علت و درمان سندرم پای بیقرار به راحتی!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سندرم پای بیقرار (RLS) که به نام بی قراری پاها یا پاهای ناآرام و پرش غیر ارادی پا هم شناخته می شود باعث احساس ناخوشایند و ناراحتی در پاها می شود که با تمایل و اجبار در تکان دادن و حرکت پاها بمنظور رفع ناراحتی همراه می شود.


سندرم پای بی قرار چیست؟

نشانه های مربوط به بیقراری پاها معمولا عصرها دیده می شود و اغلب درحین خواب و هنگام استراحت، مانند نشستن یا دراز کشیدن در رختخواب، تشدید می شوند.

این علائم در زمان نشستن طولانی بدون تحرک برای مثال در زمان پرواز یا تماشای فیلم در سینما تشدید می شوند. از آنجایی که این علائم در شب رخ می دهند، مبتلایان در به خواب رفتن دچار مشکل هستند. تکان دادن و حرکت باعث تسکین درد و ناراحتی در سندرم پای بیقرار می شود اما با توقف حرکت مجدد درد و ناراحتی بر می گردد.

سندرم پای بیقرار جز اختلالات خواب طبقه بندی می شود زیرا مبتلایان در به خواب رفتن و داشتن استراحت کافی در شب با مشکل مواجه هستند.
و از سوی دیگر هم جز اختلالات حرکتی شناخته می شود زیرا تکان دادن و حرکت معمولا درد و ناراحتی را برطرف می کند.در سندرم پای بیقرار بیمار تمایل دارد دائما پاها را درحرکت نگه دارد و تکان دهند. در توصیف این بیماران می توان گفت : شبها در رختخواب در حال تکان خوردن و حرکت پاها هستند!

RLS می تواند خستگی و خواب آلودگی روزانه را ایجاد کند و بر روی خلق و خو، تمرکز، عملکرد شغلی و تحصیلی تاثیر منفی بگذارد. در موارد شدید کاهش 20 درصدی در بهره وری کار را باعث می شود و افسردگی و اضطراب را بدنبال دارد.خوشبختانه اکثر موارد RLS با درمان های غیر دارویی و در صورت لزوم دارو درمان می شوند.

 درد و علائم سندرم پای بیقرار چگونه است؟

سندرم پای بیقرار در زنان و مردان دیده می شود ولی بیشتر زنان را گرفتار می کند ویژگیهای احساس ناخوشایند در افراد مختلف متفاوت است:

 • احساس درد و داشتن نبض در پاها
 • حس خارش، کشیده شدن در پاها
 • احساس مورمور و گز گز در پاها
 • این علائم ممکن است در بازوها و ندرتا در سر و سینه هم بوجود بیایند
 • معمولا علائم در هر دو پا بروز می کنند ولی گاهی ممکن است فقط در یک سمت بدن دیده شوند.
 • علائم در زمان خواب بروز می کند و معمولا نزدیکیهای صبح کمتر می شود و بیمار می تواند نزدیکیهای صبح راحتتر بخوابد.
 • از آنجایی که حرکت پاها علائم RLS را کم می کند، اغلب مبتلایان پاها را در حرکت می گذارند. از کف پا تا تکان کامل پا و از این پهلو به آن پهلو شدن در رختخواب همه برای کم کردن شدت درد انجام می شود.
 • شدت علایم در روزهای مختلف و در بین افراد متفاوت است. در موارد معمول بیماری، علایم یک یا دو بار در هفته رخ می دهد.
 • تاخیر در به خواب رفتن و اختلال در عملکرد روزانه می شود. در موارد شدید RLS، علائم بیش از دو بار در هفته رخ می دهد و منجر به وقفه های شدید خواب و اختلال در عملکرد روزانه می شود.
 • در مراحل اولیه ، ممکن است علایم برای یک هفته تا چند ماه دیده نشوند . البته به مرور زمان با بالا رفتن سن علایم تشدید می شوند.

علت بروز سندرم پای بیقرار چیست؟

علت سندرم پاهای بی قرار در بسیاری از موارد ناشناخته است.

 • با این وجود مبتلایان در سنین کمتر از 40 سال معمولا زمینه ارثی و خانوادگی بیماری را دارند.
 • ابتلا به بیماریهای مزمن مانند پارکینسون، ام اس، بیماری کلیوی؛ بیماری دیابت و نوروپاتی محیطی ، کمبود آهن همگی باعث بروز سندرم پای بیقرار می شوند. رفع این علل یا کنترل این بیماریها به کاهش شدت علائم سندرم پای بیقرار منتج می شود.
 • مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد انعقادی، داروهای ضدویروسی، برخی از داروهای ضد افسردگی، و داروهای سرماخوردگی و آلرژی که شامل آنتی هیستامین های آرام بخش هستند، ممکن است نشانه ها را بدتر کنند.
 • بعضی از زنان در طول بارداری، بخصوص در سه ماهه آخر، RLS را تجربه می کنند. علائم معمولا طی یک ماه پس از زایمان از بین می روند.
 • عوامل دیگر، از جمله مصرف الکل، نیکوتین و کافئین و محرومیت از خواب، ممکن است نشانه ها را ایجاد کرده و یا بدتر شوند.
 • بهبود خواب یا ترک الکل در این موارد ممکن است علائم را تسکین دهد.
 • واریس و نارسایی مزمن وریدی هم می تواند باعث بروز پاهای ناآرام شود. در بسیاری از موارد درمان واریس می تواند این علایم را برطرف کند یا از شدت آن بکاهد.

الکل و سیگار

چگونه سندرم پاهای بیقراری تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایشی برای RLS وجود ندارد، ولی معمولا از پنج معیار اصلی پزشکان برای تشخیص بیماری استفاده می کنند:

1- بیمار برای رهایی از درد و ناراحتی مجبور به تکان دادن پا هاست.
2- نیاز به تکان دادن پا در زمان استراحت بیشتر می شود.
3- وقتیکه درد و حس ناخوشایند با حرکت دادن پاها برطرف شد ، تمایل به تکان دادن پاها بطور موقت وجود ندارد تا مجدد درد ایجاد شود.
4- عصر و شب علایم بیماری مثل درد و احساس ناخوشایند تشدید می شود.

این علائم نشانه ای از وجود پاهای بیقرار است که در ادامه ممکن است بررسی نوار مغزی، ضربان قلب و تنفس در زمان خواب برای تشخیص دقیقتر انجام شود و بیمار به لحاظ بیماریهایی مثل دیابت، کمبود آهن و نارسایی کلیه مورد ارزیابی قرار گیرد.

سندروم پای بیقرار در بارداری

برای مثال سندرم پای بیقرار ناشی از بارداری تا 4 هفته پس از زایمان خود بخود برطرف می شود. در مواردی که به خاطر کم خونی فقر آهن ، پاهای ناآرام بروز کرده است رفع کم خونی مشکل را برطرف می کند.در موارد با علت ناشناخته یا موارد وراثتی چند گام ساده به کم شدن شدت علایم کمک می کند.

سندرم پای بیقرار چگونه درمان می شود؟

در افرادی که به صورت ارثی پاهای ناآرام را دارند درمان قطعی وجود ندارد ولی با رعایت برخی توصیه ها می توان شدت علایم را کاهش داد.
در مواردی از پاهای بیقرار که به دلیل مشکلات و بیماریهای دیگر بروز کرده است برطرف کردن علت اصلی می تواند علایم سندرم پای بیقرار را کنترل کند.

کلینیک سندروم پای بیقرار

در صورتی که علت اصلی بی قراری در پاهای شما واریس باشد می توانید به مطب دکتر مهرداد اقدسی برای درمان سندرم پای بی قرار مراجعه نمایید.

 درمان سندرم پای بیقرار با طب سنتی

 • اجتناب از مواد یا غذاهایی که باعث ایجاد یا تشدید مشکل می شوند. از الکل، کافئین و نیکوتین دوری کنید
 • درمان بیماریهایی مثل کم خونی، دیابت، کمبود های تغذیه ای، بیماری کلیوی، بیماری تیروئید، رگ های واریسی یا بیماری پارکینسون که می توانند شروع کننده این مشکل باشند
 • انجام حرکات کششی پیش از خواب، حمام گرم ، استفاده از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در موضع قبل از خواب می تواند کمک کند

مقاله مرتبط: درمان واریس با روش رادیوفرکانسی

همینطور ماساژ پاها و نیز استفاده از دستگاههای ویبراتور هم ممکن است خوب باشد.

ماساژ درمانی

آشنایی با نحوه ماساژ  در پاهای واریسی  داشتن برنامه خواب مرتب هم به بیماران توصیه می شود

بهترین دارو برای سندروم پای بی قرار

 • از داروهایی مثل گاباپنتین و پره گابالین در موارد با شدت متوسط تا شدید بیقراری پاها استفاده می شود.
 • از داروهای دوپامینرژیک مانند پرامی پکسول برای کاهش علایم بیماری در موارد شدید یا متوسط استفاده می شود. 
 • مصرف این داروها بایستی با تجویز پزشک باشد و برای همه توصیه نمی شود .
 • این روشها به کنترل علائم و رفع مشکلات ناشی از این بیماری می توانند کمک کنند.
 • متاسفانه این بیماری اغلب با بالارفتن سن تشدید می شود و تناوب بروز مشکل و شدت آن روند رو به رشدی را در پیش می گیرد.

در برخی بیماران دوره هایی مثل روزها، هفته ها یا حتی ماهها بدون علامت سپری می شود و مجدد باز علایم به سراغشان می آید. در موارد خفیف هم شاید اصلا نیاز به درمان احساس نشود و مشکلات بوجود امده کیفیت زندگی فرد را خیلی متاثر نکند.

 

کلینیک درمان بیماری های پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱ آذر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من شب ها هنگام خواب پاهام زیاد درد میکنن به طوری که از قرص مسکن استفاده میکنم
  البته خانوادگی این مشکل را داریم مشکل دیابت هم در خانواده داریم اگه درمانی هست یادارویی معرفی بفرمایید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱ آذر ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   با متخصص مغز و اعصاب مشورت و نوار عصب عضله گرفته شود

   ممكن است كمكي بكند.

 • تصویر کاربر شقایق جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض شد دختر۲۳ ساله هستم تقریبا دوماهه در پاهام مخصوصا از مچ به پایین مخصوصا در طی شب همش احساسه گزگز دارم و همش پاهامو‌تکون‌میدم موقع خواب درحدی که چند بار وقتی خواب بودم از خواب بیدار میشدم از بس پاهامو تکون میدادم موقع خواب دردم تشدید میشد و‌وقتی چهار زانو‌میشینم‌کل پاهام احساسه گزگز خواب رفتگی‌میکنم
  ایا مشکل من سندروم پای بی قراره؟باید چیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   علائمی که میفرمایید به سندروم پای بی قرار نزدیک است بهتر است با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید 

 • تصویر کاربر R جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض شد احوال شریف؟ جناب دکتر بنده تقریبا این علائم و از سن ۱۰ سالگی داشتم تا به الان یعنی تا ۱۸ سالگی که البته ناگفته نماند که طی این مدت تو دوره کوتاهی قطع شد اما بعدها با علائم شدیدتر سراغم اومد ...اوایل برای اینکه از این مشکل خلاص شم دستمال کاغدی خیس رو گلوله می کردم و لایه انگشتای پام قرار می دادم اما بعد ها این عادت و ترک کردم اما از شدت بیماری کاهش پیدا نکرد این اواخر یعنی از ۱۶سالگی تا۱۸ تشدید پیدا کرده بود ..یک روش دیگه رو در پیش گرفتم اونم آب سرد بود یعنی هرشب پاهامو قبل از خواب آب سرد می زنم حتی در اکثر مواقع هرشب بالغ بر بیست دفعه من از خواب بلند میشم تا پاهامو آب بزنم این مورد در شب بیشتر اتفاق میفته ولی در محیط های تنگ مثله نشستن پشت میز یا وقتی جوراب می پوشم تمایل عجیبی به تکون دادن پاهام دارم ...بنده حتی به دکتر هم مراجعه کردم منتها از بی تدبیری شون فرموندند این بیماری اصلا وجود نداره ....تو ایام کرونا این سندروم تشدید پیدا کرده ،تایم خوابم بهم ریخته یعنی در بعضی مواقع شده بخاطر پاهام تا ۱۱ صبح بیدار بمونم و بعد بخوابم اونم با سختی...من با توجه به این شرایط خاص که ایجاد شده نمی تونم درمانگاه برم و البته ناگفته نماند پدر بنده هم به این سندروم مبتلا هستند اما با دوز خیلی کمتر...ممنون میشم اگر یک راهکاری ارائه بدین واقعا دیگه کلافه شدم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   اين علائمی که میفرمایید علائم سندرم پاي بيقرار است.
   بهتر است با متخصص نورولوژي مشورت كنيد.

 • تصویر کاربر سعيد پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من سالهاست از بيقراري پا رنج ميبرم به حدي كه احساس ميكنم بايد به شدت حركت بدم پاهام رو .در واقع انگار نيروي عجيبي در پاهام هست و وقتي تموم ميشه انزژي زيادي از من ميگيره راهنماي ميخواستم و تا بحال به دكتر مراجعه نكردم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   این علایم میتواند نشانه های سندروم پای بی قرار باشد،بهتر است با یک متخصص مغزواعصاب مشورت کنید

 • تصویر کاربر ریحانه پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۸سالمه در ماه هفت بارداری دوم هستم
  تقریبا دوماهه ک هیچ شبی نتونستم بخوابم بخاطر پرش پا و بازوهام
  از دوازده شب این مشکلم شروع میشه تا هفت و هشت صبح
  یکسره محبورم بیدار بمونم و این بی خوابی و خواب عمیق نرفتن منو از زندگی سیرم کرده
  بینهایت عصبی شدم
  ارزومه فقط یک شب بدون اینکه درد بکشم بدون اینکه بیدار بشم بتونم تا صبح بخوابم
  سه سال پیش عمل بایپس معده انجام دادم
  در حال حاضر یک قرص کلسیم ی ویتامین مخصوص بارداری ی قرص اهن ی پودر منیزیم و یک شب درمیان امگا۳میخورم ولی هیچ فایده ای ندارن
  خواهش میکنم اگر راهکاری دارید منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   انچه لازم است به شما داده شده
   بنظر ميرسد بيشتر مشكل شما جنبه عصبي داشته باشد.
   حوصله كنيد بعد از زايمان رفع خواهد شد.

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  از وقتی یادم میاد پاهام شبها شروع به مور مور شدن و اخساس ناخوشایندی میکنه که اجازه خواب بهم نمیده
  قبلا با گذاشتن یک شی سنگین روی پام میخوابیدم و حالا با بستن یک روسری محکم آرامش کمی کسب میکنم و میخوابم د اکثر مواقع پای سمت چپ این بی قراری دارم
  حدود ۴ماه میشه زایمان کردم ماه آخر بارداری و دقیقا بعد اط سز یک پاهام سمت راست باد کرد که تشخیص dvt دادن و تا یک هفته زالربان و آنوکسپارین مصرف کردم بعد از مرخصی از اونجایی که هیچ ادمی نداشتم و ورم پاهام فقط همون شب بود پش دکترهای دیگه دوباری سونو دادم که گفتن تشخیص بیمارستان اشتباه بوده !
  و من داروهام قطع کردم!
  سوالم اینست که ایا به نظر شما بیمارستان dvtاشتباه تشخیص دادن!
  و اینکه جدیدا درد پاهم بیشتر شده در شب یک دو ساعتی!
  ایا درمانی دارم برای سندروم علت چی میتونه باشه،
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   نميتوانیم در مورد سوال شما  نظر خاصی بدهم.

   مشكل سندرم پاي بيقرار معمولا تحت نظر متخصص نورولوژي درمان ميشود.

 • تصویر کاربر کدنویس شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید من موقع خواب مخصوصا در شب پاهامو تکون میدم و بهم احساس آرامش میده و راحت میخوابم. میخواستم بدونم که این مشکل میتونه سندرم پای بیقرار باشه؟ خیلی ممنون میشم جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   این مواردی که فرمودین میتواند از علائم سندروم پای بی قرار باشد،بهتر است با یک‌ متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید 

 • تصویر کاربر امامقلی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت زیادی است موقع خواب کف پاهایم با نوک انگشتان پاهایم میسوزد واز تو انگار مذاب توشون ریخته شده وموقع خواب بایدکف پاهایم را روی سطح خنک بگذرام تا سرد شود تا خوابم ببرد ودر زمستان وتابستان باید پاهایم از رختخواب بیرون باشد لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   اين علامتها بيشتر بعلت اختلال اعصاب ريز سطحي ايجاد ميشود كه به ان نوروپاتي محيطي ميگويند.
   توصيه ميكنم با متخصص مغز و اعصاب جهت مشورت و گرفتن نوار عصب عضله مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من چندماهی است که پادرد شدید درشب حین خواب دارم وپرش پا دارم به صورتی که شب ها نمیتوانم بخوابم به دکتر مراجعه کردم به من قرص پراسول 18 تجویزکردن ولی تاثیری نکرد میشه من راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بعید است موضوع مشکل عروقی در میان باشد  

   بهتر است که با متخصص داخلي مشورت كنيد

 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۰ سالمه تقریبا ۴ ساله که پای راستم بیقرار میشه اوایل فقط پام بود ولی یه سال دست راستم هم این شکلی میشه احساس میکنم باید پامو یا دستمو تکون بدم تا درست شه ام ار ای رفتم هیچ مشکلی نداشتم ولی دکتر بهم گاباپنتین نوشت یه سال قبل ولی عوارضشو دیدم تو اینترنت استفاده نکردم ولی الان یه مدت احساس میکنم طرف راست صورتم این شکلی میشه دلیلشم نمیدونم فقط وقتی به خاطر کنکور داشتم درس میخوندم خواب منظم نداشتم مدام هم کافعین و چای میخوردم از اون موقع شروع شد ممنون میشم راهنماییم کنید به نظرتون باید استفاده کنم گابا پنتین رو و تا کی ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   سعی کنید ارامش خود را حفظ کنید کارهایی مثل گوش کردن موسیقی مطالعه قبل خواب و ورزش در طول روز میتواند به شما کمک کند 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر