برای درمان واریس چه بخوریم؟

واریس از آن گروه بیماری هایی است که هم ارثی است و هم به شیوه زندگی مربوط می شود. جالب است بدانید یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به واریس تغذیه و عادات غذایی است. آیا در درمان واریس تغذیه هم اهمیت دارد؟

وقتی از بیمار مبتلا به واریس می پرسیم چه شد واریس گرفتی؟ یا به سابقه خانوادگی و ابتلا مادر ، پدر یا خواهر و برادر به این بیماری اشاره می کند. یا از شغل خود می نالد که باعث واریس شده است.

خیلی از ما عادات غذایی اشتباه یا درست را از والدینمان به ارث می بریم. در اصل یاد می گیریم ولی آنقدر از کودکی در ما این خصایص نهادینه می شوند که فکر می کنیم این ویژگیها ارثی هستند.

از طرف دیگر شکل زندگی ما هم روی عادات غذایی و خوراکی های مورد علاقه مان تاثیر دارد. برای مثال یک فرد پر مشغله دنبال خوراکی هایی است که راحت و سریع حاضر می شوند.

خوشبختانه در سال های اخیر اهمیت تغذیه و رژیم غذایی سالم در پیشگیری و درمان بیماری ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. امروز همراهان بیمار در کلینیک سراغ خوراکی هایی را می گیرند که برای واریس خوب است و در واقع این ضرب المثل که ” ما همانیم که می خوریم” مجدد باب شده و به باور عمومی تبدیل شده است.

اینکه چه بخوریم می تواند از بروز رگهای عنکبوتی ( رگهای قرمز، بنفش و ریز) و واریس جلوگیری کند حتی اگر مبتلا باشید از وخامت وضع موجود پیشگیری به عمل آورد و به درمان واریس کمک کند.

اگر واریس دارید یا در خانواده درجه یک شما بیمار واریسی هست توصیه های مربوط به سلامت وریدها برای شما می تواند مفید باشند.

میوه برای واریس

استفاده از مواد خوراکی رنگارنگ

سبزی ها و میوه های رنگی را هر روز در برنامه غذاییتان بگذارید. تا می توانید از اقلام متنوع نوش جان کنید. این مواد خوراکی حاوی بیوفلانوئید ها هستند که آنتی اکسیدانهای ضروری بدن را تامین می کنند و التهاب را کاهش داده و جریان خون را در بدن بهبود می دهند. بعلاوه باعث استحکام بهتر بافت همبند می شوند.

مزیت دیگر این قبیل خوراکیها کم کالری بودن و فیبر بالای آنهاست. این ویژگی ها به کم کردن وزن و حفظ وزن متناسب کمک می کنند. همانطور که می دانید چاقی و اضافه وزن از علل شناخته شده واریس هستند.

میان وعده مناسب واریس

یک بشقاب رنگارنگ ( لبو، کلم بروکلی بخار پز، شلغم فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و خیار ، هویج ، کدو حلوایی، اسفناج) یا انواع میوه ها مثل پرتقال، توت فرنگی، انبه ، انار)

چغندر برای درمان واریسچغندر یا همان لبو

این خوراکی مورد پسند روزهای سرد زمستان برای پیشگیری از واریس بسیار مفید است. فلاونوئید مهم چغندر بتاسیانین است که با کاهش سطح هموسیستئین از رگها محافظت می کند. هموسیستئین بالا یکی از علتهای واریس می باشد. برگ سبز چغندر هم از جمله منابع خیلی خوب فیبر خوراکی است که می تواند در آش و سوپ و سالاد ها خورده شود.

چغندرغذای شور و نمکی را ترک کنید

غذای شور باعث تجمع آب در بدن می شوند که به نوبه خود باعث فشار مضاعف به رگهای واریسی می شوند. کاهش مقدار سدیم این مشکل را برطرف می کند. اما اینکار آسان نیست سدیم جز ترکیبات موجود در بسیاری از اقلام خوراکی است.

مضرات نمک برای واریس
شما می توانید سدیم دریافتی خود را با چک کردن جدول ترکیبات غذایی روی برچسب مواد خوراکی مثل انواع کنسروها و سس ها اجتناب کنید. اما این برچسب روی همه اقلام خوراکی وجود ندارد. خوراکیهایی مثل هات داگ، پیتزا، خیار شور ، شورها، ترشیجات را بهتر است مصرف نکنیم. اسنک هایی مثل چیپس و پفک با واردکردن حجم بالای نمک به بدن باعث آسیب به رگها هم می شوند.

کم کردن فشار وارد روی رگها

اگر فشار وارد بر وریدها خارج از سطح تحمل آنها باشد یا اینکه همواره زیاد باشد باعث واریس می شود. یکی از راههای درمان واریس و کنترل بیماری کاهش فشار وارد بر وریدهاست.

فشار خارجی مانند بلند کردن اجسام سنگین یا وزنه برداری از جمله عوامل مستعد کننده واریس می باشند. برخی خوراکی ها هم فشار وارد بر رگها را زیاد می کنند به عنوان مثال مواد خوراکی که باعث یبوست می شوند. گوشت قرمز، شکلات، مواد نشاسته ای یا فراورده های لبنی مثل ماست را می توان نام برد.

در مقابل برخی میوه ها و سبزی ها با تامین فیبر و آب کافی بدن جلوی یبوست را می گیرند. به یاد داشته باشید موز در مقدار زیاد می تواند باعث یبوست شود.

بمنظور کمک به هضم و کم کردن فشار وارد به رگها بهتر است به فیبر خوراکی دریافتی دقت بیشتری داشته باشیم.

مقدار فیبر توصیه شده برای خانمها 25-21 گرم در روز است. آقایان بهتر است 38-31 گرم فیبر مصرف کنند. موادخوراکی سرشار از فیبر عبارتند از گندم، برنج قهوه ای، جو، عدس ، حبوبات و ذرت

برای تامین مقدار توصیه شده فیبر بهتر است نان های تیره رنگ مثل نان سنگک را در برنامه غذایی خود قرار دهید. بعلاوه روزانه حداقل 5 واحد میوه و سبزی بخورید. این مقدار فیبر با ایجاد حجم مواد دفعی مناسب به راحتی اجابت مزاج کمک می کد . از سوی دیگر با پر کردن معده و ایجاد حس سیری برای کاهش اشتها مفید است . این اثر فیبرها به فرایند کاهش وزن منتج می شود که در پیشگیری از واریس مفید است

روتین: فلاونوئید واریس

یکی از بهترین گروه های خوراکی که در پیشگیری از واریس نقش دارند منابع خوراکی حاوی روتین هستند. روتین نوعی فلاونوئید است. روتین باعث کاهش شکنندگی و نشت از دیواره وریدهاست این اثرات مفید جلوی پیشرفت واریس را می گیرند و به درمان واریس کمک می کند.
در واقع روتین آنتی اکسیدان ضد التهاب و محافظت کننده عروق است و خواص ضد لختگی دارد

سیب یکی از غنی ترین منابع روتین است . گیلاس، انگور، تمشک و زرد الو هم از جمله منابع روتین هستند.

تشنه نمانید

فقط خوراکی ها در پیشگیری از واریس مسئله نیستند. آب کافی برای رگها ضروری است. تا جاییکه ممکن است آب بنوشید و تشنه نمانید.
اگر اهل نوشیدنی هایی مثل آبمیوه صنعتی و نوشابه گازدار هستید مصرف آنها را کم کنید و آب را جایگزین کنید.

نوشیدن آبزنجبیل ادویه مناسب برای درمان واریس

نام غذای معجزه آسا بی شک انتخاب مناسب برای زنجبیل این ریشه باستانی است. ریشه دارویی زنجبیل در درمان واریس استفاده می شود. این گیاه با حذف فیبرین به بهبود گردش خون کمک می کند. بیماران مبتلا به واریس در حذف فیبرین مشکل دارند . در واقع فیبرین در جریان تشکیل لخته خون ایجاد می شود و باعث بسته شدن خون می شود.

زنجبیل برای درمان واریس

به جنس ظرف های پلاستیکی و ظرف غذا دقت کنید

امروزه بسته بندی در سلامت غذا و داشتن تغذیه سالم مهم بر شمرده می شود. اگر روی بسته بندی کلمه BPA را دیدید این ترکیب ساختاری مشابه استروژن دارد که شیمیایی بوده و برای رگها مضر است . از این ترکیب شیمیایی برای ساخت لایه محافظ قوطی های کنسروی و ظرفهای پلاستیکی استفاده می شود. تماس دراز مدت بدن با این ماده با خطر بیشتر ابتلا به واریس همراه است.

    ظرفهای غذا را به دقت انتخاب کنید. روی آن دنبال علامت BPA FREE باشید یا اینکه نوشته BPA را نبینید.

نوشیدنی الکلی را کنار بگذارید

نوشیدنی الکلی باعث بروز واریس می شود. بخصوص در خانمها این اثر الکل بیشتر دیده می شود.

داشتن رژیم غذایی سالم برای مبتلایان واریس مفید است. اما عادات غذایی به تنهایی نمی توانند رگهای واریسی را درمان کنند. درمان موفق نیازمند اقدامات درمانی کم تهاجمی است که در مورد آنها بهتر است با پزشک متخصص واریس مشورت کنید تا مشخص شود کدام روش برای درمان واریس شما مناسب است.

 کلینیک درمان واریس

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضوانی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  مادر من زنی حدود 60سال سن و وزن 98کیلوگرم میباشد که در هر دو پا دارای رگهای واریسی به شدت متورم میباشد . میخواستم بپرسم چه روش درمانی برای ایشان قابل انجام است و آیا روشهای درمانی واریس با شرایط ایشون ریسک دارند یا نه . در ضمن من از گیلان تماس میگیرم و میخوام برای مشاوره حضوری هم وقت بگیرم. ممنون میشم اگر لطف کنید راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام نیاز به ویزیت حضوری برای اعلام نظر هست از شماره ۹۲۱۲۲۸۱۹۲۷۶-۷ وقت بگیرید و تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر اشرف یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید در قسمت از زانو به پایین پام(( پشت ماهیچه پام ))ورم کرده که وقتی به دکتر نشون دادم گفت احتمالا" واریس ولی ظاهرا" چیزی نشون نمیده (منظورم اینه مویرگی دیده نمیشه)می خواستم بدونم باید چکار کنم , و به چه دکتری مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   شما می توانید به متخصص قلب و عروق یا جراحی عروق مراجعه کنید

 • تصویر کاربر احسان شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من 54 سالش مشكل واريس پا داره و هد چند سال يه بار درد ميكند و يه دكتر مراجعه ميكند و داروي خاصي براي درمان تجويز نميشود . از جوراب واريس هم استفاده ميكند لطفا براي درمان ما رو راهنمايي فرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از پای مادر در نورکافی و فاصله مناسب بفرستید به نحویکه رگها روی پاها مشخص در عکس ها باشد . عکس از پشت پاها - کنار پاها و جلوی پاها با موبایل بگیرید معمولا فاصله یک متری رگها معلوم است اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید عکس ارسال کنید به تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال بفرمایید

    

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از پای مادر در نورکافی و فاصله مناسب بفرستید به نحویکه رگها روی پاها مشخص در عکس ها باشد . عکس از پشت پاها - کنار پاها و جلوی پاها با موبایل بگیرید معمولا فاصله یک متری رگها معلوم است اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید عکس ارسال کنید به تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال بفرمایید

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ايا زالو درمانى واريس را از بين ميبرد؟من پشت زانوهام رگهاى ابى رنگ پيدا شده و كنار زانوهام رگهاى عنكبوتى قرمز
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   زالو درمانی باعث جاماندن جای نیش زالو روی پوست پای شما می شود . نمونه این مسئله را شما می توانید در ویدیو ذیل ببینید / روش پیشنهادی برای رگهای عنکبوتی روی پای شما اسکلروتراپی است که با دو جلسه اسکلروتراپی روش سی خیلی بهتر می شود . 

   آشنایی با روش اسکلروتراپی 

   لینک مربوط به جای نیشگاه زالو پس از درمان رگهای عنکبوتی 

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   زالو درمانی باعث جاماندن جای نیش زالو روی پوست پای شما می شود . نمونه این مسئله را شما می توانید در ویدیو ذیل ببینید / روش پیشنهادی برای رگهای عنکبوتی روی پای شما اسکلروتراپی است که با دو جلسه اسکلروتراپی روش سی خیلی بهتر می شود . 

   آشنایی با روش اسکلروتراپی 

   لینک مربوط به جای نیشگاه زالو پس از درمان رگهای عنکبوتی   

   در صورت تمایل برای تعیین وقت با شماره 021 22819276 یا7 تماس بگیرید و وقت اسکلروتراپی سی  از منشی بگیرید .( نیاز به ویزیت حضوری ندارید و در همان جلسه اسکلروتراپی کار شما انجام می شود  البته این امکان برای صرفه جویی در وقت و هزینه شماست ) در خصوص هزینه و نحوه انجام اگر سوالی بود در تلگرام یا واتس اپ 09019746344 می توانید بپرسید و یا از منشی در زمان وقت دهی پرسیده شود.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سبا شنبه ۳۱ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  واریس پا دارم چند وقته شبا تو پام قسمت ساق درد دارم چه کار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۱ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام برای درمان واریس لطفا عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب بفرستید تا راهنمایی شوید . ارسال عکس به سامانه از دکتر بپرسید و یا شماره 09019746344 واتس اپ یا تلگرام می تواند انجام شود
 • تصویر کاربر اس جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بطور ارثی واریس شدید در هر دو پا دارم که قبلا هم عکس های آن را برایتان گذاشته بودم (امیدوارم در هیستوری داشته باشیدشان). خواستم ببینم هزینه عمل لیزر آن چقدر است؟ بیمه تکمیلی آسیا دارم. سهم نهایی من از درمان چقدر خواهد بود؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   روش درمان پای شما ( هر دو پا) رادیوفرکانسی و فلبکتومی تلفیقی است و هر دو روش تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند / بدون نیاز به بیهوشی انجام می شوند . و دوره نقاهت نداشته شما می توانید از فردای روز درمان سر کارتان حاضر شوید.
 • تصویر کاربر Zia جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام این خلاصه پرونده خانممه هردوپاهاش دی وی تی شده یک هفته که بیمارستانه قبلا نمیتونست پاهاش تکان بده ولی الان تکان میده قبلاخیلی دردداشت، الان درشبانه روز 4 بار دردشدید پاهاش میگیره که بامرفین اروم میشه ، پاهاش نرم تر شده ولی ازناحیه دو تا ران ورمش زیاده دردشکمشم خوب شده رنگ مدفوعش قبلا سیاه بود،الان سبز شده لطفا راهنمایی کنید خوب میشه ؟ لخته هاش چرادیر رقیق میشن؟ اگه فیلترخواستن بزارن اجازه بدم یاعوارض داره؟به نظرخودمون اگه دردش کم بشه روبه بهبودی میره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   لطفا اجازه بدهيد كادر درمان اقداماتي كه به صلاح بيمار شماست انجام بدهند.
   پس از ترخيص از بيمارستان در صورتيكه پزشك معالج اجازه جابجايي بدهد انگاه حضورا مراجعه بفرماييد
   بسیاری از بیماران بستری بخاطر لخته خون DVT از دکتر سوالات مشابه می پرسند معمولا پاسخ به این صورت است
 • تصویر کاربر جعفر سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام لکه سیاه در پا وتعدازیاد رگهای واریس در ساق مچ پا هزینه درمان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 11 ماه پیش)
   این رگها نیاز به درمان ندارند. فقط ورزش هوازی داشته باشید و اگر وزن اضافی دارید کاهش وزن داشته باشید کافیست
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  برای بیمار 73 ساله خانم که مشکلات دیابت،عمل قلب باز جهت تعویض دریچه داشته و هم اکنون در مدت 6 ماه به دلیل درد شدید در کمر و پای راست دچار اختلال در راه رفتن شده است و در ضمن سابقه واریس پا هم دارند آیا درد پای ایشان به دلیل سیاتیک است یا واریس؟ و چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   لطفا قبل اقدام به درمان واریس ابتدا به پزشک متخصص ستون فقرات مراجعه فرمایید
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر