درد واریس چگونه است؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

با وجود آنکه واریس علت بسیاری از پا دردهاست کمتر به آن توجه می شود. شاید بتوان ادعا کرد بیشتر افراد واریس را رگهای برجسته و متورم می دانند و کسی در اولین نگاه به درد واریس اشاره نمی کند.

آخرین سوالی که در  تاریخ 10 ام مرداد ماه  در مورد درد پا از دکتر اقدسی پرسیده شده است.

پزشک من به من گفته اند برای زانو دردم ، جوراب واریس بپوشم ، میخواستم نظر دکتر اقدسی رو هم بدونم. اینکه چقدر جوراب می تونه درد من رو کم کنه و اگر درد من بخاطر واریس نیست چرا باید جوراب واریس بپوشم؟

 

آیا واریس درد دارد؟

 مسلما شما هم تاکنون در بین دوستان و اقوام خود افرادی را سراغ دارید که از پا درد نالان هستند و هنوز علتی مشخص برای درد پا نمی شناسند. درد پا دلایل متعددی دارد. در این مقاله ابتدا به سوالاتی در مورد علت های نسبتا شایع درد ساق پا می پردازیم. سپس چگونگی درد واریس پا ، راه های مدارا با پادرد واریسی و نیز پیشگیری از بروز واریس  آن را پاسخ می دهیم.
 
 

درد واریس پا چگونه است؟

معمولا درد واریس پا در شب بسیار زیاد می شود و رگ های وریدی بیرون زده و متورم می شوند. اما نمی توان ئگفت هر دردی در پا نشان دهنده واریس پا است . درد پا علل مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

ورم پا

علت پا درد چیست؟

درد ساق پا به علل مختلفی می تواند بروز کند انواع درد در سه دسته درد با ریشه عصبی ، اسکلتی-عضلانی، یا وریدی  یا تلفیقی از این علت ها طبقه بندی می شوند.

درد های اسکلتی عضلانی پا

 مانند صدای مفاصل ، مثل صداهایی که از مفصل زانو یا مچ پا شنیده می شود این علائم می تواند نشانه آرتروز و درگیری اتوایمن در مفاصل باشد.
 

دردهای عصبی پا

مانند سندرم پای بی قرار که به صورت تکانهای ناخودآگاه پا به خصوص در زمان خواب شناخته می شود یا نوروپاتی زمینه برخی بیماریها مثل دیابت می توان اشاره کرد. دردهای عصبی حتی در زمان استراحت هم تداوم دارند.

درد های ناشی از تجمع اسید لاکتیک پا

اگر اهل ورزش هستید و تحرک دارید بخشی از پا درد شما می تواند مربوط به تجمع اسید لاکتیک باشد این درد خطری ندارد امادر کل آزار دهنده است برای تقلیل این درد بهتر است در حین ورزش استراحت داشته باشید.

درد با ریشه عروقی در پا

که می توان به درد ناشی از بیماریهای شریانی محیطی، وجود انسداد یا تنگی وریدها در نتیجه ترومبوز و نیز واریس اشاره کرد.
معمولا درد ناشی از لخته یا همان ترومبوز ناگهانی است و با تورم همراه است.
 
 

چطور بفهمیم واریس باعث درد پا شده است؟

 متاسفانه نمی توان به سادگی تشخیص داد علت درد پا از چیست. بسیاری از افراد فکر می کنند همین که رگ متورم روی پاهایشان نیست یعنی واریس ندارند. در حالیکه نوع خطرناک واریس معمولا از نظر ظاهری با رگ متورم روی پا مشخص نمی شود.
 
 خیلی از بیماران رگ واضحی روی پا ندارند ولی در واقع مبتلا به واریس عمقی هستند. نداشتن رگ متورم در خیلی از موارد باعث تشخیص دیر هنگام واریس می شود.
برای اینکه مطمئن شوید درد پا به خاطر واریس است باید از روش های تشخیص واریس مانند سونوگرافی داپلر وریدی و معاینه توسط پزشک متخصص واریس پا استفاده کنید اما پا درد واریسی ویژگی هایی دارد که به بیماران کمک می کند تا زودتر برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنند.
تورم مچ پا

نشانه های درد واریسی

 •  نشستن و ایستادن طولانی باعث تشدید درد واریس در پا می شود.
 •  با بالا گرفتن پاها، مانند حالتی که پاها را به دیوار تکیه دهید درد پاها کمتر می شود.
 •  درد واریس به صورت سنگینی و خستگی پا هم توصیف میشود. این احساس ناخوشایند در ساعات پایانی روز تشدید می شود.
 •  درزمان خواب بیماران واریسی ممکن است تکان های شدید در پا که به نام سندرم پای بیقرار شناخته می شود و نیز از گرفتگی عضلات شکایت داشته باشند.

آیا واریس باعث ورم پا می شود؟

در مواردی که درد به مدت طولانی تداوم می یابد ممکن است با نشانه های دیگر مثل ورم پا به خصوص در قسمت مچ پا و نیز تغییر رنگ پوست همراه شود.

چگونه از درد واریس خلاص شویم؟

در ادامه می خواهیم راهکار هایی ارائه دهیم که درد پای شما کاهش یابد.

1) بالا گرفتن پاها

بالا گرفتن پا برای درد واریس

یکی از ساده ترین و موثرترین روشها برای تسکین درد واریس بالا گرفتن پاهاست. می توانید پایتان را به دیوار تکیه دهید یا در حالت درازکش روی تخت سه تا 4 بالش زیر پایتان قرار دهید و حداقل 15 دقیقه در این وضعیت بمانید. همه این کارها برای حرکت خون به سمت قلب مفیدند و دریچه های وریدی در این وضعیت بهتر می توانند عملکردشان را انجام دهند.
 
در خانمهای باردار مبتلا به واریس بارداری هم بالا قرار دادن پاها توصیه می شود تا چند بار در روز برای پیشگیری از ورم و سنگینی پاها اینکار را انجام دهند.

2) ورزش و کشش پاها

نرمش های کششی و تقویت عضلات ساق پا را چند بار در روز تکرار کنید تا به کاهش درد پاها کمک کند.
 

اگر به دنبال آموزش نرمش هایی جهت تقویت ساق پا و تسکین درد پا هستید  می توانید بر روی دکه زیر کلیک نمایید.

درمان واریس پا با ورزش 

 
تا حد امکان پاهایتان را حرکت دهید . اینکار بخصوص در سفر های طولانی هوایی یا با اتومبیل که جای پا تنگ است ضروری است تا هم از ایجاد ترومبوز در افراد مستعد جلوگیری کند هم اینکه ورم و درد واریس را کم کند.
 
اگر شغل شما از دایره حرکتی محدود برخوردار است یعنی دائم نشسته یا بی حرکت یکجا ایستاده اید . بهتر است هر 30 دقیقه یکبار تغییر وضعیت دهید و پاهایتان را حرکت دهید.
 
نوشیدن مایعات و آب کافی در طول روز، داشتن فعالیت بدنی به سلامت سیستم گردش خون کمک می کنند.
شستشن پاها با آب سرد
 

3) شستشن پاها با آب سرد

یکی از سوالاتی که بیماران می پرسند اینست که آیا شستن پاها با آب سرد می تواند مانع واریس شود؟ در واقع شستن پاها با آب سرد برای رفع ورم و درد واریس بسیار مناسب است اما مانع از پیشرفت واریس نخواهد شد.
 
دمای پایین آب سرد باعث قوام و استحکام جدار وریدها می شود و اینکار هم برای کاهش درد و سنگینی پاها بعد یک روز کاری کمک می کند هم اگر بیمار بخاطر واریس دچار گرفتگی عضلات در خواب است می تواند با این راهکار مشکل را تسکین دهد.
 
دوش آب گرم بالعکس اثر منفی دارد و نباید با آب گرم فرد واریسی دوش بگیرد یا در وان آب گرم برای طولانی مدت بنشیند. آب گرم ورم و درد واریس را تشدید می کند.
 

 درمان درد واریس پا

خوشبختانه روشهای جدید درمان واریس پا مانند درمان واریس با لیزر یا درمان واریس با روش رادیوفرکانسی می توانند بخوبی درد پا را تسکین دهند. این روشها علایمی همچون احساس سنگینی، خستگی و گرفتگی عضلات درپا را رفع می کنند و در بهبود کیفیت زندگی بیماران نقش بسزایی دارند.
 
اما اگر بخواهیم به صورت دائمی راهی برای رهایی از درد واریس به شما پیشنهاد کنیم قطعا این راه درمان واریس با یکی از روشهای استاندارد و به روز در دنیا است. درمان واریس با لیزر یا درمان واریس با روش رادیوفرکانسی به طور کامل شمارا از درد واریس رهایی می بخشد . بدون اینکه دیگر نیاز به پوشیدن جوراب و تحمل جوراب در طول روز داشته باشید می توانید با این دردها چیره شوید.
برای درمان واریس پا می توانید از روش درمان خانگی واریس پا استفاده کنید. در این روش از درمان هایی مانند نارون کوهی ، روغن زیتون ، سرکه سیب و … استفاده می شود.
 

پیشگیری از درد واریس پا

 
 • مانند همه دردهای مزمن، پیشگیری از اهمیت بسزایی برخوردار است. پوشیدن جوراب واریس مناسب که مطابق سایز و شکل اندام فرد تجویز شده باشد می تواند از بروز درد واریس جلوگیری کند.
 
 • بعلاوه پوشیدن جوراب در طول روز از گرفتگی عضلات ساق پا در هنگام خواب هم جلوگیری می کند. جوراب مانع تجمع مایعات میان بافتی و سموم در پاها می شود و در نتیجه باعث راحتی پاها در حین خواب می گردد.
 
 • بهتر است جوراب از زمان برخاستن از بستر در صبح پوشیده شود و تا آخر شب استفاده گردد.
 
 • کفش پاشنه بلند و لباس تنگ تا جای ممکن استفاده نشود. پوشیدن این موارد باعث فشار مضاعف به وریدها می شود. لباس تنگ حتی ممکن است باعث تنگی و انسداد در مسیر ورید در برخی قسمتها شود و جریان طبیعی خون را با محدودیت مواجه کند. توصیه می شود کفش و لباس راحت بخصوص در زمانیکه همه روز سرپا هستید و کارتان زیاد است  به تن کنید.

درد واریس زانو و  پشت زانو

معمولا درد واریس در ناحیه زانو در پشت زانو شدید تر می شود. ممکن است درد زانو به علت ساییدگی باشد. زمانی می توان قطعی تشخیص داد  درد به علت واریس زانو است که سونوگرافی داپلر انجام شود. در این صورت بر اساس نوع واریس پزشک به شما روش های درمانی را پیشنهاد می دهد.

آیا درد زانو به علت واریس پا ایجاد می شود؟

درد واریس با درد زانو متفاوت است و معمولا علت درد زانو به دلایل دیگر بروز میکندو اما جالب است که تقویت عضله ساق پا برای هر دو نوع درد می تواند مفید باشد.

35سالە هستم و مدتی هست پاهایم درد زیادی دارند هم زانو و هم اطراف زانو بخصوص پای چپ ممنون میشم راهنمایی کنید؟

جواب دکتر اقدسی : یکی از دلایل مهم دردهای اطراف زانو مشکلات ناشی از مفصل زانو و رباطهای اطراف آن است تقویت عضلات نگهدارنده زانو به مقدار زیاد از این دردها پیشگیری میکند. درد شما به احتمال زیاد بعلت واریسها نیست توصیه میکنم

 1. کنترل وزن داشته باشید وزن بالا زانو ها را دچار آسیب می کند.
 2. از دستشویی فرنگی استفاده کنید.
 3. روی زمین ننشینید. چهار زانو نشستن برای شما خوب نیست.
 4. ارتوپد مراجعه کنید.
 5. در زمان مناسب حضوری مراجعه کنید تا برای واریسهایتان هم کاری کنیم.

 

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانم ۳۵ ساله هستم خیاطی میکنم حدود ۸ ساعت در روز روی صندلی مینشینم مدتیه با سرد شدن هوا زانودردم شدت بیشتری پیدا کردهپشت زانو رگ برجسته ندارم اما رگهای عنکبوتی اطراف زانو داشتم و جدیدا روی ساق پا هم پیدا شده در طول روز و موقع خواب به شدت درد دارم یعنی ۱ ثانیه هم دردش قطع نمیشه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   نشستن زیاد و کم تحرکی میتواند عامل پیدایش واریس های عنکبوتی باشد اما این واریس ها عامل درد پای شما نیست،این نوع واریس درد و عارضه ای ایجاد نمیکند و درمان انها جنبه زیبایی دارد .

   برای درد توصیه میکنم حضورا با یک روماتولوژیست مشورت کنید .

 • تصویر کاربر یلدا جمعه ۳۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۰ سالمه یه سالی میشه متوجه شدم واریس طنابی قسمت زانو دارم و درد شدید مچ پا و ورم کل پا دارم به دکتر عروق مراجعه کردم دوتا نظر مختلف داشتن با عمل یا تزریق و تجویز کردن فعلا جوراب بپوشم حدود ۶ ماه پوشیدم جوراب میپوشم درد کمه اما وقتی نپوشم درد زیاد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از نقاط واریسی پای خود به همراه مدارک پزشکی که دارید مثل سونو داپلر برای ما در واتس اپ 09365066105عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر گل یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من چند سالی هست پادرد دارم . رگهای ریز بنفش روی برخی قسمت پا هست ولی خیلی ظریف. نمی دانم پادردم به خاطر واریس یا نه؟ آزمایش قند و ویتامین دی و ... دادم سالمه خدا شکر. کل پام درد میکنه بعضی موقعه یه قسمتش بیشتر .دست میزنم انگار ضربه بهش وارد شده دردش اینطوری. از پله ها که عاجزم بالا برم . پشت ساق پام انگار رگش کشیده باشه . کف پام درد میکنه. وقتی صبح از خواب بیدار میشم پام روی زمین میزارم احساس درد بیشتری در کف پام دارم . بعضی موقع بیقراره که شبها شده که پام تکان میدم تا میخوابم . مچ پا وقتی می چرخونم بعضی موقع صدا میده.وقتی راه میرم مخصوصا سراشیبی پاهام انگار نمی تونم من بکشه.انگار نیرو نداره و احساس خستگی شدید میکنم. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   به نظر نميرسد مشکل عروقي مطرح باشد
   با روماتولوژيست مشورت كنيد

 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ساق پای سمت راستم سفت میشه دردش میزنه به پشت زانوم. مچ پای سمت چپم درد دارم و وقتی بلند میشم چند قدم اول پاشنه پام به شدت درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   با متخصص ارتوپد یا روماتولوژی مشورت کنید مشکل عروقی نیست 

 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چند وقت هست که دچار واریس شدم
  به دکتر عراق مراجعه کردم و گفتن باید عمل جراحی بشی اما چون گفتن به سرعت لازم نیس ،من هم چند ماه عقب انداختم و جوراب واریس پوشیدم
  اما جدیدا درد پشت زانو دارم جوری که می ایستم پشت زانو تیر می کشه و خیلی ناراحت کننده هست
  سن من ۲۲ سال
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   اگر سونوگرافی دارید به همراه چند عکس از وضعیت ظاهری پای خود برلی ما اینجا یا در واتس اپ یا تلگرام 09365066105 بفرستید که راهنمایی بهتری به شما ارايه کنیم 

 • تصویر کاربر کاربر یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر,من تقریبا 9ماه هست که درد خیلی آزار دهنده و شدیدی رو در قسمت بافت نرم باسن سمت چپ دارم که از باسن شروع میشه و تا زیر زانو و نهایت به زیر مچ پا و قسمت زیر قوزک پا کشیده میشه,درد با سوزش و کشیدگی رگ پا همراه است,درد بیشتر نیمه شب تا نزدیکای ظهر شدید است بطوریکه اصلا شب نمیتونم بخوابم و از درد به خودم میپیچم. MRI از لگن و کمر هم دادم مشکل سیاتیک و دیسک نبوده و از نظر لگنی هم مشکلی نداشتم. از نظر واریس هم سونوگرافی از پا انجام دادم.ایشون گفتن که واریس عمقی دارم ولی این درد نمیتونه مربوط به واریست باشه. میخواستم راهنماییم کنید که این درد میتونه ریشه واریس پا یا واریس لگنی داشته باشه؟ لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   معمولا درد واريس پا يا لگن اينگونه نيست،میتوانید برای بررسی بیشتر در زمان مناسب حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید 

   تلفن های وقت دهی ۰۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷

 • تصویر کاربر مبینا جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۹سالمه چند ماهیه وزنم شده ۶۸کیلو قدمم ۱۵۶روی ران پام شبیه ترک هست زرشکی بودکه تاحدودی سفیدشدن الان رفتم سرکار پاهام ب شدت دردمیکنه گزگز میکنه و ران پام تیرمیکشه ۱هفتس که سرکارمیرم دردپام بیشترشده انگار دوتا وزنه بستن ب پاهام بعضی وقتا کبودی های ابی یا بنفش خیلی کمرنگ روی پاهام ایجاد میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   لطفا برای ما از وضعیت و حالات ایجاد شده در پاتون چند عکس اینجا یا به واتس اپ با تلگرام09019746344  بفرستید که با توجه به انها مشاوره بهتری به شما ارائه شود 

 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من برای مشاوره پیش شما امدم بعد از اینکه رگها رو دیدید گفتید نیاز به دو جلسه تزریق هست و بعد از هر بار تزریق ۱۰ روز جوراب واریس بپوشم . سوالی که داشتم این بود که بعد از هر بار تزریق رگهایی که تزریق شدن کبود میشن؟
  اگر بله تا چه مدت کبودی باقی می ماند؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام کبودی بعد تزریق ایجاد می شود و بین 2 هفته تا یک ماه برای رفع اثرات بعد تزریق زمان نیاز هست . معمولا 2 هفته طول می کشد تا کبودی ازبین برود 

 • تصویر کاربر عزيزي سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتربنده ٣٨سال سن دارم در ناحيه ران داراي واريس به شكل پراكنده هستم به رنگ بنفش كمرنگ كه جديدا هم دردناك شده مخصوصا چون سركارم اكثرا ايستاده هستم ايا روشي براي درمان قطعي وجود دارد وهزينه درمان چقدر است ؟لطفا ادرس وشماره تماس خودتون هم بفرماييد كه من مزاحمتون بشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام برای درمان رگهای عنکبوتی  بنفش رنگ اسکلروتراپی یا همان تزریق و یا روش لیزر سطحی انجام می شود

   شماره کلینیک 02122819276-7 

   با این روشها معمولا رگها و ظاهر پا بهتر میشود  

 • تصویر کاربر ارسلان جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتی است که از خدمت برگشتم پای راستم یه رگه قلمبه ی واریسی داشت الان حس میکنم میخاد دوتا بشه گاهی اوقاتم کمی دردداره باید چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام عکس از پا بفرستید

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر