آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

لخته خون در رگ های عمقی یا DVT می تواند علائمی همچون درد در ساق پا و ورم پا را به همراه داشته باشد. درمان DVT نیاز است تا بیمار دچار عوارض مهلک و یا مزمن بیماری نشود.

لخته خون معمولا در وریدهای بزرگ در پا ایجاد می شود. این وریدها  خون را از ساق پا به سمت ران منتقل می کنند ایجاد لخته همراه با ورم و  درد ساق پا می باشد و میتواند منجر به آمبولی ریوی شود.

روش های درمان DVT

در وهله اول ، درمان DVT توصیه شده به بیماران استفاده از داروهای ضد انعقاد یا آنتی کوآگولانت می باشد.  این دسته از داروها از بزرگ شدن لخته پیشگیری می کنند و مانع از جدا شدن یک قسمت از لخته و حرکت آن به صورت آزادانه در خون می شوند.  معمولا مردم این داروها را به نام رقیق کننده خون می شناسند.

از متداولترین داروهای رقیق کننده خون که برای درمان DVT استفاده می شوند می توان هپارین و وارفارین را نام برد. به طور معمول در روند درمان دارویی ابتدا از هپارین به خاطر اثر بخشی سریع استفاده می شود و پس از درمان اولیه و تثبیت شرایط وارفارین به منظور پیشگیری از تشکیل مجدد لخته تجویز می شود.

اگر از نمایان شدن و بیرون زدگی رگ ها در قسمت های مختلف بدن رنج می برید می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر واریس خود را درمان کنید.

درمان واریس
 • درمان DVT با تزریق هپارین

هپارین در دو شکل تزریقی وجوددارد .  هپارین استاندارد  که به صورت وریدی تزریق می شود و در این روش درمانی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تعیین دوز مناسب درمان است. در اغلب موارد بیماران به مدت 5  تا 10 روز در بیمارستان می مانند و با انجام مرتب آزمایش خون دوز مناسب درمان DVT برایشان  مشخص می شود.

نوع دوم هپارین با وزن مولکولی کم LMWH نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای تعیین دوز مناسب ندارد.

عوارض جانبی هپارین

هر دونوع هپارین می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد  که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خارش پوستی و واکنشهای آلرژیک
 2. خونریزی
 3. تضعیف استخوانها در صورتیکه به مدت طولانی استفاده شود که در خصوص نوع LMWH ندرتا پیش  می آید.

در موارد نادری هپارین باعث واکنش گسترده شده و لخته های جدید ایجاد می شود.

در بیشتر بیماران از نوع دوم هپارین برای  درمان DVT استفاده میشود.  به خاطر عوارض جانبی کمتر و سهولت در مصرف ، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان این  نوع هپارین تجویز می شود.

 • درمان DVT با وارفارین

 این دارو به شکل خوراکی معمولا پس از اتمام دوره درمان با هپارین توصیه می شود. درمان DVT با وافارین در بیشتر بیماران 3 تا 6 ماه طول می کشد. البته در برخی موارد وارفارین مادام العمر مصرف  میشود.

اثر وارفارین و هپارین در خصوص بیماران مختلف متفاوت است. شاید نیاز باشد که آزمایشات خون در چندین مرحله انجام شود تا از دوز مناسب دارو مطمئن شویم.

تشخیص دیابت

آزمایش خون مورد نیاز در زمان مصرف وارفارین کدامند؟

وارفارین با تاثیر برروی یک سری از فاکتورهای انعقادی خون، زمان انعقاد آن را افزایش می‌دهد. تاثیر این دارو را آزمایشی بنام زمان پروترومبین (PT ) و نسبت بین المللی (INR ) تعیین می‌کند.

در زمان شروع وارفارین ممکن است 3-2 بار در هفته نیاز به انجام  آزمایش خون داشته باشید تا دوز مناسب دارو مشخص شود. بعد از این مدت شاید هر4 هفته یکبار برای بررسی  اثر وارفارین  ازمایش خون انجام شود. وارفارین ممکن است از رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما و عملکرد کبد شما تاثیر بگیرد .

سایر آزمایشات دیگر برای بررسی انعقاد خون ،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ( PTT ) می باشد ، این آزمایش زمانی انجام می شود که شما داروی هپارین مصرف می کنید.

در زمان مصرف وارفارین چه مواردی بایستی توجه شود؟

 1. اگر شما وارفارین مصرف می کنید بایستی رژیم غذایتان را ثابت حفظ کنید.
 2. مصرف الکل را کم کنید بیش از 14 واحد در هفته مصرف نکنید .
 3. قرص وارفارین را در طول روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
 4. دارو و دم نوشهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.
 5. مصرف وارفارین در بارداری مورد تایید نیست.
 6. آزمایش خون  و گزارش آن در زمان تعیین شده به پزشک به هیچ عنوان فراموش نشد.
 • درمان لخته DVT با ریوارکسابان

این دارو به عنوان داروی توصیه شده برای درمان DVT  در بزرگسالان و یا کمک به پیشگیری از بروز مجدد DVT یا امبولی ریوی است.

ریو رکسابان به شکل قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو به عنوان قرص خوراکی با ثر بخشی مستقیم شناخته می شود و با مهار اثر آنزیم تشکیل لخته ( ترومبین) و فاکتور Xa از ایجاد لخته پیشگیری می کند.

درمان DVT  با این دارو اغلب سه ماه طول می کشد و در 21 روز اول 2 قرص در روز و بعد از آن یک قرص در روز تا پایان دوره مصرف تجویز می شود.

 • درمان لخته DVT با Apixaban

این دارو هم با هدف پیشگیری و د رمان لخته DVT یا آمبولی ریوی تجویز می شود. و مکانسیم اثر مشابه با ریورکسابان دارد.

 •  جوراب فشاری

جوراب واریس برای کاهش تورم به بیماران مبتلا به لخته و کاهش عوارض و سندرم پس از ترومبوز تجویز می شود

جوراب واریس

 • درمان DVT با ورزش

متخصص واریس پا  شما را به پیاده روی منظم و روزانه تشویق می کند. اینکار از بروز علائم DVT جلوگیری می کند.

پیاده روی منظم از پیشرفت لخته یا عوارض DVT  مثل سندرم پس از لخته و تورم پا جلوگیری می کند.

آیا با روش های درمان وریس با ورزش آشنا هستید؟ آیا می دانید چه ورزش هایی برای درمان واریس مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا با ورزش

پایتان را بالا نگه دارید

 ممکن است به شما تو صیه شود پایتان را بالا نگه دارید.  در این صورت بایستی در زمانهای ممکن پایتان را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلبتان قرار بگیرد اینکار باعث کاهش فشار در وریدهای ناحیه ساق پا و ممانعت از تجمع مایعات و ورم در ساق پا می شود. در زمانیکه پایتان را بالا  می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع پا بالاتر از لگن است این مسئله به برگشت خون به قلب کمک  می کند. برای اینکار زیر پا بالش بگذارید .

 • درمان DVT با فیلتر ونا کاوا  IVC

این فیلتر به عنوان جایگزین داروهای ضد انعقاد برای بعضی از بیماران بکار می رود که در مورد آنها داروهای ضد انعقاد اثر بخشی مناسب ندارند یا ضرورت نسبت به قطع داروی ضد انعقاد احساس می شود.

IVC در واقع فیلتر های کوچکی است که در وریدها جاگذاری می شود و مانع حرکت بقایای بزرگ لخته به صورت آزادانه در خون می شود. این فیلتر ها از گسترش لخته در پای بیماران با شرایط ذیل پیشگیری می کند:

 • DVT
 • امبولی ریوی
 • جراحات شدید و متعدد
 • IVC  در وریدها می تواند به صورت دائمی یا موقت تعبیه شود.

برای جاگذاری IVC از بی حسی موضعی استفاده می شود و از طریق برش کوچکی در پوست  یک کاتتر باریک و انعطاف پذیر به درون رگ نفوذ می کند و فیلتر در محل مورد نظر در گردن یا باسن تعبیه می شود. از سونوگرافی برای هدایت کاتتر و جاگذاری فیلتر استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای لخته خون در پا وجود دارد؟

وقتی صحبت از درمان قطعی در مورد لخته خون میشود بایستی به ابعاد مختلفDVT توجه خاص شود.  در بیماران مبتلا به DVT اولین هدف درمان حذف لخته خون و بعد پیشگیری از ایجاد سندرم پس از لخته و ابتلای مجدد به لخته است. از سوی دیگر در فرایند لخته زدایی بایستی به خطراتی همچون خطر خونریزی، سکته و آمبولی ریوی دقت شود. برخی از انواع بیماری لخته خون  جنبه ارثی دارند و نیاز به مراقبت طولانی مدت و پیگیری دارند . رفع علت بروز لخته برای جلوگیری از بروز مجدد لخته خون می تواند مهم باشد. اما در هر حال باید دقت داشت درمان DVT نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری منظم است.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

4+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عاطفه یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مادر اینجانب بیماری دیابت دارند که انسولین هم مصرف می کنند. در حدود 5 سال هست که لکه های قهوه ای رنگ روی ساق پای ایشان به وجود آمده است که در ابتدا بصورت نقطه های قرمز رنگ بود لیکن در حال حاضر روی پا، مچ و نیمی از ساق رو پوشانده. وفق نظرات پزشکان دلیل اصلی دیابت هست ولی آیا امکانش هست که واریس باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است که تحرك داشته باشند
   ورزش هوازي و پياده روي میتواند مفید به ایشان کمک کند،
   از ايستادن و نشستن يكجا بيش از يك ساعت پرهيز شود و بهتر است به ازای یک ساعت نشستن یا ایستادن ده دقیقه تحرک داشته باشند 

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید. بنده98/7/1عمل رباط صلیبی زانوانجام دادم (البته وزنم یه کم بالاست میشه گفت خونمم غلیظ بوده) ودرتاریخ98/8/1 بانظرپزشک به وسیله ی سنوگرافی متوجهdvtشدم وپزشک به مدت 21روزداروی زالربان10برام تجویزکردوبعدازاین مدت داروی تشخیص داد ریواروکسابان20به مدت6 ماه که بایداستفاده کنم.حالابعدازچهارماه ورم پام دوتاسه سانت کم ترشده واحساس بهبودمیکنم ولی دوسانت بازم ازاون پام بیشتره. حالا من نیازه که ازمایش یاسونوگرافی بدم یابعدازشش ماه استفاده دارو و جوراب واریس خودش برطرف میشه یااینکه نیازبه جراحی داره؟بعدازشش ماه یه دفعه بایدداروقط شه یامصرفش کم ترمیشه؟ ناگفته نماندdvtرومااصلاتی خونواده نداریم ک ارثی باشه. وسوالی دیگه میتونم کارکنم چون چهارماهه فقط دارم دارومصرف میکنم وگفتن کارسنگین نکن زیادسرپانمون حالابعداین چهارماه میتونم کارکنم یابایدبمونم مدت شش ماه درمان تموم شه.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   كار كردن مانعی ندارد  
   پياده روي داشته باشيد
   اگر نظر پزشكتان به قطع دارو است مانعي ندارد نگران نباشيد
   در صورت امکان اردیبهشت ماه برای ویزیت حضورا مراجعه فرمایید 

 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده ار تتریخ ۱۸ دی ماه با علت dvt در بیمارستان به مدت ۶ روز بستری بودم و آمپول رقیق کنده خونمیزدن بعد ترخیص قرص ریوارکسابان مصرف میکنم الانم روزی یک عدد ولی از امروز دوباره ساق پام ورم کرده و دردش بیشتر شده علت این ورم مجدد چه چیز می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است که در یک بیمارستان حضورا ویزیت شوید 

 • تصویر کاربر بهرام سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 55سالمه و یک هفته پیش از طریق داپلر متوجه dvt شدم.آمپول انوکسان و قرص ریوا راکسابان استفاده می کنم و سه روزه از خونه تکون نخوردم .تا چند روز باید بستری باشم و آیا میتونم بعد از سه روز رانندگی کنم؟مرسی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   جوراب واریس بپوشید و تا جاییکه توان دارید راه بروید پیاده روی برای شما خوب است و نیاز به بستری بودن نیست
   در خصوص رانندگی به ازای هر ساعت رانندگی ۱۰دقیقه تحرک داشته باشید

 • تصویر کاربر مرضیه جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  در قسمت مچ پای راست بعد از عمل سزارین مقداری تورم داشتم که با سونگرافی مشخص شد که لخته خون وجود دارد
  این تورم درست بعد یک روز که در بیمارستان بستری بودم از بین رفت و هیچگونه درد و قرمزی و علائمی ندارم
  الان حدود ۴روز از بستریم میگذره و روزی دوبار آمپول و روزی یکبار زالربان مصرف میکنم
  ایا نبود هیچ علائم میتواند نشانه بهبود باشد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   استفاده از دارو را طبق نظر پزشک معالجتان ادامه دهید ، خوب است پس از سه ماه حضوری مراجعه داشته باشید. استفاده از مایعات بیشتر در برنامه روزانه شما باشد . با انجام سونو گرافی رفع لخته می تواند تایید شود ولی لازم است دوره درمان شما تکمیل شود.

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مچ پای سمت چپ من با راه رفتن دچارورم ودرد شدید میشود وپس ازاستراحت کردن وخوابیدن درزمان بیدار شدن یعنی صبح هیچ گونه ورمی ندارد .37سال دارم به متخصص قلب هم مراجعه کردم مربوط به قلب نمیباشد.مشکل کلیه وکبد هم ندارم.لطفا" راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است برای بررسی بیشتر در صورت امکان برای ویزیت حضوری تشریف بیاورید 

   تلفن وقت دهی :02122819276-7

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۰ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من ۷۲ سال داره و هم قند داره هم فشار خون و هم مشکل کیله و پروستات دو ماه پیش دو هفته به دلیل dvtدر بیمارستان بستری بود و تحت درمان ورم پاش خوب شده بود دکتر برایش قرص اسپرین نوشته بود مشکلی نداشت تا دو روز پیش که دوباره به ظاهر کمی پایش دوباره ورم کرده است
  من به جای دوبار در روز سه بار در روز اسپرین دادم کمی ورم پاش بهتر شده ولی هنوز ورم داره

  بی زحمت راه نمای می کنید افزایش اسپرین را چند روزی ادامه بدهم یا لازم است دوباره ازمایش بده داروهایش عوض بشه
  اخه چون ما روستا هستیم دست رسی به بیمارستان و دکتر سخت است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   افزايش اسپرين راه حل نيست
   بلكه ممكن است دچار عوارض ديگري بشود.

   اينطوري نميتوانم تشخيص و درمان بكنم.
   چاره اي نداريد بهتر است حضورا پدر را به نزد همان پزشك اوليه ببريد.

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من25سالمه،دوچار ورم پا از ران پای راست تا کف پاشدم،8روزی بیمارستان بستری بودم،که دکترا گفتن دوچارDVTشدم،واسم ریواروکسابین تجویزکردن بعد دوهفته هم انوکساپارین6000بهمراه وارفارین تجویز کردن،دکتر معالجم گفتن بیماریم ژنتیک هستش مادام باید وارفارین مصرف کنم و چون ورزش حرفه ای فوتبال انجام میدم باید دیگه حرفه ای ورزش نکنم،میخواستم بپرسم آیا راه حلی نیست که بتونم حرفه ای ورزش کنم و اینکه راه حلی نیست که بتونم ازدست این بیماری خلاص شم،آیا بعدا این بیماری واسم مشکل ساز نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سه ماه بعد از شروع درمان ميتوانيد ورزش حرفه اي هم انجام بدهيد.

 • تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من چند سال پیش دی وی تی شدم..پام از ساق پام به پایین خیلی سیاه شده..چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   برای کاهش سرعت تغییر رنگ

   1. استفاده از جوراب ،
   2. بالانگه داشتن پا زمان استراحت توصیه می شود
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من۳۲سالمه اوایل برج ۶ دچار لخته خون در پای چپم شدم یکماه زارابان ۱۵ روزه ۲ عدد استفاده کردم بعد از یکماه حدود سه ماه هست که زارابان ۲۰ روزی ۱ عدد اول اینکه الان لازمه من ازمایش یا سونوگرافی انجام بدم برای بررسی وضعیتم . دوم اینکه میخوام اقدام به بارداری کنم ایا میتونم با وجود لخته خون باردار بشم لطفا جواب را از طریق sms بدهید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   مشکل  سوالات شما را نمی توان با پیامک پاسخ داد و نیاز به معاینه و بررسی هست لطفا حضوری مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر