انواع بیماری دیابت و راه های تشخیص آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بیماری دیابت یا قند نوعی بیماری متابولیکی است. در این بیماری بدن فرد مبتلا ، قادر به استفاده از کربوهیدرات یا همان قند به عنوان سوخت اصلی در بدن نیست.

این مشکل به دلیل اختلال در ترشح انسولین یا اختلال در پاسخ به انسولین و یا هر دو  این مشکل بوجود می آید. بیماری دیابت یک مشکل مزمن است که اگر به موقع تشخیص داده شود از عوارض ناتوان کننده آن می توان بخوبی پیشگیری کرد. متاسفانه نزدیک به 11 درصد از جمعیت بالغ ایران دیابت دارند و با توجه به افزایش میزان چاقی در جامعه ما تصور می شود این رقم روند رو به رشدی را در پیش داشته باشد.  از طرفی عوارض بیماری دیابت هزینه بسیار سنگینی را برای فرد و جامعه به دنبال دارند.

چطور تشخیص دهیم که فردی به بیماری دیابت مبتلا شده است؟

تنها با دیدن علائم بیماری دیابت نمی توان مطمئن بود که فرد دیابت دارد. از جمله علائمی که دیابتی ها بیشتر عنوان می کنند تشنگی، دهان خشک و نوشیدن مایعات زیادتر از حد معمول است که تحت عنوان پر نوشی بین مردم شهرت دارد.

دیابتیها احساس ضعف و گرسنگی دائمی دارند. گرسنگی و ولعی که با خوردن غذا نه تنها برطرف نمی شود بلکه ممکن است بیشتر هم بشود، به این علامت هم پر خوری گفته می شود.

تکررر ادرار و دفع بیشتر مایعات هم دیگر علامت اولیه بیماری دیابت می باشد و به نام پرادراری  معرفی می شود.

تشخیص دیابت

راه تشخیص بیماری دیابت انجام آزمایش خون و رسیدن به پاسخ قطعی است. اگر جواب آزمایش فردی به این صورت باشد یعنی دیابت دارد.

 • 200≤ غیر از حالت ناشتا گلوگز پلاسما mg/dl
 • قند خون ناشتا mg/dl 126 برای تشخیص دیابت انجام آزمایش خون با 8 ساعت ناشتایی توصیه می شود.
 • قند خون 2ساعت بعد از غذاخوردن ≤mg/dl 200
 • تست HbA1c بالای 5/6%

تست HbA1C بیشتر به منظور بررسی نحوه کنترل قندخون استفاده می شود. این تست به نوعی نشانگر چگونگی کنترل قندخون در فاصله زمانی 12-8  هفته گذشته است. در زمینه تشخیص دیابت استفاده از این آزمایش همیشه پاسخگو نیست.  در برخی موارد بهتر است همان اندازه گیری قند خون ملاک باشد که این موارد عبارتند از:

 1. دیابت بارداری
 2. دیابت نوع یک
 3. تشخیص دیابت در افراد تحت درمان با داروهای بالابرنده قندخون مثل استروئیدها و برخی داروهای اعصاب و روان
 4.  افراد با سابقه بیماری های جدی پانکراس و جراحی پانکراس

در بیماران با گزارش علایم دیابت به مدت بیش از دوماه،  از این تست برای تشخیص دیابت استفاده نمی شود.

انواع دیابت

بیماری دیابت را بسته به علت بروز و سن بروز آن طبقه بندی می کنند. در همه انواع دیابت وجه مشترک عدم توانایی بدن در استفاده از انسولین و یا عدم تولید انسولین به چشم می خورد.

1) دیابت نوع یک

دیابت نوع 1 که به نام دیابت وابسته به انسولین یا دیابت  جوانی نامیده می شود بیشتر در دوره کودکی یا نوجوانی بروز می کند. بدلیل ترشح کم انسولین از لوزالمعده درنتیجه از بین رفتن عملکرد سلولهای بتای لوزالمعده ایجاد می شود.

معمولا شروع دیابت نوع یک به صورت یکباره اتفاق می افتد. علائمی مثل کاهش وزن شدید، خستگی مفرط، نوشیدن بیش از حد معمول مایعات و تکرر ادار به خصوص در زمان خواب شبانه همگی به عنوان زنگ خطری از این بیماری در کودکان و نوجوانان هستند.  این نوع از دیابت با خطر بروز کتوز همراه است  و برای کنترل قند نیاز به ایجاد تغییرات در سبک زندگی فرد وجود دارد. مهمترین این تغییرات عبارتند از:

 • رعایت برنامه انسولین و استفاده مرتب از داروها
 • پیروی از برنامه غذایی تنظیم شده
 • داشتن فعالیت بدنی روزانه
 • اندازه گیری مرتب قند خون در خانه

انوسولین

همه این تغییرات با هدف کنترل قندخون در دامنه قابل قبول و پیشگیری از عوارض بیماری انجام می شود تا کیفیت زندگی فرد دیابتی آسیب نبیند.

2) دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 بیشتر بزرگسالان را گرفتار می کند و بخاطر ایجاد مقاومت به انسولین یا نداشتن عملکرد انسولین بروز می کند متاسفانه نداشتن تحرک کافی و مصرف بیش از حد غذاهای آماده در زندگی امروزی باعث شده این بیماری بیشتر از گذشته بزرگسالان را گرفتار کند و حتی به سراغ کودکان و نوجوانان هم بیاید.

بیماری دیاب نوع 2 بیشتر در بزرگسالان با چاقی  دور شکم، پرفشاری خون و چربی خون بالا دیده می شود. عمدتا روند بروز این بیماری به صورت تدریجی اتفاق می افتد و اگر بیمار آزمایشات سالانه را انجام دهد متوجه تغییر در قند خون ناشتا می شود  و بیماری زودتر تشخیص داده می شود.  تشخیص بموقع بیماری دیابت در پیشگیری از عوارض این بیماری مهم است.

متاسفانه بسیاری از مبتلایان دیابت نوع دو از بیماری خود مطلع نیستند و تشخیص دیابت به زمانی موکول می شود که یا عوارض این بیماری تظاهر پیدا می کند یا به دلیل دیگری به پزشک مراجعه می کنند و آزمایش خون می دهند.

دیگر انواع بیماری دیابت

 • دیابت به علت اختلال در غدد درون ریز مثل غده هیپوفیز، غده فوق کلیه ،غدد برون ریز لوزالمعده به علت التهاب پانکراس
 • دیابت به دلیل  مصرف برخی از دارو ها مثل کورتون، اینترفرون آلفا و انواع دیگری از داروهاست.
 • مشکلات  ژنتیکی
 • عفونت ها
 •  بیماری های  نادر خودایمن

دیابت بارداری

حدود 6 درصد از زنان باردار دچار دیابت بارداری  می شوند و اغلب از هفته 20 بارداری به بعد این حالت بروز می کند معمولا غربالگری برای دیابت بارداری در سه ماهه دوم و بین هفته 28-24 بارداری انجام می شود. مادران مبتلا به چاقی، با سابقه خانوادگی دیابت، سن بیش از 30 سال ، داشتن نوزاد با وزن بیش از 5/4 کیلوگرم و مادران مبتلا به پرفشاری خون در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند.

اما بیش از نیمی از زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری هیچ کدام از این عوامل خطر را ندارند.

معیار تشخیص بیماری دیابت بارداری کمی متفاوت است و قند خون ناشتا بالای 92 میلی گرم در دسی لیتر و قند دوساعته بالای 153 به عنوان دیابت بارداری مشخص می شود.

دیابت بارداری اگر کنترل نشود چه مشکلاتی ممکن است بوجود بیاید؟

کنترل دیابت بارداری ضروری است و مادر بهتر است تحت نظر پزشک متخصص و متخصص تغذیه بقیه دوران بارداری را سپری کند.

دیابت بارداری منجر به افزایش وزن بیش از اندازه  در جنین می شود. این امر به نوبه خود باعث سختی در زمان زایمان و بروز مشکلات برای مادر و جنین می شود.بعلاوه  افزایش احتمال  بروز زردی و مشکلات تنفسی در نوزادان زنان با دیابت بارداری  دیده شده است.

معمولا پس از بارداری قند خون به وضعیت طبیعی برمی گردد. نیمی از زنان مبتلا به دیابت بارداری در طی مدت 10 تا 20 سال از زمان زایمان به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

کلینیک تخصصی درمان واریس و بیماری های وریدی دکتر مهرداد اقدسی
فلوشیپ فوق تخصصی قلب و عروق

 

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  _سلام
  مادرم مدت ۲۰سال دیابت دارد وروزی۲بار انسولین استفاده می کند الان مچ پای راست مادر ورم شدید دارد یک بار به متخصص مراجعه
  نمودیم گفتند ایشان پیچیدگی واریس در مچ پا
  وعدم خونرسانی کامل دارند.
  شما درمانی برای ای بیماری دارید وهزینه مربوطه چقدر است. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   براي تشخيص نياز به عكس پا
   و سونو گرافي از پا است،برای راهنمایی بیشتر با واتس اپ 09365066105 تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر مونسی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من مبتلا به رزاسه هستم و مدتی هم تحت درمان بودم. سه جلسه لیزر آی پی ال کردم که جوابی نگرفتم. رزاسه من از تیپ التهاب و قرمزی هست و اصلا رگ عنکبوتی و قابل مشاهده ندارم به جز نزدیک بینی که برام مهم هم نیست. میخواستم بدونم دستگاه اکسل وی به درد من میخوره یا نه فقط مخصوص بیماران دارای رگ قابل مشاهده هست. و اگه بله هزینه تقریبی هر جلسه چقدر میشه؟ ناحیه درگیر من بیشتر دو تا گونه هست. ممنون از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   نه متاسفانه برای شما کارایی نخواهد داشت 

 • تصویر کاربر احمدي یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر همسرم ٤٠سالشه مدت ده سالي ورم پاي چپ داره كه اين ورم كم و زياد ميشه دوبار زخم پاي واريسي روي پاش ايجاد شده الان خيلي بيشتر شده رنگ پاهاش تغير كرده و مويرگهاي زير پوستي پاره شدند الان زخمها گستردهتر شدن درضمن سيگار خيلي زياد استفاده ميكنه و شكم نسبتا بزرگي داره ممنون ميشم راهنمايي كنيد به كجا مراجعه كنيم كه درمان قطعي انجام بديم ؟🌺🌺
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام. لطفا حضوری تشریف بیارید تا ویزیت شوید می توانید بیمارستان مدائن بیایید 02166465355-9 دکتر مهرداد اقدسی 

 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. فاصله بین جلسات تزریق و بین آخرین جلسه تزریق و لیزر چند روز باید باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام فاصله بین جلسات تزریق ۴الی ۶ هفته مطلوب است 

   فاصله بین تزریق و لیزر بعد رفع کبودی و حدود یک ماه مناسب است 

 • تصویر کاربر ارمان شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید، پسری هستم مجرد 31ساله با واریکوسل درجه 1میخاستم بپرسم آیا قرص وینوویتال برای من مفید هست یاخیر؟اگر نیست چه راه درمانی رو صلاح میدونید،باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)

    

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دختری ۲۰ ساله هستم حدود ۲ سال هست که پای من قسمت ساق پا و پشت زانو تا ران پای سمت راست ورم پیدا کرده که قسمت ران پا کمتر حدود نیم سانت ولی قسمت ساق پای راست حدود ۳ سانت از ساق پای چپ تپل تر شده و تو قسمت مچ پا هیچ تغییری ایجاد نشده و همچنین اوایل درد نداشت اما جدیدا درد هم شروع شده...من آزمایش دادم ترمبوز وریدی و واریس نداشتم علتش دیگه چی میتونه باشه؟ میتونم برای کمتر شدن و ازبین رفتنش از جوراب واریس استفاده کنم؟؟؟ خواهش میکنم جواب بدین این موضوع زندگی من رو خراب کرده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   بایستی از نزدیک معاینه و بررسی شود لطفا با شماره 02122819276 برای مطب و یا شماره 02166465355 تا9 برای بیمارستان مدائن ویزیت حضوری هماهنگی کنید .

 • تصویر کاربر سميراسالار شنبه ۱۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پشت هر زانوم چندتا رگ هاي آبي پهن درست شدن 😥 اما برجسته نيستن،
  و
  واسه پاي چپم دوتا از رگهاي ابي تا ١٠سانت پايين تر از زانو هم اومدن،
  و
  بالاترش تعدادي رگ هاي عنكبوتي 😥 هستن،
  چه جوراب واريسي بخرم بپوشم؟ آيا ازين به بعد بطور مرتب ورزش كنم درمان ميشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   جوراب به رفع این رگها کمکی نمی کند و ورش جنبه پیشگیری دارد از پاها عکس ارسال کنید اگر به لحاظ زیبایی آزار دهده است با روشهایی مثل اسکلروتراپی معمولا برطرف می شود

 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر چند مدتی هست که تو مچ پاهای من لکه های دون دون قهوه ای دیده میشه که انگار خون از رگ ها میزنه بیرون و زیر پوست به صورت لکه های پراکنده دیده میشه که خودبخود بعضی وقتها کمرنگ میشه بعضی وقتها پررنگ میشه. میخواستم ببینم علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   علت این مسئله می توادن عروقی باشد /  داشتن ورزش هوازي در برنامه روزانه 
   كنترل وزن  و کاهش وزن برای رسیدن به وزن ایده ال و حفط وزن متناسب با سن و قد
   استفاده از جوراب واريس زیر زانو فشار کلاس یک  در موقع كار روزانه به شما توصیه می شود.

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Tavakoli:
  سلام
  20 سالمه کمی هم کم خونی دارم
  پاهام خیلی درد میکنن مخصوصا ران ومچ و کف پاهام
  و در قسمت مچ پا کمی رگ های واریس دارم
  شبا هم از پا درد پاهامو تکون میدم تا خوابم ببره
  تو رو خدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   از رگهای پا عکس بفرستید در زوایای مختلف و نورکافی تا بهتر بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.
   پا درد علل مختلفی ممکن است داشته باشد
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قرص دافلون جداره رگها راقوی میکند ؟درکم کردن خونریزی پریودی موثر است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)

   دافلون جدار رگها را تقویت می کند گمان نمی کنم روی خونریزی پریود تاثیری داشته باشد

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر