پیشگیری از واریس پا

امروزه جوانان بسیاری را می بینیم که به واریس مبتلا شده اند. متاسفانه درصد بیشتری از افراد جامعه به واریس مبتلا می شوند. پیشگیری از واریس با گنجاندن ورزش، کاهش وزن ، ترک سیگار و رفع یبوست برای افراد مستعد ابتلا به واریس ممکن می شود. استفاده از جوراب های پیشگیری از واریس پا در سفرهای طولانی بسیار موثر خواهد بود.

واریس چیست؟

واریس سیاهرگ‌ها (به انگلیسی: Varicose veins) که از ریشه لاتین Varix به معنای پیچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سیاهرگ‌ها یا تورم ورید گفته می‌شود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشادشده و پرپیچ‌ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند.

بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹-۴۰ سالگی برآورد شده‌است. رگهای واریس بزرگ، کاملا ً برجسته و گاهی قابل لمس و متسع و طویل می باشند و گاهی قطر بالاتر از ۴ میلی متر پیدا می کنند.

قبل از آنکه بخواهیم روش های پیشگیری را به طور مفصل برای شما توضیح دهیم می خواهیم تفاوت رگ های واریسی با دیگر رگ ها را برای شما بیان کنیم.

رگ های واریسی اصولا متورم بوده و به رنگ آبی و بنفش هستند. رگ های عنکبوتی قطر کمتری داشته و نازک تر هستند. معمولا از بین بردن رگ های عنکبوتی جنبه زیبایی داشته و بیمار از درد واریس رنج نمی برد.

علل به وجود آمدن رگ های واریسی چیست؟

 • ایستادن یا نشستن طولانی مدت
 • بالا رفتن سن
 • افزایش وزن و چاقی
 • بارداری
 • لخته شدن خون در پا
 • ارث
 • جنسیت

 اساس سلامت و زیبایی پاها  بر پیشگیری استوار است و مهمترین سوالی که باید پرسیده شود ولی معمولا اهمیت کمتری به آن داده میشود این است که چکار کنیم دوباره واریس نگیریم؟ یا آیا راهی برای پیشگیری از واریس هست؟

آموزش برترین روش های پیشگیری از واریس پا

برای پیشگیری از واریس توصیه هایی می شود که رعایت آنها می تواند مانع ایجاد رگهای واریسی جدید شود.

ورزش کنید

ورزش منظم می تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد.  تمرکز بر روی تمریناتی است که در آن عضلات ساق پاها تقویت می شود  برای پیشگیری از واریس موثر است. ورزش منظم هوازی اثرات مفید مختلفی را به دنبال دارد از جمله

 • دیواره رگ ها را تقویت می کند
 • گردش خون در پاها را بهبود می بخشد.
 • ورزش به شما در رسیدن به وزن مطلوب و حفظ وزن متعادل کمک می کند.

پیاده روی، دوچرخه سواری، و ورزش های آبی میتواند به پیشگیری از واریس پا کمک کند.

آیا با ورزش های موثر در درمان واریس آشنا هستید. برای آشنایی با ورزش های مناسب برای درمان واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا با ورزش

دوچرخه سواری پیشگیری از وازیس

انجام کدام ورزشهای برای واریس مضر است؟

انجام ورزشهای سنگین که فشار بیش از حد روی ناحیه شکم و پاها ایجاد می کنند مانند وزنه برداری و بدنسازی غیر اصولی برای وریدهای پا مضر هستند.

آسیب یا ترومای جدی در حین انجام ورزش مثل ضربه های ناگهانی به پا در ورزشهای رزمی و فوتبال هم می تواند به عروق آسیب برساند  و منجر به واریس شود.

از جوراب واریس استفاده کنید

برخی از ما بخاطر شغلمان ناچاریم ساعات متوالی بایستیم یا یکجا بنشینیم . توصیه می کنیم اگر شغلی مثل فروشندگی، نگهبانی یا رانندگی دارید از جوراب واریس نوع پیشگیری استفاده کنید . در خصوص نوع جوراب با پزشک متخصص  واریس پا مشورت نمایید.

حرکت داشته باشید

یکجا نمانید اگر پشت میز نشین هستید و برای مثال قرار است 8 ساعت در روز یکجا پشت میز خود باشید . هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه میز خود را ترک کنید و نرمش های ساده انجام دهید.

کاهش وزن

اگر اضافه وزن دارید ویا چاق هستید ، کم کردن وزن می تواند راهی ایده ال برای پیشگیری از بروز واریس پا باشد. البته  رعایت اصول مهمی در کاهش وزن اهمیت دارد که بهتر است تحت نظر پزشک تغذیه انجام گیرد .و در صورت عدم رعایت شرایط  کاهش وزن اصولی حتی ممکن است  این موضوع اثر عکس داشته باشد .

از پوشیدن لباس های تنگ بپرهیزید

شلوار های تنگ و البسه ای که قسمت عمده الیاف آنها کش تشکیل شده می تواند برای عروق مشکل ایجاد کنند .

لباسهایی که به خصوص در قسمت کمر و باسن و رانها تنگ هستند مثل گن ها و شلوارهای تنگ  فشار زیادی به بدن وارد می کنند و منجر به پیشرفت واریس پا می شوند .

کفش راحت بپوشید

سعی کنید حد المقدور از کفشهای با پاشنه متناسب و راحت استفاده کنید. و استفاده از کفشهای پاشنه بلند را به مهمانیهای رسمی محدود نمایید.

 کفش های پاشنه بلند عضلات ساق پا را در شرایط نامطلوب قرار می دهند . پوشیدن این کفشها یرای مدت طولانی مانع از ایفای عملکرد طبیعی عضله ساق پا در بازگشت خون به سمت قلب شده و حجم خون در رگهای پا را بالا می برد که می تواند آسیب های جدی را به دنبال داشته باشد.

کفش پاشنه بلند

برطرف کردن یبوست

 اجابت مزاج طبق برنامه منظم و به صورت راحت می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از واریس پا داشته باشد. یبوست باعث افزایش فشار داخل شکمی به وریدها می شود. رعایت موارد ذیل می تواند جلوی یبوست را بگیرد

 • خوردن مقادیر متناسب از میوه ها ، سبزیها و غلات برای تامین فیبر
 • مصرف مایعات کافی
 •  پیاده روی منظم
 • توجه به احساس دفع و استفاده از دستشویی فرنگی(جلوگیری از چمباتمه زدن)

 ترک سیگار

 از آنجاییکه سیگار کشیدن باعث تشدید اختلالات عروقی شامل اختلال در خونرسانی بافت ها، افزایش فشارخون، اختلال درگردش خون و لخته خون در پا می شود ترک سیگار برای بهبود وضعیت عروق تدبیری مناسب می باشد.

مشورت با پزشک در خصوص سفرهای هوایی

 یکی از عوامل مهم ایجاد واریس و یا وخیم شدن این بیماری ایجاد لخته در طی سفرهای هوایی در پاهاست. توصیه می شود قبل از اقدام به سفرهای هوایی با مدت بیش از 4 ساعت با پزشک متخصص در این خصوص مشورت نمایید.

در بعضی از موارد لازم است علاوه بر اقدامات معمول (پوشیدن جوراب پیشگیری ، حرکت دادن مچ پا در حین سفر، پوشیدن لباس راحت و نوشیدن مایعات فراوان)، با تشخیص پزشک از آمپول انوکساپارین زیرجلدی هم استفاده شود.

 قرص های هورمونی و پیشگیری از بارداری

 در مورد مصرف داروهای هورمونی و قرص های پیشگیری از بارداری با پزشک مشورت کنید. مصرف خودسرانه  این داروها می توادن عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

پیشگیری از واریس در دوران بارداری

بانوان باردار برای پیشگیری از واریس حتما به نکات زیر توجه کنند.

 • در بارداری بهتر است به پهلوی چپ بخوابید تا فشار وارد بر وریدها در ناحیه لگن و رحم کمتر شود .
 • استفاده از جوراب واریس در بارداری خوب است .
 • وزنتان را کنترل کنید.
 • از ویتامین های موثر استفاده کنید.
 • ورزش های پیگیری از واریس را انجام دهید.
 • از مواد غذایی استفاده کنید که سبب پیشگیری از یبوست شود.

 کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا هنگام نشستن‌ها و ایستادن‌های طولانی و اجباری (سر کلاس، جلسه، صف و ...)، منقبض کردن پاها و پایین تنه برای جلوگیری از واریس مؤثر است؟
  تکان دادن انگشتان پا، مچ پا، زانو، رفتن روی پنجه پا و تکرار آن چطور؟
  گردش خون مهم است؟
  این کارها باعث گردش خون مؤثر می‌شود؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام بله مناسب است / حتی می توانید جوراب کلاس یک زیر زانو هم سر کلاس بپوشید و نرمشهای نشستنی مثل فیلم در لینک دیل را انجام دهید 

   فیلم نرمش برای واریس 

  2. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   خیلی ممنون و سپاسگزارم جناب دکتر!

   یک سؤال دیگر...
   _ ورزش طناب زنی به صورت حرفه‌ای و شدید برای جلوگیری از واریس مفید است یا مضر؟
   _ در صورت ابتلا به واریس (خفیف یا شدید) یا شروع بیماری، آیا می‌توان ورزش‌های شدید (طناب‌زنی، دو، بدنسازی، ورزش‌های رزمی و ...) انجام داد؟
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   ورزشهاي متناسب با سن و شرايط جسماني انجام بدهيد
   ورزش انقدر در بروز يا تشديد عروق پا تاثير زيادي ندارد كه بخاطر رگها تغييري در ورزش بدهيم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Kathy چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. جناب دکتر اقدسی در اینستاگرام توضیح داده بودنن که در پیجشون طرز تهیه یک نوع کرم به منظور بهبودی رگهای واریسی آموزش‌داده شده ولی متاسفانه داخل پیجشون‌نتوستم‌پیدا کنم. لطفا راهنمایی فرمایید در کدام قسمت میتونم پیدا کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام 

   کرمی نیست که کمک کند و ما در اینستاگرام یکچنین موردی را نگفتیم

   کدام پست گفته شده است ؟ 

   لطفا با شماره تماس بگیرید و بفرمایید کدام پست

   ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴

   در ضمن مقاله درمانهای خانگی برای واریس شاید به شما کمک کند چند ترکیب گیاهی مناسب برای واریس را بشناسید 

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر من سال 96درناحیه کشاله ران و لگن دچار سنگینی بودم بیشتر درحالت خوابیده بیشتر احساس میشد به یک دکتر قلب و عروق مراجعه کردم سونو داپلر در مطب انجام دادند گفتند صافن هردو پا واریس شدید دارند و نیاز به لیزر دارند ومن سال 96 لیزر هر دو صافن انجام دادم والان در پاهایم احساس فشار دارم و حالت بیقراری در پاهام دارم و بیشتر د رحالت خوابیده احساس میشه میخواستم بدونم این عمل نیاز بوده یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر صافن درگيري داشته درمان صحيح بوده است.
   و مشكلات فعلي ممكن است علل ديگري داشته باشد حتي مشكلات ديسك كمري ميتواند اينطوري علامت بدهد

 • تصویر کاربر فرشته پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان واریس پا به چه صورت هست، هزینه درمان چقدر هست و محل درمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام / معمولا درمان در کلینیک و به صورت سرپایی است . برای اعلام نظر دقیق در مورد واریس شما ، لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده در زوایای مختلف و نور کافی به نحویکه رگها مشخص باشند ارسال بفرمایید اگر نتوانستید در از دکتر بپرسید سایت عکس ارسال کنید به شماره 09019746344 واتس اپ  یا تلگرام بفرستید . روش درمان و سوالات دیگر به شما پاسخ داده می شود 

 • تصویر کاربر رمضانی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ممکنه بفرمایید رگ های واریسی اطراف مچ پا با اسکلروتراپی درمان میشه یا نه
  و اگر ممکنه حدود قیمت رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   رگهای واریسی ریز دور مچ را می توان با اسکلروتراپی ور صورتی که خیلی ریز باشند با لیزر درمان کرد لطفا عکس از پا بفرستید که دقیقتر در خصوص روش و هزینه راهنمایی شوید

 • تصویر کاربر زلیخا یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام،من بعدا بازداری دچار واریس پا شدم که بصورت رگ های ریز قرمز زیر پوست پیدا هست واحساس می کنم داره بیشتر میشه فعلا درد ندارم آیا نیاز هست به دکتر مراجعه کنم ؟شغلم هم بیشترنشسته هست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   رگهای مورد اشاره بیشتر جنبه زیبایی دارند و اگر بخواهید قابل درمان با لیزر سطحی یا روش اسکلروتراپی هستند

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هزینه درمان بدون بیمه حدودا چقدر میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   این رگها جز رده رگهای عنکبوتی هستند و درمان انها تحت پوشش بیمه نیست برای اعلام هزینه عکس از کل پا در حالت ایستاده ارسال بفرمایید این رگها در مجموع تا 80 درصد خوب می شوند

    

 • تصویر کاربر حبیب یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام بنده خیلی سرپا می ایستادم و احساس کردم واریس جزیی گرفتم با مراجعه به دکتر جوراب واریس پیشگیری برام تجویز کردن که بعد از مدتی استفاده رگهای خیلی زیادی تو پاهام شبیه رگهای مرده ظاهر شدن که احساسسوزش زیادی میکنن و پاهام بدتر شد تو کلیه ناحیه پاهام ظاهر شدن حتی تو یکی دو جا باسنم ازتون خواهش میکنم که راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید 
   تغذيه مناسب سر شار از فیبر مثل میوه - سبزی و غلات و حبوبات در برنامه غذایی داشته باشید 

   حساس نباشيد این رگها اهمیت برای سلامتی ندارند و فقط جنبه زیبایی دارند

 • تصویر کاربر پويا پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده ٢5 سالمه
  اين رگ هاي واريس رو در كنار زانوي چپم كمي بالاتر دارم
  و درماني انجام ندادم براي انها
  بجز كرم ونوويتال
  كه 6 روز هست استفاده ميكنم و تاثير انچناني داشته ولي روز ششم يعني امروز با درد همراه بوده و تورم داشته

  خواهشا درماني داريد بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام . شما  واريس طنابي دارید و نياز به درمان دارد . روش درمانی پیشنهاد شده به شما روش ار اف است که در یک جلسه  قابل درمان است 
    
   برای آشنایی با روش ار اف می توانید مقاله مربوطه را در لینک مشاهده بفرمایید .
   این روش تحت پوشش بیمه تکمیلی است  
    
   اگر فعلا تصمیم به درمان ندارید ميتواند فعلا جوراب فشار ٢ بالاي ران بپوشید. 
 • تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگهای پای چپ من بصورت تناوبی خیلی بیرون زده هنگام دست زدن درد می کند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)

   سلام درمان با روش رادیوفرکانسی RF  و فلبکتومی به شما پیشنهاد می شود.

   درمان ریشه ای واریس با روش رادیوفرکانسی یا لیزر واریس برای شما  انجام می شود . این درمان ، در واقع اساس درمان واریس است و پس از انجام آن ، مشکلات و ناراحتی ناشی از واریس  مانند سنگینی ، درد و خارش به مقدار زیادی برطرف می شود. و درد دراز مدت  ازعوارض ناخواسته واریس  پیشگیری به عمل می آید . 

   درمان بدون نیاز به بیهوشی است و فقط با بیحسی موضعی در زمان کمتر از نیم ساعت انجام میشود. و در یک جلسه انجام میشود.

   با این روش رگهای برجسته روی سطح پوست تا حدی جمع میشوند . برای رفع رگهای برجسته نزدیک  سطح پوست شما روش فلبکتومی بهمراه اسکلروتراپی در کنار روش اصلی درمان به شما توصیه می شود. و با بی حسی موضعی بدون بخیه در کمتر از یکساعت انجام می گیرد. 

   روشهای درمانی فوق تحت پوشش بیمه هستند و شما در صورت دارا بودن بیمه های تکمیلی می توانید از آن استفاده کنید .

   بیمه های طرف قرارداد کلینیک

    

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر