قرص کاهش فشار خون (انواع و توصیه هایی برای مصرف)

بیماری پرفشاری خون در بین مردم به نام فشارخون بالا شناخته می شود. یکی از راه های کاهش فشار خون درمان دارویی است.

بسیاری از افراد آن را به جای بیماری به عنوان شرایطی می شناسند که نیاز به پیگیری و مدارا کردن در طول عمر فرد دارد. این بیماری ممکن است سالیان سال بدون هیچ علامتی وجود داشته باشد و به صورت اتفاقی یکباره تشخیص داده شود. پیشرفت تدریجی و بی سرصدای این بیماری آن را به نام قاتل خاموش شناسانده است .این بیماری می تواند باعث آسیب به شریان ها و عروق خونی شده و از عوامل خطر اصلی حملات قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، بیماری های عروق محیطی و بیماری های مزمن کلیوی است.

تشخیص به موقع و کنترل منظم فشار خون به شما کمک می کند تا از بسیاری از این عوارض پیشگیری کنید.

مقاله مرتبط: چگونه فشارخون بالا را پایین بیاوریم؟

درمان و کاهش فشار خون معمولا با کمک درمان دارویی میسر می شود. استفاده از داروی مناسب در کنار پیروی از تغییرات مفید در رژیم غذایی ، اصلاح سبک زندگی و فعالیت مناسب بدنی برای تنظیم فشار خون ضروری است.

داروی مناسب بایستی حتما” تحت نظر و تجویز پزشک متخصص” و بر اساس شدت بیماری، سن بیمار و عوامل خطر مصرف شود.

چه داروهایی برای کاهش فشار خون تجویز می شوند؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه انواع داروهای کاهش فشار خون را معرفی کنیم گروه های دارویی ذیل را می توان نام برد . در درمان فشارخون معمولا 2 یا چند دارو از انواع دارو ها استفاده می شوند و در این حالت داروها اثر بخشی بهتری دارند.

# داروهای مدر یا دیورتیک

این داروها معمولا جز اولین گزینه های دارویی در درمان و کاهش فشار خون هستند و اغلب به صورت همراه با داروهای دیگر برای کنترل فشارخون تجویز می شوند. عملکرد اصلی این دسته دارویی دفع آب و املاح اضافی از طریق ادرار است. این داروهاسطح الکترولیت ها از جمله پتاسیم را کم می کند و با ایجاد ناتوانی جنسی در آقایان ممکن است همراه باشد. مصرف این داروها در برخی بیماران ممکن است عوارضی همچون سرگیجه بخصوص در حالت ایستاده، احساس تشنگی و خارش یا تحریکات پوستی را منجر شود.

# بتا بلاکرها

از جمله داروهای متداول این دسته آتنولول و پروپرانولول است این داروها با کاهش کار قلب و قدرت ضربان قلب و باز کردن رگها به کاهش ضربان قلب وکم شدن فشارخون کمک می کند. این دارو معمولا همراه با داروهای رده های دیگر برای تنظیم فشارخون تجویز می شود.

# مهارکننده تولید آنژیوتانسین 2

این دارو ها با ممانعت از تبدیل و ایجاد عامل منقبض کننده عروقی آنژیوتانسین 2، باعث گشادی عروق می گردند. سرفه های خشک مداوم، سردرد و سرگیجه، خارش و تحریکات پوستی ممکن است به دنبال مصرف این داروها مشاهده شود.

مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین

این دارو مانع از اثر آنژیو تانسین می شود. آنژیوتانسین هورمونی است که باعث بسته شدن وسفتی عروق می شود. ممانعت از عملکرد این هورمون با شل شدن و گشادی عروق همراه است که در نهایت باعث کاهش فشار خون می شود.

# مسدود کننده های کانال کلسیم

این داروها باعث گشادی عروق و یا بعضا آهسته شدن ضربان قلب شما می شوند. این دسته ممکن است در سالمندان بهتر جواب دهد و فشارخون کنترل کند.

انواع متداول شامل آملودیپین، فلویدپین و نایفیدپیین و دیگر داروها همچون دیلتیامیم و وراپامیل می باشد. عوارض جانبی احتمالی همچون سردرد، ورم مچ پا و یبوست ممکن است در بعضی افراد دیده شود.

نوشیدن آب گریپ فروت در هنگام مصرف برخی از این داروها می تواند خطر عوارض جانبی شما را افزایش دهد.

توصیه هایی برای مصرف داروی فشار خون

مصرف داروهای فشار خون بایستی بصورت منظم باشد زیرا در غیر این صورت بیمار می تواند دچار افزایش ناگهانی فشار خون شده و در این حالت به این دلیل که مغز آمادگی فشار خون بالا را ندارد یکی از عروق آن ممکن است پاره شده و سکته مغزی رخ ‌دهد. بنابراین مصرف منظم داروهای تجویز شده در کاهش فشار خون اهمیت زیادی دارد.

برای جلوگیری از فراموش کردن داروی فشار خون آنها را دم دست بگذارید.

لازم نیست دارو در کمد و دور از چشم شما باشد.

• داروهای کاهش فشار خون خود را روی میز کنار تختخواب قرار دهید تا داروها  را شبها ببینید . یا روی میز ناهار خوری آشپزخانه در جعبه ای مرتب بگذارید.
• نوشته هایی را در مکانهای قابل مشاهده جهت یادآوری برای مصرف دارو بچسبانید. این نوشته ها را می توانید روی یخچال، آینه دستشویی یا در منزل بچسبانید.

• از بچه ها یا نوه هایتان بخواهید که هر روز با شما در تماس باشند و دارو را یاداوری کنند.
• داروهای خود را در جعبه های روزانه و هفتگی قرار دهید که برای تهیه در داروخانه ها وجود دارند.
• از دکترتان در مورد تجدید نسخه و خرید مجدد دارو ها سوال کنید.

این مساله مهم است که شما داروهای خود را طبق دستور مصرف نمایید چرا که این امر به شما در پیشگیری از حمله قلبی، سکته و نارسایی قلب (حالتی که در آن قلب نمی تواند مقدار مورد نیاز خون بدن را تأمین نماید) کمک می نماید. فراموش کردن مصرف دارو بسیار رخ می دهد. زمان مصرف دارو را هنگام صبح بعد صبحانه  قرار دهید.

برخی افراد به خصوص سالمندان با وجود مصرف دارو ، فشارشان تنظیم نمی شود. این موضوع را باید جدی بگیرید و با مراجعه مرتب به دکتر معالج و  ایجاد تغییر در لیست دارویی بالاخره به نتیجه مطلوب برسید.

توصیه های مربوط به فعالیت بدنی و رژیم غذایی هم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند و در واقع اصلی مهم برای کم کردن مقدار فشار خون محسوب می شوند.

کاهش وزن و داشتن فعالیت بدنی در بیماران با مشکل چاقی و فشارخون خطر بیماری های قلب را کاهش می دهد و باعث کنترل فشار در سطح قابل قبول میگردد.

در چه صورت فشارخون شما تنظیم است؟

بیماران مبتلا به فشارخون بالا که تحت نظر پزشک دارو مصرف می کنند همه این سوال را دارند که فشارشان در چه حالتی خوب است ؟

فشارخون مطلوب در بیماران مبتلا به پرفشاری خون با افراد معمولی متفاوت است.

در واقع تنظیم فشار در این سطح ، خطر بروز مشکلات و عوارض ناشی از بیماری فشارخون در بیماران مبتلا به پرفشاری خون کمتر می کند. در اینحالت گفته می شود فشارتان تنظیم است و جای نگرانی نیست.

 • برای بزرگسالان بدون بیماری دیگر با سن زیر 60 سال کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه
 • برای بزرگسالان بدون بیماری دیگر با سن مساوی یا بالای 60 سال کمتر از 90/150 میلیمتر جیوه
 • برای بزرگسالان با بیماری مزمن کلیوی، بیماری قلبی و عروقی یا خطر بالا برای ابتلا به بیماری قلبی کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه

اینکه داروی فشارخون باعث کاهش فشار خون شما می شود نشان دهنده بهبودی کامل بیماری فشارخون نیست. در واقع فشارخون شرایطی است که همواره نیاز به مراقبت دارد.

نباید داروی فشار خودسرانه قطع و یا عوض شود و همیشه نیاز به داشتن چکاپ و مراجعه به پزشک برای جلوگیری از عوارض این بیماری وجود دارد.

 

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس و بیماری های وریدی دکتر مهرداد اقدسی

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر A جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دکتر
  بنده 16 سالم هست حدود دوسالی هست که این دانه در قسمت سمت چب زانوی راستم زده و چون اذیت نمیکرد من دنبال درمان نرفتم بعضی مواقع این دانه که همیشه قرمز بوده پر از خون میشه و به رنگ سیاه در میاد مثل تصویر و دورش کبود میشه
  و بعد از مدتی خوب میشه و به رنگ و اندازه اولیه بر میگرده
  میخواستم بدونم این دانه آیا خطرناکه؟؟
  و تشخیص شما اینکه این چه نوع دانه ای هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است اول با متخصص پوست مشورت کنید 

 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدتی هست ساق پاهایم درد دارد بخصوص وقتی فعالیتی مثل طناب زدن دارم ساقم سفت میشود ودرد میگیرد وبعضی شبها حالت گرگرفتگی دارد خواستم بدانم علتش چی میتونه باشه؟ممنون از شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بعيد است عروقي باشد با يك متخصص كايروپركتيك مشورت كنيد.

 • تصویر کاربر Pouri سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید
  دکتر روی پیشانی ام،دو رگ برجسته وجود دارد که از محل بین دو ابرو تا نزدیک خط رویش مو امتداد دارند؛آیا می توان کاری کرد این دو رگ قابل مشاهده نباشند؟.ممنون‌
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است که حساس نباشید چون در اکثر موارد دستکاری چنین رگهایی باعث پخش بیشتر انها میشود 

 • تصویر کاربر اروین جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر جان من دچار حملات پانیک میشم و دکتر قلب و امارای و ۲۰ تا دکتر رفتم و میگن هیچ مشکلی نداری ولی الان چن روزه احساس بی حسی تو گیجگاهم و چشم دست راستم دارم هر موقع دچار استرس میشم بدتر میشه چیکار باید بکنم؟
  حملات پانیک که میاد بدتره نمیدونم چطور درمانش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است به یک متخصص مغز واعصاب مراجعه و مشورت کنید 

 • تصویر کاربر کریمی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام به علت نوع شغل مجبور به نشستن طولانی مدت روی صندلی محل کار هستم .مدت 2 سال است از سنگینی پا رنج میبرم و 2 نوبت به پزشک مراجعه نمودم ایشان به من ورزش پیشنهاد کردند اما به علت مشغله نتوانستم دائم این کار را انجام بدهم .لطفا راهنمایی بفرمایید .جدیدا در قسمت پشت کمر هم احساس کرختی و گز گز دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   مشکلی که شما مطرح کردید می توان به دلایل مختلف باشد
   وزن بالا -
   واریس
   مشکلات مربوط به ستون فقرات
   از جمله دلایل هستند
   برای راهنمایی تشخیصی نیاز به توضیح دقیقتر و یا مراجعه حضوری است

 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید امروز سونو دادم اندازه گیری ورید واریس لگن در طول داپلر رنگی ذکر شده است که برخی از آنها هیچگونه عروق داخلی آشکار ندارند
  تا حدی ترومبوز در ddx است
  مقدار کمی مایعات آزاد در حفره لگن دیده میشود آیا خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید

 • تصویر کاربر سیدمحمود شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من شش ساله شب کارم و روزی 12ساعت سر پا پشت میز کار.الان واریس گرفتم .میخام بدونم چجوری درمان کنم که وقت کمتری بگیره چون مرخصی به من نمیدن. چند روز طول میکشه.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از پا ارسال کنید تا طبق شدت واریس و با توجه به زمان محدود روش مناسب خدمتتان اعلام شود اگر اینجا نتوانستید عکس بفرستید به واتس اپ 09019746344 ارسال کنید 

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   عکس از پا در حالت ایستاده به نحویکه رگها مشخص باشند  

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر من حدود پانزده روز پیش سردرد گرفتم چندین دکتر رفتم گفتن سردرد تنشی گرفتی در واقع سردرد ازچشم چپ من شروع شد بعد به شقیقه ها رسید و بعد گوش چپم صدای هوا می‌ده و تخم چشمام درد میگیره. قرص اکسیدرین دادن بعد از مصرف بهتر شدم ولی بازم درد میگیره ناگفته نمونه که در همین گیر و دار دکتر چشم پزشک هم رفتم گفت چشمت ضعیف شده استیکمات میخواستم بدونم برای درد شقیقه باید چه کنم ممنون میشم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   با متخصص مغز و اعصاب ( نورولوژی ) مشورت شود

 • تصویر کاربر سمیرا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  علت گرفتگی مویرگهای پیشانی چیست و ایا خطرناک است؟
  من 36 سال دارم و لیماری کم کاری تیروئید هم دارم چربی و فشار خون هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   معمولا مشكلي ايجاد نمي كند.

 • تصویر کاربر p.jvn شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...
  من ۲روز گذشته فشار در ناحیه قفسه سینم حس میکردم و فکر کردم شاید چیزی نیست و سعی میکردم نفس عمیق بکشم...
  تا دیشب که رگ شقیقه سمت چپم ورم کرد و درد میکنه..۲۴سالمه و آدم عصبی نیستم..البته زیاد استرس میگیرم اما نه تو هفته ای که گذشت..
  از طرفی معمولا فشار خونم پایین هست و کم بسیار هم کم خونم..
  امروز دوباره این حالت تورم رگ بوجود آمده..‌آیا خطرناکه؟ یا چیزی نیست؟ باید چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   معمولا این مسئله اهمیت بالینی ندارد 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر