همه چیز درباره لکه های تیره مچ پا

لکه های تیره مچ پا بخصوص در مردان و تغییر رنگ پوست پا یکی از مواردی است که بیماران و همراهانشان درمورد آن سوالات بسیاری می پرسند. ما در این مقاله به بررسی علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی ساق پا و لکه های تیره مچ پا به طور مفصل صحبت می کنیم.

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا چیست؟

 تغییر رنگ پوست پا و به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا ،  لکه قرمز روی ساق پا و خالهای قهوه ای روی پا  در اثر موارد زیر به وجود می اید.

به تعویق انداختن درمان واریس

به تعویق انداختن درمان واریس پا  یکی از علل ایجاد لکه هایتیره مچ پا خواهد بود. به بیماران مبتلا به واریس و مشکلات وریدی در خیلی مواقع گفته می شود : اگر درد ساق پا ندارید، درمان نیاز نیست. به خاطر همین راهنمایی اشتباه از طرف اطرافیان، بسیاری از بیماران دکتر نمی روند  و فرصت طلایی درمان را از دست می دهند.

عوارض واریس پا

تا اینکه درد واریس و عوارض واریس پا نمودار می شود که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ورم در پا و مچ پاها
 • تغییر رنگ مایل به قهوه ای زنگاری در پوست نزدیک مچ پا یا همان لکه های تیره مچ پا
 • زمخت و ضخیم شدن پوست مچ پاها
 • زخم پای باز در قسمت داخلی یا خارجی مچ پا

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ برای درمان قطعی واریس روش های متداولی وجود دارد برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

مشکلات وریدی به دلیل بروز نقص در دریچه های یک طرفه دیواره داخلی وریدها بروز می کند . در وریدهای سطحی  ابتدا دیواره رگها تضعیف شده و قوام واستحکام خود را از دست می دهند . در وهله بعد عملکرد دریچه ها با مشکل مواجه شده و فشار در وریدهای پایین پا بالا می رود. این تغییر باعث نشت مایع از وریدها ، ورم در پا مچ و ساق پا می شود.

لکه های قهوه ای روی پا نشانه چیست؟

تغییرات پوستی و لکه های پوستی روی ساق پا در پی نشت مایع به بافتها و عدم توانایی سیستم وریدی در برگشت خون به سمت قلب بوجود می آید . اگر بخواهیم این تغییرات پوستی عمده را نام ببریم میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 لکه های تیره هموسیدرینی در مچ پا

وقتی خونرسانی به درستی صورت نمی گیرد لکه های ریز قهوه ای رنگ در پوست ممکن است تشکیل شود. گلبولهای قرمز خون وقتی می میرند آهن موجود درآنها به شکل ترکیبی به نام هموسیدرین در می آید که به صورت لکه های ریز قهوه ای رنگ از روی پوست دیده می شود.

علل بروز لکه های هموسیدرینی

با پیشرفت مشکل و عدم رسیدگی به موقع به مرور کل ناحیه قوزک پا و قسمت پایینی ساق پا دچار تغییر رنگ پوست و تیرگی می شود. علت بروز تغییرات پوستی فقط واریس نیست لکه های هموسیدرینی ممکن است در  موارد دیگری هم بروز کنند.

 • جراحی ها
 •  تروما و آسیب جدی
 • خونریزی گسترده
 • بعد از انجام اسکلروتراپی یا لیزر سطحی رگهای عنکبوتی در موارد نادری این لکه ها ایجاد می شود. البته این لکه ها پایدار نبوده با استفاده از پماد و یا خود به خود طی چند ماه برطرف می شود.علل دیگر بروز تغییرات پوستی در واریس می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

درماتیت استاز

در این حالت ، کشیدگی و براقی در پوست پا ملاحظه می شود ومعمولا بیمار از خارش پوستی شکایت دارد.

 لیپودرماتواسکلروزیس

لیپودرماتواسکلروزیس

اگر تغییر رنگ در کل پا دیده شود و پوست هم تغییر حالت پیدا کند به نحوی که زمخت و حالت چرمی به خود بگیرد به این حالت لیپودرماتواسکلروزیس گفته می شود.

درمان لیپودرماتواسکلروزیس

اگر لیپو درماتواسکلروزیس دارید از درمان فشاری مثل جوراب واریس برای بهبود نارسایی وریدی استفاده کنید.

درمانهای دیگر که می توانیددر این مورد بکار ببرید شامل:

 • بالا گرفتن پاها
 • پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی یکسره
 • داشتن ورزش مرتب در برنامه زندگی
 • استفاده از آسپرین
 • درمان واریس

سلولیتیس

نوعی عفونت باکتریایی در پوست  که معمولا در پا دیده می شود و همراه با قرمزی و تورم در پوست است.

روش های از بین بردن لکه های قهوه ای روی پا

وقتی لکه های قهوه ای روی ساق پا دیدید به شما توصیه می کنیم  زمان را ازدست ندهید و برای درمان اقدام کنید. متاسفانه تغییرات پوستی معمولادر مراحل پیشرفته  واریس بروز می کند.

در این مراحل احتمال پیشرفت واریس و بروز زخم یا لخته خون در پا بالا می رود و حتما بایستی برای درمان قبل از بروز ناتوانی و ازدست رفتن امکان درمان فکر کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان لکه های تیره مچ پا به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

برای کم رنگ یا محو کردن لکه های قهوه ای  معمولا یک پروسه چند مرحله ای انجام خواهد شد  تا لکه های تیره مچ پا تا حدودی برطرف شود.

درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی یا لیزر

اول اینکه بسته به شرایط واریس پا ممکن است درمان رگهای واریسی پا  با روش رادیوفرکانسی یا لیزردرمانی واریس به شما توصیه شود. این اقدام درمانی از ایجاد زخم ، لخته شدن خون در پا و دیگر عوارض واریس پیشگیری می کند.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ آیا با روش های درمان قطعی واریس پا آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لیزر واریس

رادیوفرکانسی (RF)

اسکلرو تراپی

هر چقدر زودتر برای درمان اقدام بفرمایید قاعدتا احتمال برگشت رنگ پوست به حالت طبیعی بیشتر خواهد بود. اگر پای شما دجار زخم واریس ، دچار درماتیت استاز و یا لیپودرماتواسکلروزیس شده اید احتمال اینکه  رنگ پوست کاملا به حالت طبیعی برگردد کمتر می شود ولی در هر حال درمان واریس جلوی پیشرفت و تیره تر شدن مچ پا را می گیرد.

استفاده از کرم و لوسیون و پماد

پس از درمان واریس برای بیماران با لکه های تیره مچ پا که به خاطر تجمع هموسیدرین بوجود امده معمولا از کرمهای حاوی اکسید ویتامین K استفاده می شود. نحوه اثر این کرمها با برداشت و حذف هموسیدرین از قسمت تجمع یافته است. اینکارباعث کم رنگ شدن این لکه ها می شود ولی کاملا برطرف نمی گردد.

کرم برای لکه های قهوه ای پوست

لیزر سطحی پوست با روش IPL

این روش موثر به نسب هزینه بالایی دارد و ممکن است بین یک تا چهار جلسه برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش نیاز باشد. البته باید اشاره کنیم که معمولا لکه های تیره مچ پا صد درصد برطرف نمی شوند.در طیف گسترده ای ازبیماران تغییر رنگ پوست همراه با زخم پیش می اید.

در صورت ابتلا به زخم واریس توصیه های ذیل را رعایت کنید:

 • استفاده از درمان فشاری مثل استفاده از جوراب واریس یا بانداژ مناسب
 • پانسمان مناسب
 • بالاگرفتن پاها برای مدت 30 دقیقه 3 تا4 بار در روز
 • استفاده از اسپرین و داروهای ضد انعقاد
 • درمان نارسایی وریدی با روشهایی مثل لیزر درمانی واریس یا درمان با روش رادیوفرکانسی

حتما بخوانید

آیا می دانید زخم واریس چیست؟ آیا می دانید برای درمان قطعی زخم واریس چه کارهایی باید انجام دهید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روب دکمه زیر کلیک کنید.

 زخم واریس

این توصیه های ساده را بیماران بهتر است بکار گیرند. هر کدام از این توصیه ها به نحوی در کم رنگ شدن رنگ پوست و در نهایت رضایت بیشتر بیماران می تواند موثر واقع شود.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

6+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 30 سالمه لکه های قهوه ای ریز دراطراف قوزک پا دارم ممنون میشم علت رو بفرمایید(غلظت خون دارم و پاهام خواب میره)
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   تحرك هوازي
   كنترل وزن
   تغذيه سالم
   جوراب زير زانوي كلاس يك در موقع كار روزانه

 • تصویر کاربر بوربور جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  لکه های ریز قرمز و قهوه ای روی مچ و پایین پا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است اول با متخصص پوست مشورت کنید

 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ارادت و خسته نباشید خدمت شما بنده 43 سالمه و وزنم 92 کیلو هست و هیچ بیماری خاصی به جز بالا بودن آنزیم کبدی یا همون کبد چرب نداشتم تا اینکه دو سال پیش این لکهای قهوه ای رو پاهای من ایجاد شد ولی الان با سرعت کم در حال پیشروی هستش به طوری که بعد از دوسال مطابق عکسهای ارسالی شده به متخصص پوست هم مراجعه کردم که ایشون گفتند مربوط به واریس پا میشه البته چون کبدم چربه و گرید B هست نگران بودم که از کبدم باشه . خواهش میکنم درخصوص ایجاد این لک های قهوه ای که روی پاهای بنده به وجود اومده و راه درمان کامل اون و برگشت رنگ پوست پاهام به حالت طبیعی به بنده مشاوره بدید اگر هم صلاح میدونید برای ویزیت من خدمت شما بیام. سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر 

   فعلا توصيه ميكنم وزن خود را كاهش دهید 

   تحرك داشته باشید و ورزش هوازي انجام دهید 
   و پوشيدن جوراب واريس زير زانو كلاس يك در موقع كار روزانه میتواند کمک کننده باشد 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، آقا ۴۹ساله هستم .مدتیه از کنار قوزک پا تا نزدیک به زانو روی هردو ساق پاها لکه های قرمز رنگ بوجود آمده و هر روز هم بیشتر میشه،لازم است بگویم که استنت قلبی دارم و داروی قلب مصرف میکنم ،همچنین کم کاری تیروئید ،دارو میخورم نزد دکتر داخلی و دکتر قلب بابت مشکل پاهایم رفتم اما تشخیصی نداشتند ،لطفا راهنماییم کنید ،تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است که ابتدا چند عکس از وضعیت ظاهری پای خود در واتس اپ 09365066105 ارسال کنید که ما راهنمایی بهتری برای شما داشته باشیم 

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  چند ماه هست که لکه های قهوه ای رنگ (البته اول به شکل دون دون های ریز قرمز) بعد قهوه ای در قسمت مچ پا ایجاد شده و جدیدن داره به سمت بالا میان.من کار اداری دارم و زیاد نشسته هستم.از پماد الیدل هم استفاده کردم.لطفا راهنایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   وزن خود را کنترل کنید در طول روز ورزش کنید و ورزش های هوازی میتواند کمک کننده باشد 
   بهتر است در مواقع کار روزانه جوراب زير زانو واريس کلاس یک بپوشید 

 • تصویر کاربر حسنی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید بنده ۴۰ سال سن دارم و حدودا ۴ الی ۵ ماه هست که روی پاهایم از انگشتان پا تا مچ (غوزک) پاهایم لکه های قهوه ای رنگ ایجاد شده دلیلش چیست؟در ضمن دیابت هم دارم که امروز صبح اندازه گیری کردم ۱۷۰ بود
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   لکه های قهوه ای معمولا به واریس مربوط نیست شاید مربوط به دیابت هم باشد اول با پزشک معالج خود یا متخصص پوست مراجعه کنید در صورتی که تشخیص ایشان مشکل عروقی بود،لطفا حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر Bj یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدود یکسال است که هر دو پا در قسمت مچ تغییر رنگ داده و قرمز مایل به قهوه ای شده و زخمهای متعدد در این ناحیه ایجاد میشود همراه با خارش شدید که موجب عود مجدد زخمها میگردد طی ده روز اخیر در این ناحیه علاوه بر خارش احساس درد دارم بخصوص موقع خواب
  خواهشمند است در این اوضاع ابتلای کرونا بفرمایید چه کنم و ایا لازم است به مرکز درمانی مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به وضعیت موجود جامعه فعلا بهتر است که هر روز در طول روز جوراب واریس بپوشید و موقع خواب در بیاورید در صورت نبود جوراب از بانداژ معمولی استفاده کنید بانداژ باید نه چندان محکم که پای شمارا اذیت کند و نه خیلی شل که تاثیر نداشته باشد 
   بهتر است بانداژ از زیر زانو تا کف پا باشد به طوری که پنچه پا بیرون بماند همچنین اگر زخم باز و فعالی دارید روی زخم باز خود را هر روز با اب جوشیده سرد شده بشوید سپس یک گاز وازلین استریل روی ان قرار داده سپس جوراب یا بانداژ ببندید
   چون پوست خشک میشود باعث خارش میشود،بهتر است پوست این ناحیه را چرب نگه دارید و از خاراندن ان خودداری کنید
   و در اولین فرصت بعد از برگشت اوضاع به حالت عادی برای ویزیت حضوری تشریف بیاورید

    

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  چند تا عکس میفرستم لطفا بگین این لک ها علتش واریس هست و تا چه مرحله ای پیشرفت کرده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   این لک ها اهميتي چندانی ندارد و نگران کننده نیست 
   سعی کنید ورزش کنید و تحرك خود را بيشتر کنید  

   كنترل وزن داشته باشید،اگر اضافه وزن دارید سعی کنید وزن خود را کاهش دهید   
   اگر كار طولاني سرپايي يا نشسته با تحرک کم داريد موقع كار بهتر است از جوراب واريس زير زانو استفاده کنید 

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب معروض میدارم روی پاهای بنده لکه های قهوه ای روشن مشاهده میشود
  ضمنا دیابت نوع دارم و قند خون ناشتا حدودا ۱۸۰ و دوساعته حدود ۳۰۰ است
  کبد چرب نوع ۲ دارم
  علت لکه از چیست و درمان دارد؟
  خطرناک است ؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است و ن خود را كاهش دهید 
   تحرك خود را بیشتر کنید  و ورزش های هوازي انجام دهید و  
   روزانه چند بار و هربار ١٥ دقيقه پاها را بالاتر از سطح بدن نگه داريد( مثلا زیر پای خود دو بالش گذاشته )و از مچ خم و راست کنید 
   نمک را از برنامه غذایی خود حذف کنید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  عذر میخوام من مدتی هست روی پنجه پا و مچ پاهام لکه های ریز قهوه ای ایجاد شده که در حال افزایش است ، میتونید راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید
   و بعد در صورتیکه مشکل  پوستی نبود مراجعه حضوری داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر