لخته خون در رگهای عمقی (بیماری DVT)

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بیماری DVT عارضه ای بسیار جدی است که باید سریعاً به پزشک مراجعه شود و اغلب در وریدهای عمقی ساق پا بروز می کند.

dvt چیست

درد ناگهانی در ساق پا که با گذشت زمان نه تنها برطرف نشود بلکه کم کم ورم پا نیز به آن اضافه شود می تواند زنگ خطری برای بروز لخته  خون در رگ های عمقی (deep vein thrombosis ) باشد که به اختصار بیماری DVT گفته می شود.

به دنبال شکل گیری لخته در ورید ساق پا ممکن است در وریدهای ران و لگن هم لخته تشکیل شود و در نهایت باعث انسداد در مسیر جریان خون گردد. لخته یا ترومبوز خون در ورید های عمقی ساق موجب تورم و درد ساق پا می شود که در لمس متوجه گرم بودن عضلات پشت ساق می شویم. لخته میتواند در وریدهای دست، شکم و یا هر جای دیگر بدن هم ایجاد شود.

علایم dvt

به نطر می‌رسد اطلاع از علائم وجود  لخته می تواند کمکی برای نجات یک زندگی باشد. وجود نشانه ها بایستی جدی قلمداد شود و هر چه زودتر برای معالجه اقدام شود. در ویدیو زیر علایم بیماری dvt را بیان می‌کنیم:

 

خطرات بیماری dvt

از خطرات جدی و اورژانسی تشکیل لخته در وریدهای عمقی (ترومبوز)، احتمال حرکت لخته همراه با جریان خون به سمت قلب و پس از آن به ریه و ایجاد بیماری خطرناکی بنام آمبولی ریه است. لذا تشخیص و درمان بموقع در بیماری DVT اهمیت حیاتی دارد .

بیماری که دچار بیماری DVT یا ترومبوز شده است در صورت مشاهده علائم ذیل بایستی سریعا پزشک خود را در جریان بگذارد:

1- تنگی نفس که ممکن است ناگهانی و یا تدریجی عارض شود.
2-درد سینه
3- ضعف و تعریق شدید
4- خلط خونی

این علائم هشدار دهنده خطر آمبولی ریه هستند و نیاز به بررسی دقیق دارند.

آمبولی ریه
از عوارض و خطرات درازمدت و مزمن بیماری DVT می توان به تورم، درد واریس و تغییر رنگ پوست به رنگ قهوه ای تیره و نهایتا ایجاد زخمهای پوستی اشاره کرد که به علت وجود اختلال در مسیر عبور خون و اختلال در عملکرد ورید ها پیش می آید. به این مجموعه علائم سندرم پس از لخته یا PTS می گویند.

بیماری dvt شدید

در موارد تورم شدید و یا علائم مشکوک به آمبولی ریه (تنگی نفس – افت فشار خون و …) برای درمان DVT بستری در بیمارستان ضرورت دارد.

دراین موارد نیاز به انجام اقداماتی مهم مانند تزریق داروهای از بین برنده لخته، تعبیه فیلترهای داخل وریدی برای محافظت ریه ها و در نهایت آنژیو پلاستی ورید برای باز کردن مسیر بازگشت خون می باشد.

در مورد بیماران جوان که دوره بیماری سپری شده باشد و لخته خون در پا از گستردگی وسیع توام با درد و تورم شدید برخوردار است، پیشنهاد می شود درمان DVT با استفاده از کاتترهای مخصوص از طریق ورید پشت زانو اقدام به تزریق داروهای از بین برنده لخته  rt pa شود.

یکی از مهمترین عوارض احتمالی ترومبوز سیاهرگی عمقی، آمبولی ریوی است که به علت انتقال لخته خونی به دستگاه گردش خون ریوی ایجاد می‌گردد. پیشگیری از آمبولی ریه مهمترین دلیل جهت درمان بیماران مبتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی است، چون ترومبوز در مراحل اولیه ممکن است سست و شکننده بوده و به خوبی به دیواره عروق متصل نباشد. آمبولی ریوی ممکن است منجر به مرگ بیمار گردد. از علایم آمبولی ریه، کوتاه شدن تنفس و درد قفسه سینه‌است که با تنفس عمیق شدت درد افزایش می‌یابد.

سندرم پس از لخته PTS چیست؟

از دیگر عوارض دیر رس و ثانویه به DVT می توان به سندرم پس از لخته یا PTS اشاره کرد. در برخی بیماران پاها به صورت متورم و دردناک باقی می مانند. پوست در قسمت ساق پا نازک شده و در ناحیه نزدیک قوزک تغییر رنگ در پوست بوجود می آید. در مراحل پیشرفته و بدون پیگیری حتی ممکن است زخم ایجاد شود.

دکتر اقدسی برای نخستین بار در ایران در سال 1390 جهت رفع این موارد و پیشگیری از بروز زخم و محدودیتهای متعاقب بروز زخم برای بیماران اقدام به باز کردن مسیر رگ لخته شده بوسیله بالون و استنت نمودند. این روش درمانی در حال حاضر به تدریج در ایران متداول گردیده است و  در بعضی از بیمارستانهای بزرگ از جمله بیمارستان شهید رجایی، بیمارستان قلب تهران و بیمارستان سینا نیز انجام می شود.

رگ لخته شده
پای بیمار مبتلا به سندرم PTS(پس از لخته)

 

رگ لخته شده
پای بیمار پس از سه هفته از درمان با روش ILIAC STENTING

علت تشکیل لخته خون در رگهای عمقی

لخته خون غیر طبیعی به دلایل مختلفی در افراد مستعد می تواند بروز کند. این اختلال در برخی خانواده ها زمینه ارثی دارد. علاوه بر این، برخی از عوامل همچون بستری بودن طولانی مدت و بی تحرکی، سابقه قبلی ابتلا به DVT، ابتلا به برخی انواع سرطان و نیز داشتن رگهای واریس احتمال بروز لخته خون را افزایش می دهد.
خطر بروز بیماری DVT پس از عمل‌های جراحی به ویژه در صورتیکه جراحی لگن و زانو انجام شود و نیز در سفرهای هوایی با طول مدت پرواز بیش از ۴ ساعت بالا می رود همچنین افراد چاق، زنان باردار، افراد مسن و مبتلایان به بیماری قلبی و خانمهایی که از قرص پیشگیری از بارداری استفاده می کنند از جمله گروههای در معرض خطر برای تشکیل لخته در پا هستند.

پیشگیری از بروز بیماری DVT

برای اینکه گرفتار عارضه لخته خون در رگهای عمقی نشوید در صورتی که شرایطی همچون موارد اشاره شده در ذیل برای خودتان یا عزیزانتان پیش بیاید از پزشکتان در خصوص احتمال بروز لخته و انجام اقدامات مناسب بمنظور پیشگیری حتما راهنمایی بخواهید. در این شرایط معمولا خطر بروز لخته بالا می رود و لازم است برای پیشگیری فرد در معرض خطر و اطرافیان وی اطلاعات کافی داشته باشند.

پزشک برای درمان واریس

 1. در موارد ضربه یا ترومای شدید مانند تصادف شدید
 2. استراحت مطلق، بستری طولانی مدت وبی حرکتی طولانی مانند شکستگی و دررفتگی یا بیماری
 3. بعد از مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری (حتی اگر برای یک دوره باشد).
 4. در دوره باردای (قبل از اقدام به بارداری، در موارد توصیه به استراحت ، تا یکماه پس از زایمان عادی یا سزارین)
 5. مسافرت طولانی خصوصا سفر هوایی بیش از 4 ساعت
 6. عدم درمان به موقع واریس

تشخیص و درمان لخته خون در رگهای عمقی پا

برای رسیدن به تشخیص  قطعی و اعمال تمهیدات درمانی، معاینات بالینی به تنهایی کافی نیست . رایجترین روش تشخیصی در مورد لخته خون در پا سونوگرافی داپلر رنگی است که بایستی توسط فرد آموزش دیده و ماهر صورت پذیرد.
بسته به وضعیت عمومی بیمار ممکن است درمان سرپایی بوده و یا در برخی موارد نیاز به بستری در بیمارستان باشد. درمان شامل داروهای تزریقی و خوراکی، پوشیدن جوراب طبی و راه افتادن و پیاده روی زود هنگام طبق نظر پزشک است . در زمان استراحت بایستی پای بیمار بالاتر از سطح بدن قرار گیرد و در موارد پیشرفته بیماری از روشهای درمانی پیچیده تر استفاده می شود.

درمان دارویی بیماری DVT

داروهای ضد لخته اساس درمان در بیماری DVT را تشکیل می دهد. داروهای تزریقی شامل هپارین و انوکساپارین و داروی خوراکی وارفارین است.
دارو درمانی در بیماری DVT حداقل 3 تا 6 ماه طول می کشد و در مواردی ممکن است نیاز به مصرف دارو برای مدت زمان طولانی تر باشد .
مهمترین عارضه جانبی این داروها خونریزی است که بیمار به محض مشاهده علایمی مانند کبودی پوست، خونریزی غیر عادی و مشابه آن بایستی هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کند.

هشدارهای مهم برای مبتلایان به بیماری DVT

 1. داروی خود را به موقع و طبق نظر پزشک میل کنید.
 2. قطع مصرف دارو نباید به هیچ عنوان خودسرانه باشد و تحت هر شرایطی مقدار داروی مصرفی و قطع مصرف را بایستی پزشک تعیین کند.
 3. آزمایشات درخواست شده بموقع انجام و به اطلاع پزشک برسد.
 4.  به محض مشاهده  علایم مشکوک به خونریزی دارو را قطع و بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
 5. در صورت بروز سردرد شدید غیر عادی و یا اختلال هوشیاری بیمار را به اورژانس بیمارستان انتقال دهید.
 6. طبق نظر پزشک جوراب طبی مناسب را تهیه و استفاده نمایید.
 7. جوراب طبی که بر اساس اندازه گیری و سایز پای بیمار تجویز میشود از مهمترین ارکان درمان است و توصیه میشود  بمدت 2 سال پوشیده شود.
 8. در صورت مراجعه به مراکز درمانی حتما آنها را از مصرف دارو و مقدار ان مطلع سازید.

اعتیاد و لخته شدن خون در رگهای عمقی

متاسفانه در سال های اخیر، معتادان تزریقی بدلایل مختلف برای تزریق مواد مخدر از رگ های کشاله  ران استفاده می کنند. از جمله این دلایل عبارتند از:

1-  راحت تر بودن تزریق در محل کشاله  ران

2-   مانند دست و بازو، جای سوزن تزریق در معرض دید نمی باشد

و متاسفانه بمرور دچار عوارض ناشی از این تزریق می شوند.

یکی از عوارض شایع اینگونه تزریق، لخته شدن خون در رگ های عمقی پا می باشد. گاهی از اوقات لخته عفونی است و بسیار خطرناک است و می تواند کشنده و یا شدیدا ناتوان کننده باشد.

این بیماران بدلیل تزریق مکرر و  ایجاد لخته های مکرر، در دراز مدت دچار دردهای  شدید پا شده و امکان فعالیت نرمال از ان ها گرفته می شود و گاهی از اوقات حتی در استراحت هم آرامش ندارند و بناچار به تزریق بیشتر مواد مخدر روی می اورند. این سیکل معیوب ادامه داشته و بمرور بیشتر در این گرداب غوطه ور می شوند.

درمان عوارض دیررس بیماری DVT (پای متورم و دردناک)

پس از مداخلات اولیه پزشکی، مهمترین اقدام جهت پیشگیری و درمان عوارض بیماری DVT عبارتند از:

 1.  پوشیدن جوراب طبی (کلاس 2 ) در تمام مدت روز بمدت 2 سال است.
 2. نیاز به پوشیدن جوراب شبها در حین خواب و در حالت درازکش نیست.
  اگر لخته خون در رگ های ساق باشد، جوراب زیر زانو کافی است. ولی در صورت درگیری عروق ران، جوراب طبی بهتر است بلند و تا کشاله ران باشد.
 3. بیمار روزانه چند بار پیاده روی کند.اکثرا با رعایت مجموعه اقدامات یاد شده، وضعیت پای بیمار بهبود خواهد یافت..
  در تعدادی از بیماران، علیرغم همه اینها ممکن است بمرور پا متورم و دردناک شود و در پائین ساق پوست نازک و تغییر رنگ در پوست ظاهر شود.

حتی در مراحل پیشرفته اطراف قوزک ممکن است زخم شود.به این وضعیت اصطلاحا سندرم پس از لخته یا PTS می گویند.

مطلب مرتبط: زخم های وریدی 

درمان PTS در واقع باز کردن مسیر رگ لخته شده بوسیله بالون و استنت است که تیر ماه سال 1390 این روش درمانی در ایران برای اولین بار توسط دکتر اقدسی با موفقیت انجام شد. از آن زمان روش درمانی مذکور به تدریج در ایران رواج یافت. در حال حاضر در بعضی از بیمارستانهای بزرگ از جمله بیمارستان شهید رجایی و بیمارستان قلب تهران و بیمارستان سینا نیز انجام می پذیرد .

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس و بیماری های وریدی دکتر مهرداد اقدسی
فلوشیپ فوق تخصصی قلب و عروق
عضو هیئت علمی و استاد بیماریهای ورید

 

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسفی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،من از فروردین ماه دچار بیماری DVT و آمبولی ریه شدم بهم یه آمپول تزریق کردن مشکل آمبولی ریه حل شد دارو بهم آپیکسابان دادن ،خرداد ماه دوباره DVT شدم تو بیمارستان بستری شدم و داخل شکمم دارو میزدن ورم وام اونجا خوابید وگفتن وارفارین مصرف کنم الان هم تحت نظر آقای دکتر صراطی هستم در کلینیک شما ولی الان یک ماهی هست بالای ران پام یهو درد میگیره جوری که بیهوش میشم به دکتر مراجعه کردم گفتن طبیعی هست خواستم نظر شمارو هم بدونم ،درضمن دکتر ونوگرافی هم برام انجام داده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 6 روز پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   متاسفانه به این صورت نمیتوان اظهار نظر قطعی کرد،بهتر است برای بررسی دقیق تر حضورا برای ویزیت مراجعه بفرمایید.

   برای تعیین وقت لطفا با واتس اپ 09365066105در تماس باشید .

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر دایی من به علت قطع دست چپ و آسیب ریه در بیمارستان بعثت همدان بستری شد 30 روز در آی سی یو بود بعد از یک هفته یک باره پای سمت راستش متورم شد با سونوگرافی تشخیس به dvt شد الان 4روز هست که دارو دریافت میکنه ولی همچنان تورم پا رو داره حلا می خواستم بدونم چه کارهای بالینی ما باید براش انجام بدیم چون ایشون رو تعویض بخش کردن و بردن بخش پوست دکتر کم بهش سر میزنه چون بخشش عوض شده
  بتاباند کشی پاش رو می‌بندیم و اینکه گفتن بالاتر از سطح افق اما ما نمی دونیم سطح افق کجاست
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   قطعا پزشك معالج در جريان بيماري هستند و توصیه های درست را به شما خواهند داشت  

   منظور از بالاتر بودن از خط افق این است که زير پايشان يك بالش اندازه متوسط قرار دهيد که پا کمی از سطح بدن بالاتر باشد 

 • تصویر کاربر ابی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من فردی 42 ساله هستم 2سال پیش رگ های عمقی ران زاستم dvt شد و پس از داپلر رنگی که گرفتم در بیمارستان امام حسین ملایر بستری شدم ودر چند روزی که بیمارستان بستری بودم هپارین ووارفارین مصرف کردم ومرخص شدم وتا نه ما تحت نظر بودم وارفارین مصرف میکردم ودکتر بعد نه ماه داروها رو قطع کرد حالا بعد دو سال پاهام هنوز ورم داره ولی درد نداره میخواستم ببینم رگ پاهام باز شده یا نه ممنون دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   اینگونه نمیشود نظر قطعی داد بهتر است بعد از بهتر شدن وضعیت کرونا حضورا برای ویزیت تشریف بیارورید 

   تلفت هماهنگی  

   021-22819276-7

 • تصویر کاربر رها پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان رگ های واریس چیست که متورم شده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از رگ هایی که میفرمایید برای ما اینجا یا واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید ,که با توجه به انها شمارا بهتر رهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر خواهش میکنم آزمایش های پیوستی رو مشاهده کنید و نظرتون رو بدین که چقد خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   میتواند مساله مهمی باشد بهتر است هر چه سریعتر با پزشک خود مشورت کنید 

 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من تاریخ ۲۶ بهمن بستری شدم و دو روز هپارین تزریق کردند و بعد داروی آپیکسابان رو از ۲۹ ام شروع کردند الان بدلیل اینکه فرزند کوچک دارم و ترس از کرونا،خواستم زمان انجام سونو و ادامه درمان دارویی رو بپرسم و اینکه جوراب واریس رو هر روز باید بپوشم؟
  لازم به توضیح است که بعد از فوتبال و تورم پا به ارتوپدی مراجعه کردم و ایشان بدون هیچ سونو و عکسی ،اوزون برایم تزریق کردند آیا بدلیل این تزریق میشود که دچار dvt شده ام؟
  ممنون از راهنمایی شما در این سایت
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   اگر تشخيص لخته وريد عمقي باشد. اين دارو حداقل بايد سه ماه مصرف شود

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری 18 ساله هستم رگ های پای چپم واریسی شده اند چن سوال دارم آیا قبل از کلینیک شما جایی باید دکتر برم هزینه درمان به صورت تقریبی؟ زمان درمان چه مدت است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است که برای ما چند عکس از وضعیت ظاهری پای خود اینجا یا به واتس اپ یا تلگرام شماره 09019746344 بفرستید تا با توجه به عکس ها مشاوره بهتری به شما ارائه شود 

  2. تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)
   عکس از محل واریسی
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   با عرض سلام مجدد

   با توجه به عکس ها به نظر میرسد شما دچار واريس طنابي هستید لذا لازم است بررسي كاملتري انجام شود.
   اگر اين واريس ريشه مهمي داشته باشد نياز به درمان قطعي است.
   لطفاسونو داپلر وريدي از جهت بررسي نارسايي وريدي سطحي و عمقي انجام داده و ارسال کنید یا در صورت امکان حضورا مراجعه فرمایید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Maryam جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پای مادرم استخوان اضافه داشت جراحی کرد بعد از کشیدن بخیه پای مادرم متورم و سیاه شد و ب شدت درد مکرد مراجعه کردیم ب پزشک سونو انجام داد و گفتن ک dvtداره بستری شد و قرص وارفارین و امپول زیر جلدی تجویز شد بعد از یک هفته مرخص شد ولی هنوز پاش تورم داره چیکار باید بکنیم میتونه پاشو زمین بزاره؟؟تورم تاکی از بین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام 

   مادر حتما راه بروند . 

   سه ما داروی تجویز شده را مصرف کنند و قبل از اتمام دارو مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر حسام یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر....
  آیا دویدن،فوتبال و کار سخت برای کسی ک دچار DVT هست موردی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام در سه ماه اول بیماری ورزش سنگین نباید داشته باشید بعد از آن منعی ندارد

 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  بنده در یکم تیرماه سال ۹۸ متوجه dvt پای راستم شدم که لخته به اندازه ۷ سانتی با سونگرافی که کردم نشون میداد. الان خوشبختانه رفع شده و از داروی زارلتو استفاده میکنم. و در طول این مدت به شت اضافه وزن پیدا کردم به علت ورزش نکردن
  سوالم این هستش که من میتونم ورزش های سنگین مانند بدنسازی انجام بدم؟
  ممنون از اطلاعاتی که به صورت خیرخواهانه در اختیارمون میزارین.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   ورزش سبك هوازي توصيه ميشود

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر