علائم زخم واریس و راه های درمان آن

زمان مطالعه: 6 دقیقه

زخم واریس به نام زخم استاز یا زخم وریدی هم شناخته می شوند. با وجود آنکه وقوع زخم به ندرت پیش می آید ولی هزینه های سنگینی را برای جامعه و فرد به دنبال دارد و کیفیت زندگی بیمار را دچار چالش می کند.

علل ایجاد زخم های پا

زخم های مزمن در پاها به علل مختلفی به وجود می آیند از جمله علل زخم های موجود در پا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

آرتریت روماتوئید و نارسایی مزمن وریدی

رگ شریانی، دیابت می باشد که باعث به وجود آمدن زخم می شود. نارسایی مزمن وریدی مسئول نزدیک به 80 درصد از زخم های مزمن در اندام تحتانی یا همان پا می باشد.

زخم های واریس پا

معمولا زخم واریس پا در صورت عدم درمان بموقع پای مبتلا به واریس رخ می دهد. زخم معمولا در پا با ورم نسبتا شدید و دائمی و دچار تغییرات پوستی رویت می شود.

پای مبتلا به واریس

پای مبتلا به واریس، نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. هر گونه تغییرات پوستی، بروز خارش و تغییررنگ پوست و ورم می تواند مستعد کننده شرایط برای بروز زخم واریس پا باشند.

علائم ظاهری زخم واریس پا

این گروه از زخم ها اغلب ابعاد نسبتا بزرگی دارند، عمق زخم کم است و در ناحیه بالای استخوان قوزک پا رویت می شوند. معمولا در پاهای ورم کرده، مبتلا به واریس در کنار تغییر رنگ پوستی و دچار اگزمای وریدی بیشتر بروز می کند.

تغییرات پوستی و نیز کناره های نامنظم زخم از ویژگی های دیگر زخم واریسی هستند. این زخمها بعد از درمان ممکن است دوباره عود کنند و درمان آنها زمان بر است .

عکس زخم واریس

عوامل ایجاد زخم واریس

عوامل متعددی می توانند ایجاد زخم را منجر شوند که به اختصار می توان موارد ذیل را نام برد:

 • بالا رفتن سن و به دنبال آن کاهش تحرک به خاطر مشکلاتی همچون آرتروز می تواند باعث زخم پا شود.
 • ترومبوفلبیت یا لخته خون سطحی
 • ورم
 • ترومبوز عمقی وریدی: سابقه لخته خون در عروق عمقی باعث اسیب به دریچه ها در دیواره رگها می شود و در آخر به تشدید ورم می انجامد.
 • افرادی که دائم یکجا می نشینند یا یکجا می ایستند.
 • آسیب و یا تروما در پا
 • جراحی تعوبض مفصل زانو و یا لگن هم به خاطر محدویت حرکتی ایجاد شده می تواند منجر به زخم وریدی شود.
 • چاقی و نداشتن تحرک کافی: وزن اضافی با بالا بردن فشار وارد آمده بر پاها باعث زخم وریدی می شود. معمولا افراد مبتلا به چاقی تحرک کمی دارند و مشکلاتی برای راه رفتن دارند که مانع از داشتن فعالیت بدنی کافی در آنها می شود . این عوامل با هم باعث تضعیف عضله سا ق پا در پمپ خون به سمت قلب می شود و در نهایت باعث آسیب به گردش خون محیطی در پاها می شود.
 • خانمها بیشتر از آقایان به زخم واریس دچار می شوند.

علت زخم واریس

هنوز علت بروز زخم واریس به صورت کامل مشخص نشده است آنچه به نظر می آید نارسایی وریدی توام با افزایش فشار وریدی می تواند باعث بروز زخم پا شود. نداشتن تحرک کافی، عدم کارایی پمپ عضله ساق پا و اختلال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره وریدها در نتیجه آسیب و جراحت، اختلالات مادرزادی ، ترومبوز وریدی یا فلبیت همگی از علل بروز زخم واریس هستند.

رفلاکس یا برگشت خون وریدی با تجمع خون در سیستم وریدی و آسیب به سیستم مویرگی همراه خواهد بود . واکنشهای التهابی باعث تشکیل زخم و مانع از بهبود آن می شوند.

شناخت دلیل بوجود آمدن زخم می تواند در رفع آن بسیار موثر باشد.

برای تشخیص زخم واریس چه معاینات و روش تشخیصی بکار میرود؟

برای شناخت نوع زخم ممکن است از شاخص پایی بازویی استفاده شود که یک تست سریع برای تشخیص اولیه بیماری عروق محیطی می باشد.
سونوگرافی داپلر وریدی، پلتیسموگرافی و ونوگرافی هم در تشخیص علت موارد زخم بکار می روند.

آیا با روش ه8ای تشخیص واریس آشنا هستید؟ آیا می دانید برای تشخیص واریس از چه تجهیزات پزشکی کمک میگیرند؟جهت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

تشخیص واریس

تشخیص واریس

درمان زخم واریس

روند درمان نیاز به صبر و حوصله دارد و در مجموع شامل بر انجام اقدامات اولیه به منظور بهبود گردش خون جهت تسهیل روند بستن زخم، پاکسازی زخم ، درمان واریس و حتی اقدامات جراحی در موارد لزوم است.

# درمان فشاری

کم کردن ورم از اولین اقدامات در درمان زخم واریس است به این منظور از روش درمان فشاری استفاده می شود. درمان فشاری شامل بر بانداژ مناسب در مراحل اولیه ، جوراب واریس و استفاده از پمپ های بادی برای بیماران بستری است. درمان فشاری علاوه بر کاهش ورم با بهبود برگشت خون به سمت قلب ، درد را کم می کند و روند بهبودی زخم را سرعت می بخشد.

معمولا در مراحل حاد و اولیه توصیه به استفاده از بانداژ فشاری چند لایه و یا جوراب فشار کلاس 2 می شود. برای انجام صحیح بانداژ و کمک به بهبود جریان خون نیاز به راهنمایی و آموزش توسط کارشناس یا پزشک زخم وجود دارد.

مقاله مرتبط : جوراب واریس مناسب

# بالا نگه داشتن پاها

قراردادن بالش زیر پا در حالت استراحت به نحوی که پاها بالاتر از سطح قلب قرار گیر د به بیماران توصیه می شود. اینکار با کم کردن ورم در پاها به بهبود هر چه سریعتر زخم کمک می کند. توصیه می شود پاها 3 تا 4 بار در روز و هر بار 30 دقیقه بالاقرار گیرند.

# پانسمان

معمولا پانسمان زیر پوشش فشاری اعم از بانداژ یا جوراب واریس اعمال می شود. تا مانع از چسبیدن جوراب به زخم و ایجاد حس ناخوشایند شود. برای انتخاب پانسمان مناسب با پزشک یا کارشناس زخم حتما مشورت کنید.

داروی واریس

دارو مورد استفاده در درمان زخم پا کدامند؟

# Pentoxifyline

همراه با درمان فشاری مانند جوراب یا بانداژ برای کنترل زخم تجویز می شود و به بهبود گردش خون مویرگی کمک می کند. این دارو در بیمارانی که تحمل یا توان استفاده از جوراب را ندارندهم می شود استفاده شود.

عوارض جانبی این دارو شامل بر علایم گوارشی مثل تهوع، اسهال و استفراغ و سوزش سر دل و کاهش اشتها می باشد.

# آسپرین

این دارو هم به روندبهبود زخم کمک می کند و اندازه زخم را در مقایسه با استفاده از درمان فشاری به تنهایی به میزان قابل ملاحظه ای کمتر می کند.

# آنتی بیوتیک خوراکی

مصرف آنتی بیوتیک فقط در صورت بروز التهاب پوستی ( سلولیتیس) توصیه می شود و نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف شود.

درمان جراحی زخم واریس

در زخمهایی که مزمن میشوند گاهی نیاز به اقدامات مداخله ای مثل دبریدمان زخم پیش می آید . در فرایند دبرید بافتهای نکروزه یا همان مرده برداشته می شود. این کار با روشهای مکانیکی یا لارودرمانی و یا درمان آنزیمی انجام می گیرد.
البته زخمهای وریدی اغلب تولید بافت نکروز نمی کنند و کمتر نیاز به دبرید پیدا می کنند. زخم با بافت نکروزه بهتراست از نظر نارسایی شریانی هم بررسی شود.

آیا می دانید برای درمان قطعی واریس روش جراحی بهتر است یا لیزر واریس؟ جهت مقایسه جراحی واریس و لیزر واریس بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

جراحی واریس

در واقع آنچه می تواند باعث شود که زخم مجدد عود نکند برطرف کردن علت اصلی بروز نارسایی وریدی و در نهایت ایجاد زخم است. به همین منظور انجام اقداماتی همچون درمان لیزری واریس پا یا درمان واریس با روش رادیوفرکوئنسی که برای رفع واریس ورید سافن بکارمی روند ، برطرف کردن انسداد یا تنگی وریدی با استنت ورید ی در ورید ایلیاک و برداشت رگهای نارسا با فلبکتومی یا اسکلروتراپی همگی در بسته شدن موثر زخم مفید هستند.

لیزردرمانی واریس و دیگر روشهای درمان واریس نه تنها طول دوره بهبود زخم را کم می کنند بلکه احتمال بروز مجدد زخم را بیش ا ز50 %درصد کاهش می دهند.

مقاله مرتبط: لیزر واریس

برای پیشگیری از عود مجدد زخم چه توصیه هایی می شود؟

 • بالا نگه داشتن پاها در زمان استراحت یکی از مواردی است که از فرد مستعد ایجاد زخم خواسته می شود که مرتب انجام شود.
 • بعد از بسته شدن زخم توصیه به پوشیدن مرتب جوراب واریس می شود تا جلوی عود مجدد زخم گرفته شود.
 • کم کردن وزن در بیماران با چاقی مفرط احتمال بروز مجدد زخم را کاهش می دهد.
 • البته ادامه دادن درمان فشاری کار ساده ای نیست معمولا محدودیت حرکتی به واسطه سن و مشکلات موازی مثل آرتروز ، درد ، درماتیت و حساسیت پوست ناحیه اطراف زخم مانع از ادامه درمان فشاری و پوشیدن جوراب می شود.
 • پیاده روی و داشتن تحرک بدنی هم برای پیشگیری از ایجاد زخم تازه خیلی مفید است.

و همانطور که اشاره شد درمان قطعی واریس و نارسایی وریدی با روشهای مختلف درمان مانند درمان رادیوفرکانسی می تاوند جلوی برگشت زخم را بگیرد.

مقاله مرتبط : درمان واریس با رادیوفرکانسی 

 

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس و بیماری های وریدی دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اندازه کف دست سآق پام سفت شده ومیسوزه روم کرده سفیکسیم ده روز خوردم اما خوب نشدچکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   نمي توانم نظر قطعي بدهم به نزديكترين مركز درماني مراجعه و احتمالا سونوگرافي انجام خواهد شد.

 • تصویر کاربر آریا پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من ۶۰ سال دارد و چند ماهی است زخم های مانند زخم واریس با همان علائم دارد علایمی مثل خارش شدید البته پدر من دیابت هم دارد و این که این زخم ها زیاد می شوند و در جاهای مختلف پا رشد می کنند خواستم بدونم راه درمان ان چیست با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   سونوگرافي عروقي شامل بررسي كامل شريان و وريدهاي پا انجام و به همراه چند عکس از نقاط واریسی پای خود در واتس اپ 09365066105 ارسال کنید 

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲۰ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۵ساله معتادم ۳سال تریاک و۲سال متادون و سیگار هم از اول دوپ بعضی از روده های کنار کلیه هام زخیم شده تو سونوگرافی معلوم شد و دستو پام سرده پشت ساقپاهم درد میکنه دکتر ها میگن ibsدارم نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   به احتمال زياد ibs يا سندرم روده تحريك پذير تشخيص درستي است

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.برادرم چند سال است که واریس پا دارد و چند ماهی است که دچار زخم شدید پا و همچنین لخته خون در رگ کشاله ران شده است. چندین بار بستری شده ولی درمان درستی انجام نشده است. خواهش میکنم کمک کنید چون اصلا شرایط خوبی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام برای این مورد نیاز به معاینه حضوری است . می توانید از شماره 02122819276-7 در خصوص وقت ویزیت راهنمایی بگیرید 

 • تصویر کاربر موسوی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.مادر۶۰سال سن داردوزیادسرپادرآشپزخانه میماندمدتی است که ازدرپا مینالد.رنگ روی پنچه پا قهوه ای شده به دکتر ارتوپت مراجه کردیم که تشخیص استراحت ومقداری دارومیباشد.ولی پشت ماهیچه پا رگهای ریزبنفشی دیده میشودوخودش میگوید یک گلوله دقیق پشت ماهیچه بتلای ساق حس میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   دستورات متخصص ارتوپی را انجام دهید. سونوگرافی کالر داپلر وریدی از پاییکه ساق احساس گلوله پشت ماهیچه دارند انجام و جواب سونوگرافی ارسال شود.

   " لطفا سونوگرافی کالر داپلر وریدی در حالت ایستاده به منظور بررسی وضعیت عروق عمقی ( واریس و رفلاکس وریدی ) انجام گردد."

 • تصویر کاربر رضوی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر
  ببخشید همسر من واریس داره یک بار عمل کرده اما بی فایده بوده.دیروز رفتیم کلینیک واریس شیراز دکتر هنرور پیشنهاد لیزر دادن که هزینه ش برای ما که درآمدمون ماهانه زیر یک میلیون هست واقعا سرسام آوری.بعدم که رفتیم پیش دکتر حسین حجتی که قبلاً پیشش عمل کرده کلٱ لیزر رو نفی کرد.الان موندم چیکار کنم.میترسم پاهای همسرم ب مشکل جدی بخوره با سه تا بچه کوچیک و خونه اجاره بخدا دربه‌در و بدبخت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   عكس بفرستند حتما كمكشون ميكنم.

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مدت یک سال است این زخم بوجود امده،چندین نوبت به دکتر مراجعه کردم ،و تحت درمان بودم،اما متاسفانه زخم بهبود که نیافته بدترهم شده.لطفا شما ی راهنمایی کنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام  شما فقط عکس از زخم فرستادید محل زخم را در عکسی دیگر مشخص کنید و در ضمن اگر روی پا رگ مشخص دارید عکس بفرستید؟ آیا احساس سنگینی و درد در پا دارید ؟ 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مدتی است بالای مچ پام ،اول به رنگ کبود(بیشتر به صورتی..)بعد از مدتی قرمز میشه،هر دکتر پوستی تشخیص جدا گانه ای میده(پزوریازیس،اگزما،دراماتیت...)و هر یک داروهای مختلفی تجویز میکنند،و تنها نتیجه ای که داره رنگش عوض میشه..سمت چپم این زخم و داشتم بعد از مدتی طولانی خوب شد...ولی پای چب رنگش مدام تغییر می کنه حتی با قطع پمادهای مختلف..عکسش و خدمتتون ارسال می کنم
  من ۴۳ سال دارم و از ۲۴ سالگی واریس پا داشتم و یک بار هم عمل کردم و اولین باره که این مشکل پیش آمده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   عکس در اینجا ارسال نشده است لطفا سوال با عکس را یکجا ارسال بفرمایید 

    

 • تصویر کاربر خاطره جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جراحی به شیوه لیزر انجام دادم اما تلانژکتازی نه تنها خوب نشد بلکه در کل بدن بشدت فراوان پراکنده شد حتی در دست و صورت آزمایشهای روماتولوژی کاملا سالم هستند دکترای عروق دیگه جوابم کردند دکتر پوست هم جوابم کرده
  میگن همینی که هست با لباس خودتو بپوشون
  افسردگی گرفتم
  رای سرطان و ایدز درمان هست چرا برای تلانژکتازی درمان نیست

  هنوز درد واریس دارم بعد عمل
  اما میگن دیگه گرفتگی رگ ندارم!!!!
  درحالیکه من درد و ورم رگ رو دارم میبینم دوباره
  میگن مال همون فومی هست که قبلا تزریق شده بود!

  خب اگه نتیجه فوم اینه چرا تزریق شد!!!
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   توصيه ميكنم ورزش هوازي داشته باشید  ،تغذيه سالم  و مایعات بیشتر میل کنید 
   تا 6 ماه به واریس ها فکر نکنید 

   سپس حضوري مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پاهای من خودبه خودلکه های قرمز میشه بعداین لکا ها زخم میشه ولخته میشه ودردناک وزخمها فرورفته شده وباز میمونن.آیا زخم واریس هست.رگه های قوزک پاهام هم دردمیکنه وتیرمیکشه.‌پاهاورم کرده سخت راه میرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام / لطفا حضوری مراجعه داشته باشید نیاز به بررسی است اطلاعات ارائه شده کافی نیست

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر