واریس دستگاه تناسلی (واژن) در بارداری، درمان واریس واژن

همه ما کم و بیش با واریس پا آشنا هستیم. واریس واژه عمومی برای رگهای متسع، پر خون و پیچ و تاب خورده  است  این رگها فقط در پا رویت نمی شوند و ممکن است اندام های دیگر در بدن را هم گرفتار کنند. یکی از انواع واریس ، واریس واژن یا رحم است که در دوران بارداری بانوان ممکن است به این نوع واریس مبتلا شوند.

واریس واژن چیست؟ و  علت آن

در طول بارداری پرخونی لگن ، رحم و دستگاه تناسلی  بعلل مختلفی مانند افزایش فشار داخل لگن و تغییرات هورمونی ایجاد میشود.

انچه مادر باردار میبیند تورم لبه های خارجی دستگاه تناسلی و در مواردی برجسته شدن عروق ان ناحیه است. که در مجموع به ان واریس واژن گفته میشود.  البته همه زنان مبتلابه واریس واژن  متوجه آن‌ها نمی‌شوند و یا علائمی نشان نمی‌دهند . ممکن است به همراه واریس واژن واریس های دیگر مانند واریس پا و  حتی واریس مقعدی هم  بوجود آید که همانطور که پیشتر گفته شد معمولا ظرف چند هفته تا چند ماه بعد از بارداری برطرف میشود.

علائم واریس واژن چیست؟

در بسیاری از موارد واریس واژن علامت خاصی ندارد و در واقع ظاهر کرم مانند رگها زیر سطح پوست و منظره ناخوشایند باعث نگرانی بانوان می شود. این رگها معمولا تا کشاله ران و پایین باسن ادامه دارند.  با این حال ممکن است یک یا چند مورد از این نشانه ها وجود داشته باشد

✅درد، ورم والتهاب لوبهای واژن

✅ تکرر ادرار

✅ درد و ناراحتی در زمان ایستادن طولانی و راه رفتن

✅درد و ناراحتی در زمان رابطه جنسی

✅خارش در ناحیه تناسلی

نشانه های واریس واژن معمولا با وضع حمل رو به افول می گذارند و کم کم از بین می روند. اغلب رگها با گذشت یکماه از زمان زایمان، به خودی خود رفع می شوند. شاید بقایای خیلی کوچکی از رگها باقی بمانند که معمولا طی مدت یکسال کاملا برطرف می شوند.

کدام خانمها به واریس دستگاه تناسلی در بارداری مبتلا می شوند؟

واریس واژن بیشتر در دوران بارداری بروز می کند البته نمی توان به یقین گفت که هیچ زن غیر بارداری  به واریس واژن مبتلا نمی شود.

 • معمولا واریس دهانه رحم در بارداری دوم به بعد بروز می کند .
 •  خانمها با بارداری های مکرر بیشتر احتمال دارد که واریس واژن بگیرند.
 • در خانم هایی که سابقه واریس پا یا واریس لگنی ( سندرم احتقان لگن) دارند هم احتمال بروز واریس واژن بیشتر است.

واریس واژن و سزارین

معمولا متخصصین زنان و زایمان با دیدن رگهای واریسی در لوب های خارجی واژن مادر را تشویق به سزارین میکنند اما مطالعات اخیر نشان داده است که مانعی برای زایمان طبیعی  در زنان با مشکل واریس ولولار گزارش نشده است. اما در مورد واریس دهانه رحم در لوبهای داخلی با اندازه گره واریسی  تقریبا یک سانتی متر که با سونوگرافی تایید شود نیاز به مشورت با پزشک متخصص واریس و  عروق یا قلب و عروق برای زایمان دارد.

واریس واژن و سزارین

درمان خانگی واریس واژن در بارداری

دردوران بارداری درمان خاصی برای واریس واژن انجام نمی شود . تنها یک سری توصیه به خانمهای باردار می شود که آنها را اجرا کنند.

پزشک متخصص زنان و زایمان در صورت نیاز شما را به یک متخصص قلب و عروق یا جراحی عروق ارجاع می دهد.

✅استفاده از جوراب واریس بلند کلاس دو ، گن های مخصوص و همینطور استفاده ا ز پد بهداشتی برای ایجاد فشار در ناحیه واژن  به مبتلایان واریس واژن در بارداری توصیه می شود.

✅استفاده از کمپرس سرد برای جلوگیری از ورم و التهاب می تواند موثر باشد.

✅بالا نگه داشتن لگن با قرار دادن حوله رول شده یا بالش زیر لگن در حالت دراز کش هم به جریان خون کمک می کند.

✅تغییر پوزیشن بدن: برای مثال برای مدت طولانی نایستید و در فواصل زمانی مشخص بنشینید یا دراز بکشید تا خون به جریان بیفتد. توصیه می شود بیش از ۱۰ دقیقه یکجا نایستید و بیشتر از نیم ساعت هم در جا نشسته نباشید.

✅در صورت وجود مشکل خارش، این مشکل با حمام و استفاده از شوینده های غیر صابونی قابل کنترل است. همینطور استفاده از پماد zinc اکساید پایه آب   برای کاهش حس خارش می تواند موثر باشد.

✅در دوره بارداری اگر پزشک صلاح بداند برای پیشگیری از واریس و ترومبوز در مادران در معرض خطر بیشتر بروز ترومبوز، هپارین تزریقی در سه ماه دوم یا سوم به مدت ۵ روز تجویز می کند.

✅پاهایتان را بالا نگه دارید. روزی چند بار پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

زنان باردار با واریس واژن

درمان واریس تناسلی در طب سنتی

 • یبوست در دوران بارداری بسیار شایع است و باعث  تشدید واریس میشود. برای تنظیم مزاج استفاده از غذاهای مغذی مانند شوربای ساده شامل مرغ، ادویه گرم، سبزیجات و همچنین سوپ  مرغ  توصیه می‌شود.
 • پرهیز از پرخوری در پیشگیری از یبوست موثر است.
 • ملین  هایی مانند شیرخشت، ترنجبین همراه با گلاب استفاده  شود  گل‌سرخ نیز یکی از بهترین ملین‌های گیاهی است که می توان بصورت مربا استفاده کرد.
 • در طب سنتی پیاده‌روی برای خانم‌های باردار توصیه می‌شود.پیاده روی از تجمع خون و ایجاد واریس جلوگیری میکند. زن باردار نباید مدت طولانی بنشیند و بی‌حرکت باشد.

به استراحت کردن و خواب کافی در این دوران باید بیشتر از سایر اوقات اهمیت داد.

و میوه هایی مانند موز پرتقال بیشتر  مصرف شود .

نزدیکی ، واریس واژن و بارداری

به عنوان یک قانون کلی داشتن نزدیکی در دوران بارداری نرمال هیچ منعی ندارد. رابطه جنسی نرمال در بارداری معمولی خطری برای جنین هم  ندارد.

برجستگی ها و تورم واریس واژن  ولبه های خارجی آن معمولا در حالت دراز کش  کمتر میشود. با این حال نزدیکی در زمینه واریس واژینال بزرگ ممکن است  همراه با احساس  درد باشد .

با  رعایت آرامش روحی و جسمی  انجام نزدیکی در این افراد خطر و ضرری برای مادر و جنین نخواهد داشت.

عکس واریس تناسلی زنان

در عکس زیر می توانید واریس تناسلی زنان را مشاهده کنید.

عکس واریس تناسلی زنان

درمان واریس واژن در دوران بارداری

آیا واریس واژن درمان دارد؟ همانطور که در قبل اشاره شد اغلب موارد واریس واژن در یکماه اول بارداری کاملا برطرف می شوند اما واریس دهانه رحم در ۸-۴% خانمها بعد از  زایمان، به خودی خود از بین نمی رود و نیاز به اقدامات درمانی  دارد.

در این موارد گام اول تشخیص واریس و علت یابی مسئله است. ممکن است این مشکل در زمینه واریس لگنی بروز کرده باشد و نیاز به درمان واریس لگنی باشد. پزشک بسته به معاینه و احساس نیاز از تست های تشخیصی مختلفی  استفاده می کند.

 • MRA برای ارزیابی رفلاکس وریدهای تخمدانی
 • آنژیو سی تی اسکن برای بیماران مبتلا به واریس لگن
 • ونوگرافی به عنوان روشی برای پاسخ به این سوال که آیا دچار واریس لگنی هستند یا خیر؟

معمولا درمان واریس واژن در مورد خانمهایی انجام می شود که با گذشت یکسال از زمان زایمان رگها همچنان باقی هستند و باعث درد وناراحتی می شوند .

درمان معمول توصیه شده اسکلروتراپی است . اسکلروتراپی برای رگهای کوچک بخوبی جواب می دهد و درمان مناسب این رگهاست.

البته در برخی موارد هم ممکن است از روش فلبکتومی برای درمان این رگها استفاده شود.

درمان واریس واژن در زمان بارداری

یکی دیگر از خطراتی که بانوان باردار را تهدید می کند. دیده شدن لخته خون تیره در بارداری می باشد.لخته خون در بارداری نشانه چیست؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لخته خون در بارداری

چرا اسکلروتراپی در بارداری انجام نمی شود؟

اثربخشی اسکلروتراپی با توجه به شرایط هورمونی دوران بارداری زیر سوال است. افزایش مقدار پروژسترون که باعث شل شدن جدار رگهاست مانع از تاثیر اسکلروتراپی ورفع کامل رگها می شود. علاوه بر این ، واریس واژن اغلب در همان ماه اول پس از زایمان برطرف می شود.

فلبکتومی در درمان واریس

پاسخ دکتر: نگران بزرگ شدن آن نباشید

 1. روزانه تحرک داشته باشید
 2. ساپورت مخصوص بارداری بپوشید  (گن و جوراب واریس مخصوص بارداری)
 3. روزانه چند بار دراز کشیده و زیر باسن و پاها بالش گذاشته و استراحت کنید
 4. از پوشیدن کفش پاشنه بلند اجتناب کنید.

مشکلی در زمان زایمان ایجاد نخواهد شد مگر اینکه توده واریسی باعث انسداد مجرای زایمانی شده باشد که در اینصورت به تجویز متخصص زنان اقدام لازم انجام خواهد شد. اکثر اوقات دو سه ماه بعد از زایمان خودبخود رفع می شوددر صورت نیاز به درمان روش تلفیقی از امبولیزاسیون داخلی و اسکلروتراپی خارجی بخوبی درمان می شود.

[hamyar_faq]

ممکن است شما دوست داشته باشید
سوالات خود را با ما در میان بگذارید.متخصصان کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد. با ورود شماره تماس خود پاسخ سوالتان را به صورت پیامکی دریافت کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.