واریس لگنی ، علت درد لگن در زنان

تقریبا یک سوم بانوان در طی زندگی خود دردهای لگنی را به درجاتی تجربه می کنند. یکی از شایع ترین علل دردهای لگنی در بین خانمهای زیر 45 سال با سابقه بارداری های مکرر ، سندرم احتقان لگنی یا همان سندرم کف لگن، واریس لگنی می باشد.

درد های لگنی نیاز به بررسی دارند و از آنجاییکه در صورت مزمن شدن، روند عادی زندگی را مختل و دچار مشکل می کنند نمی توان نسبت به آنها بی توجه بود و از کنار آنها به سادگی گذشت.

واریس لگنی به دردهای مزمن لگنی اطلاق می شود که به حالت مزمن و غیر دوره ای درآمده و بیش از 6 ماه از زمان احساس آنها و مشکلات توام با آن می گذرد. این سندرم در خانم هایی که بارداری نداشته اند به ندرت رخ می دهد و در نتیجه اتساع و بزرگ شدن وریدهای لگنی مرتبط به ناحیه رحم و تخمدان ها بروز می کند.

واریس لگنی چه مشکلات و عوارضی را برای بانوان در پی دارد؟

همانطور که اشاره شد این مشکل، خانمها با سابقه چند بارداری را گرفتار می کند و معمولا در اوخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم زندگی تظاهر می یابد.

علائم واریس لگنی

مهمترین شکایت خانمها، دردهای مکرر ، مبهم و عمقی در ناحیه لگن است. مشخصه های درد لگنی مرتبط با واریس لگنی که نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص دارد را می توان به صورت خلاصه به این صورت نام برد.

مشخصه یک: درد در ناحیه لگن با بیش از 6 ماه دوام که این درد با ایستادن یا نشستن طولانی شدت می یابد و می تواند به حدی آزاردهنده باشد که باعث شود از کار وزندگی بی افتید و شما را مجبور به ماندن در رختخواب و استراحت کند..

مشخصه دو: معمولا صبح ها شدت این دردها کمتر است و بالعکس در ساعات آخر روز درد تشدید می شود.

مشخصه سوم: در دوره قبل عادت ماهانه و یا در بارداری شدت این دردها بیشتر می شود.

مشخصه چهار: پس از هر مرتبه بارداری این ناراحتی اوج می گیرد.

مشخصه پنجم: دردهای مبهم در ناحیه ران، کشاله ران و ناحیه تناسلی و پایین لگن احساس می شوند این درد ها به خصوص در زمان ایستادن آزار دهنده می شود و معمولا با دراز کشیدن آرام می گیرد.

مشخصه ششم: وجود رگهای طنابی و واریس در ران ، کشاله ران ، و رگهای ریز واریسی قسمت پشت ران نزدیک به باسن، روی پا نزدیک به ناحیه تناسلی و ناحیه تناسلی در افراد با درد لگنی هشداری به عنوان یک نشانه از واریس لگنی است.

مشخصه هفتم: ابراز درد در زمان دفع ادرار و حرکات روده ای از دیگر نشانه های این سندرم است.

مشخصه هشتم: مشکل و درد در زمان رابطه جنسی یا پس از نزدیکی

علل بروز دردهای لگنی

علل بروز دردهای لگنی متفاوت است که نباید با واریس لگنی اشتباه گرفته شوند و تشخیص اینکه علت اصلی درد چیست نیاز به بررسی های دقیق دارد. همه دردها ناشی از مشکلات دستگاه تولید مثل و دستگاه تناسلی نیستند و روده ها و سیستم کلیوی و ادراری می توانند مسبب بروز دسته ای از این دردها باشند.

در برخی از خانمها علت بروز درد ها مشخص نیست و تنها نمی توان یک عامل را دلیل بروز درد دانست و بالعکس در بعضی موارد دلیل مشخصی برای درد در معاینات مشخص می شود.

از علتهای شناخته شده درد های لگنی می توان مواردی را به اختصار بیان کرد.

۱) آندومتریوز

 رشد بی رویه دیواره رحم

۲) مشکلات اسکلتی و عضلانی

 درگیری مفاصل و عضلات می تواند باعث ایجاد درد لگنی شود.

۳) بیماریهای التهابی لگنی مزمن

به علت عفونت دستگاه تناسلی و سرایت آن به حفره لگنی که اغلب به دلیل عفونتهای منتقله از تماس جنسی بروز می کند.

۴) فیبروم

تومور خوش خیم ناشی از رشد عضلات دیواره رحم که باعث ایجاد سنگینی در ناحیه زیر شکم می شود.

۵) سندرم روده تحریک پذیر

علایم این سندرم نفح، اسهال و یبوست تناوبی است که می تواند عامل درد و احساس فشار در ناحیه لگن باشد.

۶) عفونت مثانه

معمولا با درد های عود کننده در ناحیه مثانه و تکرر ادرار مشخص می شود در این موارد درد لگن با پر شدن مثانه احساس می شود و با دفع ادرار به طور موقت برطرف می شود.

۷) عوامل روحی و روانی

افسردگی و استرس مزمن می تواند باعث بروز درد های لگنی مزمن شوند.

نحوه تشخیص واریس لگنی

تشخیص واریس لگنی تنها به صرف وجود علایم این بیماری نیست و تشخیص قطعی نیازمند بررسیهای دقیق و کاملا تخصصی است . ارزیابی دقیق این سندرم با انجام سونوگرافی لگن و تستهای تشخیصی تصویر برداری مثل CT یا ونوگرافی است.

 

راه های درمان واریس لگنی

با توجه به اینکه دردهای لگنی مرتبط با سندرم بانوان را از کار و زندگی می گذارد و عملا باعث بروز مشکلات مختلف برای آنها می شود ، اولین هدف مدنظر برای درمان واریس لگنی کاهش درد و ارتقاء کیفیت زندگی بانوان در نظر گرفته می شود.

به این منظور اغلب داروهای ضد درد برای کاهش شدت درد و قرص های پیشگیری از بارداری بمنظور کاهش دفعات عادت ماهانه استفاده میشود.

اما در مورد بانوانی که دارو درمانی کار ساز نباشد و شدت درد در حدی باشد که علی رغم این اقدامات بازهم غیر قابل تحمل باشد ممکن است از درمان اندوواسکولار با تکنیک بستن رگ درگیر استفاده شود.

در این روش متخصص با بکارگیری ونوگرافی تحت هدایت اشعه ایکس کاتتر بسیار ریز در رگ جاگذاری می شود سپس از روش فوم اسکلروتراپی به همراه بستن رگ با جاگذاری کویل (امبولیزاسیون) جهت مهار رفلاکس ورید لگنی استفاده می شود. این کار تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و نیاز به بیهوشی کامل ندارد. در ضمن بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود.

بهتر است قبل از آنکه دردهای لگنی به مرحله غیر قابل تحمل برسد و عوارض  غیر قابل جبرانی را برای سلامت و زندگی خانوادگی و اجتماعی شما ببار آورد نسبت به یافتن علت مشخص و رفع دلیل بروز این درد ها اقدامات علمی انجام دهید.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بیمار چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانمی 52 ساله هستم ازدواج نکرده ام قد 166 و وزن 76. رگهای عنکبوتی روی ران پای چپم زیاد شده همچنین پشت زانوهایم رگهای آبی رنگ درشتی وجود دارد در ضمن مدت زیادی است هنگام دفع مدفوع درد شدیدی در ناحیه سمت راست زیر شکم دارم که تا قسمت زیر شکم پخش میشود و بعد از ماکزیمم 5 دقیقه قطع میگردد که بعد از عکسهای رادیولوژی و سی تی اسکن و ام آر آی چیزی مشاهده نشده، در ضمن هنگام ورزش درد در ناحیه لگن و کشاله ران دارم که مجبور به کم کردن دامنه حرکات در این ناحیه میگردم. ناگفته نماند حدودا 10 سال است داروی پروپرانولول 10 و (نوروتریپتیلین) و بعد از آن آسنترا 100 برای کنترل سردردهای تنشی عصبی استفاده می کنم.
  آیا درد ناحیه لگن و شکم میتواند ناشی از واریس لگنی باشد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   در اين سن كمي بعيد است ؛
   به متخصص زنان هم مراجعه شود

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من ۳۲ ساله هستم یکبار هم زایمان داشتم جزء گروه چاقها به حساب میام الان ۲ روزه در قسمت باسن رگهای متورم سیاه به وجود اومده که خیلی دردناک آیا واریسه؟ چه باید بکنم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

   واریس ظرف چند روز ایجاد نمی شود و اساسا مکانیسم ایجاد بیماری تدریجی است شاید به علت پوشیدن لباس جذب و تنگ این رگ متورم شده باشد در صورت تداوم مشکل میتوانید مراجعه داشته باشید 

 • تصویر کاربر عارفه شنبه ۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من حدود یک ساله که وقتی میخندم رگ پیشانی من به شدت برجسته میشه در واقع فقط یک رگ مستقیم به صورت عمودی نیست، بین دو ابرو یک رگ افقی هست، که این رگ، به رگ عمودی کنار ابروی راست وصل میشه ، حالا نمیدونم چکار کنم ، وقتی میخندم انگار دارم با اخم میخندم، قطر این رگ ها هم زیاده ، حالا چه جوری این رگ هارو از بین ببرم؟؟ در ضمن ۲۱ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

   به جراح پلاستیک  مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بادرود و احترام
  درد منتشر در بخش خلفی ساق پا در حالت ایستاده و متعاقب آن در عضلات نازک نئی طرفی و امکان ایستادن به علت درد بیش از حد وجود نداشته و حتی اکثر مواقع باعث میشه بدون کنترل بنشینم.
  واقعا دردناکه.
  تظاهرات تورم عروقی وجود دارد.
  در حالت دراز کش پابالاتر از سطح قلب قرار میگیرد درد تسکین می یابد .
  لطفا جهت پیگیری درمان ارائه طریق فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   درود بر شما  

   لطفا از پاها عکسهایی در نورکافی وفاصله مناسب ارسال بفرمایید . میتوانید با موبایل از پاها در حالت ایستاده عکس بگیرید . بهتر است عکسها از فاصله حدود یک متر گرفته شود به شکلی که رگها در عکس مشخص باشند. 

   عکسهای حالت ایستاده از ناحیه ران و ساق پا   / از قسمت پشت پاها- جلو و کنار های پا مدنظر است. عکسها را درسامانه از دکتر بپرسید سایت ارسال کنید و اگر نتوانستید به تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال نمایید. 

   سپاس از همراهی شما 

 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، وقتتون بخیر، دکتر من 6ماه پیش تو 36 هفته اورژانسی سزاریین شدم بعد از 18روز بخیم ب شدت عفونت کرد و تا کامل خوب شدنش 2ماه طول کشید بعد ازون من دچار دردهای لگنی و درد عانه و شکم شدم ک گاهی واقعا سرپا موندنو برام سخت میکنه البته حین سزارین گفتن چسبندگی دیواره روده سمت راست داشتم ک باز کردن، الان 2ماه هست ک پریود میشم و دردهای واقعا وحشتناکی دارم. مکمل هم انواع ویتامین واهن وکلسیم میخورم سونو دادم ک محل اسکار هیتروژن نشون داده و معاینات لگنی زیر نظر متخصص ولی کماکان درد دارن، امکانش هست راهنماییم کنید، سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   با متخصص زنان و جراح عمومي مشورت كنيد.

 • تصویر کاربر سلما شنبه ۱۰ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانم ٣٢ساله هستم و يك فرزند دارم ،مدتي هست رگهاي پشت زانوهام بنفش شده و پشت يكي از زانوهام به اندازه يه سكه كبود شده
  چندبار با روغن زيتون ماساژ دادم و احساس درد موقع ماساژ داشتم
  براي جلوگيري از پيشرفت اين وضع و بهبود حالت زشت پاهام چكار كنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۰ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ، داشتن تحرک و کم کردن وزن تا رسیدن به محدوده ایده ال وزنی می تواند برای شما خوب باشد توصیه ای مربوط به پیشگیری از رگهای عنکبوتی  در لینک ذیل بخوانید . همینطور اسکلروتراپی می تواند برای رفع رگهای حال حاضر پای شما روش مناسبی باشد .

   اسکلروتراپی 

   پیشگیری از رگهای عنکبوتی 

 • تصویر کاربر صادق سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید. من 27 سال سن دارم و پاهام از زانو به پایین دچار واریس شدن. در حال حاضر از جوراب واریس استفاده میکنم. تمایل دارم اگر امکانش باشه بصورت حضوری بیام و در مورد بهترین و کم عارضه ترین روش درمانش راهنمایی بگیرم. خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام  برای گرفتن وقت برای مراجعه حضوری با شماره 02122819276 یا7 تماس بگیرید و یا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی با موبایل تهیه بفرمایید و ارسال کنید . عکسها را یا در سامانه از دکتر بپرسید در سایت و یا در تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال بفرمایید/

    

    

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لیزر واریس پا با بیمه تامین اجتماعی چقدر هزینه دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   با سلام
   روش درمانی شما

   تلفيقي از ليزر يا RF به همراه ميكروفلبكتومی خواهد بود. كه معمولا در يك جلسه كمتر از يك ساعت و بصورت سرپایی بدون نياز به بستري يا بيهوشی انجام مي پذيرد.
   پس از درمان جوراب واريس را پوشيده و به منزل خواهيد رفت.

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   با سلام
   روش درمانی شما

   تلفيقي از ليزر يا RF به همراه ميكروفلبكتومی خواهد بود. كه معمولا در يك جلسه كمتر از يك ساعت و بصورت سرپایی بدون نياز به بستری يا بيهوشی انجام می پذيرد.
   پس از درمان جوراب واريس را پوشيده و به منزل خواهيد رفت

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مدت یکسال است که در ناحیه کف پا وبغل پا به صورت رگ های سبز مشاهده میشه وبیش از ۵دقیقه نمیتوانم سر پا بایستم چون کف پاهام بشدت دچار سوزش میشه لطفا راهنمایی کنید چطورو با چه دارویس درمان میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس از رگ ها ارسال کنید تا اعلام نظر شود. اگر اینجا نتوانستید اپلود کنیدد در تلگرام یا واتس اپ 09019746344 بفرستید
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پشت پاهام هم سبز شده هم گلوله گلوله و درد میکنه و اذیت میکنه قرص ونوویتال را بخورم یا نه؟ فشارخون دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   نیاز هست حضوری مراجعه کنید برای تنظیم وقت با شماره 02122819276 یا7 و یا 09019746344 تماس بگیرید
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر