برای درمان واریس به چه دکتری مراجعه کنیم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

بسیاری از من می پرسند که برای درمان واریس به چه متخصصی مراجعه کنیم و آیا اصلا پزشک متخصص واریس پا و دکتر واریس داریم؟

پزشکان و متخصصان زیادی هستند که درمان واریس پا را انجام می دهند. اما بهترین دکتر واریس پا را می توان متخصص عروق پا نام برد، چرا که او بدون دلیل برای شما نسخه نمی‌پیچد. هر رگ واریسی را بر اساس اندازه و قطرش مشخص کرده و درمان واریس را به صورت دقیق انجام می دهد از رگهای عنکبوتی و واریسی پا گرفته تا واریس رگ های پیشانی، صورت و حتی واریس لگن.

دکترواریس توانایی انجام اسکلروتراپی، لیزر واریس و سایر روش های درمانی مورد نیاز را دارد. متخصص واریس می تواند به شما بگوید که چه تمرین هایی جهت درمان واریس پا با ورزش  و یا حتی رژیم های غذایی می تواند در بهبود و کنترل واریس شما موثر باشد.

پزشک متخصص واریس پا کیست؟

از میان تخصص ها، متخصص قلب و عروق به دلیل سر و کار داشتن با عروق و رگ های بدن و همین طور جراحان عروق بهترین دکتر واریس پا و متخصص مورد نظر شما برای درمان واریس هستند.

مهارت و تجربه و نیز روش های درمانی پیش رو، بسته به تخصص های مختلف متفاوت است. به شما توصیه می کنیم پیش از مراجعه به پزشک حتما از اینکه در زمینه درمان رگ های واریسی پا کار می کنند یا خیر  پرس و جو نمایید.

۱- متخصص قلب و عروق

پزشکان متخصص قلب و عروق در زمینه بیماری قلب و عروق آموزش دیده اند. معمولا پزشکان قلب در یک یا چند زمینه، متمرکز می شوند . برای مثال برخی در مورد فشارخون بالا یا آریتمی فعالیت می کنند و برخی درمان واریس را برای فعالیت در نظر می گیرند. روش درمانی این گروه پزشکان بیشتر روشهای کم تهاجمی است.

معمولا در ابتدا روش های مختلف مثل سی تی اسکن، MRI، آنژیوگرافی و سونوگرافی برای تشخیص واریس و شدت آن استفاده می شود.

پزشکان متناسب با رگ آسیب دیده و شدت مشکلات وریدی با روشهای درمانی مختلف از جمله لیزر درمانی واریس، روش رادیوفرکوئنسی ، روش اسکلروتراپی و استنت گذاری به درمان واریس، رگهای عنکبوتی و دیگر مشکلات مزمن وریدی می پردازند.

رگهای واریسی پا

بسیاری از افراد، مشکل واریس را فقط یک مسئله زیبایی می دانند و فکر می کنند این قدر پیچیده نیست و نیاز به بررسی ندارد. اما طبق نظر متخصصین قلب و عروق، واریس و رگ های عنکبوتی همواره فقط مسئله زیبایی محسوب نمی شوند و در بسیاری از موارد یک مشکل جدی هستند که عوارض نگران کننده ای را به دنبال دارد. از جمله عوارض واریس که به صورت مزمن درآمده و زندگی فرد را متاثر می کند لخته خون در پا و زخم های واریس است.

معمولا به متخصص قلب و عروق در عموم جامعه پزشک متخصص واریس پا هم گفته می شود. بیشتر جراحان قلب و عروق بیماری واریس را درمان می کنند.

در کلینیک واریس دکتر مهرداد اقدسی پزشک متخصص واریس پا خدمات پیشگیری از واریس، کنترل و درمان واریس به صورت دقیق و متناسب با شدت بیماری واریس ارائه می شود.

۲  جراحان عروق

جراحان عروق معمولا مشکلات سیستم گردش خون یعنی ورید، شریان و مویرگها را تشخیص می دهند و نسبت به درمان آنها با روش های مختلف اقدام می نمایند . این پزشکان در کنار روش های کم تهاجمی برای درمان مشکلات مزمن وریدی از روش های تهاجمی هم استفاده می کنند.

همینطور این پزشکان برای درمان مشکلات سیستم لنفاوی مثل انسداد مسیر لنف، ادم لنفاوی و پای فیلی هم تخصص دارند. بیماران با مشکلات وریدی مزمن مثل لخته خون در پا و یا زخم های وریدی هم به چراحان عروق مراجعه می کنند.

۳- متخصص رادیولوژی اینترونشنال

پزشکان رادیولوژیست اینترونشنال از روشهای مختلف برای رسیدن به تشخیص قطعی بهره می گیرند و به درمان با روشهای کم تهاجمی اقدام می کنند. چون این قبیل روش های درمانی معمولا از راه ایجاد یک برش بسیار کوچک روی پوست انجام می شود لقب “جراحی از طریق حفره کوچک” به این متخصصان داده شده است.

با کمک تکنیک های تصویر برداری نفوذ از طریق کاتتر ، سوزن و شیت به داخل ورید ، شریان و … میسر می شود. و با توجه به کوچکی محل جاگذای سوزن، شیت یا لوله معمولا دوره نقاهت این روش های درمانی بسیار کوتاه است.

۴- متخصص پوست

این پزشکان معمولا در زمینه پوست، مو و ناخن و مشکلات مربوط به آنها فعالیت دارند. بسیاری از بیماران رگ های عنکبوتی را مربوط به پوست می دانند. این پزشکان با روش هایی مثل لیزر سطحی و یا اسکلروتراپی رگهای عنکبوتی را برطرف می کنند ولی در مورد واریس عمقی معمولا اقدام درمانی انجام نمی دهند.

تشخیص واریس

چه زمانی باید به دکتر واریس پا مراجعه کنیم؟

خیلی از بیماران وقتی رگ های برآمده روی پای خود را می بینند با خود فکر می کنند چه خوب کسی پای مرا نمی بیند! اما اگر به آنها بگوییم این رگها درمان دارد، سریع موضع می‌گیرند که این رگها مشکلی برای من ایجاد نکرده است.

اما خوب است ما از تجارب دیگران درس بگیریم و هشدارها را جدی بشماریم.

درمان واریس هر چه بموقع انجام شود پزشک فرصت بهتری برای درمان دارد. برای مثال وقتی در مراحل اولیه واریس مراجعه می کنید شاید پزشک صلاح ببیند که چند ماهی اصلاح شیوه زندگی مانند کاهش وزن و پوشیدن جوراب واریس  را برای شما تجویز کند.

از سوی دیگر به تعویق انداختن درمان واریس لزوما به معنای مسکوت شدن بیماری شما نیست. در بسیاری از موارد فرد تا اقدام به درمان کند عارضه ناخواسته مثل لخته خون در پا بروز کرده و در این شرایط درمان به پروسه ای زمان بر و طولانی مبدل می شود.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ برای اطلاع از بهترین روش درمان قطعی واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی واریس پا

برای درمان رگ های عنکبوتی و واریس روش های مختلفی وجود دارد. خوب است بدانیم هر کدام از این روش ها در چه مواردی کاربرد دارد و کدام پزشکان قادر به انجام آنها هستند؟

راهکارهای پزشک متخصص واریس پا برای درمان

در این قسمت می‌خواهیم روش های درمان واریس پا که متخصص واریس انجام می‌دهد برای شما توضیح دهیم:

# اسکلروتراپیفوم اسکلروتراپی

روش سرپایی و کلینیکی برای درمان رگ های واریس سطحی و یا مویرگهای ریز بنفش و قرمز است که در اصطلاح به آنها رگ های عنکبوتی گفته می شود در این روش ماده ای به داخل رگ مورد نظر تزریق می شود و باعث بسته شدن رگ می گردد. سپس رگ بسته شده به مرور توسط بدن هضم شده و از بین می رود.

با این کار خون به سمت رگ های سالم مجاور تغییر مسیر می دهد و مشکلی در تامین جریان خون برای آن قسمت از پوست بوجود نمی آید. فوم اسکلروتراپی در واقع نوع جدید از اسکلروتراپی است که از فوم به جای مایع برای بستن رگ استفاده می شود. معمولا رگ های مورد درمان در کمتر از سه ماه کاملا محو می شوند و در اغلب موارد فوم اسکلروتراپی طی چند جلسه صورت می گیرد. تمام متخصصین یاد شده برای درمان واریس این روش را می توانند انجام دهند.

# انسداد حرارتی رگدرمان واریس با روش رادیوفرکانسی

این یک روش کم تهاجمی برای برطرف کردن رفلاکس و برگشت خون به عقب در ورید ها است. برای بستن رگ از یکی از روش های مربوطه استفاده می شود. برای مثال درمان واریس با لیزر و نیز روش درمان واریس با روش رادیوفرکوئنسی از جمله این روش هاست. معمولا این روش توسط متخصصین قلب و جراحان عروق و یا راویولوژیست ها انجام می شود. نتایج درمانی رضایت بخش و دوره نقاهت کوتاه ویژگی اصلی این روشهاست.

# فلبکتومی

phlebectomy
خارج سازی رگ درگیر (مرحله چهارم)

این روش هم برای برطرف کردن ظاهر در هم پیچیده و در اصطلاح عوام عروق شلنگی بکار می رود. متخصصین قلب و عروق و جراحان عروق از این روش در درمان واریس استفاده می کنند. این روش در کنار روش های درمان اصلی انسداد حرارتی رگ معمولا برای رفع ظاهر رگها استفاده می شود.

# جراحی واریس

خارج کردن کامل رگ آسیب دیده طی جراحی واریس صورت می گرفت. امروزه روشهای انسداد حرارتی رگ جایگزین این روش شده و در واقع جراحی واریس منسوخ شده است.

# روش لیزر IPL

این روش در واقع قسمتی از پروسه جوانسازی است که برای برطرف کردن رگ های عنکبوتی و مویرگ های بنفش و قرمز نزدیک سطح پوست بکار می رود. این روش جز روش های درمانی یا روش های زیبایی طبقه بندی می شود. معمولا در کلینیک های زیبایی و پوست بیشتر استفاده می شود. اینکه به کدام دکتر مراجعه کنیم ؟ گامی مهم در انتخاب روش درمانی مناسب و رسیدن به نتایج مناسب است.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا

شما می توانید برای مشورت  با دکتر مهرداد اقدسی فوق تخصص قلب و عروق و عروق پا در مورد واریس از یکی از راههای ذیل اقدام بفرمایید.
مشاوره رایگان و غیر حضوری
مشاوره حضوری با تعیین وقت  02122819276 و 02122819277

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ح جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من رگ های تار عنکبوتی سبز و بنفش رنگ در دست ها و روی پایم ظاهر شده. به نظرتون واریس و رمانی داره یا حد اقل بیشتر از این نشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   لطفا برای ما از وضعیت رگ های خود اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر خواستم بدونم مشکل من هم واریس هست؟ از چه نوعی؟ درمان میشه ؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   این نوع واریس به روش تلفیقی از اسکلروتراپی و فلبکتومی میتواند پاسخ خوبی دهد 

    

 • تصویر کاربر بیژن شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینکه علاج داره؟و چقدر هزینه داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   سوالتون واضح نبود لطفا دوباره و دقیقار سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من پام واریس داره میخواستم بدونم چه درمانی مناسب هست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   با توجه به عكس بنظر ميرسد واريس طنابی ريشه دار است. لطفا  حضوری تشریف بیاورید  تا از نزديك معاينه دقيق انجام شود. اين نوع واريس در كمتر از يكساعت بصورت ظاهری و باطنی درمان ميشود.
   روش درمان تلفيقی از ليزر درون رگی - فلبكتومی و اسكلروتراپی خواهد بود. يك روز بعد از درمان نتيجه قطعی را خواهید ديد.

 • تصویر کاربر سمیرا پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر اقدسی
  خانومی 40 ساله هستم و در پاهایم رگهای واریسی ریزی وجود دارد که اول فقط در مچ پاهایم بود ولی الان چندین سال است که به قسمت ران پاهایم هم کشیده شده و البته خیلی کوچک هستند و پخشند. علاوه بر آنها رگهای سبز رنگ روی دستها و پاها و سینه و جدیدا قسمت رانها هم هستند که علاوه بر زشت کردن ظاهر مرا نگران هم کرده اند.و البته به یک کلینیک زیبایی رفتم که گفتند باید مایعی را داخل رگ تزریق کنند که این رگهای متورم بسته شود و بعد فیلر تزریق کنند تا دستهایم جوانی و شادابی گذشته را پیدا کند خواستم ازتون درخواست کنم که منو راهنمایی کنید .
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   برای درمان واریس های عنکبوتی و سطحی پا از روش اسکلروتراپی و لیزر سطحی استفاده میشود .
   بهتر است که برای ما از نقاط واریسی پای خود اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم
   برای دست هم در مواردی که برای سلامتی مضر نباشید میتوان کارهایی انجام داد اما ما کیلینک زیبایی نیستیم و از فیلر استفاده نمیکنیم

 • تصویر کاربر یاس پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام ،وقت بخیر ،جناب دکتر مدتی است که لکه های قهوه ای رنگ بر روی مچ پا تا سر انگشتانم دیده میشود و بعضا قفسه سینه هم درد دارم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.چه مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   اينطور لكه ها معمولا منشا هموسيدرين دارند براي درمان احتمالي با متخصص پوست مشورت شود.

 • تصویر کاربر سمیرا پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر

  خانم ۲۷ ساله هستم و که یک ساله ازدواج کردم و یک بچه دارم. بدنم مدتیه که کبود شده، بدون اینکه ضربه‌ای بخوره یا فعالیت خاصی انجام داده باشم..این کبودی مخصوصا در قسمت ران و ساق پام وجود داره....نمیدونم واریس هستش یا نه....برای این کبودی باید به چه دکتری مراجعه کنم؟

  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   به متخصص داخلی مراجعه و مشورت بگیرید 

 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد بزرگوار

  پدر من حدود 74 سال سن دارند، در مشهد زندگی می کنند و از مشکل واریس پیشرفته پا رنج می برند به شکلی که بدون جوراب واریس تنگ، تقریبا قادر به راه رفتن نیستند. اما با جوراب می توانند راه بروند و زندگی عادی داشته باشند (اگر چه مدت زیادی نمی توانند سرپا باشند).
  چند عکس از پای پدرم پیوست گردیده است و امیدواریم با راهنمایی و بهره گیری از تخصص و توصیه های ارزشمند شما و پاسخ به پرسش های زیر، راهکاری موثر در این خصوص پیدا شود:

  1- با توجه به سن پدرم و نگرانی از جراحی یا بیهوشی در این سن، چه روش / روش های درمانی را (با ذکر اولویت) برای ایشان توصیه می نمایید؟
  2- فرآیند درمان در چند مرحله خواهد بود و چه مدت به طول خواهد انجامید؟ (لطفا حتما حدودی را در این خصوص و لو بصورت یک بازه حداقل-حداکثر بیان نمایید)
  3- آیا امکان درمان همزمان هر دو پا امکان پذیر است؟ (با توجه به بعد مسافت و عدم حضور در تهران این موضوع اهمیت ویژه پیدا می کند).
  4- آیا امکان بازگشت واریس پس از درمان با روش پیشنهادی وجود دارد و آیا پس از فرآیند درمان، همچنان باید از جوراب واریس استفاده گردد؟
  5- حدود هزینه کل فرآیند درمان چقدر می باشد؟ (قطعا هزینه به تشخیص شما، میزان دارو و ... بستگی خواهد داشت اما لطفا حتما حدودی را در این خصوص و لو بصورت یک بازه حداقل-حداکثر بیان نمایید).
  6- آیا هزینه های درمان تحت پوشش بیمه/بیمه تکمیلی قرار می گیرند؟

  پیشاپیش از وقتی که صرف پاسخ و راهنمایی می نمایید سپاسگزارم.
  سلامت و سربلند باشید
  علیرضا بمانی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   درمان دو پا در يك جلسه قابل انجام است و این عمل بدون بی هوشی انجام میشود 
   عود هم نخواهد كرد.
   ولي توصيه ميكنم دنبال تشخيص علل ديگر باشيد
   واريس اين همه مشكل ايجاد نميكند جوراب تنگ واريس هر دردي را كم ميكند واگر جوراب خوب است معني ان اين نيست كه باعث درد واريس است
   ارتروز شديد مفصل و پوكي استخوان ممكن است مطرح باشد.

 • تصویر کاربر jamali شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام در سونو من ذکر شده
  ((وریدهای واریس متععد دروارمترچپ واطراف ادنکس چپ دیده میشود که به نفع واریکوزلگنی میباشد))

  علت و درمان چیه اقای دکتر؟
  وسونو قبلم این موضوع وجود نداشته!
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است که شما حضورا ویزیت شوید لطفا در واتس اپ 09365066105 با ما تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر بنیامین یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.در اغلب موارد موقع خواب درد پشت ساق پایم، مانع خوابیدن می شود.هیچ علایمی از واریس هم ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   در صورت نداشتن علائم ظاهری واریس بهتر است در ابتدا به یک روماتولوژیست مراجعه کنید در صورتی که مشکلی از ان نظر نبود،لطفا حضوری مراجعه کنید که وضعیت عروق شما از نظر عمقی بررسی شود

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر