سریع ترین روش درمان واریس دست و صورت

واریس دست و صورت یا همان رگهای متورم دست و رگهای ریز روی صورت، از جمله دغدغه‌های ذهنی در زمینه زیبایی است. بسیاری از مردم بخصوص خانم‌ها وجود این رگها را نشانه ای از بالا رفتن سن و یا از بین رفتن شادابی پوست می دانند. در ادامه به بررسی دقیق آن می پردازیم.

آیا دست و صورت هم دچار واریس می شود؟

خوشبختانه در اغلب موارد، برجستگی و تورم رگهای دست و صورت نشانه بیماری جدی نیست و تنها به لحاظ زیبایی اهمیت دارد. در موارد معدودی این رگها در نتیجه وجود مشکل وریدی بوجود می آیند که نیاز به بررسی دارد و بایستی از مشورت و راهنمایی پزشک متخصص واریس در خصوص این رگها بهره برد.

در کل، این رگها بدون درد واریس و ناراحتی هستند اما با رنگ سبز آبی خود ظاهر پوست دستها را متاثر می کنند و به عنوان یک عامل موثر در جوانسازی پوست دستها شناخته می شوند.

رگ های واریس در صورت

علت واریس دست

رگهای متورم روی دستها ، به دلیل از دست رفتن خاصیت کشسان پوست ایجاد می شود. چندین عامل برای وجود رگهای روی دست وجود دارند که وجود یک یا چند مورد از آنها باعث بروز این مسئله می شود.

رگ های واریسی روی دست

۱. لاغری دستها

اگر شما جز افراد با دستهای لاغر هستید که چربی زیر پوستی در دستان شما کم است، رگهای دست متورم برایتان دور از انتظار نیست.

۲. افزایش سن

با افزایش سن، چند اتفاق با هم می افتد اول اینکه پوست  نازکتر می شود و کشسان طبیعی خود را ازدست می دهد. در عین حال دریچه هایدرمان برآمدگی رگهای دست موجود در وریدها تضعیف می شوند و باعث ایستایی بیشتر خون در وریدها و اتساع بیشتر وریدهای دست می شوند.

۳.  ورزش

ورزش، فشارخون شما را افزایش می دهد و رگها به پوست نزدیکتر می شوند. پس از پایان ورزش با برگشت فشارخون به میزان پایه ، رگها محو می شوند.

ورزش منظم به ویژه ورزشهای استقامتی می توانند باعث دائمی شدن وجود رگها روی دست گردند. وزنه برداری مکرر در باشگاه یا بلند کردن بار سنگین در زندگی روزمره همگی عوامل بروز یا تشدید این مشکلند.

۴. آب و هوای گرم

در کل آب و هوای گرم برای هیچ نوع مشکل وریدی مناسب نیست و در این حالت رگ ها متسع می شوند و عملکرد دریچه موجود در دیواره آنها هم تضعیف می شود. در واقع علت نمایان شدن رگها در تابستان، گرمی هوا است.

۴. بیماری وریدی

بیرون زدگی رگها می تواند به دلیل وجود مشکل وریدی باشد. برای مثال فردی که واریس پا دارد به احتمال بیشتری رگهای برجسته روی دست دارد.

۵. فلبیت

اگر دست دچار عفونت یا ضربه شود و یا بیماری اتوایمن باعث التهاب رگ شود، در این موارد  تورم رگ بعید نیست.

ترومبو فلبیت سطحی  و لخته خون در وریدهای عمقی دست DVT می تواند باعث بروز تورم وریدهای دست شود.

۶. تورم آنژیوکت روی دست

ممکن است محل آنژیوکت روی دست دچار تورم رگ شود.

۷. زمینه خانوادگی

اگر در خانواده شما فردی هست که رگهای برآمده دارد شانس شما برای داشتن این رگها بیشتر می شود.

۸. یائسگی

تغییرات هورمونی می تواند با بیرون زدگی رگها همراه شود.

پیشگیری از واریس دست

این مشکل زیبایی بخصوص برای خانم‌های جوان ناراحت کننده است برای پیشگیری می توان چند توصیه ساده را بکار گرفت.

 • بار سنگین بلند نکنید. در زمان خرید از چرخ دستی استفاده کنید و هیچ وقت وزن سنگین با دستتان حمل نکنید.
 • میوه و سبزی در برنامه غذایی خود داشته باشید . ویتامین سی به استحکام دیواره وریدها کمک می کند.
 • گرما باعث بیرون زدگی رگها می شود. در زمان آشپزی و شستشوی ظروف تا حد امکان دستتان در معرض حرارت و گرمای مداوم قرار ندهید. استفاده از دستکش یکی از راهها ست.
 • مواد شیمیایی در تماس با پوست هم می تواند باعث بیرون زدگی رگها شود حدالمقدور از مواد شیمیایی استفاده نکنید و یا در زمان استفاده دستکش بپوشید.
 • سیگار را کنار بگذارید.

پیشگیری از واریس دست  با ورزش

در کنار روشهای درمانی اشاره شده شما می توانید به درمان واریس با ورزش رجوع کنید. با این حرکات ورزشی ساده می شود تا حدودی جلوی برآمدگی رگهای دست را بگیرید.

حرکات کششی  مچ و  دست می توانند به جریان بهتر خون و رفع بیرون زدگی رگها کمک کنند.

 کشش دست و انگشتان دست

کشش انگشتان دست تمرینی برای جلوگیری از واریس دست

مانند شکل دست را از مچ تا کنید و با کمک انگشتان دست مقابل کشش ایجاد نمایید. در همین حالت انگشت شست را تکان دهید سپس دستتان را به حالت صاف و کشیده برگردانید.

کشش مچ دست

حرکت کششی مچ دست برای جلوگیری از واریس

همچون شکل کف دو دست را به هم بچسبانید. به نحوی که آرنج دو دست در دو طرف بدن باشند

درمان واریس دست

درمان واریس دست و یا همان درمان رگ های برجسته شده پشت دست بستگی به عامل ایجاد کننده دارد. در اغلب موارد درمان واریس دست با هدف زیبایی دست‌ها انجام می شود و این رگ‌ها مسئله‌ای برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند.
معمولاً دو روش متداول زیر برای درمان رگ‌های برجسته دست مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1. فوم اسکلروتراپی دست
 2. لیزر درون رگی

در موارد نادری ممکن است رگهای برآمده نشانه یک مشکل جدی باشند که در این شرایط روش درمان متفاوت خواهد بود.

اسکلروتراپی دست

اسکلروتراپی دست

از جمله روشهای متداول در درمان واریس دست روش فوم اسکلروتراپی است که طی آن یک محلول شیمیایی به شکل فوم در امده و در رگها تزریق می شود. این کار نزدیک ۲۰ دقیقه زمان می برد و نیاز به بیهوشی ندارد و خیلی خوب رگه های روی دست محو می شوند.
وقتی که رگ تحت درمان در اثر تزریق فوم مسدود و توسط بدن جذب گردید. گردش خون مسیر خود را باز یافته و از رگ‌های دیگر خونرسانی انجام می‌شود. در واقع رگهای عمقی تر در دست می‌توانند خونرسانی را انجام دهند.

تعداد جلسات اسکلروتراپی هر دو دست

کار دو دست طی ۳ جلسه با فاصله صورت می‌گیرد. دقت کنید که اسکلروتراپی هر دو دست در یک جلسه انجام نمی‌شود . علت این موضوع آنست که بعد از اسکلروتراپی دست بانداژ می شود و تا ۲۴ ساعت نمی توان با دست کاری انجام داد و بهتر است دست را بالا نگه دارید. به همین دلیل اسکلروتراپی هر دو دست در یک جلسه انجام نمی شود و معمولا با فاصله یک هفته از هم انجام می‌شود.

آیا بعد از اسکلروتراپی دست می توان کار با دست انجام داد؟

بلی، اغلب افرادی که برای کار زیبایی نیاز به اسکلروتراپی دارند، مشاغلی دارند که با دست کار سنگین و مستمر انجام می دهند ، مانند نوازندگان، نقاشان، قالی بافان ، آرایشگران و …
این افراد می توانند در طی دوره درمان هم کار با دست انجام دهند بهتر است بانداژ طبق نظر پزشک انجام شود یا از دستکش های با فشار متوسط روی دست استفاده شود.

آیا اسکلروتراپی دست ، رگ دستها را کاملا از بین می برد؟

خیر، معمولا هدف از اسکلروتراپی دستها کم کردن نسبی رگهای برجسته دست است. در بسیاری از موارد صلاح نیست که کاملا رگها ازبین برون . از طرفی تا حدودی وجود این رگها طبیعی است و پزشک با توجه به تجربه نسبت به انجام اسکلروتراپی در رگهایی که مخل زیبایی دستها هستند اقدام می نماید.

مزایای روش اسکلروتراپی دست

 • درمان سریع در کمتر از یک ساعت
 • پوست صاف و دستان زیباتر و جوانتر
 • هیچ جای زخمی ندارد
 • خیلی زود می توانید به کار روزانه تان بپردازید و درد نخواهید داشت.

لیزر درون رگی

معمولا لیزر درون رگی برای رگهای به نسبت قطورتر برای درمان تورم رگهای پشت دست استفاده می شود.

اگر دچار فلبیت شده باشید ممکن است داروهای ضد التهابی ، آنتی بیوتیک و کمپرس گرم یا بالانگه داشتن دست به شما توصیه شود.

اگر هم ترومبوفلبیت سطحی تشخیص داده شود معمولا لخته ظرف مدت ۲ هفته کاملا جذب و برطرف می شود. اگر درد و تورم داشته باشد ممکن است پزشک به شما دارو بدهد. در غیر این صورت همان توصیه های مشابه حالت فلبیت می تواند برای شما مفید باشد.

اگر شما لخته خون عمقی دارید، پزشک معالج داروی ضد انعقاد مناسب برایتان تجویز می نماید.

درمان خانگی بیرون زدگی رگهای دست

یکی از راه حل های بسیارساده درمان واریس دست و صورت استفاده از درمان خانگی واریس دست و صورت می باشد. برای درمان تورم رگهای پشت دست می توان از سیر ، سرکه سیب ، روغن زیتون ،نارون کوهی ، جعفری و … کمک گرفت.

درمان رگهای واریسی صورت

درمان رگهای صورت جز گروه درمان های زیبایی پوست و درمان عروقی طبقه بندی می شود.

رگهای عنکبوتی روی صورت

معمولا در نقاط ذیل رگهای عنکبوتی روی صورت مشخص میشوند

 • کناربینی به رنگ بنفش و قرمز
 • گونه هابه رنگ بنفش یاقرمز وگاهی سبز
 • روی چانه
 • کنار شقیقه ها سبز یا بنفش
 • رگ کنار چشم به رنگ‌سبز ابی

رگهای عنکبوتی روی صورت معمولا در نقاط مختلف پوست صورت افراد با بالا رفتن سن و نازک شدن پوست رویت می شوند. شاید شایعترین قسمت ایجاد این رگها کنار بینی باشد . در بسیاری از خانمهای جوان در پی عمل زیبایی بینی یا رینو پلاستی این رگها بوجود می آیند.

برای برطرف کردن واریس صورت از چه روشهایی استفاده میشود ؟

لیزر سطحی

لیزر پوست صورت برای نواحی مختلف پوست صورت بکارمی رود .
از انواع لیزر در صورت استفاده میشود . لیزر Nd:yag یا هان طول موج ۱۰۶۴nm و لیزر KTP برای درمان رگهای ریز روی صورت بکر می روند ازانجایی که صورت بیش از بقیه قسمتهای بدن در معرض نور افتاب است احتمال آسیب دیدگی و ایجاد لک با لیزر در صورت عدم رعایت نکات ایمنی بیشتر می شود .و نیاز به احتیاط بیشتری در درمان لیزر است .

میکروفلبکتومی رگ سبز زیر چشم

در برخی افراد رگ زیر چشم حالت برآمده پیدا می کند برای رفع این حالت روش میکروفلبکتومی یا برداشت فیزیکی رگ ممکن است اجرا شود
با توجه به حساسیت ناحیه چشمی اینکار حتما توسط متخصص بایستی صورت گیرد.

روش ار اف سوزنی

یکی از روشهایی که برای صورت در گذشته بیشتر متداول بوده و امروز جای خود را بمرور به لیزر می دهد
در ار اف سوزنی ، از طریق سوزن بسیار نازک‌به داخل رگ انرژی حرارتی منتقل میشود و رگ از داخل سوزانده میشود
محدودیتهای این روش نیاز به دقت بالا در جاگذاری سوزن، احتمال بروز لک. و نیز جای زخم طولانی در مسیر رگ‌است

نوع لیزر بکار رفته در کلینیک دکتر مهرداد اقدسی برای رگهای صورت کدام است؟

از دستگاه لیزر اکسل وی کوترا محصول کشور امریکا برای درمان رگهای عنکبوتی استفاده می شود .در کلینیک دکتر اقدسی از این لیزر برای رفع رگهای کاندید درمان با لیزر استفاده می گردد.
این دستگاه دو‌طول موج‌موثر در درمان وریدی NDYag و KTPرا داراست.از KTP برای رگهای ریز و بسیار مویی در ناحیه صورت در پوستهای روشن استفاده میشود و انرژی در این نوع لیزر روی سطح پوست تخلیه میشود .

از سری جوانسازی دستگاه هم می توان برای رفع قرمزی منتشر مختص پوستهای قرمز استفاده نمود که البته با طول موج ndyag می باشد.

از طول موج ndyagبا توجه به ایمن بودن استفاده برای انواع پوست برای رفع انواع رگ مثل رگ قرمز بنفش روی چانه، گونه و کنار بینی و رگ سبز و بنفش زیر چشم و شقیقه استفاده میشود.

مراقبت های بعد از لیزر رگ های واریسی صورت

 1. تمیز بودن پوست صورت، نبود هر گونه ماده آرایشی بهداشتی اعم از کرم های ضد آفتاب، کرم پودر و … در زمان مراجعه.
 2. آرایش نکردن برا ی۲ روز پس از لیزر.
 3. استفاده از کرم ضد آفتاب در زمان پس از انجام کار لیزر برای جند هفته به صورت مرتب.
 4. بهتر است در زمان مراجعه پوست در روشنترین وضعیت خود باشد.
 5. با توجه به محدودینت امکان استفاده از تنرژی بالا در خصوص صورت انتظار می رود در هر جلسه۲۵ تا ۳۰درصد رگها محو شوند.
 6. همکاری بیمار در بسته نگه داشتن چشمها و رعایت مراقبت های بعد انجام مثل استفاده از کزم ضد آفتاب و ترمی کننده در رسیدن به نتایج دلخواه مورد انتظار است.

درمان خانگی واریس صورت

برای درمان خانگی واریس صورت روغن های بسیاری وجود دارد مانند روغن زیتون برای درمان واریس صورت با روغن زیتون می توانید هر شب این روغن را در محل واریس بمالید و ماساژ دهید. دکتر مهرداد اقدسی می گوید درمان گیاهی قابل بازگشت است و درمان قطعی و غیرقابل بازگشت محسوب نمی شود.

علل ایجاد رگهای قرمز کنار بینی

رگهای قرمز کنار بینی برای سلامتی خطری ندارند و فقط به لحاظ زیبایی اهمیت دارند. این رگها در سنین مختلف بروز می کنند و عوامل مختلف در شکل گیری آنها می تواند موثر باشد.

 • سابقه خانوادگی: برای فردی که در صورت خویشاوندان خود این رگها را می بینید بیشتر احتمال دارد که رگهای قرمز کنار بینی ایجاد شود.
 • عمل جراحی بینی و جراحات ناحیه صورت : جراحات منجر به کبودی و عمل بینی می تواند باعث ایجاد این رگها شود.
 • تغییرات هورمونی: بخصوص تغییرات در بارداری و یائسگی ممکن است باعث بروز این رگها شود.
 • مواجهه با نور آفتاب بدون محافظ مناسب روی پوست
 • تغییرات آب و هوایی شدید مثل سردی و گرمی ناگهانی منجر به نمایان شدن رگهای قرمز کنار بینی می شوند.
 • فشار شدید مثل آنچه در عطسه های شدید و ممتد یا در حالت تهوع مکرر بروز می کند.
 • مصرف مداوم نوشیدنی های الکلی
 • تماس با مواد آلاینده
 • در کل زنان بیش از آقایان مستعد بروز این مسئله هستند و معمولا زنان ۱۰ درصد بیشتر از مردان این رگها را در صورت خود دارند.

روش های درمان واریس روی بینی

 • درمان از نگاه ساده ، پوشاندن این رگها با کرم شروع می شود.
 • استفاده از کرم رتینویید که یکی از مشتقات ویتامین A است توسط بعضی پزشکان توصیه می شود. این کرم در ایجاد استحکام پوست مفید است البته می تواند با خشکی، قرمزی و خارش پوست هم همراه باشد.
 • لیزر سطحی عروق عنکبوتی : این روش نسبتا با هزینه بالا است و شاید نیاز به چند جلسه کار برای گرفتن پاسخ مطلوب باشد.
 • رادیوفرکانسی سوزنی : در این روش سوزن کوچکی ناقل حرارت به داخل رگ می شود و معمولا رگ از داخل با حرارت بسته می شود.

چه دارویی برای درمان واریس روی بینی استفاده می شود ؟

کرم رتینویید و روغن آرنیکا می تواند در درمان بکار رود البته بایستی حتما تحت نظر پزشک استفاده شود روغن آرنیکا در برخی افراد ایجاد حساسیت پوستی می کند.

راههای جلوگیری از بروز مویرگهای ریز کنار بینی

 • با آب گرم صورت نشویید : از آب خنک یا ولرم استفاده کنید.
 • مواظبت از پوست در مواجهه با نور آفتاب: کرم ضد آفتاب، کلاه و پوشاندن صورت می تواند از ایجاد این رگها جلوگیری کند.
 • از ترکیباتی که باعث متسع شدن رگها می شود اجتناب کنید : کافئین ، الکل و غذاهای پر ادویه و تند می توانند باعث باز شدن رگها و جریان بیشتر خون در آنها شوند . مصرف زیاد این ترکیبات رگهای کناربینی را مشخص تر می نماید.

پرسش: آقای دکتر چطور میتونم رگ های روی دستم رو پاک کنم؟

رگ های روی دست

پاسخ دکتر مهرداد اقدسی: دو قسمت برجسته قابل رفع است سایر عروق نرمال هستند و روی آنها کاری انجام نخواهد شد.  لازم است در دو هفته پشت سر هم مراجعه داشته باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
16 نظرات
 1. مهتاب زرین می گوید

  دچار همانژیوم کاورنو بطور مادرزادی در ناحیه دست میباشم که تا ارنج درگیر هست آیا راه درمانی هست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر
   بهترین روش کنترل کننده تزریق است ولی راه درمان قطعی ندارد. بهتر است به صورت حضوری برای ویزیت مراجعه فرمائید تا جهت انجام تزریق بررسی صورت گیرد.

 2. simin می گوید

  salam
  man khanomi hastam 41sale dar hale hazer kharej az keshvar hastam va inke az chand mahe ghabl motevajeh shodamke raghaye balaye dastanam porrang va az rooye poost ndide mishavand darhalike ghablan chenin nabood, avalesh az oonjaee ke ghablan kheili laghar boodam yani 42 kilo boodam ke be dastoor pezesh va baraye jeloogiri az pookie ostokhan 10 kilo vazn ezafe kardam 52 kg , goftam shayad be oon dalil va nazoktar shodane poostam bashe. ama vaghti didam bishtar shod va dar pahayam ham be haminsoorat ragha porrang shodan be pezeshke oroogh morajee kardam ishan goftan ke be khatere sefidboodane poost tabiee ast.
  ama alan kheili negaranam chon be sorat dare afzayesh peyda mikone va raghaye bishtari ra mitoonam bebinam,lazem be zekr hast ke ragha barjeste vojo ya biroon nazadan faghat masre ragha hae ashkar shodan zemne inke man 10 mahe pish baraye darmane tirooeed yod radio active behem dadan va negaranam ke oon yod monjar be tagheere hormoonha

  va in etefagh oftadeshode .
  door az vatan va ghreeb hatam mamnoon misham befarmeed man ta zaminke barmigardam be iran che bayad bokonam .va niazi hast dar in zaman azmayeshe khassi anjam bedam va be che motekhassesi morajee kona ta bargaradam va biam khedmatetoon.
  sepaass

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام و روزتون بخیر، لطفا برای قضاوت بهتر عکس از پاها و بقیه نقاطی که رگها واضح شدن بفرستید تا راهنمایی بشوید. در ضمن فعلا نیاز به ازمایش یا تست خاصی ندارید عکسها رو یا به شماره واتس اپ ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ ارسال یا به اینستاگرام به ادرس iranvein_clinic در قسمت دایرکت بفرستید

 3. تینا می گوید

  سلام
  دکتر من بعضی وقتا ک ورزش میکنم یا سرمو پایین میگیرم یا گاهی که عصبانی و گریه میکنم روی پیشونی این رگها برجسته پیدا میشه و دستامم در حالت عادی همینجوری بگیرم پایین سریع این رگا روی دستام ظاهرمیشه
  سنمم٢٨_۲۹ بنظرتون واسه درمانشون چیکار کنم.میشه راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است است حساس نباشید، طبیعی است.

 4. مهدی می گوید

  سلام من ۱۸سالم هست و رگ پیشانی کنار شقیقه سمت چپ بیشتر اوقات بیرون اومده و حتی نبض دار بودنش هم معلوم هست ولی بعضی وقت ها بیرون آمدگی کمتر میشه و هیچ درد یا چیز دیگه ای ندارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   اهمیتی ندهید
   سعی کنید کمتر عضلات صورت را منقبض کنید
   روزانه کل صورت و پیشانی را با کرم مرطوب کننده ماساژ ملایم بدهید بهتر خواهد شد

 5. خدیجه موسوی زاده می گوید

  ایا با لیزر رگ های اطراف بینی ازبین میرود وهزینه اش چه قدر است

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بله برای رگ هایی که در صورت ایجاد میشود لیزر بهترین روش درمان میباشد.

   برای اطلاع از قیمت ها و نوبت دهی با واتس اپ ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ در تماس باشید .

 6. باران می گوید

  با سلام
  رگ مچ دست در امتداد شصت دست رگ آبی رنگی ورم کرده و یک مدتی هست که کارهای شستشو و بخصوص مچ زدن ورز دادن را انجام میدم یکهو اینطوری شد.
  یکبار داشتم خمیر ورز میدادم.دستم حالت درد و خواب رفتگی پیدا کرد و تا ۵ روزی درد و خواب رفتگی داشت.الان هم چهاروزیه رگ مچ باد کرده و دستم یک حالت خواب رفتگی بعد از کار کردن پیدا کرده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   مدتی به دست خود استراحت بدهید و فشار زیادی به دست های خود نیاورید

 7. مریم می گوید

  سلام
  دکتر جان ۳۹ ساله هستم و جدیدا در پیشانی ام دو رگ متورم نمایان میشود
  راه درمان و لطف میفرمایید از جهت ظاهری خیلی اذیت کننده ست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بهتر است رگ پیشانی دستکاری نشود

 8. Sara می گوید

  سلام من موقع خنده گریه ذوق یه رگ وسط پیشونیم عین برج ایفل نمایان میشه که هر سال داره نمایان تر میشه حتی الان با یه خنده کوچیک تو فیلم و عکس یه رگ بزرگ وسط پیشونیم میوفته که پایینش ۲ شاخه میشه . این خیلی داره منو اذیت میکنه و اعتماد به نفسمو‌گرفته میشه بگین راه درمانش چیه . احساس میکنم دارم تبدیل به یه موجود میشم . لطفا کمکم کنین

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   جای نگرانی نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.