همه چیز درباره لکه های تیره مچ پا

لکه های تیره مچ پا بخصوص در مردان و تغییر رنگ پوست پا یکی از مواردی است که بیماران و همراهانشان درمورد آن سوالات بسیاری می پرسند. ما در این مقاله به بررسی علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی ساق پا و لکه های تیره مچ پا به طور مفصل صحبت می کنیم.

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا چیست؟

 تغییر رنگ پوست پا و به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا ،  لکه قرمز روی ساق پا و خالهای قهوه ای روی پا  در اثر موارد زیر به وجود می اید.

به تعویق انداختن درمان واریس

به تعویق انداختن درمان واریس پا  یکی از علل ایجاد لکه هایتیره مچ پا خواهد بود. به بیماران مبتلا به واریس و مشکلات وریدی در خیلی مواقع گفته می شود : اگر درد ساق پا ندارید، درمان نیاز نیست. به خاطر همین راهنمایی اشتباه از طرف اطرافیان، بسیاری از بیماران دکتر نمی روند  و فرصت طلایی درمان را از دست می دهند.

عوارض واریس پا

تا اینکه درد واریس و عوارض واریس پا نمودار می شود که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ورم در پا و مچ پاها
 • تغییر رنگ مایل به قهوه ای زنگاری در پوست نزدیک مچ پا یا همان لکه های تیره مچ پا
 • زمخت و ضخیم شدن پوست مچ پاها
 • زخم پای باز در قسمت داخلی یا خارجی مچ پا

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ برای درمان قطعی واریس روش های متداولی وجود دارد برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

مشکلات وریدی به دلیل بروز نقص در دریچه های یک طرفه دیواره داخلی وریدها بروز می کند . در وریدهای سطحی  ابتدا دیواره رگها تضعیف شده و قوام واستحکام خود را از دست می دهند . در وهله بعد عملکرد دریچه ها با مشکل مواجه شده و فشار در وریدهای پایین پا بالا می رود. این تغییر باعث نشت مایع از وریدها ، ورم در پا مچ و ساق پا می شود.

لکه های قهوه ای روی پا نشانه چیست؟

تغییرات پوستی و لکه های پوستی روی ساق پا در پی نشت مایع به بافتها و عدم توانایی سیستم وریدی در برگشت خون به سمت قلب بوجود می آید . اگر بخواهیم این تغییرات پوستی عمده را نام ببریم میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 لکه های تیره هموسیدرینی در مچ پا

وقتی خونرسانی به درستی صورت نمی گیرد لکه های ریز قهوه ای رنگ در پوست ممکن است تشکیل شود. گلبولهای قرمز خون وقتی می میرند آهن موجود درآنها به شکل ترکیبی به نام هموسیدرین در می آید که به صورت لکه های ریز قهوه ای رنگ از روی پوست دیده می شود.

علل بروز لکه های هموسیدرینی

با پیشرفت مشکل و عدم رسیدگی به موقع به مرور کل ناحیه قوزک پا و قسمت پایینی ساق پا دچار تغییر رنگ پوست و تیرگی می شود. علت بروز تغییرات پوستی فقط واریس نیست لکه های هموسیدرینی ممکن است در  موارد دیگری هم بروز کنند.

 • جراحی ها
 •  تروما و آسیب جدی
 • خونریزی گسترده
 • بعد از انجام اسکلروتراپی یا لیزر سطحی رگهای عنکبوتی در موارد نادری این لکه ها ایجاد می شود. البته این لکه ها پایدار نبوده با استفاده از پماد و یا خود به خود طی چند ماه برطرف می شود.علل دیگر بروز تغییرات پوستی در واریس می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

درماتیت استاز

در این حالت ، کشیدگی و براقی در پوست پا ملاحظه می شود ومعمولا بیمار از خارش پوستی شکایت دارد.

 لیپودرماتواسکلروزیس

لیپودرماتواسکلروزیس

اگر تغییر رنگ در کل پا دیده شود و پوست هم تغییر حالت پیدا کند به نحوی که زمخت و حالت چرمی به خود بگیرد به این حالت لیپودرماتواسکلروزیس گفته می شود.

درمان لیپودرماتواسکلروزیس

اگر لیپو درماتواسکلروزیس دارید از درمان فشاری مثل جوراب واریس برای بهبود نارسایی وریدی استفاده کنید.

درمانهای دیگر که می توانیددر این مورد بکار ببرید شامل:

 • بالا گرفتن پاها
 • پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی یکسره
 • داشتن ورزش مرتب در برنامه زندگی
 • استفاده از آسپرین
 • درمان واریس

سلولیتیس

نوعی عفونت باکتریایی در پوست  که معمولا در پا دیده می شود و همراه با قرمزی و تورم در پوست است.

روش های از بین بردن لکه های قهوه ای روی پا

وقتی لکه های قهوه ای روی ساق پا دیدید به شما توصیه می کنیم  زمان را ازدست ندهید و برای درمان اقدام کنید. متاسفانه تغییرات پوستی معمولادر مراحل پیشرفته  واریس بروز می کند.

در این مراحل احتمال پیشرفت واریس و بروز زخم یا لخته خون در پا بالا می رود و حتما بایستی برای درمان قبل از بروز ناتوانی و ازدست رفتن امکان درمان فکر کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان لکه های تیره مچ پا به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

برای کم رنگ یا محو کردن لکه های قهوه ای  معمولا یک پروسه چند مرحله ای انجام خواهد شد  تا لکه های تیره مچ پا تا حدودی برطرف شود.

درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی یا لیزر

اول اینکه بسته به شرایط واریس پا ممکن است درمان رگهای واریسی پا  با روش رادیوفرکانسی یا لیزردرمانی واریس به شما توصیه شود. این اقدام درمانی از ایجاد زخم ، لخته شدن خون در پا و دیگر عوارض واریس پیشگیری می کند.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ آیا با روش های درمان قطعی واریس پا آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لیزر واریس

رادیوفرکانسی (RF)

اسکلرو تراپی

هر چقدر زودتر برای درمان اقدام بفرمایید قاعدتا احتمال برگشت رنگ پوست به حالت طبیعی بیشتر خواهد بود. اگر پای شما دجار زخم واریس ، دچار درماتیت استاز و یا لیپودرماتواسکلروزیس شده اید احتمال اینکه  رنگ پوست کاملا به حالت طبیعی برگردد کمتر می شود ولی در هر حال درمان واریس جلوی پیشرفت و تیره تر شدن مچ پا را می گیرد.

استفاده از کرم و لوسیون و پماد

پس از درمان واریس برای بیماران با لکه های تیره مچ پا که به خاطر تجمع هموسیدرین بوجود امده معمولا از کرمهای حاوی اکسید ویتامین K استفاده می شود. نحوه اثر این کرمها با برداشت و حذف هموسیدرین از قسمت تجمع یافته است. اینکارباعث کم رنگ شدن این لکه ها می شود ولی کاملا برطرف نمی گردد.

کرم برای لکه های قهوه ای پوست

لیزر سطحی پوست با روش IPL

این روش موثر به نسب هزینه بالایی دارد و ممکن است بین یک تا چهار جلسه برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش نیاز باشد. البته باید اشاره کنیم که معمولا لکه های تیره مچ پا صد درصد برطرف نمی شوند.در طیف گسترده ای ازبیماران تغییر رنگ پوست همراه با زخم پیش می اید.

در صورت ابتلا به زخم واریس توصیه های ذیل را رعایت کنید:

 • استفاده از درمان فشاری مثل استفاده از جوراب واریس یا بانداژ مناسب
 • پانسمان مناسب
 • بالاگرفتن پاها برای مدت 30 دقیقه 3 تا4 بار در روز
 • استفاده از اسپرین و داروهای ضد انعقاد
 • درمان نارسایی وریدی با روشهایی مثل لیزر درمانی واریس یا درمان با روش رادیوفرکانسی

حتما بخوانید

آیا می دانید زخم واریس چیست؟ آیا می دانید برای درمان قطعی زخم واریس چه کارهایی باید انجام دهید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روب دکمه زیر کلیک کنید.

 زخم واریس

این توصیه های ساده را بیماران بهتر است بکار گیرند. هر کدام از این توصیه ها به نحوی در کم رنگ شدن رنگ پوست و در نهایت رضایت بیشتر بیماران می تواند موثر واقع شود.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

6+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسنی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید بنده ۴۰ سال سن دارم و حدودا ۴ الی ۵ ماه هست که روی پاهایم از انگشتان پا تا مچ (غوزک) پاهایم لکه های قهوه ای رنگ ایجاد شده دلیلش چیست؟در ضمن دیابت هم دارم که امروز صبح اندازه گیری کردم ۱۷۰ بود
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   لکه های قهوه ای معمولا به واریس مربوط نیست شاید مربوط به دیابت هم باشد اول با پزشک معالج خود یا متخصص پوست مراجعه کنید در صورتی که تشخیص ایشان مشکل عروقی بود،لطفا حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب معروض میدارم روی پاهای بنده لکه های قهوه ای روشن مشاهده میشود
  ضمنا دیابت نوع دارم و قند خون ناشتا حدودا ۱۸۰ و دوساعته حدود ۳۰۰ است
  کبد چرب نوع ۲ دارم
  علت لکه از چیست و درمان دارد؟
  خطرناک است ؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است و ن خود را كاهش دهید 
   تحرك خود را بیشتر کنید  و ورزش های هوازي انجام دهید و  
   روزانه چند بار و هربار ١٥ دقيقه پاها را بالاتر از سطح بدن نگه داريد( مثلا زیر پای خود دو بالش گذاشته )و از مچ خم و راست کنید 
   نمک را از برنامه غذایی خود حذف کنید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  عذر میخوام من مدتی هست روی پنجه پا و مچ پاهام لکه های ریز قهوه ای ایجاد شده که در حال افزایش است ، میتونید راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید
   و بعد در صورتیکه مشکل  پوستی نبود مراجعه حضوری داشته باشید

 • تصویر کاربر فهیمه پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تصاویر را دیدید؟ بفرمائید چکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام فقط یک تصویر مچ را دریافت کردیم لطفا تصاویر را اگر نتوانستید اینجا اپلود کنید به واتس اپ ارسال شود ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴

 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روش درمان و از بین بردن لکه های ایجاد شده روی پوست ساق پا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   حفظ وزن متعادل، خوردن میوه  و سبزی در برنامه غذایی روزانه ، داشتن تحرک  کافی به شماا توصیه می شود تا از زیاد شدن این لک ها تا جای ممکن پیشگیری شود 

 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. مدتی هست روی انگشتان پا تا زیر زانو سیاه رنگ شده و جدیدا ورم کرده و لکه ها خیلی پر رنگ شده اند. درد در پاشنه پا دارم به شدت و پوست پا زخیم شده علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   برای اعلام نظر تشخیصی در مورد نیاز به مراجعه حضوری است 

 • تصویر کاربر پرویز شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند ساله که لکه های قهوه ای ریز ریز لای انگشتا و روی انگشتا و بغل و ساق پام نمایان است لذا هر روز این لکه ها بیشتر میشه حتی شاید بگم یه جورایی بدنم کسل و بی حال میشه پیش دکتر کبد و پوست هم رفتم درمانی حاصل نشد واقعا مشکل و مریضی من چیه خسته شدم ازش
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   با توجه به مراجعه به متخصصین پوست و کبد، خوب است یکبار سونوگرافی داپلر انجام دهید که اگر مشکل وریدی باشد مشخص شود در برخی افراد وزن بالا و چاقی- مصرف سیگار و دخانیات هم ممکن است باعث بروز لک های توصیف شده باشد

   در ضمن تحرک داشته باشید راه بروید - و ورزش روزانه انجام دهید 

   اگر وزن بالا دارید وزن کم کنید 

   پوشيدن جوراب كلاس يك زير زانو به شما کمک می کند
   مصرف ميوه و سبزي تازه و مايعات بيشتر برای عدم پیشرفت این لک ها مفیدا ست

 • تصویر کاربر هادی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده مقاله شما را درباره لکه های قهوه ای در مچ پا مطالعه نمودم ، همسرم چند سالی است که لکه های تیره رنگ بر روی پاهایش نمایان شده اند ابتدا از روی مچ پا شروع شدند و اکنون تا وسط ساق پاها آمده است هرکاری کرد برطرف نشد خارش و سوزش هم ندارند. ضمناً واریس هم نداشته و ندارد ولی کارش طوری است که بیشتر وقت بر روی صندلی نشسته است تقاضا دارم در این خصوص مرا راهنمایی نمائید چون ایشان از این لکه ها رنج میبرد. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   نارسایی وریدی یکی از دلایل بروز لک پوستی در پاهاست. کم کردن وزن در صورت داشتن وزن اضافه و چاقی برای پیشگیری از تشدید این مسئله توصیه میشود. به ازای هر ساعت فعالیت نشستنی 5 دقیقه میز کار ترک شود و راه بروند یا نرمش کنند . ورزشهای تقویت ساق پا برای ایشان مناسب است . در ضمن جوراب زیر زانوی کلاس یک  در زمان فعالیت دئم نشستنی بپوشند.

 • تصویر کاربر رقیه جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتی است که در یه پام رگهای واریسی و لخته خونی در مچ پام پیدا شده،چی کنم با جوراب واریس و ورزش ها حل و به چه دکتری باید مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام برای راهنمایی دقیق و تعیین روش درمان 

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

   در ضمن ورزش می تواند به کم شدنروند پیشرفت کمک کند اما مشکل را حل نمی کند . جوراب واریس همم به کاهش حس خستگی و سنگینی پا کمک می کند 

    

 • تصویر کاربر ساحل چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.لکه های روی پا به چه خاطری بوجود میاد.و راه درمان ان راذکر فرمایید.باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   برای اظهار نظر دقیقتر عکس از پا بفرستید 

   تغذیه سالم ، کنترل وزن و رساندن وزن به محدوده ایده ال و ورزش هوازی می تواند خوب باشد 

   بعلاوه جوراب زیر زلنو کلاس یک در موقع کار روزان ه استفاده کنید 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر