همه چیز درباره لکه های تیره مچ پا

علت لک های ناحیه مچ پا

آخرین سوالی که در مورد لک های ساق و مچ پا از دکتر اقدسی در تارخ 14 مرداد 99 پرسیده شده است.

این لکها چی هستن؟ چه درمانی دارد؟

داشتن وزن بالا ، کار سرپایی طولانی مدت یا نشستن طولانی مدت ، بعضی بیماریهای دیگر مانند کم کاری تیرویید یا دیابت هم ممکن است باعث بروز لک هموسیدرینی شوند. در  مواردی که پزشک احتمال ابتلا به واریس نهفته را میدهد انجام سونوگرافی کالر داپلر وریدی از اندام تحتانی در حالت ایستاده به منظور بررسی وضعیت رفلاکس وریدی درخواست می شود .

 

 

لکه های تیره مچ پا بخصوص در مردان و تغییر رنگ پوست پا یکی از مواردی است که بیماران و همراهانشان درمورد آن سوالات بسیاری می پرسند. ما در این مقاله به بررسی علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی ساق پا و لکه های تیره مچ پا به طور مفصل صحبت می کنیم.

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا چیست؟

 تغییر رنگ پوست پا و به وجود آمدن لکه های قهوه ای در ساق پا ،  لکه قرمز روی ساق پا و خالهای قهوه ای روی پا  در اثر موارد زیر به وجود می اید.

به تعویق انداختن درمان واریس

به تعویق انداختن درمان واریس پا  یکی از علل ایجاد لکه هایتیره مچ پا خواهد بود. به بیماران مبتلا به واریس و مشکلات وریدی در خیلی مواقع گفته می شود : اگر درد ساق پا ندارید، درمان نیاز نیست. به خاطر همین راهنمایی اشتباه از طرف اطرافیان، بسیاری از بیماران دکتر نمی روند  و فرصت طلایی درمان را از دست می دهند.

عوارض واریس پا

تا اینکه درد واریس و عوارض واریس پا نمودار می شود که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ورم در پا و مچ پاها
 • تغییر رنگ مایل به قهوه ای زنگاری در پوست نزدیک مچ پا یا همان لکه های تیره مچ پا
 • زمخت و ضخیم شدن پوست مچ پاها
 • زخم پای باز در قسمت داخلی یا خارجی مچ پا

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ برای درمان قطعی واریس روش های متداولی وجود دارد برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی واریس پا

مشکلات وریدی به دلیل بروز نقص در دریچه های یک طرفه دیواره داخلی وریدها بروز می کند . در وریدهای سطحی  ابتدا دیواره رگها تضعیف شده و قوام واستحکام خود را از دست می دهند . در وهله بعد عملکرد دریچه ها با مشکل مواجه شده و فشار در وریدهای پایین پا بالا می رود. این تغییر باعث نشت مایع از وریدها ، ورم در پا مچ و ساق پا می شود.

لکه های قهوه ای روی پا نشانه چیست؟

تغییرات پوستی و لکه های پوستی روی ساق پا در پی نشت مایع به بافتها و عدم توانایی سیستم وریدی در برگشت خون به سمت قلب بوجود می آید . اگر بخواهیم این تغییرات پوستی عمده را نام ببریم میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 لکه های تیره هموسیدرینی در مچ پا

وقتی خونرسانی به درستی صورت نمی گیرد لکه های ریز قهوه ای رنگ در پوست ممکن است تشکیل شود. گلبولهای قرمز خون وقتی می میرند آهن موجود درآنها به شکل ترکیبی به نام هموسیدرین در می آید که به صورت لکه های ریز قهوه ای رنگ از روی پوست دیده می شود.

علل بروز لکه های هموسیدرینی

با پیشرفت مشکل و عدم رسیدگی به موقع به مرور کل ناحیه قوزک پا و قسمت پایینی ساق پا دچار تغییر رنگ پوست و تیرگی می شود. علت بروز تغییرات پوستی فقط واریس نیست لکه های هموسیدرینی ممکن است در  موارد دیگری هم بروز کنند.

 • جراحی ها
 •  تروما و آسیب جدی
 • خونریزی گسترده
 • بعد از انجام اسکلروتراپی یا لیزر سطحی رگهای عنکبوتی در موارد نادری این لکه ها ایجاد می شود. البته این لکه ها پایدار نبوده با استفاده از پماد و یا خود به خود طی چند ماه برطرف می شود.علل دیگر بروز تغییرات پوستی در واریس می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

درماتیت استاز

در این حالت ، کشیدگی و براقی در پوست پا ملاحظه می شود ومعمولا بیمار از خارش پوستی شکایت دارد.

 لیپودرماتواسکلروزیس

لیپودرماتواسکلروزیس

اگر تغییر رنگ در کل پا دیده شود و پوست هم تغییر حالت پیدا کند به نحوی که زمخت و حالت چرمی به خود بگیرد به این حالت لیپودرماتواسکلروزیس گفته می شود.

درمان لیپودرماتواسکلروزیس

اگر لیپو درماتواسکلروزیس دارید از درمان فشاری مثل جوراب واریس برای بهبود نارسایی وریدی استفاده کنید.

درمانهای دیگر که می توانیددر این مورد بکار ببرید شامل:

 • بالا گرفتن پاها
 • پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی یکسره
 • داشتن ورزش مرتب در برنامه زندگی
 • استفاده از آسپرین
 • درمان واریس

سلولیتیس

نوعی عفونت باکتریایی در پوست  که معمولا در پا دیده می شود و همراه با قرمزی و تورم در پوست است.

روش های از بین بردن لکه های قهوه ای روی پا

وقتی لکه های قهوه ای روی ساق پا دیدید به شما توصیه می کنیم  زمان را ازدست ندهید و برای درمان اقدام کنید. متاسفانه تغییرات پوستی معمولادر مراحل پیشرفته  واریس بروز می کند.

در این مراحل احتمال پیشرفت واریس و بروز زخم یا لخته خون در پا بالا می رود و حتما بایستی برای درمان قبل از بروز ناتوانی و ازدست رفتن امکان درمان فکر کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان لکه های تیره مچ پا به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

برای کم رنگ یا محو کردن لکه های قهوه ای  معمولا یک پروسه چند مرحله ای انجام خواهد شد  تا لکه های تیره مچ پا تا حدودی برطرف شود.

درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی یا لیزر

اول اینکه بسته به شرایط واریس پا ممکن است درمان رگهای واریسی پا  با روش رادیوفرکانسی یا لیزردرمانی واریس به شما توصیه شود. این اقدام درمانی از ایجاد زخم ، لخته شدن خون در پا و دیگر عوارض واریس پیشگیری می کند.

حتما بخوانید

آیا واریس درمان قطعی دارد؟ آیا با روش های درمان قطعی واریس پا آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لیزر واریس رادیوفرکانسی (RF) اسکلرو تراپی

هر چقدر زودتر برای درمان اقدام بفرمایید قاعدتا احتمال برگشت رنگ پوست به حالت طبیعی بیشتر خواهد بود. اگر پای شما دجار زخم واریس ، دچار درماتیت استاز و یا لیپودرماتواسکلروزیس شده اید احتمال اینکه  رنگ پوست کاملا به حالت طبیعی برگردد کمتر می شود ولی در هر حال درمان واریس جلوی پیشرفت و تیره تر شدن مچ پا را می گیرد.

استفاده از کرم و لوسیون و پماد

پس از درمان واریس برای بیماران با لکه های تیره مچ پا که به خاطر تجمع هموسیدرین بوجود امده معمولا از کرمهای حاوی اکسید ویتامین K استفاده می شود. نحوه اثر این کرمها با برداشت و حذف هموسیدرین از قسمت تجمع یافته است. اینکارباعث کم رنگ شدن این لکه ها می شود ولی کاملا برطرف نمی گردد.

کرم برای لکه های قهوه ای پوست

لیزر سطحی پوست با روش IPL

این روش موثر به نسب هزینه بالایی دارد و ممکن است بین یک تا چهار جلسه برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش نیاز باشد. البته باید اشاره کنیم که معمولا لکه های تیره مچ پا صد درصد برطرف نمی شوند.در طیف گسترده ای ازبیماران تغییر رنگ پوست همراه با زخم پیش می اید.

در صورت ابتلا به زخم واریس توصیه های ذیل را رعایت کنید:

 • استفاده از درمان فشاری مثل استفاده از جوراب واریس یا بانداژ مناسب
 • پانسمان مناسب
 • بالاگرفتن پاها برای مدت 30 دقیقه 3 تا4 بار در روز
 • استفاده از اسپرین و داروهای ضد انعقاد
 • درمان نارسایی وریدی با روشهایی مثل لیزر درمانی واریس یا درمان با روش رادیوفرکانسی

حتما بخوانید

 زخم واریس چیست؟ آیا می دانید برای درمان قطعی زخم واریس چه کارهایی باید انجام دهید؟ برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 زخم واریس

این توصیه های ساده را بیماران بهتر است بکار گیرند. هر کدام از این توصیه ها به نحوی در کم رنگ شدن رنگ پوست و در نهایت رضایت بیشتر بیماران می تواند موثر واقع شود.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،خانمی ۳۴ساله هستم چند وقتی لکه های دون دون به رنگ قرمز اطراف مچ پا مشاهده کردم که کم کم به رنگ قهوه ای در آمدند و حالا روی ساق پا لکه هایی به همان شکل دون دون و قرمز مشاهده شده،خیلی نگران هستم هم از لحاظ زیبایی پاها و اینکه مشکل خاصی باشد.خواهشا چه راهی برای برطرف کردن این لکه ها هست؟کرم یا پمادی هست که استفاده کنم؟با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از وضعیت ظاهری پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که با توجه به انها شمارا راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر M شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،برادرم ۳۸ سالشه والان یه مدتیه که روی انگشتای پا وساق ومچ پاش قهوه ایی تیره شده ،قبلا هم داشت ولی الان خیلی شدیدترشده خصوصا قسمت مچ پاش خیلی تیره تره طوری که به سیاهی میزنه ،مچ پای سمت چپشم یه کم ورم داره وگهگاهی درد،وزنش بالانیست ولی تحرک خیلی کم داره وتقریبا بیشتر وقتش پشت ماشینه ،خودش سهل انگاری میکنه دکتر نمیره ،خیلی نگرانیم لطف بفرمایین راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر

   ممكن است از وزن بالا بي تحركي باشد

   گاهي تغيير رنگهاي مچ پا علت الرژيك تماسي و يا حتي ناشي از خارش است.

   توصیه میکنم توسط یکی از همکاران فوق تخصص ما به صورت حضوری ویزیت شوید 

   برای هماهنگی وقت با واتس اپ 09365066105 در تماس باشید 

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام، من ۵۵ ساله هستم مدت یک ماهه لکه های قهوه ای روی پشت پا و اطرافش دارم . چک آپ کامل کردم فقط گفتن ویتامین دی کم دارم . البته مدت یک ساله درد شدید بعضی وقتها بیشتر شب در ساق پا و زیر زانو ( درد مثل اینه که رگهای پام داره پاره میشه و معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمیکشه و راه که برم درد کم کم از بین میره) دارم. آلتروساند پا هم کردم و چیزی نشون نداده. برای دو روز از جوراب واریس استفاده کردم با تجویز دکتر که لکه ها بیشتر شدن . لطفا بهم کمک کنین که چکار کنم . ممنون از همکاریتان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   اين لكه هاي قهوه اي رنگ را لكه هاي هموسيدريني ميگويند.
   براي پيشگيري از بيشتر شدن انها از ايستادن و نشستن طولاني مدت پرهیز كنيد.
   اگر مجبور هستيد كه كار ايستاده يا نشسته انجام دهيد جوراب زير زانوي كلاس يك بپوشيد.
   وزن را كنترل كنيد.

   و براي رفع انها با متخصص پوست مشورت كنيد. سونوگرافي وريدي را هم با ايشان نشان بدهيد.

 • تصویر کاربر nazanin پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  حدود ٧ سال ميشه كه يه لكه كبودي روي مچ دستم روي نبض و مچ پا روي نبضم شروع شد تا الان خيلي زياد شده حتي روي انگشتام هم پر شده
  تمام رگاي زير پوستم ديده ميشه حتي ريزرگها
  خيلي استرس گرفتم واقعا نميدونم چيه
  خارشو سوزش اصلا نداره فقط يخورده زبرتر شده نسبت به جاهاي ديگه
  لطفا كمكم كنيد ممنون ميشم😔
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از نقاطی که میفرمایید اینجا یا در واتس اپ 09365066105 برای ما عکس ارسال کنید گه ما شمارا یهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید نزدیک به ماهه این لکه تقریبا قهوه ای زیر قوزک پام افتاده.
  و یه لکه کوچیکتر دو هفتست روی پام افتاده.تقریبا زیاد رانندگی میکنم.
  42 سال سن دارم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   اينگونه لكه ها معمولا بدنبال ايستادن يا نشستن طولاني ايجاد ميشوند و اهميت درماني ندارند.
   تحرك بيشتر
   وزن كمتر
   و بهتراست از جوراب زير زانوي واريس كلاس يك مواقع رانندگي استفاده کنید 

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت شما
  ببخشید ساق پای بنده از مچ پا اندازه یه وجب به بالا پشت پا فقط لک لک های قهوه ای ریزی ایجاد شد و احساس میکنم خیلی کم پوستش میسوزه،،تو نکاه اول آدم احساس می‌کنه چرک و کثیفی پاست انگار ولی از داخل مچ و ساق پام یه سوزشی داره...خیلی خیلی نگرانم میترسم پام از دست بدم،،شمارو بخدا یه راهنمایی کنید 🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   اصلا جاي نگراني نيست
   تحرك هوازي داشته باشید 
   وزن خود را كنترل کنید 
   و‌ در مواقع کار روزانه جوراب واريس زير زانو کلاس یک پیشگیری بپوشید 

 • تصویر کاربر امین جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 30 سالمه لکه های قهوه ای ریز دراطراف قوزک پا دارم ممنون میشم علت رو بفرمایید(غلظت خون دارم و پاهام خواب میره)
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   تحرك هوازي
   كنترل وزن
   تغذيه سالم
   جوراب زير زانوي كلاس يك در موقع كار روزانه

 • تصویر کاربر بوربور جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لکه های ریز قرمز و قهوه ای روی مچ و پایین پا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است اول با متخصص پوست مشورت کنید

 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ارادت و خسته نباشید خدمت شما بنده 43 سالمه و وزنم 92 کیلو هست و هیچ بیماری خاصی به جز بالا بودن آنزیم کبدی یا همون کبد چرب نداشتم تا اینکه دو سال پیش این لکهای قهوه ای رو پاهای من ایجاد شد ولی الان با سرعت کم در حال پیشروی هستش به طوری که بعد از دوسال مطابق عکسهای ارسالی شده به متخصص پوست هم مراجعه کردم که ایشون گفتند مربوط به واریس پا میشه البته چون کبدم چربه و گرید B هست نگران بودم که از کبدم باشه . خواهش میکنم درخصوص ایجاد این لک های قهوه ای که روی پاهای بنده به وجود اومده و راه درمان کامل اون و برگشت رنگ پوست پاهام به حالت طبیعی به بنده مشاوره بدید اگر هم صلاح میدونید برای ویزیت من خدمت شما بیام. سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   فعلا توصيه ميكنم وزن خود را كاهش دهید 

   تحرك داشته باشید و ورزش هوازي انجام دهید 
   و پوشيدن جوراب واريس زير زانو كلاس يك در موقع كار روزانه میتواند کمک کننده باشد 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، آقا ۴۹ساله هستم .مدتیه از کنار قوزک پا تا نزدیک به زانو روی هردو ساق پاها لکه های قرمز رنگ بوجود آمده و هر روز هم بیشتر میشه،لازم است بگویم که استنت قلبی دارم و داروی قلب مصرف میکنم ،همچنین کم کاری تیروئید ،دارو میخورم نزد دکتر داخلی و دکتر قلب بابت مشکل پاهایم رفتم اما تشخیصی نداشتند ،لطفا راهنماییم کنید ،تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بهتر است که ابتدا چند عکس از وضعیت ظاهری پای خود در واتس اپ 09365066105 ارسال کنید که ما راهنمایی بهتری برای شما داشته باشیم 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر