علائم زخم واریس و راه های درمان آن

زخم واریس به نام زخم استاز یا زخم وریدی هم شناخته می شوند. با وجود آنکه وقوع زخم به ندرت پیش می آید ولی هزینه های سنگینی را برای جامعه و فرد به دنبال دارد و کیفیت زندگی بیمار را دچار چالش می کند.

علل ایجاد زخم های پا

زخم های مزمن در پاها به علل مختلفی به وجود می آیند از جمله علل زخم های موجود در پا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

آرتریت روماتوئید و نارسایی مزمن وریدی

رگ شریانی، دیابت می باشد که باعث به وجود آمدن زخم می شود. نارسایی مزمن وریدی مسئول نزدیک به ۸۰ درصد از زخم های مزمن در اندام تحتانی یا همان پا می باشد.

زخم های واریس پا

معمولا زخم واریس پا در صورت عدم درمان بموقع پای مبتلا به واریس رخ می دهد. زخم معمولا در پا با ورم نسبتا شدید و دائمی و دچار تغییرات پوستی رویت می شود.

پای مبتلا به واریس

پای مبتلا به واریس، نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. هر گونه تغییرات پوستی، بروز خارش و تغییررنگ پوست و ورم می تواند مستعد کننده شرایط برای بروز زخم واریس پا باشند.

علائم ظاهری زخم واریس پا

این گروه از زخم ها اغلب ابعاد نسبتا بزرگی دارند، عمق زخم کم است و در ناحیه بالای استخوان قوزک پا رویت می شوند. معمولا در پاهای ورم کرده، مبتلا به واریس در کنار تغییر رنگ پوستی و دچار اگزمای وریدی بیشتر بروز می کند.

تغییرات پوستی و نیز کناره های نامنظم زخم از ویژگی های دیگر زخم واریسی هستند. این زخمها بعد از درمان ممکن است دوباره عود کنند و درمان آنها زمان بر است.

عکس زخم واریس

زخم واریس

عوامل ایجاد زخم واریس

عوامل متعددی می توانند ایجاد زخم را منجر شوند که به اختصار می توان موارد ذیل را نام برد:

 • بالا رفتن سن و به دنبال آن کاهش تحرک به خاطر مشکلاتی همچون آرتروز می تواند باعث زخم پا شود.
 • ترومبوفلبیت یا لخته خون سطحی
 • ورم
 • ترومبوز عمقی وریدی: سابقه لخته خون در عروق عمقی باعث اسیب به دریچه ها در دیواره رگها می شود و در آخر به تشدید ورم می انجامد.
 • افرادی که دائم یکجا می نشینند یا یکجا می ایستند.
 • آسیب و یا تروما در پا
 • جراحی تعوبض مفصل زانو و یا لگن هم به خاطر محدویت حرکتی ایجاد شده می تواند منجر به زخم وریدی شود.
 • چاقی و نداشتن تحرک کافی: وزن اضافی با بالا بردن فشار وارد آمده بر پاها باعث زخم وریدی می شود. معمولا افراد مبتلا به چاقی تحرک کمی دارند و مشکلاتی برای راه رفتن دارند که مانع از داشتن فعالیت بدنی کافی در آنها می شود . این عوامل با هم باعث تضعیف عضله سا ق پا در پمپ خون به سمت قلب می شود و در نهایت باعث آسیب به گردش خون محیطی در پاها می شود.
 • خانمها بیشتر از آقایان به زخم واریس دچار می شوند.

بیماری DVT (لخته شدن خون در وریدهای عمقی) و آمبولی ریه از مهمترین مشکلات عروقی و از علل شایع مرگ و میر محسوب میشود.

dvt چیست

علت زخم واریس

هنوز علت بروز زخم واریس به صورت کامل مشخص نشده است آنچه به نظر می آید نارسایی وریدی توام با افزایش فشار وریدی می تواند باعث بروز زخم پا شود. نداشتن تحرک کافی، عدم کارایی پمپ عضله ساق پا و اختلال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره وریدها در نتیجه آسیب و جراحت، اختلالات مادرزادی، ترومبوز وریدی یا فلبیت همگی از علل بروز زخم واریس هستند.

رفلاکس یا برگشت خون وریدی با تجمع خون در سیستم وریدی و آسیب به سیستم مویرگی همراه خواهد بود. واکنشهای التهابی باعث تشکیل زخم و مانع از بهبود آن می شوند.

شناخت دلیل بوجود آمدن زخم می تواند در رفع آن بسیار موثر باشد.

برای تشخیص زخم واریس چه معاینات و روش تشخیصی بکار میرود؟

برای شناخت نوع زخم ممکن است از شاخص پایی بازویی استفاده شود که یک تست سریع برای تشخیص اولیه بیماری عروق محیطی می باشد.
سونوگرافی داپلر وریدی، پلتیسموگرافی و ونوگرافی هم در تشخیص علت موارد زخم بکار می روند

تشخیص دقیق و به موقع واریس، بی شک اولین مرحله برای موفقیت در درمان واریس است.

تشخیص واریس

درمان زخم واریس

روند درمان نیاز به صبر و حوصله دارد و در مجموع شامل بر انجام اقدامات اولیه به منظور بهبود گردش خون جهت تسهیل روند بستن زخم، پاکسازی زخم، درمان واریس و حتی اقدامات جراحی در موارد لزوم است.

درمان فشاری

کم کردن ورم از اولین اقدامات در درمان زخم واریس است به این منظور از روش درمان فشاری استفاده می شود. درمان فشاری شامل بر بانداژ مناسب در مراحل اولیه، جوراب واریس و استفاده از پمپ های بادی برای بیماران بستری است. درمان فشاری علاوه بر کاهش ورم با بهبود برگشت خون به سمت قلب، درد را کم می کند و روند بهبودی زخم را سرعت می بخشد.

معمولا در مراحل حاد و اولیه توصیه به استفاده از بانداژ فشاری چند لایه و یا جوراب فشار کلاس ۲ می شود. برای انجام صحیح بانداژ و کمک به بهبود جریان خون نیاز به راهنمایی و آموزش توسط کارشناس یا پزشک زخم وجود دارد.

جمله معروفی هست که میگوید: جوراب واریس دارویی ست که می پوشیم. این جوراب استاندارد فشار مشخصی را از ناحیه مچ پا تا بالای کشاله ران وارد می کند.

بالا نگه داشتن پاها

قراردادن بالش زیر پا در حالت استراحت به نحوی که پاها بالاتر از سطح قلب قرار گیر د به بیماران توصیه می شود. اینکار با کم کردن ورم در پاها به بهبود هر چه سریعتر زخم کمک می کند. توصیه می شود پاها ۳ تا ۴ بار در روز و هر بار ۳۰ دقیقه بالاقرار گیرند.

پانسمان

معمولا پانسمان زیر پوشش فشاری اعم از بانداژ یا جوراب واریس اعمال می شود. تا مانع از چسبیدن جوراب به زخم و ایجاد حس ناخوشایند شود.

پانسمان زخم واریس

دارو مورد استفاده در درمان زخم پا کدامند؟

Pentoxifyline

همراه با درمان فشاری مانند جوراب یا بانداژ برای کنترل زخم تجویز می شود و به بهبود گردش خون مویرگی کمک می کند. این دارو در بیمارانی که تحمل یا توان استفاده از جوراب را ندارندهم می شود استفاده شود.

عوارض جانبی این دارو شامل بر علایم گوارشی مثل تهوع، اسهال و استفراغ و سوزش سر دل و کاهش اشتها می باشد.

آسپرین

این دارو هم به روند بهبود زخم کمک می کند و اندازه زخم را در مقایسه با استفاده از درمان فشاری به تنهایی به میزان قابل ملاحظه ای کمتر می کند.

قرص آسپرین یکی از داروهای پرکاربرد برای درمان بیماری های قلبی می باشد.

آنتی بیوتیک خوراکی

مصرف آنتی بیوتیک فقط در صورت بروز التهاب پوستی (سلولیتیس) توصیه می شود و نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف شود.

درمان جراحی زخم واریس

در زخمهایی که مزمن میشوند گاهی نیاز به اقدامات مداخله ای مثل دبریدمان زخم پیش می آید. در فرایند دبرید بافتهای نکروزه یا همان مرده برداشته می شود. این کار با روشهای مکانیکی یا لارودرمانی و یا درمان آنزیمی انجام می گیرد.

درمان زخم واریس

عمل واریس پا به زبان ساده، خارج کردن رگ های واریسی است.

در واقع آنچه می تواند باعث شود که زخم مجدد عود نکند برطرف کردن علت اصلی بروز نارسایی وریدی و در نهایت ایجاد زخم است. به همین منظور انجام اقداماتی همچون درمان لیزری واریس پا یا درمان واریس با روش رادیوفرکوئنسی که برای رفع واریس ورید سافن بکارمی روند، برطرف کردن انسداد یا تنگی وریدی با استنت وریدی در ورید ایلیاک و برداشت رگهای نارسا با فلبکتومی یا اسکلروتراپی همگی در بسته شدن موثر زخم مفید هستند.

لیزردرمانی واریس و دیگر روشهای درمان واریس نه تنها طول دوره بهبود زخم را کم می کنند بلکه احتمال بروز مجدد زخم را بیش از ۵۰% درصد کاهش می دهند.

درمان واریس با لیزر به عنوان معجزه درمان واریس شناخته شده است. روشی موثر و سالم که هم برای درمان رگهای برجسته طنابی و هم برای برطرف کردن مویرگهای ریز عنکبوتی کاربرد دارد.

برای پیشگیری از عود مجدد زخم چه توصیه هایی می شود؟

 • بالا نگه داشتن پاها در زمان استراحت یکی از مواردی است که از فرد مستعد ایجاد زخم خواسته می شود که مرتب انجام شود.
 • بعد از بسته شدن زخم توصیه به پوشیدن مرتب جوراب واریس می شود تا جلوی عود مجدد زخم گرفته شود.
 • کم کردن وزن در بیماران با چاقی مفرط احتمال بروز مجدد زخم را کاهش می دهد.
 • البته ادامه دادن درمان فشاری کار ساده ای نیست معمولا محدودیت حرکتی به واسطه سن و مشکلات موازی مثل آرتروز ، درد ، درماتیت و حساسیت پوست ناحیه اطراف زخم مانع از ادامه درمان فشاری و پوشیدن جوراب می شود.
 • پیاده روی و داشتن تحرک بدنی هم برای پیشگیری از ایجاد زخم تازه خیلی مفید است.

و همانطور که اشاره شد درمان قطعی واریس و نارسایی وریدی با روشهای مختلف درمان مانند درمان رادیوفرکانسی می تاوند جلوی برگشت زخم را بگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. پریسا می گوید

  با سلام. سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  پدرم با حدود هفتاد سال سن، چندین سال هستش که رگهای واریس پا دارند. مدتی هست که روی مچ پا زخم عفونی ایجاد شده ولی دردی نداره. عکسش رو هم میفرستم.
  آقای دکتر با این توضیحات، بهترین روش درمان چیست و چطور میتونیم ویزیت غیرحضوری داشته باشیم.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   سونوگرافی کالر داپلر وریدی از اندام تحتانی در حالت ایستاده به منظور بررسی وضعیت رفلاکس ورید های سطحی و وریدهای عمقی
   و بررسی احتمال ترومبوز انجام و جواب رابه واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ ارسال بفرمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.