تشخیص سرطان که ۸ نوع آن با ۱ آزمایش خون انجام می شود!

با تلاش محققان مرکز تحقیقات سرطان جان هاپکینز کیمل؛

تشخیص زود هنگام هشت نوع سرطان با یک آزمایش خون

محققان مرکز تحقیقات تشخیص سرطان جان هاپکینز کیمل یک آزمایش خون واحدی را کشف کردند که برای هشت نوع سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد و به شناسایی محل تشخیص سرطان هم کمک می کند.

محققان مرکز تحقیقات تشخیص سرطان جان هاپکینز کیمل یک آزمایش خون واحدی را کشف کردند که برای هشت نوع سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد و به تشخیص سرطان هم کمک می کند.

آزمایش CancerSEEK، یک آزمایش منحصر به فرد غیر تهاجمی و چند منظوره است که به طور همزمان ارزیابی سطوح هشت پروتئین سرطانی و حضور جهش های ژن سرطانی از DNA در گردش خون را نشان می دهد.   پنج مورد از سرطان هایی که تحت پوشش این تست قرار دارند، در حال حاضر هیچ تست غربالگری ندارند.

استفاده از ترکیبی از بیومارکرهای انتخاب شده برای تشخیص زودهنگام، امکان تغییر شیوه ای که ما برای سرطان در نظر می گیریم، است. ویکس نیکلاس پاپادوپولس، استاد ارشد و استاد انکولوژی و آسیب شناسی می گوید: “ مبنا همان معیار برای استفاده از ترکیب داروها برای درمان سرطان ها است.”
یافته ها در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ توسط ساینس منتشر شده است.

جوشوا کوهن دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینزو اولین نویسنده این مقاله است می گوید: «جهش های تومور در DNA ممکن است نشانگرهای بسیار خاصی برای سرطان باشند.

برای این که این نشانه را ردیابی کنیم، ما تلاش کردیم یک پانل کوچک اما قوی که بتواند حداقل یک جهش را در اکثریت سرطانی تشخیص دهد به دست آوریم، “در حقیقت، نگه داشتن پانل جهش کوچک برای به حداقل رساندن نتایج مثبت کاذب ضروری است و چنین آزمایش های غربالگری مقرون به صرفه است.”

محققان ابتدا چند صد ژن و ۴۰ نشانگر پروتئین را شناسایی کردند که تعداد آنها به ۱۶ ژن و هشت پروتئین تقلیل یافت.  آنها اشاره می کنند که این آزمایش مولکولی صرفا برای غربالگری سرطان است.

بنابراین از آزمایشات مولکولی دیگر که به تجزیه و تحلیل تعداد زیادی از ژن های  محرک تشخیص سرطان کمک می کند تا اهداف قابل درمان را شناسایی کنند متفاوت است،.
در این مطالعه، تست اختصاصی بیشتر از ۹۹ درصد برای تشخیص سرطان بود.” خصوصیات بسیار زیاد ضروری است، زیرا نتایج مثبت کاذب می تواند بیماران را به آزمایشات و روش های پیگیری تهاجمی غیر ضروری برای تأیید وجود سرطان وادار کند.”

کنت  کینزر، استاد انکولوژی و مدیر اجرایی لودویگ مرکز این آزمایش را  بر روی ۸۱۲ کنترل سالم انجام داد که فقط هفت نتیجه مثبت کاذب تولید کرد.

آزمایش در ۱۰۰۵ بیمار مبتلا به سرطان تخمدان، کبد، معده، پانکراس، مری، کولورکتوم، ریه و پستان مورد بررسی قرار گرفت.  

حساسیت متوسط کلی یا توانایی یافتن سرطان ۷۰ درصد بود و از ۹۸ درصد برای تشخیص سرطان تخمدان تا میزان ۳۳ درصد برای سرطان پستان متغیر بود.  برای پنج سرطان که هیچ تست غربالگری ندارند – حساسیت تخمدان، کبد، معده، پانکراس و مری – حساسیت از ۶۹ تا ۹۸ درصد است.

کریستین توماستتی، استاد انستیتو انکولوژی و آمار زیستی، می گوید: “پیشگویی از روش طبقه بندی ما این است که احتمال ردیابی جهش های مختلف DNA همراه با سطوح مختلف پروتئین را برای برقراری رابطه نهایی ترکیب می کند والگوریتم را توسعه  می دهد.

عوارض فشار خون

 “یکی دیگر از جنبه های جدید رویکرد ما این است که با استفاده از یادگیری ماشین برای تست اطمینان محل دقیق تومور به تعداد کمی از سایت های تشریحی در ۸۳ برای صد بیماران استفاده می کند.”

برت ووگستلین مدیر کل مرکز لودویگ کلیتون  و استاد انکولوژی و پژوهشگر انستیتوی پزشکی هاوارد  می گوید: اگر چه تست کنونی همه سرطان ها  را دربرنمی گیرد، اما بسیاری از سرطان ها را شناسایی می کند که احتمالا در غیر این صورت ناشناخته خواهد ماند.

“بسیاری از امیدوار کننده ترین درمان های سرطانی که امروزه ما برای اقلیت کوچکی از بیماران مبتلا به سرطان  بکار می گیریم، آنها را پیشرفت های بزرگی هم می دانیم.

اگر ما در تشخیص سرطان اولیه پیشرفت کنیم، باید آن را در یک شکل واقعی تر آغاز کنیم. روش، به رسمیت شناختن اینکه هیچ آزمایشی تمام سرطان ها را تشخیص نمی دهد، 

تیم تحقیقاتی برای تجزیه و تحلیل آنها در آزمایش CancerSEEK خود، دادههای بیش از سه دهه تحقیق ژنتیک سرطان تولید شده در مرکز لودویگ در جان هاپکینز، جایی که اولین طرح های ژنتیکی برای سرطان ایجاد شد، و نیز داده ها از بسیاری از موسسات دیگر را بکاربرد.

محققان به منظور تعیین دقیق تعداد بهینه پایگاه های DNA برای ارزیابی در آزمایش  CancerSEEK، از یک روش مبتنی بر بازدهی کمتری استفاده کردند. کوهن توضیح می دهد: “پایگاه های DNA بیشتررا آزمایش کنید شما را قادر به پیدا کردن جهش های بیشترمی کند، اما در نهایت شما به یک نقطه از کاهش بازده می رسید، “

” ما تست خود را طراحی کردیم تا منعکس کننده این نقطه کاهش بازده، از جمله نشانگرهای DNA که برای تشخیص سرطان مفید بود و از بین بردن آن این مزیت را اضافه نکرد باشد. نتیجه این کار یک پانل نسبتا کوچک از نشانگرهای بسیار اختصاصیDNA بود.

سرطان سینهاین تست نشان دهنده گام بعدی در تغییر تمرکز تحقیقات سرطان از بیماری در اواخر مرحله به ابتدای بیماری های است، که من معتقدم که در کاهش دردهای مزمن در طولانی مدت برای کاهش سرطان حیاتی خواهد بود

ووگستلین می گوید: آزمایشCancerSEEK غیرمخرب است و می تواند در اصل توسط ارائه دهندگان مراقبت های اولیه در زمان سایر آزمایشهای معمول خون انجام شود. “ تشخیص زودهنگام راه های بسیاری برای بهبود نتایج بیماران  است.

به طور موثری، سرطان ها آنقدر به موقع  تشخیص داده می شود که تنها توسط جراحی درمان شوند، همچنین برایسرطان هایی که تنها با عمل جراحی قابل درمان نیستند، پاسخ خواهند داد.

آن ماری لنون، استاد پزشکی، جراحی و رادیولوژی، مدیر کل دانشکده گوارش و مدیر برنامه کیست پانکراس چند رشته ای می گوید: ” به درمان های سیستماتیک زمانی که بیماری پیشرفته تر وجود دارد بهتر است.”

محققان احساس می کنند که آزمایش هایی که به طور معمول برای غربالگری سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، باید با هزینه کمتر یا مشابه سایر آزمایش های غربالگری موجود برای سرطان های تک، مانند کولونوسکوپی، هزینه داشته باشند. آنها تصور می کنند که آزمایش CancerSEEK در نهایت هزینه کمتر از ۵۰۰ دلار خواهد داشت.

در حال حاضر مطالعات بزرگتری در مورد آزمایش انجام شده است.

منبع:خبرگزاری علم وفناوری

کلینیک تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.