گرفتگی عضلات پا در خواب (یکی از علائم واریس)

گرفتگی عضلات پا در خواب یا همان اسپاسم عضلانی شبانه به انقباضات غیر ارادی در پاها گفته می شود. انقباضات، اغلب در عضلات ساق پا و همچنین گاهی در کف پاها یا ناحیه ران ، به طور ناگهانی اتفاق می افتد. کشش عضله دردناک معمولا با کاهش شدت درد همراه خواهد بود.


☑️ گرفتگی عضلات پا در خواب چگونه است؟

 
این تجربه نسبتا متداول تقریبا برای 60 درصد از بزرگسالان  و 7 درصد از کودکان به درجاتی پیش آمده است. گرفتگی با درد همراه است و باعث بهم خوردن خواب می شود . گرفتگی با احساس درد و سفتی  و برجستگی واضح عضله درگیر مشخص می شود. این مشکل اغلب در افراد بالای 50 سال دیده می شود ودر بین خانمها و آقایان وجود دارد ولی ظاهرا زنان کمی بیشتر آن را تجربه می کنند.
 اسپاسم می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه یابد . به طور میانگین 9 دقیقه طول می کشد . حس کوفتگی و ناراحتی می تواند تا روز بعد هم تداوم داشته باشد.
 

☑️ علت بروز گرفتگی عضلات پا در خواب چیست؟

 
معمولا دلیل مشخصی برای این قبیل درد و گرفتگیها شناخته نشده است ولی عوامل متعددی را می توان به عنوان علت این مسئله عنوان کرد:

مصرف برخی داروها و بعضی از بیماریها می تواند باعث بروز گرفتگی شود

 
 • داروهای پرفشاری خون مثل داروهای مدر ( هیدروکلروتیازید) باعث بروز اسپاسم در زمان خواب می شود.
 • استاتین ها یا همان داروی کاهنده کلسترول خون
 • داروی ضد بارداری
 • دیالیز
 • نارسایی حاد کلیوی
 • پرکاری تیروئید
 • کم کاری تیروئید
 • دیابت نوع یک و دیابت نوع دو
 • سیروز کبدی
 • مشکلات وریدی و واریس 
 • اسهال و کم آبی بدن و بهم خوردن سطح الکترولیتها ( سدیم، پتاسیم و منیزیم در بدن)
 • خستگی
 • آسیب عصبی برای مثال در درمان سرطانها
 • استئو آرتریت ( آسیب به مفاصل)
 • پارکینسون
 • تنگی کانال نخاعی
 • مشکلات شریان محیطی
 • سو مصرف الکل
 • بارداری در واقع گرفتگی عضلات در زنان باردار بسیار شایع است.

☑️ آیا گرفتگی عضلات پا در خواب مشابه سندرم پای بیقرار است؟

 
هر دو مشکل در زمان خواب بروز می کنند و خواب راحت را بهم می زنند.
در اغلب موارد سندرم پای بیقرار درد ندارد و فقط با تکان و پرش پا و تمایل به حرکت دادن دائمی پا مشخص می شود. این در حالیست که گرفتگی  با درد ناگهانی در پا برای مدت چند ثانیه تا چند دقیقه است و فرد احساس درد و کوفتگی را ممکن است تا 24 ساعت بعد از گرفتگی داشته باشد.
 

☑️ تشخیص و درمان گرفتگی عضلات پا در خواب

 
تشخیص معمولا راحت و با گرفتن یک شرح حال انجام می شود ولی برای یافتن علت مشخص نیاز به انجام بررسی های مختلف بالینی وازمایشگاهی است.
معمولا اندازه گیری فشارخون، بررسی عصبی و وریدی برای تشخیص علت اولیه بکار می رود.
همیشه آزمایش خون لازم نیست مگر موردی مشکوک در شرح حال گزارش وشد بعلاوه در مواردی که بی حسی پاها و یا گرفتگی مکرر عضلات اشاره شود لازم است کلسیم خون ارزیابی شود.
معمولا استفاده از مسکن مفید خواهد بود اگر علت درد  به  دلیل مشکلات وریدی و واریس  تشخیص داده شود  درمان واریس می تواند به رفع درد کمک کند.

مقاله مرتبط: درمان واریس با روشهای متداول 

 

☑️ چگونه از بروز گرفتگی عضلات در حین خواب پیشگیری کنیم؟

 
با توجه به شیوع بالای این مشکل به نطر میرسد برای پیشگیری لارم است برخی توصیه ها را رعایت کنیم
 1. نوشیدن آب به میزان کافی برای پیشگیری ا ز کم  ابی
 2. نکشیدن لحاف روی  قسمت کف پا
 3. حرکات کششی و یا استفاده از دوچرخه ثابت چند دقیقه قبل خواب

✅ حرکات کششی مناسب برای پیشگیری از گرفتگی عضلات در خواب

 
انجام حرکات کششی برای 5 دقیقه برای جلوگیری از گرفتگی عضلات پا در خواب توصیه می شود.
گرفتگی عضلات پا در خواب به فاصله یک متری از دیوار باایستید و دستهایتان را به دیوار تکیه دهید و یک پا به سمت عقب کشیده شود حرکات کششی برای عضلات ناحیه سرینی مطابق شکل هر دو پا را از زانو به سمت قفسه سینه در حالت خوابیده خم کنید یکی از پاها ازرا روی ران پای دیگر رد کنید و با دودست ران پای مقابل را بگیرید این حالت را 10 تا 15 ثانیه حفظ کنید همین کارها را برای پای دیگر هم انجام دهید  
 
✔️ حرکت کششی عضله همسترینگ : روی زمین به پشت بخوابید. یکی از پاها را از ناحیه مچ خم کنید به نحوی که کف پا  در تماس با زمبن باشد پای دیگر را به صورت صاف بالا بیاورید و با دو دست ناحیه ران پا را بگیرید  و به سمت سینه پا رابکشید .
این حالت را برای 10 تا 15 ثانیه حفظ کنید
 
✔️ کشش قسمت داخلی ران
روی زمین در حالتی که کمرتان کاملا صاف است، بنشینید.کف پاها را به هم بچسبانید و سعی کنید در این حالت پاها را از زانو به زمین نزدیک کنید این حالت را برای 10 تا 15 ثانیه حفظ کنید

 

✔️ کشش عضله ران
به پهلو بخوابید و پای سمت مخالف پهلو را خم کنید به نحوی که پاشنه پا نزدیک باسن قرار گیرد با دست خود پاشنه را به سمت باسن فشار دهید به نحوی که کشیدگی در جلوی ران احساس کنید به مدت 10 تا15 ثانیه در این حالت بمانید.
 
✔️ کشش عضله ساق پا
یک قدم با پای راست خود به جلو بیایید و به صورت خمیده پایتان را نگه دارید ودر هر دو پا انگشتان به سمت جلو باشد و پاشنه پای عقب حدالمقدور در تماس بازمین باشد. این حرکت را برای پای مخالف هم انجام دهید.
و به مدت 10 تا 15 ثانیه در این حالت بمانید.

 

 

 

 

 

✅ نرمش در زمان وقوع گرفتگی عضلات پا در خواب

 • اگر نیمه های شب با درد و گرفتگی عضله از خواب بیدار شدید این چند حرکت می تواند ارامش را زودتر برگرداند و گرفتگی عضلات پا در خواب بهتر برطرف شود. در حالت خوابیده پایتان را بالا بیاورید دستهایتان را پشت زانو گره کنید و سعی کنید پا را از قوزک خم کنید.
 • از رختخواب بلند شوید سعی کنید روی پنجه پا  روی لبه یک پله بایستید و بعد تا حدی پایتان را به زمین نزدیک کنید که پاشنه پایینتر از سطح پا قرار گیرد
 • تقریبا به فاصله یک متری دیوار بایستید و با دست به دیوار تکیه دهید کف پاها کاملا روی زمین باشد برای 5 ثانیه این حالت را حفظ کنید این حرکت را چندین بار در مدت پنج دقیقه تکرار کنید
 
 
 
 
 
 
.
 
 
 
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 33 سالمه که نزدیک به 12 سال هست که شاغلم و در یک ماهه اخیر دچار درد و ورم در ناحیه پاشنه پا هستم که خیلی اذیتم می کنه من خودم احساس می کنم واریس گرفتم چون رگهای کنار پاشنه پام هم ورم می کنه و درد پاشنه ام رو بیشتر می کنه ولی بازم مطمئن نیستم و وقتی هم که از مطب گرفتم برای 20 روز دیگه است و تا اون زمان نمی دونم واقعا با این درد چیکار کنم و دلیل این درد پاشنه برای چی هست اگر راهنماییم کنین ممنون میشم .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   واریس درد و ورم پاشنه نمی دهد به متخصص روماتولوژی مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۵ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من هر دوپا واریس دارد ولی پای چب بیشتر و چند فقط است که پای چب خیلی دارد واز کشاله ران تا زانو ولی از رانو به پایین درد شدید تر است ایا با درو درمان می شود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۵ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   عکس از پا بفرستید / درمان دارویی برای رفع درد واریس به صورت دائم موثر نیست / ارسال عکس به شماره تلگرام یا واتز اپ 09019746344
 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 35 سالمه وپاهام واریس داره وتازگی موقع راه رفتن در مچ پام درد احساس میکنم تابه حال هیچ درمانی برای واریس انجام ندادم ونمیدونم باید چطور اقدام کنم البته از دوستانم درمان زالو را پرسیدم ولی زیاد برایم خوشایند نبود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   كاهش وزن و تحرک بیشتر می تواند جلوی پیشرفت این رگها را بگیرد.

   با دو جلسه ميتوانيم ظاهر رگهاي شما را خيلي بهتر كنيم
  2. تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون از لطفتون
  3. تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون از لطفتون
  4. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر وقت خواستید بگیرید با شماره 02122819276 و 7 تماس و وقت اسکلروتراپی یا تزریق بگیرید پای شما با این روش رگهایش درمان می شود.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در 16 سالگی دچار dvt شدم خداروشکر لخته از بین رفته.ولی دچار واریس شدید شدم خیلی ناراحتم.الان20 سالمه
  میخواستم ببینم در کرج مرکزی هست که برم برای درمان واریس پام خیلی خیلی ورم کرده و کبود شده. لطفا اگه در کرج مرکزی هست بهم بگین.ممنون❤❤
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   در زمينه لخته بهتر است به رگهاي پا اقدامي انجام نشود
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر