واریس لگنی ، علت درد لگن در زنان

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تقریبا یک سوم بانوان در طی زندگی خود دردهای لگنی را به درجاتی تجربه می کنند. یکی از شایع ترین علل دردهای لگنی در بین خانمهای زیر 45 سال با سابقه بارداری های مکرر، سندرم احتقان لگنی یا همان سندرم کف لگن و یا واریس لگنی می باشد.

درد های لگنی نیاز به بررسی دارند و از آنجایی که در صورت مزمن شدن، روند عادی زندگی را مختل و دچار مشکل می‌کنند نمی‌توان نسبت به آنها بی‌توجه بود و از کنار آنها به سادگی گذشت.

واریس لگنی به دردهای مزمن لگنی اطلاق می شود که به حالت مزمن و غیر دوره ای درآمده و بیش از 6 ماه از زمان احساس آنها و مشکلات توام با آن می گذرد. این سندرم در خانم هایی که بارداری نداشته اند به ندرت رخ می دهد و در نتیجه اتساع و بزرگ شدن وریدهای لگنی مرتبط به ناحیه رحم و تخمدان ها بروز می کند.

علت واریس لگنی

علت گشاد شدن رگهای ناحیه لگن و تخمدان دقیق مشخص نیست. این مشکل معمولا برای خانمها با 3-2 بارداری پیش می آید . بزرگ شدن رحم با فشار به وریدهای تخمدانی باعث می شود که دریچه های داخل جدار وریدها ، کارکردشان را به درستی انجام ندهند . خون در این وریدها جمع می شود و برگشت خون به عقب واریس لگنی را ایجاد می کند.
عامل دیگر بروز واریس لگنی انسداد وریدهای تخمدانی یا لگنی است که البته خیلی متداول نیست و کمتر پیش می آید.
واریس لگنی با مشکل تخمدان پلی کیستیک ارتباط دارد و در خانمهایی که کیست تخمدان دارند احتمال بروز واریس لگنی بیشتر است.
در بعضی افراد هم دریچه های جدار رگ شکل نگرفته واصلا بوجود نیامده است و این مسئله باعث بروز واریس لگنی می شود

عوارض واریس لگنی

همانطور که اشاره شد خانمها با سابقه چند بارداری ممکن است گرفتار این مشکل شوند و معمولا در اوخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم زندگی تظاهر می یابد. واریس لگنی در زنان کیفیت زندگیی فردی و اجتماعی را کم می کند . این مشکل مانع ادامه دادن به فعالیت می شود . فرد را کلافه می کند دردی که همیشگی می شود و فقط در حالت دراز کش آرام می شود و  احساس تورم در پاها و سنگینی در یک طرف لگن مشکل ساز می شود . درد زمان نزدیکی زندگی خانوادگی را با چالش مواجه می کند.

علائم واریس لگنی

مهمترین شکایت خانم‌ها، دردهای مکرر، مبهم و عمقی در ناحیه لگن است. مشخصه های درد واریس لگنی که نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص واریس دارد را می توان به صورت خلاصه به این صورت نام برد.. معمولا درد واریس لگنی یک طرفه هست یعنی در سمت چپ یا راست بروز می کند و به ندرت در هر دو طرف دیده می شود.

مدت زمان

درد در ناحیه لگن با بیش از 6 ماه دوام که این درد با ایستادن یا نشستن طولانی شدت می یابد و می تواند به حدی آزاردهنده باشد که باعث شود از کار و زندگی بی افتید و شما را مجبور به ماندن در رختخواب و استراحت کند.

زمان درد

معمولا صبح ها شدت این دردها کمتر است و بالعکس در ساعات آخر روز درد تشدید می شود.

میزان درد در دوره‌های خاص

 در دوره قبل عادت ماهانه و یا در بارداری شدت این دردها بیشتر می شود.

افزایش درد پس از بارداری

 پس از هر مرتبه بارداری این ناراحتی اوج می گیرد.

دردهای مبهم

 دردهای مبهم در ناحیه ران، کشاله ران و ناحیه تناسلی و پایین لگن احساس می شوند این درد ها به خصوص در زمان ایستادن آزار دهنده می شود و معمولا با دراز کشیدن آرام می گیرد.

رگ‌های واریسی در نواحی اطراف لگن

 وجود رگهای طنابی و واریس در ران، کشاله ران، و رگهای ریز واریسی قسمت پشت ران نزدیک به باسن، روی پا نزدیک به ناحیه تناسلی و ناحیه تناسلی در افراد با درد لگنی هشداری به عنوان یک نشانه از واریس لگنی است.

بروز درد هنگام دفع و ادرار

شروع درد در زمان ادرار و دفع از دیگر نشانه های این سندرم است.

درد در زمان رابطه جنسی

مشکل و درد در زمان رابطه جنسی یا پس از نزدیکی بروز می کند.

یکی از عوامل دیگری که زنان را تهدید می کند واریس واژن در بارداری است. جهت اطلاع از بهترین روش درمان واریس واژن بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

واریس واژن در بارداری

علت درد لگن

علل بروز دردهای لگنی متفاوت است که نباید با واریس لگنی اشتباه گرفته شوند و تشخیص اینکه علت اصلی درد چیست نیاز به بررسی‌های دقیق دارد. همه دردها ناشی از مشکلات دستگاه تولید مثل و دستگاه تناسلی نیستند و روده‌ها و سیستم کلیوی و ادراری می توانند مسبب بروز دسته ای از این دردها باشند.

در برخی از خانم‌ها علت بروز درد مشخص نیست و نمی‌توان تنها یک عامل را دلیل بروز درد دانست. بالعکس در بعضی موارد دلیل مشخصی برای درد در معاینات مشخص می‌شود.علت درد لگن

از علتهای شناخته شده درد های لگنی می توان مواردی را به اختصار بیان کرد.

۱- آندومتریوز

به رشد بی رویه دیواره رحم می‌گویند.

۲- مشکلات اسکلتی و عضلانی

 درگیری مفاصل و عضلات می تواند باعث ایجاد درد لگنی شود.

۳- بیماری‌های التهابی لگنی مزمن

به علت عفونت دستگاه تناسلی و سرایت آن به حفره لگنی که اغلب به دلیل عفونتهای منتقله از تماس جنسی بروز می کند.

۴- فیبروم

تومور خوش خیم ناشی از رشد عضلات دیواره رحم که باعث ایجاد سنگینی در ناحیه زیر شکم می شود.

۵- سندرم روده تحریک پذیر

علایم این سندرم نفح، اسهال و یبوست تناوبی است که می تواند عامل درد و احساس فشار در ناحیه لگن باشد.

۶- عفونت مثانه

معمولا با دردهای عود کننده در ناحیه مثانه و تکرر ادرار مشخص می شود در این موارد درد لگن با پر شدن مثانه احساس می شود و با دفع ادرار به طور موقت برطرف می شود.

۷- عوامل روحی و روانی

افسردگی و استرس مزمن می تواند باعث بروز درد های لگنی مزمن شوند.

نحوه تشخیص واریس لگنی

توضیحات بیمار در خصوص علائم بیماری، زمان بروز درد  و معاینه دقیق لمس یا دیدن رگهای ریز برجسته در ناحیه تناسلی، کشاله ران ، زیر باسن و … برای تشخیص واریس لگنی اهمیت دارند

تشخیص واریس لگنی تنها به صرف وجود علایم این بیماری نیست و تشخیص قطعی نیازمند بررسیهای دقیق و کاملا تخصصی است . ارزیابی دقیق این سندرم با انجام سونوگرافی لگن و تستهای تشخیصی تصویر برداری مثل CT یا ونوگرافی است.

 

ونو گرافی لگنی

از ونوگرافی برای مشخص کردن شکل دقیق رگها قبل از شروع درمان استفاده می شود. ونوگرافی در همان زمان انجام درمان به عنوان بررسی نهایی قبل امبولیزاسیون صور می گیرد البته  در مواردی که نیاز به بررسی دقیقتر هست ونو گرافی به تنهایی وبرای کمک به تصمیم گیری در خصوص روش درمان انجام می شود. در این روش کاتتری از کشاله ران یا گردن در ورید لگنی یا تخمدان وارد می شود سپس یک ماده حاجب تزریق و تصویر برداری انجام می شود. این روش به پزشک در تشخیص دقیق وریدها کمک می کند و 4-1ساعت بعد بیمار  ترخیص می شود و نیاز به بستری در بیمارستان و… نیست.

درمان واریس لگنی

با توجه به اینکه دردهای لگنی مرتبط با سندرم بانوان را از کار و زندگی می گذارد و عملا باعث بروز مشکلات مختلف برای آنها می شود ، اولین هدف مدنظر برای درمان واریس لگنی کاهش درد و ارتقاء کیفیت زندگی بانوان در نظر گرفته می شود.

به این منظور اغلب داروهای ضد درد برای کاهش شدت درد و قرص های پیشگیری از بارداری بمنظور کاهش دفعات عادت ماهانه استفاده میشود.. داروی مدروکسی پروژسترون وگوسرین برای کاهش شدت واریس لگنی و درد تجویز می شود.

اما در مورد بانوانی که دارو درمانی کار ساز نباشد و شدت درد در حدی باشد که علی رغم این اقدامات بازهم غیر قابل تحمل باشد ممکن است از درمان اندوواسکولار با تکنیک بستن رگ درگیر استفاده شود.

در این روش متخصص با بکارگیری ونوگرافی تحت هدایت اشعه ایکس کاتتر بسیار ریز در رگ جاگذاری می شود سپس از روش فوم اسکلروتراپی به همراه بستن رگ با جاگذاری کویل (امبولیزاسیون) جهت مهار رفلاکس ورید لگنی استفاده می شود. این کار تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و نیاز به بیهوشی کامل ندارد. در ضمن بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود.

 

ویدیو درمان واریس لگن

در ویدیو زیر می‌توانید درمان واریس لگنی توسط دکتر اقدسی را در خانم جوان مشاهده کنید.

بهتر است قبل از آنکه دردهای لگنی به مرحله غیر قابل تحمل برسد و عوارض واریس  غیر قابل جبرانی را برای سلامت و زندگی خانوادگی و اجتماعی شما ببار آورد نسبت به یافتن علت مشخص و رفع دلیل بروز این درد ها اقدامات علمی انجام دهید.

 کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نغمه جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم ساق پاهايش ورم مي كند تا مچ اخيرا تا روي انگشتانش هم ورم مي كند و ورم ها بيشتر شده و الان مدتي است كشاله رانش درد مي كند تا لگن كه لگن هم درد مي گيرد و خيلي ازار دهنده است اين درد براشون
  روي ساق پاها چند مويرگ واريسي دارد كه دكتر ارتوپد تشخيص داد واريس است، داروي قلب و عروق هم مصرف ميكند تحت نظر متخصص، علت اين ورم و اين درد بخاطر واريس لگني است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بنظر من احتمال واريس لگني مطرح نيست.نیاز به بررسی دقیق تر هست و توصیه میکنم که توسط یکی از همکاران فوق تخصص کلینیک ما ویزیت شوید 

   برای تعیین وقت لطفا در واتس اپ 09365066105 تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر صفورا پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  چند ورزش مفید برای واریس لگن و در واقع پیشگیری از این نوع واریس میگید؟ آیا یوگا خوبه؟

  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   صفورا :سلام آقای دکتر
   وقتتون بخیر
   ویدیو های مفیدی راجع به ورزش های مناسب واریس در سایت و اینستای ما هست که میتواند به شما کمک کند

 • تصویر کاربر nm چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من حدود شش ماه پیش به خاطر دردهای لگنی مخصوصا قبل از پریود به پزشک زنان مراجعه کردم با سونو واژینال متوجه شدم واریس لگنی دارم والان به خاطر اینکه دردهای شدیدی در ناحیه لگن و کشاله ران داشتم به طوری که در هنگام ایستادن این درد بسیار شدید میشود دوباره به پزشک زنان مراجعه کردم و در سونوی واژینال جدید مشخص شد که این واریس ها به قطر ۶ میلیمتر شده است اما پزشک زنان میگوید واریس درمان ندارد.
  برای درمان چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   واریس لگنی قابل درمان هست و نگران نباشید در سایت هم اطلاعاتی در این مورد هست برای مطالعه 

    

 • تصویر کاربر محدثه جمعه ۸ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دیروز با جواب سونو خدمت دکتر زنان رفتم سه ماه از بارداری سومم میگذرد که گفتن واریس لگن دارم درد در کمر تا کشیده شدن در پا قبلا داشتم ولی در این سه ماه نداشتم سنم ۳۰ سال و اندامی لاغر با وزن ۴۹ کیلو دارم به من جوراب شلواری واریس دادن آیا همین کفایت میکند البته هیچ نشانه ظاهری هم ندارم و گفتن سر پا نایستم و دو ماه دیگر دوباره سونو بدهم اصلا در تخصص ایشون هست یا نه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است فعلا با دستورات پزشک خود ادامه دهید و در صورت امکان حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر مهرناز یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من ۳۴ سالمه و ۱ دونه بچه دارم، لاپاراسکوپی کردم گفتن واریس لگنی داری، جدیدا هم سونو گرافی کردم گفت واریس شدید لگنی داری به قطر ۷ میلیمتر، چکار باید کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام لطفا حضوری مراجعه بفرمایید برای بررسی مشکل واریس لگنی نیاز به مراجعه حضوری- انجام تست های تکمیلی تشخیصی هست . با همررراه داشتن جواب سونو گرافی تشخیصی قبل مراجعه بفرمایید . 

   تلفن وقت دهی: 02122819276-7

 • تصویر کاربر چکامه یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ضمن خسته نباشید به عزیزان ی سوالی داشتم بنده خانمی هستم ۳۷ ساله و دارای یک فرزند ۹ ساله از سال گذشته با درد شدید در ناحیه کمر به دکتر زنان مراجعه کردم و فکر می کردم عفونت دارم وبا معایناتی ک انجام شد هیچ عفونتی نداشتم و با ام آر آی و سونوگرافی کلیه و سونوگرافی واژینال مشخص شد ک واریس لگنی دارم هر از چند گاهی دردم پنهان میشود و نزدیک ب زمان پریود استخوانهای لگنم به شدت درد می گیرند دوباره می خواهم درمانها را از سر بگیرم لطفا منو راهنمایی کنید ک از کجا و چگونه شروع کنم و اینکه آیا درمان قطعی وجود دارد یا خیر ممنون از راهنمایی تون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام - واریس لگنی درمان دارد . نیاز هست حضوری ویزیت شوید و تستهای تکمیلی تشخیصی برای شما انجام شود تا طبق انها بتواندر خصوص روش درمان تصمیم گیری کرد. لطف کنید مراجعه حضوری داشته باشید . جواب سونوگرافی همراهتان باشد.

   تلفن وقت دهی : 02122819276-7

 • تصویر کاربر Sh.n شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن درد درکمر ولگن دارم وبالای باسن سمت چپم ورم کرده و ورمش داره پخش میشه یعنی داره میاد به سمت بالا درد هم داره .چون کمر درد داشتم دکتر متخصصم بدون ام ار ای داروهای دیسک کمر به من داد ولی هنوز کمرم کمابیش درد داره.واریس در پا وران هم دارم زیاد شدید نیست ولی درد دارم طوری که چند دقیقه بیشتر نمتونم سر پا بایستم.تقریبا شبیه همان درد پا، در بازو آرنج وکتف وسر شانه هام درد دارم دکتر زیاد رفتم کسی تشخیص درستی نداده
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص ستون فقرات ( دکتر دادعلی - سعید) مراجعه کنید  88540266

 • تصویر کاربر بهار جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  در سونوگرافی من تشخیص واریس خفیف لگنی داده شده
  قبل از این تشخیص تا کنون ناحیه مفصل ران راست و لگنم بخصوص موقع نشستن و برخاستن دردناکه
  ممکنه این درد ناشی از واریس لگنی باشه؟ چطور پیگیر بشم
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   بعید است این نوع درد به واریس لگنی مربوط باشد 

   واریس لگنی هنگام ایستادن طولانی و نشستن طولانی درد دارد و همچنین هنگام مقاربت جنسی ( نزدیکی) دردتشدید می شود

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  حدود یک سال پیش در گیر عفونت قسمت لگنم بودم بعد از معالجه شدن بر طرف شدن عفونت قسمت لگنم دچار فشار زیاد شدم که بعد از یک سال بعد از سی تی انژو گرافی متوجه واریس لگن شدن الان می گن عمل کویل امبولیزیشن انجام بدم ولی احتمال دادن که درمان نشه و عوارض زیادی هم داره که می گن خون رسانی نمیشه به رحم تخمدان مدت یک هفته هست قرص دافلون ۵۰۰مصرف می کنم شما پیشنهادی دارین ممنون میشم کمکم کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   برای واریس لگنی نیاز به مراجعه حضوری هست لطفا جواب سی تی انژیو و بقیه تستهای تشخیصی انجام گرفته را همراه داشته باشید 

 • تصویر کاربر فائزه دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  و البته این رو عنوان کنم که من اضافه وزن دارم قد من حدود۱۶۶ و وزنم حدودا ۸۸کیلو هست. نمیدونم آیا ارتباطی داره با مشکلم و شدید شدنش در یکساله ی اخیر یانه. اما سه چهار ساله ی اخیر افزایش وزن داشته ام یعنی از حدود ۷۴کیلو حدودا وزنم رسیده تا۸۸و تقریبا یکسالی بیشتره که وزنم ثابته. آیا دخالتی داره؟ و ضمنا درسالهای نوجوانی هم بعلت درد و تورم ساق و مچ پای چپ مراجعه به دکتر داشتم که علت رو تنبلی عروق و رگهای پا عنوان کردن و تجمع خون و مایعات در پا رو علت گفتن. آیا اینها مرتبطن؟ مشکل کلا عروق و رگهای بدن من هست؟درمان و پیشگیری ای دارن؟ البته مورد کف لگنی فعلا بسیار منو اذیت میکنه و مزمن شده. ممنون که به من کمک و راهنمایی بدید باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   بهتر است وزنتان را کنترل نمایید 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر