علت و درمان ورم پا همراه با درد

شاید شما هم ورم پا و تورم مچ پا را تجربه کرده اید و به خاطر می آورید که پس از یک مسافرت طولانی یا پس از یک روز که ساعتها پشت میز کارتان نشسته اید و یا  شاید هم پس از یک مهمانی و پوشیدن کفشهای ناراحت پاهایتان ورم کرده باشد …

ورم پا عارضه ای که بسیاری از ما در پای خودمان یا اطرافیانمان آن را دیده ایم و تا حدودی با آن آشناییم. مثلا می دانیم اگر زیاد نشسته ایم باید کمی راه برویم و پایمان راتکان دهیم. یا اینکه اگر خیلی ایستاده ایم بایستی  دراز بکشیم و پاهایمان را به دیوار تکیه دهیم.

اما اگر ورم مزمن شود و هر روز پایتان ورم کند یا میزان ورم نه تنها با توصیه های متداول کم نشود بلکه بیشتر شود، اگر ورم دردناک شود یا باعث شود که شما از کار و زندگی بمانید و توان حرکتی شما را با محدودیت مواجه کند آنوقت چه می کنید؟

در این صورت شاید باید ابتدا به چند پرسش اساسی پاسخ داده شود تا بتوانیم برای مشکل ورم پا و درمان واریس پا راه حلی و درمانی مناسب و کارآمد پیدا کنیم.

علت ورم مچ پا همراه با درد

 ورم پا بی هیچ دلیل مشخصی پس از نشستن یا ایستادن طولانی یا پوشیدن جوراب تنگ می تواند بروز کند. اگر اینطور باشد ظرف مدت کوتاهی برطرف می شود. در غیر اینصورت ورم پا عمدتا بادو مکانیسم اساسی در پاها یعنی تجمع مایعات و یا التهاب بوجود می آید که در این صورت باید به پزشک متخصص یا متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

1) نارسایی حاد و مزمن کلیوی

 افراد با نارسایی کلیوی توانایی دفع سدیم و مایعات را به درجاتی از دست می دهند. این امر باعث می شود رگها تحت فشار مضاعف قرار گیرند و نشت مایعات بدن از دیواره رگها باعث بروز ورم می شود. آسیب به بافت کلیه و از دست رفتن عملکرد واحدهای تصفیه کننده در کلیه باعث بروز سندرم نفروتیک می شود که با کاهش سطح آلبومین در خون و ورم همراه است.

2) سیروز کبدی

سیروز کبدی با اثر روی ترشح هورمونها و ترکیبات شیمیایی تنظیم کننده مایعات و کاهش ساخت پروتئین باعث نشت مایعات بدن از جدار رگها به بافتهای اطراف می شود. بعلاوه با افزایش وریدی باعث ورم پا و حفره شکمی می شود.

3) مصرف برخی داروها

ایجاد ورم از عوارض جانبی برخی داروهاست. از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را می توان نام برد. در ضمن داروهای کنترل فشارخون یا دیابت مانند داروهای مسدودکننده کانال کلسیم در فشارخونی ها یا داروهای متسع کننده عروق می توانند باعث بروز ورم شوند

4) هورمون درمانی

 قرصهای حاوی استروژن باعث احتباس مایعات می شوند.

5) رژیم غذایی

 مواد خوراکی سرشار از نمک و سدیم باعث ایجادورم می شوند. کمبود ویتامینهای ب1،ب6و ب 5 و سوء تغذیه ناشی از کمبود پروتئین  در خون  هم می تواند منجر به ورم پا شود.

6) لخته خون در رگهای عمقیDVT

لخته خون در رگهای عمقیDVT و لخته در عروق سطحی ترومبوفلبیت هر گونه انسداد در مسیر عروق می تواند باعث بروز ورم شود.

7) نارسایی قلبی

 اگر قلب نتواند به خوبی خون را پمپ کند، باعث بروز  ورم در پاها می شود.

8) ادم لنفاوی

 هر گونه آسیب وارده بر عروق لنفاوی مانند جراحی، عفونت ، یا تومور امکان دارد باعث ازدست رفتن عملکرد سیستم لنفاوی و برداشت مایعات اضافی شود که در نتیجه ورم ایجاد کند.

9)واریس و نارسایی وریدی مزمن

در واریس، وریدها نمی توانند به خوبی خون را به سمت قلب برگردانند . خون در وریدها تجمع می کند و به مرور نشت مایعات از وریدها پیش میآید.  در نهایت ورم و بادکردن پاها رخ می دهد.

اگر رگ های پای شما ورم کرده است و درد شدیدی دارد ممکن است شما واریس داشته باشید. یکی از بهترین و قطعی ترین روش های درمان واریس پا ، لیزر واریس است جهت اطلاعات بیشتر راجع به هزینه درمان لیزر واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لیزر واریس پا

همیشه علت ورم پا جمع شدن آب در پاها نیست گاهی در واقع ورم نوعی واکنش التهابی نسبت به درد ساق پا و تغییرات شیمیایی و فیزیکی بافتهای بدن است. التهاب می تواند نشانه  واکنش مناسب بدن به جراحات باشد یا در نتیجه برخی بیماریهای ایمنی بوجود بیاید. آنچه مسلم است التهاب با درد اغلب همراه می شود .

از جمله عوامل ایجاد کننده ورم پا و مچ پا همراه با درد می توان موارد زیر را نام برد.

 • پارگی تاندون پاشنه
 • آرتریت روماتوئید
 • آسیب وارده به لیگمانهای زانو
 • شکستگی، پیچ خوردگی و در رفتگی قوزک پا
 • سلولیتیس (نوعی عفونت پوستی)
 • نقرس ( تجمع اسید اوریک )
 • استئو آرتریت ( درگیری مفاصل)

علت ورم ران پا در بیماران دیابتی

علت ورم پا در دیابتی ها ممکن است برخی داروهای مختص دیابتی ها باشد. در هر حال قطع خودسرانه مصرف دارو ها توصیه نمی شود.  افزون بر این مورد دیابت به واسطه به دنبال داشتن سه عارضه می تواند باعث ایجاد ورم پا در مبتلایان شود.

 1. بیماری قلب وعروق
 2. نارسایی حاد کلیوی
 3. نارسایی کبدی

در بیماران دیابتی کم کردن نمک ، ورزش برای درمان واریس و ورم و کاهش وزن متعادل می تواند به کاهش میزان ورم کمک کند.

پوشیدن جوراب واریس در بیماران دیابتی به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک و بررسی دقیق عروق پا توصیه نمیشود در برخی موارد می تواند استفاده از جوراب مشکل زا باشد.

ورم پا در سالمندان

در دوران سالمندی سیستم گردش خون همچون دیگر ارگانها در بدن تا حدودی عملکرد خود را ازدست می دهد و دیگر کارایی قبل را نخواهد داشت. افزون بر روند پیری طبیعی، سلامندی اغلب با مشکلاتی همراه می شود که خود علتی برای بروز ورم هستند. اختلال در کلیه ها یا مشکلات قلبی همراه با سالمندی  می تواند به این مسئله دامن زده و باعث بروز ورم در پا شود. ورم پا به خاطر محدودیت حرکت در سالمندی هم بوجود می آید. بعلاوه آرتروز و دیگر مشکلات التهابی هم احتمال بروز ورم پا را تشدید می کند.  جا دارد یادآوری کنیم که  یکی از علل واریس و مشکلات همراه با آن از جمله ورم پا بالارفتن سن است.

درمان ورم پا

برای درمان ورم ، ابتدا بایستی علت بادکردن پا مشخص شود. برای مثال،  ورمی که در نتیجه حساسیت یا آلرژی بوجود آمده با داروهای ضد حساسیت می تواند درمان شود. اگر ورم در نتیجه انسداد در مسیر حرکت مایعات در بدن بوجود بیاید. رفع انسداد می تواند به حل مشکل ورم کمک کند. برای مثال اگر لخته خون در پا مانع جریان خون طبیعی در پا شده است. دریافت داروهای رقیق کننده خون و حل شدن لخته به برطرف شدن ورم پا کمک می کند. یا اگر توموری باعث انسداد مسیر خون یا لنف شده با برداشت یا کوچک کردن تومور از طریق جراحی، شیمی درمانی یا رادیوتراپی می توان ورم را کاهش داد. اگر ورم پا در اثر مشکل احتقانی قلب یا بیماری کبدی  بوجود آمده باشد ممکن است با داروهای دیورتیک  مانند فروزماید (لازیکس) درمان شود البته بایستی این داروها طبق تجویز پزشک استفاده شود و از مصرف خودسرانه آنها اجتناب کنید. این داروها با افزایش میزان دفع ادرار به کاهش ورم کمک می کنند. کاهش میزان مصرف سدیم نیز به کاهش ورم پا کمک می کند.

راههایی که می توانید برای کاهش مقدار سدیم دریافتی در پیش بگیرید :

1. کم کردن مقدار نمک در زمان طبخ غذا

2. حذف نمکدان از سر سفره

3. کم مصرف کردن انواع ترشی و شورها همراه با غذا

4. کاهش خرید و مصرف چیپس، پفک، بیسکویتهای نمکی،چوب شور

5. کاهش مصرف گوشت قرمز و آجیل و تخمه بوداده و شور

6. کاهش مصرف غذای رستورانی و غذاهای آماده و کنسروی، گوشتهای فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس.

درمان ورم پا و رفع آن با بکارگیری چند توصیه ساده مثل بالا نگه داشتن پا در زمان استراحت و…در بسیاری از افراد موثر واقع می شود.

درمان ورم پا در بارداری

ورم خفیف در بارداری کاملا طبیعی است و به دلیل افزایش 50 درصدی حجم خون و مایعات در بدن مادر بوجود می آید. از سوی دیگر تغییرات هورمونی این دوران باعث احتباس مایعات در بدن می شود.  در حالت درازکش  به ورید اصلی در ناحیه شکم فشار وارد می آید و باعث مسدود شدن جریان خون در ورید ناحیه ران شده و با ورم پا همراه میشود. اما ورم شدید می تواند به دلیل عارضه ترومبوز وریدی در رگهای عمقی یا پره  اکلامسی بروز کند که هر دو مورد از عوارض بارداری بوده و نیاز به رسیدگی دارد. اکلامسی  در واقع عارضه ای منتج از پرفشاری خون در بارداری است.

به زنان باردار توصیه می شود با رعایت نکاتی از بروز و تشدید ورم بارداری پیشگیری به عمل آورند.

1) پوشیدن جوراب واریس مناسب بارداری: خیلی از خانمها در بادراری دچار واریس می شوند. واریس بارداری در نتیجه تغییرات فیزیولوژیک بوجود می آید. پوشیدن جوراب واریس می تواند به خانمها در کاهش درد  واریس کمک کند.

2) وزن گیری مناسب در بارداری: بهتر است با پزشک خود در خصوص مقدار مناسب وزن گیری در دوره های مختلف بارداری صحبت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

3) برنامه ورزشی و پباده روی:  داشتن پیاده روی به کم شدن میزان ورم کمک می کند حداق روزی 45 دقیقه راه بروید.

4) پوشیدن کفش مناسب: کفش پاشنه دار با پاشنه بالای سه سانتی متر به هیچ عنوان توصیه نمی شود. این کفشها علاوه بر فشار مضاعف بر ستون فقرات باعث بروز ورم هم می شوند.

5) کم کردن مصرف نمک: حذف اقلام خوراکی شور و کاهش دریافت سدیم توصیه خوبی به زنان باردار است.

6) نوشیدن آب به اندازه کافی: برخی به اشتباه فکر می کنند آب ورم می آورد بایستی به اندازه کافی آب بنوشید و احساس تشنگی نداشته باشید.

اگر در  دوران بارداری یا هفته های اول پس از زایمان پایتان ورم کرد و هر کدام از این علایم را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید

 • پای سنگین و دردناک ( وجود درد و هر گونه تورم را باید جدی گرفت)
 • قرمزی و گرمی یک بخش از پا در قسمت ساق یا ران پا
 • تغییر رنگ پوست در یک پا ( رنگ پوست ممکن است آبی یا رنگ پریده شود )

ورم پا به  هر دلیلی که ایجاد شود نیاز به به رسیدگی دارد. افزایش میزان ورم با محدودیت حرکتی و مشکلات دیگر همراه خواهد بود. قبل از آنکه این عارضه به حالت مزمن در آید نیاز به توجه و مراجعه به پزشک می باشد.

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

3+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایران شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ورم پااز زانو تا پنجه همراه با درد شدید و مور مور شدن چه دلیلی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به متخصص داخلي مراجعه معاينه ازمايشات لازم و سونوگرافي وريدي انجام شود

 • تصویر کاربر سیاوش جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مچ پای راست بدونه علت ورم کرده همراه با درد علت چیه! ممنون از آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   اطلاعات برای تشخیص کافی نیست .

 • تصویر کاربر کیمیا دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 9 ماه به دنبال ورزش بدون دلیل مچ پای چپم ورم کرد گرافی گرفتم شکستی و پیچخوردگی نداشته و ام آرآی هم کرد گفته یک کیست سینویال در پام هست و متوجه شدم که کف پام صافه فیزیوتراپی رفتم و NSAIDهم مصرف کردم فایده نداشته و خیلی ورم و مایع داره و درد می کنه چی کار باید بکنم؟ 22سال هم سن دارم و کمی اضافه وزن تازگیا حس میکنم زانوهمان پا ورم کرد خواهشا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   بعيد است مشكل عروقي باشد
   متخصص ارتوپد و روماتولوژيست مراجعه كنید

 • تصویر کاربر نجفی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم متولد سال ۴۱ می‌باشد
  پس از دریافت انسولین بابت دیابت و مصرف دارو برای فشار خون دچار ورم پای شدید شد به اندازه ای که منجر به بستری در بیمارستان شد که پس از تغییر قرص فشار خون بهلود حاصل شد ولی متاسفانه بازهم به همین مشکل دچار شد
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام نام داروی مصرفی را بفرمایید . در ضمن وزن - قد - سن مادر- را مشخصا اعلام بفرمایید برخی داروها ورم می دهند در ضمن مادر نباید نمک مصرف کنند

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام کف پای راست من دچار ورم همراه با درد شدید شده است و دیروز به بیمارستان مراجعه کردم ، رادیولوژی و سی تی اسکن انجام دادم علایم پیچ خوردگی یا شکستگی نداشت ، امروز ورم پای من شدید تر شده است باید به چه پزشکی مراجعه کنم ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر از نظر پزشك ارتوپد مشكلي نبوده به متخصص داخلي يا قلب مراجعه نماييد

 • تصویر کاربر E پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در ناحیه پا واریس دارم و در دوران بارداری زیاد شده میخواستم بدونم هزینه درمان چقدر میشه و آیا شما با بیمه مکمل معلم هم طرف قرارداد هستید ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام/

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

   و چندوقت از زایبمان می گذرد؟ در حال شیردهی هستید یا خیر؟

 • تصویر کاربر بیژن پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام-۵۴سال سن و۱۱۵کیلووزن که۳۰کیلو اضافه وزن و کارمند بدون تحرک هستم ،مدت بیش از سال واریس قابل مشاهده در پای چپم دارم که چند سال اخیر پای چپم ورم داشته و گاهی همراه با خارش ودردبوده که بعضی مواقع بعلت خاراندن کمی خونریزی از رگها داشته ،حال دو هفته ای است که پشت ساق پای چپم تورم شدید با درد و پوست قرمز کمرنگ میباشد که حتی با گذاشتن بالشت نیز کم نشده وهمچنین روی پای چپم رگهای مویرگی زیادی قابل مشاهده هست،لطفا راهنمایی فرمایید،تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   لطفا سونوگرافی انجام دهید و جواب سونو را ارسال بفرمایید . 

   سونوگرافی کالر داپلر وریدی از پا در حالت ایستاده به منظور بررسی رگهای واریسی و رفلاکس وریدی

 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  الان یه هفتس شیشه مچ پامو بریده و بخیش کردم ، الان ورم کرده و وقتی راه میرم ماهیچه های پام درد میگیره ، میخواسم ببینم برای عفونته یا چیزه دیگه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بهتر است حضوری به پزشک اولیه مراجعه شود

 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه خانوم 22ساله هستم یه مدته پای سمت چپم رون و ازمچ به پایین ورم کرده مشکل از چی میتونه باشه یسری آزمایشات کبد و کلیه نوشتن ولی فعلا انجام ندادم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   ورم علل مختلفی ممکن است داشته باشد و تشخیص با این اطلاعات ممکن نیست . ممکن است مربوط به لنف باشد و نیاز به بررسی دارد

 • تصویر کاربر الهه جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض شد آقای دکتر. بنده 32 سالم هست و حدود 13 سال هست که مدرس هستم و هر روز به صورت طولانی ایستادم یا نشستم. سعی کردم از کفش مناسب استفاده کنم اما چند سالی هست که رگهای قسمتهای پشت ران، پشت زانو، داخل زانو به سمت ساق پا و مچ پاهام کبود و بعضی از این رگ ها متورم هم شدن. حدود 2 ماه هم هست که احساس میکنم پوست دور مچ هر دو پام قهوه ای خیلی کمرنگ به صورت حلقه شده. بعضی شبها که درد دارم پاهام رو حدود نیم ساعت روی توپ ورزشی بزرگی میذارم و پاهام آروم میشه. چند شبی هم هست که وقتی صبحها از خواب بیدار میشم چند قدم اول درد شدید در پاشنهای پاهام دارم. مادر و مادر بزرگمم هم سابقه واریس داشتن. لطف میفرمایید راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر الهه شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   با سلام.
   من چطور میتونم پاسخ سوالم رو ببینم؟
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   به دلیل درد به پزشک متخصص روماتولوژی مراجعه نمایید این درد ها دردی که شما اشاره کردید را نمی دهند.

   ازنطر طاهری با انجام اسکلروتراپی این رگها خیلی بهتر می شوند.

   تشخیص اولیه براساس عکسهای ارسالی شما  بزرگوار صورت گرفته است و ممکن است در زمان معاینه حضوری صلاحدید پزشک تغییر و خدمت شما اعلام نظر شود/ با این اوصاف طبق عکسهای ارسالی شما دو جلسه اسکلروتراپی نیاز داردی که با فاصله 4-6 هفته از هم انجام میشود و تا 80 در صد رگها خب می شوند . جهت تعیین وقت با شماره 02122819276-7 تماس بگیرید و وقت اسکلروتراپی F  بخواهید .

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر