برای درمان واریس به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای درمان واریس به چه متخصصی مراجعه کنیم و آیا اساسا پزشک متخصص واریس پا یا دکتر واریس داریم؟ قبل از مراجعه بهتر است چه آزمایش ها یا تست های تشخیصی انجام دهیم؟
تخصصصهای مختلف پزشکی در زمینه درمان واریس فعالیت می کنند و از روشهای مختلف برای درمان واریس استفاده می نمایند. البته باید بگوییم همه متخصصین فعال در این حوزه درمانی، تمامی انواع رگهای واریسی را درمان نمی کنند. به عنوان مثال پزشکان پوست بیشتر روی رگهای عنکبوتی یا همان واریس ریز کار می کنند و با واریسهای قطور و پیشرفته سروکار ندارند. رگهای واریسی بسته به قطر با روشهای درمانی مختلف درمان می شوند و یکی از معیار های انتخاب دکتر واریس خوب را می توان امکان انجام روشهای مختلف برای درمان رگ های عنکبوتی و رگهای واریس قطور دانست.
دکتر واریس توانایی انجام اسکلروتراپی، لیزر واریس و سایر روش های درمانی مورد نیاز را دارد. متخصص واریس  به شما در خصوص ورزش مناسب برای پیشگیری از پیشرفت واریس راهنمایی میکند و در خصوص جوراب واریس مناسب و زمان استفاده  از آن  برای شما توضیح می دهد.

پزشک متخصص واریس پا کیست؟

برای درمان واریس  متخصص قلب و عروق و جراحان عروق بهترین دکتر واریس پا شناخته می شوند. مهارت و تجربه و نیز روش های درمانی بکار گرفته شده ، بسته به تخصص های مختلف متفاوت است. به شما توصیه می کنیم پیش از مراجعه به پزشک حتما از اینکه در زمینه درمان رگ های واریسی پا کار می کنند یا خیر  پرس و جو نمایید.

 1. متخصص قلب و عروق
 2. جراحان عروق
 3. متخصص رادیولوژی اینترونشنال
 4. متخصص پوست

متخصص قلب و عروق

بیشتر مردم تصور می کنند  که دکتر متخصص قلب فقط در درمان فشارخون ،  تپش قلب و درد های قفسه سینه کار می کنند اما در واقع پزشکان قلب و عروق روی تمام عروق بدن ، اقدامات مداخله ای و یا تشخیصی و مراقبتی انجام میدهند. یکی از زمینه های کاری این متخصصین ، واریس و دیگر مشکلات وریدی از جمله لخته خون در پا است.
روش درمانی این گروه از پزشکان بیشتر روشهای سرپائی است  که در کلینیک انجام می شود . قبل از هر اقدام درمانی تشخیص صحیح ضروری است.
معمولا در ابتدا روش های مختلف مثل سی تی اسکن، MRI، و سونوگرافی برای تشخیص واریس استفاده می شود. در خصوص واریس های مختلف بسته به شدت و وسعت واریس ممکن است از روشهای تشخیصی مختلف استفاده شود . معمولترین روش در تشخیص واریس و مشکلات وریدی ، سونوگرافی وریدی است.
پزشکان متناسب با رگ آسیب دیده و شدت مشکلات وریدی با روشهای درمانی مختلف از جمله لیزر درمانی واریس، روش رادیوفرکوئنسی ، روش اسکلروتراپی و استنت گذاری به درمان واریس، رگهای عنکبوتی و دیگر مشکلات مزمن وریدی می پردازند.

جراحان عروق

جراحان عروق معمولا مشکلات سیستم گردش خون یعنی ورید، شریان و مویرگها را تشخیص می دهند و نسبت به درمان آنها با روش های مختلف اقدام می نمایند . این پزشکان در کنار روش های سرپائی و کلینیکی برای درمان واریس  از جراحی باز هم استفاده می کنند.
همینطور درخصوص درمان  مشکلات سیستم لنفاوی مثل انسداد مسیر لنف، ادم لنفاوی و پای فیلی هم فعالیت می کنند .  در ضمن بیماران با مشکلات وریدی مزمن مثل لخته خون در پا و یا زخم های وریدی هم به چراحان عروق مراجعه می کنند.

متخصص رادیولوژی اینترونشنال

پزشکان رادیولوژیست اینترونشنال از روشهای مختلف مداخله ای برای رسیدن به تشخیص قطعی بهره می گیرند و می توانند درهمان جلسه تشخیصی نسبت به درمان با روشهای سرپائی در کلینیک اقدام کنند. چون این قبیل روش های درمانی معمولا از راه ایجاد یک برش بسیار کوچک روی پوست انجام می شود لقب “جراحی از طریق حفره کوچک” به این متخصصین داده شده است.
کاتتر با هدایت سونوگرافی یا سی تی اسکن در روشهای مختلف درمانی در طول مسیر  وریدها یا  شریان وارد می شود تا به محل مدنظر برای مداخله درمانی برسد. . و با توجه به کوچکی محل جاگذای سوزن، شیت یا فیبر  معمولا دوره نقاهت این روش های درمانی بسیار کوتاه است.

متخصص پوست

این پزشکان معمولا در زمینه پوست، مو و ناخن و مشکلات مربوط به آنها فعالیت دارند. بسیاری از بیماران رگ های عنکبوتی را مربوط به پوست می دانند. این پزشکان با روش هایی مثل لیزر سطحی و یا اسکلروتراپی رگهای عنکبوتی را برطرف می کنند ولی در مورد واریس عمقی معمولا اقدام درمانی انجام نمی دهند. معمولا افراد برای واریس کناربینی و صورت یا عروق زیر چشم بیشتر به این گروه از متخصصین مراجعه می کنند.

دکتر درمان واریس

چه زمانی باید به دکتر واریس پا مراجعه کنیم؟

مراجعه به پزشک در زمان مناسب نتیجه بهتر درمانی را به دنبال دارد. بعضی افراد نمایان شدن رگهای ریز عنکبوتی را روی پای خود به دقت تعقیب می کنند و دنبال راههای مختلف درمان خانگی و پرس و جو در مورد راه درمان رگهای عنکبوتی هستند این در حالیست که برخی دیگر، وقتی رگ های برآمده روی پای خود را می بینند با خود فکر می کنند چه خوب کسی پای مرا نمی بیند! اما اگر به آنها بگوییم این رگها درمان دارد، سریع موضع می‌گیرند که این رگها مشکلی برای من ایجاد نکرده است.
رگهای متورم به مرور زمان با احساس سنگینی و درد در پاها همراه می شود و به تدریج عوارض واریس مثل تغییر رنگ پوست و تورم در پاها ایجاد می شود . بهتر است پیش از اینکه این علائم بروز کند نسبت به درمان واریس اقدام شود تا نتیجه درمان بهتر باشد . افرادی که در مراحل اولیه و قبل از گشاد شدن بیش از اندازه رگها مراجعه می کنند ممکن است با توصیه های پیشگیرانه مانند کاهش وزن و پوشیدن جوراب واریس و ایجاد برخی تغییرات بتوانند پیشرفت بیماری واریس را تحت کنترل در آورند و نیاز به مداخله درمانی نباشد .
هر چقدر درمان  واریس را به عقب بیاندازیم ، بیماری واریس پیشرفت می کند و ممکن است شما را دچار مشکلاتی کند که دور از ذهن بنظر می آیند. برای مثال دکتر اقدسی بارها در مشاوره های کلینیک با بیماران واریسی مواجه می شوند که متاسفانه در پی یک مسافرت چند ساعته  و نشستن در ماشین  دچار لخته خون شده اند و یا بیمارانی که واریس باعث ایجاد تغییر رنگ دائمی پاها و تیرگی پوست پا شده است.

چه سوالاتی از متخصص واریس بپرسیم؟

در مشاوره های کلینیک ، اولین سوال اغلب بیماران اینست که “آیا این رگ ها درمان می شوند؟”
سوالات بسیاری ممکن است در جلسات مشاوره پرسیده شود .برخی به علت یابی بیماری واریس، نحوه درمان ، نتیجه درمان ، عوارض درمان نکردن واریس و یا عوارض و خطرات درمان واریس ، اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بیماری بر می گردند.
لیستی از سوالات رایج بیماران در ذیل برای شما می آوریم و در مقالات دیگر به دقت به این پرسشها پاسخ داده شده است .

 • آیا واریس من درمان می شود؟
 • آیا درمان واریس قطعی است و برگشت ندارد؟
 • به چه علتی من در سن پایین به واریس مبتلا شدم ؟
 • آیا همه رگها بعد از درمان از بین می روند؟
 • رگهای واریسی را باز می کنید؟
 • آیا حذف رگهای واریسی در خونرسانی مشکلی ایجاد نمی کند؟
 • اگر جوراب واریس بپوشم این رگها درست نمی شوند؟
 • آیا درمان واریس برای من خطری ندارد؟
 • آیا درمان واریس من تحت پوشش بیمه هست؟
 • چند روز پس از درمان نیاز به استراحت دارم؟
 • آیا من بخاطر واریس باید کارم را عوض کنم ؟
 • چه آزمایشات و تست های تشخیصی قبل از مراجعه برای درمان واریس  لازم است؟

معمولا لازم نیست که قبل از مراجعه آزمایشی انجام دهید . اما اگر سونوگرافی کالر داپلر وریدی انجام داده اید همراه خود بیاورید در غیر اینصورت لازم نیست از قبل انجام دهید .
به شما توصیه می کنیم سوالاتی که در مورد بیماری خود دارید را یادداشت کنید و زمان مراجعه همراه خود داشته باشید قطعا پاسخ به این سوالات توسط متخصص واریس باعث می شود تا با فکر آسوده تر بتوانید روند درمانی خود را شروع کنید .

متخصص واریس برای درمان واریس چه سوالاتی از بیمار می پرسد؟

در جلسه مشاوره پزشک متخصص واریس با انجام سونوگرافی و معاینه پا سعی می کند وضعیت عروقی پا را کاملا بررسی نماید. پاسخ دقیق به سوالاتی که از شما پرسیده می شود قطعا در تشخیص دقیق مشکل و شدت آن موثر خواهد بود.
سوالات اغلب حول محور وضعیت عمومی بیمار و علت واریس است.

 • از چه زمانی رگهای واریسی را روی پایتان دیده اید؟
 • اگر پادرد داریدکدام ناحیه پای شما درد می کند؟ چه زمانی درد بیشتر است؟
 • این رگها از نظر زیبایی ذهنتان را مشغول کرده یا احساس درد ساق پا و خستگی یا سنگینی در پایتان دارید؟
 • آیا احساس درد، خارش، سنگینی، رگ به رگ شدن یا گرفتن عضلات ساق پا در خواب یا هر مشکل دیگری در پاها دارید؟
 • آیا شما سابقه خانوادگی واریس دارید؟ در صورت داشتن سابقه فامیلی نسبت فرد مبتلا به واریس با شما؟
 • چه داروهایی مصرف می کنید ؟ پزشک متخصص واریس از شما سوالاتی در خصوص داروهای مصرفی تان خواهد پرسید. برای اینکه چیزی از قلم نیافتد و بدون استرس بتوانید به این سوال جواب بدهید توصیه می کنیم از داروهای مصرفی لیستی روی کاغذ بنویسید و همراه بیاورید.
 • در مورد خانمها سوالاتی از قبیل سابقه بارداری، باردار بودن در زمان مشاوره، قصد بارداری ، درمان ناباروری، مصرف قرص های ضد بارداری، داشتن درد لگنی غیر دوره ای بایستی به دقت پاسخ داده شود.
 • در ضمن لازم است در خصوص بیماری و شرایط فردی ازقبیل شغل، سابقه ابتلا به لخته، بیماری قلبی عروقی مثل فشارخون، بیماری تنفسی و ریوی ، مشکل تیروئید (کم کاری تیروئید) و دیگر بیماریها اطلاعات کاملی به پزشک بدهید.

بهترین دکتر واریس پا در تهران را معرفی کنید؟

این شما هستید که بهترین دکتر واریس پا در تهران را معرفی می کنید. از نقطه نظر بنده بهترین دکتر واریس در تهران   پزشکی است که بیماران ایشان  را به آشنایان  خود معرفی می کنند و از نتیجه درمان خود رضایت دارند .
صبوری و دقت در تشخیص در زمان انجام معاینات اولیه و تشریح مراحل درمان ، تجربه کاری در زمینه درمان واریس و مشکلات وریدی می تواند به شما این اطمینان را بدهد که کار درمان واریس شما به بهترین صورت ممکن انجام می شود.
معیار دیگر مانند  امکانات کلینیک ، داشتن دستگاههای به روز و مناسب برای تشخیص واریس و درمان آن است. تمرکز خدمات درمانی وتشخیصی در کلینیک می تواند به  تصمیم گیری بهتر پزشک برای درمان و پیگیری نتایج درمانی کمک کند.
بررسی سوابق پزشکان به لحاظ جنبه حرفه ای سابقه تدریس و آموزش پزشکان، حضور در مجامع  علمی- بین المللی مثل کنفرانس ها و ورکشاپ ها ، سابقه کار عملی و بررسی رضایتمندی بیماران مراجعه کننده به پزشک می تواند به شما کمک کند تا دکتر خود را انتخاب کنید.
کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا

پروفسور مهرداد اقدسی همواره با همگام بودن محققان مطرح جهانی مثل JOSE I. ALMEIDA، LOWELL S. KABNICK، EDWARD G. MACKAY و دیگر محققان که در صفحه مربوطه  می توانید مشاهده فرمایید، سعی میکنند تا به روزترین روش های درمانی را در کلینیک خود پیاده سازی کنند.

[hamyar_faq]

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. akbar می گوید

  باسلام خدمت شما من شغلم بنایی هست وگچکار هستم یه مدتی هست مچ پاهام تا زیر زانوهام ورم میکنه طوری که وقتی روی ورم فشار میارم گودی ایجاد میشه وبعضی مواقع ورم پاهام کمتره وبعضی مواقع بیشتر البته اشاره کنم بخاطر شغلم در روز ۸تا ۹ساعت سرپا میایستم کار میکنم دکتر هم رفتم ازمایش کبد قلب وکلیه هم دادم مشکلی نداشتم البته من فقط ورم پا دارم نه پاهام قرمز میشه نه خون مردگی داره چون زیاد سرپا میایستم بعضی مواقع کف پاهام درد میگیره راهنمایی کنید چکار باید بکنم برای درمانش ممنون از شما.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام برای جلوگیری از ورم در زمان کار جوراب CCL1 AD استفاده کنید . این جوراب را میتوانید از داروخانه تهیه کنید.

 2. علی می گوید

  سلام
  من هر دو پام از فاصله مچ پا تا انگشتان (بیشتر روی سطح پا و دیواره ی داخلی) رگهای واریسی دارم. برای درمان راهکاری هست و باید چه روندی رو طی کنم. ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت واریس پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم

 3. ستاره می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشین خدمت آقای دکتر، من چند سالی هست که دچار واریس پا شدم تا حالا ۳ بار پاهایم را لیزر کردم اما بعد چند سال دوباره واریس برگشته سعی کردم مواظبت داشته باشم و مراقب پاهام باشم ولی باز هم واریس برگشته برای پیشگیری چه کارهایی باید انجام داد که دیگه برگشت نداشته باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   شما دفعات قبل در مرکز ما لیزر انجام دادین ؟

   اگر در مرکز ما کار انجام دادین لطفا برای ویزیت مجدد تشریف بیارید و اگر نه لطفا برای ما عکس ارسال کنید در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ که شمارا راهنمایی کنیم

سوالات خود را با ما در میان بگذارید.متخصصان کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد. با ورود شماره تماس خود پاسخ سوالتان را به صورت پیامکی دریافت کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.