برای درمان واریس پا روش لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

لیزر واریس و اسکلروتراپی درمان های متداول واریس هستند. بسیاری از بیماران می خواهند بدانند بر چه اساسی این روش ها توصیه می شوند و تفاوت بین درمان واریس با لیزر یا اسکلروتراپی چیست؟ در این نوشتار به بررسی این موضوعات می پردازیم.

آیا می دانید برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی ؟ مقایسه بین گزینه های درمانی در خصوص مشکلات و بیماری های مختلف همواره صورت می گیرد و  بیماران تمایل دارند جنبه های مختلف درمان با انواع روش ها را بدانند و آگاهانه در انتخاب روش مناسب برای درمان مشارکت داشته باشند.

در اینجا می خواهیم با مقایسه لیزر واریس با اسکلروتراپی بگوییم برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی و به برخی سوالات بیماران پاسخ مناسب دهیم. سوالاتی که در اینجا پاسخ خواهیم داد، عبارتند از:

❓ آیا پای من با لیزر درمان می شود؟
❓  لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟
❓ آیا می شود به جای لیزر، اسکلروتراپی انجام داد؟

در مشاوره ها شنیده می شود که بیمار اصرار به انجام روش درمانی خاص دارد. برای اینکه بتوانیم به بیماران محترم کمک کنیم که انتخاب آگاهانه ای برای اینکه لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی داشته باشند و از علت پیشنهاد هر روش درمانی مطلع باشند چند جنبه اساسی لیزر واریس و اسکلروتراپی را مطرح می کنیم تا به راحتی بفهمید برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی.

💥لیزر واریس و اسکلروتراپی برای درمان کدام بیماران مناسب هستند؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع رگ های مد نظر برای درمان دارد. اسکلروتراپی روش استاندارد برای درمان رگ های عنکبوتی است. رگ های عنکبوتی به صورت رگ های قرمز نازک، بنفش تا آبی کمرنگ در پاها، صورت، قفسه سینه و دست ها دیده می شوند.

 نمونه رگ های قابل درمان با روش اسکلروتراپی

این درحالیست که لیزر واریس روشی برای درمان واریس ریشه دار است که اغلب به شکل رگ های طنابی و پیچ خورده در پا دیده می شود. البته در نظر داشته باشید که در برخی بیماران با وجود واریس عمقی رگی در ظاهر پا برجسته نشده است و عملا واریس این افراد مثل کوه های یخی در اقیانوس است.

برای آشنایی بیشتر با روش درمان واریس از طریق لیزر حتما لینک زیر را بخوانید

لیزر واریس

درمان قطعی واریس پا که به صورت برجسته و متورم روی قسمت ساق پا، کشاله ران و پشت پاها پدیدار می شوند، معمولا با روش لیزر صورت می گیرد. نمونه رگ های طنابی را می توانید در اینجا ببینید.

روش درمان مناسب بر طبق شکل رگ ها و وضعیت عروق عمقی در سونوگرافی مشخص می شود.

💥درمان واریس با روش لیزر واریس بهتر است یا اسکلروتراپی؟

پاسخ پرسش شما به شدت واریس شما مرتبط است معمولا پس از انجام سونوگرافی و تایید یا رد درگیری عروق اصلی در پا پزشک روش درمان مناسب را به شما پیشنهاد می دهد.

رگ های عنکبوتی و سطحی با روش اسکلروتراپی درمان می شوند. این روش ارزانتر بوده و برای رگ های ریز اثر بخشی بهتری دارد. برای درمان رگهای عمقی و اصلی از روش لیزر واریس استفاده می شود.

لیزر واریس

💥 آیا پای من با لیزر درمان می شود؟

بسیاری از بیماران با واریس طنابی این سوال را دارند که لیزر واریس چگونه می تواند این رگ های برآمده را برطرف کند. در روش لیزر واریس که به صورت کلی به روش لیزر درون رگی واریس EVLA و رادیوفرکانسی اطلاق می شود، از یک فیبر ناقل انرژی برای درمان رگ استفاده می شود.

این فیبر در داخل رگ وارد شده، سپس با انتقال انرژی به جدار رگ باعث جمع شدن و تحلیل رگ می شود. لیزر درمانی با بیحسی موضعی صورت می گیرد و بیمار هیچ گونه درد یا سوزشی را در حین درمان احساس نمی کند.

با انجام لیزر واریس معمولا درد و سنگینی ناشی از واریس پا از بین می رود و همینطور از عوارض بیماری واریس مثل ورم، زخم و لخته خون هم پیشگیری به عمل می آید.ممکن است الان سریعا تصمیم خود را بکیرید و بگویید لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی اما خواهشمندیم قبل از تصمیم عجولانه ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

💥 نحوه انجام روش لیزر واریس و اسکلروتراپی چگونه است؟

اصول انجام این دو روش درمانی مشابه است اما با روش های مختلفی انجام می گیرد. در اسکلروتراپی از یک داروی شیمیایی برای بستن رگ مورد درمان استفاده می شود. داروی مذکور دیواره داخلی رگ را به هم چسبانده، موجب جمع شدن رگ می شود و در نهایت توسط بدن جذب می شود.

فوم اسکلروتراپی این امکان را ایجاد می کند که دیواره رگ بهتر به هم بچسبد و از عملکرد مناسبتری برخوردار است. علت جوابدهی بهتر فوم اسکلروتراپی در قیاس با اسکلروتراپی را می توان به موارد ذیل مربوط دانست.

 • سطح تماس بیشتر با جدار رگ
 • جایگزینی بهتر فوم به جای خون در رگ

در لیزر درمانی واریس، هم با انتقال انرژی حرارتی دیواره رگ از داخل بهم چسبیده و رگ مسدود می شود. معمولا لیزر واریس در یک جلسه درمانی کمتر از یک ساعت انجام می شود، در حالیکه اسکلروتراپی در طی 2 تا 4 جلسه معمولا انجام می شود. البته درصد قابل ملاحظه ای از بیماران با انجام یک جلسه هم به رضایت نسبی خواهند رسید. بین جلسات اسکلروتراپی فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود.

💥 آیا اسکلروتراپی و لیزر موجب درمان قطعی واریس پا می شوند؟

هیچ کدام از روش های درمان واریس برگشت نداشته و نتیجه انجام آنها برای رگ مورد درمان، قطعی و بدون بازگشت است. اگر فردی دچار واریس شده و مستعد ابتلا به رگ های عنکبوتی یا واریس طنابی است، پس از درمان بایستی به فکر پیشگیری از ایجاد رگ های دیگر باشد. یعنی درمان رگ های واریسی به منزله پیشگیری از ابتلا در رگ های دیگر نیست و بایستی مراقبت های لازم برای حفظ سلامت مابقی رگ ها انجام شود.

برای آشنایی بیشتر با روش اسکلروتراپی جهت درمان واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

اسکلروتراپی

✅هزینه و پوشش بیمه در اسکلروتراپی و لیزر واریس

‼ نکته: اسکلروتراپی را معمولا بیمه ها تقبل نمی کنند و جز کارهای زیبایی محسوب می شود. لیزر واریس جز کارهای درمانی است و مورد تایید بیمه های تکمیلی است.

کلینیک دکتر اقدسی با اغلب بیمه های تکمیلی قرارداد دارد و شما می توانید از بیمه خود برای لیزر درمانی واریس استفاده کنید. لیزر واریس و اسکلروتراپی برای رگ های متفاوتی استفاده می شوند. این روش ها به صورت مکمل همدیگر در برخی بیماران ممکن است استفاده شوند.

برای مثال در خانم هایی که رگ طنابی و رگ های ریز عنکبوتی دارند، در این مواقع توصیه می شود ابتدا رگ اصلی مورد درمان لیزری قرار گیرد و سپس رگ های دیگر با روشهای مکمل درمان لیزری مثل اسکلروتراپی یا فلبکتومی به لحاظ زیبایی برطرف شوند.

با خواندن مقالات بالا شما عزیزان به راحتی می فهمید برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی

اگر واریس دارید و بدنبال درمان قطعی واریس پا هستید و می خواهید از روش مناسب درمان رگ های پا مطلع شوید، می توانید به صورت آنلاین و رایگان با دکتر اقدسی مشاوره کنید.

از دکتر بپرسید

کلینیک درمان واریس

0
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زکیه دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  هزینه درمان واریس چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام 

   روش درمان رادیوفرکانسی یا rf  است . روش راد یوفرکانسی در کمتر از نیم ساعت و بدن بیهوشی در کلینیک انجام میشود. نتیجه درمان پیشگیری از عوارض واریس مثل لخته خون در پا و زخم واریسی است . همچنین درد و سنگینی ناشی از واریس از پاها می رود.

   بهتر است پیش از بروز علادمی مثل تغییر رنگ پوست و تورم برای درمان اقدام بفرمایید .

   در خصوص سوال اصلب شما یعنی هزینه بسته به بیمه تکمیلی تان دارد و سقفی که پرداخت می کند یا اینکه آزاد هستید و بیمه نیستید .

   تلفن ثبتی شما در سوال برای مشاوره به مسوول پذیرش کلینیک ارجاع داده شد

 • تصویر کاربر بابك دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  علت لكه هاي قرمز كنار قوزك و روي پا از انگشتان تا قوزك كه با ايستادن رنگشان قرمز تر ميشود چيست ؟ از جوراب واريس و قرص دافلون هم استفاده كردم به مدت يك ماه بهبودي نداشت و لكه ها بيشتر شده تقريبا از وسط ساق پا به پايين را در هر دو پا در برگرفته در بعضي جاهاي پا بيشتر است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام / برای ابراز نظر در خصوص علت این تغییر رنگ پوستی نیاز به مراجعه و ویزیت حضوری است . لطفا با شماره 02122819276-7 هماهنگ کنید

 • تصویر کاربر حیدری دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر.
  خانمی سی و دو ساله هستم مدت 18 روز هستش که جراحی واریس پامو در بیمارستان....... توسط اقای دکتر ...... انجام دادم. تقریبا دو هفته بعد از جراحی به من گفتند که باید جوراب واریس رو تا سه ماه پام کنم. من هم جوراب شلواری سیگ واریس تهیه کردم الان دو روز هست که پام می کنم وقتی جوراب رو از پام در میارم احساس درد در قسمت رگ بسته شده دارم خواستم بپرسم ایا این دردها طبیعی هستش؟ ممنون از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   این درد ها طبیعی است ، برای معاینه در زمان تعیین شده برای چک به پزشک معالج مراجعه کنید

 • تصویر کاربر روشنک پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر اقدسی. وقت بخیر. من روی پاهام رگهای واریسی بسیار ریز و پراکنده دارم به رنگهای قرمز و آبی که خیلی سطحی هستم گاهی بیشتر دیده میشن گاهی کمتر. چون وزنم پایین بود حدود 49 هستم . خدمتتون رسیدم فرمودید اسکروتراپی مناسبم نیس اما پزشک دیگه ای گفتن مشگلی نیس و با دوز پایین تزریق میکنم قبول کردم اما ی سال بعد همه رگها برگشتن و هیچ فرقی با قبلش نکرده . خیلی از این وضع ناراحت و بی صبرم. ایا راه درمان دیگه ای هس ؟ پماد و قرص چطور ؟ صمن اینکه من دچار ناراحتی معده هم هستم و با مطالعه درباره اثرات قرص ها نگران شدم و بهم نسازه. ایا پماد به تنهایی یا روش دیگه ای برا درمانم هس ؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)

   پماد و قرص ها برای کاهش درد واریس هستند و برای رفع این مویرگها موثر نیستند روشهای موثر اسکلروتراپی و لیزر زیبایی است. اگر خواستیدد می توانید برای لیزر سطحی مراجعه داشته باشید 09019746344 واتس اپ  عکس بفرستید تا براتون وقت مشخص شود.

 • تصویر کاربر جابر یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من حدود 9سال پیش لختگی خون گرفتم وبعد از آن دچار واریس پا شدم تا به حال از جوراب واریس کم استفاده کردم اما الان ورم وبیرون زدگی رگ هام خیلی شده همراه با درد از جوراب واریس معمولی استفاده میکنم .بنظر شما درمان دارد یا چه جورابی مناسب من است که بپوشم. آیا برای واریس عمل انجام میدهید .دارو چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

 • تصویر کاربر پری یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من 60 ساله هستن و پاهاشون واریس داره و اذیت میشن تو راه رفتن هم پاشون درد میکنه دو بار زالو انداختن یه چند روز بهتر شدن ولی دوباره واریسها برگشته و دیگه نمیخوان زالو بندازن و چون شهرستان هستن گفتن میتونی لیزر کنی سوال من اینه ایا با لیزر درمان میشه؟ و مشکل پا شون حل میشه؟ ایا عوارصی داره؟ و
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   لیزر واریس ، روش قطعی برای درمان واریس هست و مشکل در و سنگینی اگر به علت واریس باشد رفع می شود . میزان رضایت از این روش بالای 90 درصد است و البته عوارضی هم ممکن است داشته باشد که اغلب موقت هستند و از بین می روند جهت اطلاعات تکمیلی لینک راببینید

   لیزر واریس - رادیوفرکانسی

 • تصویر کاربر رستگار چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  مرسی از شرایطی که تو سایتتون بوجود آوردید تا بتونیم قبل از مراجعه سوالاتمون رو بپرسیم و با آگاهی مراجعه کنیم
  دکتر جان مادربزرگ و عمه من سابقه واریس طنابی دارن ،من یه مدت تو داروخانه کار میکردم و رگهای قرمز و آبی ریز از مچ پام شروع به نمایان شدن کرد و چند تا قسمت کوچیک هم روی ران پام اینجوری شد، کار رو گذاشتم کنار و جوراب واریس بصورت نامنظم پوشیدم و رگهای روی ران پام بهتر شد اما پاهام درد میکنه.من بیمه تکمیلی دارم و میخواستم ببینم ممکنه تو یک جلسه با لیزر برطرف بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی بفرستید . طبق عکس راهنمایی می شوید که روش درمان مناسب چیست و هزینه اش چقدر است. ( عکس از پشت پا- جلو و کنارها با فاصله در حدود یک متر و نورکافی)

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر