پای بیقرار: علت و درمان بیقراری در واریس

سندرم پای بیقرار (RLS) که به نام بی قراری پاها یا پاهای ناآرام و پرش غیر ارادی پا هم شناخته می شود باعث احساس ناخوشایند و ناراحتی در پاها می شود که با تمایل و اجبار در تکان دادن و حرکت پاها بمنظور رفع ناراحتی همراه می شود.


سندرم پای بی قرار چیست؟

نشانه های مربوط به بیقراری پاها معمولا عصرها دیده می شود و اغلب درحین خواب و هنگام استراحت، مانند نشستن یا دراز کشیدن در رختخواب، تشدید می شوند.

این علائم در زمان نشستن طولانی بدون تحرک برای مثال در زمان پرواز یا تماشای فیلم در سینما تشدید می شوند. از آنجایی که این علائم در شب رخ می دهند، مبتلایان در به خواب رفتن دچار مشکل هستند. تکان دادن و حرکت باعث تسکین درد و ناراحتی در سندرم پای بیقرار می شود اما با توقف حرکت مجدد درد و ناراحتی بر می گردد.

سندرم پای بیقرار جز اختلالات خواب طبقه بندی می شود زیرا مبتلایان در به خواب رفتن و داشتن استراحت کافی در شب با مشکل مواجه هستند.
و از سوی دیگر هم جز اختلالات حرکتی شناخته می شود زیرا تکان دادن و حرکت معمولا درد و ناراحتی را برطرف می کند.در سندرم پای بیقرار بیمار تمایل دارد دائما پاها را درحرکت نگه دارد و تکان دهند. در توصیف این بیماران می توان گفت : شبها در رختخواب در حال تکان خوردن و حرکت پاها هستند!

RLS می تواند خستگی و خواب آلودگی روزانه را ایجاد کند و بر روی خلق و خو، تمرکز، عملکرد شغلی و تحصیلی تاثیر منفی بگذارد. در موارد شدید کاهش ۲۰ درصدی در بهره وری کار را باعث می شود و افسردگی و اضطراب را بدنبال دارد.خوشبختانه اکثر موارد RLS با درمان های غیر دارویی و در صورت لزوم دارو درمان می شوند.

 درد و علائم سندرم پای بیقرار چگونه است؟

سندرم پای بیقرار در زنان و مردان دیده می شود ولی بیشتر زنان را گرفتار می کند ویژگیهای احساس ناخوشایند در افراد مختلف متفاوت است:

 • احساس درد و داشتن نبض در پاها
 • حس خارش، کشیده شدن در پاها
 • احساس مورمور و گز گز در پاها
 • این علائم ممکن است در بازوها و ندرتا در سر و سینه هم بوجود بیایند
 • معمولا علائم در هر دو پا بروز می کنند ولی گاهی ممکن است فقط در یک سمت بدن دیده شوند.
 • علائم در زمان خواب بروز می کند و معمولا نزدیکیهای صبح کمتر می شود و بیمار می تواند نزدیکیهای صبح راحتتر بخوابد.
 • از آنجایی که حرکت پاها علائم RLS را کم می کند، اغلب مبتلایان پاها را در حرکت می گذارند. از کف پا تا تکان کامل پا و از این پهلو به آن پهلو شدن در رختخواب همه برای کم کردن شدت درد انجام می شود.
 • شدت علایم در روزهای مختلف و در بین افراد متفاوت است. در موارد معمول بیماری، علایم یک یا دو بار در هفته رخ می دهد.
 • تاخیر در به خواب رفتن و اختلال در عملکرد روزانه می شود. در موارد شدید RLS، علائم بیش از دو بار در هفته رخ می دهد و منجر به وقفه های شدید خواب و اختلال در عملکرد روزانه می شود.
 • در مراحل اولیه ، ممکن است علایم برای یک هفته تا چند ماه دیده نشوند . البته به مرور زمان با بالا رفتن سن علایم تشدید می شوند.

علت بروز سندرم پای بیقرار چیست؟

علت سندرم پاهای بی قرار در بسیاری از موارد ناشناخته است.

 • با این وجود مبتلایان در سنین کمتر از ۴۰ سال معمولا زمینه ارثی و خانوادگی بیماری را دارند.
 • ابتلا به بیماریهای مزمن مانند پارکینسون، ام اس، بیماری کلیوی؛ بیماری دیابت و نوروپاتی محیطی ، کمبود آهن همگی باعث بروز سندرم پای بیقرار می شوند. رفع این علل یا کنترل این بیماریها به کاهش شدت علائم سندرم پای بیقرار منتج می شود.
 • مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد انعقادی، داروهای ضدویروسی، برخی از داروهای ضد افسردگی، و داروهای سرماخوردگی و آلرژی که شامل آنتی هیستامین های آرام بخش هستند، ممکن است نشانه ها را بدتر کنند.
 • بعضی از زنان در طول بارداری، بخصوص در سه ماهه آخر، RLS را تجربه می کنند. علائم معمولا طی یک ماه پس از زایمان از بین می روند.
 • عوامل دیگر، از جمله مصرف الکل، نیکوتین و کافئین و محرومیت از خواب، ممکن است نشانه ها را ایجاد کرده و یا بدتر شوند.
 • بهبود خواب یا ترک الکل در این موارد ممکن است علائم را تسکین دهد.
 • واریس و نارسایی مزمن وریدی هم می تواند باعث بروز پاهای ناآرام شود. در بسیاری از موارد درمان واریس می تواند این علایم را برطرف کند یا از شدت آن بکاهد.

الکل و سیگار

چگونه سندرم پاهای بیقراری تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایشی برای RLS وجود ندارد، ولی معمولا از پنج معیار اصلی پزشکان برای تشخیص بیماری استفاده می کنند:

۱- بیمار برای رهایی از درد و ناراحتی مجبور به تکان دادن پا هاست.
۲- نیاز به تکان دادن پا در زمان استراحت بیشتر می شود.
۳- وقتیکه درد و حس ناخوشایند با حرکت دادن پاها برطرف شد ، تمایل به تکان دادن پاها بطور موقت وجود ندارد تا مجدد درد ایجاد شود.
۴- عصر و شب علایم بیماری مثل درد و احساس ناخوشایند تشدید می شود.

این علائم نشانه ای از وجود پاهای بیقرار است که در ادامه ممکن است بررسی نوار مغزی، ضربان قلب و تنفس در زمان خواب برای تشخیص دقیقتر انجام شود و بیمار به لحاظ بیماریهایی مثل دیابت، کمبود آهن و نارسایی کلیه مورد ارزیابی قرار گیرد.

سندروم پای بیقرار در بارداری

برای مثال سندرم پای بیقرار ناشی از بارداری تا ۴ هفته پس از زایمان خود بخود برطرف می شود. در مواردی که به خاطر کم خونی فقر آهن ، پاهای ناآرام بروز کرده است رفع کم خونی مشکل را برطرف می کند.در موارد با علت ناشناخته یا موارد وراثتی چند گام ساده به کم شدن شدت علایم کمک می کند.

سندرم پای بیقرار چگونه درمان می شود؟

در افرادی که به صورت ارثی پاهای ناآرام را دارند درمان قطعی وجود ندارد ولی با رعایت برخی توصیه ها می توان شدت علایم را کاهش داد.
در مواردی از پاهای بیقرار که به دلیل مشکلات و بیماریهای دیگر بروز کرده است برطرف کردن علت اصلی می تواند علایم سندرم پای بیقرار را کنترل کند.

کلینیک سندروم پای بیقرار

در صورتی که علت اصلی بی قراری در پاهای شما واریس باشد می توانید به مطب دکتر مهرداد اقدسی برای درمان سندرم پای بی قرار مراجعه نمایید.

 درمان سندرم پای بیقرار با طب سنتی

 • اجتناب از مواد یا غذاهایی که باعث ایجاد یا تشدید مشکل می شوند. از الکل، کافئین و نیکوتین دوری کنید
 • درمان بیماریهایی مثل کم خونی، دیابت، کمبود های تغذیه ای، بیماری کلیوی، بیماری تیروئید، رگ های واریسی یا بیماری پارکینسون که می توانند شروع کننده این مشکل باشند
 • انجام حرکات کششی پیش از خواب، حمام گرم ، استفاده از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در موضع قبل از خواب می تواند کمک کند

مقاله مرتبط: درمان واریس با روش رادیوفرکانسی

همینطور ماساژ پاها و نیز استفاده از دستگاههای ویبراتور هم ممکن است خوب باشد.

ماساژ درمانی

آشنایی با نحوه ماساژ  در پاهای واریسی  داشتن برنامه خواب مرتب هم به بیماران توصیه می شود

بهترین دارو برای سندروم پای بی قرار

 • از داروهایی مثل گاباپنتین و پره گابالین در موارد با شدت متوسط تا شدید بیقراری پاها استفاده می شود.
 • از داروهای دوپامینرژیک مانند پرامی پکسول برای کاهش علایم بیماری در موارد شدید یا متوسط استفاده می شود. 
 • مصرف این داروها بایستی با تجویز پزشک باشد و برای همه توصیه نمی شود .
 • این روشها به کنترل علائم و رفع مشکلات ناشی از این بیماری می توانند کمک کنند.
 • متاسفانه این بیماری اغلب با بالارفتن سن تشدید می شود و تناوب بروز مشکل و شدت آن روند رو به رشدی را در پیش می گیرد.

در برخی بیماران دوره هایی مثل روزها، هفته ها یا حتی ماهها بدون علامت سپری می شود و مجدد باز علایم به سراغشان می آید. در موارد خفیف هم شاید اصلا نیاز به درمان احساس نشود و مشکلات بوجود امده کیفیت زندگی فرد را خیلی متاثر نکند.

 

کلینیک درمان بیماری های پا دکتر مهرداد اقدسی

ممکن است شما دوست داشته باشید
34 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام آقای دکتر من ی نوجوان ۱۳ ساله هستم پای چپ من بعضی وقتا ک نشسته ام انگار ی شوک بهش وارد میشه ک باید حتما تکونش بدم یا مصلا دارم استراحت میکنم همینجوری میشم و با راه رفتن و ماساژ دادن کمی آروم میشه لطفا میشه بگید آیا این سندروم پای بیقرار هس؟
  و سندروم پای بی قرار چه خطر هایی داره

  لطفا جواب بدید🌹🌹

 2. نشاط می گوید

  سلام من ۲۹ سالمه و سندروم پای بی قرار دارم،اولین دارویی ک مصرف کردم گابا پنتین بود اما بدون تاثیر،من حدود ۵ ماه هست ک پرامی پکسول میخورم اول نصف قرص ۰.۷میخوردم با اولین قرص احساس درد کاملا رفع شد اما بعد دو ماه ک پزشک تشخیص داد دارو رو کم کردم ک قطع کنم چون علائمی نداشتم،اما ب محض قطع کامل شدت درد از روز اول هم بیشتر شده بود،دوباره شروع ب مصرف کردم اما پزشک اینبار ی قرص کامل ۰.۷ رو تجویز کرد الان دوباره باید قطع کنم نتیجه رو ببینیم اما من هنوز درد دارم کاملا حس میکنم حتی با دوز کامل دارو من درد دارم ،حس میکنم همش داره بدتر میشه ازمایش دکتر نوشتن هیچ مشکلی نداشتم از لحاظ دیابت و آهن و …
  اما با نوار عصب عضله ۳ تا دیسک مشخص شد،و من بیماری ویتیلیگو هم دارم و روزانه ویتامین هم مصرف میکنم ،ب نظر شما چرا همش داره شدیدتر میشه،لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بیماری سندروم پای بی قرار یه بیماری عصبی هست و بهتر است با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت بفرمایید.

 3. گل بانو می گوید

  سلام ممنونم از اینکه پاسخگوی سوال من هستید من سه ساله که پا درد هستم قبلا وقتی دراز میکشیم یا وقتی میخواستم بخوابم پاهام خیلی بیقراری داشتن و همش دخترم لگدشون میکرد و همش میزدمشون به زمین تا خواب میرفتم ولی الان خیلی کم حوصله و فراموشی دارم و دردپاهام و بیقراری پاهام بیشتر شده دردپاهام از زانو وکف پاهام هست شدت زیادش ساق پاهام هست وشبها اصلا خواب نمیرم وچندماهه قرص گابایتین میخورم ولی الان تاثیری نداره به نظرتون چکار کنم باتشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   ورزش و مطالعه داشته باشید،

   ارامش جسمی و روحی خود را حفظ کنید،
   خواب کافی داشته باشید و با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید .

 4. ستاره می گوید

  ادرم ۷۱ ساله یک سالی است دچار پرش پا شده و بخاطر همین مدام بیدار است و دیگر قادر به راه رفتن نیست و تمام بدنش مورمور و گز گز می‌کندودر ضمن گهگ گاهی بی اختیاری ادرار و همچنین در ادرار عفونت دیده میشود. و درضمن ۲۵ سال است بیماری آرتریت روماتوئید دارد. همچنین دچارکم خونی شدید هستندو هر کاری میکنیم پرش پا از بین نمی‌رود و شب و روزمان یکی شده است لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   ارامش روحی و جسمی خود را حفظ کنید،
   بهتر است با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

 5. حسین می گوید

  سلام آقای دکتر
  ۵۴سالمه حدود ۳۰سال است که سندرم پای بیقرار دارم از حدود ۱۰ سال قبل خیلی شدید شده به دکترهای زیادی مراجعه کردم و انواع روشهای خانگی و درمانی را به کار بستم که چاره ساز نشد تا اینکه به یک پزشک معروف متخصص جراح مغز اعصاب در تهران مراجعه کردم و با تجویز دارو حدود دو سالی خوب شدم ، اما در مراجعات بعدی دیگه هر داروی تجویز می کرد تاثیر نداشت ، مردادماه سال گذشته در تهران به یک دکتر دیگر فوق تخصص مغز واعصاب مراجعه کردم حدود یک سالی خوب شدم ، اما باز درد شدید پای بی قرار در هنگام خواب خیلی اذیت می کند . داروهای که تا بحال مصرف کردم . کلردیاز پوکساید،لودوپاسی،کاربامازپین،هالوپریدول،نورتریپتیلین،تیزانور،زولیور، کلوناز پام ، پرگابالین ، پرامی پکسول، درضمن سیگاری نیستم و بیماری خاصی ندارم . ممنون میشم اگه راهنمایی کنید . یا روش جدیدی دارید به مطب شما مراجعه کنم .

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است با یک متخصص مغزو اعصاب دیگر مشورت کنید. سندروم پای یک مشکل عصبی است.

 6. الهی می گوید

  سلام.من چندسال پادرد دارم ودکتر زیادی رفتم اخرین دکتر گفت سندروم پای بیقرار ولی هیچ مسکنی پای من اروم نمیکنه ومجبورم مخدر استفاده کنم.واز این وضعیت خسته شدم لطفا راهنماییم کنین

 7. سعید جمشیدی می گوید

  سلام وقت بخیر من شب ها هنگام خواب پاهام زیاد درد میکنن به طوری که از قرص مسکن استفاده میکنم
  البته خانوادگی این مشکل را داریم مشکل دیابت هم در خانواده داریم اگه درمانی هست یادارویی معرفی بفرمایید ممنون میشم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با متخصص مغز و اعصاب مشورت و نوار عصب عضله گرفته شود

   ممکن است کمکی بکند.

 8. فرناز می گوید

  یا درمان واریس بنا به وصعیت ونوع واریس در فرد به هر روشی بدون برکشت میباشد و کاملا بهبودی حاصل میشود؟برای بیقراری و درد پا در اثر واریس قرصی چیزی هست برای ارام شدن

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   لطفا اول از نقاط واریسی پای خود اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ برای ما عکس ارسال کنید که با توجه به عکس ها شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 9. فرزانه می گوید

  با سلام و احترام من ۳۱ سال دارم و مبتلا به ام اس هستم و ربیف مصرف میکنم. سندرم پای بیقرار هم دارم. اما حدودا ۲ ماه هست که روی قسمتهای مختلف پام بصورت عکسی گه ارسال کردم رگهای بنفش و آبی کوچک بوجود میان و تعدادشون هم هرروز زیاد میشوند. این واریس هست؟ درمانی داره؟ من ورزش یوگا انجام میدم و ایستادن طولانی هم ندارم. ممنون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   این رگ هارا میتوان جز واریس های عنکبوتی محسوب کرد اما این میزان که در عکس ها نمایان است خیلی اندک هستن و نگران کننده نیستن میتوان گفت طبیعی هستن و در بدن هر فرد میتوان چند رگ مانند اینها پیدا کرد
   فعلاجای نگرانی نیست ورزش کنید تحرک داشته باشید و مایعات بیشتری مصرف کنید اما اگر این رگ های در مدت زمان کوتاهی خیلی پیشرفت کردند مجدد با ما تماس بگیرید

 10. السا می گوید

  لام . من حالا تو نهمین ماه بارداری هستم
  و حالا ۹ ماه دچار بی قراری پا هستم. احساس خزش چیزی تو پام همش باید تکون بدم احساس بی قراری شدید بیشتر در مچ پام و اغلب دستامم درگیر میکنه . خیلی شدید شده قبلا فقد شب موقع خواب اذیتم میکرد ولی حالا مداوم شده و هم شب هم روز نمی تونم بخوابم و حالا من دوشب و دو روز نخوابیدم
  دارم دیونه میشم نمی حتی نمی تونم دراز بکشم دکتر رفتم و بهم قرص آرامبخش دادن و قرص بیتامین ب اما اثر نداشت کم خونی ندارم ……

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   سندروم پای بی قرار یک مشکل عصبی هست که باید با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید و چون در دوره بارداری هستین شاید کمی برای درمان شما محدودیت داشته باشند اما به هر حال میتوانند شمارا بهتر راهنمایی کنند

 11. شقایق می گوید

  سلام عرض شد دختر۲۳ ساله هستم تقریبا دوماهه در پاهام مخصوصا از مچ به پایین مخصوصا در طی شب همش احساسه گزگز دارم و همش پاهامو‌تکون‌میدم موقع خواب درحدی که چند بار وقتی خواب بودم از خواب بیدار میشدم از بس پاهامو تکون میدادم موقع خواب دردم تشدید میشد و‌وقتی چهار زانو‌میشینم‌کل پاهام احساسه گزگز خواب رفتگی‌میکنم
  ایا مشکل من سندروم پای بی قراره؟باید چیکارکنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   علائمی که میفرمایید به سندروم پای بی قرار نزدیک است بهتر است با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید

 12. گل نرگس می گوید

  سلام. من چند سالی هست پادرد دارم . رگهای ریز بنفش روی برخی قسمت پا هست ولی خیلی ظریف. نمی دانم پادردم به خاطر واریس یا نه؟ آزمایش قند و ویتامین دی و … دادم سالمه خدا شکر. کل پام درد میکنه بعضی موقعه یه قسمتش بیشتر .دست میزنم انگار ضربه بهش وارد شده دردش اینطوری. از پله ها که عاجزم بالا برم . پشت ساق پام انگار رگش کشیده باشه . کف پام درد میکنه. وقتی صبح از خواب بیدار میشم پام روی زمین میزارم احساس درد بیشتری در کف پام دارم . بعضی موقع بیقراره که شبها شده که پام تکان میدم تا میخوابم . مچ پا وقتی می چرخونم بعضی موقع صدا میده.وقتی راه میرم مخصوصا سراشیبی پاهام انگار نمی تونم من بکشه.انگار نیرو نداره و احساس خستگی شدید میکنم. تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   به نظر نمیرسد مشکل عروقی مطرح باشد
   با روماتولوژیست مشورت کنید

 13. r می گوید

  سلام عرض شد احوال شریف؟ جناب دکتر بنده تقریبا این علائم و از سن ۱۰ سالگی داشتم تا به الان یعنی تا ۱۸ سالگی که البته ناگفته نماند که طی این مدت تو دوره کوتاهی قطع شد اما بعدها با علائم شدیدتر سراغم اومد …اوایل برای اینکه از این مشکل خلاص شم دستمال کاغدی خیس رو گلوله می کردم و لایه انگشتای پام قرار می دادم اما بعد ها این عادت و ترک کردم اما از شدت بیماری کاهش پیدا نکرد این اواخر یعنی از ۱۶سالگی تا۱۸ تشدید پیدا کرده بود ..یک روش دیگه رو در پیش گرفتم اونم آب سرد بود یعنی هرشب پاهامو قبل از خواب آب سرد می زنم حتی در اکثر مواقع هرشب بالغ بر بیست دفعه من از خواب بلند میشم تا پاهامو آب بزنم این مورد در شب بیشتر اتفاق میفته ولی در محیط های تنگ مثله نشستن پشت میز یا وقتی جوراب می پوشم تمایل عجیبی به تکون دادن پاهام دارم …بنده حتی به دکتر هم مراجعه کردم منتها از بی تدبیری شون فرموندند این بیماری اصلا وجود نداره ….تو ایام کرونا این سندروم تشدید پیدا کرده ،تایم خوابم بهم ریخته یعنی در بعضی مواقع شده بخاطر پاهام تا ۱۱ صبح بیدار بمونم و بعد بخوابم اونم با سختی…من با توجه به این شرایط خاص که ایجاد شده نمی تونم درمانگاه برم و البته ناگفته نماند پدر بنده هم به این سندروم مبتلا هستند اما با دوز خیلی کمتر…ممنون میشم اگر یک راهکاری ارائه بدین واقعا دیگه کلافه شدم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   این علائمی که میفرمایید علائم سندرم پای بیقرار است.
   بهتر است با متخصص نورولوژی مشورت کنید.

 14. سعید می گوید

  سلام .من سالهاست از بیقراری پا رنج میبرم به حدی که احساس میکنم باید به شدت حرکت بدم پاهام رو .در واقع انگار نیروی عجیبی در پاهام هست و وقتی تموم میشه انزژی زیادی از من میگیره راهنمای میخواستم و تا بحال به دکتر مراجعه نکردم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   این علایم میتواند نشانه های سندروم پای بی قرار باشد،بهتر است با یک متخصص مغزواعصاب مشورت کنید

 15. ریحانه می گوید

  سلام من ۲۸سالمه در ماه هفت بارداری دوم هستم
  تقریبا دوماهه ک هیچ شبی نتونستم بخوابم بخاطر پرش پا و بازوهام
  از دوازده شب این مشکلم شروع میشه تا هفت و هشت صبح
  یکسره محبورم بیدار بمونم و این بی خوابی و خواب عمیق نرفتن منو از زندگی سیرم کرده
  بینهایت عصبی شدم
  ارزومه فقط یک شب بدون اینکه درد بکشم بدون اینکه بیدار بشم بتونم تا صبح بخوابم
  سه سال پیش عمل بایپس معده انجام دادم
  در حال حاضر یک قرص کلسیم ی ویتامین مخصوص بارداری ی قرص اهن ی پودر منیزیم و یک شب درمیان امگا۳میخورم ولی هیچ فایده ای ندارن
  خواهش میکنم اگر راهکاری دارید منو راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   نچه لازم است به شما داده شده
   بنظر میرسد بیشتر مشکل شما جنبه عصبی داشته باشد.
   حوصله کنید بعد از زایمان رفع خواهد شد.

 16. مرضیه می گوید

  سلام
  از وقتی یادم میاد پاهام شبها شروع به مور مور شدن و اخساس ناخوشایندی میکنه که اجازه خواب بهم نمیده
  قبلا با گذاشتن یک شی سنگین روی پام میخوابیدم و حالا با بستن یک روسری محکم آرامش کمی کسب میکنم و میخوابم د اکثر مواقع پای سمت چپ این بی قراری دارم
  حدود ۴ماه میشه زایمان کردم ماه آخر بارداری و دقیقا بعد اط سز یک پاهام سمت راست باد کرد که تشخیص dvt دادن و تا یک هفته زالربان و آنوکسپارین مصرف کردم بعد از مرخصی از اونجایی که هیچ ادمی نداشتم و ورم پاهام فقط همون شب بود پش دکترهای دیگه دوباری سونو دادم که گفتن تشخیص بیمارستان اشتباه بوده !
  و من داروهام قطع کردم!
  سوالم اینست که ایا به نظر شما بیمارستان dvtاشتباه تشخیص دادن!
  و اینکه جدیدا درد پاهم بیشتر شده در شب یک دو ساعتی!
  ایا درمانی دارم برای سندروم علت چی میتونه باشه،

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   نمیتوانیم در مورد سوال شما نظر خاصی بدهم.

   مشکل سندرم پای بیقرار معمولا تحت نظر متخصص نورولوژی درمان میشود.

 17. کدنویس می گوید

  سلام. خسته نباشید من موقع خواب مخصوصا در شب پاهامو تکون میدم و بهم احساس آرامش میده و راحت میخوابم. میخواستم بدونم که این مشکل میتونه سندرم پای بیقرار باشه؟ خیلی ممنون میشم جواب بدید.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   این مواردی که فرمودین میتواند از علائم سندروم پای بی قرار باشد،بهتر است با یک‌ متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید

 18. امامقلی اسماعیلی سده می گوید

  مدت زیادی است موقع خواب کف پاهایم با نوک انگشتان پاهایم میسوزد واز تو انگار مذاب توشون ریخته شده وموقع خواب بایدکف پاهایم را روی سطح خنک بگذرام تا سرد شود تا خوابم ببرد ودر زمستان وتابستان باید پاهایم از رختخواب بیرون باشد لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   این علامتها بیشتر بعلت اختلال اعصاب ریز سطحی ایجاد میشود که به ان نوروپاتی محیطی میگویند.
   توصیه میکنم با متخصص مغز و اعصاب جهت مشورت و گرفتن نوار عصب عضله مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.