آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

لخته خون در رگ های عمقی یا DVT می تواند علائمی همچون درد در ساق پا و ورم پا را به همراه داشته باشد. درمان DVT نیاز است تا بیمار دچار عوارض مهلک و یا مزمن بیماری نشود.

لخته خون معمولا در وریدهای بزرگ در پا ایجاد می شود. این وریدها  خون را از ساق پا به سمت ران منتقل می کنند ایجاد لخته همراه با ورم و  درد ساق پا می باشد و میتواند منجر به آمبولی ریوی شود.

روش های درمان DVT

در وهله اول ، درمان DVT توصیه شده به بیماران استفاده از داروهای ضد انعقاد یا آنتی کوآگولانت می باشد.  این دسته از داروها از بزرگ شدن لخته پیشگیری می کنند و مانع از جدا شدن یک قسمت از لخته و حرکت آن به صورت آزادانه در خون می شوند.  معمولا مردم این داروها را به نام رقیق کننده خون می شناسند.

از متداولترین داروهای رقیق کننده خون که برای درمان DVT استفاده می شوند می توان هپارین و وارفارین را نام برد. به طور معمول در روند درمان دارویی ابتدا از هپارین به خاطر اثر بخشی سریع استفاده می شود و پس از درمان اولیه و تثبیت شرایط وارفارین به منظور پیشگیری از تشکیل مجدد لخته تجویز می شود.

اگر از نمایان شدن و بیرون زدگی رگ ها در قسمت های مختلف بدن رنج می برید می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر واریس خود را درمان کنید.

درمان واریس
 • درمان DVT با تزریق هپارین

هپارین در دو شکل تزریقی وجوددارد .  هپارین استاندارد  که به صورت وریدی تزریق می شود و در این روش درمانی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تعیین دوز مناسب درمان است. در اغلب موارد بیماران به مدت 5  تا 10 روز در بیمارستان می مانند و با انجام مرتب آزمایش خون دوز مناسب درمان DVT برایشان  مشخص می شود.

نوع دوم هپارین با وزن مولکولی کم LMWH نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای تعیین دوز مناسب ندارد.

عوارض جانبی هپارین

هر دونوع هپارین می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد  که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خارش پوستی و واکنشهای آلرژیک
 2. خونریزی
 3. تضعیف استخوانها در صورتیکه به مدت طولانی استفاده شود که در خصوص نوع LMWH ندرتا پیش  می آید.

در موارد نادری هپارین باعث واکنش گسترده شده و لخته های جدید ایجاد می شود.

در بیشتر بیماران از نوع دوم هپارین برای  درمان DVT استفاده میشود.  به خاطر عوارض جانبی کمتر و سهولت در مصرف ، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان این  نوع هپارین تجویز می شود.

 • درمان DVT با وارفارین

 این دارو به شکل خوراکی معمولا پس از اتمام دوره درمان با هپارین توصیه می شود. درمان DVT با وافارین در بیشتر بیماران 3 تا 6 ماه طول می کشد. البته در برخی موارد وارفارین مادام العمر مصرف  میشود.

اثر وارفارین و هپارین در خصوص بیماران مختلف متفاوت است. شاید نیاز باشد که آزمایشات خون در چندین مرحله انجام شود تا از دوز مناسب دارو مطمئن شویم.

تشخیص دیابت

آزمایش خون مورد نیاز در زمان مصرف وارفارین کدامند؟

وارفارین با تاثیر برروی یک سری از فاکتورهای انعقادی خون، زمان انعقاد آن را افزایش می‌دهد. تاثیر این دارو را آزمایشی بنام زمان پروترومبین (PT ) و نسبت بین المللی (INR ) تعیین می‌کند.

در زمان شروع وارفارین ممکن است 3-2 بار در هفته نیاز به انجام  آزمایش خون داشته باشید تا دوز مناسب دارو مشخص شود. بعد از این مدت شاید هر4 هفته یکبار برای بررسی  اثر وارفارین  ازمایش خون انجام شود. وارفارین ممکن است از رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما و عملکرد کبد شما تاثیر بگیرد .

سایر آزمایشات دیگر برای بررسی انعقاد خون ،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ( PTT ) می باشد ، این آزمایش زمانی انجام می شود که شما داروی هپارین مصرف می کنید.

در زمان مصرف وارفارین چه مواردی بایستی توجه شود؟

 1. اگر شما وارفارین مصرف می کنید بایستی رژیم غذایتان را ثابت حفظ کنید.
 2. مصرف الکل را کم کنید بیش از 14 واحد در هفته مصرف نکنید .
 3. قرص وارفارین را در طول روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
 4. دارو و دم نوشهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.
 5. مصرف وارفارین در بارداری مورد تایید نیست.
 6. آزمایش خون  و گزارش آن در زمان تعیین شده به پزشک به هیچ عنوان فراموش نشد.
 • درمان لخته DVT با ریوارکسابان

این دارو به عنوان داروی توصیه شده برای درمان DVT  در بزرگسالان و یا کمک به پیشگیری از بروز مجدد DVT یا امبولی ریوی است.

ریو رکسابان به شکل قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو به عنوان قرص خوراکی با ثر بخشی مستقیم شناخته می شود و با مهار اثر آنزیم تشکیل لخته ( ترومبین) و فاکتور Xa از ایجاد لخته پیشگیری می کند.

درمان DVT  با این دارو اغلب سه ماه طول می کشد و در 21 روز اول 2 قرص در روز و بعد از آن یک قرص در روز تا پایان دوره مصرف تجویز می شود.

 • درمان لخته DVT با Apixaban

این دارو هم با هدف پیشگیری و د رمان لخته DVT یا آمبولی ریوی تجویز می شود. و مکانسیم اثر مشابه با ریورکسابان دارد.

 •  جوراب فشاری

جوراب واریس برای کاهش تورم به بیماران مبتلا به لخته و کاهش عوارض و سندرم پس از ترومبوز تجویز می شود

جوراب واریس

 • درمان DVT با ورزش

متخصص واریس پا  شما را به پیاده روی منظم و روزانه تشویق می کند. اینکار از بروز علائم DVT جلوگیری می کند.

پیاده روی منظم از پیشرفت لخته یا عوارض DVT  مثل سندرم پس از لخته و تورم پا جلوگیری می کند.

آیا با روش های درمان وریس با ورزش آشنا هستید؟ آیا می دانید چه ورزش هایی برای درمان واریس مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا با ورزش

پایتان را بالا نگه دارید

 ممکن است به شما تو صیه شود پایتان را بالا نگه دارید.  در این صورت بایستی در زمانهای ممکن پایتان را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلبتان قرار بگیرد اینکار باعث کاهش فشار در وریدهای ناحیه ساق پا و ممانعت از تجمع مایعات و ورم در ساق پا می شود. در زمانیکه پایتان را بالا  می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع پا بالاتر از لگن است این مسئله به برگشت خون به قلب کمک  می کند. برای اینکار زیر پا بالش بگذارید .

 • درمان DVT با فیلتر ونا کاوا  IVC

این فیلتر به عنوان جایگزین داروهای ضد انعقاد برای بعضی از بیماران بکار می رود که در مورد آنها داروهای ضد انعقاد اثر بخشی مناسب ندارند یا ضرورت نسبت به قطع داروی ضد انعقاد احساس می شود.

IVC در واقع فیلتر های کوچکی است که در وریدها جاگذاری می شود و مانع حرکت بقایای بزرگ لخته به صورت آزادانه در خون می شود. این فیلتر ها از گسترش لخته در پای بیماران با شرایط ذیل پیشگیری می کند:

 • DVT
 • امبولی ریوی
 • جراحات شدید و متعدد
 • IVC  در وریدها می تواند به صورت دائمی یا موقت تعبیه شود.

برای جاگذاری IVC از بی حسی موضعی استفاده می شود و از طریق برش کوچکی در پوست  یک کاتتر باریک و انعطاف پذیر به درون رگ نفوذ می کند و فیلتر در محل مورد نظر در گردن یا باسن تعبیه می شود. از سونوگرافی برای هدایت کاتتر و جاگذاری فیلتر استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای لخته خون در پا وجود دارد؟

وقتی صحبت از درمان قطعی در مورد لخته خون میشود بایستی به ابعاد مختلفDVT توجه خاص شود.  در بیماران مبتلا به DVT اولین هدف درمان حذف لخته خون و بعد پیشگیری از ایجاد سندرم پس از لخته و ابتلای مجدد به لخته است. از سوی دیگر در فرایند لخته زدایی بایستی به خطراتی همچون خطر خونریزی، سکته و آمبولی ریوی دقت شود. برخی از انواع بیماری لخته خون  جنبه ارثی دارند و نیاز به مراقبت طولانی مدت و پیگیری دارند . رفع علت بروز لخته برای جلوگیری از بروز مجدد لخته خون می تواند مهم باشد. اما در هر حال باید دقت داشت درمان DVT نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری منظم است.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

3+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند وقتیه رگ پاهام دستام کل بدنم میگیره یهو میشه یه راهنمایی کنین چکار کنم‌
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   به پزشک داخلی مراجعه کنید که ازمایش انجام شود 

    ازمايشاتي مانند
   ESR -vitamin D
   و....

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،آقای دکتر خانومم چند روزی هست در قسمت ران پای چپش احساس درد میکنه بصورت خطی که طبق گفته خودش این درد در حال افزایش بصورت خطی هست که روز اول درد در یک نقطه بوده، بعد دو روز سه سانتی متر و الان 7 سانتی متر شده،و خانومم باردار هم هست، می خواستم نظرتون رو بپرسم. ممنون میشم کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونو گرافی داپلر وريدي انجام و ارسال شود. سونوگرافی در حالت ایستاده به منظور بررسی وضعیت رفلاکس وریدی و واریس در پای چپ انجام شود

    

 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، آیا احتمال وجود DVT مزمن منعی برای عمل جراحی واریس پا می باشد؟ و اینکه امکان درمان آن و آماده سازی جهت انجام عمل جراحی وجود دارد یا خیر؟ متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   در مواردی مانع می شود در مواردی خیر

   بهتر است حضوری مراجعه کنید تا در خصوص فرد شما نظر داده شود

 • تصویر کاربر محبوب چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر.پدر من عمل قلب انجام داد.چهاررگ قلبش مسدود بود.بعد از عمل خون در پاش لخته شد و پاش ورم کرد .خیلی زیاد.دوباره بستری شد.آیا این لخته خونها قابل درمان و از بین رفتن هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   این اتفاق در جراحیهای بزرگ پیش می اید . اجازه بدهید پزشکتان درمان مناسب را انجام دهد 

 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،پدرم۶۸سالشه،براثر فشار خون بالا ۲۴خونریزی مغزی کرده،دکتر گفت نیاز به جراحی نیست،ولی بعلت آب آوردن مغز با یک شلنگ و سوراخ در سر کنترل کردن،بعد۳روز متوجه ترومبوز پا و تنگی نفس شدن،میگن دعا کنید کنده نشه بره سمت ریه وگرنه از دست ما کاری برنمیاد،پدرم در ای سی یو بیمارستان فیروزگر تهران بسترین،آیا راه حلی نداره این مشکل؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اجازه بدهيد تيم درماني با ارامش كار خود را انجام بدهند.

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام ، در درمان دارویی DVT با ریواروکسابان
  1-از کجا متوجه بشیم که دارو اثر بخش هست؟
  2- ایا نیاز به گرفتن سونوداپلر بطور مرتب هست؟
  3- یعنی مثلا بعد از 15روز مصرف دارو لخته هیچ تغییری نمیکند؟
  4-خطر کنده شدن لخته و حرکت آن آیا در همه طول درمان وجود دارد؟
  5-آیا بروز dvt بر اثر بی حرکتی مثل شکستگی پا هم ممکن هست نارسائی وریدی ایجاد کنه و مستعد dvt بشیم؟
  ممنون میشم اگر به همه سئوالها پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ، ريواروكسابان براي اثر بخشي و از بين بردن لخته نيست
   بلكه براي پيشگيري از گسترش لخته و براي پيشگيری از ايجاد دو باره لخته است.
   و معمولا پس از شروع درمان خطرات خرد شدن ، کنده شدن لخته و مانند آن رفع ميشود
   بروز DVT وسيع در ٤٠-٥٠ موارد ميتواند باعث ايجاد نارسايي بعد از لخته شود.

 • تصویر کاربر احد جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من تازه متوجه شدم پای راستم لخته خون داره البته هیچی دردی هم نداشته تاکنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر آسیه جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود 6ماه قبل به علت فشار زیاد هنگام دفع یبوست دچار هماتوم غلاف رکتوس شدم.کمی بهبود پیدا کرد ولی هنوز اطراف نافم وقتی فشار وارد میشه یا مواقعی که یبوست میشم درد احساس میکنم.میخواستم ببینم ممکنه ضایعه دیگری در این نقطه باشه(اگرچه سونو گرافی چیزی نشون نداد) و اینکه راه درمانی برای رفع این هماتوم وجود دارد؟ خانمی 32ساله هستم.و قصد بارداری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام / هماتوم بمرور خود بخود جذب می شود.
   ممكن است بعلت فشار و زور زدن فتق شكم هم پيدا شده باشد به يك جراح عمومی مراجعه كنيد
   مشكلی با بارداری ندارد ولی بايد قبلش يبوست را با كمك پزشكتان برطرف كنيد چون در بارداری بيشتر خواهد شد.

 • تصویر کاربر ن جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانمی 37 ساله با مشکل انعقاد خون کمبود پروتئین c و s هستم چندین بار دچار dvt شده ام الان وارفارین مصرف می کنم قصد بارداری دارم پزشک زنان نیاز به عمل ivf می بینند و برام قرصای هورمونی از قبیل دوفاستون که پروژسترون مصنوعی هست تجویز کرده اند با توجه به اینکه من اولین با مصرف قرصهای خانواده ocp دچار dvt شدم آیا باز هم امکان داره با وجود مصرف همزمان وارفارین و قرصهای هورمونی لازم برای آی وی اف dvt کنم؟نیاز به افزایش دز وارفارین یا استفاده همزمان از رقیق کننده کمکی مثل انوکسپارین نیست؟
  اگر باردادر شدم چگونه باید وارفارین را به انوکساپارین تبدیل کنم؟
  ممنون ببخشید سوالاتم زیاد شد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   با مصرف وارفارين مشكلی برای مصرف داروهای  هورموني نيست
   تحرك كافي داشته باشيد
   مايعات بيشتر مصرف كنيد

   تبديل داروها بايد تحت نظر تيم پزشكي خودتان باشد.

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام در سونوی داپلر پای چپ پدر (۶۳ ساله )من ۲ سال پیش dvt تحت حاد نشون داد ودکتر زالربان تجویز کرد میخواستم ببینم آیا جراحی یا کارهایی که برای درمان واریس انجام میشه میتونه به درمان کمک کنه واز بیشتر شدنش جلوگیری کنه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   مراجعه کنید دیاز به بررسی و معاینه جهت ارایه نظر درمانی است

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر