پیشگیری از واریس پا

زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروزه جوانان بسیاری را می بینیم که به واریس مبتلا شده اند. سبک زندگی امروزی باعث شده  درصد بیشتری از افراد جامعه به واریس مبتلا شوند. پیشگیری از واریس با ورزش، کاهش وزن ، ترک سیگار و رفع یبوست برای افراد مستعد ابتلا به واریس ممکن می شود. استفاده از جوراب های پیشگیری از واریس پا برای بعضی افراد بسیار موثر خواهد بود.

واریس چیست؟

واریس سیاهرگ‌ها (به انگلیسی: Varicose veins) که از ریشه لاتین Varix به معنای پیچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سیاهرگ‌ها یا تورم ورید گفته می‌شود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشادشده و پرپیچ‌ و خم و غالباً در  اندام تحتانی دیده می‌شوند.

بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹-۴۰ سالگی برآورد شده‌است. رگهای واریس بزرگ، کاملا ً برجسته و گاهی قابل لمس و متسع و طویل می باشند و گاهی قطر بالاتر از ۴ میلی متر پیدا می کنند.

قبل از آنکه بخواهیم روش های پیشگیری را به طور مفصل برای شما توضیح دهیم می خواهیم تفاوت رگ های واریسی با دیگر رگ ها را برای شما بیان کنیم.

رگ های واریسی اصولا متورم بوده و به رنگ آبی و سبز هستند. رگ های عنکبوتی قطر کمتری داشته و نازک تر هستند و به رنگ بنفش ، قرمز و سبز دیده می شوند. معمولا از بین بردن رگ های عنکبوتی جنبه زیبایی داشته و بیمار از درد واریس رنج نمی برد.

علل به وجود آمدن رگ های واریسی چیست؟

 • ایستادن یا نشستن طولانی مدت
 • بالا رفتن سن
 • افزایش وزن و چاقی
 • بارداری
 • تغییرات هورمونی مثل بلوغ، یائسگی، مصرف قرص های ضد بارداری یا استروژن یا پروژسترون
 • لخته شدن خون در پا
 • ارث
 • جنسیت
 • تروما یا ضربه به پا

 اساس سلامت و زیبایی پاها  بر پیشگیری استوار است و مهمترین سوالی که باید پرسیده شود ، این است که چکار کنیم دوباره واریس نگیریم؟ یا آیا راهی برای پیشگیری از واریس هست؟

آموزش برترین روش های پیشگیری از واریس پا

برای پیشگیری از واریس توصیه هایی می شود که رعایت آنها می تواند مانع ایجاد رگهای واریسی جدید شود.

ورزش کنید

ورزش منظم می تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد.  تمرکز بر روی تمریناتی است که در آن عضلات ساق پاها تقویت می شود  برای پیشگیری از واریس موثر است. ورزش منظم هوازی اثرات مفید مختلفی را به دنبال دارد از جمله

 • دیواره رگ ها را تقویت می کند
 • گردش خون در پاها را بهبود می بخشد.
 • ورزش به شما در رسیدن به وزن مطلوب و حفظ وزن متعادل کمک می کند.

پیاده روی، دوچرخه سواری، و ورزش های آبی میتواند به پیشگیری از واریس پا کمک کند.

آیا با ورزش های موثر در درمان واریس آشنا هستید. برای آشنایی با ورزش های مناسب برای درمان واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا با ورزش

دوچرخه سواری پیشگیری از وازیس

انجام کدام ورزشهای برای واریس مضر است؟

انجام ورزشهای سنگین که فشار بیش از حد روی ناحیه شکم و پاها ایجاد می کنند مانند وزنه برداری و بدنسازی غیر اصولی برای وریدهای پا مضر هستند.

آسیب یا ترومای جدی در حین انجام ورزش مثل ضربه های ناگهانی به پا در ورزشهای رزمی و فوتبال هم می تواند به عروق آسیب برساند  و منجر به واریس شود.

از جوراب واریس استفاده کنید

بسیاری از ما ناچاریم ساعات متوالی بایستیم یا یکجا بنشینیم . توصیه می کنیم اگر شغلی مثل فروشندگی، نگهبانی یا رانندگی دارید از جوراب واریس نوع پیشگیری استفاده کنید . در خصوص نوع جوراب با پزشک متخصص  واریس پا مشورت نمایید.

یکجا نمانید

اگر پشت میز نشین هستید و برای مثال قرار است 8 ساعت در روز یکجا پشت میز خود باشید . هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه میز خود را ترک کنید و نرمش های ساده انجام دهید.

کاهش وزن

اگر اضافه وزن دارید ویا چاق هستید ، کم کردن وزن می تواند راهی ایده ال برای پیشگیری از بروز واریس پا باشد. البته  رعایت اصول مهمی در کاهش وزن اهمیت دارد که بهتر است تحت نظر پزشک تغذیه انجام گیرد .و در صورت عدم رعایت شرایط  کاهش وزن اصولی حتی ممکن است  این موضوع اثر عکس داشته باشد .

از پوشیدن لباس های تنگ بپرهیزید

شلوار های تنگ و البسه ای که قسمت عمده الیاف آنها کش تشکیل شده می تواند برای عروق مشکل ایجاد کنند .

لباسهایی که به خصوص در قسمت کمر و باسن و رانها تنگ هستند مثل گن ها و شلوارهای تنگ  فشار زیادی به بدن وارد می کنند و منجر به پیشرفت واریس پا می شوند .

کفش راحت بپوشید

سعی کنید حد المقدور از کفشهای با پاشنه متناسب و راحت استفاده کنید. و استفاده از کفشهای پاشنه بلند را به مهمانیهای رسمی محدود نمایید.

 کفش های پاشنه بلند عضلات ساق پا را در شرایط نامطلوب قرار می دهند . پوشیدن این کفشها یرای مدت طولانی مانع از ایفای عملکرد طبیعی عضله ساق پا در بازگشت خون به سمت قلب شده و حجم خون در رگهای پا را بالا می برد که می تواند آسیب های جدی را به دنبال داشته باشد.

کفش پاشنه بلند

برطرف کردن یبوست

 اجابت مزاج طبق برنامه منظم و به صورت راحت می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از واریس پا داشته باشد. یبوست باعث افزایش فشار داخل شکمی به وریدها می شود. رعایت موارد ذیل می تواند جلوی یبوست را بگیرد

 • خوردن مقادیر متناسب از میوه ها ، سبزیها و غلات برای تامین فیبر
 • مصرف مایعات کافی
 •  پیاده روی منظم
 • توجه به احساس دفع و استفاده از دستشویی فرنگی(جلوگیری از چمباتمه زدن)

 ترک سیگار

 از آنجاییکه سیگار کشیدن باعث تشدید اختلالات عروقی شامل اختلال در خونرسانی بافت ها، افزایش فشارخون، اختلال درگردش خون و لخته خون در پا می شود ترک سیگار برای بهبود وضعیت عروق تدبیری مناسب می باشد.

مشورت با پزشک در خصوص سفرهای هوایی

 یکی از عوامل مهم ایجاد واریس و یا وخیم شدن این بیماری ایجاد لخته در طی سفرهای هوایی در پاهاست. توصیه می شود قبل از اقدام به سفرهای هوایی با مدت بیش از 4 ساعت با پزشک متخصص در این خصوص مشورت نمایید.

در بعضی از موارد لازم است علاوه بر اقدامات معمول (پوشیدن جوراب پیشگیری ، حرکت دادن مچ پا در حین سفر، پوشیدن لباس راحت و نوشیدن مایعات فراوان)، با تشخیص پزشک از آمپول انوکساپارین زیرجلدی هم استفاده شود.

 قرص های هورمونی و پیشگیری از بارداری

 در مورد مصرف داروهای هورمونی و قرص های پیشگیری از بارداری با پزشک مشورت کنید. مصرف خودسرانه  این داروها می تواندعوارض جدی به دنبال داشته باشد.

پیشگیری از واریس در دوران بارداری

بانوان باردار برای پیشگیری از واریس حتما به نکات زیر توجه کنند.

 • در بارداری بهتر است به پهلوی چپ بخوابید تا فشار وارد بر وریدها در ناحیه لگن و رحم کمتر شود .
 • استفاده از جوراب واریس در بارداری خوب است .
 • وزنتان را کنترل کنید.
 • از ویتامین های موثر استفاده کنید.
 • ورزش های پیشگیری از واریس را انجام دهید.
 • از مواد غذایی فیبر دار استفاده کنید.

 کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.