آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

در درمان DVT، محل تشکیل، وسعت و نیز علت بروز لخته خون بررسی می‌شود؛ سپس پزشک معالج با در نظر گرفتن وضعیت عمومی بیمار و احتمال بروز عوارض‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها روش مناسب درمان را تعیین می‌کند. برای درمان موفق لخته، صبوری و پیروی از دستورات پزشک لازم است.

درمان  DVTبلافاصله بعد از تشخیص بیماری

در اصطلاح پزشکی روزهای اولِ پس از تشخیص لخته را «فاز حاد بیماری» می‌گویند. هدف اصلی در این زمان، جلوگیری از گسترش لخته است؛ به همین منظور بلافاصله پس از تشخیص بیماری، درمان با داروهای ضد انعقاد شروع می‌شود.

در گذشته توصیه می‌شد که بیماران در این مدت استراحت مطلق داشته‌ باشند و حرکت نکنند؛ اما امروزه از بیماران می‌خواهیم در سطح توان خود و بدون اینکه فشار بیاورند حرکت داشته باشند و هر چه زودتر راه بروند.

توضیح اینکه dvt چیست و چگونه درمان می شود

اقدامات لازم برای کاهش عوارض DVT در روزهای اول بعد از تشخیص بیماری

اساسی‌ترین اقدام برای به حداقل رساندن عوارض مهم مثل آمبولی ریوی این است که بلافاصله پس از تشخیص بیماری، مصرف داروی ضد انعقاد شروع شود؛ البته ممکن است در مواردی با تشخیص دکتر معالج، ضروری باشد  فیلتر ضد آمبولی در مسیر ورید اجوف شکمی قرار دهند.

درمان  DVTدر ماههای اول پس از تشخیص لخته

معمولا پزشک برای مدت حداقل ۳ ماه به بیمار دارو تجویز می‌کند؛ اما در مواردی ممکن است از او بخواهد دارو را برای مدت زمانی طولانی‌تر مصرف کند. در این دوره داشتن فعالیت بدنی معمول، مصرف مایعات و پوشیدن جوراب در کنار مصرف مرتب دارو در به حداقل رساندن عوارض دراز مدت لخته موثر است؛ ولی باید توجه داشت انجام ورزش‌های سنگین در دوره درمان ممنوع است.

 

در طول درمان سونوگرافی «کالر داپلر وریدی» از پا و تست «دی دایمر» انجام می‌شود و مطابق نتایج بدست آمده از این بررسی‌ها پزشک راجع‌به به قطع یا ادامه دارودرمانی تصمیم‌گیری می‌کند.

درمان DVT در طولانی مدت

برای بیماران غیر سرطانی که احتمال ابتلای دوباره آن‌ها به DVT بیشتر است به جهت پیشگیری، از داروههای ضد انعقاد استفاده می‌شود.

پزشک معالج با بررسی موارد زیر درباره ادامه دادن مصرف داروی ضد انعقاد تصمیم گیری می‌کند:

 • خطر خونریزی
 • علت بروز لخته
 • تعداد دفعات بروز لخته در فرد
 • محل ایجاد لخته خون (ساق، ران و لگن)

تصمیم‌گیری در خصوص ادامه روند دارودرمانی در گروه های زیر نیاز به احتیاط بیشتری دارد:

 • افراد بالای ۶۵ سال
 • افراد با سابقه سرطان
 • افراد با سابقه بیماری کبدی وکلیوی
 • افراد با سابقه خونریزی از دستگاه گوارش
 • افراد با سابقه دیابت
 • افراد با سابقه سکته

بیمارانی که مصرف  دارو را ادامه می‌دهند، لازم است در فاصله زمانی مشخص به پزشک خود مراجعه کنند تا برای ادامه یا قطع مصرف داروی ضد انعقاد تصمیم گرفته شود.

در این دوره برای بعضی بیماران، به‌جای داروی ضد انعقاد، آسپرین تجویز می‌شود. هرچند آسپرین به اندازه داروهای ضد انعقاد موثر نیست اما نتایج مثبتی را در پیشگیری از بروز لخته خون نشان داده است.

  ACCP (انجمن متخصصین ریه آمریکا) به بیماران سرطانی توصیه می‌کند مصرف داروی ضد انعقاد را در طول دوره درمان سرطان ادامه دهند.

آیا برای درمان DVT بستری شدن در بیمارستان الزامی است ؟

بستری شدن در بیمارستان در روزهای اول بعد از تشخیص DVT برای همه بیماران الزامی نیست.

بیمارانی که خطر خونریزی در آنها کم است یا نارسایی کلیوی ندارند، با صلاحدید پزشک می‌توانند در خانه باشند و لازم نیست بستری شوند.

در مقابل، به بیمارانی که در ناحیه ایلیوفمورال (ران) لخته دارند و لخته گسترش پیدا کرده، کسانی که احتمال آمبولی ریوی در آنها بالاست و همچنین بیمارانی که شرایطی پیچیده دارند و خطر خونریزی آن‌ها را تهدید می‌کند توصیه می‌شود در بیمارستان بستری شوند.

درمان DVT با داروی ضد انعقاد

در درمان DVT از کدام داروی ضد انعقاد استفاده می‌شود؟

 • ریوارکسابان و آپیکسابان

ریوارکسابان و آپیکسابان داروهایی هستند که استفاده از آن‌ها به دلیل سهولت مصرف، برای درمان لخته خون بیمارانی که بستری نشده‌اند متداول شده.

افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند نیاز به آزمایش خون دوره‌ای ندارند. همچنین باید توجه داشت که استفاده آن‌ها برای افرادی که به نارسایی کلیه و بیماری کبدی شدید مبتلا هستند ممنوع است.

 • وارفارین

معمولا ۵-۳ روز طول می‌کشد تا اثرات ضد انعقادی وارفارین در خون نمایان شود؛ به همین منظور همزمان با وارفارین، داروی هپارین زیر جلدی (انوکساپارین) نیز تجویز می‌شود. استفاده از وارفاین نیاز به آزمایش‌های دوره‌ای INR را در فرد ایجاد می‌کند. مقدار مطلوب INR معمولا بین ۳-۲ است.

 • انوکساپارین

ACCP استفاده از انوکساپارین را در سه ماه اول پس از تشخیص لخته در بیماران سرطانی توصیه می‌کند. این دارو همچنین، داروی اصلی پیشگیری و درمان DVT در دوران بارداری است که هر روز باید تزریق شود.

درمان DVT با داروهای ضد انعقاد مثل ریوارکسابان و آپیکسابان، وارفارین و انوکساپارین

روند درمان DVT  در بیماران

اگر لخته خون در ناحیه ساق پا ایجاد شده باشد احتمال بروز آمبولی ریوی و نیز تشکیل مجدد لخته در این بیماران کم است. تصمیم‌گیری درباره استفاده از داروی ضد انعقاد برای درمان لخته خون در ساق پا با پزشک معالج است. زمانی که لخته با ورم و دیگر علائم همراه است معمولا داروی ضد انعقاد تجویز می‌شود. علاوه بر آن،  برای بررسی روند لخته و میزان بهبودی آن، بیمار باید هر ۲ هفته یکبار سونوگرافی داپلر انجام دهد.

همچنین برای این دسته از افراد که دارای لخته در ناحیه ساق پا هستند، احتمال گسترش لخته در رگ‌های ران نیز بررسی می‌شود. این مسئله در شیوه دارودرمانی بیمار حائز اهمیت است.

برای بیمارانی که لخته در قسمت ران پای آنها ایجاد شده است از داروی ضدانعقاد استفاده می‌شود. این دسته از بیماران بیشتر در خطر آمبولی و گسترش لخته هستند؛ در نتیجه در صورت نیاز  ممکن است برای جلوگیری از حرکت لخته، فیلتر وریدی در شکم قرار گیرد.

داروی ضد انعقاد چه مدت باید مصرف شود؟

بین۳ تا ۶ ماه بعد از ایجاد لخته لازم است دارو مصرف شود. بعد از این زمان در صورتی که احتمال بروز مجدد لخته باشد، ممکن است مدت زمان مصرف دارو افزایش یابد.

برای پیشگیری از عوارض دراز مدت لخته (PTS) چه کارهایی می توان انجام داد؟

تورم و احساس سنگینی در پا، عوارض ماندگار لخته هستند که برای به حداقل رساندن این عوارض از بیمار خواسته می شود این موارد را رعایت کند:

 • داشتن تحرک و استفاده از جوراب

اولین درخواست کادر درمان از  بیمار، داشتن تحرک و پوشیدن جوراب واریس است. درگذشته این نگرانی وجود داشت که داشتن تحرک باعث جابجایی لخته شود؛ ولی امروزه از بیمار درخواست می‌شود در اولین فرصت فعالیت بدنی خود را شروع کنند. البته فعالیت بدنی باید در سطح تحمل بیمار باشد و تدریجی افزایش یابد. درد یا ورم پا باعث ایجاد محدودیت حرکتی در فرد مبتلا بهDVT  می‌شود. پوشیدن جوراب واریس برای کاهش شدت این علائم و بهبود توان حرکتی بیمار موثر است.

در کل بیمار نباید برای همیشه وابسته به جوراب باشد اما خوب است در دوره‌ای با کمک جوراب واریس با فشار کلاس ۲، این علائم را کنترل کند. بهتر است بیمار دو هفته پس از تشخیص، پوشیدن جوراب را شروع کند و به مدت ۲ سال استفاده از آن را ادامه دهد.

 • ترومبولیز لخته

ترومبولیز به معنی شکستن و خرد کردن لخته است . در مواقعی که بیمار جوان است و اولین لخته شدید و وسیع را تجربه می‌کند می‌توان از این روش استفاده کرد. معمولا برای بیماران، از داروی ضد انعقاد استفاده می‌شود اما در بعضی از بیماران بنا بر دلایلی این امکان وجود ندارد یا بدن تاثیری که باید را از دارو نمی‌گیرد؛ در این مواقع از روش ترومبولیز استفاده می شود. در ترومبولیز داروی مخصوص از طریق کاتتر (سوند) در محل لخته وارد می شود. این روش با سرعت بالا و مقدار کمی از دارو جواب می‌دهد و جداره وریدها کمتر آسیب می‌بینند؛ با این حال در بلندمدت، بیماران تحت درمان با هر دو روش ترومبولیز یا داروی ضد انعقاد تفاوت از نظر ورم و درد پا نداشتند.

 • تعبیه فیلتر وریدی

اگر علی‌رغم مصرف داروی ضد انعقاد، بیمار دچار آمبولی ریه شود یا امکان مصرف داروی ضد انعقاد نباشد، آنگاه از فیلتر وریدی استفاده می‌شود.

آیا با استنت گذاری می‌توان ورم پای مبتلایان DVT در گذشته را برطرف کرد؟

یکی از روشهای برطرف کردن عوارض DVT مزمن، استنت گذاری و باز کردن مسیر لخته است. در بعضی بیماران، بسته به شدت بیماری از استنت استفاده می‌شود که تا حد زیادی می‌تواند عوارض ایجاد شده مثل تورم و زخم و درد پا را برطرف کند.

امکان بروز لخته مجدد در چه افرادی بیشتر است؟

 • افرادی که سابقه خانوادگی لختگی خون دارند
 • افرادی که برای مدت طولانی استراحت مطلق یا محدودیت حرکتی داشتهدااااا‌اند
 • بیماران مبتلا به سرطان
 • افرادی که داروهای هورمونی مصرف می‌کنند

منبع: straighthealthcare

ممکن است شما دوست داشته باشید
34 نظرات
 1. حمید داودی می گوید

  من پارسال از کرمانشاه مزاحم شما شدم برای مشاوره جهت انجام آنژیوپلاستی و بنا به فرمایش شما MRV هم گرفتم. حدود ۵ماه پیش در کرمانشاه پیش آقای دکتر ….: اقدام به عمل آنژیوپلاستی کردیم متاسفانه سفت و سخت بودن ترومبوزها مانع از نفوذ سوزن آنژیو شد و عمل کنسل شد خواستم بدونم روش دیگه ای واسه من وجود داره؟ چون واقعا این ورم پای راستم اذیتم میکنه لازم به ذکره که من ۱۰ساله گرفتار این بیماری ام و روزانه دوعدد وارفارین مصرف میکنم و PT ,INR من به ترتیب ۲ و ۲۰ میباشد.جوراب واریس تا بالای کشاله ران هم استفاده میکنم

 2. آناهید خرسند می گوید

  آیا بیماری dvt که باعث مسدود شدن کامل ورید اصلی ران تا زانو شده راهی برای درمان کامل دارد؟

 3. نوید بقایی می گوید

  سلام وقت بخیر بنده حدود ۷ سال پیش در هر دو پا هام dvt بوجود آمد بعد از عمل آپاندیس که حدوا یک ماه راه نمیتوانستم برم با وارفارین و هپارین خوب نشد دکتر برام پلاویکس. تجویز کرد که بعد از مصرف پلاویکس کم کم ورم پاهام خوب شد حدود ۴ سال از جوراب سیگ واریس ۵۰۴ استفاده کردم که واقعا خیلی خوب جواب داد و وضعیت پاهام بهتر شد ولی باز هم بعد از ۷ سال بعد از چند ساعت روی پا بودن هنوز پاهام مخصوص پای چپم ورم میکنه ۲ سال پیش رفتم به یک دکتر فوق تخصص عروق مراجعه کردم در بیمارستان پارس بعد از داپلر گفتند وضعیت گرفتگی عروق پاهات خوب شده در ناحیه شکم گرفتگی کامل رفع نشده گفتد با استند قابل درمانه ولی هزینه خیلی زیادی بابت استند گذاری میگرفتند من هم بیمه تکمیلی نداشتم انجام ندادم فقط بیمه تامین اجتماعی دارم هزینه انجام این کار در کلینیک شما چقدر هست و میخواستم بدونم عوارض وارفارین کمتره یا دارو های جدید روی کلیه کبد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام .لطفا به بیمارستان مسیح دانشوری ( بیمارستان دولتی) مراجعه کنید و وقت آنژیوگرافی ورید لگنی بگیرید.

 4. انیر حسین می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من ۱۷ سالمه‌.سال قبل تو فوتبال دو ضربه شدید در دو قسمت متفاوت از ساق پام وارد شد.بعد از ضربه کبودی ایجاد شد به دکتر مراجعه کردیم ولی گفتن نه ترک و نه شکستگی بوده.این کبودی حا تاحالا رو پام هستن حدودو ۱ سال هست این میتونه خطرناک باشه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   مساله مهمی نیست و به مرور رفع خواهد شد.

   جای نگرانی نیست

 5. اعظم عباسی می گوید

  باسلام
  من خانمی۲۸ساله هستم مدتی هست متوجه شدم پشت پای چپم چند رگ لخته شده وجودداره وکمی هم درد داره خواستم ببینم درمانش به چه صورت هستش؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا چند عکس واضح تر از عروقی که میفرمایید برای ما اینجا یا در واتساپ به شماره ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم

 6. قربانی می گوید

  مادرم ۶۸ سال که بیش از ده ساله گرفتار ورم پای راست هست .پیش دکتر قلب .کلیه.ارتوپد رفتیم مشکلی نداشت داپلر رنگی گرفتیم که دکتر گفت ممکنه دریچه های لانه کبوتری بدنبال یک DVT تخریب شده باشه .پا درد نداره ولی ورم پاش بهتر نمیشه.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به اینگونه نمیتوان نظر قطعی داد بهتر است در شرایط مساعدتر برای ویزیت حضورا تشریف بیاورید.

 7. رویا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من چن روزه متوجه شدم پام ورم کرده
  ن خیلی اما متوجه شدم…قوزک پاهام هم دردمیکنه یعنی بعضی وقتا وقتی خوابم یا موقعی ک میخوام بلندبشم دردمیگیره بعدش ک راه میرم اروم میشه نگرانم کرده خیلی مشکل جدی دارم؟
  چک کردم فشارخون و کم خونم نیستم
  آیا گرفتگی عضلات ب همین ربط داره؟
  من کار سنگین زیاد کردم
  بازوهام سفت شدن درد نمیکنن یعنی گاهی وقتی اگ بهشون دست بزنم ماساژبدم درد میکنن امااینجوری نه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای بررسی بیشتر از پاها عکس بصورت ایستاده در واتساپ به شماره ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ارسال کنید.

 8. باقر می گوید

  با سلام
  آقای دکتر مادرم چند سال پیش به خاطر دیسک کمر به فیزیوتراپی رفتیم و دکتر میخواست با سوزنی عصب سیاتیک آن را آزاد کند با اینکار زد لخته خونی در ساق پا ایجاد شد داروهای ضد لخته استفاده می کرد حالا دیگه استفاده نمی کنه از همون موقع هیچوقت ورم پاش خوب نشد و حالا پای دیگرش هم به خاطر نشتن زیاد در صندلی یا به خاطر داروهای مصرفی اون هم ورم میکنه از زیر زانو درد دارن جوراب واریس هم استفاده میکنن خیلی دکتر رفتیم هیچوقت خوب نشد نمیدونیم دیگه چیکار کنیم لطفا اگر میشه راهنمایی کنید ممنون.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کردن بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشان ‌شمارو معاینه میکنند و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدهند،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان خود دکتر اقدسی انجام خواهند داد.
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ ارسال کنید.

 9. مظفر می گوید

  پس از لخته شدن خون در ناحیه ران ودور ن پا به مدت ۱۴ روز در بیمارستان تحت نظر بود وپس از مرخصی در سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( ۲ ماه پیش) در دسته لخته خون در پا
  همچنان درد در ناحیه مچ پا وساق پا دارد نیاز به اینکه از جوراب واریس استفاده شود هست یا باید مسکن مصرف شود

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   دکتر اقدسی پیام شما را مطالعه و فرمودن که به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد توصیه کردن بصورت حضوری توسط همکارشان دکتر صراطی معاینه دقیق انجام شود.

   ایشان ‌شمارو معاینه میکنند و نتیجه رو به دکتر اطلاع میدهند،و اگر کار اورژانسی بود یا نیاز به درمان خود دکتر اقدسی انجام خواهند داد.
   برای تعیین وقت دکتر صراطی به واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷پیام ارسال کنید.

 10. فاطمه می گوید

  باسلام و تقدیم احترام خدمت اقای دکتر
  پای چپ من سه ساله لخته داره الانم زیر شکمم واریسی شده رفتم سونو گفتن سمت چپ شکمم بسته شده اما نمیدونم کدوم رگ. خودتون تجویز کردین استنت بذارم. چندتا سوال دارم اول اینکه اگه فنر بذارم واریس و لخته شکمم برطرف میشه؟ دوم اینکه اگه فنر بذارم امکان لخته مجدد هست؟ اگه لخته بشه اونوقت درمان چیه؟ ایا فنر بذارم می تونم باردار بشم؟ و اینکه میخوام بینی مو عمل کنم قبل فنر گذاشتن عمل کنم یا بعدش؟ مضرات فنر چیه کلا؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   برای گرفتن وقت ویزیت حضوری برای بررسی بیشتر لطفا در واتساپ با شماره۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ هماهنگ بفرمایید

 11. زینلی می گوید

  با سلام خدمت جناب دکتر خانم من یک سال ونیم پیش به علت DVT پای راست دچار آمبولی ریه شد و به علت مشکل در فاکتور ۵ مجبور به استفاده مدام از قرص اکسابین هست چند روز پیش دچار پارگی دیسک کمر از ناحیه مهره های ۴و۵ شده دارای درد شدید در ناحیه پای راست و زانو و ساق پا درحدی که حتی بصورت لمسی قابل دست زدن نیست و درد شدید دارد وحتی دکتر سنگرافی به علت درد شدید نتوانست سنو داپلر انجام دهد و نیاز به بیهوشی جهت سنو داپلر دارد فوق تخصص خون امکان بالای DVT در ناحیه لگن داده ولی هنوز به علت نبودن سنو داپلر در بیمارستان محل سکونت امکان سنو فراهم نشده و مظاعف بر این عمل دیسک هم ضروری میباشد امکان گذاشتن امبرلا هم در عروق جهت جلوگیری از حرکت لخته احتمالی وجود ندارد درد شدید ناحیه ساق پا و زانو بسیار شدید بوده و به هیچ مسکنی جواب نمیدهد لطفا راهنمایی فرمائید چون برای عمل قرص اکسابین قطع شده و از قرص کلکزان استفاده میکنیم حالت بیمار تغییر پیدا کرده و دایم حالت تهوء دارد امکان انتقال و جابجایی بسیار کم میباشد لطفا کمکم کنیو

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   اینکه دارو به کلگزان عوض شده کار درستی است.
   قطعا پزشکان شما تصمیم گیری مناسبی انجام خواهند داد

 12. محمد می گوید

  تقریبا ۶ سال است که پاهایم لخته خون دارد و هرکجا رفتم بهم وارفارین دارند ولی هیچ اثری نداشت بهتر نشدم پای راستم ۴ سال پیش سیا شد و سوراخی روی پایین تر از زانو ایجا د شد از از اون سوراخ خون آبه بیرون می آمد وبعد از چند سال خوب شد ولی سیاهی پام از بین نرفت حالا پای چپم طرف قوزک پام این مشکل پیش آمده نزدیگ یک سالی است والان دوهفته هستش که انگشت پای چپم هم سواخی ایجا شده وخیلی خیلی درد میکنه نمیتونم این درد رو تحمل کنم میخاستم بدونم آیا بیماری من درمان میشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا برای ما از وضعیتی که میفرمایید اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم .

 13. ارسطو سیفی نژاد می گوید

  هفت سال گذشته پای چپم ورم کرد آزمایش تشخیص dvt داد.یک هفته در بیمارستان بستری شدم به مدت هفت ماه وارفارین مصرف کردم بعد از آن آسپرین به همراه جوراب واریس اسفاده میکنم پشت پام به شدت درد میکنه و بدون جوراب پام دچار ورم میشه آیا امکان درمان قطعی‌ و ازبین بردن این لخته وجود دارد؟یا خیر؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به اینصورت نمیتوان نظر قطعی اعلام کرد بهتر است برای بررسی بهتر حضورا مراجعه بفرمایید.

   برای تعیین وقت به واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ پیام ارسال کنید.

 14. وکیل زاده می گوید

  شکم وساق پا قرمز ی زیاد دارد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به اینصورت نمیتوان نظر قطعی اعلام کرد بهتر است برای بررسی بهتر حضورا مراجعه بفرمایید.

   برای تعیین وقت به واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ پیام ارسال کنید.

 15. امین صباحی فر می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشی …..اقای دکتر اینجاب تقریبا سه هفته پیش کرونا گرفتم دوهفته قرنطینه گذشت و خوب شدم اما بعد از دوروز عضله پام گرفت طوری که راه رفتن برام سخت بود پیش دکتر شکری متخصص عفونی که برای کرونا تحت نظرش بودم رفتم گفت لختگی خونه سونو دادم و نتیجه سونو این بود….در سمت چپ ترومبوز کامل ورید پرونئال مشترک مطرح کننده dvt دیده میشود وریدهای دیگر ساق چپ طبیعی هستن…….بعدش معرفی کرد به دکتر نامداری متخصص قلب و عروق که قرص اپیکسابان ۵ و چهارتا امپول زیر پوستی برام تجویز کرد امپولها رو هر ۱۲ ساعت و قرص ها رو هم ۱۲ ساعت یک قرص استفاده میکنم …..اقای دکتر ترو خدا بهم بگو چکار کنم ایا نیاز به بستری دارم که بیمارستان بستری شم۲- ایا داروهایی که برام تجویز شده جوابگو و درمانپذیرن ۳- دکتر شکری ۱۴ تا امپول برام تجویز کرد گفت باید بیمارستا بستری شی اما دکتر قلب و عروق گفت نیاز به بستری ندارید همین داروها اپیکسابان و مصرف کن و بعد از یکماه بیا تا ببینم……ممنونم راهنمایی کنی که راه درمان چیه و باید چکار کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   با نظر پزشکتان موافق هستم. تحت نظر ایشان ادامه بدهید.

 16. اسماعیل می گوید

  باسلام خدمت دکتر عزیز
  من چند وقت پیش با درد شدید کلیه به بیمارستان رفتم بعد تشخیص وآزمایشات لازم متوجه شدن که سنگ کلیه دارم و به من مورفین تزریق شد که بخاطر آن رگهای من سفت شده و درد میکنن ممنون میشم بفرمایید که آیا خطر ناک نیست و چطور خوب میشه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   نیاز هست حضوری تشریف بیاورید و اول در کلینیک دکتر شما را سونوگرافی کنند. سپس طبق نتیجه سونو روش درمان مناسب پیشنهاد شود

 17. مهرزاد می گوید

  باسلام و وقت بخیر .
  بنده ۴۳ ساله هستم ودر اثر مشکل زانو حدود یک ماه تحت درمان بوده ام که شامل فیزیو تراپی و لیزر تراپی و ورزش های مرتبط با زانو بود .پس از یک ماه برای پیگیری روند درمان به دکتر مراجعه نمودم که پشت ساق پا دچار تورم و درد بود و پس از سونو داپلر تشخیص به DVTداده شد و به صورت اورژانسی در بیمارستان بستری و پس از ۴ روز با یک سونو مجدد به علتRECANALISE شدن مرخص شدم و به مدت ۳ هفته قرص آکسابین ۱۵ هر ۱۲ ساعت استفاده نموده ام .بعد از ترخیص از بیمارستان سونو مجدد داده ام که شریانهای اصلی باز اماSUB ACTUE DVTتشخیص داده شد .الان من با مشاوره و تشخیص دکتر قلب آکسابین ۲۰ شبی یک عدد مصرف میکنم .خواستم سوال کنم آیا هنوز خطر کنده شدن این لخته خونها وجود دارد با توجه به اینکه در قسمت پایین پا نزدیک مچ به صورت قدامی و خلفی وجود دارد ؟ آیا دوباره بستری لازم است ؟
  جوراب واریس که به صورت تخصصی اندازه های آن محاسبه شود (توسط کارشناسان مربوطه ) و طبق نظر دکتر کلاس ۳ و بالای زانو برای من تجویز شده را از کجا باید تهیه کنم
  متاسفانه بنده سیگار می کشم.این آیا بیشتر به لخته شدن خون در شرایط فعلی منجر خواهد شد ؟
  با تشکر از حوصله و پاسخ شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   دارو صحیح است
   تحت نظر پزشک خود باشید
   سه ماه پس از شروع درمان لطفا برای ویزیت حضورا تشریف بیاورید

 18. عیسی می گوید

  پارسال پاهام لخد خون شد الانم سر کار لنگ میزنم از درد لطفا راهنمایی کنین

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است روزانه یک عدد دافلون ۵٠٠ بعد از ناهار به مدت سه ماه مصرف کنید سپس برای ویزیت حضورا تشریف بیارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.