چگونه فشار خون بالا (قاتل خاموش) را پایین بیاوریم؟

فهرست موضوعات

فشار خون بالا یا پرفشار خون زمانی پیش می آید که  فشار خون پمپ شده در شریان ها بیشتر از حد معمول باشد. این بیماری شایع است ولی از آنجایی که در بسیاری از موارد بیمار از مشکل خود ابراز بی اطلاعی می کند به فشارخون بالا لقب قاتل خاموش داده شده است.

وقتی فشار بالا می رود قلب را وادار به کار سخت تر می کند. هر چقدر سن بالاتر می رود، احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز بالا می رود. با گذشت زمان، فشار خون بالا کنترل نشده اغلب منجر به مشکلات جدی سلامتی (بیماری قلبی، سکته مغزی، و بیماری کلیوی) می شود.

انواع فشار خون بالا

فشار خون کمتر از ١٢٠/٨٠ نرمال تلقی می شود. بالاتر بودن هرکدام از آنها یعنی فشار سیستولی بالاتر از ١٢٠ و فشار دیاستولی بالاتر از ٨٠ را بعنوان فشار خون بالا محسوب شده و تا سه مرحله طبقه بندی می شود.

1) فشار سیستولی بین 120 تا 129 و دیاستولی کمتر از 80

که به این حالت فشار خون بالا رفته گفته می شود. اگر اقدامات پیشگیرانه صورت نگیرد، فرد مبتلا در معرض بیماری پر فشاری خون قرار می گیرد. نیاز به تغییر در شیوه زندگی شامل بر رژیم غذایی،فعالیت بدنی، تغییر عادات نادرست و کاهش وزن وجود دارد.

2) بیماری فشارخون بالا درجه یک

فشارخون سیستولی بین 130-139 و دیاستول 80 تا 89 میلیمتر جیوه گفته می شود.

3) بیماری فشارخون بالا درجه دو

فشارخون شدید که به فشارخون بالای 140 سیستولی و فشار دیاستولی بالی 90 اطلاق می شود.

علائم فشارخون بالا چیست؟

در اغلب مبتلایان به فشار خون بالا هیچ علامتی وجود ندارد. در واقع افرادی که فشار خون بالا دارند علی رقم امکان آسیب ناشی از فشار خون بالا به قلب، کلیه ها، چشم ها، مغز و گردش خون ممکن است متوجه آن نباشند و آن را احساس نکنند. شما می توانید سال ها پرفشاری خون داشته باشید و ندانید. ولی یکبار که معاینه شوید و پزشک به شما بگوید فشارتان بالا رفته متعجب بپرسید پس چرا من نفهمیدم؟!
این مسئله لزوم اندازه گیری فشار خون به صورت ادواری و در معاینات معمول را مشخص می کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است این علائم را تجربه کنند.
  • سردرد
  • تاری دید
  • سرگیجه
  • تنگی نفس

علائم فشارخون بالا

دو عدد ذکر شده برای فشار خون نشانه چیست؟

اعداد فشارخون نشان دهنده سختی و مقاوت نسبت به جریان خون در سرخرگ ها در بدن است.

رقم قابل قبول و طبیعی فشارخون اعداد کمتر  از 80/120 هستند. ارقام بیشتر نمایانگر فشار خون بالا ست.

وقتی فشار خون شما برای مثال 70/125 است که به صورت 12 رو 7  معمولا گفته می شود رقم اول فشار سیستولی  است که فشار زمان پمپ خون به  بدن توسط قلب را نشان می دهدو و دومین رقم فشار دیاستولی است که نشانه فشار زمان استراحت قلب است.

زنگ خطری به نام فشار خون بالا

احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در افراد با فشار خون بالا در مقایسه با افراد با فشار خون طبیعی ، بالاتر است.عوارض فشار خون

شرایط اضطرار در فشار خون بالا

اگر فشار سیستولیک شما بیش از 180 یا فشار دیاستولی شما بیش از 120 باشد، شما در معرض بحران فشار خون بالا هستید.

فشار خون بحرانی می تواند منجر به سکته مغزی، حمله قلبی و یا آسیب به کلیه شود.

به شما توصیه می کنیم چند دقیقه استراحت کنید و فشار خون خود را مجدد اندازه بگیرید. اگر هنوز هم زیاد است، به اورژانس 115 تلفن کنید. علائمی

شامل سردرد شدید، اضطراب و خونریزی بینی در فشار محدوده خطر دیده می شود. ممکن است احساس تنگی نفس داشته باشید یا از حال بروید.

 بیماران فشارخونیچه افرادی در معرض فشار خون بالا هستند؟

تا سن 45 سالگی آقایان بیشتر از خانم ها  به پر فشاری خون مبتلا می شوند. اما این  نسبت با بالا رفتن سن تغییر می کند . به طوریکه در 65 سالگی این خانمها هستند که بیش از آقایان گرفتار فشار خون بالا می باشند.

اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا به پر فشاری خون باشد شانس گرفتن فشارخون بالا در دیگر اعضا بیشتر می شود. همینطور این مشکل در بین دیابتی ها هم بیشتر دیده می شود.

علت ابتلا به فشارخون در بسیاری از افراد ناشناخته است. دربعضی بیماران هم علت بروز فشارخون بالا را به بیماری های کلیوی یا غدد آدرنال یا بیماری تیروئیدی نسبت می دهند.

چگونه فشار خون را پایین بیاوریم؟

مقدار مصرف نمک را در برنامه غذایی خود کم کنید. سدیم موجود در نمک باعث احتباس مایعات در بدن، بالار فتن حجم کار قلب و افزایش فشار خون می شود.

مقدار سدیم دریافتی روزانه را به سطح کمتر از 1500 میلی گرم در روز برسانید. برای اینکار لازم است به برچسب اطلاعات غذایی روی مواد غذایی بسته بندی شده دقت بیشتری داشته باشید. غذاهای فرآوری  شده از جمله اقلام پر سدیم در بین مواد خوراکی هستند.

خوردن آجیل و مغز های بو داده، انواع شور و ترشی ها، سوسیس و کالباس، دوغ ، کنسرو سبزیجاتو حبوبات یا کنسرو تن ماهی همگی مقدار سدیم زیادی را به بدن وارد می کنند.

کشک و پنیر پرنمک هم بهتر است از برنامه غذایی حذف و به جای آنها نوع بدون نمک جایگزین شود.

فشار خون عصبی

استرس فشارخون را بالا می برد. اما هنوز مدارکی دال بر  اثر استرس در بالا نگه داشتن فشار در دراز مدت وجود ندارد. برای کنترل استرس بهتر است عادات غلط  مانند رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل و سیگار را ترک کنید. همه این عادات با فشارخون بالا و بیماری های قلبی در ارتباط اند.

چاقی دور شکمی و فشار خون

چند کیلو اضافه وزن به  قلب شما فشار می آورد و شانس فشار خون بالا را افزایش  می دهد. به همین دلیل، رژیم های غذایی کاهش فشار خون روی کاهش انرژی دریافتی تمرکز ویژه ای دارند. شما می توانید مصرف غذاهای چرب و قند اضافی را با افزودن میوه ،سبزیی، مواد پروتئینی کم چرب ، و فیبر در رژیم غذایی خود کاهش دهید. حتی کاهش وزن 5 کیلویی هم می تواند اثرات چشمگیری داشته باشد.

الکل زیاده از حد می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود. برای همین لازم است نوشیدنی الکلی را کم کنید.

تاثیر نوشیدنی کافئین دار بر فشار خون

کافئین در مقدار کم مشکلی ایجاد نمی کند و شما می توانید هر روز یک تا دو فنجان قهوه میل کنید . بالا بردن فشار خون در مورد کافئین بصورت موقتی است و هنوز ارتباط کافئین با فشارخون بالا به صورت قطعی اثبات نشده است.

فشار خون در بارداری

فشارخون بالا در خانم های باردار

پرفشاری خون حاملگی می تواند مادرانی را گرفتار کند که هرگز فشار خون بالا نداشتند. این وضعیت در نیمه دوم بارداری اتفاق می افتد. اگر به حال خود رها شود، ممکن است پره اکلامپسی شود.

پره اکلامسی جریان خون و اکسیژن به جنین شما را محدود می کند و می تواند به کلیه ها و مغز شما آسیب برساند. پس از زایمان، فشار خون شما باید به سطح طبیعی خود بازگردد.

سرماخوردگی برخی داروها فشارخون را بالا می برند

داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا حاوی دکونژستانت می توانند باعث بالا رفتن فشارخون شوند. از دیگر داروها می توان به داروهای ضد درد NSAIDS ، استروئید ها و قرص ضد بارداری  وب عضی از داروهای ضد افسردگی  اشاره کرد. اگر فشار خون بالا دارید خودسرانه دارو از داروخانه نخرید. حتما با پزشک خود مشورت کنید تا فشارتان بالا نرود.

سندرم روپوش سفیدممکن است دکتر شما فشارخونتان را بالا ببرد!

بعضی بیماران فقط در مطب دکتر فشار خونشان بالا است. این مسئله ریشه در اضطراب دارد و به عنوان فشارخون ناشی از روپوش سفید خوانده می شود مثل کودکانی که با دیدن دکتری که روپوش سفید به تن دارد به یاد آمپول زدن و واکس می افتند!

برای بالا بردن دقت اندازه گیری فشار خون بهتر است فشار خون در خانه چک شود و به صورت مرتب در یک جدول یادداشت شود. این یادداشتها در زمان ملاقات پزشک برای قضاوت بهتر در خصوص شرایط بیمار در اختیار پزشک قرار داده شود. خوب است دستگاه فشار سنجتتان را به مطب ببرید و آنجا در حضور پزشکتان فشار خود را اندازه بگیرید تا اگر ایرادی در تکنیک اندزه گیری دارید همانجا پزشک به شما آموزش دهد.
فشار خون بالا در کودکان

فشار خون بالا در کودکان

این بیماری در بین بزرگسالان شایع است اما کودکان هم ممکن است به آن مبتلا شوند. مقادیر نرمال در کودکان بسته به سن و دختر یا پسر بودن و قد دارد. اما این مسئله بیشتر در کودکان با وزن اضافه یا با سابقه خانوادگی بیماری دیده می شود.

رژیم فشارخون

رژیم غذایی فشارخونی ها

رژیم غذایی DASH برای مبتلایان به پرفشاری خون طراحی شده است . در این رژیم از بیماران خواسته شده که تا می توانند سبزی، میوه و غلات سبوس دار ، لبنیات کم چرب، مرغ و ماهی و مغزها را مصرف کنند. در عین حال گوشت قرمز، چربی های اشباع مضر مثل انواع کره و ملرگارین و شیرینی جات را کنار بگذارند. در ضمن مقدار مصرف سدیم را با حذف غذاهای فراوری شده و نمکدان از سر سفره به حداقل برسانند.

رابطه ورزش و فشارخونبیشتر ورزش کنید

فعالیت بدنی منظم باعث کاهش فشار خون می شود. بزرگسالان باید حدود 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته داشته باشند. این فعالیت بدنی می تواند شامل باغبانی، راه رفتن سریع، دوچرخه سواری، و یا سایر ورزش های هوازی باشد. در ضمن حداقل 2 روز در هفته تمرین های مربوط به تقویت عضلات را انجام دهند و در این ورزشها همه عضلات بدن را درگیر کنند.

ورزش کردن برای کاهش فشار خونطب سنتی روشی برای کنترل فشارخون بالا

مراقبه می تواند با قرار دادن بدن در حالت استراحت عمیق، فشار خون را کاهش دهد. یوگا، تای چی، و تنفس عمیق همگی خوب هستند. این تکنیک های آرامش بخش را با اصلاح در شیوه زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش ترکیب کنید. لازم است متذکر شویم برخی گیاهان دارویی ممکن است با سایر داروهایی که شما مصرف می کنید، تداخل داشته باشند. برخی از گیاهان در واقع فشار خون را افزایش می دهند. در صورت مصرف مکمل های گیاهی یا مکمل های غذایی به پزشک خود اطلاع دهید.

گرفتن فشار خون

زندگی با فشار خون بالا

فرد مبتلا به فشار خون بالا اغلب تا آخر عمر این عارضه را خواهد داشت. برای کنترل مناسب فشارخون و پیشگیری از عوارض ناخواسته فشارخون بالا مهم است که داروهای خود را به موقع و طبق نظر پزشک مصرف کنید و مدام فشار خون خود را کنترل کنید. اگر فشار خون بالا تحت کنترل باشد، احتمال سکته مغزی، بیماری قلبی و نارسایی کلیه کاهش می یابد.

 کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ز جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر این عکس پای مادرمه خیلی پاش درد میکنه بخصوص پای راستش که همونجور که میبینید ورم کرده به نظرتون مشکلش چه جوری حل میشه

  البته روماتیسم مفصلی هم دارن ایشون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   مشكلات بيمار ارتباطي به عروق واريسي ندارد
   با متخصص روماتولوژي خودشان مشورت كنيد.

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   مشكلات بيمار ارتباطي به عروق واريسي ندارد
   با متخصص روماتولوژي خودشان مشورت كنيد.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دو ماهی میشه سینه ی سمت راستم از چپ بزرگ تر شده خیلی ناگهانی(درست زمان عادت ماهیانه)و به حال اول برنگشته
  اوایل خیلی سوزش و درد هم داشت مخصوصا سمت راست ولی بهتر شده بود
  اما از دیروز تا الان زیر سینه راستم درد دارم

  یکی دو هفته ای هم هست موقع دراز کشیدن دقت کردم یچیز سفتی زیر سینه راستم هست
  *ازدواجم نکردم
  میخوام بدونم دلیلش چیه و باید چیکار کنم
  اخه الان خارج از کشور هستم و اینجا شرایط اینکه مراجعه کنم پیش پزشک رو ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام با متخصص جراح عمومی بهتر است مشورت کنید

 • تصویر کاربر هانیه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم ۶۳ سالشه چند هفته است که کنار زبانش زخم شده و روی زبانش هم کبود شده دکتر گفته واریس زبانه. میخاستم بدونم درست گفتن؟ و درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام با متخصص گوش- حلق بینی مشورت کنید 

 • تصویر کاربر غدیری جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید .ایا جناب دکتر عمل جراحی نیز انجام میدهند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   اگر نيازبه جراحي باشد تيم درماني دکتر شامل فوق تخصص جراحي هم هستند. در بررسی از نزدیک یا ارسال عکس و جواب سونو گرافی می توان ضرورت انجام  عمل جراحی یا درمان با روشهای سرپایی را بررسی و پاسخ جامعتری ارایه کرد 

 • تصویر کاربر fahimeh چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به عدم كمبود كلسيم و ويتامين دي و غيره اينجانب دچار گرفتگي شديد عضلات پا به صورت مكرر در طي شب ميباشم
  لطفا راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام 

   توصیه می کنم یک متخصص روماتولوژی برای بررسی مراجعه کنید 

   دکتر فرهمند - بیمارستان فوق تخصصی مدائن می توانید مراجعه داشته باشید 

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دو ماه میشه قرص وارفارین مصرف میکنم و میل جنسی ام خیلی کم شده ایا از قرص وارفارین هست ؟ چیکار کنم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)

   وارفارين را طبق دستور داده شده ادامه بدهيد

 • تصویر کاربر Aida دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. مادر من حدود ۱ سال ورم پا داره و کم و زیاد میشه ولی جدیدن درد میکنه. حدود ۶ ماه پیش بخاطر امبولی بیمارستان بستری شده و چکاپ کامل داده وهیچ مشکلی نداشته. میخواستم راهنماییم کنید که چجوری پیگیری کنیم در ضمن مادرم دیابت کنترل شده دارد. پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)

   اگر مادر وزن بالا دارند کم کنند - در طول روز چند بار بنشینند یا دراز بکشند و زیر پاها بالش بگذارند تا از سطح بدن بالاتر قرار بگیرند. تکان و حرکت از مچ پاها به صورت خم و راست کردن پا برای ایشان توصیه می شود  در ضمن مصرف نمک قطع شود  .

 • تصویر کاربر Samuela دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آیا واریس روی شکم هم تشکیل میشه؟
  از شکم کشیده شده به سمت ران ها؟! این رگها آبی هستن ولی کاملا قابل مشاهده هستن و رگهای پهنی هستن اما برجسته نیست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام . لطفا مراجعه داشته باشید . با شماره 02122819276-7 وقت حضوری تعیین کنید و تشریف بیاورید

 • تصویر کاربر تینا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  بنده از حدود یک ماه زیر چشمم بعصی وقتا حالت ترکیدن حباب حس میکردم.
  و حالا زیر چشمم کنار بینیم یک رگ ورم کرده به وجود اومده.
  نمیدونم علتش چیه
  لطفا راهنمایی کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)

   احتياطا به چشم پزشك هم مراجعه شود. و اگر موردی نبود  شش ماه بعد مراجعه كنيد
   تا در صورت نياز رگ مورد نظر برداشته شود

    

 • تصویر کاربر حسين سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جهت مشاوره در خصوص واريس پا و نوبت دهي
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام - روش درمان شما تلفیق لیزر و فلبکتومی است. لیزر درون رگی ، در واقع اساس درمان واریس است و  مشکلات و ناراحتی ناشی از واریس  مانند سنگینی ، درد و خارش به مقدار زیادی برطرف می شود. و در  دراز مدت  ازعوارض ناخواسته واریس  پیشگیری به عمل می آید .

   درمان بدون نیاز به بیهوشی است و فقط با بیحسی موضعی در زمان کمتر از نیم ساعت انجام میشود. و در یک جلسه انجام میشود.

   تلفن شما به پذیرش منتقل شد

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر