قرص کاهش فشار خون (انواع و توصیه هایی برای مصرف)

بیماری پرفشاری خون در بین مردم به نام فشارخون بالا شناخته می شود. یکی از راه های کاهش فشار خون درمان دارویی است.

بسیاری از افراد آن را به جای بیماری به عنوان شرایطی می شناسند که نیاز به پیگیری و مدارا کردن در طول عمر فرد دارد. این بیماری ممکن است سالیان سال بدون هیچ علامتی وجود داشته باشد و به صورت اتفاقی یکباره تشخیص داده شود. پیشرفت تدریجی و بی سرصدای این بیماری آن را به نام قاتل خاموش شناسانده است .این بیماری می تواند باعث آسیب به شریان ها و عروق خونی شده و از عوامل خطر اصلی حملات قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، بیماری های عروق محیطی و بیماری های مزمن کلیوی است.

تشخیص به موقع و کنترل منظم فشار خون به شما کمک می کند تا از بسیاری از این عوارض پیشگیری کنید.

مقاله مرتبط: چگونه فشارخون بالا را پایین بیاوریم؟

درمان و کاهش فشار خون معمولا با کمک درمان دارویی میسر می شود. استفاده از داروی مناسب در کنار پیروی از تغییرات مفید در رژیم غذایی ، اصلاح سبک زندگی و فعالیت مناسب بدنی برای تنظیم فشار خون ضروری است.

داروی مناسب بایستی حتما” تحت نظر و تجویز پزشک متخصص” و بر اساس شدت بیماری، سن بیمار و عوامل خطر مصرف شود.

چه داروهایی برای کاهش فشار خون تجویز می شوند؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه انواع داروهای کاهش فشار خون را معرفی کنیم گروه های دارویی ذیل را می توان نام برد . در درمان فشارخون معمولا 2 یا چند دارو از انواع دارو ها استفاده می شوند و در این حالت داروها اثر بخشی بهتری دارند.

# داروهای مدر یا دیورتیک

این داروها معمولا جز اولین گزینه های دارویی در درمان و کاهش فشار خون هستند و اغلب به صورت همراه با داروهای دیگر برای کنترل فشارخون تجویز می شوند. عملکرد اصلی این دسته دارویی دفع آب و املاح اضافی از طریق ادرار است. این داروهاسطح الکترولیت ها از جمله پتاسیم را کم می کند و با ایجاد ناتوانی جنسی در آقایان ممکن است همراه باشد. مصرف این داروها در برخی بیماران ممکن است عوارضی همچون سرگیجه بخصوص در حالت ایستاده، احساس تشنگی و خارش یا تحریکات پوستی را منجر شود.

# بتا بلاکرها

از جمله داروهای متداول این دسته آتنولول و پروپرانولول است این داروها با کاهش کار قلب و قدرت ضربان قلب و باز کردن رگها به کاهش ضربان قلب وکم شدن فشارخون کمک می کند. این دارو معمولا همراه با داروهای رده های دیگر برای تنظیم فشارخون تجویز می شود.

# مهارکننده تولید آنژیوتانسین 2

این دارو ها با ممانعت از تبدیل و ایجاد عامل منقبض کننده عروقی آنژیوتانسین 2، باعث گشادی عروق می گردند. سرفه های خشک مداوم، سردرد و سرگیجه، خارش و تحریکات پوستی ممکن است به دنبال مصرف این داروها مشاهده شود.

مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین

این دارو مانع از اثر آنژیو تانسین می شود. آنژیوتانسین هورمونی است که باعث بسته شدن وسفتی عروق می شود. ممانعت از عملکرد این هورمون با شل شدن و گشادی عروق همراه است که در نهایت باعث کاهش فشار خون می شود.

# مسدود کننده های کانال کلسیم

این داروها باعث گشادی عروق و یا بعضا آهسته شدن ضربان قلب شما می شوند. این دسته ممکن است در سالمندان بهتر جواب دهد و فشارخون کنترل کند.

انواع متداول شامل آملودیپین، فلویدپین و نایفیدپیین و دیگر داروها همچون دیلتیامیم و وراپامیل می باشد. عوارض جانبی احتمالی همچون سردرد، ورم مچ پا و یبوست ممکن است در بعضی افراد دیده شود.

نوشیدن آب گریپ فروت در هنگام مصرف برخی از این داروها می تواند خطر عوارض جانبی شما را افزایش دهد.

توصیه هایی برای مصرف داروی فشار خون

مصرف داروهای فشار خون بایستی بصورت منظم باشد زیرا در غیر این صورت بیمار می تواند دچار افزایش ناگهانی فشار خون شده و در این حالت به این دلیل که مغز آمادگی فشار خون بالا را ندارد یکی از عروق آن ممکن است پاره شده و سکته مغزی رخ ‌دهد. بنابراین مصرف منظم داروهای تجویز شده در کاهش فشار خون اهمیت زیادی دارد.

برای جلوگیری از فراموش کردن داروی فشار خون آنها را دم دست بگذارید.

لازم نیست دارو در کمد و دور از چشم شما باشد.

• داروهای کاهش فشار خون خود را روی میز کنار تختخواب قرار دهید تا داروها  را شبها ببینید . یا روی میز ناهار خوری آشپزخانه در جعبه ای مرتب بگذارید.
• نوشته هایی را در مكانهای قابل مشاهده جهت یادآوری برای مصرف دارو بچسبانید. این نوشته ها را می توانید روی یخچال، آینه دستشویی یا در منزل بچسبانید.

• از بچه ها یا نوه هایتان بخواهید كه هر روز با شما در تماس باشند و دارو را یاداوری کنند.
• داروهای خود را در جعبه های روزانه و هفتگی قرار دهید كه برای تهیه در داروخانه ها وجود دارند.
• از دکترتان در مورد تجدید نسخه و خرید مجدد دارو ها سوال کنید.

این مساله مهم است كه شما داروهای خود را طبق دستور مصرف نمایید چرا كه این امر به شما در پیشگیری از حمله قلبی، سكته و نارسایی قلب (حالتی كه در آن قلب نمی تواند مقدار مورد نیاز خون بدن را تأمین نماید) کمک می نماید. فراموش كردن مصرف دارو بسیار رخ می دهد. زمان مصرف دارو را هنگام صبح بعد صبحانه  قرار دهید.

برخی افراد به خصوص سالمندان با وجود مصرف دارو ، فشارشان تنظیم نمی شود. این موضوع را باید جدی بگیرید و با مراجعه مرتب به دکتر معالج و  ایجاد تغییر در لیست دارویی بالاخره به نتیجه مطلوب برسید.

توصیه های مربوط به فعالیت بدنی و رژیم غذایی هم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند و در واقع اصلی مهم برای کم کردن مقدار فشار خون محسوب می شوند.

کاهش وزن و داشتن فعالیت بدنی در بیماران با مشکل چاقی و فشارخون خطر بیماری های قلب را کاهش می دهد و باعث کنترل فشار در سطح قابل قبول میگردد.

در چه صورت فشارخون شما تنظیم است؟

بیماران مبتلا به فشارخون بالا که تحت نظر پزشک دارو مصرف می کنند همه این سوال را دارند که فشارشان در چه حالتی خوب است ؟

فشارخون مطلوب در بیماران مبتلا به پرفشاری خون با افراد معمولی متفاوت است.

در واقع تنظیم فشار در این سطح ، خطر بروز مشکلات و عوارض ناشی از بیماری فشارخون در بیماران مبتلا به پرفشاری خون کمتر می کند. در اینحالت گفته می شود فشارتان تنظیم است و جای نگرانی نیست.

 • برای بزرگسالان بدون بیماری دیگر با سن زیر 60 سال کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه
 • برای بزرگسالان بدون بیماری دیگر با سن مساوی یا بالای 60 سال کمتر از 90/150 میلیمتر جیوه
 • برای بزرگسالان با بیماری مزمن کلیوی، بیماری قلبی و عروقی یا خطر بالا برای ابتلا به بیماری قلبی کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه

اینکه داروی فشارخون باعث کاهش فشار خون شما می شود نشان دهنده بهبودی کامل بیماری فشارخون نیست. در واقع فشارخون شرایطی است که همواره نیاز به مراقبت دارد.

نباید داروی فشار خودسرانه قطع و یا عوض شود و همیشه نیاز به داشتن چکاپ و مراجعه به پزشک برای جلوگیری از عوارض این بیماری وجود دارد.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریبا دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  من از 16 سالگی کف پاهام داغ میشد و درد داشتم تا اینکه تو 30 سالگی زایمان کردم و چاقی و درد پاهام شدید شد و و هنوز بعد 15 سال درد پاهای من خوب نمیشه و فقط بمن جوراب واریس میدن و با اینکه مچ پای چپ من ورم داره ولی هیچکس نتونسته تشخیص درستی بده داپلر هم کردم گرفتگی عروق اصلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام با دکتر متخصص روماتولوژی مشورت نمایید

    

 • تصویر کاربر داود شنبه ۲۲ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا میتوانم با ارسال عکسی از پا مشاوره دریافت کنم و تا پس از آن ؛ مرحله بعدی را پیگیر شوم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . بیرون زدگی رگها در پاها و روی کمر و کبود شدن زیر چشم ها واریس محسوب می شود؟ به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 ماه پیش)

   بیرون زدگی رگ ها در پا واریس محسوب می شود اما سیاهی دور چشم ربطی به واریس ندارد

   برای واریس می توانید به کلیینیک واریس مراجعه داشته باشید پزشکان متخصص قلب و عروق و یا جراحان عروق 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من يك پام واريس نسبتأ شديدى دارد واخيرأ قوزك پام ورم كرده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ایا برای درمان واریس پا داروی گیاهی معتبری وجود داره ک واریس پا رو درمان کنه؟
  اگر جای معتبر و مطمعنی هست کجا میتونیم خرید کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   درمان واریس با گیاهان دارویی به منظور کاهش درد است و درمان قطعی محسوب می شود/ شما می توانید از داروخانه کرم واریس تهیه کنید معمولا گیاه شاه بلوط هندی اگر در ترکیب باشد می تواند به کاهش درد کمک کند. اما باز تاکید می کنم روش درمان واریس استفاده از کرم و دارونیست واریس با روشهای راحت و سریع در مطب قابل درمان است
 • تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدودا یک هفته است که در قسمت کف و دور مچ پا گهگاهی احساس گرمای زیاد میکنم ...
  مشکل واریس البته نه شدید و کبد و اضافه وزن هم دارم ....
  لطفا در مورد گرمای احساس شده راهنمایی بفرمایید ...
  آیا خوردن آسپرین برای این گونه مواقع خوب است ....
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   داشتن تحرک و ورزش هوازی ، کم کردن وزنن در صورت داشتن وزن اضافه می تواند خوب باشد مراجعه به پزشک متخصص مغز واعصاب و احتمالا نوار عصب از پا گرفته شود
 • تصویر کاربر شيرين پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزينه ليزر رگ واريسي خفيف و عنكبوتي و همچنين تعداد جلسات لطفا راهنمايي كنيد درمان واريس به صورت قطعي با چه متدي امكان پذير است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام لطفا عکس از پا ارسال بفرمایید طبق عکس روش مشخص و بعد قیمت اعلام می شود
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان واریس سطحی و رگهای عنکبوتی با متد لیزر درمانی، اسکلروتراپی است برگشت ندارد و درمان قطعی است اما به معنی واکسینه شدن در برای رگ عنکبوتی نیست / شما امروز یک رگ درگیر دارید آن را درمان می کنید و رگ حذف می شود ممکن است رگهای دیگر بعدا ایجاد شود.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ، خانم 47 ساله هستم، 4 روزه مچ پای راستم متورم شده و دردناک تا زیر زانو البته درد استخوان نیست و ماهیچه پام سفت شده ، صبح ها که از خواب بیدار میشم ورم و درد پام کمتر شده ولی با راه رفتن دوباره شروع میشه نمیدونم مشکلم چیه و چه دکتری باید برم.؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام، به شما پیشنهاد می کنیم به پزشک روماتولوژیست مراجعه بفرمایید.
 • تصویر کاربر علیزاده شنبه ۲۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مامانم آمبولی ریه داره و وارفارین مصرف میکنه چندروزه که. ساق های پاش به حالت دونه های قرمز ریز خون مردگی شده. علت چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام- آزمایش PT بدهید و سپس با جواب ازمایش برای بررسی به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سارینا شنبه ۲۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان . همسرم مدت دوسال است که بحاطر حرکت صفر اسپرم تحت درمان است و نتیجه ایی حاصل نشده است. اینبار پزشک قرص ونوویتال روزی دو عدد را تجویز نمودند . همسرم واریکوسل ندارد. آیا این دارو تاثیری در درمان ناباروری دارد یا اینکه با پزشک دیگری درمان را ادامه دهیم.
  متشکرم.
  ما یک فرزند داریم .برای دومی اقدام نمودیم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام، به نظر نمی رسد مشکل ناباروی همسر شما با ونوویتال حل شود.
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر