همه چیز درباره لکه های تیره مچ پا

لکه های تیره مچ پا بخصوص در مردان و تغییرات پوستی یکی از مواردی است که بیماران و همراهانشان درمورد آن سوال می کنند . علت بروز این لکه ها و درمان لکه های تیره مچ پا ناشی از واریس در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

به بیماران مبتلا به واریس و مشکلات وریدی در خیلی مواقع گفته می شود : اگر درد نداری، درمان نیاز نیست

به خاطر همین راهنمایی اشتباه از طرف اطرافیان، بسیاری از بیماران دکتر نمی روند  و فرصت طلایی درمان را از دست می دهند تا اینکه درد واریس و عوارض واریس نمودار می شود که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ورم در پا و مچ پاها
 • تغییر رنگ مایل به قهوه ای زنگاری در پوست نزدیک مچ پا یا همان لکه های تیره مچ پا
 • زمخت و ضخیم شدن پوست مچ پاها
 • زخم پای باز در قسمت داخلی یا خارجی مچ پا

مشکلات وریدی به دلیل بروز نقص در دریچه های یک طرفه دیواره داخلی وریدها بروز می کند . در وریدهای سطحی  ابتدا دیواره رگها تضعیف شده و قوام واستحکام خود را از دست می دهند . در وهله بعد عملکرد دریچه ها با مشکل مواجه شده و فشار در وریدهای پایین پا بالا می رود. این تغییر باعث نشت مایع از وریدها ، ورم در پا مچ و ساق پا می شود.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ برای درمان قطعی واریس روش های متداولی وجود دارد برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

چگونه واریس باعث بروز تغییر رنگ پوست و لکه های تیره مچ پا می شود؟

تغییرات پوستی و لکه های پوستی در پی نشت مایع به بافتها و عدم توانایی سیستم وریدی در برگشت خون به سمت قلب بوجود می آید . اگر بخواهیم این تغییرات پوستی عمده را نام ببریم میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

✅ لکه های تیره هموسیدرینی در مچ پا

وقتی خونرسانی به درستی صورت نمی گیرد لکه های ریز قهوه ای رنگ در پوست ممکن است تشکیل شود. گلبولهای قرمز خون وقتی می میرند آهن موجود درآنها به شکل ترکیبی به نام هموسیدرین در می آید که به صورت لکه های ریز قهوه ای رنگ از روی پوست دیده می شود. با پیشرفت مشکل و عدم رسیدگی به موقع به مرور کل ناحیه قوزک پا و قسمت پایینی ساق پا دچار تغییر رنگ پوست و تیرگی می شود.

علت بروز تغییرات پوستی فقط واریس نیست لکه های هموسیدرینی ممکن است در  موارد دیگری هم بروز کنند.

برخی دیگر از علل بروز لکه های قهوه ای روی پوست پا

 • جراحی ها
 •  تروما و آسیب جدی
 • خونریزی گسترده
 • بعد از انجام اسکلروتراپی یا لیزر سطحی رگهای عنکبوتی در موارد نادری این لکه ها ایجاد می شود. البته این لکه ها پایدار نبوده با استفاده از پماد و یا خود به خود طی چند ماه برطرف می شود.

علل دیگر بروز تغییرات پوستی در واریس می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

✅ درماتیت استاز

در این حالت ، کشیدگی و براقی در پوست پا ملاحظه می شود ومعمولا بیمار از خارش پوستی شکایت دارد.

 

✅ لیپودرماتواسکلروزیس

لیپودرماتواسکلروزیس

اگر تغییر رنگ در کل پا دیده شود و پوست هم تغییر حالت پیدا کند به نحوی که زمخت و حالت چرمی به خود بگیرد به این حالت لیپودرماتواسکلروزیس گفته می شود.

 

✅ سلولیتیس

نوعی عفونت باکتریایی در پوست  که معمولا در پا دیده می شود و همراه با قرمزی و تورم در پوست است.

روش درمان لکه های تیره مچ پا چیست؟

وقتی لکه های قهوه ای روی پوست پا دیدید به شما توصیه می کنیم  زمان را ازدست ندهید و برای درمان اقدام کنید. متاسفانه تغییرات پوستی معمولادر مراحل پیشرفته  واریس بروز می کند. در این مراحل احتمال پیشرفت واریس و بروز زخم یا لخته خون در پا بالا می رود و حتما بایستی برای درمان قبل از بروز ناتوانی و ازدست رفتن امکان درمان فکر کنید.

برای کم رنگ یا محو کردن لکه های قهوه ای  معمولا یک پروسه چند مرحله ای انجام خواهد شد  تا لکه های تیره مچ پا تا حدودی برطرف شود.

 

 درمان واریس با روش رادیوفرکانسی یا لیزر

اول اینکه بسته به شرایط واریس پا ممکن است درمان واریس  با روش رادیوفرکانسی یا لیزردرمانی واریس به شما توصیه شود. این اقدام درمانی از ایجاد زخم ، لخته شدن خون در پا و دیگر عوارض واریس پیشگیری می کند.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ آیا با روش های درمان قطعی واریس پا آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لیزر واریس

رادیوفرکانسی (RF)

 

اسکلرو تراپی

هر چقدر زودتر برای درمان اقدام بفرمایید قاعدتا احتمال برگشت رنگ پوست به حالت طبیعی بیشتر خواهد بود.

اگر پای شما در نتیجه واریس زخم شده و دچار درماتیت استاز و یا لیپودرماتواسکلروزیس شده اید احتمال اینکه  رنگ پوست کاملا به حالت طبیعی برگردد کمتر می شود ولی در هر حال درمان واریس جلوی پیشرفت و تیره تر شدن مچ پا را می گیرد

 

استفاده از کرم و لوسیون و پماد

کرم برای لکه های قهوه ای پوست

پس از درمان واریس برای بیماران با لکه های تیره مچ پا که به خاطر تجمع هموسیدرین بوجود امده معمولا از کرمهای حاوی اکسید ویتامین K استفاده می شود. نحوه اثر این کرمها با برداشت و حذف هموسیدرین از قسمت تجمع یافته است. اینکارباعث کم رنگ شدن این لکه ها می شود ولی کاملا برطرف نمی گردد.

 

لیزر سطحی پوست با روش IPL

این روش موثر به نسب هزینه بالایی دارد و ممکن است بین یک تا چهار جلسه برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش نیاز باشد. البته باید اشاره کنیم که معمولا لکه های تیره مچ پا صد درصد برطرف نمی شوند.

در طیف گستردهای ازبیماران تغییر رنگ پوست همراه با زخم پیش می اید

در صورت ابتلا به زخم واریس توصیه های ذیل را رعایت کنید:

 • استفاده از درمان فشاری مثل استفاده از جوراب یا بانداژ مناسب
 • پانسمان مناسب
 • بالاگرفتن پاها برای مدت 30 دقیقه 3 تا4 بار در روز
 • استفاده از اسپرین و داروهای ضد انعقاد
 • درمان نارسایی وریدی با روشهایی مثل لیزر درمانی واریس یا درمان با روش رادیوفرکانسی

حتما بخوانید

آیا می دانید زخم واریس چیست؟ آیا می دانید برای درمان قطعی زخم واریس چه کارهایی باید انجام دهید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روب دکمه زیر کلیک کنید.

علائم زخم واریس

اگر لیپو درماتواسکلروزیس دارید از درمان فشاری مثل جوراب واریس برای بهبود نارسایی وریدی استفاده کنید.

درمانهای دیگر که می توانیددر این مورد بکار ببرید شامل:

 • بالا گرفتن پاها
 • پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی یکسره
 • داشتن ورزش مرتب در برنامه زندگی
 • استفاده از آسپرین
 • درمان واریس

این توصیه های ساده را بیماران بهتر است بکار گیرند. هر کدام از این توصیه ها به نحوی در کم رنگ شدن رنگ پوست و در نهایت رضایت بیشتر بیماران می تواند موثر واقع شود.

کلینیک درمان واریس پا

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضاجهان یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مدتی است که ساق ومچ پای راست من مبتلا به لکه ای بزرگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه همراه با تورم ودرد شده است که به پزشک پوست مراجعه کرده ام و درمان نشده(بدتر شده)درضمن من سال ۹۲تصادف کردم که درهمین ناحیه مبتلا به پارگی شدید مچ پا شدم که توسط جراح با استفاده از پین ترمیم شدوبعد از یکسال جراح مربوطه اعلام کردند کاملاً بهبود یافته ولی مشکل راه رفتن را از آن زمان تابه حال دارم،درضمن شغل من کارگر پمپ بنزین هست که تمام ساعت کاری ایستاده هستم(بیش از دوازده ساعت در روز)باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   احتمالا در طی تصادف دچار آسیب به عروق پا شدید ، لطفا برای بررسی حضوری تشریف بیاورید تا با معاینخ پاسخ دقیق داده شود.

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  یه چند سالی هست جفت پام مثل دیابتی ها شده لکه های سیاه و قهوه ای، قسمت آشیل پا بصورت ضخم و ورم کرده هر جا و هر درمانی که بگید رفتم ولی نتیجه ایی نداشته، حتی آنژیو رفتم برای بسته بودن رگ پام که بسته نبوده، تست دیابتم دادم و دیابتم ندارم، زالو و هر چیز دیگ ایی فکر کنید انجام دادم و روز به روز بدتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش)

   برای اعلام نظر نیاز به ویزیت و معاینه حضوری است  لطفا در  زمان مراجعه مدارک مربوط به آنژیو و بقیه اقدامات تشخیصی که انجام شده همراه شما باشد . از شماره 02122819276-7 برای مطب  و یا 02166465355-9  برای بیمارستان مدائن وقت بگیرید.

    

 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرم مدتیه پشت پا و مچ پاشون لکه های قهوه ای تیره افتاده متخصص داخلی گفتن بعلت نوروپاتی دیابتی هستش این لکه همینطور منتشر نیشه به بالاتر.خواستم بدونم دارویی هست واسه ازبین بردن لکه ها؟؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش)

   برای مادر بهتر است رژیم غذایی کنترل شده داشته باشند و کنترل وزن می تواند به کنترل دیابت و قند خون و نهایتا پیشگیری از عوارض بیماری بیانجامد. 
   تحرك بيشتر و فعالیت بدنی مثل داشتن پیاده روی روزانه ولو به مقدار کم ولی هر روز برای مثال 3 بار در روز هر بار 15 دقیقه برای ایشان خیلی خوب است. 
   نگران این لکه ها هم نباشيد

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  جناب دکتر عزیز لکه های قهو ه ای روی پا تا زیر زانو من زیاد هستش چندسالی هست که این لکه ها وجود دارد و از همان موقع تا الان بیماری نقرص نیز دارم که برخی مواقع درد های شدید مفصلی بخصوص در قسمت زانو دارم و تورم شصت و مچ پا ودرد در این قسمت ها نیز در هنگام بروز و تشدید بیماری وجود دارد. لازم به ذکر است کار من به نحوی هست که ایستادن و نشستن طولانی در آن زیاد است.رگ های پای من متورم نیز هستند و میزان لکه ها بعضی مواقع کمتر و بعضی مواقع بیشتر می شود.خواستم علت اصلی آن را بدانم آیا نقرص است یا واریس.! روش های درمانش چیست؟آیا شما در ایام عید کلینیک تشریف دارید یا خیر!تصویر از پا در قالب عکس ارسال شد پیشاپیش از پاسخگوئی و مشاوره ارزشمند شما سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام بنظر ميرسد اين لكهايقهوهاي ناشي از رسوب هموسيدرين باشد كه در بعضي افراد كه زمينه ارثي داشته و طولاني مدت سر پا ميمانند بعلت ضعيف بودن جدار عروق ايجاد ميشود.
   توصيه ميشود كنترل وزن ، 
   تحرك بيشتر داشته باشید 
   جوراب زير زانو كلاس ٢ سر كار روزانه بپوشید 

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر چرا دیواره رگ ها خاصیت خودشون رو از دست میدن چطور میتونم این روند رو متوقف کنم ؟ ایا بروز چنین لک هایی برا سن 36 سالگی زود نیست؟ ایا با مصرف ویتامین CوE میشود مشکل را بر طرف کرد؟ تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

    علت دقیق شل شدن دیواره رگها و از دست رفتن خاصیت دریچه ها مشخص نیست
   عواملی مثل وراثت ، وزن ، یکجا ایستادن و نشستن طولانی و عوامل هورمونی موثرند
   برای سنین مختلف این مسیله بروز می کند
   مصرف ویتامین ب۱و ویتامین c می تواند خوب باشد

 • تصویر کاربر فرامرزفرشیدپور شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند سال قبل تصادف کردم وپام عمل جراحی شد وپلاتین گذاشتم چند ماهه لکه های قهوه ای رنگی روی ساق پام ایجاد شده مثل پاره شدن مویرگ ولی درد نداره خارش نداره دلیلش چیه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   نیاز به مراجعه حضوری و معاینه برای اعلام نظر است

 • تصویر کاربر بانو شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای واریس و لکه های قهوه ای ایجاد شده باید به چه متخصصی مراجعه کنیم ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   لطفا عکس از پاها ارسال کنید و طبق مورد راهنمایی شوید معمولا متخصصین عروق و قلب و عروق در زمینه واریس درمان می کنند. 

 • تصویر کاربر Fatemeh چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  من همسرم واريس پا داره ..
  فقط خواستم بدونم كه واريس پا ربط داره به باردار شدن يا نه ؟
  يا اينكه كسى كه واريس پا داره احتمال داره كه واريس بيضه هم بگيره يا اينكه ربطى ندارن به هم

  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

  2. تصویر کاربر Fatemeh دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   ممنون از جواب دادن اما ببخشيد جواب رو هر كارى ميكنم ، باز نميشه🙁
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   شماره تلگرام یا واتس اپ  کلینیک 09019746344 هست پیام بگذارید  و یاد اوری کنید سوالتان چه بود جواب راانجا برایتان بفرستیم

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ليلا جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا ايجاد كله ها ي قهوه اي رو مچ و ساق پا مربوط به مشكل ريه ميشود؟؟
  همسر من لكن هاي سفيد در ريه اش پيدا شده و هيچ علائمي كه مربوط به بيمارستان ريوي باشد ندارد،اين موضوع را خيلي اتفاقي متوجه سد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   برخی مشکلات ریوی که باعث بالارفتن فشار ریه شوند باعث رنگ تیره  قهوه ای در  مچ می شوند. ولی این مورد به این سادگی و با این حد اطلاعات قابل تشخیص نیست

 • تصویر کاربر مهتاب دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من در روی پاها و ران پا واریس دارم و لکه های قهوه ای رنگ بصورتی که رنگ پوستم داره تیره میشه از زیر زانو تا مچ پا و روی دستها از زیر آرنج تا ساعد افتاده, لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   برای بررسی علت این مسئله نیاز به مراجعه حضوری هست 

    

درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر