درد واریس چگونه است؟

با وجود آنکه واریس علت بسیاری از پا دردهاست کمتر به آن توجه می شود. شاید بتوان ادعا کرد بیشتر افراد واریس را رگهای برجسته و متورم می دانند و کسی در اولین نگاه به درد واریس اشاره نمی کند.

اما مسلما شما هم تاکنون در بین دوستان و اقوام خود افرادی را سراغ دارید که از پا درد نالان هستند و هنوز علتی مشخص برای درد پا نمی شناسند. درد پا دلایل متعددی دارد. در این مقاله ابتدا به سوالاتی در مورد علت های نسبتا شایع دردپا می پردازیم. سپس چگونگی درد واریس پا ، راه های مدارا با پادرد واریسی و نیز پیشگیری از بروز آن را پاسخ  می دهیم.

ورم پاعلت پا درد چیست؟

درد پا به علل مختلفی می تواند بروز کند انواع درد در سه دسته درد با ریشه عصبی ، اسکلتی-عضلانی، یا وریدی  یا تلفیقی از این علت ها طبقه بندی می شوند.

درد های اسکلتی عضلانی

 مانند صدای مفاصل ، مثل صداهایی که از مفصل زانو یا مچ پا شنیده می شود این علائم می تواند نشانه آرتروز و درگیری اتوایمن در مفاصل باشد.

دردهای عصبی

مانند سندرم پای بی قرار که به صورت تکانهای ناخودآگاه پا به خصوص در زمان خواب شناخته می شود یا نوروپاتی زمینه برخی بیماریها مثل دیابت می توان اشاره کرد. دردهای عصبی حتی در زمان استراحت هم تداوم دارند.

درد های ناشی از تجمع اسید لاکتیک

اگر اهل ورزش هستید و تحرک دارید بخشی از پا درد شما می تواند مربوط به تجمع اسید لاکتیک باشد این درد خطری ندارد امادر کل آزار دهنده است برای تقلیل این درد بهتر است در حین ورزش استراحت داشته باشید.

درد با ریشه عروقی

که می توان به درد ناشی از بیماریهای شریانی محیطی، وجود انسداد یا تنگی وریدها در نتیجه ترومبوز و نیز واریس اشاره کرد.
معمولا درد ناشی از لخته یا همان ترومبوز ناگهانی است و با تورم همراه است

چطور بفهمیم واریس باعث درد پا شده است؟

 متاسفانه نمی توان به سادگی تشخیص داد علت درد پا از چیست. بسیاری از افراد فکر می کنند همین که رگ متورم روی پاهایشان نیست یعنی واریس ندارند. در حالیکه نوع خطرناک واریس معمولا از نظر ظاهری با رگ متورم روی پا مشخص نمی شود.
 خیلی از بیماران رگ واضحی روی پا ندارند ولی در واقع مبتلا به واریس عمقی هستند. نداشتن رگ متورم در خیلی از موارد باعث تشخیص دیر هنگام واریس می شود.
تشخیص اینکه درد پا بخاطر واریس است یا نه، مستلزم انجام سونوگرافی داپلر وریدی و معاینه توسط پزشک متخصص است اما پا درد واریسی ویژگی هایی دارد که به بیماران کمک می کند تا زودتر برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنند.
تورم مچ پا

نشانه های درد واریسی

 •  نشستن و ایستادن طولانی باعث تشدید درد واریس در پا می شود.
 •  با بالا گرفتن پاها، مانند حالتی که پاها را به دیوار تکیه دهید درد پاها کمتر می شود.
 •  درد واریس به صورت سنگینی و خستگی پا هم توصیف میشود. این احساس ناخوشایند در ساعات پایانی روز تشدید می شود.
 •  درزمان خواب بیماران واریسی ممکن است تکان های شدید در پا که به نام سندرم پای بیقرار شناخته می شود و نیز از گرفتگی عضلات شکایت داشته باشند.
 •   در مواردی که درد چند وقتی تداوم می یابد ممکن است با نشانه های دیگر مثل ورم پا به خصوص در قسمت مچ پا و نیز تغییر رنگ پوست همراه شود.

چگونه از درد واریس خلاص شویم؟

1) بالا گرفتن پاها

بالا گرفتن پا برای درد واریس

یکی از ساده ترین و موثرترین روشها برای تسکین درد واریس بالا گرفتن پاهاست. می توانید پایتان را به دیوار تکیه دهید یا در حالت درازکش روی تخت سه تا 4 بالش زیر پایتان قرار دهید و حداقل 15 دقیقه در این وضعیت بمانید. همه این کارها برای حرکت خون به سمت قلب مفیدند و دریچه های وریدی در این وضعیت بهتر می توانند عملکردشان را انجام دهند.
در خانمهای باردار مبتلا به واریس بارداری هم بالا قرار دادن پاها توصیه می شود تا چند بار در روز برای پیشگیری از ورم و سنگینی پاها اینکار را انجام دهند.

2) ورزش و کشش پاها

نرمش های کششی و تقویت عضلات ساق پا را چند بار در روز تکرار کنید تا به کاهش درد پاها کمک کند.
تا حد امکان پاهایتان را حرکت دهید . اینکار بخصوص در سفر های طولانی هوایی یا با اتومبیل که جای پا تنگ است ضروری است تا هم از ایجاد ترومبوز در افراد مستعد جلوگیری کند هم اینکه ورم و درد واریس را کم کند.
اگر شغل شما از دایره حرکتی محدود برخوردار است یعنی دائم نشسته یا بی حرکت یکجا ایستاده اید . بهتر است هر 30 دقیقه یکبار تغییر وضعیت دهید و پاهایتان را حرکت دهید.
نوشیدن مایعات و آب کافی در طول روز، داشتن فعالیت بدنی به سلامت سیستم گردش خون کمک می کنند.
شستشن پاها با آب سرد

3) شستشن پاها با آب سرد

یکی از سوالاتی که بیماران می پرسند اینست که آیا شستن پاها با آب سرد می تواند مانع واریس شود؟ در واقع شستن پاها با آب سرد برای رفع ورم و درد واریس بسیار مناسب است اما مانع از پیشرفت واریس نخواهد شد.
دمای پایین آب سرد باعث قوام و استحکام جدار وریدها می شود و اینکار هم برای کاهش درد و سنگینی پاها بعد یک روز کاری کمک می کند هم اگر بیمار بخاطر واریس دچار گرفتگی عضلات در خواب است می تواند با این راهکار مشکل را تسکین دهد.
دوش آب گرم بالعکس اثر منفی دارد و نباید با آب گرم فرد واریسی دوش بگیرد یا در وان آب گرم برای طولانی مدت بنشیند. آب گرم ورم و درد واریس را تشدید می کند.

 درمان درد واریس پا

خوشبختانه روشهای جدید درمان واریس پا مانند درمان واریس با لیزر یا درمان واریس با روش رادیوفرکانسی می توانند بخوبی درد پا را تسکین دهند. این روشها علایمی همچون احساس سنگینی، خستگی و گرفتگی عضلات درپا را رفع می کنند و در بهبود کیفیت زندگی بیماران نقش بسزایی دارند.

چطور بیماران واریسی از درد واریس جلوگیری کنند؟

 • مانند همه دردهای مزمن، پیشگیری از اهمیت بسزایی برخوردار است. پوشیدن جوراب واریس مخصوص که مطابق سایز و شکل اندام فرد تجویز شده باشد می تواند از بروز درد واریس جلوگیری کند.
 • بعلاوه پوشیدن جوراب در طول روز از گرفتگی عضلات ساق پا در هنگام خواب هم جلوگیری می کند. جوراب مانع تجمع مایعات میان بافتی و سموم در پاها می شود و در نتیجه باعث راحتی پاها در حین خواب می گردد.
 • بهتر است جوراب از زمان برخاستن از بستر در صبح پوشیده شود و تا آخر شب استفاده گردد.
 • کفش پاشنه بلند و لباس تنگ تا جای ممکن استفاده نشود. پوشیدن این موارد باعث فشار مضاعف به وریدها می شود. لباس تنگ حتی ممکن است باعث تنگی و انسداد در مسیر ورید در برخی قسمتها شود و جریان طبیعی خون را با محدودیت مواجه کند. توصیه می شود کفش و لباس راحت بخصوص در زمانیکه همه روز سرپا هستید و کارتان زیاد است  به تن کنید.
اما اگر بخواهیم به صورت دائمی راهی برای رهایی از درد واریس به شما پیشنهاد کنیم قطعا این راه درمان واریس با یکی از روشهای استاندارد و به روز در دنیا است. درمان واریس با لیزر یا درمان واریس با روش رادیوفرکانسی به طور کامل شمارا از درد واریس رهایی می بخشد . بدون اینکه دیگر نیاز به پوشیدن جوراب و تحمل جوراب در طول روز داشته باشید می توانید با این دردها چیره شوید.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بيتا دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ايا رگهاي واريس و عنكبوتي روي پا درمان ميشه كه اين شكل بد طاهري از بين بره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام خوشبختانه بله . روش اسکلروتراپی ولیزر سطحی به شما کمک می کند تا به میزان قابل ملاحظه ای این رگها کم شوند و از نظر ظاهری ، زیبایی پاها برگردد. برای مشاوره در خصوص روش درمان عکس پا ها را در حالت ایستاده و نورکافی در زوایای مختلف بگیرید . عکس از پشت پا- جلو و کناره های پا و همینجا بگذارید. اگر نتوانستید به از دکتر بپرسید سایت ارسال کنید به شماره 09019746344 واتساپ یا تلگرام ارسال نمایید تا به شما مشاوره بدهیم

    

 • تصویر کاربر شایان یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، بنده حدودا 3 سال پیش از یه فاصله دو پله ای حدودا 30 سانتی بر روی لایه بیرونی پام افتادم زمین ، آن شب درد زیادی نداشتم، تونستم راه برم و رفتم کارهامم انجام دادم و مشکلی نداشتم حدودا دوسال هم در حد حرفه ای بدنسازی کار کردم و پام اذیتم نمیکرد ولی از اول امسال ناحیه نزدیک مچ پام زیر قوزک مقداری ورم کرده ، رگ های رنگی ازش پدیدار شده و درد میکنه و فاصله های زیاد رو چه پیاده روی و چه دوئیدن رو نمیتونم برم، دکتر ارتوپد دولتی رفتم بدون عکس انداختن فقط قرص کلسیوم و پماد پیروکسیکام نوشت برام، دکتر خصوصی هم ام آر آی نوشت که قرار هست امشب ببرم تا بهم نظرشو بگه ببینم مشکلی هست یا نه از نظر ارتوپد، در این سایت مطالعه کردم که رگ های رنگی، ورم و درد مچ پا خستگی و سنگینی پا (که من تقریبا همه اشون رو در کنار زوق زوق کردن دوره ای لایه داخلی پام دارم) از علائم واریس پا می باشد. می خواستم ببینم آیا با این علائمی که من دارم آیا امکانش هست که در صورتی که مشکل ارتوپدی نباشه از واریس پا باشه و برای درمانش باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   متخصص قلب و عروق و عروق می توانید تشریف ببرید. می توانید از شماره 02122819276-7 اگر ساکن هران هستید وقت بگیرید و تشریف بیاورید

 • تصویر کاربر ریحان دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر
  بنده حدودا چند ماهی میشه که پاهام کوفته و خسته است است .وقتی پاهام از صندلی اویزونه این حالت بدتره
  هنگام خواب بهترم
  دردش طوریه که انگار از کوه رفتم بالا.
  روی پوست پاهام ورم یا تیرگی وجو نداره .
  ولی برای خودم جای سواله که چرا پاهام همیشه خسته است
  ایا من دچار واریس پا شدم
  سی و پنج ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   به صورت قطعی نمی توان گفت علت خستگی پا شما واریس است. نیاز به بررسی و معاینه برای پاسخ به این سوال است

 • تصویر کاربر کیوان یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من معلم هستم
  بنابر این همیشه ایستاده هستم
  پادرد مزمن دارم هردو پا اونم از آشیل پا تا انتهای ران وقتی ماهیچه ها رو فشار میدم دردش کمتر میشه
  این یعنی واریس دارم؟
  ممنون از پاسخی که میدید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام .علل متعددی می تواند درد مزمن عضلانی بدهد. واریس یکی از علتها می تواند باشد. برای بررسی نیاز به اطلاعات بیشتر هست؟ سن- وزن و قد، آیا رگ واریسی مشخص روی پا دارید ؟ آیا درد با بالا گرفتن پاها کم می شود؟ و .... بهتر است این توضیحات را ارسال کنید و عکس از ظاهرپا (پشت- جلو و کنارها ارسال بفرمایید.)

   همچنین برای درهای مزمن عضلانی خوب است به  متخصص روماتولوژی مراجعه بفرمایید.

 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.من تو پاهام واریسهای عنکبوتی دارم و ظاهرش خیلی اذیتم میکنه میخواستم بدونم هزینه درمانش چقدر میشه و ایا کاملا از بین میره و جاش نمیمونه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام  لطفا عکس از پاها در زوایای مختلف ( جلو- پشت پا و کناره ها ) ارسال کنید . عکسها در حالت ایستاده باشند و به نحویکه رگها مشخص باشند تعداد  جلسات اسکلروتراپی مشخص و هزینه اعلام شود . اگر با ارسال عکس در سایت مشکل داشتید به شماره تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال بفرمایید . معمولا پاسخ اسکلروتراپی تا حدی است که از دید دیگران رگها دیده نشود 

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. چند ماهی است که دست و پاهام خواب میرن، و اینکه تو ورزش با لگن از سمت چپ افتادم. بعد از یه مدتی هم لگن سمت چپ و هم مچ پای چپم درد میکرد تا اینکه دردش خیلی شدید تر شده. عکس و ام آر ای هم گرفتم. همه چیز عالی بوده. وقتی میشینم پای چپم از مچ تا ماهیچه درد شدیدی میگیره و مجبور به راه رفتن میشم. یه هفته است که کلا نمی تونم بشینم. فقط دراز کش هستم. خودم فکر میکنم واریس گرفته. آیا همینطور است و اگه واریس هست پیش چه دکتری باید برم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش)

   درد شما مربوط به واریس نیست

 • تصویر کاربر س چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام شبتون به خیر.شرمنده همسرم مدتیه که پشت زانوشون ورم داره وگاه گاهی دردداشته چون واقعاکارای سنگین زیادانجام میدهندولی ازدیروزتاحالادردشون شدیدشده و برای تاکردن زانومشکل دارندازقبل هم واریس داشتندخواستم راهنماییم کنیدکه اگه خطری سلامتیشون روتهدیدمیکنه جدی بگیرندوبهتره به چه پزشکی مراجعه کنندچون محل سکونتمان اصفهاناست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر روژان پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشین من در ساق پای چپم در قسمت جلوی ساق پام رگ عنکبوتی وجود داره در پشت ساق پام احساس گرفتگی میکنم یه درد مبهمه نمیدونم چطور بگم انگار استخوان پام هم درد میکنه ایا واقعا واریسه ؟؟میترسم سرطان باشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام  نگران نباشید مشکلی نیست لطفا عکس از پاتون بفرستید تا در مورد نحوه برطرف شدن ااینها به شما راهنمایی کنیم

 • تصویر کاربر اکرم پنجشنبه ۲۶ مهر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگ های کلفت بنفش رنگ و برجسته همراه با درد یکبار لیزر کردم ولی باز عود کرده به صورت قبل درومده چه روشی برای درمان لازم است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ مهر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام / لطفا عکس از پاارسال کنید. (عکسهای واضح از پا به سایت - واتس اپ یا تلگرام09019746344)
 • تصویر کاربر Seyed جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تازه دارم حالت لختگی تو پام میبینم .وخواستم بپرسم چکار باید بکنم ممنون از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)

   لطفا عکس از پاها در نورکافی و زوایای مختلف ( پشت - جلو- کنار ها به نح.ی که یک پا جلوتر از پای دیگر ) قرار گیرد برایدکتر به سایت یا واتس اپ یا تلگرام 09019746344 ارسال کنید تا راهنمایی شوید

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر