آیا درمان قطعی DVT وجود دارد؟

لخته خون در رگ های عمقی یا DVT می تواند علائمی همچون درد در ساق پا و ورم پا را به همراه داشته باشد. درمان DVT نیاز است تا بیمار دچار عوارض مهلک و یا مزمن بیماری نشود.

لخته خون معمولا در وریدهای بزرگ در پا ایجاد می شود. این وریدها  خون را از ساق پا به سمت ران منتقل می کنند ایجاد لخته همراه با ورم و  درد ساق پا می باشد و میتواند منجر به آمبولی ریوی شود.

روش های درمان DVT

در وهله اول ، درمان DVT توصیه شده به بیماران استفاده از داروهای ضد انعقاد یا آنتی کوآگولانت می باشد.  این دسته از داروها از بزرگ شدن لخته پیشگیری می کنند و مانع از جدا شدن یک قسمت از لخته و حرکت آن به صورت آزادانه در خون می شوند.  معمولا مردم این داروها را به نام رقیق کننده خون می شناسند.

از متداولترین داروهای رقیق کننده خون که برای درمان DVT استفاده می شوند می توان هپارین و وارفارین را نام برد. به طور معمول در روند درمان دارویی ابتدا از هپارین به خاطر اثر بخشی سریع استفاده می شود و پس از درمان اولیه و تثبیت شرایط وارفارین به منظور پیشگیری از تشکیل مجدد لخته تجویز می شود.

اگر از نمایان شدن و بیرون زدگی رگ ها در قسمت های مختلف بدن رنج می برید می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر واریس خود را درمان کنید.

درمان واریس
 • درمان DVT با تزریق هپارین

هپارین در دو شکل تزریقی وجوددارد .  هپارین استاندارد  که به صورت وریدی تزریق می شود و در این روش درمانی نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تعیین دوز مناسب درمان است. در اغلب موارد بیماران به مدت 5  تا 10 روز در بیمارستان می مانند و با انجام مرتب آزمایش خون دوز مناسب درمان DVT برایشان  مشخص می شود.

نوع دوم هپارین با وزن مولکولی کم LMWH نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای تعیین دوز مناسب ندارد.

عوارض جانبی هپارین

هر دونوع هپارین می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد  که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خارش پوستی و واکنشهای آلرژیک
 2. خونریزی
 3. تضعیف استخوانها در صورتیکه به مدت طولانی استفاده شود که در خصوص نوع LMWH ندرتا پیش  می آید.

در موارد نادری هپارین باعث واکنش گسترده شده و لخته های جدید ایجاد می شود.

در بیشتر بیماران از نوع دوم هپارین برای  درمان DVT استفاده میشود.  به خاطر عوارض جانبی کمتر و سهولت در مصرف ، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان این  نوع هپارین تجویز می شود.

 • درمان DVT با وارفارین

 این دارو به شکل خوراکی معمولا پس از اتمام دوره درمان با هپارین توصیه می شود. درمان DVT با وافارین در بیشتر بیماران 3 تا 6 ماه طول می کشد. البته در برخی موارد وارفارین مادام العمر مصرف  میشود.

اثر وارفارین و هپارین در خصوص بیماران مختلف متفاوت است. شاید نیاز باشد که آزمایشات خون در چندین مرحله انجام شود تا از دوز مناسب دارو مطمئن شویم.

تشخیص دیابت

آزمایش خون مورد نیاز در زمان مصرف وارفارین کدامند؟

وارفارین با تاثیر برروی یک سری از فاکتورهای انعقادی خون، زمان انعقاد آن را افزایش می‌دهد. تاثیر این دارو را آزمایشی بنام زمان پروترومبین (PT ) و نسبت بین المللی (INR ) تعیین می‌کند.

در زمان شروع وارفارین ممکن است 3-2 بار در هفته نیاز به انجام  آزمایش خون داشته باشید تا دوز مناسب دارو مشخص شود. بعد از این مدت شاید هر4 هفته یکبار برای بررسی  اثر وارفارین  ازمایش خون انجام شود. وارفارین ممکن است از رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما و عملکرد کبد شما تاثیر بگیرد .

سایر آزمایشات دیگر برای بررسی انعقاد خون ،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ( PTT ) می باشد ، این آزمایش زمانی انجام می شود که شما داروی هپارین مصرف می کنید.

در زمان مصرف وارفارین چه مواردی بایستی توجه شود؟

 1. اگر شما وارفارین مصرف می کنید بایستی رژیم غذایتان را ثابت حفظ کنید.
 2. مصرف الکل را کم کنید بیش از 14 واحد در هفته مصرف نکنید .
 3. قرص وارفارین را در طول روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
 4. دارو و دم نوشهای گیاهی را خودسرانه مصرف نکنید.
 5. مصرف وارفارین در بارداری مورد تایید نیست.
 6. آزمایش خون  و گزارش آن در زمان تعیین شده به پزشک به هیچ عنوان فراموش نشد.
 • درمان لخته DVT با ریوارکسابان

این دارو به عنوان داروی توصیه شده برای درمان DVT  در بزرگسالان و یا کمک به پیشگیری از بروز مجدد DVT یا امبولی ریوی است.

ریو رکسابان به شکل قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو به عنوان قرص خوراکی با ثر بخشی مستقیم شناخته می شود و با مهار اثر آنزیم تشکیل لخته ( ترومبین) و فاکتور Xa از ایجاد لخته پیشگیری می کند.

درمان DVT  با این دارو اغلب سه ماه طول می کشد و در 21 روز اول 2 قرص در روز و بعد از آن یک قرص در روز تا پایان دوره مصرف تجویز می شود.

 • درمان لخته DVT با Apixaban

این دارو هم با هدف پیشگیری و د رمان لخته DVT یا آمبولی ریوی تجویز می شود. و مکانسیم اثر مشابه با ریورکسابان دارد.

 •  جوراب فشاری

جوراب واریس برای کاهش تورم به بیماران مبتلا به لخته و کاهش عوارض و سندرم پس از ترومبوز تجویز می شود

جوراب واریس

 • درمان DVT با ورزش

متخصص واریس پا  شما را به پیاده روی منظم و روزانه تشویق می کند. اینکار از بروز علائم DVT جلوگیری می کند.

پیاده روی منظم از پیشرفت لخته یا عوارض DVT  مثل سندرم پس از لخته و تورم پا جلوگیری می کند.

آیا با روش های درمان وریس با ورزش آشنا هستید؟ آیا می دانید چه ورزش هایی برای درمان واریس مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریس پا با ورزش

پایتان را بالا نگه دارید

 ممکن است به شما تو صیه شود پایتان را بالا نگه دارید.  در این صورت بایستی در زمانهای ممکن پایتان را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلبتان قرار بگیرد اینکار باعث کاهش فشار در وریدهای ناحیه ساق پا و ممانعت از تجمع مایعات و ورم در ساق پا می شود. در زمانیکه پایتان را بالا  می گیرید مطمئن شوید که ارتفاع پا بالاتر از لگن است این مسئله به برگشت خون به قلب کمک  می کند. برای اینکار زیر پا بالش بگذارید .

 • درمان DVT با فیلتر ونا کاوا  IVC

این فیلتر به عنوان جایگزین داروهای ضد انعقاد برای بعضی از بیماران بکار می رود که در مورد آنها داروهای ضد انعقاد اثر بخشی مناسب ندارند یا ضرورت نسبت به قطع داروی ضد انعقاد احساس می شود.

IVC در واقع فیلتر های کوچکی است که در وریدها جاگذاری می شود و مانع حرکت بقایای بزرگ لخته به صورت آزادانه در خون می شود. این فیلتر ها از گسترش لخته در پای بیماران با شرایط ذیل پیشگیری می کند:

 • DVT
 • امبولی ریوی
 • جراحات شدید و متعدد
 • IVC  در وریدها می تواند به صورت دائمی یا موقت تعبیه شود.

برای جاگذاری IVC از بی حسی موضعی استفاده می شود و از طریق برش کوچکی در پوست  یک کاتتر باریک و انعطاف پذیر به درون رگ نفوذ می کند و فیلتر در محل مورد نظر در گردن یا باسن تعبیه می شود. از سونوگرافی برای هدایت کاتتر و جاگذاری فیلتر استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای لخته خون در پا وجود دارد؟

وقتی صحبت از درمان قطعی در مورد لخته خون میشود بایستی به ابعاد مختلفDVT توجه خاص شود.  در بیماران مبتلا به DVT اولین هدف درمان حذف لخته خون و بعد پیشگیری از ایجاد سندرم پس از لخته و ابتلای مجدد به لخته است. از سوی دیگر در فرایند لخته زدایی بایستی به خطراتی همچون خطر خونریزی، سکته و آمبولی ریوی دقت شود. برخی از انواع بیماری لخته خون  جنبه ارثی دارند و نیاز به مراقبت طولانی مدت و پیگیری دارند . رفع علت بروز لخته برای جلوگیری از بروز مجدد لخته خون می تواند مهم باشد. اما در هر حال باید دقت داشت درمان DVT نیاز مند صبر و حوصله و پیگیری منظم است.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

3+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آمیس پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سه مرتبه دچار دی وی تی پای راست شدم و شغل بنده کارمند اذاری و پشت میز و یااغلب مواقع ایستاده،آیا اگردرخواست بازنشستگی بدم ممکنه مشمول قراربگیرم،خانوم هستم و۴۲ساله
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   در این مورد نمی توانم نظر بدهم

    

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خرداد سال ۹۲ در ناحیه لگن و پشت ساق پای راست مبتلا به دی وی تی شدم و دو هفته در بیمارستان بستری و با تزریق هپارین و مصرف وارفارین تحت معالجه قرار گرفتم
  به مدت یکسال وارفارین مصرف کردم
  بعد به فوق تخصص عروق مراجعه کردم که ایشان دستور به ترک وارفارین دادند.
  جوراب واریس استفاده کردم و تا امروز ورم پا بیشتر شده است،آخرین سیتوآنژیو که دادم گفتند فقط ۲۰درصد خون عبور می کند.
  آبان امسال(۹۸) بازوی سمت راست دستم دی وی تی شد و الآن سه روز است که صبح و شب قرص زالربان ۱۵ استفاده می کنم.
  سوال؛آیا مصرف زالربان باعث حذف لخته های قدیمی پا که ۶ سال پیش تشکیل شده میشود؟
  اگر توصیه خاصی دارید،ممنون می شوم بفرمایید...
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   دارو طبق دستور پزشک مصرف شود وسه ماه پس از شروع زمان مصر داروی جدید حضوری مراجعه داشته باشید 

 • تصویر کاربر فرزام شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر
  من ۳۳ ساله آقا هستم

  سه هفته پیش بعلت dvt پای راست حدودا یک هفته در بیمارستان آتیه بخش ccu بستری بودم و عمل جهت کشیدن لخته ها و سپس انژیو انجام شد.

  دیروز هم دکتر معالج بودم که گفتن اوضاعم خوب هست و من هم خوشحال بودم تا اینکه ویدیوی سایت شما رو دیدم که یک کنگره بود در برج میلاد که سخنران فرمود کسانی که dvt میگیرن ۵۰ درصدشون بعد درمان زندگیشون فلج میشه و طلاق میگیرند و...

  الان من استرس گرفتم که باید چکار کنم
  چون دکتر ها به من گفتم که درمان شدم و بعد ۶ ماه هم قرص زالربان و قطع می‌کنند . البته گفتن تحت نظر هستم فعلا ..
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   به پزشک معالج  اعتماد کنید جای نگرانی نیست 

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من همسرم یک ماه پیش بر اثر عمل زانو پا dvtکرد و به مدت ۱هفته بیمارستان بستری شده و داروی زالرتو مصرف میکند هنوز بعد از ۳ هفته نفس تنگی دارد ایا این طبیعی است و دکتر ورزشهای پا با وزنه داده است و از این هفته شروع کردبه انجا مش ایا اشکالی ندارد؟ایا ممکن است نفس تنگیش ناشی از dvtمجدد باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   با پزشک معالج مشورت کنید تا از نظر احتمال بروز آمبولی ریه بررسی کنند 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من بعداز عمل هموروعید دچار dvt شدم لخته در ساق پا تشکیل شده بود 5روز در بیمارستان معالجه شدم هپارین و ریواراکسابین تجویز شد نزدیکه یکماه ریواراکسابین 15روزی دوبار میخوردم بعداز یکماه، زالربان 20 میلی برای تقریبا دو ماه تجویز کردن الانم اپیکسابین 5 روزی دوتا تجویز کردندولی امروز با خوردن دومین قرص ضربان قلبم کمی نامنظم شده، آیا این تغییر عادیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   كل درمان سه ماه بنظر من كافي است 

   البته با پزشك معالج خود مشورت كنيد

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب آقای دکتر اقدسی
  بعد از یک بیماری که منجر به عفونت پای چپم شد در بیمارستان بستری وبعد از درمان عفونت ورم پا همچنان بود که با سونوی داپلر متوجه وجود لخته در ورید شدم.
  اکنون تحت درمان با داروی زالربان هستم.
  ۱_آیا مصرف این دارو منجر به ازبین رفتن لخته میشود؟
  ۲_آیاامکان ایجاد لخته های جدید وجوددارد؟
  ۳_آیارانندگی برای این بیماری مضر است؟
  ۴_پیاده روی چطور؟
  البته الان مدت ۱۰ روز اسن که از اید داروبا دوز ۱۵و دوعدد ادر روز استفاده میکنم
  ممنون از محبت شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   بستري در بيمارستان و بيحركتي پا عامل مهمي در ايجاد لخته پا محسوب ميشود.
   در اين مورد خاص تا سه ماه بايد دارو طبق نظر پزشك معالح ادامه يابد و در اين مدت پياده روي توصيه ميشود ولي ورزش سنگين نكنيد.

   رانندگي طولاني مدت چند ساعته مناسب نيست .
   در صورت رعايت هاي لازم عود بيماري بعيد است.
   دارو ي زالربان در اصل مانع تشديد لخته و مانع آمبولي ميشود.
   داروهاي ذوب كننده لخته هم وجود دارد كه در شرايط خاص ممكن است تجويز شود ولي نه هميشه. چون خود آن داروها عوارض ديگري دارند.
   و سيستم خوني بدن تا حد زيادي لخته ها را ذوب خواهد كرد.

 • تصویر کاربر اسدي جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم حدود ٣ هفته پيش عمل ديسك كمر و كانال نخاعي داشتند. بعد از عمل دچار dvt شدند و حدود يك هفته اول در بيمارستان با وارفارين و تحت درمان قرار گرفتند و الان هم حدود يك هفته است كه با ريواركسابان در منزل تحت درمان هستن.
  آيا الان بعد از دو هفته انجام فيزيوتراپي روي پاي دچار لختگي مساله ساز است و بايد احتياط شود ؟
  ايا راه رفتن براي ايشان مناسب است يا نامناسب ؟ با توجه به اينكه ٣ هفته گذشته در بستر بوده و تحرك نداشته اند.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   راه رفتن و تحرك خوب است
   تا دو ماه فيزيو تراپي نشود

 • تصویر کاربر امیرجم شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من 38سالمه وحدود50روزپیش دچار دی وی تی درسرتاسررگ وریدی عمقی پای چپم شدم وحدود12روزدربیمارستان بستری شدم وباتزریق هپارین وقرص وارفارین مرخص شدموباخوردن روزی 2تاقرص وارفارین آ ان ارخونم 2بودبعد2روزآزمایش گرفتم اومدروی 2.3بعدیکهفته آی ان ارخونم روی 2.7باخوردن همان روزی 2تاقرص.میخاستم ببینم قرص وارفارین رونبایدکمترکنم؟قبلاورزش بدنسازی میرفتم میتونم الن ادامه بدم بدون اینکه به پاهام فشاری بیارم؟واینکه قرص زالربان بهتره یاوارفارین؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بدنسازي تا دوماه انجام نشود
   ورزشهاي سبك هوازي مانعي ندارد
   براي تنظيم دارو با پزشك خود هماهنگ شويد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند وقتیه رگ پاهام دستام کل بدنم میگیره یهو میشه یه راهنمایی کنین چکار کنم‌
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   به پزشک داخلی مراجعه کنید که ازمایش انجام شود 

    ازمايشاتي مانند
   ESR -vitamin D
   و....

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،آقای دکتر خانومم چند روزی هست در قسمت ران پای چپش احساس درد میکنه بصورت خطی که طبق گفته خودش این درد در حال افزایش بصورت خطی هست که روز اول درد در یک نقطه بوده، بعد دو روز سه سانتی متر و الان 7 سانتی متر شده،و خانومم باردار هم هست، می خواستم نظرتون رو بپرسم. ممنون میشم کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش)

   سونو گرافی داپلر وريدي انجام و ارسال شود. سونوگرافی در حالت ایستاده به منظور بررسی وضعیت رفلاکس وریدی و واریس در پای چپ انجام شود

    

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر