برای درمان واریس پا روش لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

آیا می دانید برای درمان واریس لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟ لیزر واریس و اسکلروتراپی درمان های متداول واریس هستند. بسیاری از بیماران می خواهند بدانند بر چه اساسی این روش ها توصیه می شوند و تفاوت بین درمان واریس با لیزر یا اسکلروتراپی چیست؟ بسیاری از بیماران می خواهند بدانند برای درمان واریس لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟ در این نوشتار به بررسی این موضوعات می پردازیم.

آیا می دانید برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟ مقایسه بین گزینه های درمانی در خصوص مشکلات و بیماری های مختلف همواره صورت می گیرد و بیماران تمایل دارند جنبه های مختلف درمان با انواع روش ها را بدانند و آگاهانه در انتخاب روش مناسب برای درمان مشارکت داشته باشند.

مقایسه لیزر واریس و اسکلروتراپی

در اینجا می خواهیم با مقایسه لیزر واریس با اسکلروتراپی بگوییم برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی و به برخی سوالات بیماران پاسخ مناسب دهیم. سوالاتی که در اینجا پاسخ خواهیم داد، عبارتند از:

آیا پای من با لیزر درمان می شود؟
لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟
آیا می شود به جای لیزر، اسکلروتراپی انجام داد؟

در مشاوره ها شنیده می شود که بیمار اصرار به انجام روش درمانی خاص دارد. برای اینکه بتوانیم به بیماران محترم کمک کنیم که انتخاب آگاهانه ای برای اینکه لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی داشته باشند و از علت پیشنهاد هر روش درمانی مطلع باشند چند جنبه اساسی لیزر واریس و اسکلروتراپی را مطرح می کنیم تا به راحتی بفهمید برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی.

لیزر واریس و اسکلروتراپی برای درمان کدام بیماران مناسب هستند؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع رگ های مد نظر برای درمان دارد. اسکلروتراپی روش استاندارد برای درمان رگ های عنکبوتی است. رگ های عنکبوتی به صورت رگ های قرمز نازک، بنفش تا آبی کمرنگ در پاها، صورت، قفسه سینه و دست ها دیده می شوند.

عکس رگ های قابل درمان با روش اسکلروتراپی

رگ های قابل درمان
رگ های قابل درمان با روش اسکلروتراپی
رگ های قابل درمان

این درحالیست که لیزر واریس روشی برای درمان واریس ریشه دار است که اغلب به شکل رگ های طنابی و پیچ خورده در پا دیده می شود. البته در نظر داشته باشید که در برخی بیماران با وجود واریس عمقی رگی در ظاهر پا برجسته نشده است و عملا واریس این افراد مثل کوه های یخی در اقیانوس است.

درمان واریس با لیزر به عنوان معجزه درمان واریس شناخته شده است. روشی موثر و سالم که هم برای درمان رگهای برجسته طنابی و هم برای برطرف کردن مویرگهای ریز عنکبوتی کاربرد دارد

درمان واریس با لیزر

عکس رگهای قابل درمان با روش لیزر

درمان قطعی واریس پا که به صورت برجسته و متورم روی قسمت ساق پا، کشاله ران و پشت پاها پدیدار می شوند، معمولا با روش لیزر صورت می گیرد. نمونه رگ های طنابی را می توانید در اینجا ببینید. روش درمان مناسب بر طبق شکل رگ ها و وضعیت عروق عمقی در سونوگرافی مشخص می شود.

رگهای قابل درمان با روش لیزر
رگهای قابل درمان با روش لیزر

درمان واریس با روش لیزر واریس بهتر است یا اسکلروتراپی؟

پاسخ پرسش شما به شدت واریس شما مرتبط است معمولا پس از انجام سونوگرافی و تایید یا رد درگیری عروق اصلی در پا متخصص واریس پا روش درمان مناسب را به شما پیشنهاد می دهد.

رگ های عنکبوتی و سطحی با روش اسکلروتراپی درمان می شوند. این روش ارزانتر بوده و برای رگ های ریز اثر بخشی بهتری دارد. برای درمان رگهای عمقی و اصلی از روش لیزر واریس استفاده می شود.

لیزر واریس

لیزر واریس چگونه رگهای متورم پا را از بین می برد؟

بسیاری از بیماران با واریس طنابی این سوال را دارند که لیزر واریس چگونه می تواند این رگ های برآمده را برطرف کند. در روش لیزر واریس که به صورت کلی به روش لیزر درون رگی واریس EVLA و رادیوفرکانسی اطلاق می شود، از یک فیبر ناقل انرژی برای درمان رگ استفاده می شود.

این فیبر در داخل رگ وارد شده، سپس با انتقال انرژی به جدار رگ باعث جمع شدن و تحلیل رگ می شود. لیزر درمانی با بیحسی موضعی صورت می گیرد و بیمار هیچ گونه درد یا سوزشی را در حین درمان احساس نمی کند.

با انجام لیزر واریس معمولا درد واریس پا از بین می رود و همینطور از عوارض بیماری واریس مثل ورم، زخم و لخته خون هم پیشگیری به عمل می آید.ممکن است الان سریعا تصمیم خود را بگیرید و بگویید لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی اما خواهشمندیم قبل از تصمیم عجولانه ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

عوارض واریس چیست؟ آیا واریس خطر دارد؟ اگر اینطور است، خطرات بیماری واریس چیست؟ بیماری رگهای واریسی (نوعی نارسایی وریدی) معمولا در ارتباط با ساق پاها است

درمان واریس با اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اصول انجام این دو روش درمانی مشابه است اما با روش های مختلفی انجام می گیرد. در اسکلروتراپی از یک داروی شیمیایی برای بستن رگ مورد درمان استفاده می شود. داروی مذکور دیواره داخلی رگ را به هم چسبانده، موجب جمع شدن رگ می شود و در نهایت توسط بدن جذب می شود.

فوم اسکلروتراپی این امکان را ایجاد می کند که دیواره رگ بهتر به هم بچسبد و از عملکرد مناسبتری برخوردار است. علت جوابدهی بهتر فوم اسکلروتراپی در قیاس با اسکلروتراپی را می توان به موارد ذیل مربوط دانست.

 • سطح تماس بیشتر با جدار رگ
 • جایگزینی بهتر فوم به جای خون در رگ

در لیزر درمانی واریس، هم با انتقال انرژی حرارتی دیواره رگ از داخل بهم چسبیده و رگ مسدود می شود. معمولا لیزر واریس در یک جلسه درمانی کمتر از یک ساعت انجام می شود، در حالیکه اسکلروتراپی در طی ۲ تا ۴ جلسه معمولا انجام می شود. البته درصد قابل ملاحظه ای از بیماران با انجام یک جلسه هم به رضایت نسبی خواهند رسید. بین جلسات اسکلروتراپی فاصله ۴ تا ۶ هفته ای در نظر گرفته می شود.

 آیا اسکلروتراپی و لیزر موجب درمان قطعی واریس پا می شوند؟

هیچ کدام از روش های درمان واریس برگشت نداشته و نتیجه انجام آنها برای رگ مورد درمان، قطعی و بدون بازگشت است. اگر فردی دچار واریس شده و مستعد ابتلا به رگ های عنکبوتی یا واریس طنابی است، پس از درمان بایستی به فکر پیشگیری از ایجاد رگ های دیگر باشد. یعنی درمان رگ های واریسی به منزله پیشگیری از ابتلا در رگ های دیگر نیست و بایستی مراقبت های لازم برای حفظ سلامت مابقی رگ ها انجام شود.

هزینه و پوشش بیمه در اسکلروتراپی و لیزر واریس

اسکلروتراپی را معمولا بیمه ها تقبل نمی کنند و جز کارهای زیبایی محسوب می شود. لیزر واریس جز کارهای درمانی است و مورد تایید بیمه های تکمیلی است.

کلینیک دکتر اقدسی با اغلب بیمه های تکمیلی قرارداد دارد و شما می توانید از بیمه خود برای لیزر درمانی واریس استفاده کنید. لیزر واریس و اسکلروتراپی برای رگ های متفاوتی استفاده می شوند. این روش ها به صورت مکمل همدیگر در برخی بیماران ممکن است استفاده شوند.

برای مثال در خانم هایی که رگ طنابی و رگ های ریز عنکبوتی دارند، در این مواقع توصیه می شود ابتدا رگ اصلی مورد درمان لیزری قرار گیرد و سپس رگ های دیگر با روشهای مکمل درمان لیزری مثل اسکلروتراپی یا فلبکتومی به لحاظ زیبایی برطرف شوند. با خواندن مقالات بالا شما عزیزان به راحتی می فهمید برای درمان واریس پا لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی.

ممکن است شما دوست داشته باشید
23 نظرات
 1. سمیه می گوید

  سلام،آقای دکتر من پای راستم واریس داره،چندسال پیش عمل جراحی انجام دادم،مقداری از رگها باقی مونده الان یه مدتی هست که پای راستم درد میکنه آیا میتونم عمل اسکلروتراپی انجام بدم که رگها از بین بروند؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت رگ های واریسی پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که بهتر شمارا راهنمایی کنیم .

 2. میرزایی می گوید

  سلام من از دیردز پماد ونو ویتال و قرص دافلون استفاده مسکنم و چند تا رگ ریز واریس همراه با درد در ناحیه مچ پا و پشت زانو دارم ولی بعد از استفاده از پماد امروز دیدم در ناحیه مصرف پماد کمی کبودی خفیف وجود داره راستش ترسیدم هواستم بدونم مصرف پماد و قرصو ادامه بدم ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   لطفا برای ما از نقاط واریسی پای خود اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷عکس ارسال کنید که با توجه به انها راهنمایی بهتری برای شما داشته باشیم

 3. فریده می گوید

  سلام ایاطرف قراردادبانیروهای مسلح دارین اگرهم ندارین ازاد چقدرهزینه درمانش میشه عکسم گرفتم ازپا ولی نمی دونم چجور بفرستم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام باید دید که واریس شما از کدام نوع است و جزو خدمات بیمه ای هست یا خیر . لطفا در واتس اپ به شماره ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ چند عکس از نقاط واریسی در نور روز و در حالت ایستاده ارسال کنید تا به شما راهنمایی لازم داده شود

 4. ضیایی می گوید

  با سلام همسرم به واریس هر دو پا مبتلا است رگهای برجسته در قسمت ساق پا ورگهای مویرگی بنفش رنگ زیاد در قسمت مچ پا
  هزینه جراحی واریز با لیزر چقدر است با بیمه تکمیلی ایران
  متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   لطفا از وضعیت ظاهری واریس های پای همسرتون در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵برای ما عکس ارسال کنید که شمارا در رابطه با درمان و بیمه راهنمایی کنیم

 5. همتی می گوید

  سلام
  روزتون بخیر
  میشه لطفا بفرمایین این عکسایی که فرستادم خدمتتون از واریس پای همسرم قابل درمان هستش؟ آیا با لیزر و یا راه دیگه ای برای درمانش هست ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر
   بله قابل درمان است برای راهنمایی با واتساپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵هماهنگ کنید

 6. محمدی می گوید

  سلام خانمی ۵۴ ساله هستم که مدت ۳ سال است عمل هیسترکتومی انجام داده ام، تاکنون دو بار دچار این حالت شده ام یک بار سال پیش و یک بار دیروز، به این صورت که ابتدا در کشاله ران رایتم احساس خارش شدید می‌کنم که در اثر خارش کناره های لباس زیرم زرد رنگ می‌شود گویا حالت خونابه مانند دارد و دو نوار برجسته مثل تاول یا رک برجسته قرمز ، یکی در کشاله ران و دیگری به موازات آن در لب خارجی ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود که حالتی مثل عرق سوز شدن دارد، این حالت معمولا بعد از چند ساعت یا یک روز از بین می رود، در ضمن دو روز گذشته زیاد سر پا ایستاده بودم،.البته در یک سال گذشته چندین بار دیگر ابن حالت پیش آمده ولی به صورت خیلی خفیف یعنی فقط ترشح و قرمزی و خارش ولی برجستگی نواری شکل ایجاد نشده بود،از شما خواهشمندم مرا راهنمایی بفرماییدکه چه مشکلی دارم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   بهتر است با یک متخصص زنان مشورت کنید در صورتی که ایشان تشخیص دادند به صورت حضوری برای معاینه تشریف بیاورید

 7. بها می گوید

  دستگاه وروشی که سریع واریس رو از بین میبره رو نمیدونم لطفا راهنماییم کنید بصورت تق تق صدا میده وروی رگهای ریزو درشت می‌گیرند وهمون لحظه از بین میره چیه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از وضعیت واریس پای خود در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ برای ما عکس ارسال کنید

 8. سحر می گوید

  سلام من۲۸ساله که ومتاسفانه چند ساله واریس دارم پارسال اسکلروتراپی انجام دادم جوراب هم دائم می‌پوشم ولی اصلا بهبود پیدا نکردم..چکار کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   شما اسکلروتراپی را در کلینیک ما انجام داده اید ؟

   لطفا از وضعیت فعلی پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ عکس ارسال کنید

 9. مرتعی می گوید

  سلام.من اسکروتراپی کردم رگهای جدید ایجادشد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   شما اسکلروتراپی را در کلینیک ما انجام داده اید ؟

   لطفا از وضعیت فعلی پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۷۲۲۴۸۴۱۵ عکس ارسال کنید

 10. مریم حسنیه می گوید

  با عرض سلام واحترام
  با توجه به عکس ارسالی (ران پای راست) از جناب عالی درخواست مشاوره داشته تا در اولین فرصت خدمتتان برسم.
  ضمناباتوجه به محل سکونت اینجانب در کرج و داشتن فرزند کوچک درخواست مشاوره داشتم تا با حداقل تعدادجلسات بتونم زمان رو مدیریت کرده باشم .
  سپاس از شما

 11. میثم می گوید

  سلام خسته نباسید اقای دکتر من اقا ۳۵ ساله هستم و چند روز رگهای قرمز و بنفش روکشاله رانم دارم و احساسی شبیه سوزش و خارش و کمی هم کبودی در بالای رگها ممنو میشماراهنماییم کنین

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   مشکل مهمی بنظر نمیرسد
   اما احتیاطا سونوگرافی عروقی انجام و نتیجه ان را برای ما در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ ارسال کنید

 12. سالی می گوید

  سلام آقای دکتر
  من چندسالیه که واریس پادارم واززمان بارداری سومم وضع پام بدترشده دکتررفتم برام جوراب واریس تجویزکردن وگفتن بعدزایمان رفع میشه اماالان حدود۲/۵سال اززایمانم میگذره وبهترنشدکه هیچ بدترم شد
  پای چپم خیلی اوضاش بدتره واکثرن دردشدیدی هم داره
  آیاجزعمل جراحی راه دیگه ای هست مثلن این داروهایی که توشبکه های ماهواره ای تبلیغ میکنن ومیگن درمان قطعی میکنه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   با توجه به عکس بهتر است که بررسی دقیق تر انجام شود چون احتمال واریس طنابی و ریشه عمقی وجود دارد
   واریس های ایجاد شده با روش های خانگی قابل درمان نیستن و فقط با پیشگیری از تشدید انها میتوان جلوگیری کرد
   پماد و دارو معمولا تاثیر چندانی نخواهد داشت و رگ های ایجاد شده را درمان نخواهد کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.