آیا لخته خون در بارداری خطرناک است؟ (اطلاعات ضروری)

لخته خون در بارداری به عنوان یک عامل تهدید کننده شناخته می شود . خطر تشکیل لخته خون در عروق عمقی DVT و آمبولی ریوی در دوره بارداری 5-4 برابرشرایط غیر بارداری است. بسیاری از عموم لخته خون در بارداری را تنها به عنوان دفع لخته خون در اوایل بارداری می شناسند. اما منظور از لخته خون در این مقاله  تشکیل لخته خون در رگ های عروقی پا می باشد.


با این وجود نباید این خطر باعث نگرانی زنان باردار شود زیرا در کل احتمال بروز لخته خون در بارداری کم است و به طور کلی 2-1مورد در هر1000 مورد بارداری ممکن است به لخته خون دچار شوند.

افزایش مقدار پروتئینهای لازم برای تشکیل لخته وکاهش سطح پروتئینهای ضد لخته از جمله علل اصلی بالا رفتن احتمال بروز لخته خون در بارداری است.

بزرگی رحم و فشار بر ورید منتقل کننده خون از پاها به قلب در بالابردن احتمال بروز لخته خون تیره در بارداری تاثیر بسزایی دارد.

☑️ علائم بروز لخته خون در پا در بارداری چیست؟

از مشخص ترین علائم بروز لخته خون در پا در بارداری تورم، درد شدید و ناراحتی در یک پا یا هر دوپا است. در بیش از 80 درصد موارد، DVT در پای چپ زنان باردار پیش می آید.

نشانه های دیگر بروز لخته خون تیره در بارداری عبارتند از:

 • درد ساق پاها بخصوص در زمان ایستادن یا راه رفتن و زمانیکه پا را از مچ خم می کنید.
 • پوست گرم در منطقه درگیر لخته
 • قرمزی پوست معمولا در پشت پا بالا یا زیر زانو
 • تورم خفیف تا شدید همراه با درد
 • رگهای متورم و بزرگتر از حالت معمولی

☑️ علت بروز لخته خون دربارداری چیست؟

عوامل مختلفی باعث بروز لخته خون در بارداری می شود. خانمهای باردار در سه ماه نخست بارداری و در 6 هفته پس از زایمان در معرض خطر بالاتر برای بروز لخته هستند. عوامل ذیل خطر بروز لخته دربارداری را افزایش می دهند.

⚠️ سابقه لخته در مادر باردار و یا اقوام درجه یک

⚠️ استعمال سیگار و یا در معرض دود سیگار بودن ( همسر سیگاری یا محل کاری که در آن سیگار می کشند)

⚠️ سن بالای 35 سال در زمان بارداری

⚠️ چاقی (نمایه توده بدنی بالای 30)

⚠️ داشتن سفر طولانی در بارداری

⚠️ بارداری چند قلویی

⚠️ بارداری به کمک روشهای درمان ناباروری

⚠️ بی تحرکی برای مدت طولانی برای نمونه مادران با معلولیت حرکتی و یا مادرانی که استراحت مطلق هستند.

⚠️ عمل سزارین

⚠️ سابقه بیماریهای خاص مثل ترومبوفیلی

⚠️ داشتن واریس شدید درمان نشده پیش از بارداری

⚠️ دهیدراتاسیون یا همان کم آبی

⚠️ داشتن عفونت و یا جراحت جدی مثل شکستگی پا

☑️ چگونه لخته خون در پای زنان باردار تشخیص داده می شود؟

اگر به هر دلیل مشکوک به لخته خون هستید به متخصص واریس یا متخصص زنان مراجعه کنید تا این احتمال بدقت بررسی شود. در روند تشخیص آزمایش خون D-dimer و سونوگرافی داپلر وریدی اغلب انجام می شود.

در برخی مواقع هم ممکن است ونوگرافی صورت گیرد. درواقع معمولا طبق رویه زیر پزشکان تشخیص لخته خون در پا را برای خانمهای بارداری تایید و یا مردود می کنند.

تشخیص لخته در بارداری

☑️ درمان لخته خون تیره در بارداری به چه صورت است؟

برای برطرف شدن لخته در وریدهای عمقی در بارداری معمولا از داروی رقیق کننده هپارین تزریقی به صورت روزانه استفاده می شود.

تزریق هپارین اثرات مثبت ذیل را بدنبال دارد.

 • توقف بزرگ شدن لخته
 • کمک به حل شدن لخته در بدن
 • کاهش خطر بروز لخته های بیشتر
  ممکن است در طول دوره درمان نیاز به انجام آزمایشات مرتب برای اطمینان از حذف لخته باشد .

 

☑️ آیا لخته خون در بارداری برای جنین مشکل ایجاد می کند؟

خوشبختانه لخته خون در پا بر روی جنین اثر منفی ندارد مگر اینکه به آن توجه نشود و عوارض بعدی بروز کند. هپارین هم داروی بی خطری برای دوران بارداری است.

این دارو نمی تواند از سد جفت رد شود و بنابراین هیچ گونه خطری برای جنین ندارد و بارداری علی رقم وجود لخته خون به صورت طبیعی ادامه می یابد.

تزریق هپارین در زمان زایمان طبیعی متوقف می شود. همچنین در مورد زایمان القا شده و یا سزارین هم معمولا 24 ساعت پیش از وضع حمل تزریق هپارین قطع می شود.

در صورت تمایل برای شیردهی و تغذیه با شیر مادر پس از زایمان نباید از هپارین استفاده شود. در اینصورت قرص وارفارین تجویز می شود

قرص وارفارین از طریق شیر مادر منتقل نمی شود واثر رقیق کنندگی بر خون نوزاد ندارد.

آیا می دانید قرص وارفارین چیست؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

 قرص وارفارین

☑️ آیا گرفتگی عضله ساق پا نشانه DVT است؟

اگر باردار هستید و دچار گرفتگی عضله ساق پا یا کرامپ شبانه شده اید، نگران نباشید این مسئله ربطی به لخته خون تیره در بارداری ندارد. در واقع گرفتگی عضله پا در بارداری بسیار شایع است. معمولا با بکارگیری توصیه های ساده برطرف میشود.

 • انجام حرکات کششی
 • استفاده از مکمل منیزیم
 • پوشیدن کفش راحت


برخلاف گرفتگی عضلات که با این توصیه ها رفع می شود، در زمان بروز DVT حرکات کششی و یا تکان دادن پا درد را کم نمی کند .

☑️ تا چه زمانی بایستی دارو برای درمان لخته خون در بارداری استفاده شود؟

مادران با لخته خون بارداری به طور معمول تا 6 هفته پس از وضع حمل بایستی داروی ضد انعقاد مصرف کنند. با وجود ضرورت تجویز دارو ومصرف آن توسط مادر توصیه های ذیل هم بایستی بکار گرفته شود.

☑️ چگونه از بروز لخته خون در بارداری جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از بروز  خون در بارداری خیلی مهم است و با داشتن سبک زندگی سالم مقدور می شود. داشتن فعالیت بدنی و وزن گیری در حد مناسب از جمله توصیه های مورد تایید برای پیشگیری از لخته خون تیره در بارداری است .

 1. ترک سیگار خطر تشکیل لخته را کاهش می دهد.
 2. با توجه به اینکه داشتن سفر بالای 4 ساعت می تواند خطر بروز لخته خون را در بارداری افزایش دهد، رعایت برخی توصیه ها می تواند جلوی تشکیل لخته را بگیرد.
 3. نوشیدن آب کافی
 4. نخوردن نوشیدنی های الکلی
 5. انجام ورزشهای ساده در حین سفر

آیا می دانید چه ورزش هایی در طول سفر برای زنان باردار مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سفر طولانی و لخته شدن خون در پا

 1. راه رفتن و حرکت در صورت امکان برای مثال در زمان توقف اتوبوس یا اگر با اتومبیل سخصی سفر می کنید هر ساعت حدود 10 دقیقه پیاده شوید . در سفر های هوایی در راهرو راه بروید .
 2. مشورت با پزشک زنان پیش از سفر
 3. درمان واریس شدید قبل از اقدام به بارداری

برای اطلاعات بیشتر راجع به لیزر واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید

لیزر واریس پا

در واقع همانطور که بسیاری از بانوان آگاه قبل از بارداری با مصرف اسید فولیک و یا رفتن به دندانپزشکی خود را برای بارداری آماده می کنند، لازم است پیش از بارداری در خانمها با واریس شدید ، درمان واریس صورت گیرد.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، حدود دوسال و نیم هست با از دست دادن کلیه هام مجبور به انجام دیالیز خونی بوسیله فیستول شدم، دستی که بوسیله آن دیالیز میشوم بعد از گذشت یک سال دستم تورم زیادی پیدا کرده، داپلر هم انجام دادم، گفتن بعلت وجود لخته و اثر فشاری که لخته بر دیواره رگ ایجاد کرده هست، پزشک معالج توصیه کردند برای پیوند کلیه اقدام کنم و با استراحت دادن به دست و بالا نگهداشتن عضو درمان می‌شود، الان پیوند شدم ولی دستم همچنان متورم و دارای رگهای پیچیده و بعضا گرانولی هست، لازمه اضافه کنم که در سه ماهه اول دیالیز بوسیله کاتتری که در سمت همین دست داشتم (در ناحیه گردن) بود دیالیز میشدم، آیا امکان داره تنگی عروق در ناحیه نصب کاتتر باعث تورم دستم شده باشه؟ یکی از پزشکان پیشنهاد بستری و تزریق هپارین داد آیا این روش کارگشا هست؟! ممنون میشم پاسخگو باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   هپارین در مرحله مزمن بیماری تاثیر ندارد . لطفا حضوری مراجعه کنید 02122819276-7 وقت بگیرید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من مفاصل بدنم مشکل داره و وقتی حرکت میدم دست یا پامو بلندصدا میده و درد هم دارم میخواستم بدونم برای درمان باید به کدوم متخصص مرجعه کنم و تشخیص شما چه بیماری هستش؟من واریس و بواسیر هم دارم آیا این مشکلات میتونه منو معاف دائم بکنه پیشاپیش ممنون بابت راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)

 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۲۲ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پای راستم واریس داره رفتم دکتر جراح عروق گفت جوراب واریس بپوش 6ماه میخواستم بدونم نمونه ایرانیش خوبه یا خارجیش اصلا چه مارکی بگیرم خوبه ؟واینکه اونجوری ک من تحقیق کردم هیچکدام از موارد داخل بازار کلاس بندی از نوع فشاری ک باید به پا وارد کنند رو ندارند و فقط یا تا زیر زانو هستند یا بالای زانو به نظر شما اون نوع کلاس ک شامل اندازه فشاری ک باید وارد کنند اهمیت دارد یا نه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 9 ماه پیش)

   سلام وقتی صحبت از جوراب واریس می شود فشار درمانی مدنظر است و نه ضخامت و... . جوراب های خارجی از این نظر بهتر و استاندارد در آنها رعایت شده است . مقدار فشار اهمیت دارد و نحوه ورود فشار هم مهم است جوراب واریس استاندارد بیشترینن فشار در ناحیه مچ را دارد که در واقع همان فشار اشاره شده روی بسته بندی است و بعد هر چه به سمت بالا می اید فشار کمتر می شود. جوراب را طبق فشار (کلاس یک  یا دو )و قد ( زیر زانو یا نیمه ران) که پزشکتان تجویز نموده اند تهیه بفرمایید . 

 • تصویر کاربر mena چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیالخته خون درمان قطعی میشود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)

   سلام می توان لخته خون و عوارض ناشی از آن را کنترل کرد

 • تصویر کاربر پژهان دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پسرم ۶ سالشه .به تازگی رگهای وسط پیشانی او واضح شده اند و به نظر کبود میایند درحالی که کبودی نیست بلکه رنگ سبز رگ است.از اول تولد دگهای کنار شقیقه و بالای بینی برجسته و واضحی داشت اما الان اینها هم اضافه شده اند .ممکن است خطر ناک باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)

   این رگها اهمیتی ندارند

 • تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده به بیماری کبدی دچار هستم ،ولی از زمان نوجوانی لکه هایی تیره کم کم از قسمت چالی زیر مچ پاهایم ،شروع شد وبعداز دوران متاهلی بسیار سریع پیشرفت کردند،این پیشرفت همراه بود با ورم ساق پاهام ووقتی با انگشت به ساق پاهام فشار میاورم کاملا گوشتش فرو رفته وچند لحظه بعد بالا می آید،از چند وقت پیش متوجه شدم کم کم لکه ها از زانوهایم نیز کمی بالتر رفته اند هرچند کم تر،حال آنکه مچ پاهایم زمخت شده،وپوستش بصورت زبردرآمده،البته ناگفته نماند من دچار HCV نوعCهستم وچاق هم شده ام ،بسیار سپاسگزار میشوم دصورتی که راهنمایی بفرمایید.درصورت صلاحدید میتوانم عکس برایتان از پاهایم بگیرم وبفرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 11 ماه پیش)

   سلام / این لکه ها جای نگرانی ندارند. تحرک بیشتر و کاهش وزن در صورت داشتن وزن اضافی داشته باشید

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مچ هردو پام ورم کرده ورگ های ان مشخص شده.یک قسمتش هم کاملا کبودشده.ولی دردنداره.این ممکنه واریس باشه؟ درصورتی که واریس باشد راه درمانش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   بنظرم واريس نيست .

   كاهش وزن، كاهش مصرف نمك و تحرك بيشتر برای شما خوب است
 • تصویر کاربر هاجر چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام .در ماه هفت بارداری و دارای واریس واژن هم می باشم.جهت زایمان چکار باید کرد.با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   فعلا نیاز به اقدامی نیست / فقط به متخصص زنان خود اطلاع دهید و پس از 6 ماه از زایمان مراجعه کنید.
   اطلاعات تکمیلی در خصوص واریس واژن http://www.iranvein.com/3311
 • تصویر کاربر درسا پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر.پنج شش ماهی میشه لکهی قهوه ای رنگی روی ساق پام بدون هیچ درد و خارشی ظاهر شده.اوایل کوچیک بود ولی الان بزرگ شده.از راهنماییتون بسیار سپاس گزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   لطفا عکس از پا ارسال کنید یا برای مراجعه حضوری با شماره 09019746344 هماهنگی کنید
 • تصویر کاربر جمال دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.70 ساله هستم..کف پایم صاف است .اکثراً از کف طبی در کفش استفاده کرده ام .از قدیم همیشه دوست داشتم هنگام سکون پاهایم را در سطحی بلند تر از سطح نیم تنه ام قرار دهم. دوسه سالی هست که شصت پای راست یا قوزک و مچ پای چپ درد می گیرد و ورم می کند. شست پای راست در هنگام تورم قرمز هم می شود.به دکتر مراجعه کرده ام و آزمایش اسید اوریک داد که نتیجه آن منفی بود و اسید اوریک نداشتم و دو دکتر به من پیشنهاد دادند کفشم را عوض کنم و کردم اما باز هم درد و ورم فوق سالی یک بار عود می کند .هنگامی هم که دردندارم،قوزک و مچ پای چپ در راه رفتن ذوق ذوق می کند و من مجبور می شوم حواسم به این پا باشد تا در جای ناصاف پا نگذارم چون اگر سهواً در جای بدی پا بگذارم مچ پای چپم چنان درد بدی می گیرد که باید یک ساعت توقف کنم و آن را مالش دهم.در این مورد به نظرم می آید که رگ یا تاندونی در پای چپیم کش می آید و درد از آن ناشی می شود .از شما خواهش می کنم مرادر درمان این درد راهنمایی کنید.از شما متشکرم.
  با احترام
  جمال آل احمد-مترجم بازنشسته
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر