دکتر متخصص واریس کیست ؟

بهترین دکتر متخصص واریس کیست؟

کدام پزشک بیشترین اطلاعات را در مورد نحوه تجویز جوراب واریس و انواع آن دارد؟ با مشکلات  لخته  خون در پا آشناست و مهارت کافی در زمینه درمان واریس و لیزر واریس دارد؟

آشنایی مختصر با پروفسور مهرداد اقدسی از زبان خود استاد :

تخصص بیماریهای وریدی واریس یا فلبولوژی چیست؟

فلبولوژی علمی است که در مورد تشخیص و درمان بیماری هایی مانند لخته شدن خون در وریدها و تعبیه فیلترهای ضد لخته، واریس پا، واریس لگن، بیماریهای انسدادی وریدی مانند سندرم میترنر و تعبیه استنت لگنی و موارد دیگر است.

همانطور که قبلا گفتیم به پزشکانی که در این حیطه کاری به تشخیص و درمان بیماری مشغول هستند فلبولوژیست  گفته میشود. اما جالب است که متخصصین رشته های مختلفی در رشته فلبولوژی فعالیت دارند که میتوان موارد زیر را نام برد:

 • متخصصان و فلوشیپ های قلب و عروق
 • جراحان عروق و عمومی
 • جراحان قلب
 • متخصصان پوست
 • رادیولوژیستها
پروفسور مهرداد اقدسی در سمینار

دکتر متخصص واریس کیست؟

به دکتر متخصص واریس فلبولوژیست هم می گویند. پزشکان بسته به دانش، اطلاعات و علاقه شخصی ممکن است در یک یا تعدادی از زیر شاخه های فلبولوژی فعالیت داشته باشند. برای مثال  متخصص پوست، مویرگهای عنکبوتی را با لیزر سطحی برطرف می نماید. جراح تبحر کافی در عمل جراحی  واریس دارد و رادیولوژیست نیز به خوبی از عهده آمبولیزاسیون عروق لگن بر می آید.

متخصص واریس پزشکی است که بطور اختصاصی در زمینه فلبولوژی فعالیت می کند و تجربه و مهارت کافی برای درمان واریس و سایر بیماریهای وریدی دارد.

بهترین دکتر واریس  را چگونه  بشناسیم؟

دکتر خوب را از بیماران می توان شناخت :

آیا  بیماران از نتیجه درمان رضایت دارند و او را به آشنایان  خود نیز معرفی میکنند؟

 از سایر پزشکان و کادر درمانی  در این باره پرس و جو کنید:

آیا  پزشک مورد نظر در جلسه معاینه صبوری و حوصله  کافی بخرج می دهد.و در پایان ویزیت  به زبان ساده به تشریح  بیماری و مراحل درمان پرداخته و به سوالات بیمار پاسخ میدهد . چنین پزشکی تشخیص دقیق تری هم خواهد داشت.

پزشکی که تجربه کافی دارد  و سالیانی را در درمان  بیماران سپری کرده است   تجربه درمان هزاران بیمار پشتوانه نتایج  درمانی بهتری  است  و در صورت  بروز هرگونه عارضه به راحتی مشکلات را برطرف می کند .

امکانات و تجهیزات کلینیک را بررسی کنید:

امکانات کلینیک واریس و به روز بودن تمام دستگاههای تشخیصی و درمانی آن در بالا بردن کیفیت خدمات  ارائه شده به بیمار بسیار موثر خواهد بود.

تمرکز خدمات درمانی و تشخیصی پزشک و کلینیک بر  روی  یک بیماری امری مهم است، به عبارت بهتر وقتی یک پزشک فقط گروه خاصی از بیماران را مورد مطالعه و درمان قرار میدهد، به‌طور طبیعی تبحر بیشتری در آن مورد به خصوص پیدا میکند و میتواند تصمیم گیری بهتری داشته باشد.

سوابق علمی پزشک را بسنجید:

سوابق علمی  پزشک به لحاظ  سابقه تدریس و آموزش پزشکان در همین زمینه تخصصی  و حضور فعال  در مجامع  علمی بین المللی نیز در شناخت پزشک متبحر واریس اهمیت دارد .

آشنایی با استاد بیماریهای وریدی واریس، پروفسور دکتر مهرداد اقدسی

پروفسور دکتر مهرداد اقدسی با ١٨ سال سابقه کار انحصاری در فیلد بیماریهای وریدی واریس و نیز دارای رتبه فلوشیپ رشته اینترونشنال عروق هستند. ایشان تاکنون دهها متخصص و فوق تخصص ایرانی و خارجی از کشورهای همجوار را تحت آموزش علمی و عملی خویش قرار دادهاند.

دکتر اقدسی در حال آموزش متخصصین در بیمارستان دانشگاهی شهر باکو

پروفسور اقدسی تاکنون ظرف سالها کار و تلاش مستمر، هزاران بیمار مبتلا به انواع بیماریهای وریدی واریس را از سراسر ایران و کشورهای دیگر مورد درمان قرار دادهاند.

به منظور شرح بیشتر باید گفت که بیماریهایی مانند تنگی وریدهای لگن، واریس لگن، استنت گذاری لخته های وریدی، انواع واریس پا، دست و صورت که توسط اسکلرو تراپی و لیزر واریس و آمبولیزاسیون، بالون و استنت درمان شدهاند از این قبیل هستند.

از دیگر افتخارات دکتر اقدسی این است که ایشان مشاور ارشد (consultant) بیمارستانهای دانشگاههای علوم پزشکی  سراسر ایران در زمینه بیماریهای وریدی واریس هستند و روزانه در مورد درمان بیماریهای پیچیده به پزشکان دیگر و متخصصین واریس مشورت و راهنمایی داده و ایشان را از تجربیات ارزشمند خویش بهره مند می سازند.

پروفسور اقدسی در جمع متخصصین برجسته عروق

پزشکان واریس مجربی که توسط پروفسور اقدسی آموزش دیده اند

متخصصین متعددی از کشورهای آذربایجان، ارمنستان، عمان و عراق در دوره های کوتاه و بلند مدت آموزش بیماریهای وریدی واریس پروفسور اقدسی شرکت و حضور فعال داشته اند. در اینجا به معرفی پزشکان ایرانی اکتفا می کنیم. از جمله متخصصین واریس که توسط استاد اقدسی در طول سالیان گذشته آموزش های لازم تشخیص و درمان بیماریهای وریدی واریس را فرا گرفته اند میتوان متخصصین زیر را نام برد:

 • دکتر محمود هادی زاده فوق تخصص اینترونشنال قلب و عروق

دکتر هادیزاده دوره یکساله آموزش کامل اسکلروتراپی، لیزر واریس و استنت گذاری وریدهای لگنی را در کلینیک واریس و بیمارستان فوق تخصصی مسیح دانشوری تحت نظر استاد اقدسی با موفقیت سپری کرده و در حال حاضر ریاست مرکز اصلی واریس شهر اصفهان را برعهده دارند.

دکتر اقدسی و دکتر هادی زاده در پاویون مرکز فوق تخصصی مسیح دانشوری
 • دکتر میترا اقدسی متخصص جراحی عمومی

دکتر میترا اقدسی دوره کامل درمان پیشرفته واریس را طی کرده و در حال حاضر مسئولیت مرکز واریس کرج را برعهده دارند.

 • دکتر مهدی کریمی متخصص قلب و عروق

دکتر کریمی دوره شش ماهه آموزش علمی و عملی درمان واریس طنابی را تحت نظر استاد اقدسی با موفقیت به پایان رسانده و اکنون در شهر تهران مشغول فعالیت هستند.

دکتر اقدسی و دکتر مهدی کریمی در کلینیک واریس
 • دکتر علیرضا صراطی فلوشیپ اینترونشنال قلب و عروق

دکتر صراطی دوره کامل درمان بیماران مبتلا به واریس لگن، آمبولیزاسیون و استنت گذاری را در بیمارستان فوق تخصصی مسیح دانشوری با موفقیت سپری کرده و در حال حاضر در همان مرکز دانشگاهی مسئول کلینیک ورید بیمارستان هستند.

دکتر صراطی نفر وسط از حلو در کنار دکتر اقدسی و سایر همکاران تیم درمانی

دیگر پزشکان آموزش دیده با دوره های آموزشی دکتر اقدسی

پزشکان حاذق بسیاری در دوره های کوتاه مدت و کارگاههای آموزشی و یا کلاسهای استاد اقدسی شرکت نمودهاند که از جمله آنها می توان همکاران زیر را نام برد:

 • دکتر علی ستایش فوق تخصص جراحی عروق- تهران بیمارستان آراد
 • دکتر مهرداد هنرور فلوشیپ اینترونشنال عروق- مرکز واریس شیراز
 • دکتر اصغر فدایی حق فلوشیپ اینترونشنال عروق- مرکز واریس تبریز
 • دکتر شهریار مالی فوق تخصص جراحی قلب- یزد
 • دکتر محمد سرودلیر فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی- قم
 • دکتر مهرداد نامداری فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی- خرم آباد
 • دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق- تهران
دکتر اقدسی و دکتر نادر افشاری در کلینیک واریس

چه زمانی به دکتر واریس مراجعه نماییم؟

اگر جز کسانی هستید که دچار مویرگهای عنکبوتی هستید، بنابراین به احتمال زیاد فقط موضوع زیبایی مطرح می شود. به عبارت بهتر اگر از لحاظ زیبایی برایتان این مورد اهمیت دارد، بهتر است با دکتر مربوطه مشورت نمایید.

این نکته را فراموش نکنید که گاهی  ممکن است  وجود این مویرگها نشانه اختلال عمقی و ریشه ای در رگها باشند. بنابراین بهتر است یکبار معاینه شوید تا از نظر احتمال بیماری زمینه ای بررسی کامل شده و جای نگرانی باقی نماند.

رگهای متورم و برجسته یا واریس طنابی بسیار مهم هستند  و در حقیقت جنبه درمانی دارند که به مرور زمان با احساس سنگینی و درد در پاها همراه شده و به تدریج عوارض واریس مثل تغییر رنگ پوست و تورم در پاها ظاهر خواهند شد.

پس نتیجه میگیریم که هر چقدر درمان واریس را به زمانی دیگر موکول نماییم، بیماری واریس پیشرفت کرده و سبب می شود درمان آن هم ضعیف تر انجام شود.

شرایط لازم برای معاینه و مشاوره با یک دکتر واریس  چگونه است؟

 • قبل از مراجعه به پزشک می بایست حمام کرده و حتی اگر لازم است موهای زائد پوست خود را شیو نمایید.
 • لباس گشاد و مناسب بپوشید به گونه ای که در آن احساس راحتی نمایید.
 • مدارک قبلی و سوابق پزشکی شامل سونوگرافی MRV را همراه خود داشته باشید و علاوه بر آنها اصل داروهای مصرفی فعلی یا دست کم لیستی از آنها را نوشته تا در صورت لزوم ارائه دهید.
 • دکتر از شما سوالاتی حول محور بیماری فعلی، سابقه خانوادگی و وضعیت عمومی بدن تان خواهد پرسید.
 • پس از انجام معاینه، توسط دکتر واریس از شما سونوگرافی داپلر به عمل خواهد آمد.
 • پس از خاتمه مرحله تشخیص بیماری، در صورت نیاز مراحل درمان برای شما تشریح و روشن سازی خواهد شد.

بهتر است چه سوالاتی از دکتر واریس بپرسیم؟

شما می بایست پنج سوال مهم را قبل از هر اقدام درمانی از متخصص واریس خود بپرسید:

١- آیا برطرف کردن این رگها یک ضرورت درمانی است یا صرفا جنبه ظاهری و زیبایی دارد؟

٢- بهترین روش درمان این رگها چیست؟

٣- حدودا چند جلسه کاری این پروسه به طول میانجامد؟

۴- حدودا تا چند درصد رگها برطرف خواهند شد؟

۵- درمان موردنظر چه عوارض احتمالی را در پی خواهد داشت؟

واضح است که آگاهی از موارد بالا باعث میشود تا بیمار از روند درمان اطلاع کافی پیدا کرده و دیدگاه صحیحی از بیماری و نحوه و نتیجه درمان داشته باشد.

متخصصین واریس در تهران در کلینیک دکتر مهرداد اقدسی

پروفسور مهرداد اقدسی همواره با همگام بودن محققان مطرح جهان مانند JOSE I. ALMEIDA، LOWELL S. KABNICK،  EDWARD G. MACKAY و دیگر محققان که میتوانید آنها را بیابید، سعی میکنند تا بهروزترین روشهای درمانی را در کلینیک خود پیاده سازی و به بیماران ارائه دهند.

همکاران برجسته ای برای درمان بیماران خود از امکانات کلینیک فوق تخصصی واریس تهران استفاده می کنند .از جمله آنها  به دو تن از اساتید واریس  اشاره می کنیم :

دکتر شروین نجفی زاده فوق تخصص جراحی عروق

دکتر شروین نجفی زاده فوق تخصص جراحی عروق

دکتر سید علیرضا نجفی استاد بیماریهای قلب و عروق

دکتر سید علیرضا نجفی استاد بیماریهای قلب و عروق

آیا درمان واریس در کلینیک دکتر اقدسی با بیمه تکمیلی انجام می شود؟

بله، بیمه ها هزینه روشهای اندوواسکولار (درون رگی) از جمله لیزر واریس و روش رادیو فرکوئنسی و جراحی سرپایی فلبکتومی را پرداخت می کنند. کلینیک واریس دکتر اقدسی مورد اعتماد و طرف قرارداد اکثر بیمه های تکمیلی است.

نتیجه گیری

در این مطلب به معرفی و شناخت دکتر واریس یا فلبولوژیست  و اینکه اساس تخصص بیماریهای وریدی واریس یا فلبولوژی به چه معناست پرداختیم. در ادامه متخصصان رشته های مختلف را که در رشته فلبولوژی فعالیت دارند و نیز معیارهای شناخت بهترین متخصص واریس را بررسی نمودیم. در نهایت نقطه عطف مقاله ما به معرفی استاد بیماریهای وریدی واریس، پروفسور مهرداد اقدسی پرداخت و سپس کلینیکی فوق تخصصی برای درمان واریس پا را به شما معرفی کردیم. همچنین از معرفی متخصصین واریس که تحت نظر پروفسور اقدسی آموزش دیدهاند، غافل نشدیم .

ما به سوالهای متداول دیگری از جمله اینکه چه وقت بهترین زمان برای مراجعه به متخصص واریس است یا اینکه شرایط لازم جهت مشاوره با پزشک واریس کدامند، پاسخ دادیم. حتی مجموعه ای از سوالات را که باید از متخصص واریس بپرسید از نظر گذراندیم. امید است این مقاله شما را به خوبی با دکتر واریس آشنا کرده باشد. در آخر اگر شما نیز با این بیماری سروکار دارید، جای بسی خشنود است که تجربه و نظر خویش را برایمان ارسال نمایید.

پروفسور مهرداد اقدسی در کشور آذربایجان

پروفسور مهرداد اقدسی به دعوت رسمی وزارت بهداشت کشور آذربایجان در مراسم افتتاحیه کلینیک مرکزی وریدی واریس باکو حضور یافته اند.

از دیگر خدمات ارزشمند ایشان عهده دار ریاست کلینیک مرکزی وریدی واریس باکو به مدت سه سال پیاپی تا قبل از همه گیری بیماری کرونا بوده است. پروفسور اقدسی در این مدت بیماران آذری بسیاری را درمان کرده و علاوه بر آن چهار دکتر واریس آذری زبان دوره عملی و علمی تخصصی بیماریهای وریدی واریس را تحت نظر ایشان در باکو و تهران با موفقیت پشت سر گذاشتند.

پروفسور مهرداد اقدسی به دعوت رسمی وزارت بهداشت کشور آذربایجان در مراسم افتتاحیه کلینیک مرکزی وریدی واریس باکو حضور یافته اند

پروفسور اقدسی بمدت سه سال و تا قبل از همه گیری بیماری کرونا  ریاست این بخش را برعهده داشته و در این مدت بیماران آذری  بسیاری  درمان شده  و تعداد ۴  متخصص واریس آذری  زبان  دوره  عملی و نظری تخصصی بیماریهای وریدی واریس  را تحت نظر ایشان (در  باکو و تهران ) با موفقیت پشت سر گذاشتند.

پرسش و پاسخ با دکتر مهرداد اقدسی:

پرسش: آیا بخاطر داشتن واریس میتوان برای معافیت از سربازی اقدام کرد؟

پاسخ: برای بیماری واریس می‌توان جهت معافیت از رزم اقدام کرد. معافیت دائم در مورد واریس معمولا داده نمی‌شود مگر در موارد شدید که منجر به بروز عوارض شده باشد . عارضه لخته شدن خون در ورید عمقی و آمبولی ریه  از مواردی است که می توان برای معافیت دائم اقدام کرد .انجام معاینات و تنظیم مدارک با راهنمایی کمیسیون پزشکی صورت می‌گیرد.


پرسش: آیا واریس برای قلب ضرر دارد؟

پاسخ: واریس به خودی خود برای قلب مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر پیشرفت کند و باعث ایجاد لخته خون در پا شود، در این صورت احتمال بروز آمبولی ریوی یا همان سکته ریوی وجود دارد که خطرناک است.


پرسش: آیا سرگیجه با واریس ارتباط دارد؟

پاسخ: واریس شدید مقدار زیادی خون را در خود جمع می کند و وقتی انسان بخواهد بسرعت از حالت نشسته به ایستاده درآید خون کافی بموقع به مغز نمیرسد و باعث ایجاد سرگیجه میشود. پوشیدن جوراب واریس و یا درمان آن در کاهش سرگیجه مؤثر خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. akbar می گوید

  باسلام خدمت شما من شغلم بنایی هست وگچکار هستم یه مدتی هست مچ پاهام تا زیر زانوهام ورم میکنه طوری که وقتی روی ورم فشار میارم گودی ایجاد میشه وبعضی مواقع ورم پاهام کمتره وبعضی مواقع بیشتر البته اشاره کنم بخاطر شغلم در روز ۸تا ۹ساعت سرپا میایستم کار میکنم دکتر هم رفتم ازمایش کبد قلب وکلیه هم دادم مشکلی نداشتم البته من فقط ورم پا دارم نه پاهام قرمز میشه نه خون مردگی داره چون زیاد سرپا میایستم بعضی مواقع کف پاهام درد میگیره راهنمایی کنید چکار باید بکنم برای درمانش ممنون از شما.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام برای جلوگیری از ورم در زمان کار جوراب CCL1 AD استفاده کنید . این جوراب را میتوانید از داروخانه تهیه کنید.

 2. علی می گوید

  سلام
  من هر دو پام از فاصله مچ پا تا انگشتان (بیشتر روی سطح پا و دیواره ی داخلی) رگهای واریسی دارم. برای درمان راهکاری هست و باید چه روندی رو طی کنم. ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت واریس پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم

 3. ستاره می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشین خدمت آقای دکتر، من چند سالی هست که دچار واریس پا شدم تا حالا ۳ بار پاهایم را لیزر کردم اما بعد چند سال دوباره واریس برگشته سعی کردم مواظبت داشته باشم و مراقب پاهام باشم ولی باز هم واریس برگشته برای پیشگیری چه کارهایی باید انجام داد که دیگه برگشت نداشته باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   شما دفعات قبل در مرکز ما لیزر انجام دادین ؟

   اگر در مرکز ما کار انجام دادین لطفا برای ویزیت مجدد تشریف بیارید و اگر نه لطفا برای ما عکس ارسال کنید در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ که شمارا راهنمایی کنیم

 4. یلدا جعفری می گوید

  آیا درمان واریس در کلینیک دکتر اقدسی با بیمه تکمیلی انجام می‌شود؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بله – روشهای درمانی واریس تحت پوشش بیمه های تکمیلی شامل بر روش اندوواسکولار درمان واریس – لیزر درمانی واریس طنابی- روش رادیوفرکوئنسی- و روش فلبکتومی تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند و گلینیک با بیمه های تکمیلی مختلف قرارداد دارد. اما درمان رگهای عنکبوتی (لیزر عروق عنکبوتی – تزریق یا اسکلروتراپی) تحت پوشش بیمه نیست.

 5. علی می گوید

  سلام دکتر برای واریس رحم هم درمان وجود داره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام بله درمان دارد – نیاز به مراجعه حضوری برای برسی ضرورت درمان و روش درمان است

 6. بابک می گوید

  با سلام
  من واریس پای چپم را حدود ۵ سال پیش اسکروتراپی کردم ولی در همان زمان هم درد داشتم . الان دچار درد شدید در ناحیه مچ پا تا انگشتان هستم .بلافاصله وقتی پای خود رو در سطح شیبدار قرار میدم درد برطرف میشه . میخواستم ببینم آیا به روشهایی که در بالا توضیح داده شد واریس من از بین خواهد رفت و من از شر این درد نجات پیدا میکنم . ممنون از راهنمایی که خواهید کرد .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   پاسخ به سوال شما نیاز به معاینه ، انجام سونوگرافی و بررسی علت درد پا دارد . می توانید با ارسال عکس تا حدودی راهنمایی شوید اما بهتر است حضوری مرا جعه داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.