لخته خون در رگهای عمقی (بیماری DVT)

درد ناگهانی در ساق پا که با گذشت زمان نه تنها برطرف نشود بلکه کم کم ورم پا نیز به آن اضافه شود می تواند زنگ خطری برای بروز لخته  خون در رگ های عمقی (deep vein thrombosis ) باشد که به اختصار بیماری DVT گفته می شود.

بیماری DVT عارضه ای بسیار جدی است که باید سریعا به پزشک مراجعه شود و اغلب در وریدهای عمقی ساق پا بروز می کند.

بدنبال شکل گیری لخته در ورید ساق پا ممکن است در وریدهای ران و لگن هم لخته تشکیل شود و در نهایت باعث انسداد در مسیر جریان خون گردد. لخته یا ترومبوز خون در ورید های عمقی ساق موجب درد و تورم عضلات پشت ساق می شود که در لمس متوجه گرم بودن عضلات پشت ساق می شویم. لخته میتواند در وریدهای دست، شکم و یا هر جای دیگر بدن هم ایجاد شود .

 

نشانه های وجود لخته خون در رگها چیست؟

به نطر میرسد اطلاع از علائم وجود  لخته می تواند کمکی برای نجات یک زندگی باشد. وجود نشانه ها بایستی جدی قلمداد شود و هر چه زودتر برای معالجه اقدام شود.

 

 

خطر وجود لخته خون در رگهای عمقی را جدی بگیریم

از خطرات جدی و اورژانسی تشکیل لخته در وریدهای عمقی(ترومبوز)، احتمال حرکت لخته همراه با جریان خون به سمت قلب و پس از آن به ریه و ایجاد بیماری خطرناکی بنام آمبولی ریه است. لذا تشخیص و درمان بموقع در بیماری DVT اهمیت حیاتی دارد .
بیماری که دچار بیماری DVT یا ترومبوز شده است در صورت مشاهده علائم ذیل بایستی سریعا پزشک خود را در جریان بگذارد:
1- تنگی نفس که ممکن است ناگهانی و یا تدریجی عارض شود.
2-درد سینه
3- ضعف و تعریق شدید
4- خلط خونی

این علائم هشدار دهنده خطر آمبولی ریه هستند و نیاز به بررسی دقیق دارند.

آمبولی ریه
از عوارض و خطرات درازمدت و مزمن بیماری DVT می توان به تورم، درد و تغییر رنگ پوست به رنگ قهوه ای تیره و نهایتا ایجاد زخمهای پوستی اشاره کرد که به علت وجود اختلال در مسیر عبور خون و اختلال در عملکرد ورید ها پیش می آید. به این مجموعه علائم سندرم پس از لخته یا PTS می گویند.

در چه مواردی از DVT  نیاز به بستری شدن در بیمارستان است؟

در موارد تورم شدید و یا علائم مشکوک به آمبولی ریه (تنگی نفس – افت فشار خون و …) برای درمان DVT بستری در بیمارستان ضرورت دارد.

دراین موارد نیاز به انجام اقداماتی مهم مانند تزریق داروهای از بین برنده لخته، تعبیه فیلترهای داخل وریدی برای محافظت ریه ها و در نهایت آنژیو پلاستی ورید برای باز کردن مسیر بازگشت خون می باشد.

در مورد بیماران جوان که دوره بیماری سپری شده باشد و لخته خون از گستردگی وسیع توام با درد و تورم شدید برخوردار است، پیشنهاد می شود درمان DVT با استفاده از کاتترهای مخصوص از طریق ورید پشت زانو اقدام به تزریق داروهای از بین برنده لخته  rt pa شود.

یکی از مهمترین عوارض احتمالی ترومبوز سیاهرگی عمقی، آمبولی ریوی است که به علت انتقال لخته خونی به دستگاه گردش خون ریوی ایجاد می‌گردد. پیشگیری از آمبولی ریه مهمترین دلیل جهت درمان بیماران مبتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی است، چون ترومبوز در مراحل اولیه ممکن است سست و شکننده بوده و به خوبی به دیواره عروق متصل نباشد.آمبولی ریوی ممکن است منجربه مرگ بیمار گردد. از علایم آمبولی ریه، کوتاه شدن تنفس و درد قفسه سینه‌است که با تنفس عمیق شدت درد افزایش می‌یابد.

سندرم پس از لخته PTS چیست؟

از دیگر عوارض دیر رس و ثانویه به DVT می توان به سندرم پس از لخته یا PTS اشاره کرد. در برخی بیماران پاها به صورت متورم و دردناک باقی می مانند. پوست در قسمت ساق پا نازک شده و در ناحیه نزدیک قوزک تغییر رنگ در پوست بوجود می آید. در مراحل پیشرفته و بدون پیگیری حتی ممکن است زخم ایجاد شود .

دکتر اقدسی برای نخستین بار در ایران در سال 1390 جهت رفع این موارد و پیشگیری از بروز زخم و محدودیتهای متعاقب بروز زخم برای بیماران اقدام به باز کردن مسیر رگ لخته شده بوسیله بالون و استنت نمودند. این روش درمانی در حال حاضر به تدريج در ايران متداول گردیده است و  در بعضی از بيمارستانهای بزرگ از جمله بيمارستان شهيد رجايی، بیمارستان قلب تهران و بیمارستان سینا نیز انجام می شود.

رگ لخته شده
پای بیمار مبتلا به سندرم PTS(پس از لخته)

 

رگ لخته شده
پای بیمار پس از سه هفته از درمان با روش ILIAC STENTING

افراد در معرض خطر تشکیل لخته خون در رگهای عمقی

لخته خون غیر طبیعی به دلایل مختلفی در افراد مستعد می تواند بروز کند. این اختلال در برخی خانواده ها زمینه ارثی دارد. علاوه بر این ، برخی از عوامل همچون بستری بودن طولانی مدت و بی تحرکی، سابقه قبلی ابتلا به DVT، ابتلا به برخی انواع سرطان و نیز داشتن رگهای واریس احتمال بروز لخته خون را افزایش می دهد.
خطر بروز بیماری DVT پس از عملهای جراحی به ویژه در صورتیکه جراحی لگن و زانو انجام شود و نیز در سفرهای هوایی با طول مدت پرواز بیش از 4 ساعت بالا می رود همچنین افراد چاق، زنان باردار، افراد مسن و مبتلایان به بیماری قلبی و خانمهایی که از قرص پیشگیری از بارداری استفاده می کنند از جمله گروههای در معرض خطر برای تشکیل لخته در پا هستند.

پیشگیری از بروز بیماری DVT

برای اینکه گرفتار عارضه لخته خون در رگهای عمقی نشوید در صورتی که شرایطی همچون موارد اشاره شده در ذیل برای خودتان یا عزیزانتان پیش بیاید از پزشکتان در خصوص احتمال بروز لخته و انجام اقدامات مناسب بمنظور پیشگیری حتما راهنمایی بخواهید. در این شرایط معمولا خطر بروز لخته بالا می رود و لازم است برای پیشگیری فرد در معرض خطر و اطرافیان وی اطلاعات کافی داشته باشند.

پزشک برای درمان واریس

 1. در موارد ضربه یا ترومای شدید مانند تصادف شدید
 2. استراحت مطلق، بستری طولانی مدت وبی حرکتی طولانی مانند شکستگی و دررفتگی یا بیماری
 3. بعد از مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری (حتی اگر برای یک دوره باشد).
 4. در دوره باردای (قبل از اقدام به بارداری، در موارد توصیه به استراحت ، تا یکماه پس از زایمان عادی یا سزارین)
 5. مسافرت طولانی خصوصا سفر هوایی بیش از 4 ساعت
 6. عدم درمان به موقع واریس

تشخیص و درمان لخته خون در رگهای عمقی پا

برای رسیدن به تشخیص قطعی و اعمال تمهیدات درمانی، معاینات بالینی به تنهایی کافی نیست . رایجترین روش تشخیصی در مورد لخته خون در پا سونوگرافی داپلر رنگی است که بایستی توسط فرد آموزش دیده و ماهر صورت پذیرد.
بسته به وضعیت عمومی بیمار ممکن است درمان سرپایی بوده و یا در برخی موارد نیاز به بستری در بیمارستان باشد. درمان شامل داروهای تزریقی و خوراکی، پوشیدن جوراب طبی و راه افتادن و پیاده روی زود هنگام طبق نظر پزشک است . در زمان استراحت بایستی پای بیمار بالاتر از سطح بدن قرار گیرد و در موارد پیشرفته بیماری از روشهای درمانی پیچیده تر استفاده می شود.

درمان دارویی بیماری DVT

داروهای ضد لخته اساس درمان در بیماری DVT را تشکیل می دهد. داروهای تزریقی شامل هپارین و انوکساپارین و داروی خوراکی وارفارین است.
دارو درمانی در بیماری DVT حداقل 3 تا 6 ماه طول می کشد و در مواردی ممکن است نیاز به مصرف دارو برای مدت زمان طولانی تر باشد .
مهمترین عارضه جانبی این داروها خونریزی است که بیمار به محض مشاهده علایمی مانند کبودی پوست، خونریزی غیر عادی و مشابه آن بایستی هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کند.

هشدارهای مهم برای مبتلایان به بیماری DVT

 1. داروی خود را به موقع و طبق نظر پزشک میل کنید.
 2. قطع مصرف دارو نباید به هیچ عنوان خودسرانه باشد و تحت هر شرایطی مقدار داروی مصرفی و قطع مصرف را بایستی پزشک تعیین کند.
 3. آزمایشات درخواست شده بموقع انجام و به اطلاع پزشک برسد.
 4.  به محض مشاهده  علایم مشکوک به خونریزی دارو را قطع و بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
 5. در صورت بروز سردرد شدید غیر عادی و یا اختلال هوشیاری بیمار را به اورژانس بیمارستان انتقال دهید.
 6. طبق نظر پزشک جوراب طبی مناسب را تهیه و استفاده نمایید.
 7. جوراب طبی که بر اساس اندازه گیری و سایز پای بیمار تجویز میشود از مهمترین ارکان درمان است و توصیه میشود  بمدت 2 سال پوشیده شود.
 8. در صورت مراجعه به مراکز درمانی حتما آنها را از مصرف دارو و مقدار ان مطلع سازید.

اعتياد و لخته شدن خون در رگهاي عمقي

متاسفانه در سال هاي اخير، معتادان تزريقي بدلايل مختلف براي تزريق مواد مخدر از رگ هاي كشاله  ران استفاده مي كنند. از جمله اين دلايل عبارتند از:

1-  راحت تر بودن تزريق در محل كشاله  ران

2-   مانند دست و بازو، جاي سوزن تزريق در معرض ديد نمي باشد

و متاسفانه بمرور دچار عوارض ناشي از اين تزريق مي شوند.

يكي از عوارض شايع اينگونه تزريق، لخته شدن خون در رگ هاي عمقي پا مي باشد. گاهي از اوقات لخته عفوني است و بسيار خطرناك است و مي تواند كشنده و يا شديدا ناتوان كننده باشد.

اين بيماران بدليل تزريق مكرر و  ايجاد لخته هاي مكرر، در دراز مدت دچار دردهاي  شديد پا شده و امكان فعاليت نرمال از ان ها گرفته مي شود و گاهي از اوقات حتي در استراحت هم آرامش ندارند و بناچار به تزريق بيشتر مواد مخدر روي مي اورند. اين سيكل معيوب ادامه داشته و بمرور بيشتر در اين گرداب غوطه ور مي شوند.

درمان عوارض دیررس بیماری DVT (پای متورم و دردناک)

پس از مداخلات اولیه پزشکی، مهمترین اقدام جهت پیشگیری و درمان عوارض بیماری DVT عبارتند از:

 1.  پوشیدن جوراب طبی (کلاس 2 ) در تمام مدت روز بمدت 2 سال است.
 2. نیاز به پوشیدن جوراب شبها در حین خواب و در حالت درازکش نیست.
  اگر لخته خون در رگ های ساق باشد، جوراب زیر زانو کافی است. ولی در صورت درگیری عروق ران، جوراب طبی بهتر است بلند و تا کشاله ران باشد.
 3. بیمار روزانه چند بار پیاده روی کند.اکثرا با رعایت مجموعه اقدامات یاد شده، وضعیت پای بیمار بهبود خواهد یافت..
  در تعدادی از بیماران، علیرغم همه اینها ممکن است بمرور پا متورم و دردناک شود و در پائین ساق پوست نازک و تغییر رنگ در پوست ظاهر شود.

حتی در مراحل پيشرفته اطراف قوزك ممکن است زخم شود.به این وضعیت اصطلاحا سندرم پس از لخته یا PTS می گویند.

مطلب مرتبط: زخم های وریدی 

درمان PTS در واقع باز کردن مسیر رگ لخته شده بوسیله بالون و استنت است که تير ماه سال 1390 این روش درمانی در ایران براي اولين بار توسط دکتر اقدسی با موفقيت انجام شد. از آن زمان روش درماني مذكور به تدريج در ايران رواج یافت. در حال حاضر در بعضي از بيمارستانهاي بزرگ از جمله بيمارستان شهيد رجايي و بيمارستان قلب تهران و بيمارستان سينا نيز انجام مي پذيرد .

 

0
همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیا یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جناب دکتر احساس درد در عضله پایی راست هنگام راه رفتن دارم با مراجع ب پزشک و انژیوگرفی فرمودند گرفتگی رگ در زیر زانو ب اندازه ۱۱سانت است و پزشک قرص پلاویکس،ا س ا ، اتورواستاتین،cilostazol،نیفدیپین و پیاده روی تجویز کردن و فرمودندن نیاز ب جراحی نیست
  .پرسیدم ایا خطر دارد فرمودند گرفتگی رگ هست ولی رگ مهمی نیست و گفتن قابل پیگیری هست ولی خطر زیاد نداره.شما میفرماید چکار باید کرد درضمن جوانی هستم 31سال تا یکسال قبل حداقل هفته ای س بار ورزش میکردم ولی ی۴سالی قلیون استعمال میکردم ک الان یک ماهی هست کلا کنار گذاشتمش
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 روز پیش)

   ورزش را دوباره شروع كنيد و مرتب ورزش کنید . 
   قليانها را بشكنيد
   نگران نباشيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  حدود ۱۳ سال پیش پس از جراحی زانو به دلیل پارگی رباط و استراحت در بیمارستان دچار گرفتگی سیاهرگ از مچ پا تا بالای ران گرفتگی پیشرفته و مزمن شده ام که معلوم شد دچار DVT شده ام و الان اندازه این پا دو برابر پای دیگر است و بارها در بیمارستان بستری شده ام و الان آ اس آ مصرف می کنم. لطفا بفرمایید درمان وجود دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام برای ابراز نظر نیاز به معاینه حضوری هست ازفا از شماره 02122819276-7 وقت بگیرید 

 • تصویر کاربر سوزان یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . با توجه به اینکه چند سال پیش لیزر انجام دادم و بهبودی حاصل نشده میخواستم تفاوت این لیزر را بدانم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   برای رگهای عنکبوتی روش اسکلروتراپی و لیزر واریس قابل انجام است . و معمولا این رگها با این روشها خیلی خوب جواب می دهند البته نیاز به بررسی دو سال یکبار برای پیشگیری از زیاد شدن این رگها در پای افراد مستعد، افراد با زمینه ارثی، یا مشکلات هورمونی و... می باشد 

 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من واریس پا دارم هم رنگهای عنکبوتی و هم رگ برجسته...یک بار 4سال قبل عمل واریس انجام دادم.. البته خیلی کم بود پنج نقطه کوچک... بیشتر برای زیبایی و پیشگیری از پیشرفت میخام اقدام کنم نظرتون چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   عکس از پا شما واضح نیست عکس واضح بفرستید رگ  برجسته دیده نمی شود

 • تصویر کاربر آرتمیس جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید برای واریس طنابی برای مادرم به غیر از روش اف ام و آر اف
  روش فوم اسکلروتروپی هم میشه ؟
  کدومش بهتره
  مادرم قند و چربی هم دارند
  خیلی ممنون مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   فوم اسكلروتراپي براي رگهاي بزرگ قابل انجام است ولي احتمال نفوذ فوم به رگهاي عمقي هم وجود داردکه خطر دارد .اما در ار اف اینطور نیست و ریشه واریس درمان میشود

    

 • تصویر کاربر نادری یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر من به خاطر کانسر رکتوم ۴ دوره شیمی درمانی و ۲۵ جلسه پرتودرمانی شده و الان بعد از حدود ۲۵ روز از آخرین جلسه پرتو درمانی دچار ورم پای چپ شده و با سونو داپلر dvtتشخیص داده شده و حدود یک هفته در بیمارستان بستری هست و آمپول انوکساپارین ۶۰ روزی دوتا تزریق میشه ظاهرا حدود ۶ ماه طول میکشه ولی پزشک میگه که با این دارو لحته از بین نمیره فقط از تشدید و افزایش لخته جلوگیری میشه آقای دکتری راهکار دیگه ای برای حذف و از بین بردن لخته وجود نداره و آیا با داشتن این مشکل میشه عمل کانسر رو انجام داد یا باید اول حل بشه و بعد اقدام کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   نظر پزشک صحیح است/ اگر نیاز به جراحی برای مادر باشد با نظر همان پزشک می توان یک مدت کوتاه دارو را قطع و جراحی انجام شود .

   همینکه از تشدید لخته جلوگیری شود کافی است

    

  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   نظر پزشک صحیح است/ اگر نیاز به جراحی برای مادر باشد با نظر همان پزشک می توان یک مدت کوتاه دارو را قطع و جراحی انجام شود .

   همینکه از تشدید لخته جلوگیری شود کافی است

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر لارا پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام قبلا رگ های درشت رو عمل کرده و چند باری تزریق کرده ام ولی رگ های ریز هنوز هستن
  میخواستم هزینه لیزر رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام . لطفا عکسهایی از پاها ارسال کنید که در نور کافی و فاصله مناسب گرفته شده باشد و رگها مشخص باشند

    

 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پشت زانوی چپ پا چند وقته ورم کرده و درد داره مخصوصا رمانب که زیاد راه میرم ابتدا که دکتر رفتم گفت کیست هست ولی فرستادم سونوگرافتی ومشخص شد لخته خون هست دکتر برام اسپرین و تکرار دوباره سونوگرافی بعد از ده روز تجویز کرد وامروز که سونوگرافی دادم گفتن لخته خونه ومربوط به واریسه وگفتن سریعا به یک دکتر قلب مراجعه کنم.ایا خطرناکه و اینکه درمان میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 8 ماه پیش)

   سلام / نیاز هست حضوری ویزیت شوید تا اقدامات درمانی لازم  صورت گیرد . لطفا با شماره 09019746344 برای هماهنگی وقتتان تماس حاصل فرمایید .

 • تصویر کاربر طاهره پنجشنبه ۴ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در هر دو پا در قسمت پشت زانو و روی ران ها واریس گسترده دارم۲۶سالمه میخام درمان کنم از لحاظ روحیه خیلی ضعیف شدم حتی قسمتهای بلا تنه هم داره ایجاد میشه خواهش میکنم بگین چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۴ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   نگران نباشد سعي ميكنم بالاي ٨٠ درصد رگها را از بين ببرم
   لطفا وقت برای مراجعه حضوری بگیرید و برای ویزیت تشریف بیاورید
   02166465355 الی 9 بیمارستان مدائن چهارراه ولیعصر
   02122819276یا7 مطب کامرانیه شمالی
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  .:**:.☆*.:。.✿ڔها ✿.。.:* ☆:**:.:
  سلام من روی قسمت ران پام به لخته برگ اندازه دایره 5 سانت چند ساله ایجاد شده آیا واریس هست
  آیا میشه با زالو درمانی رفع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   زالو درمانی برای کار زیبایی فایده ای نداره و جای نیش زالو روی پوستتان به صورت لک باقی می ماند. برای این رگها از روش اسکلروتراپی استفاده می شود. شما نیاز به یک جلسه روش F دارید و بالای 80 درصد این رگها رفع می شود/
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر