درد واریس چگونه است؟

با وجود آنکه واریس علت بسیاری از پا دردهاست کمتر به آن توجه می شود. شاید بتوان ادعا کرد بیشتر افراد واریس را رگهای برجسته و متورم می دانند و کسی در اولین نگاه به درد واریس اشاره نمی کند.

آیا واریس درد دارد؟

 مسلما شما هم تاکنون در بین دوستان و اقوام خود افرادی را سراغ دارید که از پا درد نالان هستند و هنوز علتی مشخص برای درد پا نمی شناسند. درد پا دلایل متعددی دارد. در این مقاله ابتدا به سوالاتی در مورد علت های نسبتا شایع درد ساق پا می پردازیم. سپس چگونگی درد واریس پا ، راه های مدارا با پادرد واریسی و نیز پیشگیری از بروز واریس  آن را پاسخ می دهیم.

درد واریس پا چگونه است؟

معمولا درد واریس پا در شب بسیار زیاد می شود و رگ های وریدی بیرون زده و متورم می شوند. اما نمی توان ئگفت هر دردی در پا نشان دهنده واریس پا است . درد پا علل مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

ورم پا

علت پا درد چیست؟

درد ساق پا به علل مختلفی می تواند بروز کند انواع درد در سه دسته درد با ریشه عصبی ، اسکلتی-عضلانی، یا وریدی  یا تلفیقی از این علت ها طبقه بندی می شوند.

درد های اسکلتی عضلانی پا

 مانند صدای مفاصل ، مثل صداهایی که از مفصل زانو یا مچ پا شنیده می شود این علائم می تواند نشانه آرتروز و درگیری اتوایمن در مفاصل باشد.

دردهای عصبی پا

مانند سندرم پای بی قرار که به صورت تکانهای ناخودآگاه پا به خصوص در زمان خواب شناخته می شود یا نوروپاتی زمینه برخی بیماریها مثل دیابت می توان اشاره کرد. دردهای عصبی حتی در زمان استراحت هم تداوم دارند.

درد های ناشی از تجمع اسید لاکتیک پا

اگر اهل ورزش هستید و تحرک دارید بخشی از پا درد شما می تواند مربوط به تجمع اسید لاکتیک باشد این درد خطری ندارد امادر کل آزار دهنده است برای تقلیل این درد بهتر است در حین ورزش استراحت داشته باشید.

درد با ریشه عروقی در پا

که می توان به درد ناشی از بیماریهای شریانی محیطی، وجود انسداد یا تنگی وریدها در نتیجه ترومبوز و نیز واریس اشاره کرد.
معمولا درد ناشی از لخته یا همان ترومبوز ناگهانی است و با تورم همراه است.

چطور بفهمیم واریس باعث درد پا شده است؟

 متاسفانه نمی توان به سادگی تشخیص داد علت درد پا از چیست. بسیاری از افراد فکر می کنند همین که رگ متورم روی پاهایشان نیست یعنی واریس ندارند. در حالیکه نوع خطرناک واریس معمولا از نظر ظاهری با رگ متورم روی پا مشخص نمی شود.
 خیلی از بیماران رگ واضحی روی پا ندارند ولی در واقع مبتلا به واریس عمقی هستند. نداشتن رگ متورم در خیلی از موارد باعث تشخیص دیر هنگام واریس می شود.
برای اینکه مطمئن شوید درد پا به خاطر واریس است باید از روش های تشخیص واریس مانند سونوگرافی داپلر وریدی و معاینه توسط پزشک متخصص واریس پا استفاده کنید اما پا درد واریسی ویژگی هایی دارد که به بیماران کمک می کند تا زودتر برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنند.
تورم مچ پا

نشانه های درد واریسی

 •  نشستن و ایستادن طولانی باعث تشدید درد واریس در پا می شود.
 •  با بالا گرفتن پاها، مانند حالتی که پاها را به دیوار تکیه دهید درد پاها کمتر می شود.
 •  درد واریس به صورت سنگینی و خستگی پا هم توصیف میشود. این احساس ناخوشایند در ساعات پایانی روز تشدید می شود.
 •  درزمان خواب بیماران واریسی ممکن است تکان های شدید در پا که به نام سندرم پای بیقرار شناخته می شود و نیز از گرفتگی عضلات شکایت داشته باشند.

آیا واریس باعث ورم پا می شود؟

در مواردی که درد به مدت طولانی تداوم می یابد ممکن است با نشانه های دیگر مثل ورم پا به خصوص در قسمت مچ پا و نیز تغییر رنگ پوست همراه شود.

چگونه از درد واریس خلاص شویم؟

در ادامه می خواهیم راهکار هایی ارائه دهیم که درد پای شما کاهش یابد.

1) بالا گرفتن پاها

بالا گرفتن پا برای درد واریس

یکی از ساده ترین و موثرترین روشها برای تسکین درد واریس بالا گرفتن پاهاست. می توانید پایتان را به دیوار تکیه دهید یا در حالت درازکش روی تخت سه تا 4 بالش زیر پایتان قرار دهید و حداقل 15 دقیقه در این وضعیت بمانید. همه این کارها برای حرکت خون به سمت قلب مفیدند و دریچه های وریدی در این وضعیت بهتر می توانند عملکردشان را انجام دهند.
در خانمهای باردار مبتلا به واریس بارداری هم بالا قرار دادن پاها توصیه می شود تا چند بار در روز برای پیشگیری از ورم و سنگینی پاها اینکار را انجام دهند.

2) ورزش و کشش پاها

نرمش های کششی و تقویت عضلات ساق پا را چند بار در روز تکرار کنید تا به کاهش درد پاها کمک کند.

اگر به دنبال آموزش نرمش هایی جهت تقویت ساق پا و تسکین درد پا هستید  می توانید بر روی دکه زیر کلیک نمایید.

درمان واریس پا با ورزش 

تا حد امکان پاهایتان را حرکت دهید . اینکار بخصوص در سفر های طولانی هوایی یا با اتومبیل که جای پا تنگ است ضروری است تا هم از ایجاد ترومبوز در افراد مستعد جلوگیری کند هم اینکه ورم و درد واریس را کم کند.
اگر شغل شما از دایره حرکتی محدود برخوردار است یعنی دائم نشسته یا بی حرکت یکجا ایستاده اید . بهتر است هر 30 دقیقه یکبار تغییر وضعیت دهید و پاهایتان را حرکت دهید.
نوشیدن مایعات و آب کافی در طول روز، داشتن فعالیت بدنی به سلامت سیستم گردش خون کمک می کنند.
شستشن پاها با آب سرد

3) شستشن پاها با آب سرد

یکی از سوالاتی که بیماران می پرسند اینست که آیا شستن پاها با آب سرد می تواند مانع واریس شود؟ در واقع شستن پاها با آب سرد برای رفع ورم و درد واریس بسیار مناسب است اما مانع از پیشرفت واریس نخواهد شد.
دمای پایین آب سرد باعث قوام و استحکام جدار وریدها می شود و اینکار هم برای کاهش درد و سنگینی پاها بعد یک روز کاری کمک می کند هم اگر بیمار بخاطر واریس دچار گرفتگی عضلات در خواب است می تواند با این راهکار مشکل را تسکین دهد.
دوش آب گرم بالعکس اثر منفی دارد و نباید با آب گرم فرد واریسی دوش بگیرد یا در وان آب گرم برای طولانی مدت بنشیند. آب گرم ورم و درد واریس را تشدید می کند.

 درمان درد واریس پا

خوشبختانه روشهای جدید درمان واریس پا مانند درمان واریس با لیزر یا درمان واریس با روش رادیوفرکانسی می توانند بخوبی درد پا را تسکین دهند. این روشها علایمی همچون احساس سنگینی، خستگی و گرفتگی عضلات درپا را رفع می کنند و در بهبود کیفیت زندگی بیماران نقش بسزایی دارند.
اما اگر بخواهیم به صورت دائمی راهی برای رهایی از درد واریس به شما پیشنهاد کنیم قطعا این راه درمان واریس با یکی از روشهای استاندارد و به روز در دنیا است. درمان واریس با لیزر یا درمان واریس با روش رادیوفرکانسی به طور کامل شمارا از درد واریس رهایی می بخشد . بدون اینکه دیگر نیاز به پوشیدن جوراب و تحمل جوراب در طول روز داشته باشید می توانید با این دردها چیره شوید.
برای درمان واریس پا می توانید از روش درمان خانگی واریس پا استفاده کنید. در این روش از درمان هایی مانند نارون کوهی ، روغن زیتون ، سرکه سیب و … استفاده می شود.

پیشگیری از درد واریس پا

 • مانند همه دردهای مزمن، پیشگیری از اهمیت بسزایی برخوردار است. پوشیدن جوراب واریس مناسب که مطابق سایز و شکل اندام فرد تجویز شده باشد می تواند از بروز درد واریس جلوگیری کند.
 • بعلاوه پوشیدن جوراب در طول روز از گرفتگی عضلات ساق پا در هنگام خواب هم جلوگیری می کند. جوراب مانع تجمع مایعات میان بافتی و سموم در پاها می شود و در نتیجه باعث راحتی پاها در حین خواب می گردد.
 • بهتر است جوراب از زمان برخاستن از بستر در صبح پوشیده شود و تا آخر شب استفاده گردد.
 • کفش پاشنه بلند و لباس تنگ تا جای ممکن استفاده نشود. پوشیدن این موارد باعث فشار مضاعف به وریدها می شود. لباس تنگ حتی ممکن است باعث تنگی و انسداد در مسیر ورید در برخی قسمتها شود و جریان طبیعی خون را با محدودیت مواجه کند. توصیه می شود کفش و لباس راحت بخصوص در زمانیکه همه روز سرپا هستید و کارتان زیاد است  به تن کنید.

درد واریس زانو و  پشت زانو

معمولا درد واریس در ناحیه زانو در پشت زانو شدید تر می شود. ممکن است درد زانو به علت ساییدگی باشد. زمانی می توان قطعی تشخیص داد  درد به علت واریس زانو است که سونوگرافی داپلر انجام شود. در این صورت بر اساس نوع رگ های وریدی پزشک به شما روش های درمانی را پیشنهاد می دهد.

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عزيزي سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتربنده ٣٨سال سن دارم در ناحيه ران داراي واريس به شكل پراكنده هستم به رنگ بنفش كمرنگ كه جديدا هم دردناك شده مخصوصا چون سركارم اكثرا ايستاده هستم ايا روشي براي درمان قطعي وجود دارد وهزينه درمان چقدر است ؟لطفا ادرس وشماره تماس خودتون هم بفرماييد كه من مزاحمتون بشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام برای درمان رگهای عنکبوتی  بنفش رنگ اسکلروتراپی یا همان تزریق و یا روش لیزر سطحی انجام می شود

   شماره کلینیک 02122819276-7 

   با این روشها معمولا رگها و ظاهر پا بهتر میشود  

 • تصویر کاربر ارسلان جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتی است که از خدمت برگشتم پای راستم یه رگه قلمبه ی واریسی داشت الان حس میکنم میخاد دوتا بشه گاهی اوقاتم کمی دردداره باید چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام عکس از پا بفرستید

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر نوشين جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما،آقاي دكتر بنده ٤١ ساله هستم و از زمان بارداري گرفتار رگهاي واريسي طنابي پيشرفته شدم وحدود٢سال پيش RF انجام دادم اما متاسفانه الان مجدد شاهد رگهاي متورم پشت زانو و ساق بهمراه درد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام / لطفا عکس از پا - وزن و قد را ارسال کنید

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر تینا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا با بیمه تکمیلی دی طرف قرارداد هستید؟خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   خیر با بیمه دی قرارداد نداریم/ با تلفن 09101939073 آقای محمدی در مورد بیمه می توانید مشورت کنید . در ضمن عکس از پا بفرستید که اساسا مشخص شود روش درمان شما را بیمه تقبل می کند یا خیر ( ابتدا به واتس اپ 09019746344 ) عکس پا در حالت ایستاده ارسال کنید

 • تصویر کاربر Mahmah پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۱ سالمه و روی ساق هردوپام یکی دوتا رگ برجسته هست. (خارج از کشور هسنم) پیش دکتر رفتم برام دوپلر نوشت و نتیجه نشون داد که رگ های من قطری دو برابر بیشتر از حد نرمال داره. خود دکتر هم تعجب کرد چون من هیچ دردی هم ندارم. دکتر گفت باید جراحی بشی و نوع جراحی کلاسیک saphena vein stripping رو پیشنهاد دادن. اما با توجه به تحقیقاتی که من از اینترنت کردم روشهای راحتتری هم هست. ولی دکتر گفتن احتمال برگشت رگ واریسی به این روش کمتره. میخواستم بپرسم ایا اصلا من جراحی لازم دارم؟ ممکنه دوپلر اشتباه باشه؟ یا اگر لازمه شما کدام روش رو توصیه میکنین؟ بیمه تکمیلی هم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام- لطفا وقت بگیرید و تشریف بیاورید 02122819276-7 در خصوص این موارد بایستی بعد معاینه تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من از درد واریس خیلی رنج میبرم آرایشگرم ۳۰ سالمه میشه دارویی برای درمان درد واریس معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام ، حتما از جوراب واریس کلاس یک زیر زانو در ر کار به صورت روزانه استفاده شود 

 • تصویر کاربر بيتا دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ايا رگهاي واريس و عنكبوتي روي پا درمان ميشه كه اين شكل بد طاهري از بين بره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام خوشبختانه بله . روش اسکلروتراپی ولیزر سطحی به شما کمک می کند تا به میزان قابل ملاحظه ای این رگها کم شوند و از نظر ظاهری ، زیبایی پاها برگردد. برای مشاوره در خصوص روش درمان عکس پا ها را در حالت ایستاده و نورکافی در زوایای مختلف بگیرید . عکس از پشت پا- جلو و کناره های پا و همینجا بگذارید. اگر نتوانستید به از دکتر بپرسید سایت ارسال کنید به شماره 09019746344 واتساپ یا تلگرام ارسال نمایید تا به شما مشاوره بدهیم

    

 • تصویر کاربر شایان یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، بنده حدودا 3 سال پیش از یه فاصله دو پله ای حدودا 30 سانتی بر روی لایه بیرونی پام افتادم زمین ، آن شب درد زیادی نداشتم، تونستم راه برم و رفتم کارهامم انجام دادم و مشکلی نداشتم حدودا دوسال هم در حد حرفه ای بدنسازی کار کردم و پام اذیتم نمیکرد ولی از اول امسال ناحیه نزدیک مچ پام زیر قوزک مقداری ورم کرده ، رگ های رنگی ازش پدیدار شده و درد میکنه و فاصله های زیاد رو چه پیاده روی و چه دوئیدن رو نمیتونم برم، دکتر ارتوپد دولتی رفتم بدون عکس انداختن فقط قرص کلسیوم و پماد پیروکسیکام نوشت برام، دکتر خصوصی هم ام آر آی نوشت که قرار هست امشب ببرم تا بهم نظرشو بگه ببینم مشکلی هست یا نه از نظر ارتوپد، در این سایت مطالعه کردم که رگ های رنگی، ورم و درد مچ پا خستگی و سنگینی پا (که من تقریبا همه اشون رو در کنار زوق زوق کردن دوره ای لایه داخلی پام دارم) از علائم واریس پا می باشد. می خواستم ببینم آیا با این علائمی که من دارم آیا امکانش هست که در صورتی که مشکل ارتوپدی نباشه از واریس پا باشه و برای درمانش باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   متخصص قلب و عروق و عروق می توانید تشریف ببرید. می توانید از شماره 02122819276-7 اگر ساکن هران هستید وقت بگیرید و تشریف بیاورید

 • تصویر کاربر ریحان دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر
  بنده حدودا چند ماهی میشه که پاهام کوفته و خسته است است .وقتی پاهام از صندلی اویزونه این حالت بدتره
  هنگام خواب بهترم
  دردش طوریه که انگار از کوه رفتم بالا.
  روی پوست پاهام ورم یا تیرگی وجو نداره .
  ولی برای خودم جای سواله که چرا پاهام همیشه خسته است
  ایا من دچار واریس پا شدم
  سی و پنج ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   به صورت قطعی نمی توان گفت علت خستگی پا شما واریس است. نیاز به بررسی و معاینه برای پاسخ به این سوال است

 • تصویر کاربر کیوان یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من معلم هستم
  بنابر این همیشه ایستاده هستم
  پادرد مزمن دارم هردو پا اونم از آشیل پا تا انتهای ران وقتی ماهیچه ها رو فشار میدم دردش کمتر میشه
  این یعنی واریس دارم؟
  ممنون از پاسخی که میدید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   سلام .علل متعددی می تواند درد مزمن عضلانی بدهد. واریس یکی از علتها می تواند باشد. برای بررسی نیاز به اطلاعات بیشتر هست؟ سن- وزن و قد، آیا رگ واریسی مشخص روی پا دارید ؟ آیا درد با بالا گرفتن پاها کم می شود؟ و .... بهتر است این توضیحات را ارسال کنید و عکس از ظاهرپا (پشت- جلو و کنارها ارسال بفرمایید.)

   همچنین برای درهای مزمن عضلانی خوب است به  متخصص روماتولوژی مراجعه بفرمایید.

درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر