واریس دستگاه تناسلی ( واژن ) : Vulvovaginal varicose

بله همینطور است به دو دلیل:

۱- بعد از درمان  واریس ، درد ناشی از واریس واژن  در حین نزدیکی وجود نخواهد داشت .

۲- زیبایی ظاهری ناحیه تناسلی بعد از برطرف شدن واریسها  اثر روانی مثبتی دارد .

این جواب توسط خانم دکتر تبریزی متخصص زنان داده شده است .

بله واریس لابیا  ممکن است  در سه حالت زیر خونریزی کند :

۱- نزدیکی  خشن و بدون آمادگی

۲- خاریدن شدید موضع

۳- استفاده از تیغ برای برطرف کردن موهای زائد روی واریس

همه ما کم و بیش با واریس پا آشنا هستیم. واریس واژه عمومی برای رگهای متسع، پر خون و پیچ و تاب خورده  است  این رگها فقط در پا رویت نمی شوند و ممکن است اندام های دیگر بدن را هم گرفتار کنند. یکی از انواع واریس ، واریس واژن است.

واریس واژن  و علت آن

در لبه های خارجی  vulve و قسمت داخلی دستگاه تناسلی برجستگی هایی بوجود می آید که ممکن است  بزرگ بوده و به راحتی دیده  شوند و یا بقدری ریز باشند که فقط در لمس مشخص باشد. از مشخصات واریس واژن این است که با  زور زدن واضح تر و برجسته تر  می شوند .

مهمترین علت واریس واژن بارداری است . در طول بارداری پرخونی لگن و رحم و دستگاه تناسلی پیشامد طبیعی و رایجی است  و ممکن است  واریس های دیگر مانند واریس پا و واریس مقعدی هم در بارداری  بوجود آید .

علائم واریس واژن چیست؟

در بسیاری از موارد واریس واژن علامت خاصی ندارد و فقط  دیده شدن رگهای  زیر سطح پوست و منظره ناخوشایند آن  باعث ناراحتی  بیمار می شود. این رگها معمولا تا کشاله ران و پایین باسن ادامه دارند.  با این حال ممکن است یک یا چند مورد از این نشانه ها وجود داشته باشد

 • درد، تورم و احساس فشار در دستگاه تناسلی
 • تکرر ادرار
 • ناراحتی در زمان ایستادن طولانی و راه رفتن
 • درد  موقع رابطه جنسی
 • خارش  ناحیه تناسلی

نشانه های واریس واژن معمولا  بعد از زایمان کم کم از بین می روند. انتظار می رود رگهای برجسته و علائم بیماری واریس واژن شش ماه پس از زایمان رفع  شوند.

انواع واریس واژن

واریس واژن در دو حالت برجسته و دگمه ای تظاهر می کند. واریس دگمه ای ریز و به حالت مویرگی بوده  و ممکن است کمی برجسته و دگمه مانند باشد در این واریس چون جدار عروقی نازکی دارد احتمال خونریزی هم  وجود دارد .

واریس برجسته  به راحتی به صورت برامدگی زیر پوستی  دیده میشود و احتمال خونریزی بسیار کمتری دارد .

واریس دگمه ای واژن
واریس برجسته واژن

 علت واریس واژن چیست ؟

شایعترین علت واریس تناسلی بارداری است . مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که حدود ۲۰ درصد بانوان باردار دچار واریس تناسلی می شوند و هرچه تعداد بارداری بیشتر باشد احتمال ابتلا بیشتر می شود. فراموش نکنیم که علت اصلی ایجاد واریس نارسا شدن دریچه های لانه کبوتری است دریچه ها هر جا خوب عمل نکنند خون پس میزند و واریس پدیدار می گردد. در خانم هایی که سابقه واریس پا یا واریس لگنی (سندرم احتقان لگن) دارند  یعنی زمبنه نارسائی دریچه وریدی دارند احتمال بروز واریس واژن بیشتر است. ارث و سابقه فامیلی همیشه مطرح است اگر فردی در نزدیکان درجه یک سابقه بیماری واریس دستگاه تناسلی داشته باشد واریس واژن در او هم محتمل تر است .

ایستادن طولانی مدت در سنین میانسالی هم ممکن است باعث ایجاد واریس در این ناحیه شود. بندرت ممکن است تومورهای لگنی هم بواسطه انسداد وریدی باعث بروز واریس در این قسمت شوند.

واریس واژن و سزارین

برای افراد با واریس واژن، سزارین توصیه می شود یا زایمان طبیعی؟

اگر بیماری دچار واریس واژن  در زمان بارداری باشد  توصیه می شود در این مورد با متخصص زنان  مشورت کند.

مطالعات اخیر نشان داده است که مانعی برای زایمان طبیعی  در زنان با مشکل واریس وولو و دستگاه تناسلی  گزارش نشده است. به این معنی است که  علیرغم وجود واریس در قسمت خارجی  (وولو ) یا داخلی دستگاه تناسلی زایمان طبیعی مشکلی نخواهد داشت .

زنان باردار با واریس واژن

نزدیکی ، واریس واژن و بارداری

به عنوان یک قانون کلی داشتن نزدیکی در دوران بارداری نرمال هیچ منعی ندارد. رابطه جنسی نرمال در بارداری معمولی خطری برای جنین هم  ندارد.

برجستگی ها و تورم واریس واژن  ولبه های خارجی آن معمولا در حالت دراز کش  کمتر میشود. با این حال نزدیکی در زمینه واریس واژینال بزرگ ممکن است  همراه با احساس  درد باشد .

با  رعایت آرامش روحی و جسمی  انجام نزدیکی در این افراد خطر و ضرری برای مادر و جنین نخواهد داشت.

عکس واریس تناسلی زنان

واریس برجسته واژن می تواند شکل ظاهری این قسمت را تغییر بدهد همانطور که در عکس می بینید در این بیمار لابیای سمت راست برجسته شده و جلو آمده است :

عکس واریس تناسلی زنان

درمان واریس واژن

آیا واریس واژن درمان دارد؟ بله قطعا همینطور است

در این موارد گام اول تشخیص واریس و علت یابی مسئله است. شش ماه پس از زایمان اگر واریس واژن برطرف نشده باشد ابتدا بررسی و علت یابی میشود. اگز واریس لگنی هم وجود داشته باشد درمان ریشه ای آمبولیزاسیون واریس لگنی و سپس اسکلروتراپی واریس واژن  درمان قطعی خواهد بود .

در صورت عدم وجود واریس لگنی  درمان واریس واژن با اسکلروتراپی کافی خواهد بود

درمان واریس واژن در زمان بارداری

واریس واژن در بارداری

شایعترین علت ایجاد واریس های واژن بارداری است وبسیاری از زنان درجاتی از واریس ناحیه تناسلی را در دوران بارداری تجربه می کنند .خوشبختانه اکثر واریسها بعد از زایمان ظرف چند ماه خودبخود از بین میروند و نیازی به درمان نیست .

درمان واریس واژن در بارداری

تاکید کردیم که در دوران بارداری درمان خاصی برای واریس واژن انجام نمی شود . تنها یک مورد مهم وجود دارد که نیاز به تصمیم گیری مشترک متخصص زنان +  متخصص بیماریهای وریدی دارد .  وقتی واریسهای بزرگ باعث بسته شدن مجرای واژن شده و احتمال اختلال در زایمان طبیعی‌ و یا خونریزی مجرا در حین زایمان وجود داشته باشد لازم است  قبل از زایمان با متخصص فلبولوژی مشورت  شود  .

درمانهای خانگی واریس ناحیه تناسلی در بارداری

 • استفاده از جوراب واریس بلند کلاس دو، گن های مخصوص و همینطور استفاده از پد بهداشتی برای ایجاد فشار در ناحیه واژن به مبتلایان واریس واژن در بارداری توصیه می شود.
 • استفاده از کمپرس سرد برای جلوگیری از ورم و التهاب می تواند موثر باشد.
 • بالا نگه داشتن لگن با قرار دادن حوله رول شده یا بالش زیر لگن در حالت دراز کش هم به جریان خون کمک می کند.
 • تغییر پوزیشن بدن: برای مثال برای مدت طولانی نایستید و در فواصل زمانی مشخص بنشینید یا دراز بکشید تا خون به جریان بیفتد. توصیه می شود بیش از ۱۰ دقیقه یکجا نایستید و بیشتر از نیم ساعت هم در جا نشسته نباشید.
 • در صورت وجود مشکل خارش، این مشکل با حمام و استفاده از شوینده های غیر صابونی قابل کنترل است.پاهایتان را بالا نگه دارید. روزی چند بار پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید

یکی دیگر از خطراتی که بانوان باردار را تهدید می کند. دیده شدن لخته خون تیره در بارداری می باشد.لخته خون در بارداری نشانه چیست؟

لخته خون در بارداری

درمان واریس تناسلی در طب سنتی

یبوست در دوران بارداری بسیار شایع است و باعث  تشدید واریس میشود. برای تنظیم مزاج استفاده از غذاهای مغذی مانند شوربای ساده شامل مرغ، ادویه گرم، سبزیجات و همچنین سوپ  مرغ  توصیه می‌شود.

پرهیز از پرخوری در پیشگیری از یبوست موثر است.

ملین  هایی مانند شیرخشت، ترنجبین همراه با گلاب استفاده  شود  گل‌سرخ نیز یکی از بهترین ملین‌های گیاهی است که می توان بصورت مربا استفاده کرد.

در طب سنتی پیاده‌روی برای خانم‌های باردار توصیه می‌شود.پیاده روی از تجمع خون و ایجاد واریس جلوگیری میکند. زن باردار نباید مدت طولانی بنشیند و بی‌حرکت باشد.

به استراحت و خواب کافی در این دوران باید بیشتر از سایر اوقات اهمیت داد.

و میوه هایی مانند موز پرتقال بیشتر  مصرف شود

فلبکتومی در درمان واریس

منبع : ncbi.nlm

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. جوان می گوید

  سلام آقای دکتر روز بخیر
  من ۶ ماهه باردار هستم آیا لیزر واریس در بارداری مانعی دارد؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام ، بهتر است احتیاط انجام شود . معمولا درمانهای مربوط به واریس به ۳-۶ ماه پس از بارداری موکول میشود . زیرا رگهای واریسی که در بارداری به علت تغییرات هورمونی ایجاد شده اند احتمال می رود پس از بارداری خودبخود و بدون نیاز به درمانی برطرف شوند و یا کاهش یابند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.