله ران یا گردن در ورید لگنی یا تخمدان وارد می شود سپس یک ماده حاجب تزریق و تصویر برداری انجام می شود. این روش به پزشک در تشخیص دقیق وریدها کمک می کند و ۴-۱ساعت بعد بیمار  ترخیص می شود و نیاز به بستری در بیمارستان و… نیست.

درمان واریس لگنی

با توجه به اینکه دردهای لگنی مرتبط با سندرم بانوان را از کار و زندگی می گذارد و عملا باعث بروز مشکلات مختلف برای آنها می شود ، اولین هدف مدنظر برای درمان واریس لگنی کاهش درد و ارتقاء کیفیت زندگی بانوان در نظر گرفته می شود.

به این منظور اغلب داروهای ضد درد برای کاهش شدت درد و قرص های پیشگیری از بارداری بمنظور کاهش دفعات عادت ماهانه استفاده میشود.. داروی مدروکسی پروژسترون وگوسرین برای کاهش شدت واریس لگنی و درد تجویز می شود.

اما در مورد بانوانی که دارو درمانی کار ساز نباشد و شدت درد در حدی باشد که علی رغم این اقدامات بازهم غیر قابل تحمل باشد ممکن است از درمان اندوواسکولار با تکنیک بستن رگ درگیر استفاده شود.

در این روش متخصص با بکارگیری ونوگرافی تحت هدایت اشعه ایکس کاتتر بسیار ریز در رگ جاگذاری می شود سپس از روش فوم اسکلروتراپی به همراه بستن رگ با جاگذاری کویل (امبولیزاسیون) جهت مهار رفلاکس ورید لگنی استفاده می شود. این کار تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و نیاز به بیهوشی کامل ندارد. در ضمن بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود.

 

داروی سندرم احتقان لگن

قبل از هر چیز معمولا برای بیماران در کنار تجویز داروهای ضد درد ، جلسات روان درمانی گذاشته می شود. کم کردن استرس با توجه به وجود درد مزمن و مشکلات محتمل در زمینه روابط زناشویی نقش مهمی در بهبود شرایط این بیماران دارد.

مهمترین داروهایی که برای خانمها با مشکل واریس رحمی تجویز میشوند

 • داروهای پروژستینی از جمله قرص پیشگیری از بارداری ، دانازول
 • داروی گنادوتروپینی GnRH gonadotropin releasing hormone
 • دی هیدروارگوتامین
 • داروهای وریدی مانند دافلون

روشهای درمانی غیر دارویی برای واریس وریدهای لگنی

این روشهای درمانی  در موارد مقاوم به درمان دارویی  انجام می شوند.

شامل بر روش های درون رگی و اسکلروتراپی است . در بیمارستان مسیح دانشوری آمبولیزاسیون و اسکلروتراپی ورید های تخمدانی  برای درمان زنان با مشکل واریس در لگن  و زیر شکم صورت می گیرد.

این روش های درمانی سرپایی بوده و در بخش آنژیوگرافی انجام می‌شود. معمولا چند ساعت پس از درمان دستورات دارویی لازم به  بیمار گفته می شود و از بیمارستان مرخص می شود. در حدود یک . ماه بعد جهت چکاپ مجددا لازم است بیمار مراجعه کند.

در مواردی ممکن است برای رفع نارسایی ورید های لگنی  استنت وریدی  تعبیه شود .

در بیمارانی که با روشهای مذکور نتیجه نگیرند احتمال انجام جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی) و تخمدانها با رگهای واریس وجود دارد. البته این مورد به ندرت پیش می‌آید.

ورزش برای واریس لگن

ورزش و کاهش وزن از فاکتورهای مهم در کنترل علایم واریس لگنی است.
ورزش های هوازی عموما در تخلیه وریدی موثر بوده و علائم انواع واریس از جمله واریس لگنی را بهبود می دهند.
بطور اختصاصی می توانیم به ورزشهایی اشاره کنیم که باعث تقویت عضلات لگن شده و روی وریدهای لگنی اثر می کنند.
از جمله رایج ترین این ورزشها تمرینات کگل هستند که در مقاله ورزش واریس در دسترس می باشد.

درمان واریس لگن : بیمارستان فوق تخصصی  مسیح دانشوری

واریس لگنی نامی است که برای سندرم احتقان لگنی ( PCS ) گذاشته شده است .این مشکل در زنان ۴۵-۲۰ ساله دیده می شود که بیشتر از یکبار زایمان داشته اند. در این خانمها، درد مبهم زیر شکم به حالت مزمن در می آید  وبا سر پا ایستادن طولانی ، زیاد نشستن  و در حین رابطه جنسی تشدید می‌شود.

واریس ورید لگنیPelvic Congestion  Syndrome در بیمارستان مسیح دانشوری درمان می‌شود و از روش اسکلروتراپی و coil embolization برای رفع این مشکل در تعداد زیادی از بیماران در سالهای اخیر استفاده شده است.

کلینیک وریدی واریس  بیمارستان مسیح دانشوری از سالها قبل برای تشخیص و درمان بیماران وریدی پیچیده به هموطنان خدمت می کند.

دکتر مهرداد اقدسی استاد بیماریهای ورید و مسئول کلینیک از پزشکان پیشرو در درمان بیماریهای وریدی هستند.

تیم درمانی ورید بیمارستان مسیح دانشوری

دیگر همکار کلینیک ورید، استاد دکتر بابک شریف کاشانی ازصاحب نظران بیماریهای مربوط به لخته شدن خون و آمبولی ریه هستند که ریاست بخش آنژیوگرافی و قلب بیمارستان را بر عهده دارند .

دکتر علیرضا صراطی از همکاران جوان در کلینیک و فلوشیپ اینترونشنال قلب و عروق هستند که پس از معرفی بیماران از بخش قلب وآنژیوگرافی درابتدا معاینات و بررسی اولیه توسط دکتر صراطی صورت می‌گیرد.

دکتر مهرداد اقدسی در بیمارستان مسیح دانشوری

ممکن است شما دوست داشته باشید
49 نظرات
 1. دل آرا می گوید

  ا سلام مدت ۱۱ ساله ازدواج کردم بعد زایمان پسرم دچار درد شدید در رحم و لگن هستم البته هنگام پریود زیادتر و بیشترین درد را هنگام مقاربت دارم .پزشک بهم گفته یه واریس خیلی کوچیک داری دارو داد اما اصلا فرقی نکرده خیلی دارم عذاب میکشم چون این درد باعث شده از همسرم فراری بشم ،میشه لطفا راهنماییم کنید چیکار باید بکنم ؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد بهتر است برای بررسی دقیق تر و بهتر حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید ،

   برای راهنمایی برای تعیین وقت با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ در تماس باشید.

 2. دل ارا می گوید

  با سلام مدت ۱۱ ساله ازدواج کردم بعد زایمان پسرم دچار درد شدید در رحم و لگن هستم البته هنگام پریود زیادتر و بیشترین درد را هنگام مقاربت دارم .پزشک بهم گفته یه واریس خیلی کوچیک داری دارو داد اما اصلا فرقی نکرده خیلی دارم عذاب میکشم چون این درد باعث شده از همسرم فراری بشم ،میشه لطفا راهنماییم کنید چیکار باید بکنم ؟؟

 3. سهیلا می گوید

  سلام. من ۵۸ ساله ام. سال ۶۸ بر اثر دفع سنگ مثانه دچار درد شدیدی شدم که متاسفانه به علت درمان ناقص،عوارض آن ماندگار شد. سالها فقط نوعی سوزش مختصر در گودی انحنای لگن سمت چپ بود. حدود ۴ سال پیش، درد منتشر شونده و حالت پیچش و شدت و ضعف و تورم هنگام ادرار هم به آن اضافه شد. حدود ۲ سال است که دچار تکرر ادرار (گاهی ۱۷ بار در شب) و درد در صورت کم خوردن مایعات (روزی دستکم ۸ لیوان چای کمرنگ.متاسفانه نمیتوانم آب بخورم) شده ام. پزشک گاباپنتین و تولرین تجویز کرده که در حال مصرف هستم و دیگر بیداری شب هنگام ندارم..در آزمایش و سونوگرافی هم هیچ تشخیصی داده نشد. درد تیز و خزنده که دور لگن میپیچد و گاهی به حوالی زانو هم امتداد پیدا میکند. ممکن است که این درد ناشی از واریس لگنی باشد و در این صورت، بعد از این همه سال درمان شدنی هست؟ در ضمن، برای تهیه کفی طبی مطابق قالب پا می توانم به شما مراجعه کنم؟ متشکرم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   واریس لگنی بعد از ۵٠ سالگی خودبخود فروکش میکند
   احتیاطا سونوگرافی لگن از جهت بررسی واریس داخلی انجام شود و جواب را برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵بفرستید .

 4. زهرا می گوید

  خیلی وقت‌ها پای راستم درد میاد ، مرکز درد در لگن و سپس به پایین کمر و زانو انتقال پیدا میکنه ،حتما باید از توالت 🚽 فرنگی استفاده کنم ، نزدیک به پرید شدنم پا دردم بیشتر میشه ،۴۶ ساله هستم ، اهل سیرجان از توابع کرمان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   لطفا سونو گرافی کالر داپلر واژینال جهت بررسی احتمال وریدهای واریسی در کف لگن اطراف رحم و تخمدانها
   انجام داده و جوابش را ارسال نمایید.

 5. زهرا میرزائی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من چند سالى هست که هنگام پریود درد شدیدى در مقعدم دارم .تقریبا چهار سال پیش به خاطر همین دردهام و نفخ شدید اندوسکوپى و کولونوسکوپى انجام دادم که غیر از عفونت معده مشکل دیگه اى نداشتم .دکتر گوارشم منو به پزشک زنان إرجاع داد که بعد از معاینه و ازمایش از نظر دکتر موردى نبود .
  تو این چند سال این درد رو تحمل کردم تا تقریبا یک سال پیش که به خاطر درد در ناحیه بالاى ران و مفصل ران به متخصص ارتوپد مراجعه کردم .بعد از انجام ام ار اى نظر دکتر بر این بود که از نظر مفصل و استخوان مشکلى ندارم و باز منو به پزشک زنان إرجاع دادن.
  این دفعه دکتر زنان با انجام سونو واژینال تشخیص اندومتریوز دادند و براى تشخیص قطعى سونو ترانس واژینال -ترانس رکتال انجام دادم.
  نتیجه سونو:
  شواهد اندومتریوز خفیف (بقایاى یک فولیکول با تغییرات هموراژیک داخلى به قطر ١٢mm در تخمدان راست)
  ضخیم شدگى یوتروساکرال لیگامان به ضخامت ۴mmدر چپ و ۴/۵mm در راست
  ورایس متوسط لگنى به قطر ١٢mm
  دکتر بهم گفتن دو ماه صبر میکنیم و قرص یاسمین برام تجویز کردند . ایشون نظرشون بر این بود که اگر در اینده لازم بود لاپاراسکوپى انجام میدن.
  با توجه به این موارد سوال من از خدمت شما این هست که ایا این موارد باعث دردهاى لگن و پاهاى من میشه ؟
  در ابتدا دردها فقط در پاى راستم بود ولى در حال حاضر هر دو پا در گیر شده و ازاردهنده هست برام.
  ممنون میشم من رو راهنمایى کنید.
  سپاسگزارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام. اگر پزشک زنان تشخیص اندومتریوز داده اند که خودشان درمان می کنند. ولی اگر علت این دردها پیدا نشده. احتمال دارد بخاطر واریس لگنی باشد و نیاز به بررسی هست و می توانید به کلینیک واریس مراجعه نمایید.

 6. وارد کردم می گوید

  دکتر دیروز سونو دادم بمن میگن که واریس لگن داری و دور رحمت پخش شده درد فراوان دارم معلمم هستم نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین همشم کارم اینه که سر پا هستم بیشتر اوقات .کمر درد شدیدم گرفتم الان یه چند روزیه شدیدتر شده اگر ورزش کنم خوب نمیشم؟طب سنتی چی؟ممنون اگر لازمه تا عکس سونو رو هم بفرستم ازتون خواهش میکنم بمن بگید که خوب میشم و خطرناک نیس چون پریودم نمیشم شیر هم میدم داغون شدمه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   به مرور بهتر خواهد شد. حضورا با نتیجه سونو مراجعه کنید.

 7. الهه کرمی می گوید

  سلام، وقتتون بخیر، دکتر من ۶ماه پیش تو ۳۶ هفته اورژانسی سزاریین شدم بعد از ۱۸روز بخیم ب شدت عفونت کرد و تا کامل خوب شدنش ۲ماه طول کشید بعد ازون من دچار دردهای لگنی و درد عانه و شکم شدم ک گاهی واقعا سرپا موندنو برام سخت میکنه البته حین سزارین گفتن چسبندگی دیواره روده سمت راست داشتم ک باز کردن، الان ۲ماه هست ک پریود میشم و دردهای واقعا وحشتناکی دارم. مکمل هم انواع ویتامین واهن وکلسیم میخورم سونو دادم ک محل اسکار هیتروژن نشون داده و معاینات لگنی زیر نظر متخصص ولی کماکان درد دارن، امکانش هست راهنماییم کنید، سپاس

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با متخصص زنان و جراح عمومی مشورت کنید.

 8. حبیب می گوید

  سلام خدمت شما!
  خانمم ۳ سال میشه بعداز زایمان قاعده گیش نا منظم شده. دکترای متخصص براش دوره داروی پروجسترون تجویز کردن چون میگفتم شما رحمت پولی سیسته. بلاخره مجبور شدیم بریم هند اونجا ام آر آی گرفتن تشخیص شد که واریس لگنی داره
  و بهش باز قرص پروجسترون تجویز کردن که همون نتیجه های قبلی رو گرفتیم بعداز قطع دارو باز درد و قاعدگی نامنظم شروع میشه. حالا من وبسایتتونو دیدم که قرص دافلون برای کسای که واریس دارن حتی کسای که واریس لگنی دارن توسعه میکنید.
  مشتاق شدم بدون که آیا برای ایشون هم قرص دافلون اثر بخشه؟ و در مودر اینکه آیا جراحی امبلازاسیون برای ایشون اثر بخش خواهد بود. که درین صورت مراجعه کنیم مطب شما؟ ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   دافلون روزانه یک عدد همراه با ناهار خورده شود و لطفا حضورا مراجعه داشته باشید تا در مورد درمان واریس لگنی بررسی صورت گیرد

 9. مریم می گوید

  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  حدود یک سال پیش در گیر عفونت قسمت لگنم بودم بعد از معالجه شدن بر طرف شدن عفونت قسمت لگنم دچار فشار زیاد شدم که بعد از یک سال بعد از سی تی انژو گرافی متوجه واریس لگن شدن الان می گن عمل کویل امبولیزیشن انجام بدم ولی احتمال دادن که درمان نشه و عوارض زیادی هم داره که می گن خون رسانی نمیشه به رحم تخمدان مدت یک هفته هست قرص دافلون ۵۰۰مصرف می کنم شما پیشنهادی دارین ممنون میشم کمکم کنید 🙏

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای واریس لگنی نیاز به مراجعه حضوری هست لطفا جواب سی تی انژیو و بقیه تستهای تشخیصی انجام گرفته را همراه داشته باشید

 10. توسلی می گوید

  سلام خدمت جناب دکتر اقدسی خسته نباشید. ۵۷ سال سن دارم یک زایمان داشته ام در سن ۴۲ سالگی هیسترکتومی کرده ام تخمدان ها را دارم و. همچنین یک کیست مایع ۷سانتی دارم.۳ماه است درگیر ورم معده ومیکروب هلیکو باکتر هستم دارو مصرف میکنم تقریبا دو ماه است که دارای دردهایی با مشخصات واریس میباشم داروهای اعصاب مصرف میکردم آسنترا ولو را زپام که مقدار مصرف آنها خیلی خیلی کم شده. بعد از بیداری کمی درد پهلو و پشت کمر دارم که به تدریج بعد از نشستن و ایستادن بیشتر میشود مشابه درد لگنی هیچ برجستگی واریسی درقسمت لگن مشاهده نمیشود از کار و زندگی افتاده ام مدام باید استراحت کنم بصورت خوابیده تا از این درد خلاص شوم پیشاپیش از راهنمایی های شما سپاسگزارم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ابتدا مراجعه به متخصص زنان انجام گیرد.
   سپس در صورت نیاز و صلاحدید سونوگرافی داپلر عروق لگنی انجام گیرد.

 11. بهار می گوید

  سلام وقت بخیر
  در سونوگرافی من تشخیص واریس خفیف لگنی داده شده
  قبل از این تشخیص تا کنون ناحیه مفصل ران راست و لگنم بخصوص موقع نشستن و برخاستن دردناکه
  ممکنه این درد ناشی از واریس لگنی باشه؟ چطور پیگیر بشم
  متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بعید است این نوع درد به واریس لگنی مربوط باشد
   واریس لگنی هنگام ایستادن طولانی و نشستن طولانی درد دارد و همچنین هنگام مقاربت جنسی ( نزدیکی) دردتشدید می شود

 12. چکامه می گوید

  سلام وقتتون بخیر ضمن خسته نباشید به عزیزان ی سوالی داشتم بنده خانمی هستم ۳۷ ساله و دارای یک فرزند ۹ ساله از سال گذشته با درد شدید در ناحیه کمر به دکتر زنان مراجعه کردم و فکر می کردم عفونت دارم وبا معایناتی ک انجام شد هیچ عفونتی نداشتم و با ام آر آی و سونوگرافی کلیه و سونوگرافی واژینال مشخص شد ک واریس لگنی دارم هر از چند گاهی دردم پنهان میشود و نزدیک ب زمان پریود استخوانهای لگنم به شدت درد می گیرند دوباره می خواهم درمانها را از سر بگیرم لطفا منو راهنمایی کنید ک از کجا و چگونه شروع کنم و اینکه آیا درمان قطعی وجود دارد یا خیر ممنون از راهنمایی تون با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام – واریس لگنی درمان دارد . نیاز هست حضوری ویزیت شوید و تستهای تکمیلی تشخیصی برای شما انجام شود تا طبق انها بتواندر خصوص روش درمان تصمیم گیری کرد. لطف کنید مراجعه حضوری داشته باشید . جواب سونوگرافی همراهتان باشد.

   تلفن وقت دهی : ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷

 13. jamali می گوید

  ا سلام در سونو من ذکر شده
  ((وریدهای واریس متععد دروارمترچپ واطراف ادنکس چپ دیده میشود که به نفع واریکوزلگنی میباشد))

  علت و درمان چیه اقای دکتر؟
  وسونو قبلم این موضوع وجود نداشته!

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   بهتر است که شما حضورا ویزیت شوید

 14. nm می گوید

  سلام . من حدود شش ماه پیش به خاطر دردهای لگنی مخصوصا قبل از پریود به پزشک زنان مراجعه کردم با سونو واژینال متوجه شدم واریس لگنی دارم والان به خاطر اینکه دردهای شدیدی در ناحیه لگن و کشاله ران داشتم به طوری که در هنگام ایستادن این درد بسیار شدید میشود دوباره به پزشک زنان مراجعه کردم و در سونوی واژینال جدید مشخص شد که این واریس ها به قطر ۶ میلیمتر شده است اما پزشک زنان میگوید واریس درمان ندارد.
  برای درمان چه باید کرد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   واریس لگنی قابل درمان هست و نگران نباشید در سایت هم اطلاعاتی در این مورد هست برای مطالعه

 15. ستاره می گوید

  من یکسال پیش ام آر آی دادم الان اگه بخام بیام پیشتون باید دوباره ام‌آر آی بدم یا همون قبلیه خوبه؟
  یکسال پیش درد داشتم الانم دارم میخام اک‌آر آیم رو ببینید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   نیاز به تکرار MRI نیست

   لطفا برای تعیین وقت ویزیت با شمارههای ثابت کلینیک یا واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 16. نوشین می گوید

  ا درود و ارج و تشکر از راهنمایی که می فرمایید
  خانمی هستم ۴۵ ساله دو زایمان داشته ام. هآخرین زایمان ۱۲ سال پیش بوده است.
  از حدود ۴ سال پیش دچار ترشحات خونی به صورت گاه به گاه می شوم و حدود یک سال است که تشدید شده. به چندین متخصص زنان مراجعه داشتم و معاینات دقیق انجام شده به اتفاق نظر این بوده که مشکل زنان ندارم. یکی از متخصصان زنان که فلوشیب دردهای لگنی است سیستوسکوپی انجام دادند و تشخیص شان این بود که عروق مثانه ام ملتهب است ( واریس عروق مثانه ) و ترشحات مربوط به این عروق است. علایم دردناک و فرسایشی دارم. در اکثر اوقات در ناحیه لگن درد دارم و درد بیشتر به پاهایم منتقل می شود. پاهایم غالبا سرد هستند و گز گز می کنند. نزد پند ارولوژیست نیز رفته ام و نتیجه ای حاصل نشده است.
  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید برای درمان چه کاری باید انجام دهم. آیا باید نزد شما مراجعه کنم یا از همکاران تان کسی را معرفی می فرمایید. با احترام و سپاس فراوان

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سونو گرافی کالر داپلر واژینال جهت بررسی احتمال وریدهای واریسی در کف لگن اطراف رحم و تخمدانها و مثانه
   انجام داده و جوابش را در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ ارسال نمایند.

 17. اتنا می گوید

  سلام منم واریس لگن داشتم اصلا نمیتونم نیم ساعت بیشترپیاده روی کنم تقریبا ۱۲سال میشه درد میکشم میخواستم هزینه عمل روبدونم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کرد بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشون‌شمارو معاینه میکنن و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدن،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان دکتر اقدسی خودشون انجام میدن

   توضیحات کامل در روز ویزیت به شما داده خواهد شد در مورد هزینه ها
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵پیام ارسال کنید

 18. Rk1354 می گوید

  سلام من ۴۰ سال سن دارم چندین سال هست که دردهای لگنی زیادی دارم ولی الان که دکتر رفتم و سونوگرافی واژینال دادم گفتن واریس لگنی به اندازه ۱۰ میلیمتر دارم ولی داروی خاصی به من نداده اند و دردناک بودن بدنم خیلی اذیتم میکنه داروی خاصی باید مصرف کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر ،
   بهتر است برای بررسی بهتر و دقیق تر حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید

 19. ناهید می گوید

  با سلام خدمت شما
  خانمی ۳۷ ساله هستم واریس لگن دارم اردیبهشت ماه سونوگرافی واژینال رفتم واریس به قطر ۶ میلیمتر بود خرداد ماه پیش شما آمدم گفتید باید جراحی بشه اما تا تمام شدن کرونا صبر کنم اما کرونا تمام نشد الان چند روزی هست که درد شدت پیدا کرده به طوری که اصلا نمیتونم بنشینم چه کار باید انجام بدم
  باتشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا برای هماهنگی وقت و راهنمایی با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید.

 20. نیما می گوید

  سلام مفصل لگنم خون لخته کرده ایا امگانش هست عمل انجام نشود وبا دارو برطرف شود

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام شما شما بخیر
   برای بررسی لخته و نظر قطعی حتما نیاز به بررسی دقیق تر با سونوگرافی وجود دارد.
   بهتر است برای ویزیت،حضورا مراجعه بفرمایید

 21. عیسوی می گوید

  سلام آقای دکتر، من ۳۴ سالمه و ۱ دونه بچه دارم، لاپاراسکوپی کردم گفتن واریس لگنی داری، جدیدا هم سونو گرافی کردم گفت واریس شدید لگنی داری به قطر ۷ میلیمتر، چکار باید کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام لطفا حضوری مراجعه بفرمایید برای بررسی مشکل واریس لگنی نیاز به مراجعه حضوری- انجام تست های تکمیلی تشخیصی هست . با همررراه داشتن جواب سونو گرافی تشخیصی قبل مراجعه بفرمایید .
   تلفن وقت دهی: ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷

  2. ناشناس می گوید

   سلام شما واسه واریس لگن چیکار کردین منم درگیرم حدود دوساله داغونم کرده لطفا اگه درمان شدین به منم اطلاع بدین ممنون

   1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

    سلام لطفا حضوری مراجعه بفرمایید برای بررسی مشکل واریس لگنی نیاز به مراجعه حضوری- انجام تست های تکمیلی تشخیصی مثل سونوگرافی داخل واژن هست .
    تلفن وقت دهی: ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷
    ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵

 22. Mary می گوید

  سلام من ۳۵ ساله و هفته ۲۵بارداری م. واریس ولو شدید گرفته م. میتوانم راه درمانی براش پیدا کنم یا بابد تا موقع زایمان تحمل کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بهتر است با پزشک خود مشورت کنید اما درمان برای پس از زایمان است استفاده از گن های مخصوص می تواند مفید باشد

 23. مهنا می گوید

  سلام
  دو تا باراداری طبیعی و فرزندان سالم در سن ۱۸و ۲۳سالگی دارم.من مدتها هنگام پریود درد داشتم که با تشدید مقدار و دفعات این دردها مدام به پزشک مراجعه میکردم تا اینکه پنج سال پیش ،در سن ۳۱ سالگی اندمتریوز برام تشخیص داده شد،تحت لاپاراسکوپی درمانی قرار گرفتم،بعد عمل پزشکم فرمودن گرید چهار بودم و درگیری لگن زیادی داشتم،دردها و لکه بینی های فراوانم،بعد عمل از بین رفتن ،اما از هر نوع دارویی برای جلوگیری از پیشرفت بیماریم استفاده میکردم،ناسازگار بود و باعث خونریزی شدید میشد.
  و این مدت رو بدون دارو و فقط با چکاپ سپری کردم،تا اینکه بعد از تقریبا چهار سال از عملم مقداری دردهای خفیف داشتم،توی این یک سال اخیر که الان پنج سال از عملم میگذره خونریزی هام طولانی شده و لکه بینی دارم و توی سونوهایی که اخیرا انجام دادم،نوشته که واریس وریدی لگن مشاهده میشود و سونوگرافم گفتن علت این خونریزی های طولانی و لکه بینی ها،اینه که رگهای پرخونی در رحمت داری و بیماری اندومتریوزت هنوز چندان پیشرفتی در سونو نشون نمیده.
  و موضوع قابل ذکر اینه که من بهمن ماه سال ۹۹بارداری شدم و به علت عدم تشکیل قلب جنین،کورتاژ کردم و دقیقا از همون تاریخ به بعد،در نشستنم مشکل دارم.مدت کوتاهی که از نشستنم میگذره،درد در کل ناحیه نشیمنگاه اذیتم میکنه و جدیدا احساس میکنم که نشستن طولانی،باعش فشار به استخوان عانه هم میشه.آیا اینها به واریس وریدهای لگنی مربوطه؟
  واریسلگنیبا واریس ورید لگنی فرق میکنه؟
  چه پیشنهادی برام دارین؟
  ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   همینطوری نمی شود نظری داد لازم است سونوگرافی داخل واژن و … انجام شود اگر گزارشی دارید به شماره ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ بفرستیدد والا حضوری مراجعه کنید.

 24. عرفانی می گوید

  سلام دکتر روز بخیر
  تقریبا ۴ سال پیش به علت واریس شدید پا اومدم پیش شما که جراحی با لیزر رو انجام دادید در قسمت پای چپم بود الان بعد از گذشت این مدت دوباره عود کرده و پای راستم را هم به شکل خفیفی درگیر کرده و قسمت کشاله ران چپم هم درگیر شده که چون کارمند هستم و بیشتر مواقع نشسته هستم درد می گیره دوباره باید همه موارد قبل تکرار میشه چکار می تونم انجام بدم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام معمولا دکتر اقدسی از بیماران می خواهند سالانه مراجعه کنند تا بررسی و از ایجاد شاخه های جانبی جلوگیری شود. شما هم لطفا تشریف بیارید . ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.