بهترین روش درمان قطعی واریس پا

درمان واریس

28,251

امروزه درمان واریس پا با روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی برای بیماران ممکن است و این روشهای جدید درمان واریس علائم و نشانه های واریس را بطور قابل ملاحظه ای بهبود می دهند.

در ابتدا باور های کاملا اشتباه درباره درمان واریس پا را مرور می کنیم:

” واریس پا درمان ندارد.”

” درمان واریس پا فایده ای ندارد چون دوباره عود خواهد کرد. “

“روش های جدید درمان واریس پا مانند لیزر جنبه تبلیغاتی دارد.”

” لیزر واریس پا باعث اختلال عروق  می شود.”

گفته هایی از این قبیل گاهی از زبان بیماران و متاسفانه حتی از طرف کادر درمانی اظهار می گردد. آنچه واقعیت دارد غیر از این است.

علم پزشکی از جمله علوم پویا و در حال پیشرفت است که تقریبا هر ۵ سال دگرگون و به روز  می شود . این امر باعث شده که اتکا بر دانسته های گذشته در خصوص بیماری های مختلف کافی نیست. آمارها، بررسی های بزرگ چند ملیتی و تاییدیه های مکرر سازمان های معتبر از جمله FDA  و آنچه دیگران انجام داده و می دهند همگی گویای اینست که چشم بستن بر پیشرفتهای اخیر، خطای بزرگ و ظلم بر بیماران است. امروزه درمان واریس پا توسط  روش های مدرن و بدون نیاز به جراحی برای اکثر بیماران ممکن است و  با این روشها علائم و نشانه های واریس بطور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.

تصاویر فوق نتیجه درمان واریس پا را نشان می دهد. به نظر شما آیا درست است  که بیماران مبتلا به واریس را از  درمان صحیح و کاملا  علمی که ظرف  کمتر  از  یک ساعت  و  بدون نیاز  به بیهوشی و بدون نیاز  به بستری شدن  است  محروم کنیم.برای اینکه به ضرورت درمان واریس و راههای موجود در درمان بپردازیم. خوب است در ابتدا مختصری واریس را معرفی کنیم .

 

فهرست موضوعات

واریس چیست؟

واریس رگ های بیرون زده روی سطح پوست پاهاست که در نتیجه اختلال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره  ورید ها بروز می کنند.   این دریچه ها در اصطلاح دریچه های لانه کبوتری خوانده می شوند، به این ترتیب رگ های متورم تظاهر بالینی بیماری وریدی است که می تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بعدی باشد و از کنار آن نباید به سادگی بگذریم. البته همه انواع رگهای واریسی مشکل زا نیستند و برخی تنها جنبه زیبایی دارند.

انواع  واریس و تشخیص آنها

رگهای واریسی بسته به قطر و میزان تورم  و ناحیه درگیر طبقه بندی می شوند و غالبا در دسته رگهای عنکبوتی(واریس عنکبوتی)، رگهای رتیکولار ، واریس طنابی و واریس لگنی  قرار می گیرند. برای تشخیص رگهای واریسی نیاز به معاینه و بررسی های دقیق می باشد.

علائم واریس

واریس علاوه بر رگهای متورم و برجسته علایم دیگری هم دارد. گاهی قبل از آنکه رگها روی پا ریشه دوانده و دیده شوند. این علایم هستند که فرد مبتلا را کلافه و وادار به مراجعه به پزشک می کنند.

  • احساس درد، سنگینی در پاها، خستگی
  • سندرم پای بیقرار که مانع از به خواب رفتن راحت می شود.
  • گرفتگی عضلات ساق پا  به خصوص در زمان خواب که گاه به نام رگ به رگ شدن نیز بین مردم شناخته می شود.
  • تورم پا ها به ویژه تورم مچ پا
  • تغییر رنگ پوست پا به خصوص اطراف مچ پا و روی ساق پا
  • خارش پوست در اطراف رگ ها و روی پا

درمان dvt

چه روش هایی برای درمان واریس وجود دارد؟

ما درمان واریس پا را به دو دسته درمان واریس در مراحل ابتدایی و درمان واریس شدید تقسیم می کنیم

درمان در مراحل ابتدایی ایجاد واریس

در این مواقع پزشک از شما می خواهد 3-6 ماه موارد ذیل را رعایت کنید و پس از این مدت برای ارزیابی مجدد مراجعه فرمایید.

1️⃣ استفاده از جوراب واریس

معمولا طیف فشار جوراب مورد استفاده از 10-8 تا 50-40 میلی متر جیوه می باشد. ارتفاع جوراب و میزان فشار جوراب را دکتر برای شما بهتر است تعیین کند.

آیا می دانید جواراب واریس چیست؟ آیا با روش های پوشیدن جوراب واریس آشنا هستید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

جوراب واریس

آیا جوراب طبی برای درمان واریس پا کافی است ؟

قطعا اینطور نیست  چون جوراب طبی بیشتر جنبه پیشگیرانه و جنبه کاهش علاِیم واریس را دارد . یعنی جوراب واریس به تنهایی کافی نیست .

نکته مهم جهت اطلاع پزشکان طبق به روز ترین و در واقع آخرین نسخه منتشر شده از  راهنمای درمان  ACCP Guidline  جوراب واریس به تنهایی نمی تواند درمان قطعی برای واریس باشد و توصیه میشود برای درمان قطعی واریس از روشهای نوین درمان مانند رادیوفرکوونسی و لیزر درمانی واریس استفاده  شود.

لیزر واریس

2️⃣ کاهش وزن در صورت داشتن وزن اضافه

وزن بالا باعث فشار مضاعف به وریدهای پا می شود. البته کاهش وزن هم بایستی اصولی و با سرعت معقول انجام شود.

3️⃣انجام نرمش و ورزشهای مناسب برای واریس

انجام حرکات و نرمش های مناسب جهت بهبود درد واریس.

آیا می دانید چه ورزش هایی برای درمان و پیشگیری از واریس مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

ورزش برای واریس

4️⃣ ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی

گنجاندن پیاده روی در برنامه روزانه، بالا نگه داشتن پاها در زمان استراحت، پرهیز از ایستادن طولانی و رفع یبوست همگی برای مهار پیشرفت واریس مناسبند.

پس از طی این مدت با توجه به نتایج هر بیمار تصمیم گیری صورت می گیرد. در صورت رضایت بخش بودن نتایج رعایت همین توصیه ها و مراجعه سالانه برای پیگیری به بیمار پیشنهاد می شود.

ولی اگر نتایج خوب نبود و واریس پا تشدید شده بود و علایمی مثل خستگی و گرفتگی عضلات در خواب پابرجا بودند از روشهای دیگر برای درمان واریس پا استفاده می شود.

5️⃣ داروی واریس پا

قرص برای واریس یا پماد واریس  برای رفع درد و کاهش شدت علایم به صورت موقت در افرادی که به هر دلیل نمی توانند روشهای قطعی درمان واریس را انجام دهند بکار می رود. قرص واریس بیشتر حالت پیشگیری از پیشرفت و یا بروز مجدد واریس  دارد و نمی تواند رگهای موجود را کاملا رفع کند و ازبین ببرد . بعلاوه اکثر داروهای واریس موجود با کم کردن التهاب، جلوی درد پا و تورم پا را می گیرند.

آیا واریس پا با دارو درمان می شود؟ برای آشنایی با داروهای مخصوص واریس پا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

داروی واریس پا

 

6️⃣درمان خانگی واریس

برای کم کردن درد و برطرف کردن درد و احساس خستگی در پاها می توان از برخی درمانهای خانگی استفاده کرد. این روشها نتیجه صد درد صد ندارند و تنها برای کاهش درد می توانند مفید باشند. سرکه سیب، سیر و روغن زیتون از جمله این موارد هستند .

آیا می دانید واریس ممکن است با روش های خانگی درمان شود برای آشنایی بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان خانگی واریس پا

درمان واریس شدید

نمود ظاهری واریس پیشرفته وریدهای درهم پیچیده، قطور روی سطح پاهاست و یا اینکه شاید اصلا در فرد، رگ واریسی روی پوست دیده نشود ولی دیگر علایم واریس وجود داشته باشد.

ورید سافن

رگهای واریس قطری معادل 25 میلیمتر تا 180 میلیمتر می توانند داشته باشند. اما به خاطر داشته باید تنها قطر رگ بیانگر وخامت اوضاع نیست .

ورم ، خارش و گرفتگی عضلات و پرش پاها یا همان سندرم پای بیقرار در بیماران واریسی دیده می شود. درمان واریس پا پیشرفته تنها با پوشیدن جوراب واریس و ورزش ممکن نیست و از طرفی درمان واریس شدید ضروری  است.

هدف اصلی درمان واریس پا بستن رگ معیوب به منظور بهبود جریان خون وریدی است. اسکلروتراپی، لیزرواریس و رادیوفرکانسی ، فلبکتومی همگی روشهای به روز برای مسدودکردن رگ واریسی هستند.

چرا درمان واریس شدید لازم است؟

مبتلایان به واریس در مراحل پیشرفته در معرض خطر بروز عوارض واریس هستند. لخته خون وریدی پا ، زخم پا، تغییر رنگ پوست ، ورم مقاوم به درمان و خونریزی واریس از جمله عوارض واریس هستند. متاسفانه لخته خون در پا به عنوان یک عارضه دراز مدت با اثرات منفی متعاقب آن شناخته می شود و نیاز است تا درمان شود.

آیا می دانید واریس پا چه عوارضی دارد؟ یکی از عوارض واریس پا تورم ناحیه مچ پا ، تغییر رنگ پوست و … است برای آشنایی بیشتر با عوارض واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید
عوارض واریس

قبل از تصمیم گیری در مورد روش درمانی مناسب معمولا سونوگرافی و دیگر روشهای تشخیصی انجام می شود اگر رفلاکس وریدی مشخص شود در واقع بیمار واریس شدید دارد و نیاز به انجام روشهای درمانی برای نجات از درد پا و سنگینی است.

 

یکی از روشهای درمان واریس شدید، انسداد رگ واریسی است. این روشها جایگزین جراحی واریس یا همان عمل واریس شده اند و نتایج حاصل از آنها بسیار درخشان و رضایتبخش بوده است. میزان موفقیت این روش 97 درصد است .

لیزر درمانی واریس و درمان واریس پا با روش رادیوفرکوئنسی روشهای اصلی درمان واریس شدید و پیشرفته هستند.

مزایایی مثل نداشتن بیهوشی، عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان، دوره نقاهت کوتاه و عدم نیاز به استراحت در منزل بیماران زیادی را تشویق به درمان لیزری واریس نموده است.

1️⃣لیزر درمانی واریس پا

در لیزر واریس از انرژی حرارتی لیزر برای بستن جدار داخلی رگ آسیب دیده استفاده می شود. این کار تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار هیچ گونه احساس دردی  نخواهد داشت.

درمان واریس با لیزر

2️⃣درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی

از جمله روش نوین و مورد تایید درون رگی که عنوان یکی از بهترین روشهای درمانی جایگزین جراحی درمان واریس پا امروزه در مراکز درمانی پیشرفته دنیا اجرا می شود. از مزایای این روش که باعث تمایل بیشتر پزشکان و بیماران در انتخاب این روش برای درمان واریس است، بدون برش جراحی و جای بخیه است این در حالیست که نتایج حاصل و اثر بخشی این روش مشابه جراحی واریس بوده و رضایت بخشی این روش قابل تایید می باشد. دیگر مزیت روش رادیوفرکانسی که آن را گزینه ی مناسب برای مراجعین به ویژه افراد پرمشغله و فعال نموده است عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان ، دوره نقاهت کوتاه است. به طوریکه ظرف مدت کمتر از یکساعت مداخلات لازم در کلینیک صورت گرفته و پس از اتمام مراحل و حضور نزدیک به نیم ساعت درکلینیک بیمار می تواند با پای خود به منزل برگردد و نیاز به استراحت ندارد. با توجه به کارآمدی و بازده مناسب این روش و اقبال روز افزون بیماران و پزشکان در بهره جستن از این روش درمانی موثر دستگاههای متنوعی برای درمان درون رگی در طی سالهای اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند.

فیلم نحوه  درمان واریس  که در  سیزدهمین کنگره بین المللی  قلب وعروق  در تاریخ  خرداد 1390 این  برنامه  آموزشی  توسط دکترمهرداد  اقدسی برای متخصصین قلب و عروق  اجرا شده  است.  البته این فیلم خلاصه شده  و زمان واقعی آن حدود  45 دقیقه  بوده است.

3️⃣جراحی واریس

در این روش با ایجاد برش هایی روی پوست پا رگ واریسی خارج می گردد و جراحی تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی انجام می شود . از جمله محدودیتهای روش جراحی می توان به نیاز به بستری شدن در بیمارستان اشاره کرد همچنین با توجه به عوارض احتمالی جراحی و بیهوشی و بجای ماندن جوشگاه جراحی این روش بتدریج در دنیا منسوخ شده است و تنها محدود به مبتلایان در مراحل فوق پیشرفته بیماری می شود.

4️⃣اسکلروتراپی تحت هدایت پروب سونو

در این روش که با کمک سونوگرافی انجام می گیرد، مایع (اسکلروسانت) در داخل رگ گرفتار واریس تزریق می شود که باعث تخریب جداره رگ می گردد. رگ تخریب شده به مرور زمان توسط بدن جذب و حذف می شود. این روش برای درمان رگ های کوچک تر مناسب است.

5️⃣فوم اسكلروتراپي

براي اثر بخشي بهتر، بجاي مايع از حالت فوم استفاده مي شود كه درواقع مخلوطي از گاز و مايع اسکلروسانت است. تحقیقات صورت گرفته نتایج بهتر را در استفاده از co2 استريل براي تهيه فوم تزريقی در مقایسه با هوا نشان داده است، به منظور رعایت حد بالای استاندارد های پزشکی در کلینیک درمان واریس پا از ابتداي سال ۹۲ برای تهيه فوم از گاز co2 استريل شده استفاده مي شود.

فوم اسکلروتراپی

6️⃣لیزر درون رگی

بکارگیری روشهای درون رگ به عنوان یکی از بهترین گزینه های درمان در مورد درمان واریس پا شناخته می شوند که برای درمان رگهای برجسته و طنابی بکار می رود.

7️⃣درمان درون رگی با چسب

در این روش با چسب مخصوصی که درون رگ تزریق میشود رگ واریسی بسته می شود. این روش از فوریه ۲۰۱۴ تاییدیه FDAاخذ کرده است و به عنوان یکی از تازه های درمان واریس پا در جهان شناخته می شود.دو مزیت این روش عبارتند از:
۱-نیاز به تزریق مایع بیحسی دراطراف رگ وجود ندارد. ۲- هاله کبودی مسیر رگ بعد از درمان نمایان نمی شود.
علی رقم وجود مزایای اشاره شده ، محدودیتهایی همچون عدم بررسی و آگاهی از نتایج درازمدت ( پس از چندسال ) این روش باعث شده تا بسیاری از متخصصین در پیشنهاد این روش درمانی به بیماران جانب احتیاط را پیش بگیرند بعلاوه هزینه های برآورد شده برای این روش در مقایسه با دیگر روشهای درون رگی بالاتر است که به نوبه خود مانع از توسعه بکارگیری این متد در درمان واریس پا شده است.

8️⃣مینی فلبکتومی

برای درمان رگ های شاخه ای روشی وجود دارد که با بیحسی موضعی و بطور سرپایی انجام می پذیرد.انجام جراحی موضعی برای برداشتن رگ های شاخه ای در صورتی که درگیری رگ های عمقی و ریشه ای وجود نداشته باشد، می تواند راه مناسبی برای درمان رگ های کوچک شاخه ای باشد.

 

تشخیص واریس

پس از انجام معاینات بالینی، و  سوال از بیمار در خصوص سوابق پزشکی و سابقه احتمالی واریس در اعضای خانواده وی نوبت به بررسی عروق می رسد تا بتوان سلامت عروق را به دقت وارسی نمود. این بررسی معمولا با سونوگرافی داپلر به عمل می آید. با انجام سونوگرافی وضعیت جریان  خون در وریدها به دقت بررسی و شرایط وریدی مشخص می شود.

به جز سونوگرافی داپلر، روش های دیگر همچون  پلتیسموگرافی برای بررسی دقیق عروق عمقی  (بررسی ترومبوز ورید های عمقی، گرفتگی و….) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت نیاز ممکن است پزشک برای شما تستهای تشخیصی دیگر نیز استفاده کند.

ونوگرافی ، یکی از این روشهاست که برای ارزیابی وضعیت ورید مشخص یا  سیستم وریدی استفاده میشود.  تشخیص ترومبوز عروق عمقی یا لخته خون در عروق عمقی و رگهای واریسی پیش از جراحی یا مشکلات مادرزادی عروقی ، بررسی عملکرد دریچه های وریدی یا تشخیص انسداد عروقی و وریدی  از جمله مواردی است که ونوگرافی در تشخیص این مشکلات بکار گرفته می شود.

داروی واریس

 

درمان رگهای عنکبوتی

مویرگهای قرمز و بنفش و آبی رنگ نازک نزدیک سطح پوست برای سلامتی مشکل آفرین نیستند اما از نظر ظاهری ممکن است موجب ناراحتی و کاهش اعتماد بنفس فر د شوند.

اسکلروتراپی و روش لیزر سطحی از روشهای مورد استفاده در درمان واریس خفیف یا رگهای عنکبوتی است. معمولا هر دو این روشها نیاز به چند جلسه مراجعه دارد . معمولا بین جلسات اسکلروتراپی چند هفته فاصله هست پس اگر برای مراسمی حاضر می شوید یا می خواهید سفر بروید زودتر برای اسکلروتراپی اقدام کنید.

اسکلروتراپی - درمان واریس

سوالات متداول درمورد درمان واریس پا

در ادامه می خواهیم به سوالاتی که درمورد درمان واریس پا ممکن است در ذهن شما ایجاد شود پاسخ دهیم.

برای درمان واریس خفیف و رگهای عنکبوتی چه موقع باید مراجعه شود؟

در خصوص رگهای عنکبوتی اگر علایم و نشانه های واریس وجود ندارد و تنها به لحاظ ظاهری فرد را ناراحت می کند هر وقت که فکر کردید اعتماد بنفس شما تحت تاثیر قرار گرفته و نمی توانید لباس مورد علاقه خود را بپوشید به باشگاه بروید یا در استخر شنا کنید حتما به فکر درمان رگهای عنکبوتی بیفتید.
البته لازم است اشاره کنیم این رگها در برخی موارد نشانه ای از نارسایی وریدی عمقی هستند.

گاهی  رگهای عنکبوتی، با رگهای بینابینی اشتباه گرفته می شوند .نیاز به بررسی دقیقتر وجود دارد تا مشخص شود  رگ اصلی متصل به آنها مشکلی ندارد.

reticular vein

رگهای رتیکولار یا بینابینی  به رنگ سبر آبی معمولادر پشت زانو هستند ظاهر آنها هم ممکن است در هم پیچیده و رشته مانند باشد. اگر به درستی رگهای رتیکولار یا بینابینی بررسی نشوند ممکن است در درمان رگهای به ظاهر سطحی و رگهای عنکبوتی با مشکل ایجاد لک پوستی و ایجاد شبکه های ریز تارعنکبوتی مواجه شویم. این عوارض درمان در شرایطی بروز می کنند که در زمان تشخیص و درمان به ریشه تغذیه کننده عروق تارعنکبوتی توجه جدی نشود.

اگر برگشت خون به عقب یا همان رفلاکس در رگهای عمقی تر تشخیص داده نشود مسئله بعدی که در طی اسکلروتراپی ناموفق بوجود می آید برگشت و جایگزینی رگهای عنکبوتی است.

در درمان موفقیت آمیز رگهای عنکبوتی به روش اسکلروتراپی این رگها برگشت ندارند ولی اگر در زمان درمان، رگهای عمقی تر بررسی نشوند و مشکل آنها در ابتدا حل نشود لزوما رگهای عنکبوتی در فاصله زمانی کوتاهی دوباره پدیدار می شوند.

انتقال ماده اسکلروزان به رگهای تغذیه کننده که قابل رویت نیستند معمولا با هدایت دستگاه سونو انجام می شود. خیلی از ما به اشتباه اسکلروتراپی ر افقط یک کار زیبایی می دانیم در حالیکه انجام درست اسکلروتراپی نیازمند معاینه و تشخیص دقیق وضعیت عروق عمقی است.

جوراب واریس

آیا واریس درمان قطعی دارد؟

روش های درمان قطعی واریس پا و رگهای عنکبوتی

امروز واریس با روشهای درمانی سرپایی به صورت قطعی درمان می شود. درمان قطعی واریس پا با لیزر واریس، امواج RF برای مسدود کردن رگها و فلبکتومی صورت می گیرد.  این روشها همگی به صورت سرپایی بدون نیاز به بیهوشی در کلینیک انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان و استراحت طولانی نیست.

از روش اسکلروتراپی ، لیزر Pdl و فوم اسکلروتراپی برای درمان رگهای عنکبوتی یا همان واریس عنکبوتی استفاده میشود. بسته به قطر رگهای عنکبوتی یا مویرگهای ریز پاره شده زیر سطح پوست، پراکندگی و شدت آنها از یکی از این روشها یا تلفیق چند روش در چند جلسه درمانی برای محو سازی رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

در روش درمان واریس با لیزر با بکارگیری ليزر ، انرژی تابشی آن توسط جدار داخلي سياهرگ واريسي جذب شده و باعث تحليل رفتن و بسته شدن رگ ميشود. اين رگ بسته بمرور توسط بدن جذب شده و از بین می رود. این روش یکی از موثرترین روش های درمان واریس طنابی است که برای طیف گسترده ای از وریدهای طنابی قابل استفاده بوده و روش مطمئني برای درمان واریس پا محسوب می شود. درمان واریس پا با لیزر  به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام مي گيرد و برای سنین مختلف بدون نگرانی قابل انجام است به همین خاطر این روش در دنیا جایگزین روش جراحی سنتی برداشت رگ واریسی شده است که از مزایای روش لیزر واریس به نداشتن عوارض جانبی و بهبودی سریع می توان اشاره کرد. این مزایا باعث شده تا به عنوان روش استاندارد طلایی برای درمان واریس در دنیا شناخته شود .

نتایج حاصل از درمان و میزان بهبودی تابعی از سابقه بیماری، مدت زمان سپری شده از شروع بیماری و بروز برخی عوارض بیماری  است و در مورد افراد مختلف، یکسان نخواهد بود. در این خصوص، پزشک معالج بر مبنای بررسی های اولیه می تواند در مورد میزان اثربخشی روش درمانی  پیش بینی های ممکن را به بیمار ارائه دهد.

آیا واریس طنابی باید درمان شود؟

 از آنجا که در صورت عدم  درمان خطر خونریزی و لخته شدن خون در پا در کمین بیماران واریسی است لذا درمان واریس طنابی از عوارض واریس و از خطرات واریس  پیشگیری  خواهد کرد .

آقای دکتر آیا پس از درمان واریس پا دیگر برگشت نخواهد کرد؟

 از دغدغه های بیماران در خصوص درمان واریس پا ، احتمال عود مجدد این بیماری پس از درمان است. جواب این سوال کاملا روشن است : پس از درمان صحیح واریس باید عوامل  زمینه ساز  بیماری را کنترل کرد تا دیگر بروز نکند.

پیشگیری از واریس و پیشگیری از برگشت واریس

اگر بتوانیم عوامل مستعد کننده واریس را کنترل کنیم حتی با وجود زمینه ارثی می توانیم سرعت پیشرفت واریس یا برگشت مجدد آن را به حد قابل توجهی کم کنیم. عواملی مانند چاقی، بی حرکتی،  ایستادن و نشستن  طولانی مدت ، یبوست، تغذیه غلط ، سیگار کشیدن و بسیاری از علل شناخته شده  دیگر.  و از طرف  دیگر  باید  ورزش هوازی ، مصرف مایعات  و فیبر بیشتر  و استفاده  از جوراب واریس  در مواردیکه  مجبور به ایستادن  طولانی مدت  یا  نشستن  طولانی مدت  هستیم  را مورد توجه قرار دهیم .

☑ برای اطلاع کامل از موارد پیشگیری از واریس می توانید مقالات مرتبط با پیشگیری از واریس را مطالعه بفرمایید.
تجربه بیمار!!   بیماری داشتم  که  در عسلویه  مشغول  بکار  بوده و خودش عنوان  میکرد که  سابقه ارثی واریس دارد و بعلت  درگیری های کاری و   دوری از خانواده  گرمای هوا امکان رعایت  نخواهد داشت مثلا نمی تواند جوراب  واریس را برای پیشگیری بپوشد.  سوالی که قبل از درمان کرد همین بود که چون امکان عود بیماری هست پس  دیگر درمان واریس پا چه فایده ای خواهدداشت !                                                              برای بیمار و البته برای همسر ایشان  توضیح  داده  شد که بله  چون در مادر ایشان  واریس بوده و امکان  پیشگیری بعدی هم  نیست احتمال عود  وجود دارد ولی در صورت عدم درمان احتمال عوارض واریس مانند  زخمهای وریدی و لخته خون هم  وجود دارد  که می تواند روند طبیعی زندگی فرد را با چالش جدی روبرو سازد. به راحتی درمان را پذیرفته اند و حدود هشت سال قبل  لیزر درمانی واریس  برایشان  انجام شد  مراجعه  سالانه مرتب داشته اند  و پاهای سالمی هم دارند.

اصولا در بسیاری از بیماریها شرط رعایت های پیشگیرانه  بعد  از درمان  شرط اصلی سلامت بعدی است یک  مثال واضح آن  جراحی  قلب  است آیا بیماری که  جراحی  قلب  شده  است میتواند هر چه  دلش  بخواهد  میل کند ، سیگار بکشد و  انتظار  داشته  باشد  همیشه  سالم  بماند  و بیماری  عود  نکند  !

ترک سیگار برای بهبود واریس

باید عادتهای غلط را شکست.

در مجموع و خلاصه کلام اینکه ، انتخاب روش مناسب برای درمان واریس پا توسط دکتر متخصص واریس مجرب و انجام مراقبتهای لازم توسط بیمار در دوره پس از درمان واریس پا ،  از عود مجدد و برگشت بیماری جلوگیری می کند.   و لبخند بر لبها  همیشه  پایدار خواهد ماند.

درمان واریس با لیزر: روش بدون درد و سرپایی
عکس لبخند: این عکس در پایان لیزر درمانی واریس پا در یکی از غروبهای ماه مبارک رمضان گرفته شده و با اجازه کتبی بیمار محترم منتشر گردید. 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

 

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.