علت و درمان سندرم پای بیقرار به راحتی!

سندرم پای بیقرار (RLS) که به نام بی قراری پاها یا پاهای ناآرام و پرش غیر ارادی پا هم شناخته می شود باعث احساس ناخوشایند و ناراحتی در پاها می شود که با تمایل و اجبار در تکان دادن و حرکت پاها بمنظور رفع ناراحتی همراه می شود.


سندرم پای بی قرار چیست؟

نشانه های مربوط به بیقراری پاها معمولا عصرها دیده می شود و اغلب درحین خواب و هنگام استراحت، مانند نشستن یا دراز کشیدن در رختخواب، تشدید می شوند.

این علائم در زمان نشستن طولانی بدون تحرک برای مثال در زمان پرواز یا تماشای فیلم در سینما تشدید می شوند. از آنجایی که این علائم در شب رخ می دهند، مبتلایان در به خواب رفتن دچار مشکل هستند. تکان دادن و حرکت باعث تسکین درد و ناراحتی در سندرم پای بیقرار می شود اما با توقف حرکت مجدد درد و ناراحتی بر می گردد.

سندرم پای بیقرار جز اختلالات خواب طبقه بندی می شود زیرا مبتلایان در به خواب رفتن و داشتن استراحت کافی در شب با مشکل مواجه هستند.
و از سوی دیگر هم جز اختلالات حرکتی شناخته می شود زیرا تکان دادن و حرکت معمولا درد و ناراحتی را برطرف می کند.در سندرم پای بیقرار بیمار تمایل دارد دائما پاها را درحرکت نگه دارد و تکان دهند. در توصیف این بیماران می توان گفت : شبها در رختخواب در حال تکان خوردن و حرکت پاها هستند!

RLS می تواند خستگی و خواب آلودگی روزانه را ایجاد کند و بر روی خلق و خو، تمرکز، عملکرد شغلی و تحصیلی تاثیر منفی بگذارد. در موارد شدید کاهش 20 درصدی در بهره وری کار را باعث می شود و افسردگی و اضطراب را بدنبال دارد.خوشبختانه اکثر موارد RLS با درمان های غیر دارویی و در صورت لزوم دارو درمان می شوند.

 درد و علائم سندرم پای بیقرار چگونه است؟

سندرم پای بیقرار در زنان و مردان دیده می شود ولی بیشتر زنان را گرفتار می کند ویژگیهای احساس ناخوشایند در افراد مختلف متفاوت است:

 • احساس درد و داشتن نبض در پاها
 • حس خارش، کشیده شدن در پاها
 • احساس مورمور و گز گز در پاها
 • این علائم ممکن است در بازوها و ندرتا در سر و سینه هم بوجود بیایند
 • معمولا علائم در هر دو پا بروز می کنند ولی گاهی ممکن است فقط در یک سمت بدن دیده شوند.
 • علائم در زمان خواب بروز می کند و معمولا نزدیکیهای صبح کمتر می شود و بیمار می تواند نزدیکیهای صبح راحتتر بخوابد.
 • از آنجایی که حرکت پاها علائم RLS را کم می کند، اغلب مبتلایان پاها را در حرکت می گذارند. از کف پا تا تکان کامل پا و از این پهلو به آن پهلو شدن در رختخواب همه برای کم کردن شدت درد انجام می شود.
 • شدت علایم در روزهای مختلف و در بین افراد متفاوت است. در موارد معمول بیماری، علایم یک یا دو بار در هفته رخ می دهد.
 • تاخیر در به خواب رفتن و اختلال در عملکرد روزانه می شود. در موارد شدید RLS، علائم بیش از دو بار در هفته رخ می دهد و منجر به وقفه های شدید خواب و اختلال در عملکرد روزانه می شود.
 • در مراحل اولیه ، ممکن است علایم برای یک هفته تا چند ماه دیده نشوند . البته به مرور زمان با بالا رفتن سن علایم تشدید می شوند.

علت بروز سندرم پای بیقرار چیست؟

علت سندرم پاهای بی قرار در بسیاری از موارد ناشناخته است.

 • با این وجود مبتلایان در سنین کمتر از 40 سال معمولا زمینه ارثی و خانوادگی بیماری را دارند.
 • ابتلا به بیماریهای مزمن مانند پارکینسون، ام اس، بیماری کلیوی؛ بیماری دیابت و نوروپاتی محیطی ، کمبود آهن همگی باعث بروز سندرم پای بیقرار می شوند. رفع این علل یا کنترل این بیماریها به کاهش شدت علائم سندرم پای بیقرار منتج می شود.
 • مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد انعقادی، داروهای ضدویروسی، برخی از داروهای ضد افسردگی، و داروهای سرماخوردگی و آلرژی که شامل آنتی هیستامین های آرام بخش هستند، ممکن است نشانه ها را بدتر کنند.
 • بعضی از زنان در طول بارداری، بخصوص در سه ماهه آخر، RLS را تجربه می کنند. علائم معمولا طی یک ماه پس از زایمان از بین می روند.
 • عوامل دیگر، از جمله مصرف الکل، نیکوتین و کافئین و محرومیت از خواب، ممکن است نشانه ها را ایجاد کرده و یا بدتر شوند.
 • بهبود خواب یا ترک الکل در این موارد ممکن است علائم را تسکین دهد.
 • واریس و نارسایی مزمن وریدی هم می تواند باعث بروز پاهای ناآرام شود. در بسیاری از موارد درمان واریس می تواند این علایم را برطرف کند یا از شدت آن بکاهد.

الکل و سیگار

چگونه سندرم پاهای بیقراری تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایشی برای RLS وجود ندارد، ولی معمولا از پنج معیار اصلی پزشکان برای تشخیص بیماری استفاده می کنند:

1- بیمار برای رهایی از درد و ناراحتی مجبور به تکان دادن پا هاست.
2- نیاز به تکان دادن پا در زمان استراحت بیشتر می شود.
3- وقتیکه درد و حس ناخوشایند با حرکت دادن پاها برطرف شد ، تمایل به تکان دادن پاها بطور موقت وجود ندارد تا مجدد درد ایجاد شود.
4- عصر و شب علایم بیماری مثل درد و احساس ناخوشایند تشدید می شود.

این علائم نشانه ای از وجود پاهای بیقرار است که در ادامه ممکن است بررسی نوار مغزی، ضربان قلب و تنفس در زمان خواب برای تشخیص دقیقتر انجام شود و بیمار به لحاظ بیماریهایی مثل دیابت، کمبود آهن و نارسایی کلیه مورد ارزیابی قرار گیرد.

سندروم پای بیقرار در بارداری

برای مثال سندرم پای بیقرار ناشی از بارداری تا 4 هفته پس از زایمان خود بخود برطرف می شود. در مواردی که به خاطر کم خونی فقر آهن ، پاهای ناآرام بروز کرده است رفع کم خونی مشکل را برطرف می کند.در موارد با علت ناشناخته یا موارد وراثتی چند گام ساده به کم شدن شدت علایم کمک می کند.

سندرم پای بیقرار چگونه درمان می شود؟

در افرادی که به صورت ارثی پاهای ناآرام را دارند درمان قطعی وجود ندارد ولی با رعایت برخی توصیه ها می توان شدت علایم را کاهش داد.
در مواردی از پاهای بیقرار که به دلیل مشکلات و بیماریهای دیگر بروز کرده است برطرف کردن علت اصلی می تواند علایم سندرم پای بیقرار را کنترل کند.

کلینیک سندروم پای بیقرار

در صورتی که علت اصلی بی قراری در پاهای شما واریس باشد می توانید به مطب دکتر مهرداد اقدسی برای درمان سندرم پای بی قرار مراجعه نمایید.

 درمان سندرم پای بیقرار با طب سنتی

 • اجتناب از مواد یا غذاهایی که باعث ایجاد یا تشدید مشکل می شوند. از الکل، کافئین و نیکوتین دوری کنید
 • درمان بیماریهایی مثل کم خونی، دیابت، کمبود های تغذیه ای، بیماری کلیوی، بیماری تیروئید، رگ های واریسی یا بیماری پارکینسون که می توانند شروع کننده این مشکل باشند
 • انجام حرکات کششی پیش از خواب، حمام گرم ، استفاده از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در موضع قبل از خواب می تواند کمک کند

مقاله مرتبط: درمان واریس با روش رادیوفرکانسی

همینطور ماساژ پاها و نیز استفاده از دستگاههای ویبراتور هم ممکن است خوب باشد.

ماساژ درمانی

آشنایی با نحوه ماساژ  در پاهای واریسی  داشتن برنامه خواب مرتب هم به بیماران توصیه می شود

بهترین دارو برای سندروم پای بی قرار

 • از داروهایی مثل گاباپنتین و پره گابالین در موارد با شدت متوسط تا شدید بیقراری پاها استفاده می شود.
 • از داروهای دوپامینرژیک مانند پرامی پکسول برای کاهش علایم بیماری در موارد شدید یا متوسط استفاده می شود. 
 • مصرف این داروها بایستی با تجویز پزشک باشد و برای همه توصیه نمی شود .
 • این روشها به کنترل علائم و رفع مشکلات ناشی از این بیماری می توانند کمک کنند.
 • متاسفانه این بیماری اغلب با بالارفتن سن تشدید می شود و تناوب بروز مشکل و شدت آن روند رو به رشدی را در پیش می گیرد.

در برخی بیماران دوره هایی مثل روزها، هفته ها یا حتی ماهها بدون علامت سپری می شود و مجدد باز علایم به سراغشان می آید. در موارد خفیف هم شاید اصلا نیاز به درمان احساس نشود و مشکلات بوجود امده کیفیت زندگی فرد را خیلی متاثر نکند.

 

کلینیک درمان بیماری های پا دکتر مهرداد اقدسی

7+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  داداشم ۲۹ سالشه شبها و موقع خواب احساس میکنه یه چیزی تو پاهاش تکون میخورن میل نبض یا یه حشره و وقتز پاطو میزنه زمین بهتر میشه و با ماساژ و آب گرم بهتر میشه عکس ام ار آی از مغز و کمر گرفته ام اس نداره و دیسک خفیف ماره پنج کمری داره ولی درد ساق دوتا پاش زیاده مخصوصا وقتی که دراز میکشه و شبها بیشتر میشه و گاهی این حالت تو دستاش هم هست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   اينها علايم بيماري عروقي و وريدي نيستند
   به همان متخصص ستون فقرات يا متخصص روماتولوژي مراجعه نمایند

 • تصویر کاربر eli شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام..من کم خونی ناشی از کمبود هموگلوبین دارم..ازطرفی هم مدتیه منتظر یه خبر خیلی مهمه زندگیم هستم و استرس و اضطراب شدیدی دارم..دوسه روزی هست احساس لرزش و ویبره بی وقفه در ران و ساق پا دارم تاجایی که مانع خواب واستراحت میشه آیا این طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   انشالله خبر به خیر و مصلحت باشد.  مشکل جدی به نظر نمی آید.

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعدض ادب واحترام
  چندوقته تادرحرکت وتکاپوهستم مشکلی ندارم همین که به قصدخواب دراز می کشم دردشدید درقسمت کف پاتازانوودست تاارنج می گیرم ونمی توانم بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   به نظر نمی رسد مشکل عروقی باشد در صورت ادامه مشکل ، با متخصص روماتولوژی مشورت شود 

 • تصویر کاربر حدیث چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من 28 سالمه و حدودا 6 ماه گرفتار بیماری سندروم پای بیقرار شدم طوری که هر روز باید یک یا دو عدد قرص آلفن ایکس 100 بخورم. دکتر مغز و اعصاب آسنترا تجویز کرده فعلا دو هفته ای که مصرف میکنم نتیجه ای نگرفتم. سوالم اینه انجام ورزش trx که ورزش سنگینی هست، باعث تشدید درد میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   اگر ورزش سنگین انجام می دهید خوب است به لحاظ منیزیم و کلسیم خون ازمایش شوید اختلال در انها می تواند منجر به سندرم پای بیقرار شود

 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من RLS ارثی دارم ، مادرم هم داره مدتی شدیدبوده الان خفیفه ، من مدتیه شدید دارم ، من فوتبالیستم و شدیدا اذارم میده ، خواستم بدونم تا حالا موردی دیدین که ارثیه و ۱۰۰% برگشته؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام - لطفا عکس از ظاهر پا در حالت اییستاده بفرستید و  بفرمایید در زمان فعالیت روزمره هم درد پا دارید یا خیر؟ چه زمانی بیشتر دچار گرفتگی می شوید؟ اگر رگ  واضح روی پا هست عکس بفرستید . ممکن است در مورد RLS  نیاز به مشورت با متخصص مغز و اعصاب باشد 

 • تصویر کاربر شهریار شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده مبتلا به اپنه تنفسی هستم و در ضمن بیماری پای بیقرار هم دارم و نمیتونم سرترالین استفاده کنم چون باعث تشدید هر دو بیماری میشود. در صمن علظت خون هم دارم برای درمان پای بیقرار چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   پاي بيقرار اگر منشا واريسي داشته باشد ما درمان ميكنيم
   اساسا درمان پاي بيقرار توسط نورولوژيست است. ( متخصص مغز و اعصاب)

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جراح ساق پام به خاطر سندروم پای بیقرار
  بهم قرص پرگابالین ۷۵ داده، هر شب یک عدد.
  میخواستم بپرسم بخورم یا نه؟ و اینکه گاباپنتین آآیا بهتر نیست؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   پریگابالین هم داروی خوبی است. حفظ آرامش، تغذیه سالم و ورزش به شما کمک می کند 

 • تصویر کاربر بنفشه چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خواهر من در مشهد زندگی میکند و زندگی او از بیماری سندروم پاهای بیقرار دچار مشکلات روانی شده اگر در مشهد کلینیک یا دکتری را پیشنهاد کنید یک دنیا ممنون میشوم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایند . داشتن تغذیه سالم، آرامش فکری و ورزش به رفع این مشکل کمک می کند

 • تصویر کاربر مرجان جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همواره حس می کنم که جوراب کوتاه و تنگی به پا دارم. در حالیکه پاهایم برهنه هستند. این احساس فشار از چیست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   ورزش هوازی مثل شنا- دو چرخه و پیاده روی و ماساژ به کاهش این احساس کمک می کند.

    

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من10سال قبل سابقه dvt در پای چپ در زمان بارداری داشتم که باعث آسیب به عروق پا شد.سال قبل به دلیل خانه تکانی پاهام ورم کرد واین ورم تاکنون خوب نشده حتی سونو داپلر هم انجام دادم ومشکلی نبود ولی در این 1سال حتی با وجود مراجعه به پزشک ارتوپد وروماتولوژی وقلب وعروق(تخصص ایشون در زمینه واریس بود)وحتی پوشیدن جوراب واریس تغییری نکرد.وحتی پای راست من خیلی کم ورم میکنه وبا استراحت خوب میشه .درمان قطعی برای ورم پا وجود داره.من باید چه کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)

   رسوبات ناشي از لخته قديمي باعث ميشودكه اگر فرد طولاني سرپا بماند ورم ايجاد شود

   طول خواهد كشيد تا بهتر بشويد

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر