تشخیص سرطان که 8 نوع آن با 1 آزمایش خون انجام می شود!

زمان مطالعه: 4 دقیقه
با تلاش محققان مرکز تحقیقات سرطان جان هاپکینز کیمل؛

تشخیص زود هنگام هشت نوع سرطان با یک آزمایش خون

محققان مرکز تحقیقات تشخیص سرطان جان هاپکینز کیمل یک آزمایش خون واحدی را کشف کردند که برای هشت نوع سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد و به شناسایی محل تشخیص سرطان هم کمک می کند.

محققان مرکز تحقیقات تشخیص سرطان جان هاپکینز کیمل یک آزمایش خون واحدی را کشف کردند که برای هشت نوع سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد و به تشخیص سرطان هم کمک می کند.

آزمایش CancerSEEK، یک آزمایش منحصر به فرد غیر تهاجمی و چند منظوره است که به طور همزمان ارزیابی سطوح هشت پروتئین سرطانی و حضور جهش های ژن سرطانی از DNA در گردش خون را نشان می دهد.   پنج مورد از سرطان هایی که تحت پوشش این تست قرار دارند، در حال حاضر هیچ تست غربالگری ندارند.

استفاده از ترکیبی از بیومارکرهای انتخاب شده برای تشخیص زودهنگام، امکان تغییر شیوه ای که ما برای سرطان در نظر می گیریم، است. ویکس نیکلاس پاپادوپولس، استاد ارشد و استاد انکولوژی و آسیب شناسی می گوید: “ مبنا همان معیار برای استفاده از ترکیب داروها برای درمان سرطان ها است.”
یافته ها در 18 ژانویه 2018 توسط ساینس منتشر شده است.

جوشوا کوهن دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینزو اولین نویسنده این مقاله است می گوید: «جهش های تومور در DNA ممکن است نشانگرهای بسیار خاصی برای سرطان باشند.

برای این که این نشانه را ردیابی کنیم، ما تلاش کردیم یک پانل کوچک اما قوی که بتواند حداقل یک جهش را در اکثریت سرطانی تشخیص دهد به دست آوریم، “در حقیقت، نگه داشتن پانل جهش کوچک برای به حداقل رساندن نتایج مثبت کاذب ضروری است و چنین آزمایش های غربالگری مقرون به صرفه است.”

محققان ابتدا چند صد ژن و 40 نشانگر پروتئین را شناسایی کردند که تعداد آنها به 16 ژن و هشت پروتئین تقلیل یافت.  آنها اشاره می کنند که این آزمایش مولکولی صرفا برای غربالگری سرطان است.

بنابراین از آزمایشات مولکولی دیگر که به تجزیه و تحلیل تعداد زیادی از ژن های  محرک تشخیص سرطان کمک می کند تا اهداف قابل درمان را شناسایی کنند متفاوت است،.
در این مطالعه، تست اختصاصی بیشتر از 99 درصد برای تشخیص سرطان بود.” خصوصیات بسیار زیاد ضروری است، زیرا نتایج مثبت کاذب می تواند بیماران را به آزمایشات و روش های پیگیری تهاجمی غیر ضروری برای تأیید وجود سرطان وادار کند.”

کنت  کینزر، استاد انکولوژی و مدیر اجرایی لودویگ مرکز این آزمایش را  بر روی 812 کنترل سالم انجام داد که فقط هفت نتیجه مثبت کاذب تولید کرد.

آزمایش در 1005 بیمار مبتلا به سرطان تخمدان، کبد، معده، پانکراس، مری، کولورکتوم، ریه و پستان مورد بررسی قرار گرفت.  

حساسیت متوسط کلی یا توانایی یافتن سرطان 70 درصد بود و از 98 درصد برای تشخیص سرطان تخمدان تا میزان 33 درصد برای سرطان پستان متغیر بود.  برای پنج سرطان که هیچ تست غربالگری ندارند – حساسیت تخمدان، کبد، معده، پانکراس و مری – حساسیت از 69 تا 98 درصد است.

کریستین توماستتی، استاد انستیتو انکولوژی و آمار زیستی، می گوید: “پیشگویی از روش طبقه بندی ما این است که احتمال ردیابی جهش های مختلف DNA همراه با سطوح مختلف پروتئین را برای برقراری رابطه نهایی ترکیب می کند والگوریتم را توسعه  می دهد.

عوارض فشار خون

 “یکی دیگر از جنبه های جدید رویکرد ما این است که با استفاده از یادگیری ماشین برای تست اطمینان محل دقیق تومور به تعداد کمی از سایت های تشریحی در 83 برای صد بیماران استفاده می کند.”

برت ووگستلین مدیر کل مرکز لودویگ کلیتون  و استاد انکولوژی و پژوهشگر انستیتوی پزشکی هاوارد  می گوید: اگر چه تست کنونی همه سرطان ها  را دربرنمی گیرد، اما بسیاری از سرطان ها را شناسایی می کند که احتمالا در غیر این صورت ناشناخته خواهد ماند.

“بسیاری از امیدوار کننده ترین درمان های سرطانی که امروزه ما برای اقلیت کوچکی از بیماران مبتلا به سرطان  بکار می گیریم، آنها را پیشرفت های بزرگی هم می دانیم.

اگر ما در تشخیص سرطان اولیه پیشرفت کنیم، باید آن را در یک شکل واقعی تر آغاز کنیم. روش، به رسمیت شناختن اینکه هیچ آزمایشی تمام سرطان ها را تشخیص نمی دهد، 

تیم تحقیقاتی برای تجزیه و تحلیل آنها در آزمایش CancerSEEK خود، دادههای بیش از سه دهه تحقیق ژنتیک سرطان تولید شده در مرکز لودویگ در جان هاپکینز، جایی که اولین طرح های ژنتیکی برای سرطان ایجاد شد، و نیز داده ها از بسیاری از موسسات دیگر را بکاربرد.

محققان به منظور تعیین دقیق تعداد بهینه پایگاه های DNA برای ارزیابی در آزمایش  CancerSEEK، از یک روش مبتنی بر بازدهی کمتری استفاده کردند. کوهن توضیح می دهد: “پایگاه های DNA بیشتررا آزمایش کنید شما را قادر به پیدا کردن جهش های بیشترمی کند، اما در نهایت شما به یک نقطه از کاهش بازده می رسید، “

” ما تست خود را طراحی کردیم تا منعکس کننده این نقطه کاهش بازده، از جمله نشانگرهای DNA که برای تشخیص سرطان مفید بود و از بین بردن آن این مزیت را اضافه نکرد باشد. نتیجه این کار یک پانل نسبتا کوچک از نشانگرهای بسیار اختصاصیDNA بود.

سرطان سینهاین تست نشان دهنده گام بعدی در تغییر تمرکز تحقیقات سرطان از بیماری در اواخر مرحله به ابتدای بیماری های است، که من معتقدم که در کاهش دردهای مزمن در طولانی مدت برای کاهش سرطان حیاتی خواهد بود

ووگستلین می گوید: آزمایشCancerSEEK غیرمخرب است و می تواند در اصل توسط ارائه دهندگان مراقبت های اولیه در زمان سایر آزمایشهای معمول خون انجام شود. “ تشخیص زودهنگام راه های بسیاری برای بهبود نتایج بیماران  است.

به طور موثری، سرطان ها آنقدر به موقع  تشخیص داده می شود که تنها توسط جراحی درمان شوند، همچنین برایسرطان هایی که تنها با عمل جراحی قابل درمان نیستند، پاسخ خواهند داد.

آن ماری لنون، استاد پزشکی، جراحی و رادیولوژی، مدیر کل دانشکده گوارش و مدیر برنامه کیست پانکراس چند رشته ای می گوید: ” به درمان های سیستماتیک زمانی که بیماری پیشرفته تر وجود دارد بهتر است.”

محققان احساس می کنند که آزمایش هایی که به طور معمول برای غربالگری سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، باید با هزینه کمتر یا مشابه سایر آزمایش های غربالگری موجود برای سرطان های تک، مانند کولونوسکوپی، هزینه داشته باشند. آنها تصور می کنند که آزمایش CancerSEEK در نهایت هزینه کمتر از 500 دلار خواهد داشت.

در حال حاضر مطالعات بزرگتری در مورد آزمایش انجام شده است.

منبع:خبرگزاری علم وفناوری

کلینیک تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریده جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چگونه درمان میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   با چند جلسه اسکلروتراپی میتوان به شما کمک کرد

   برای تعیین وقت به واتس اپ 09365066105 پیام ارسال کنید 

 • تصویر کاربر خجسته دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من وقت ویزیت گرفتم
  امکانش هست روز ویزیت درمان هم در یک جلسه انجام بشود یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   اینکار با هماهنگی قبلی در برخی از شبفت

   اینکار با هماهنگی قبلی با پذیرش و محیا کردن مقدمات مثل معرفی نامه بیمه در ضورت تحت پوشش بودن بیمه و تکمیل مدارک لازم مقدور است

 • تصویر کاربر ناهید شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من مدتیه که در پای خودم احساس درد و سوزش دارم و به دکترهای مختلفی مراجعه کردم و هیچ گونه مشکلی در آزمایشات و ام آر آی دیده نشد. درد پام به این صورته که احساس میکنم پاهام از درون میسوزه و پس از مدتی نشستن احساس گرفتگی و کشیدگی در پشت ساق و ران پا احساس میکنم. با راه رفتن احساس بهتری دارم . این علایم بیشتر در پای چپم هست. حتی با نظر دکترم مبنی بر رفتن به استخر و حرکات کششی این مشکل برطرف نشد و حتی در مواقعی بعد از استخر رفتن شدت پیدا کرده. در بعضی قسمت های پام مویرگ های بنفش و قرمز پدیدار شده است. میشه لطفا منو راهنمایی بفرمایید که آیا امکان گرفتگی عروق پا هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید ، خواستم بدونم من از همدان میخوام بیام برای درمان واریس پام ، چجوری باید وقت بگیرم چون اینجا غریبیم تا زود کارمون تموم شه و هزینه اش با دفترچه روستایی چقده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام/ قبل از اینکه تشریف بیاورید عکس هایی از پایتان با موبایل بگیرید به نحویکه رگها مشخص باشد . بهتر است عکسها در حالت ایستاده (پشت- جلو و کناره های پا ) گرفته شود و بعد در اینجا بفرستید.  اگر نتوانستید ، برای شماره 09101039073 ( آقای محمدی مسوول بیمه و بیماران شهرستان) ارسال بفرمایید که راهنمایی شوید چه موقع تهران تشریف بیاورید . لطفا بدون هماهنگی تشریف نیاورید .

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پشت کمرم و پایین مچ پا دچار نمایان شدن رگهای عنکبوتی شدم علتش چیه آیاواریسه؟مچکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)

   الزاما علت بروز رگهای عنکبوتی واریس نیست و این رگها به خودی خود مشکل آفرین نبوده و نیاز به مداخله ندارند.

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. یکی دو ساله که پشت ساق پا و پشت زانوم درد میکنه.پیش دکتر عروق رفتم و عکس داپلر رنگی نوشتن و گفتن که توی داپلرِ شما چیزی نیست.جوراب واربس دادن.غروبها که جوراب رو درمیارم درد کاملا برمیگرده و زمآن استفاده از جوراب درد یک مقدار کمتر شده بود.ولی بخاطر گرما استفاده از جوراب مقدور نیست.در ضمن پای من رگ عنکبوتی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   به نظر نمی اید درد ریشه در واریس داشته باشد دنبال علت دیگری باشید بهتر است به پزشک روماتولوژی یا ارتوپد برای مشورت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. شما با بيمه نيروهاى مسلح هم قرارداد دارين؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   خیر ولی می توانید بخشی از هزینه را از بیمه با نامه و... بگیرید (تقبل می کنم)
 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من مدت 22 سال هست که تورم شدید در کل پای راستم ایجاد شده که دکتر گرفتگی گره های لنفی و ادم لنفاوی تشخیص دادن و تا الان هیچ راه درمانی نداشته. میخواستم بدونم حجامت یا زالو کمکی به از بین بردن تورم میتونه بکنه؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   تاثیری نخواهد داشت
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پای من واریس داره و خیلی ورم کرده هر از گاهی هم رگ پام میگیره و اصلا نمیزاره راه برم میخواستم ببینم مشکل از چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   لطفا از پاتون با موبایل عکس بفرستید / تعاریفی که می فرمایید نشانه واریس است/ واریس هم درمان دارد
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید
  سوال داشتم که ایا ماساژ به همراه گرما باعث جلوگیری از واریس میشود؟؟

  چرا تو روستاها این همه افراد از صبح تا شب سر پا هستند چرا واریس نمی گیرند؟؟
  باتشگر
  pardazgam@gmail.com
  09140790780
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام/ گرما بیش از اندازه باعث تشدید واریس می تواند بشود چون باعث گشاد شدن رگها می شود . تاثیر خوب گرما روی دردهای استخوانی و درد های عضلانی مثل کوفتگی است. روستاییان هم واریس می گیرند و به ما مراجعه می کنند. از طرفی راه رفتن باعث واریس نمی شود در جا ایستادن بدون تحرک مثل کار فروشندگی واریس ایجاد می کند. معمولا روستاییان فعال وزن متعادلتری را نسبت به زندگی شهری و بی تحرک کارمندی دارند و این فعالیت بدنی هم باعث می شود کمتر رگها آسیب ببینند. اما در کل بیمار روستایی زیاد داریم و نمی شود گفت روستاییان واریس نمی گیرند
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر