قرص واریس: آسپرین، ونوگل، دافلون و سایر داروها

ابتلا به واریس می‌تواند در روند زندگی هر فردی اختلال ایجاد کند. روش‌های مختلفی برای درمان واریس وجود دارد که قرص واریس یکی از این روش‌ها بوده و اثرات مفید بعضی از این قرص‌ها مورد تأیید مجامع پزشکی قرار گرفته‌اند. امروزه روش‌های بسیار جدیدی برای درمان واریس مطرح شده است. در ادامه مقاله موارد مصرف، فواید و عوارض جانبی قرص‌ها را برای شما آورده‌ایم.

درمان واریس با قرص و پماد چقدر مؤثر است؟

داروها تأثیر مثبتی در درمان بهبود علایم و نشانه‌های بیماری واریس دارند توجه شما را به فیلم کوتاه زیر جلب می‌کنیم.

مروری به درمان واریس با قرص‌های خوراکی

برای درمان واریس به‌صورت ناخودآگاه به دنبال روشی هستیم که به‌سرعت نتیجه بدهد و نیاز به عملیاتی مانند جراحی نداشته باشد و احیاناً با قرص، دارو، پماد و اقلام مشابه اینها تمام شود.

ممکن است در داروخانه، اینترنت یا ماهواره تبلیغی از داروی واریس ببینید که مطابق همین خواسته است. این‌گونه تبلیغات خواسته‌های شما را به‌خوبی پوشش می‌دهد.

 • بدون نسخه می‌توانید دارو را تهیه کنید.
 • دارو گیاهی است پس خیالتان آسوده باشد.
 • بسیار سریع اثر می‌کند.
 • هزاران نفر آن را مصرف کرده‌اند.
 • احتمالاً سلبریتی مشهوری هم از آن تعریف می‌کند.

این‌گونه تبلیغات بسیار هوشیارانه و روان‌شناسانه هستند.

با مشاهده این تبلیغات ممکن است برای اثربخشی سریع‌تر حتی بیشتر از مقدار توصیه شده روی جعبه دارویی استفاده کرده باشید.

شما دارو را مصرف می‌کنید و به مدت زمانی که روی بسته‌بندی نوشته شده کم، کم نزدیک می‌شوید ولی اینکه به چه نتیجه‌ای رسیده‌اید معمولاً با آنچه خوانده بودید متفاوت است.

“بدون شک داروها در کاهش علائم و نشانه‌های واریس مؤثرند” ولی لازم است شما آگاهی بیشتری نسبت به عوارض مصرف و موارد منع مصرف این داروها داشته باشید.

 1. حتماً دارویی را مصرف کنید که توسط مرکز مجازی به شما عرضه می‌شود و بدون اینکه توسط سازمان بهداشت و دارو تأیید شده باشد. این گفته که «این دارو گیاهی است پس ضرری ندارد» کاملاً اشتباه است.
عرق نعنا
واکسن فایزر

هر دو این داروها چه عرق نعنا که منشأ گیاهی دارد و یا واکسن فایزر که با پیشرفته‌ترین فناوری ساخت واکسن تهیه شده است می‌توانند عوارض جانبی و مشکلات بعدی داشته باشند.

مهم این است که درست، به‌موقع و به‌اندازه مصرف شوند و از عوارض جانبی آن آگاه باشیم. کلام آخر اینکه هنوز داروی قطعی برای درمان واریس پیدا نشده است.

قرص ونوگل برای درمان واریس

موارد مصرف قرص ونوگل

ماده مؤثره اصلی قرص ونوگل عصاره شاه بلوط هندی است که در درمان واریس پا و فلبیت سطحی در پاها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

منع مصرف

برای بیماران کبدی و بیماران با سابقه بیماری کلیوی هم نباید تجویز شود.

تجویز هم‌زمان و استفاده با قرص وارفارین و دیگر داروهای ضدانعقاد می‌تواند مشکل ایجاد کند.

مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی ونوگل

مشکلات گوارشی، تهوع و خارش پوستی در موارد نادری گزارش شده است.

قرص ونوگل برای درمان واریس

قرص فیتوون برای درمان واریس

موارد مصرف قرص فیتوون

ماده مؤثره اصلی قرص فیتوون عصاره شاه بلوط هندی است که در درمان نارسایی مزمن وریدی مانند واریس بکار می‌رود و برای موارد زیر اثرگذار است.

 • رفع حس سنگینی در پاها
 •  درد ساق پا
 • گرفتگی عضلات پا
 • خارش و ورم پا
 • رگ‌به‌رگ شدن پا

طرز مصرف

میزان مصرف این قرص 2 عدد در روز همراه با غذا و با مقدار کافی آب (صبح و عصر) توصیه می‌شود.

منع مصرف

 • در دوران بارداری و شیردهی نباید مصرف شود.
 •  اگر داروهای ضدانعقاد و ضد پلاکت مثل وارفارین استفاده می‌کنید این قرص واریس بایستی بااحتیاط تجویز و مصرف شود.
قرص فیتوون برای درمان واریس

قرص ونوویتال برای درمان واریس

ماده مؤثره قرص ونوویتال عصاره دانه شاه بلوط هندی است. این قرص با اثر کاهش نفوذپذیری عروق و جریان خون سیاهرگی و کاهش اثر آنزیم لیزوزمی به حفظ تمامیت دیواره وریدی کمک کرده و مانع از تجمع خون در رگ‌ها و واریس می‌شود.

مطالعات علاوه بر نشان‌دادن اثر این گیاه در درمان واریس، تأثیر مطلوب در ترومبوفلبیت و فلبیت را نیز نشان داده‌اند. این دارو بهتر است جدا از بقیه داروهای مصرفی استفاده شود.

عوارض قرص ونوویتال

عارضه خاصی برای این قرص واریس گزارش نشده است. در افراد با سابقه مشکلات گوارشی ممکن است تهوع و استفراغ را باعث شود که توصیه می‌شود با معده پر دارو مصرف شود.

منع مصرف

این افراد نباید از قرص ونوویتال استفاده کنند.

 • بیماران با سابقه نارسایی مزمن کلیوی
 • اطفال زیر 12 سال نباید این دارو را مصرف کنند.
 • زنان در دوران بارداری و شیردهی
قرص ونوویتال برای درمان واریس

قرص آسپرین برای درمان واریس

آقای دکتر آیا برای درمان واریس آسپرین خوبه؟

این سؤال است که بسیار پرسیده می‌شود. آسپرین داروی ضدالتهابی و ضد پلاکتی که عمدتاً برای کنترل درد و برای پیشگیری از لخته شدن خون در بیماری قلبی مصرف می‌شود.

آسپرین نمی‌تواند از ایجاد یا تشدید بیماری واریس جلوگیری کند.

ولی در صورت ایجاد لخته وریدی ممکن است توسط پزشک در بعضی موارد تجویز شود. یعنی بعد از اینکه رگ لخته می‌شود برای پیشگیری از پیشرفت آن مصرف می‌شود.

فراموش نشود مصرف نابجای آسپرین احتمال خونریزی داخلی دارد.

قرص آسپرین برای درمان واریس

آسپرین از خانواده سالیسیلات‌ها (salicylate) است. از این دارو برای درمان درد، کاهش تب یا التهاب استفاده می‌شود.

قرص آسپرین

قرص دافلون برای درمان واریس

اثرات این داروی بیوفلاونوئیدی در کاهش مشکلات واریس تأیید شده است. دافلون با کاهش التهاب عروقی شکایات بیماران واریسی را کاهش می‌دهد و در سایر بیماری‌های وریدی مانند هموروئید نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل مقاله کاملی به دافلون اختصاص داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقالهقرص دافلونرا در وب‌سایت دکتر مهرداد اقدسی مطالعه فرمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
27 نظرات
 1. مهدی محترم می گوید

  آيا اسپري ضد واريس برای درمان واريس خوبه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   معمولا اسپری و کرمی برای درمان واریس و رفع رگهای واریسی موثر نیست . اغلب اسپری ها حتی مجوز بهداشتی ندارند. در هر حال هر چه می خواهید تهیه کنید فقط از داروخانه تهیه شود و فریب تبلیغات ماهواره ای و افراد غیر متخصص را نخورید

 2. سعید رضازاده می گوید

  داروی درمان وایس چ داروی برای درمان واریس موجود هست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام متاسفانه هنوز درمان دارویی موثر برای واریس وجود ندارد. در همه جای دنیا روشهای مداخله ای درمانی مثل لیزر درمانی واریس پا، اسکلروتراپی، فوم اسکلروتراپی، روش درمان با رادیوفرکوئنسی و نیز فلبکتومی برای بیماران مبتلا به کار می رود. داروهای واریس بیشتر جنبه کاهش درد را دارند و درمان محسوب نمیشوند. عدم درمان هم ممکن است با عوارض واریس همراه شود که کار را سخت می کند و عملا زندگی فرد را مختل می کند. روشهای درمان اصلی مثل لیزر و رادیوفرکانسی، فلبکتومی تحت پوشش بیمه هستند.

   1. آیسان می گوید

    با سلام من حدود دوهفته‌س که لیزر انجام دادم حالا دکتر داروی ونوویتال هم برام تجویز کردن اگه با لیزر واریس درمان میشه پس دیگه دارو برای چیه؟

    1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

     براي اينكه علايم بعد از عمل زودتر از بين برود معمولا تا چهار هفته بعد از ليزر ونو ويتال يا دافلون يا داروهای مشابه تحويز می شود.

     1. حمید می گوید

      سلام آغای دکتر منم پشت شونه هام رگ های عنکبتی گرفته وه پاهای منم همین تور من الان چه کار کنم که خوب بیشم راه چاره شی چیست

     2. ghandchi می گوید

      لیزرسطحی به رفع این رگها کمک می کند. در پوست نازک و شستشو با اب خیلی گرم این رگها زیادتر می شود

 3. افسانه ابوالقاسمی می گوید

  سلام و خسته نباشید ..من یه دختر 29 ساله ام که بیماری خاصی ندارم و حدود چند وقته رگهای واریسی تو ساق پا و ران پا دیدم حدود شش هفت تایی ..و به خاطر عدم زیبایی پا و ترس از بیشتر شدن میخام درمان کنم به خاطر شغلم بیشترپشت میز نشستم اما تحرکمم کم نیست و پیاده روی دارم گاهی درد پا و زانوهام به خاطر راه رفتن زیاد اذیتم می کنه از طرفی شنیدم که استفاده از لیزر تنها راه درمانه اما هزینش برای من دانشجو زیاده ..آقای دکتر جدیدا شنیدم استفاده از زالو درمانی یا حجامت توصیه شده یا استفاده از اسپری کاسترینا که تو ماهواره تبلیغ می کنه اما مرددم و خواستم ازتون سوال کنم خواعهش می کنم راهنمکایی کنید…ممنونم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام ، رگهای ریزی که به رنگ بنفش و قرمز در چند نقطه پای شما دیده می شوند رگهای عنکبوتی هستند به لحاظ زیبایی می توانید اقدام به انجام اسکلروتراپی یا لیزر کنید بسته به پراکندگی و قطر رگ روش لیزر سطحی یا تزریق برای شما توصیه خواعد شد. بهتر است متذکر شویم خوددرمانی نکنید زالو درمانی برای رفع درد در برخی بیماران خوب است اما به لحاظ زیبایی لزوما جوشگاه و جای زشت و نامناسب روی پای شما باقی می گذارد که قطعا شما را از انجام ان پشیملن می کند ، تغییر رنگ پوست به حالت تقریبا کدر قهوه ای در چند مورد از بیماران کلینیک پس از زالو درمانی رویت شده است. حجامت هم به لحاظ زیبایی کمکی نمی کند . در خصوص تبلیغات ماهواره ای قضاوت را به خودتان می سپاریم (مجوز وزارت بهداشت ! اگر این دارو یا کرم واریس انقدر مناسب است چرا در داروخانه ها عرضه نمی شود تا پزشکان تجویز کنند یا بیمار از جای مطمین خرید کند

 4. توران پازوکی می گوید

  با سلام
  جناب آقای دکتر اقدسی مادرم برای درمان شقاقشان دکتر قرص دافلون 500 را دادند ولی بعلت اینکه ایشان از قبل مشکل رفلکس معده دارند، بعد از خوردن قرص درد معده شدیدی دارند، آیا شما داروی جایگزینی پیشنهاد می کنید؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. 🙏

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   دافلون در افراد با رفلاکس درد معده می دهد و جایگزین ندارد . بهتر است برای تغییر دارو با پزشک معالجتان مشورت کنید

 5. Mehdi می گوید

  با سلام
  من الان 6 روزه عمل قلب باز دریچه آئورت انجام دادم
  دکتر برام قرص وارفارین نوشته
  ی سوال دارم
  آیا من باید برای همیشه قرص وارفارین را مصرف کنم؟؟؟؟
  یا مدت زمان خاصی ؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام شب شما بخیر

   فعلا مصرف كنيد لازم است، دکتر شما مدت زمان مناسب مصرف دارو را حتما برای شما تعیین خواهد کرد.

 6. سعید می گوید

  سلام دکتر
  من از اراک پیام میدم
  من قبلا واریس داشتم در حد زخم ولی با ورزش و دارو
  کاملا خوب شدم
  چن روزه قسمت سیاهی زخم پام به اندازه یه تخم مرغ
  سفت شده و بخاطر شرایط کرونا نمیدونم چکار کنم
  ایا جهت درمان خدمت شما برسم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   لازم است سونوگرافی کالر داپلر وریدی انجام شود و نتیجه سونوگرافی به پزشک قلب و عروق در شهر خودتان مراجعه کنید. برای درمان واریس می توانید با هماهنگی قبلی به مرکز واریس در تهران مراجعه کنید. شماره تماس 02122819276-7

 7. مهسا می گوید

  قرص دافلون ايا روي زمان قاعدگي تأثير دارد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر
   تاثیر در زمان قاعدگی در بروشور دارو ذکر نشده است در صورت مشاهده تغییر ، دارو را فعلا قطع کنید و به پزشک معالج اطلاع دهید

 8. مسلم محبي اثر می گوید

  باسلام اين اطلاعات بسيارارزشمندبودومن نيازداشتم به دونستن اين مطالب ولطفاراهنمايي بفرماييدچه طورمي تونم براي عمل واريس دربيمارستان مدائن تهران نوبت بگيرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام – برای هماهنگی وقت ویزیت در بیمارستان مدائن با شماره 02166465355- هماهنگ کنید. اگر ویزیت شده اید و می خواهید وقت درمان بگیرید با شماره ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ هماهنگ شوید.

 9. علی جوانمرد می گوید

  سلام دکتر .من چندین ساله دچار واریس پاشدم حدودا دوسال پیش اومدم کلینیک خدمت خودتون واسه درمان که فرمودید باید لیز درمانی بشه .ولی بخاطر اینکه از شهرستان اومدیم برگشتیم .حالا خیلی اذیتم میشم پام ورم کرده میخواهم بیام خدمتتون . خواستم بپرسم چه روزی میتونم بیام وچند روز بعدش میشه لیزر درمانیش کنی

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام – شما قبل از تشریف آوردن به تهران با شماره 09365066105 هماهنگی لازم را انجام دهید. معمولا کار در یک جلسه انجام می شود اما برای احتیاط خوب است شب تهران بمانید و فردای روز درمان هم چکاپ بعد از لیزر درمانی انجام شود. به امید دیدار با شما-

 10. آزاده می گوید

  سلام.وقت به خیر.من می خواستم بروم برای لیزر ولی با چند نفر صحبت کردم گفتند اصلا نتیجه نگرفتند .رگهای عنکبوتی پای من خیلی کم است و ورزش را دو ماهی است شروع کردم شنا و بدنسازی.آیا با ورزش به تنهایی خوب می شود؟چون خیلی کم است.با اشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام با ورزش به تنهایی خوب نمی شود. اگر رگها کم رنگ هستند صبر کنید ولی اگر روی پوست واضح هستند با ترکیب لیزر و تزریق خوب جواب می دهند.

 11. ارزو می گوید

  سلام اقای دکتر
  من ۱۸ سالمه و مدتی باشگاه میرفتم بعد از چند روز پشت زانوهام و کمی هم روی ران پام رگ های کوچک و قرمزی ایجاد شده ایا با خوردن قرص های معرفی شده برطرف میشه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   این داروها به رفع علایم مثل درد و سنگینی پا کمک می کنند و برای رفع ظاهری رگها کاربرد ندارند

  2. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   باشگاه رفتن را ادامه دهید و نگران این رگها نباشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.