مراحل، مزایا و عوارض درمان واریس با روش رادیوفرکانسی (RF)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

درمان واریس با روش رادیوفرکانسی یکی از تکنولوژی های مدرن در درمان واریس پا می باشد. واریس پا سالانه بسیاری از افراد را گرفتار می کند و بسیاری از افراد به دنبال عمل واریس پا یا برداشتن رگ های واریسی هستند چه بسا استفاده از روش های نوین درمان واریس پا نتیجه بهتری داشته است و از عوارض کمتری برخوردار است.

چاقی، وزن اضافه و بی تحرکی از جمله علل واریس هستند. با توجه به فراگیر شدن آنها در جامعه انتظار می رود نرخ ابتلا به واریس هم افزایش یابد.

درمان واریس با روش رادیوفرکانسی در مقایسه با روشهای جراحی واریس به عنوان روش کم تهاجمی شناخته می شود . این روش در درمان واریس ریشه ای  مانند  ورید صافن بزرگ یا ورید صافن کوچک بکار می رود.

انجام این روش در حدود 20 دقیقه طول می کشد. معمولا این روش در کلینیک توسط پزشک متخصص واریس پا بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود. همچنین برای درمان و از بین بردن واریس های شاخه ای سطحی  که پر پیچ و خم هستند از روش فلبکتومی یا اسکلروتراپی استفاده  می شود .

درمان واریس با روش رادیوفرکانسی

در روش رادیوفرکانسی (اراف) به جای لیزر با امواج رادیویی، داخل وریدهای واریسی حرارت می بیند. این روش نیز همانند لیزر واریس در مطب و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. عملکرد رادیوفرکانسی اولیه، با ایجاد گرما در داخل  بافت ورید باعث  تخریب  و  جمع شدن  آن می شود.  این  گرما  در حدود 120 درجه  سانتیگراد بوده ولی بیمار  بعلت  بیحس  موضعی  آن  را احساس  نمی کند .

 ‌یکی از جدیدترین سیستم های ار اف (RF) که هم اکنون استفاده می شود، انرژی مادون قرمز را به صورت مستقیم توسط الکترود های رادیوفرکانسی به بافت منتقل می کند که این سیستم ها را ClosureFast می نامند.

مراحل درمان واریس با روش رادیوفرکانسی

درمان واریس با روش رادیوفرکانسی طی مراحل مختلفی صورت می گیرد.

مراحل آماده سازی

1- پیش از شروع درمان، پزشک با هدایت پروب سونوگرافی روی پوست نقطه ای از رگ را علامت گذاری می کند.  این نقطه نمایانگر محل ورود سوزن به داخل رگ است. معمولا محل ورود سوزن  کمی بالاتر یا پایین زانو است.

2- پوست پا به دقت با محلول بتادین ضدعفونی می شود. اینکار بمنظور کاهش خطر عفونت است. در این مرحله با ماده بی حس کننده موضعی روی پوست ایجاد بی حسی می شود. با این کار درد در زمان سوزن زدن کمتر حس می شود.

3- زمانی که پوست بی حس شد، پزشک سوزن را در رگ جا گذاری می کند و سپس از طریق سوزن کاتتر بسیار باریک در رگ مورد درمان وارد می شود. برای هدایت کاتتر در رگ، سونوگرافی همزمان انجام می گیرد.

4- در مرحله بعد، ماده بی حس کننده موضعی در بافت های پیرامون رگ مورد درمان و در تمام طول رگ تزریق می شود. این کار مانع از احساس درد و ناراحتی در حین انجام درمان می شود. عملکرد دیگر ماده بی حسی، فشرده کردن رگ و جلوگیری از انتقال حرارت امواج رادیوفرکانسی به بافتهای پیرامون رگ است. در اغلب موارد از  50 سی سی لیدوکایین %1  استفاده می شود که برای بی حسی رگ کفایت می کند.

مراحل انجام درمان واریس با سوزن

5- با روشن شدن دستگاه رادیوفرکانسی، حرارت منتقل شده از امواج باعث بسته شدن رگ می شود. رگ به صورت قطعه قطعه از داخل با حرکت آرام کاتتر مورد درمان قرار می گیرد.

6- وقتی کاتتر تمام طول رگ را طی کرد، کاتتر خارج می شود. سپس محل ورود سوزن پانسمان می شود و جوراب واریس یا باند فشاری روی پای بیمار پوشانده می شود. این اقدام برای تامین حداکثر فشار روی رگ تحت درمان انجام می شود.

7- سپس پزشک با سونوگرافی، از بسته شدن رگ اطمینان می یابد .

رگ بسته شده کم کم به بافت اسکار تبدیل می شود. و با گذشت زمان توسط بدن جذب شده  کاملا محو می شود.

تا چند هفته معمولا بیمار  وقتی  روی مسیر  رگ  واریسی   انگشت خود  را  فشار  می دهد احساس سفتی می کند که در واقع  باقیمانده  رگ  است که  بمرور محو خواهد  شد .

کلینیک واریس دکترمهرداد اقدسی مجهز به سیستم های نوین (closurefast) است.

چگونگی درمان واریس با روش ار اف RF

در سیستم های جدید کاتتر دارای الکترودی به طول 7 سانتی متر بوده   که انرژی را به این قطعه از رگ تحویل می دهد.

و دمای کاتتر به 120 درجه سانتی گراد می رسد.

vnus 1
(درمان واریس با رادیو فرکانسی) دستگاه حرارت 120 درجه وارد به جدار رگ را نشان می دهد.

تا زمان رسیدن به این دما کاتتر در یک ناحیه از رگ ثابت باقی می ماند. گرم کردن دیواره ی رگ موجب فشرده شدن آن در مناطق تحت انرژی می شود.  چون ماهیت رگ با گرما تغییر می کند، رگ متورم می شود. ‌بعد از آن کاتتر به اندازه 7 سانتی متر بیرون کشیده می شود. دراین هنگام هیچ انرژی به رگ فرستاده نمی شود. بعد از اطمینان از قرارگیری کاتتر در محل مناسب، انرژی مجددا به رگ اعمال می شود. به همین روش کاتتر به تدریج از طول مسیر ورید خارج شده و این اعمال تکرار می شوند.  اینکار تا زمانی که تمام طول رگ در بخش های 7سانتی درمان شود، تداوم می یابد.  ‌

مراقبت های بعد از جراحی واریس پا

 1. در هفته های اول پس از درمان، فشرده نگه داشتن محل مورد درمان اهمیت حیاتی دارد. اینکار در کاهش کبودی و التهاب بسیار موثر است. معمولا جوراب واریس با فشار بالا برای پای درمان شده استفاده می شود و اگر بیمار مایل باشد در پای درمان نشده نیز استفاده می شود.
 2. در دوره نقاهت بیمار بایستی به اندازه کافی راه برود. در بستر بودن و استراحت بیش از اندازه اصلا جایز نیست. به همین دلیل افرادی که قادر به راه رفتن نیستند معمولا برایشان این روش توصیه نمی شود.
 3. بلند کردن اجسام سنگین ممنوع است و نباید در این بازه ورزشهای سنگین مثل کار با وزنه و بدنسازی انجام شود.
 4. معمولا برای  دو تا سه  روز  پزشک برای فرد مورد درمان آنتی بیوتیک تجویز می کند  که بایستی سر ساعت و طبق تجویز پزشک مصرف شود.
 5. حمام  کردن ممکن است  همان  شب  امکان  پذیر  باشد  یا  به  دستور پزشک چند روز به  تاخیر  بیافتد .

برای اطلاع بیشتر از مراقبتهای  بعد از درمان بروشور مربوط به بیماران تحت درمان با رادیوفرکانسی را مطالعه بفرمایید.

درچک بعد از درمان که معمولا چند هفته  بعد از درمان انجام  میشود  تایید بسته بودن رگ با سونوگرافی انجام می شود. گر بخشی باز باقی مانده باشد برای تکمیل درمان  اسکلروتراپی تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود.

عوارض بعد از عمل واریس پا

در جلسات مشاوره برای تعیین روش درمان همیشه این سوال از سوی افراد بیان می شود. اینکه این عمل چه مشکلاتی دارد؟ عوارض این عمل چیست؟ در پاسخ آنچه بررسی ها روی روش رادیوفرکانسی نشان داده است عوارض جزئی مثل مورمور شدن دور رگ به صورت موقتی است  که به مرور زمان رفع می شود.

سوختگی خفیف پوستی هم ممکن است پیش بیاید.  البته این عوارض با مهارت و تجربه پزشک تا حد زیادی قابل پیشگیری است. در صورتیکه حجم بی حسی موضعی تزریقی بین پوست و رگ های سطحی  (مخصوصا  زیر زانو)  کافی  نباشد، این مشکل می تواند بروز کند.

از دیگر عوارض درمان واریس با روش رادیوفرکانسی ایجاد لخته شدن خون در رگ است.  زمانی که بافت به خوبی فشرده نمی شود و جوراب مرتب پوشیده نشود احتمال بروز این عارضه بالا می رود. برای پیشگیری از این مورد در صورت نیاز پزشک داروی ضد انعقاد تجویز خواهد نمود.

مزایای درمان واریس با روش رادیوفرکانسی

این روش درمانی توانسته نتایج رضایت بخشی را به ارمغان بیاورد. کسانی که از این روش درمانی استفاده کرده اند از نتیجه آن بسیار راضی هستند و آن را به دیگران توصیه می کنند. از مزایایی که باعث رضایتمندی بیماران و پزشکان از این روش است عبارتند از:

 • این روش جزو روشهای کم تهاجمی است که در زمانی بسیار کوتاه انجام می شود.
 • این روش بدون نیاز به بیهوشی و تحت بی حسی موضعی انجام  می شود.
 • برای انجام روش رادیوفرکانسی نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیست. روش حاضر به صورت سرپایی در کلینیک صورت می گیرد.
 • دوه نقاهت بسیار کوتاه، نداشتن عوارض جانبی و انجام این روش در کلینیک همگی تاییدی بر مناسب بودن این روش می باشند.
 • در این روش هیچ گونه جای بخیه و برشی روی پوست ایجاد نمی شود. محل ورود کاتتر اندازه سوزن است . بنابراین زخم و جای زشت روی پوست باقی نمی ماند.
 • احتمال عود مجدد بیماری بعد از درمان، بسیار پایین و کمتر از  5 درصد است. این مزیت را مطالعات متعددی تایید کرده اند.
 • این روش تحت پوشش بیمه های تکمیلی درمانی است. خوشبختانه کلینیک درمان واریس با اکثریت بیمه های تکمیلی  قرارداد دارد.

بیمار در حین درمان واریس پا

درمان واریس با روش رادیوفرکانسی از ضریب اطمینان و رضایت بخشی بالایی برخوردار است. این روش جایگزین جراحی واریس شده و بیماران را از عوارض واریس درمان نشده مصون می دارد.

برای اطلاع از بیمه های طرف قرارداد اینجا را کلیک کنید

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارمان سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا پای چپ من با روش RF درمان میشود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   پای شما در مرحله ای قرار دارد که باید سریعتر درمان شود. با تلفیق روش فلبکتومی و RF درمان می شود. 

 • تصویر کاربر فرح شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من ۱ ماه پیش با روش لیزر درمانی پام رو جراحی کردم.الان هنوز هم در ساق پام نقاط سفت دردناک دارم.خیلی نگرانم .این موصوع طبیعیه یا مشکلی وجود داره؟آیا هنوز باید جوراب واریس بپوشم؟ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   مشکلی نیست و جتی نگرانی ندارد در صورت امکان حضورا تشریف بیاورید تا روند را تسریع کنیم

 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 28 ساله هستم رگهای نازک سبز و ابی واریس دارم درام گیاهی میخواستم یا زدن سرکه سیب درسته باعث بدتر شدن نمیشه؟؟؟؟؟؟ من طبع سودا و بلغم دارم تو واریس تاثیری دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   باعث بدتر شدن  نمیشود اما اثر بخشی آن بعید است که کامل باشد 

    

 • تصویر کاربر نامدار پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من حدودا ۵ ماه پیش برای درمان واریس به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کردم. دکتر از روش چسب هلندی استفاده کردند و ۱ ماه پیش هم برای تکمیل کار اسکروتراپی انجام دادند.
  الان مشکلم اینه که در بعضی از قسمتهایی که اسکروتراپی انجام شده تورم قابل مشاهده و احساس درد دارم. این مسئله نگرانم کرده فکر میکنم ممکنه لخته خون ایجاد شده باشه
  با توجه به اینکه به دکترم دسترسی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   نگران نباشید به احتمال زیاد لخته نیست . 

 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرم واریس پا همراه با درد شدید وتورم دارد.به چه دکتری مراجعه کنیم?امکان رفتن به تهران هم نداریم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   پزشک متخصص قلب و عروق و یا جراحی عروق مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   پزشک متخصص قلب و عروق و یا جراحی عروق مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهناز پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  من خانمی 32 ساله با قد 170 و وزن 102 هستم. از حدود ده سال قبل پای سمت چپم دچار واریس شد. همون موقع سونو داپلر انجام دادم و جوابش این بود که رگ ها قابل کمپرس هستن. دکتر برام جوراب سیگ واریس کلاس دو تجویز کرد اما چون اون موقع خیلی اذیت نبودم سهل انگاری کردم و جوراب استفاده نکردم. الان پای سمت چپم واریس شدید داره و مچ پام ورم داره کلا پام ورم کرده خیلی احساس درد و سنگینی و بی قراری تو پام دارم.همسرم کارگر هست و بیمه تامین اجتماعی داریم. از نظر مالی هم ضعیف هستیم و نمی تونم هزینه کنم. اگر لطف کنید بفرماییدکدوم بیمارستان در تهران می تونم درمان کنم. ممنون می شم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   جهت هماهنگی وقت و ویزیت و تعیین روش درمان با شماره 09019746344 تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر شکیبا دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من ترنسکشوال 27 ساله هستم که پنج ساله هورمون تراپی میکنم. (قرص استرادیول والرات و اتینل استرادیول و سیپروترون استات)البته هنوز عمل نکردم.واریس بدون درد در خیلی از نقاط بدنم ب وجود امده.مثل مچ پا .ران . و حتی روی سینه ام هم کمی هست. نازک و بدون درد هستند. یبوست و کم تحرکی هم دارم. البته برای یبوست قرص میخورم .اما وزنم نرماله.خواستم بپرسم ایا از هورمون تراپی این مشکل ب وجود اومده؟ لطفا راهنمایی کنید مرسی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   هورمون باعث تشدید عروق زیر جلدی می شود
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سعید فنایی سن 50 سال هر دو واریس شدید دارد ونزدیک یک ماه است که دچار پا درد شدم مخصوص زانو پا چپ سونوگرافی کالبلر هم انجام دادم میخواستم نظر شما را بدانم جواب سونوگرافی را برابتان ارسال می کنم با تشکر سعید فنایی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   مدارک ارسالی شما ناقص است لطفا عکس از پا در نورکافی به نحویکه رگهای روی پا مشخص بیفتد و همینطور گزارش سونوگرافی ( برگه توضیحات ضمیمه سونو ) ارسال کنید
 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مادرم حدودا ۶۰ ساله چندین سال هست که واریس پا دارن و همینطور رگهای عنکبوتی
  امکان درمان هست برسیم خدمتتان؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   تحرك بيشتر
   و كاهش وزن مهمتر از درمان است
   پس از اينكه در عرض شش ماه حدود ١٠ كيلو كم كردند حضوري مراجعه نمايند.
   اگر نیاز به مشاوره با کارشناس تغذیه داشتید می توانید از مشاوره تغذیه سایت 09019746344 کمک بگیرید
 • تصویر کاربر Mehrnaz جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ماه گدشته تزریق در رگهای واریسی توسط یکی از متخصصان جراح عروق در مشهد داشتم ولی هیچ تغییری در ظاهر رگها ایجاد نشد. البته سونوگرافی نیز انجام دادم و پیش فوق تخصص دیگری رفتم و ایشان گفتند که احتمال دارد دوباره تزریق انجام دهد ولی باز هم بی نتیجه باشد.
  البته من این تزریق را چندین سال پیش داشتم و نتیجه مثبت گرفتم. لطفا نظر خود را بفرمایید که ایا امکان تزریق مجدد و بهبود رگها هست؟
  ایا شما این کار را با لیزر یا اسکلروتراپی انجام میدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام لطفا عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب ارسال کنید / تا نظر داده شود. در ضمن اگر با اپلود عکس در سیستم مشکل مواجه شدید به شماره واتس اپ یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر