چگونه فشار خون بالا (قاتل خاموش) را پایین بیاوریم؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

فهرست موضوعات

فشار خون بالا یا پرفشار خون زمانی پیش می آید که  فشار خون پمپ شده در شریان ها بیشتر از حد معمول باشد. این بیماری شایع است ولی از آنجایی که در بسیاری از موارد بیمار از مشکل خود ابراز بی اطلاعی می کند به فشارخون بالا لقب قاتل خاموش داده شده است.

وقتی فشار بالا می رود قلب را وادار به کار سخت تر می کند. هر چقدر سن بالاتر می رود، احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز بالا می رود. با گذشت زمان، فشار خون بالا کنترل نشده اغلب منجر به مشکلات جدی سلامتی (بیماری قلبی، سکته مغزی، و بیماری کلیوی) می شود.

انواع فشار خون بالا

فشار خون کمتر از ١٢٠/٨٠ نرمال تلقی می شود. بالاتر بودن هرکدام از آنها یعنی فشار سیستولی بالاتر از ١٢٠ و فشار دیاستولی بالاتر از ٨٠ را بعنوان فشار خون بالا محسوب شده و تا سه مرحله طبقه بندی می شود.

1) فشار سیستولی بین 120 تا 129 و دیاستولی کمتر از 80

که به این حالت فشار خون بالا رفته گفته می شود. اگر اقدامات پیشگیرانه صورت نگیرد، فرد مبتلا در معرض بیماری پر فشاری خون قرار می گیرد. نیاز به تغییر در شیوه زندگی شامل بر رژیم غذایی،فعالیت بدنی، تغییر عادات نادرست و کاهش وزن وجود دارد.

2) بیماری فشارخون بالا درجه یک

فشارخون سیستولی بین 130-139 و دیاستول 80 تا 89 میلیمتر جیوه گفته می شود.

3) بیماری فشارخون بالا درجه دو

فشارخون شدید که به فشارخون بالای 140 سیستولی و فشار دیاستولی بالی 90 اطلاق می شود.

علائم فشارخون بالا چیست؟

در اغلب مبتلایان به فشار خون بالا هیچ علامتی وجود ندارد. در واقع افرادی که فشار خون بالا دارند علی رقم امکان آسیب ناشی از فشار خون بالا به قلب، کلیه ها، چشم ها، مغز و گردش خون ممکن است متوجه آن نباشند و آن را احساس نکنند. شما می توانید سال ها پرفشاری خون داشته باشید و ندانید. ولی یکبار که معاینه شوید و پزشک به شما بگوید فشارتان بالا رفته متعجب بپرسید پس چرا من نفهمیدم؟!
این مسئله لزوم اندازه گیری فشار خون به صورت ادواری و در معاینات معمول را مشخص می کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است این علائم را تجربه کنند.
  • سردرد
  • تاری دید
  • سرگیجه
  • تنگی نفس

علائم فشارخون بالا

دو عدد ذکر شده برای فشار خون نشانه چیست؟

اعداد فشارخون نشان دهنده سختی و مقاوت نسبت به جریان خون در سرخرگ ها در بدن است.

رقم قابل قبول و طبیعی فشارخون اعداد کمتر  از 80/120 هستند. ارقام بیشتر نمایانگر فشار خون بالا ست.

وقتی فشار خون شما برای مثال 70/125 است که به صورت 12 رو 7  معمولا گفته می شود رقم اول فشار سیستولی  است که فشار زمان پمپ خون به  بدن توسط قلب را نشان می دهدو و دومین رقم فشار دیاستولی است که نشانه فشار زمان استراحت قلب است.

زنگ خطری به نام فشار خون بالا

احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در افراد با فشار خون بالا در مقایسه با افراد با فشار خون طبیعی ، بالاتر است.عوارض فشار خون

شرایط اضطرار در فشار خون بالا

اگر فشار سیستولیک شما بیش از 180 یا فشار دیاستولی شما بیش از 120 باشد، شما در معرض بحران فشار خون بالا هستید.

فشار خون بحرانی می تواند منجر به سکته مغزی، حمله قلبی و یا آسیب به کلیه شود.

به شما توصیه می کنیم چند دقیقه استراحت کنید و فشار خون خود را مجدد اندازه بگیرید. اگر هنوز هم زیاد است، به اورژانس 115 تلفن کنید. علائمی

شامل سردرد شدید، اضطراب و خونریزی بینی در فشار محدوده خطر دیده می شود. ممکن است احساس تنگی نفس داشته باشید یا از حال بروید.

 بیماران فشارخونیچه افرادی در معرض فشار خون بالا هستند؟

تا سن 45 سالگی آقایان بیشتر از خانم ها  به پر فشاری خون مبتلا می شوند. اما این  نسبت با بالا رفتن سن تغییر می کند . به طوریکه در 65 سالگی این خانمها هستند که بیش از آقایان گرفتار فشار خون بالا می باشند.

اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا به پر فشاری خون باشد شانس گرفتن فشارخون بالا در دیگر اعضا بیشتر می شود. همینطور این مشکل در بین دیابتی ها هم بیشتر دیده می شود.

علت ابتلا به فشارخون در بسیاری از افراد ناشناخته است. دربعضی بیماران هم علت بروز فشارخون بالا را به بیماری های کلیوی یا غدد آدرنال یا بیماری تیروئیدی نسبت می دهند.

چگونه فشار خون را پایین بیاوریم؟

مقدار مصرف نمک را در برنامه غذایی خود کم کنید. سدیم موجود در نمک باعث احتباس مایعات در بدن، بالار فتن حجم کار قلب و افزایش فشار خون می شود.

مقدار سدیم دریافتی روزانه را به سطح کمتر از 1500 میلی گرم در روز برسانید. برای اینکار لازم است به برچسب اطلاعات غذایی روی مواد غذایی بسته بندی شده دقت بیشتری داشته باشید. غذاهای فرآوری  شده از جمله اقلام پر سدیم در بین مواد خوراکی هستند.

خوردن آجیل و مغز های بو داده، انواع شور و ترشی ها، سوسیس و کالباس، دوغ ، کنسرو سبزیجاتو حبوبات یا کنسرو تن ماهی همگی مقدار سدیم زیادی را به بدن وارد می کنند.

کشک و پنیر پرنمک هم بهتر است از برنامه غذایی حذف و به جای آنها نوع بدون نمک جایگزین شود.

فشار خون عصبی

استرس فشارخون را بالا می برد. اما هنوز مدارکی دال بر  اثر استرس در بالا نگه داشتن فشار در دراز مدت وجود ندارد. برای کنترل استرس بهتر است عادات غلط  مانند رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل و سیگار را ترک کنید. همه این عادات با فشارخون بالا و بیماری های قلبی در ارتباط اند.

چاقی دور شکمی و فشار خون

چند کیلو اضافه وزن به  قلب شما فشار می آورد و شانس فشار خون بالا را افزایش  می دهد. به همین دلیل، رژیم های غذایی کاهش فشار خون روی کاهش انرژی دریافتی تمرکز ویژه ای دارند. شما می توانید مصرف غذاهای چرب و قند اضافی را با افزودن میوه ،سبزیی، مواد پروتئینی کم چرب ، و فیبر در رژیم غذایی خود کاهش دهید. حتی کاهش وزن 5 کیلویی هم می تواند اثرات چشمگیری داشته باشد.

الکل زیاده از حد می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود. برای همین لازم است نوشیدنی الکلی را کم کنید.

تاثیر نوشیدنی کافئین دار بر فشار خون

کافئین در مقدار کم مشکلی ایجاد نمی کند و شما می توانید هر روز یک تا دو فنجان قهوه میل کنید . بالا بردن فشار خون در مورد کافئین بصورت موقتی است و هنوز ارتباط کافئین با فشارخون بالا به صورت قطعی اثبات نشده است.

فشار خون در بارداری

فشارخون بالا در خانم های باردار

پرفشاری خون حاملگی می تواند مادرانی را گرفتار کند که هرگز فشار خون بالا نداشتند. این وضعیت در نیمه دوم بارداری اتفاق می افتد. اگر به حال خود رها شود، ممکن است پره اکلامپسی شود.

پره اکلامسی جریان خون و اکسیژن به جنین شما را محدود می کند و می تواند به کلیه ها و مغز شما آسیب برساند. پس از زایمان، فشار خون شما باید به سطح طبیعی خود بازگردد.

سرماخوردگی برخی داروها فشارخون را بالا می برند

داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا حاوی دکونژستانت می توانند باعث بالا رفتن فشارخون شوند. از دیگر داروها می توان به داروهای ضد درد NSAIDS ، استروئید ها و قرص ضد بارداری  وب عضی از داروهای ضد افسردگی  اشاره کرد. اگر فشار خون بالا دارید خودسرانه دارو از داروخانه نخرید. حتما با پزشک خود مشورت کنید تا فشارتان بالا نرود.

سندرم روپوش سفیدممکن است دکتر شما فشارخونتان را بالا ببرد!

بعضی بیماران فقط در مطب دکتر فشار خونشان بالا است. این مسئله ریشه در اضطراب دارد و به عنوان فشارخون ناشی از روپوش سفید خوانده می شود مثل کودکانی که با دیدن دکتری که روپوش سفید به تن دارد به یاد آمپول زدن و واکس می افتند!

برای بالا بردن دقت اندازه گیری فشار خون بهتر است فشار خون در خانه چک شود و به صورت مرتب در یک جدول یادداشت شود. این یادداشتها در زمان ملاقات پزشک برای قضاوت بهتر در خصوص شرایط بیمار در اختیار پزشک قرار داده شود. خوب است دستگاه فشار سنجتتان را به مطب ببرید و آنجا در حضور پزشکتان فشار خود را اندازه بگیرید تا اگر ایرادی در تکنیک اندزه گیری دارید همانجا پزشک به شما آموزش دهد.
فشار خون بالا در کودکان

فشار خون بالا در کودکان

این بیماری در بین بزرگسالان شایع است اما کودکان هم ممکن است به آن مبتلا شوند. مقادیر نرمال در کودکان بسته به سن و دختر یا پسر بودن و قد دارد. اما این مسئله بیشتر در کودکان با وزن اضافه یا با سابقه خانوادگی بیماری دیده می شود.

رژیم فشارخون

رژیم غذایی فشارخونی ها

رژیم غذایی DASH برای مبتلایان به پرفشاری خون طراحی شده است . در این رژیم از بیماران خواسته شده که تا می توانند سبزی، میوه و غلات سبوس دار ، لبنیات کم چرب، مرغ و ماهی و مغزها را مصرف کنند. در عین حال گوشت قرمز، چربی های اشباع مضر مثل انواع کره و ملرگارین و شیرینی جات را کنار بگذارند. در ضمن مقدار مصرف سدیم را با حذف غذاهای فراوری شده و نمکدان از سر سفره به حداقل برسانند.

رابطه ورزش و فشارخونبیشتر ورزش کنید

فعالیت بدنی منظم باعث کاهش فشار خون می شود. بزرگسالان باید حدود 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته داشته باشند. این فعالیت بدنی می تواند شامل باغبانی، راه رفتن سریع، دوچرخه سواری، و یا سایر ورزش های هوازی باشد. در ضمن حداقل 2 روز در هفته تمرین های مربوط به تقویت عضلات را انجام دهند و در این ورزشها همه عضلات بدن را درگیر کنند.

ورزش کردن برای کاهش فشار خونطب سنتی روشی برای کنترل فشارخون بالا

مراقبه می تواند با قرار دادن بدن در حالت استراحت عمیق، فشار خون را کاهش دهد. یوگا، تای چی، و تنفس عمیق همگی خوب هستند. این تکنیک های آرامش بخش را با اصلاح در شیوه زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش ترکیب کنید. لازم است متذکر شویم برخی گیاهان دارویی ممکن است با سایر داروهایی که شما مصرف می کنید، تداخل داشته باشند. برخی از گیاهان در واقع فشار خون را افزایش می دهند. در صورت مصرف مکمل های گیاهی یا مکمل های غذایی به پزشک خود اطلاع دهید.

گرفتن فشار خون

زندگی با فشار خون بالا

فرد مبتلا به فشار خون بالا اغلب تا آخر عمر این عارضه را خواهد داشت. برای کنترل مناسب فشارخون و پیشگیری از عوارض ناخواسته فشارخون بالا مهم است که داروهای خود را به موقع و طبق نظر پزشک مصرف کنید و مدام فشار خون خود را کنترل کنید. اگر فشار خون بالا تحت کنترل باشد، احتمال سکته مغزی، بیماری قلبی و نارسایی کلیه کاهش می یابد.

 کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقاد دکتر حدود 2ماه است که قوزک پای راستم ورم کرده قبلا درد داشت الان نه کمی هم تغییر رنگ داده است. دکتر مراجعه کرده ام گفتند کیست است . دکتری دیگری مراجعه کردم گفتند بالشتک پایت آب آورده است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا یک سونوگرافی کالر داپلر از پای خود انجام داده و گزارش را برای ما ارسال کنید،برای گرفتن دستور سونوگرافی لطفا به واتس اپ 09365066105 پیام ارسال کنید .

 • تصویر کاربر m جمعه ۹ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید..ی سوالی داشتم پدرم در پالایشگاه کار میکند بخاطر کاری که داره همیشه سرپاست و پاهاش ورم میکنه شما چه راه حلی درنظر دارین ممنون میبشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۹ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا وزن خود را کنترل کنید اگر اضافه وزن دارید وزن کم کنید 
   نمک مصرفی خود را کامل قطع کنید 
   نشاسته مصرفی خود را مثل نان و برنج کاهش دهید 
   جوراب زير زانوي كلاس يك در موقع كار روزانه استفاده کنید 

 • تصویر کاربر نوشین جمعه ۹ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود و ارج و تشکر از راهنمایی که می فرمایید
  خانمی هستم 45 ساله دو زایمان داشته ام. ةآخرین زایمان 12 سال پیش بوده است.
  از حدود 4 سال پیش دچار ترشحات خونی به صورت گاه به گاه می شوم و حدود یک سال است که تشدید شده. به چندین متخصص زنان مراجعه داشتم و معاینات دقیق انجام شده به اتفاق نظر این بوده که مشکل زنان ندارم. یکی از متخصصان زنان که فلوشیب دردهای لگنی است سیستوسکوپی انجام دادند و تشخیص شان این بود که عروق مثانه ام ملتهب است ( واریس عروق مثانه ) و ترشحات مربوط به این عروق است. علایم دردناک و فرسایشی دارم. در اکثر اوقات در ناحیه لگن درد دارم و درد بیشتر به پاهایم منتقل می شود. پاهایم غالبا سرد هستند و گز گز می کنند. نزد پند ارولوژیست نیز رفته ام و نتیجه ای حاصل نشده است.
  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید برای درمان چه کاری باید انجام دهم. آیا باید نزد شما مراجعه کنم یا از همکاران تان کسی را معرفی می فرمایید. با احترام و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۹ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   سونو گرافي كالر داپلر واژينال جهت بررسي احتمال وريدهاي واريسي در كف لگن اطراف رحم و تخمدانها و مثانه
   انجام داده و جوابش را در واتس اپ 09365066105 ارسال نمايند.

 • تصویر کاربر ستاره یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یکسال پیش ام آر آی دادم الان اگه بخام بیام پیشتون باید دوباره ام‌آر آی بدم یا همون قبلیه خوبه؟
  یکسال پیش درد داشتم الانم دارم میخام اک‌آر آیم رو ببینید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   نیاز به تکرار MRI نیست 

   لطفا برای تعیین وقت ویزیت با شمارههای ثابت کلینیک یا واتس اپ 09365066105 تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر سهیلا یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درودوعرض ادب من ۳۵سالمه خانم هستم مدت یکسال دردهایی مثل فرورفتن چیزتیزی درقلبم روحس میکردم وچون مشکلات زیادی درزندگیم بودهم پسرمریض هم دختری که واقعانیازبه توجه داشت وارهمسرم هم جداشده بودم وچون معلم مقطع ابتدایی هستم وسرکلاس بایدصبرزیادی داشتم این مشکل روکه اواخربه روزی چندبارهم رسیده بودپای مشکلات عصبی گذاشتم وپیگیرنشدم الان یکسال بعدش دردهایی که بعضی اوقات به یک ربع هم میرسیددر قسمت چپ سینه داشتم الان چندین مرتبه میشه که دست وپاهام ومخصوصاناخن های شون کبودمیشه ونفسم میره تابعضی اوقات تاده دقیقه به زورنفس میکشم که نفسم دوباره بیاددکترپریروزدیگه حالم خیلی بدشدبادخترم رفتم بیمارستان اماتشخیص دکترعمومی هیستریک بودوباخواب وآوروآرام بخش بهترشدم واومدم خونه اماهمش نگرانم که نکنه مشکلم جدی ترباشه لطفاراهنماییم کنیدعکس نوارقلب وآزمایشمم اگه شدمیفرستم ممنون ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بعيد است قلبي باشد
   اما احتیاطا حضوري با متخصص قلب مشورت كنيد

 • تصویر کاربر مائده جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگ پشت زانو کمی ورم کرده ممکن است واریس باشد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   این رگ ها اهمیت درمانی ندارند و هنوز در مرحله ای نیست که شما نگران درمان انها باشید 

   بهتر است حساس نباشید و در برنامه روزانه خود ورزش کردن و مصرف مایعات خود را بیشتر کنید 

 • تصویر کاربر السا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من حالا تو نهمین ماه بارداری هستم
  و حالا 9 ماه دچار بی قراری پا هستم. احساس خزش چیزی تو پام همش باید تکون بدم احساس بی قراری شدید بیشتر در مچ پام و اغلب دستامم درگیر میکنه . خیلی شدید شده قبلا فقد شب موقع خواب اذیتم میکرد ولی حالا مداوم شده و هم شب هم روز نمی تونم بخوابم و حالا من دوشب و دو روز نخوابیدم
  دارم دیونه میشم نمی حتی نمی تونم دراز بکشم دکتر رفتم و بهم قرص آرامبخش دادن و قرص بیتامین ب اما اثر نداشت کم خونی ندارم ......
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   سندروم پای بی قرار یک مشکل عصبی هست که باید با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید و چون در دوره بارداری هستین شاید کمی برای درمان شما محدودیت داشته باشند اما به هر حال میتوانند شمارا بهتر  راهنمایی کنند

 • تصویر کاربر ز جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر این عکس پای مادرمه خیلی پاش درد میکنه بخصوص پای راستش که همونجور که میبینید ورم کرده به نظرتون مشکلش چه جوری حل میشه

  البته روماتیسم مفصلی هم دارن ایشون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   مشكلات بيمار ارتباطي به عروق واريسي ندارد
   با متخصص روماتولوژي خودشان مشورت كنيد.

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   مشكلات بيمار ارتباطي به عروق واريسي ندارد
   با متخصص روماتولوژي خودشان مشورت كنيد.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دو ماهی میشه سینه ی سمت راستم از چپ بزرگ تر شده خیلی ناگهانی(درست زمان عادت ماهیانه)و به حال اول برنگشته
  اوایل خیلی سوزش و درد هم داشت مخصوصا سمت راست ولی بهتر شده بود
  اما از دیروز تا الان زیر سینه راستم درد دارم

  یکی دو هفته ای هم هست موقع دراز کشیدن دقت کردم یچیز سفتی زیر سینه راستم هست
  *ازدواجم نکردم
  میخوام بدونم دلیلش چیه و باید چیکار کنم
  اخه الان خارج از کشور هستم و اینجا شرایط اینکه مراجعه کنم پیش پزشک رو ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام با متخصص جراح عمومی بهتر است مشورت کنید

 • تصویر کاربر هانیه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم ۶۳ سالشه چند هفته است که کنار زبانش زخم شده و روی زبانش هم کبود شده دکتر گفته واریس زبانه. میخاستم بدونم درست گفتن؟ و درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام با متخصص گوش- حلق بینی مشورت کنید 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر