علائم ،تشخیص و درمان واریس واژن

زمان مطالعه: 6 دقیقه

واریس واژن و امکان زایمان طبیعی

آخرین سوالی که در تاریخ  15 مرداد از دکتر اقدسی  در مورد واریس واژن پرسیده شده است.

من ۳۷هفته باردارم بعد واریس تناسلی دارم،  هر روز بزرگترمیشه و درد زیادی دارم چکار کنم خطری برای زایمان طبیعی ندارد؟

پاسخ دکتر: نگران بزرگ شدن آن نباشید

 1. روزانه تحرک داشته باشید
 2. ساپورت مخصوص بارداری بپوشید  (گن و جوراب واریس مخصوص بارداری)

 3. روزانه چند بار دراز کشیده و زیر باسن و پاها بالش گذاشته و استراحت کنید

 4. از پوشیدن کفش پاشنه بلند اجتناب کنید.

مشکلی در زمان زایمان ایجاد نخواهد شد مگر اینکه توده واریسی باعث انسداد مجرای زایمانی شده باشد که در اینصورت به تجویز متخصص زنان اقدام لازم انجام خواهد شد. اکثر اوقات دو سه ماه بعد از زایمان خودبخود رفع می شوددر صورت نیاز به درمان روش تلفیقی از امبولیزاسیون داخلی و اسکلروتراپی خارجی بخوبی درمان می شود.

همه ما کم و بیش با واریس پا آشنا هستیم. واریس واژه عمومی برای رگهای متسع، پر خون و پیچ و تاب خورده  است  این رگها فقط در پا رویت نمی شوند و ممکن است اندام های دیگر در بدن را هم گرفتار کنند. یکی از انواع واریس ، واریس واژن یا رحم است که در دوران بارداری بانوان ممکن است به این نوع واریس مبتلا شوند. در ادامه به علائم و تشخیص و درمان واریس واژن یا ولو می پردازیم.

واریس رحم یا واریس ولو چیست؟

یکی از انواع واریس  که موجب نگرانی بانوان در بارداری می شود واریس ناحیه تناسلی است که به نام واریس واژن یا واریس ولو شناخته می شود تقریبا 10 درصد  خانمهای باردار طی ماه پنجم دومین بارداری خود،  علائم واریس ولو را نشان می دهند بسیاری از بانوان از عنوان کردن این مشکل خجالت می کشند، بنابراین آمار دقیقی از این مسئله در دسترس نیست.


علت واریس رحم در بارداری چیست؟

علت واریس واژن افزایش حجم خون در گردش در بدن مادر نیست بلکه ایجاد و بیرون زدن این رگها به زبان عامیانه قلمبه شدن این رگها منوط به تغییرات  سطح هورمون پروژسترون و استروژن در بارداری است که باعث شل شدن دیواره رگها می شود.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟اگر به دنبال درمان قطعی و غیر قابل بازگشت واریس هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی واریس پا

کدام خانمها به واریس دستگاه تناسلی در بارداری مبتلا می شوند؟

واریس واژن بیشتر در دوران بارداری بروز می کند البته نمی توان به یقین گفت که هیچ زن غیر بارداری  به واریس واژن مبتلا نمی شود.

 • معمولا واریس دهانه رحم در بارداری دوم به بعد بروز می کند .
 •  خانمها با بارداری های مکرر بیشتر احتمال دارد که واریس واژن بگیرند.
 • در خانم هایی که سابقه واریس پا یا واریس لگنی ( سندرم احتقان لگن) دارند هم احتمال بروز واریس واژن بیشتر است.

 علائم واریس واژن چیست؟

در بسیاری از موارد واریس واژن علامت خاصی ندارد و در واقع ظاهر کرم مانند رگها زیر سطح پوست و منظره ناخوشایند باعث نگرانی بانوان می شود. این رگها معمولا تا کشاله ران و پایین باسن ادامه دارند.  با این حال ممکن است یک یا چند مورد از این نشانه ها وجود داشته باشد

✅درد، ورم والتهاب لوبهای واژن

✅ تکرر ادرار

✅ درد و ناراحتی در زمان ایستادن طولانی و راه رفتن

✅درد و ناراحتی در زمان رابطه جنسی

✅خارش در ناحیه تناسلی

نشانه های واریس واژن معمولا با وضع حمل رو به افول می گذارند و کم کم از بین می روند. اغلب رگها با گذشت یکماه از زمان زایمان، به خودی خود رفع می شوند. شاید بقایای خیلی کوچکی از رگها باقی بمانند که معمولا طی مدت یکسال کاملا برطرف می شوند.

واریس واژن و سزارین

واریس واژن در دوران بارداری

 

معمولا متخصصین زنان و زایمان با دیدن رگهای واریسی در لوب های خارجی واژن مادر را تشویق به سزارین میکنند اما مطالعات اخیر نشان داده است که مانعی برای زایمان طبیعی  در زنان با مشکل واریس ولولار گزارش نشده است. اما در مورد واریس دهانه رحم در لوبهای داخلی با اندازه گره واریسی  تقریبا یک سانتی متر که با سونوگرافی تایید شود نیاز به مشورت با پزشک متخصص واریس و  عروق یا قلب و عروق برای زایمان دارد.

خانم بارداری نگران از تاثیر واریس واژن بر زایمان طبیعی از دکتر اقدسی سوال پرسیده اند که

چه کارهایی به زنان باردار با واریس واژن توصیه می شود

دردوران بارداری درمان خاصی برای واریس واژن انجام نمی شود . تنها یک سری توصیه به خانمهای باردار می شود که آنها را اجرا کنند.

بارداری و واریس رحم

پزشک متخصص زنان و زایمان در صورت نیاز شما را به یک متخصص قلب و عروق یا جراحی عروق ارجاع می دهد.

✅استفاده از جوراب واریس بلند کلاس دو ، گن های مخصوص و همینطور استفاده ا ز پد بهداشتی برای ایجاد فشار در ناحیه واژن  به مبتلایان واریس واژن در بارداری توصیه می شود.

✅استفاده از کمپرس سرد برای جلوگیری از ورم و التهاب می تواند موثر باشد.

✅بالا نگه داشتن لگن با قرار دادن حوله رول شده یا بالش زیر لگن در حالت دراز کش هم به جریان خون کمک می کند.

✅تغییر پوزیشن بدن: برای مثال برای مدت طولانی نایستید و در فواصل زمانی مشخص بنشینید یا دراز بکشید تا خون به جریان بیفتد. توصیه می شود بیش از 10 دقیقه یکجا نایستید و بیشتر از نیم ساعت هم در جا نشسته نباشید.

✅در صورت وجود مشکل خارش، این مشکل با حمام و استفاده از شوینده های غیر صابونی قابل کنترل است. همینطور استفاده از پماد zinc اکساید پایه آب   برای کاهش حس خارش می تواند موثر باشد.

✅در دوره بارداری اگر پزشک صلاح بداند برای پیشگیری از واریس و ترومبوز در مادران در معرض خطر بیشتر بروز ترومبوز، هپارین تزریقی در سه ماه دوم یا سوم به مدت 5 روز تجویز می کند.

✅پاهایتان را بالا نگه دارید. روزی چند بار پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

حتما بخوانید

آیا با واریس لگنی و علائم آن آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

واریس لگنی

واریس واژن و زایمان طبیعی

عکس واریس تناسلی زنان

در عکس زیر می توانید واریس تناسلی زنان را مشاهده کنید.

واریس واژن/ ولو/ دهانه رحم

درمان واریس واژن در دوران بارداری

آیا واریس واژن درمان دارد؟ همانطور که در قبل اشاره شد اغلب موارد واریس واژن در یکماه اول بارداری کاملا برطرف می شوند اما واریس دهانه رحم در 8-4% خانمها بعد از  زایمان، به خودی خود از بین نمی رود و نیاز به اقدامات درمانی  دارد.

در این موارد گام اول تشخیص واریس و علت یابی مسئله است. ممکن است این مشکل در زمینه واریس لگنی بروز کرده باشد و نیاز به درمان واریس لگنی باشد. پزشک بسته به معاینه و احساس نیاز از تست های تشخیصی مختلفی  استفاده می کند.

 

روش های درمان واریس رحم

 • MRA برای ارزیابی رفلاکس وریدهای تخمدانی
 • آنژیو سی تی اسکن برای بیماران مبتلا به واریس لگن
 • ونوگرافی به عنوان روشی برای پاسخ به این سوال که آیا دچار واریس لگنی هستند یا خیر؟

معمولا درمان واریس واژن در مورد خانمهایی انجام می شود که با گذشت یکسال از زمان زایمان رگها همچنان باقی هستند و باعث درد وناراحتی می شوند .

یکی دیگر از خطراتی که بانوان باردار را تهدید می کند. دیده شدن لخته خون تیره در بارداری می باشد.لخته خون در بارداری نشانه چیست؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لخته خون در بارداری

درمان واریس واژن با اسکلروتراپی

درمان معمول توصیه شده اسکلروتراپی است . اسکلروتراپی برای رگهای کوچک بخوبی جواب می دهد و درمان مناسب این رگهاست.

البته در برخی موارد هم ممکن است از روش فلبکتومی برای درمان این رگها استفاده شود.

چرا اسکلروتراپی در بارداری انجام نمی شود؟ 

اثربخشی اسکلروتراپی با توجه به شرایط هورمونی دوران بارداری زیر سوال است. افزایش مقدار پروژسترون که باعث شل شدن جدار رگهاست مانع از تاثیر اسکلروتراپی ورفع کامل رگها می شود. علاوه بر این ، واریس واژن اغلب در همان ماه اول پس از زایمان برطرف می شود.

منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5500487/

کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،روزتان بخیر،خانمی ۴۳ هستم،درماه پنجم بارداری متوجه واریس واژینال شدم،بعد زابمان خوب شدم،حالا بعد سه سال دردشدید در ناخیه لوب خارجی واژن بیشتر در سمت چپ،خارش کشاله ران ،درد درزانو وکمر دارم،احتمال فتق دادن اما متاسفانه برای سونو فرستادن ابنجا هیچ سونوگراف خانم نپذیرفت وسونوگراف اقا هم اجازه سونو واژینال ندارند،خواستم ببینم اگه بخواهم بیایم تهران ،سونو انجام میدهید ،وادرس وتلفن مطب دراختیارم میگذارید ،ودراخر بیمه تکمیلی بنده تا اخر آبانماه هست ومن فقط مدت بیست مهلت دارم ،میشه یک وقت فوری به بنده بدهید،بنده زنجان هستم،پیشنهاد شما برای کمتر شدن درد پا وکمر وناحیه واژینال جیست ایا ورزش دوچرخه موثر است؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 11 ماه پیش)

   لازم است در تهران سونو گرافي واژينال توسط يكي از همكاران خانم انجام دهيد و با نتيجه آن جهت مشاوره مراجعه حضوري بفرماييد.
   مهم است كه شدت و عمق واريس لگني احتمالي شما با سونو گرافي مذكور مشخص شود سپس ميتوانم روش درمان سرپايي در كلينيك يا در بخش انژيوگرافي بيمارستان را مشخص نمايم.

   با توجه به محدودیت زمان بیمه ، برای هماهنگی وقت به شماره 09019746344 در واتس اپ  پیام بدهید و وقت بگیرید 

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۰ دارم،بارداری دومم هست،تقریبا از ماه سوم دچار واریس در ناحیه واژن شدم؛درد بسیار شدیدی دارم ،برای راه رفتن،بلندشدن از رختخواب و..درد شدید مثل حالتی دارم که درحال ترکیدن عروقم باشد،در کشاله ی ران هم درد بسیار شدیدی دارم؛شاغل هستم والان ماه هفتم بارداری ام هست،به نظر شما چه کارهایی انجام بدهم و اینکه بهتر نیست در منزل استراحت کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   استراحت زياد مصلحت نيست
   بين كارهاي روزانه دراز بكشيد پاي روي بالش بگدارید  و حركات مفصل زانو مچ و انگشتان داشته باشيد

 • تصویر کاربر حنا جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من پشت زانوام واریس دارم، پای سمت چپم گاهی درد هم داره همون ناحیه، میترسم از درمان و عوارضش، با ورزش و تغذیه مناسب درمان میشه؟؟ چه غذاهایی رو نباس اصلا بخورم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام واریس با توصیه ورزش و تغذیه متاسفانه درمان نمیشود . این توصیه ها به ریاد تر نشدن و پیشگیری از پیشرفت تا حدودی میتوانند کمک کنند. کنترل وزن ، مصرف فیبر کافی از منابع غنی مثل نان سبو س دارو سبزیها به منظور پیشگیری از یبوست ، مایعات کافی و نمک کم توصیه می شود . در کنار اینها داشتن فعالت بدنی و ورزشهای هوازیدر برنامه روزانه مفید است. 

   چه بخوریم که واریس نگیریم؟

    

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر امید وارم سلامت باشد و تلاشتون در راستای بهبود سطح کیفیت درمان این عارضه روز بروز بیشتر به سمر بنشیند.
  اقای دکتر من همسرم به دلیل شغل قبلیش ناچار بودن هفتهای 3 یا 4 پرواز داشته باشند و بازرسی به مدت 8 سال و امروز با مشکل تورم شدید پا و پمپ نشدن درست خون که به ما گفته شده در اثر مشکل پیدا کردن دریچه های لانه کبوتری میباشد.
  جناب دکتر حال که جای دیگر مشغول میباشند از درد هر روزه و تورم شدید پا گله مندن. خواستم بپرسم که درمانی برای این مشکل پیشنهاد میکنین به ما که از این مشکل رهایی یابیم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام نیاز به معاینه حضوری برای نپر دادن هست. وقت بگیرید لطفا و حضوری تشریف بیاورید

 • تصویر کاربر روژین یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بنده دریچه آئورت مکانیکی به همراه پیس میکر دارم.و در بارداری دوممدچار واریس پا و واریس واژن شدید البته بیشتر در سمت چپم شدم و الان که دوساله زایمان کردم واریسهام رفع نشده البته کمتر شده و بعضی مواقع درد دارم و واریس های واژنم خارش داره سوالم اینکه بنده با توجه به شرایطم و مصرف وارفارین باید برای واریسهام چه کار کنم و شما چه روشی رو برای رفع اونا پیشنهاد میدین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   بغير از جراحی ساير روشهای درمان قابل انجام است. مراجعه حضوری داشته باشید. 

    

 • تصویر کاربر سیدمحسن شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. ۴۶ سال دارم و واقعا میخواستم یک داروی بسیار خوب برای واریس پا معرفی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   متاسفانه واریس درمان دارویی ندارد. و داروهایی که هستند فقط برای رفع موقت درد یا کم کردن درد می توانند کمک کنند. اطلاع از داروها به لینک ذیل مراجعه بفرمایید.
   https://www.iranvein.com/3521
   https://www.iranvein.com/1479
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من مدتیه در بازوهام رگه هایی قرمز رنگ مشاهده میکنم ولی سیاهی درش نیست و میدونم که بازو واریس نمیگیره مشکل چی میتونه باشه؟(15 ساله)
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   لطفا عکس بفرستید از روی عکس شاید بشود تشخیص داد
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۲۱ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا جایگزین داروی وارفارین در دراز مدت که نیاز به انجام آزمایش نباشد داروئی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۱ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   بله داروهايي وجود. دارند كه ميتوان بعنوان جايگزين وارفارين استفاده شوند كه نياز به انجام آزمايش ندارند. از جمله انها ميتوان ريواروكسابان و دابيگاتران را نام برد كه در بازار دارويي ايران نيز وجود دارند.
   البته اين تبديل بايستس حتما با نظر پزشك معالج انجام گيرد.
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. آیا روشهای بکار گرفتۀ شما در درمان واریس، قابل کاربرد برای درمان همانژیوم در ناحیه صورت نیز می باشد همچون تزریق ترومبووار؟ میتوان برای درمان همانژیوم به مرکز شما مراجعه کرد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام در کلینیک ما کار روی صورت انجام نمی شود.
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر