آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

لخته خون در رگ های عمقی یا DVT می تواند علائمی همچون درد در ساق پا و ورم پا را به همراه داشته باشد. درمان DVT نیاز است تا بیمار دچار عوارض مهلک و یا مزمن بیماری نشود.

لخته خون معمولا در وریدهای بزرگ در پا ایجاد می شود. این وریدها  خون را از ساق پا به سمت ران منتقل می کنند ایجاد لخته همراه با ورم و  درد ساق پا می باشد و میتواند منجر به آمبولی ریوی شود.

روش های درمان DVT

در وهله اول ، درمان DVT توصیه شده به بیماران استفاده از داروهای ضد انعقاد یا آنتی کوآگولانت می باشد.  این دسته از داروها از بزرگ شدن لخته پیشگیری می کنند و مانع از جدا شدن یک قسمت از لخته و حرکت آن به صورت آزادانه در خون می شوند.  معمولا مردم این داروها را به نام رقیق کننده خون می شناسند.

از متداولترین داروهای رقیق کننده خون که برای درمان DVT استفاده می شوند می توان هپارین و وارفارین را نام برد. به طور معمول در روند درمان دارویی ابتدا از هپارین به خاطر اثر بخشی سریع استفاده می شود و پس از درمان اولیه و تثبیت شرایط وارفارین به منظور پیشگیری از تشکیل مجدد لخته تجویز می شود.

اگر از نمایان شدن و بیرون زدگی رگ ها در قسمت های مختلف بدن رنج می برید می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر واریس خود را درمان کنید.

درمان واریس
 • درمان DVT با تزریق هپارین

هپارین در دو شکل تزریقی وجوددارد .  هپارین استاندارد  که به صورت وریدی تزریق می شود و در این روش درمانی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تعیین دوز مناسب درمان است. در اغلب موارد بیماران به مدت 5  تا 10 روز در بیمارستان می مانند و با انجام مرتب آزمایش خون دوز مناسب درمان DVT برایشان  مشخص می شود.

نوع دوم هپارین با وزن مولکولی کم LMWH نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای تعیین دوز مناسب ندارد.

عوارض جانبی هپارین

هر دونوع هپارین می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد  که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خارش پوستی و واکنشهای آلرژیک
 2. خونریزی
 3. تضعیف استخوانها در صورتیکه به مدت طولانی استفاده شود که در خصوص نوع LMWH ندرتا پیش  می آید.

در موارد نادری هپارین باعث واکنش گسترده شده و لخته های جدید ایجاد می شود.

در بیشتر بیماران از نوع دوم هپارین برای  درمان DVT استفاده میشود.  به خاطر عوارض جانبی کمتر و سهولت در مصرف ، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان این  نوع هپارین تجویز می شود.

 • درمان DVT با وارفارین

 این دارو به شکل خوراکی معمولا پس از اتمام دوره درمان با هپارین توصیه می شود. درمان DVT با وافارین در بیشتر بیماران 3 تا 6 ماه طول می کشد. البته در برخی موارد وارفارین مادام العمر مصرف  میشود.

اثر وارفارین و هپارین در خصوص بیماران مختلف متفاوت است. شاید نیاز باشد که آزمایشات خون در چندین مرحله انجام شود تا از دوز مناسب دارو مطمئن شویم.

تشخیص دیابت

آزمایش خون مورد نیاز در زمان مصرف وارفارین کدامند؟

وارفارین با تاثیر برروی یک سری از فاکتورهای انعقادی خون، زمان انعقاد آن را افزایش می‌دهد. تاثیر این دارو را آزمایشی بنام زمان پروترومبین (PT ) و نسبت بین المللی (INR ) تعیین می‌کند.

در زمان شروع وارفارین ممکن است 3-2 بار در هفته نیاز به انجام  آزمایش خون داشته باشید تا دوز مناسب دارو مشخص شود. بعد از این مدت شاید هر4 هفته یکبار برای بررسی  اثر وارفارین  ازمایش خون انجام شود. وارفارین ممکن است از رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما و عملکرد کبد شما تاثیر بگیرد .

سایر آزمایشات دیگر برای بررسی انعقاد خون ،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ( PTT ) می باشد ، این آزمایش زمانی انجام می شود که شما داروی هپارین مصرف می کنید.

در زمان مصرف وارفارین چه مواردی بایستی توجه شود؟

 1. اگر شما وارفارین مصرف می کنید بایستی رژیم غذایتان را ثابت حفظ کنید.
 2. مصرف الکل را کم کنید بیش از 14 واحد در هفته مصرف نکنید .
 3. قرص وارفارین را در طول روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
 4. دارو و دم نوشهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.
 5. مصرف وارفارین در بارداری مورد تایید نیست.
 6. آزمایش خون  و گزارش آن در زمان تعیین شده به پزشک به هیچ عنوان فراموش نشد.
 • درمان لخته DVT با ریوارکسابان

این دارو به عنوان داروی توصیه شده برای درمان DVT  در بزرگسالان و یا کمک به پیشگیری از بروز مجدد DVT یا امبولی ریوی است.

ریو رکسابان به شکل قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو به عنوان قرص خوراکی با ثر بخشی مستقیم شناخته می شود و با مهار اثر آنزیم تشکیل لخته ( ترومبین) و فاکتور Xa از ایجاد لخته پیشگیری می کند.

درمان DVT  با این دارو اغلب سه ماه طول می کشد و در 21 روز اول 2 قرص در روز و بعد از آن یک قرص در روز تا پایان دوره مصرف تجویز می شود.

 • درمان لخته DVT با Apixaban

این دارو هم با هدف پیشگیری و د رمان لخته DVT یا آمبولی ریوی تجویز می شود. و مکانسیم اثر مشابه با ریورکسابان دارد.

 •  جوراب فشاری

جوراب واریس برای کاهش تورم به بیماران مبتلا به لخته و کاهش عوارض و سندرم پس از ترومبوز تجویز می شود

جوراب واریس

 • درمان DVT با ورزش

متخصص واریس پا  شما را به پیاده روی منظم و روزانه تشویق می کند. اینکار از بروز علائم DVT جلوگیری می کند.

پیاده روی منظم از پیشرفت لخته یا عوارض DVT  مثل سندرم پس از لخته و تورم پا جلوگیری می کند.

آیا با روش های درمان وریس با ورزش آشنا هستید؟ آیا می دانید چه ورزش هایی برای درمان واریس مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا با ورزش

پایتان را بالا نگه دارید

 ممکن است به شما تو صیه شود پایتان را بالا نگه دارید.  در این صورت بایستی در زمانهای ممکن پایتان را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلبتان قرار بگیرد اینکار باعث کاهش فشار در وریدهای ناحیه ساق پا و ممانعت از تجمع مایعات و ورم در ساق پا می شود. در زمانیکه پایتان را بالا  می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع پا بالاتر از لگن است این مسئله به برگشت خون به قلب کمک  می کند. برای اینکار زیر پا بالش بگذارید .

 • درمان DVT با فیلتر ونا کاوا  IVC

این فیلتر به عنوان جایگزین داروهای ضد انعقاد برای بعضی از بیماران بکار می رود که در مورد آنها داروهای ضد انعقاد اثر بخشی مناسب ندارند یا ضرورت نسبت به قطع داروی ضد انعقاد احساس می شود.

IVC در واقع فیلتر های کوچکی است که در وریدها جاگذاری می شود و مانع حرکت بقایای بزرگ لخته به صورت آزادانه در خون می شود. این فیلتر ها از گسترش لخته در پای بیماران با شرایط ذیل پیشگیری می کند:

 • DVT
 • امبولی ریوی
 • جراحات شدید و متعدد
 • IVC  در وریدها می تواند به صورت دائمی یا موقت تعبیه شود.

برای جاگذاری IVC از بی حسی موضعی استفاده می شود و از طریق برش کوچکی در پوست  یک کاتتر باریک و انعطاف پذیر به درون رگ نفوذ می کند و فیلتر در محل مورد نظر در گردن یا باسن تعبیه می شود. از سونوگرافی برای هدایت کاتتر و جاگذاری فیلتر استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای لخته خون در پا وجود دارد؟

وقتی صحبت از درمان قطعی در مورد لخته خون میشود بایستی به ابعاد مختلفDVT توجه خاص شود.  در بیماران مبتلا به DVT اولین هدف درمان حذف لخته خون و بعد پیشگیری از ایجاد سندرم پس از لخته و ابتلای مجدد به لخته است. از سوی دیگر در فرایند لخته زدایی بایستی به خطراتی همچون خطر خونریزی، سکته و آمبولی ریوی دقت شود. برخی از انواع بیماری لخته خون  جنبه ارثی دارند و نیاز به مراقبت طولانی مدت و پیگیری دارند . رفع علت بروز لخته برای جلوگیری از بروز مجدد لخته خون می تواند مهم باشد. اما در هر حال باید دقت داشت درمان DVT نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری منظم است.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  شکستگی پا داشتم، یه مدت بی تحرک بودم بعد از یک ماه ورم و درد در پای سالم داشتم، به پزشک مراجعه کردم سونو داپلر انجام دادم، که در پا لخته داشتم و به مدت ۸ روز بستری شدم ، ورم پا و دردش رفع شد و جواب آی ان آر آزمایش ۲.۸ شد و مرخص شدم و کمی پیاده راه رفتم
  بعد یک روز دوباره در پا کمی ورم و درد دارم
  باید چیکار کنم؟
  و باید چه کارهایی انجام ندهم؟
  و چه مدت باید باز استراحت داشته باشم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است با یک متخصص قلب مشورت کنید و حضورا ویزیت شوید 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر جناب دکتر
  من 26 سالمه ، سال 90 یک شبه پای چپم ورم کرد و درد شدیدی به همراه داشت با مراجعه به بیمارستان تشخیص ترمبوز حاد ورید DVT به مدت یک هفته بستری شدم و به مدت 4 سال قرص وارفارین ، قرص سولفوریک اسید و قرص آهن مصرف می کردم.
  الان اصلا درد پا ندارم ولی ورم پا دارم میخواستم ببینم چی کار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   اینگونه نمیشود نظر قطعی داد بهتر است بعد از بهتر شدن وضعیت کرونا حضورا برای ویزیت تشریف بیارورید 

   تلفت هماهنگی  

   021-22819276-7

 • تصویر کاربر کریمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷ سالمه پارسال دچار مشکل نخایی شدم ۳ ماه بستری بودم و راه نمیرفتم و به دلیل پلاسما فرز اکسس داخل رگ پام گذاشتن و یک هفته بعد دور لوله ی اکسس خون لخته شد و دچار dvt شدم اول هپارین مصرف کردم و موقع ترخیص ریواروکسابان
  من الان ۱۰ ماهه ریواروکسابان مصرف میکنم پام هنوز ورم داره و سونو گرفتم گفتن که لخته کوچیک شده ولی هنوز هست
  آیا مصرف طولانی ریواروکسابان ضرر ندارد ؟
  آیا همین شیوه ی درمان درست است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   برای بررسی بهتر و دقیق تر بهتره که حضورا برای ویزیت تشریف بیارید 

    

 • تصویر کاربر مهربان پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .شوهرم سه سال dvt داره.اول پا خون لخته کرده بود که در کشاله ران فنر گداشتند .الان امبولی ریه کرده و وارفارین مصرف میکنه روزی دو تا ولی inrاز ۱.۷ بالاتر نمیاد چه دلیلی میتونه داشته باشه .و رژیم غدایی چطور باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   حتما با پزشك خود حضورا مشورت كنيد تا دوز داروي وارفارين را زياد كند.

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسر من چندین سال سی پی کی و ال دی اچ بالای هزار داشت اما چون مشکلی نداشت هیچ ویت پیگیری نمیکرد الان در ساق پا دچار لخته خون و دی وی تی شده دکتر گفته بعد از درمان باید علت این مشکل پیدا بشه که مجددا این اتفاق نیفته ایا این لخته به علت بالا بودن همون انزیمایی که پیگیری نکردیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   به این صورت و با مشاوره انلاین نظر قطعي نميتوان داد

 • تصویر کاربر فریده جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادر من ۶۵ سال سن سن دارد ۶ سال پیش بعداز عمل صفرا دچار لخته خون (ترمبوز)شدند و حدود یکسال قرص وارفارین استفاده کردند میخواستم ببینم بیماری ایشان درمانی دارد ... یا فقط باید از جوراب واریس استفاده کنند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

    برای مشکل ایشان بهترین راهها ، اقدامات پیشگیرانه مثل داشتن فعالیت بدنی سبک در طی روز ، حرکت پاها از مچ- پیاده روی است در عین حال جوراب پوشیدن و کم کردن وزن در صورت داشتن وزن بالا توصیه می شود

 • تصویر کاربر Azimi جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر
  بنده در اذر ماه ۹۸زایمان سزارین داشتم و بعد از دو روز موقع مرخص شدن پرستاره متوجه اون پام شدن و بعد تشخیص dvtشد پنج روز بیمارستان بودم و انوکساتزریقی و ریوارکسابان گرفتم بعد از مرخص شدن در منزل باز حالم بد شد و بیمارستان رفتم ۱۰روز icuبستری بودم و هپارین گرفتم و بعد ۱۵ روز با وارفارین و قرص هیدروکسی مرخص شدم البته قرص asaهم مصرف میکنم
  الان ۶ماه میگذره چقدر باید قرص بخورم ایا این قرص برای بچه که شیر خوردم میخوره ضرر نداره؟؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام‌ وقت شما بخیر 

   بهتر است که برای بررسی بیشتر حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید 

   برای تعیین وقت با شماره واتس اپ 09365066105 تماس بگیرید 

 • تصویر کاربر جمالی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۱۰ روز پیش پای چپ شان ورم کرد و مدت یک هفته در بیمارستان با تشخیص dvt
  بستری و با هپارین و طالبان مورد مداوا قرار گرفت الان دو روز است که مرخص شده ولی پایشان همچنان به همان اندازه روز اول ورم دارو فعلا گفتن تا یک هفته دالر را ۱۵ روزی ۲ تا استفاده کنند بعد از آن یک عدد زالربا ۲۰
  سئوال من این است که چه مدت طول میکشد تا ورم پا کمتر شود و ایا نباید تا حالا یکم ورم بهتر میشد ضمنا مادرم ۸۹ سال سن و سابقه رماتیسم و فشار خون دارند با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   درمان درست است
   عليرغم درد راه بروند 

 • تصویر کاربر سلطان شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  به مدت ۲ ماه است که در قسمت قفسه سینه، زیر بقل و همچنین ستون فقرات وست هردو کتف (سمت راست)
  در بسیار عجیبی دارم و جالب اینجاست که این درد چند ساعتی هست و چند ساعتی وجود ندارد وقتی در به سراغم میاد متمرکز نیست و مکان درد تغییر میکند در چند دقیقه یا در چند ساعت و کلا از سمت راست قفسه سینه به چپ انتقال و به کمر و مکرر جایش عوض میشود.رایولوژی مشکلی نداشتم تست عمومی خون و تست خون لخته شده هم نگاتیو بود نوار قلب نرمال، و ریه ها سالم ولی یوریل تست بالا و یک پروتیین به مقدار زیاد در یوریل وجود دارد . گرچه مایعات خیلی زیاد مینوشم ولی رنگ دستشویی ام بسیار زرد است و هیچ دارویی هم استفاد نمیکنم در حال حاضر.
  اشتها زیاد، توانایی جسمی بالا،(تب،سردرد،سرفه منفی) فکر میکنم رگ های داخلی قفسه سینه مشکلی پیدا کرده. لطفا کمکم کنید . ۲۰ بار دکتر رفتم ولی این فرانسویها گاو تشریف دارن ممنون از جوابتون.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بعيد است فردسالم با توانايي جسمي بالا مشكل رگهاي قفسه سينه داشته باشد.
   لطفا جواب ازمايش ادرار را در واتس اپ 09365066105 برايم بفرستيد شايد كمكي بكند.

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بیمار خودتون هستم ولی شهرستانم الانم ب خاطر کرونا نمیشه حضوری بیام من پای چپم دوبار به فاصله ۳ سال dvtزده یه بار ۲۳ سالگی یه بارم ۲۶ از اخرین باری ک dvtزده ۱۰ ماه میگزره قرص زالربان ۲۰ میخورم دوروزه پام درد میکنه ولی ورم نداره الان ک قرص میخورم بازم احتمال dvtهست ؟تحرکم کم شده ب خاطر کرونا نمیتونم پیاده روی کنم .مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   دکتر فرمودن که بهتره که شما ویزیت انلاین بشین 

   لطفا در واتس اپ 09365066105 با ما تماس بگیرید که شمارو راهنمایی کنیم 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر