قرص کاهش فشار خون (انواع و توصیه هایی برای مصرف)

بیماری پرفشاری خون در بین مردم به نام فشارخون بالا شناخته می شود. یکی از راه های کاهش فشار خون درمان دارویی است.

بسیاری از افراد آن را به جای بیماری به عنوان شرایطی می شناسند که نیاز به پیگیری و مدارا کردن در طول عمر فرد دارد. این بیماری ممکن است سالیان سال بدون هیچ علامتی وجود داشته باشد و به صورت اتفاقی یکباره تشخیص داده شود. پیشرفت تدریجی و بی سرصدای این بیماری آن را به نام قاتل خاموش شناسانده است .این بیماری می تواند باعث آسیب به شریان ها و عروق خونی شده و از عوامل خطر اصلی حملات قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، بیماری های عروق محیطی و بیماری های مزمن کلیوی است.

تشخیص به موقع و کنترل منظم فشار خون به شما کمک می کند تا از بسیاری از این عوارض پیشگیری کنید.

مقاله مرتبط: چگونه فشارخون بالا را پایین بیاوریم؟

درمان و کاهش فشار خون معمولا با کمک درمان دارویی میسر می شود. استفاده از داروی مناسب در کنار پیروی از تغییرات مفید در رژیم غذایی ، اصلاح سبک زندگی و فعالیت مناسب بدنی برای تنظیم فشار خون ضروری است.

داروی مناسب بایستی حتما” تحت نظر و تجویز پزشک متخصص” و بر اساس شدت بیماری، سن بیمار و عوامل خطر مصرف شود.

چه داروهایی برای کاهش فشار خون تجویز می شوند؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه انواع داروهای کاهش فشار خون را معرفی کنیم گروه های دارویی ذیل را می توان نام برد . در درمان فشارخون معمولا 2 یا چند دارو از انواع دارو ها استفاده می شوند و در این حالت داروها اثر بخشی بهتری دارند.

# داروهای مدر یا دیورتیک

این داروها معمولا جز اولین گزینه های دارویی در درمان و کاهش فشار خون هستند و اغلب به صورت همراه با داروهای دیگر برای کنترل فشارخون تجویز می شوند. عملکرد اصلی این دسته دارویی دفع آب و املاح اضافی از طریق ادرار است. این داروهاسطح الکترولیت ها از جمله پتاسیم را کم می کند و با ایجاد ناتوانی جنسی در آقایان ممکن است همراه باشد. مصرف این داروها در برخی بیماران ممکن است عوارضی همچون سرگیجه بخصوص در حالت ایستاده، احساس تشنگی و خارش یا تحریکات پوستی را منجر شود.

# بتا بلاکرها

از جمله داروهای متداول این دسته آتنولول و پروپرانولول است این داروها با کاهش کار قلب و قدرت ضربان قلب و باز کردن رگها به کاهش ضربان قلب وکم شدن فشارخون کمک می کند. این دارو معمولا همراه با داروهای رده های دیگر برای تنظیم فشارخون تجویز می شود.

# مهارکننده تولید آنژیوتانسین 2

این دارو ها با ممانعت از تبدیل و ایجاد عامل منقبض کننده عروقی آنژیوتانسین 2، باعث گشادی عروق می گردند. سرفه های خشک مداوم، سردرد و سرگیجه، خارش و تحریکات پوستی ممکن است به دنبال مصرف این داروها مشاهده شود.

مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین

این دارو مانع از اثر آنژیو تانسین می شود. آنژیوتانسین هورمونی است که باعث بسته شدن وسفتی عروق می شود. ممانعت از عملکرد این هورمون با شل شدن و گشادی عروق همراه است که در نهایت باعث کاهش فشار خون می شود.

# مسدود کننده های کانال کلسیم

این داروها باعث گشادی عروق و یا بعضا آهسته شدن ضربان قلب شما می شوند. این دسته ممکن است در سالمندان بهتر جواب دهد و فشارخون کنترل کند.

انواع متداول شامل آملودیپین، فلویدپین و نایفیدپیین و دیگر داروها همچون دیلتیامیم و وراپامیل می باشد. عوارض جانبی احتمالی همچون سردرد، ورم مچ پا و یبوست ممکن است در بعضی افراد دیده شود.

نوشیدن آب گریپ فروت در هنگام مصرف برخی از این داروها می تواند خطر عوارض جانبی شما را افزایش دهد.

توصیه هایی برای مصرف داروی فشار خون

مصرف داروهای فشار خون بایستی بصورت منظم باشد زیرا در غیر این صورت بیمار می تواند دچار افزایش ناگهانی فشار خون شده و در این حالت به این دلیل که مغز آمادگی فشار خون بالا را ندارد یکی از عروق آن ممکن است پاره شده و سکته مغزی رخ ‌دهد. بنابراین مصرف منظم داروهای تجویز شده در کاهش فشار خون اهمیت زیادی دارد.

برای جلوگیری از فراموش کردن داروی فشار خون آنها را دم دست بگذارید.

لازم نیست دارو در کمد و دور از چشم شما باشد.

• داروهای کاهش فشار خون خود را روی میز کنار تختخواب قرار دهید تا داروها  را شبها ببینید . یا روی میز ناهار خوری آشپزخانه در جعبه ای مرتب بگذارید.
• نوشته هایی را در مكانهای قابل مشاهده جهت یادآوری برای مصرف دارو بچسبانید. این نوشته ها را می توانید روی یخچال، آینه دستشویی یا در منزل بچسبانید.

• از بچه ها یا نوه هایتان بخواهید كه هر روز با شما در تماس باشند و دارو را یاداوری کنند.
• داروهای خود را در جعبه های روزانه و هفتگی قرار دهید كه برای تهیه در داروخانه ها وجود دارند.
• از دکترتان در مورد تجدید نسخه و خرید مجدد دارو ها سوال کنید.

این مساله مهم است كه شما داروهای خود را طبق دستور مصرف نمایید چرا كه این امر به شما در پیشگیری از حمله قلبی، سكته و نارسایی قلب (حالتی كه در آن قلب نمی تواند مقدار مورد نیاز خون بدن را تأمین نماید) کمک می نماید. فراموش كردن مصرف دارو بسیار رخ می دهد. زمان مصرف دارو را هنگام صبح بعد صبحانه  قرار دهید.

برخی افراد به خصوص سالمندان با وجود مصرف دارو ، فشارشان تنظیم نمی شود. این موضوع را باید جدی بگیرید و با مراجعه مرتب به دکتر معالج و  ایجاد تغییر در لیست دارویی بالاخره به نتیجه مطلوب برسید.

توصیه های مربوط به فعالیت بدنی و رژیم غذایی هم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند و در واقع اصلی مهم برای کم کردن مقدار فشار خون محسوب می شوند.

کاهش وزن و داشتن فعالیت بدنی در بیماران با مشکل چاقی و فشارخون خطر بیماری های قلب را کاهش می دهد و باعث کنترل فشار در سطح قابل قبول میگردد.

در چه صورت فشارخون شما تنظیم است؟

بیماران مبتلا به فشارخون بالا که تحت نظر پزشک دارو مصرف می کنند همه این سوال را دارند که فشارشان در چه حالتی خوب است ؟

فشارخون مطلوب در بیماران مبتلا به پرفشاری خون با افراد معمولی متفاوت است.

در واقع تنظیم فشار در این سطح ، خطر بروز مشکلات و عوارض ناشی از بیماری فشارخون در بیماران مبتلا به پرفشاری خون کمتر می کند. در اینحالت گفته می شود فشارتان تنظیم است و جای نگرانی نیست.

 • برای بزرگسالان بدون بیماری دیگر با سن زیر 60 سال کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه
 • برای بزرگسالان بدون بیماری دیگر با سن مساوی یا بالای 60 سال کمتر از 90/150 میلیمتر جیوه
 • برای بزرگسالان با بیماری مزمن کلیوی، بیماری قلبی و عروقی یا خطر بالا برای ابتلا به بیماری قلبی کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه

اینکه داروی فشارخون باعث کاهش فشار خون شما می شود نشان دهنده بهبودی کامل بیماری فشارخون نیست. در واقع فشارخون شرایطی است که همواره نیاز به مراقبت دارد.

نباید داروی فشار خودسرانه قطع و یا عوض شود و همیشه نیاز به داشتن چکاپ و مراجعه به پزشک برای جلوگیری از عوارض این بیماری وجود دارد.

 

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس و بیماری های وریدی دکتر مهرداد اقدسی

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسابهرامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما . میخواستم بپرسم ایا شما بیماریهای مادرزادی همانژیوم ناحیه ی زبان و گردن را نیز مورد معاینه و درمان قرار میدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   بیمارستان سینا مراجعه داشته باشید 

 • تصویر کاربر حیدرزاده پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  هفته پیش مادرم فشارش رفته بود نفسش تنگ شده بود و به سختی نفس میکشید بعد چند دقیقه خوب شد اما از اون به بعد از زیر زانو به پایین هردوپا غیر عادی است و حالت بی حسی و درد دارند دیروز آمپول ویتامین D زدند کمی بهتر شدن اما امروز میگن درد نداره ولی سر هست، چه باید کرد؟ مشکل از کجاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   نیاز هست توسط یک متخصص قلب وعروق  معاینه شوند.

 • تصویر کاربر fk جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بهترین و کم عارضه ترین درمان بیرون زدگی رگهای پشت دست چیست ؟ اسکروتراپی یا تزریق چربی آیا اسکرو تراپی درمان قطعی ودائمی است و خطری ندارد ...‌باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   این رگها هیچ احتیاجی به دستکاری ندارند. به اینها حسا س نباشید 

 • تصویر کاربر sfh جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.
  مادربزرگم چند ماه قبل زانوش دچار تورم و قرمزی درد شدید شده بود پارسال همین حالت رو لگن ش داشت.الان چند روزه مچ پاش این طوری شده.هرچی هم عکس برداری و آزمایش ازش گرفتن علت مشخص نشده.فقط بعد از چند روز بستری بودن و مصرف آنتی بیوتیک بهتر می شه.64 سال هم سن داره.لطفا راهنمایی کنید.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   اين مشكل عروقي نيست 

   به متخصص روماتولوژی مراجعه نمايند.

 • تصویر کاربر شیوا یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ms دارم و فینگولیا استفاده میکنم میتونم برای درمان برجستگی رگهای دستم از اسکلروتراپی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بهتر است اسکلروتراپی انجام  نشود

 • تصویر کاربر خلیل سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دارای زخم واریسی در قوزک پا هستم وگفته اند نیاز به استنت گذاری در ورید پا دارم ایا این عمل درتهران درکدام بیمارستان وبا چه هزینه ای انجام می شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   لطفا به بیمارستان مسیح دانشوری / بخش آنژیوگرافی مراجعه بفرمایید و با آقای دکتر صراطی در این خصوص مشورت نمایید 

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام جناب آقای دکتر به استحضار می رسانم حدود یک سال است که روی قسمت مچ پای چپ و راست بنده لکه های قهوه ای پیدا شده که در پای چپ به مرور رنگ آن تیره تر و تجمیع گردید و وسعت آن به انتازه دو سانت در 4 سانتیمتر شده است و خارش و سپزش ندارد ولی چند روزی است کمی گرم شدن را در آن بخش احساس می کنم و البته حدود یکسال پیش به یک استخر عمومی مراجعه کردم و پس از آن این اتفاق برایم افتاد استدعا دارم اینجانب را راهنمایی فرمایید مشکل چیست و راه درمان آن چیست ، عکس پا را برای آن بزرگوار ارسال و الصاق میکنم - با تقدیم ارادت
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام لطفا سونوگرافی داپلر وریدی برای بررسی رفلاکس و واریس  وریدهای پای چپ در حالت ایستاده انجام شود . سپس جواب سونوگرافی همراه با عکس های پا که الان فرستادید با همارسال شوند

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.من واریس خفیفی در زیر زبانم دارم.چه کاری باید انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام . به این واریس اهمیت ندهید 

 • تصویر کاربر بانو جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، روی بدنم از پایین پام روی ساق پا و ران ها ، شکم و دست هام لکه هایی ایجاد میشه که وقتی دست یا پاهامو به سمت بالا میگیرم از بین می ره ، زخم هایی هم کنار مچ پا و داخل پام ایجاد شده که خیلی دیر خوب میشن دکتر که مراجعه کردم گفتن این هم نوعی از واریسه، هیچ رگ برجسته ای روی بدنم دیده نمیشه اما لکه هایی شبیه به کبودی ظاهر میشه و با بالا گرفتن دیگه دیده نمیشه ، میخواستم ببینم درمان داره این مشکل من ، من سی و یک ساله هستم و نزدیک به ده ساله این مشکل رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام / مراجعه حضوری داشته باشید

    

 • تصویر کاربر Sufi جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود .آیا کرمهای موضعی کمک کنده و بهبود کننده واریسی هستند لطفا یک مورد معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   کرم برا ی رفع درد ممکن است کمک کند اما واریس را درمان نمی کند

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر