همه چیز درباره لکه های تیره مچ پا

لکه های تیره مچ پا بخصوص در مردان و تغییرات پوستی یکی از مواردی است که بیماران و همراهانشان درمورد آن سوال می کنند .

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا و درمان لکه های تیره مچ پا ناشی از واریس در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر این ما در این مقاله به بررسی برخی از روش های درمان واریس پا پرداخته ایم. به بیماران مبتلا به واریس و مشکلات وریدی در خیلی مواقع گفته می شود : اگر درد ساق پا نداری، درمان نیاز نیست.

به خاطر همین راهنمایی اشتباه از طرف اطرافیان، بسیاری از بیماران دکتر نمی روند  و فرصت طلایی درمان را از دست می دهند تا اینکه درد واریس و عوارض واریس نمودار می شود که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ورم در پا و مچ پاها
 • تغییر رنگ مایل به قهوه ای زنگاری در پوست نزدیک مچ پا یا همان لکه های تیره مچ پا
 • زمخت و ضخیم شدن پوست مچ پاها
 • زخم پای باز در قسمت داخلی یا خارجی مچ پا

مشکلات وریدی به دلیل بروز نقص در دریچه های یک طرفه دیواره داخلی وریدها بروز می کند . در وریدهای سطحی  ابتدا دیواره رگها تضعیف شده و قوام واستحکام خود را از دست می دهند . در وهله بعد عملکرد دریچه ها با مشکل مواجه شده و فشار در وریدهای پایین پا بالا می رود. این تغییر باعث نشت مایع از وریدها ، ورم در پا مچ و ساق پا می شود.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ برای درمان قطعی واریس روش های متداولی وجود دارد برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

لکه های قهوه ای روی پا نشانه چیست؟

تغییرات پوستی و لکه های پوستی در پی نشت مایع به بافتها و عدم توانایی سیستم وریدی در برگشت خون به سمت قلب بوجود می آید . اگر بخواهیم این تغییرات پوستی عمده را نام ببریم میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

✅ لکه های تیره هموسیدرینی در مچ پا

وقتی خونرسانی به درستی صورت نمی گیرد لکه های ریز قهوه ای رنگ در پوست ممکن است تشکیل شود. گلبولهای قرمز خون وقتی می میرند آهن موجود درآنها به شکل ترکیبی به نام هموسیدرین در می آید که به صورت لکه های ریز قهوه ای رنگ از روی پوست دیده می شود.

با پیشرفت مشکل و عدم رسیدگی به موقع به مرور کل ناحیه قوزک پا و قسمت پایینی ساق پا دچار تغییر رنگ پوست و تیرگی می شود. علت بروز تغییرات پوستی فقط واریس نیست لکه های هموسیدرینی ممکن است در  موارد دیگری هم بروز کنند.

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا چیست؟

 • جراحی ها
 •  تروما و آسیب جدی
 • خونریزی گسترده
 • بعد از انجام اسکلروتراپی یا لیزر سطحی رگهای عنکبوتی در موارد نادری این لکه ها ایجاد می شود. البته این لکه ها پایدار نبوده با استفاده از پماد و یا خود به خود طی چند ماه برطرف می شود.علل دیگر بروز تغییرات پوستی در واریس می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

✅ درماتیت استاز

در این حالت ، کشیدگی و براقی در پوست پا ملاحظه می شود ومعمولا بیمار از خارش پوستی شکایت دارد.

 

✅ لیپودرماتواسکلروزیس

لیپودرماتواسکلروزیس

اگر تغییر رنگ در کل پا دیده شود و پوست هم تغییر حالت پیدا کند به نحوی که زمخت و حالت چرمی به خود بگیرد به این حالت لیپودرماتواسکلروزیس گفته می شود.

 

✅ سلولیتیس

نوعی عفونت باکتریایی در پوست  که معمولا در پا دیده می شود و همراه با قرمزی و تورم در پوست است.

برای مشاوره رایگان و ارتباط مستقیم با دکتر مهرداد اقدسی  با شماره 22819276 تماس بگیرید

تعیین وقت

 

روش درمان لکه های تیره مچ پا چیست؟

 

وقتی لکه های قهوه ای روی ساق پا دیدید به شما توصیه می کنیم  زمان را ازدست ندهید و برای درمان اقدام کنید. متاسفانه تغییرات پوستی معمولادر مراحل پیشرفته  واریس بروز می کند.

در این مراحل احتمال پیشرفت واریس و بروز زخم یا لخته خون در پا بالا می رود و حتما بایستی برای درمان قبل از بروز ناتوانی و ازدست رفتن امکان درمان فکر کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان لکه های تیره مچ پا به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

برای کم رنگ یا محو کردن لکه های قهوه ای  معمولا یک پروسه چند مرحله ای انجام خواهد شد  تا لکه های تیره مچ پا تا حدودی برطرف شود.

 

 درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی یا لیزر

اول اینکه بسته به شرایط واریس پا ممکن است درمان رگهای واریسی پا  با روش رادیوفرکانسی یا لیزردرمانی واریس به شما توصیه شود. این اقدام درمانی از ایجاد زخم ، لخته شدن خون در پا و دیگر عوارض واریس پیشگیری می کند.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ آیا با روش های درمان قطعی واریس پا آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لیزر واریس

رادیوفرکانسی (RF)

اسکلرو تراپی

هر چقدر زودتر برای درمان اقدام بفرمایید قاعدتا احتمال برگشت رنگ پوست به حالت طبیعی بیشتر خواهد بود.

اگر پای شما دجار زخم واریس ، دچار درماتیت استاز و یا لیپودرماتواسکلروزیس شده اید احتمال اینکه  رنگ پوست کاملا به حالت طبیعی برگردد کمتر می شود ولی در هر حال درمان واریس جلوی پیشرفت و تیره تر شدن مچ پا را می گیرد

 

استفاده از کرم و لوسیون و پماد

کرم برای لکه های قهوه ای پوست

پس از درمان واریس برای بیماران با لکه های تیره مچ پا که به خاطر تجمع هموسیدرین بوجود امده معمولا از کرمهای حاوی اکسید ویتامین K استفاده می شود. نحوه اثر این کرمها با برداشت و حذف هموسیدرین از قسمت تجمع یافته است. اینکارباعث کم رنگ شدن این لکه ها می شود ولی کاملا برطرف نمی گردد.

 

لیزر سطحی پوست با روش IPL

این روش موثر به نسب هزینه بالایی دارد و ممکن است بین یک تا چهار جلسه برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش نیاز باشد. البته باید اشاره کنیم که معمولا لکه های تیره مچ پا صد درصد برطرف نمی شوند.در طیف گستردهای ازبیماران تغییر رنگ پوست همراه با زخم پیش می اید.

در صورت ابتلا به زخم واریس توصیه های ذیل را رعایت کنید:

 

 • استفاده از درمان فشاری مثل استفاده از جوراب واریس یا بانداژ مناسب
 • پانسمان مناسب
 • بالاگرفتن پاها برای مدت 30 دقیقه 3 تا4 بار در روز
 • استفاده از اسپرین و داروهای ضد انعقاد
 • درمان نارسایی وریدی با روشهایی مثل لیزر درمانی واریس یا درمان با روش رادیوفرکانسی

حتما بخوانید

آیا می دانید زخم واریس چیست؟ آیا می دانید برای درمان قطعی زخم واریس چه کارهایی باید انجام دهید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روب دکمه زیر کلیک کنید.

 زخم واریس

اگر لیپو درماتواسکلروزیس دارید از درمان فشاری مثل جوراب واریس برای بهبود نارسایی وریدی استفاده کنید.

درمانهای دیگر که می توانیددر این مورد بکار ببرید شامل:

 • بالا گرفتن پاها
 • پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی یکسره
 • داشتن ورزش مرتب در برنامه زندگی
 • استفاده از آسپرین
 • درمان واریس

این توصیه های ساده را بیماران بهتر است بکار گیرند. هر کدام از این توصیه ها به نحوی در کم رنگ شدن رنگ پوست و در نهایت رضایت بیشتر بیماران می تواند موثر واقع شود.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

1+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر معصونه جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من حدود دو ماه پیش عمل استئوتومی .پی پرانتزی.انجام دادم.مدتی که پام توی گچ بود،پشت ساق پام لخته شد.که با دارو برطرف شد.ولی الان جای لکه بزرگی پشت پام مونده.نه درد داره و نه مشکلی دارم.فقط لکش مونده .چطوری برطرف میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   بمرور کمتر می شود. بیشتر تحرک داشته باشید

    

 • تصویر کاربر ماهونیا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من با مراجعه به دکتر پوست متوجه شدم که بیماری شامبرگ دارم که متاسفانه رو به پیشرفت هست و بالاتر می‌رود حتی با پماد کورتون و ویتامین c هم بهبودی حاصل نشد چیکار باید انجام بدم ایا لیزر موثر هست؟ چون لکه ها خیلی بد شکل هستن میگن درمانی نداره آیا درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   با متخصص پوست مشورت کنید

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر اميدوارم حالتون خوب باشه
  من در اطراف مچ پام لكه هاي ريز قهوه اي رنگ و قرمز مثل جوش چركي خيلي زياد شده شغلم آرايشگر هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده به نحویکه دور مچ مشخص باشد اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید . 

 • تصویر کاربر بهارقالیجی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرمن واریسهای قطوری در پاهاش دارن و بشدت دردناک شده و امکان راه رفتن رو ازشون گرفته ، لطفا وقت ویزیت ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام / لطفا عکس از واریس پای پدر ارسال کنید .لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید 

   و برای گرفتن وقت ویزیت حضوری 02122819276-7 تماس بگیرید

 • تصویر کاربر مژده یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدودا ۶ ساله دقیقا فصل بهار و تابستون مچ پام به شدت ورم میکنه قرمز میشه پارسال سونوگرافی کامل وریدی انجام دادم اما هیچ مشکلی نبود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   اگر سونوگرافی کاملا نرمال است به متخصص روماتولوژی مراجعه بفرمایید .

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام چندین سال است که لکه های قهوه ای مانند عکس های پیوست در ساق پاهای من وجود دارد به چندین دکتر متخصص پوست و عمومی مراجعه کرده ام گفته ان چیز مهمی نیست و رنگدانه است
  ناخن های شست پاهایم کمی ضخیم است برخی گفتند عفونت قارچی است یک بار آزمایش گرفتم گفتن علاءم قارچ مشاهده نشد البته مشکل خاصی با ای لکه ها ندارم ولی چون به طور مدتب ورزش شنا می روم از لحاظ زیبایی برایم مهم است
  ۴۶ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   نمی توانم نظر تشخیصی دقیق بدهم می توانید سونوگرافی کالر داپلر وریدی از اندام تحتانی در حالت ایستاده انجام دهید و جمدد با عکس پپا ارسال کنید اگر مشکل به عروق پا مربوط باشد سونوگرافی مشخص می کند 

 • تصویر کاربر سیروس پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، عکسی که در ابتدای مطلب گذاشته اید دقیقآ پاهای من به همین شکل است، اما مدتی است، دقیقا بالای قوزک پاهام از داخل لکه قرمز رنگ بزرگی ظاهر شده که درد شدیدی نیز دارد، لطف راهنمایی بفرمایید، چه باید کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام- لطفا سونوگرافی کالر داپلر ورید ی از پاها برای بررسی رفلاکس و واریس اندام تحتانی در حالت ایستادهانجام دهید و جواب سونوگرافی را همراه با عکس پاها مجدد ارسال بفرمایید 

 • تصویر کاربر saeed سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دوسال هر دو پای من دور مچ تا ساق دچار لک یا خون مردگی شده شغلم جوری بود که ۱۳ ساعت ایستاده بودم همیشه،ایا درمان داره که این لک ها دیگه نباشه؟زالو درمانی جواب میده؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   ناشي از رسوب هموسيدرين است.
   تحرك و فعالیت بدنی داشته باشید در زمان ایستادن طولانی نرمشهی درجا مثل حرکت چرخشی مچ پا را حتما انجام دهید . 

   ورزشهای مناسب برای واریس 
   كنترل وزن در محدوده ایده ال برای شما مناسب است
   موقع كار روزانه جوراب زير زانوي فشار يك بپوشید 

   از پماد هيدروكينون روزانه دوبار تا يك ماه
   قرص ويتامين C روزانه يكبار تا يكماه
   تا حدي موثر است.

 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز من چند سالی هست در قسمت مچ پاهام دانه های قهوه ای رنگی ایجاد شده البته اول پای چب بود بعدش پای راست واین لکه ها در طول این مدت تا ساق پا هم پیشروی کرده به نظر شما علت چیست امکانش هست کبد چرب باش البته من از لحاظ وزنی حدود۸۵ کیلو هستم مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   این لکه ها ارتباطي به كبد ندارد . توصیه ای ذیل را اجرا کنید تا کمتر پیشرفت کند 
   1كنترل وزن
   2زورزش هوازي
   3رتحرك بيشتر
   4 جوراب فشار يك زير زانو موقع كار روزانه

 • تصویر کاربر ارزو دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پاهام زخم شده بود حالا خوب شده جای زخمها دوستم سیاه شده درمانی برای پوست هست ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   با متخصص پوست مشورت نمایید .

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر