درمان قطعی واریس پا با لیزر یا اسکلروتراپی ؟؟؟

امروزه با پیشرفت علم درمان واریس پا بدون نیاز به جراحی و بستری شدن در بیمارستان مقدور است .ما در این مقاله روش های درمان قطعی واریس پا که سبب بهبود رگ های واریسی پا می شوند را گردآوری کرده ایم.

فهرست موضوعات

واریس پا چیست؟

واریس رگ های بیرون زده و مارپیچ مانند روی سطح پوست پاهاست که بخاطر اشکال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره  وریدها بروز می کنند. این دریچه ها در اصطلاح دریچه های لانه کبوتری خوانده می شوند. بیرون زدگی رگ های بدن و متورم شدن آنها علامت بالینی بیماری وریدی است که می تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بعدی باشد و نبایداز کنار آن  به سادگی بگذریم. البته همه انواع رگهای واریسی مشکل زا نیستند و برخی تنها جنبه زیبایی دارند.

علائم واریس پا

واریس علاوه بر رگهای متورم و برجسته علایم دیگری هم دارد. رگهای واریس قطری معادل 25 میلیمتر تا 180 میلیمتر می توانند داشته باشند. اما به خاطر داشته باید تنها قطر رگ بیانگر وخامت اوضاع نیست .

ورید سافن

گاهی قبل از آنکه رگها روی پا ریشه دوانده و دیده شوند. این علایم هستند که فرد را کلافه و وادار به مراجعه به پزشک می کنند.

 • احساس درد، سنگینی در پاها، خستگی
 • سندرم پای بیقرار که مانع
 •  رگ های آبی و بنفش نمایان شده در ساق پا
 • به خواب رفتن راحت می شود.
 • تورم پا ها به ویژه تورم اطراف مچ و ساق پا
 • تغییر رنگ پوست پا به خصوص اطراف مچ پا و روی ساق پا
 • خارش پوست در اطراف رگ ها و روی پا
 • سفت شدن عضلات و چربی های ساق و مچ پا
 • زخم استاز که به زخم واریس شدید می گویند
 • قرمزی و خشکی در ناحیه ورید های بیرون زده
 • ترومپوز وریدی عمقی
 • رگ های عنکبوتی که به صورت شاخه ای در اطراف ساق پا و پشت زانو دیده می شوند
 • گرفتگی عضلات ساق پا  به خصوص در زمان خواب که گاه به نام رگ به رگ شدن نیز بین مردم شناخته می شود.

درمان dvt

عکس واریس پا

عکسهای زیر نمونه  نتایج درمان قطعی واریس پا در کلینیک تخصصی واریس دکتر مهرداد اقدسی را نشان می دهد..

به نظر شما آیا درست است  که بیماران مبتلا به واریس را از  درمان صحیح و کاملا  علمی که ظرف  کمتر  از  یک ساعت  و  بدون نیاز  به بیهوشی و بدون نیاز  به بستری شدن  است  محروم کنیم.

برای درمان تضمینی واریس ابتدا باید نوع واریس پا به خوبی توسط متخصص واریس تشخیص داده شود. به عنوان نمونه برای هر نوع رگی نمی توان از اسکلروتراپی استفاده کرد. اما چگونه شدت واریس تشخیص داده می شود؟

مراحل تشخیص واریس پا

قبل از تصمیم گیری در مورد روش درمانی مناسب معمولا سونوگرافی و دیگر روشهای تشخیص واریس انجام می شود اگر رفلاکس وریدی مشخص شود، در واقع بیمار واریس شدید دارد و نیاز به انجام روشهای درمانی برای نجات از درد پا و سنگینی است.

سونوگرافی داپلر چیست؟

پس از انجام معاینات بالینی، و  سوال از بیمار در خصوص سوابق پزشکی و سابقه احتمالی واریس در اعضای خانواده وی نوبت به بررسی عروق می رسد تا بتوان سلامت عروق را به دقت وارسی نمود. این بررسی معمولا با سونوگرافی داپلر به عمل می آید. با انجام سونوگرافی وضعیت جریان  خون در وریدها به دقت بررسی و شرایط وریدی مشخص می شود.

پلتیسموگرافی

به جز سونوگرافی داپلر، روش های دیگر همچون  پلتیسموگرافی برای بررسی دقیق عروق عمقی  (بررسی ترومبوز ورید های عمقی، گرفتگی و….) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.در صورت نیاز ممکن است پزشک برای شما تستهای تشخیصی دیگر نیز استفاده کند.

سونوگرافی داپلکس

از این نوع سونوگرافی برای اندازه گیری سرعت جریان خون در رگ ها استفاده می شود. سونوگرافی داپلکس به علت رنگی بودن تصویر واضح تری از ورید ها به متخصص واریس پا نشان می دهد.

ونوگرافی چیست؟

ونوگرافی یکی از این روشهایی است که برای ارزیابی وضعیت ورید مشخص یا سیستم وریدی استفاده میشود.  تشخیص ترومبوز عروق عمقی یا لخته خون در عروق عمقی و رگهای واریسی پیش از جراحی یا مشکلات مادرزادی عروقی ، بررسی عملکرد دریچه های وریدی یا تشخیص انسداد عروقی و وریدی  از جمله مواردی است که ونوگرافی در تشخیص این مشکلات بکار گرفته می شود.

ام آر آی و سی تی اسکن

برای تشخیص ورید های عمقی باید از ام آر آی و سی تی اسکن استفاده کنند.

آیا واریس درمان قطعی دارد؟

اگر روش درمان واریس پا بر اساس سایز رگ به خوبی انتخاب شود و پس از آن به توصیه های دکتر واریس خود به خوبی گوش دهید، می توانید از نتایج درمان برای طولانی مدت بهره مند شوید.

در این قسمت می خواهیم انواع روش های درمان واریس پا بر اساس سایز رگ را به صورت مختصر شرح دهیم.

درمان واریس پا با اسکلروتراپی

در این روش که با کمک سونوگرافی انجام می گیرد، مایع (اسکلروسانت) در داخل رگ گرفتار واریس تزریق می شود که باعث تخریب جداره رگ می گردد. رگ تخریب شده به مرور زمان توسط بدن جذب و حذف می شود. این روش برای درمان رگ های کوچک تر مناسب است.

فوم اسكلروتراپی برای رگهای بزرگ

مویرگهای قرمز و بنفش و آبی رنگ نازک نزدیک سطح پوست برای سلامتی مشکل آفرین نیستند اما از نظر ظاهری ممکن است موجب ناراحتی و کاهش اعتماد بنفس فرد شوند.

اسکلروتراپی و روش لیزر سطحی از روشهای مورد استفاده در درمان واریس خفیف یا رگهای عنکبوتی است. معمولا هر دو این روشها نیاز به چند جلسه مراجعه دارد .

براي اثر بخشي بهتر، از حالت فوم یا کف به جای مایع استفاده می شود كه درواقع مخلوطی از گاز و مايع اسکلروسانت است. تحقیقات صورت گرفته نتایج بهتر را در استفاده از co2 استريل براي تهيه فوم تزريقی در مقایسه با هوا نشان داده است، به منظور رعایت حد بالای استاندارد های پزشکی در کلینیک درمان واریس پا از ابتداي سال ۹۲ برای تهيه فوم از گاز co2 استريل شده استفاده می شود.


درمان واریس پا با لیزر

در لیزر واریس از انرژی حرارتی لیزر برای بستن جدار داخلی رگ آسیب دیده استفاده می شود. این کار تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار هیچ گونه احساس دردی  نخواهد داشت. بکارگیری روشهای درون رگ به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در درمان واریس پا شناخته می شوند که برای درمان رگهای برجسته و طنابی بکار می رود.


درمان واریس شدید

یکی از روشهای درمان واریس شدید، انسداد رگ واریسی است. این روشها جایگزین جراحی واریس یا همان عمل واریس شده اند و نتایج حاصل از آنها بسیار درخشان و رضایتبخش بوده است. .میزان موفقیت این روش 97 درصد است.

درمان واریس با لیزر


درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی

روش رادیوفرکانسی یکی از بهترین روشهای درمانی جایگزین جراحی درمان واریس پا است که در مراکز درمانی پیشرفته دنیا برای درمان واریس بکار می رود. مزایای این روش که باعث تمایل بیشتر پزشکان و بیماران در انتخاب این روش برای درمان واریس است عبارتند از:

 • بدون نیاز به برش جراحی
 • نداشتن  جای بخیه
 • دوره نقاهت کوتاه
 • عدم نیاز به بیهوشی

این در حالیست که نتایج حاصل و اثر بخشی این روش مشابه جراحی واریس بوده و رضایت بخشی این روش قابل تایید می باشد. دیگر مزیت روش رادیوفرکانسی که آن را گزینه ی مناسب برای مراجعین به ویژه افراد پرمشغله و فعال نموده است عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان  است. به طوریکه ظرف مدت کمتر از یکساعت ، در کلینیک صورت می گیرد و بیمار می تواند با پای خود به منزل برگردد و نیاز به استراحت ندارد. با توجه به کارآمدی و بازده مناسب این روش و اقبال روز افزون بیماران و پزشکان در بهره جستن از این روش درمانی موثر دستگاههای متنوعی برای درمان درون رگی در طی سالهای اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند.

فیلم نحوه  درمان واریس  که در  سیزدهمین کنگره بین المللی  قلب وعروق  در تاریخ  خرداد 1390 این  برنامه  آموزشی  توسط دکترمهرداد  اقدسی برای متخصصین واریس پا و متخصصین قلب و عروق  اجرا شده  است.  البته این فیلم خلاصه شده  و زمان واقعی آن حدود  45 دقیقه  بوده است.


جراحی واریس پا

در روش جراحی واریس پا با ایجاد برش هایی روی پوست پا رگ واریسی خارج می گردد و جراحی تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی انجام می شود . از جمله محدودیتهای روش جراحی می توان به نیاز به بستری شدن در بیمارستان اشاره کرد همچنین با توجه به عوارض احتمالی جراحی و بیهوشی و بجای ماندن جوشگاه جراحی این روش بتدریج در دنیا منسوخ شده است و تنها محدود به مبتلایان در مراحل فوق پیشرفته بیماری می شود.

انواع روش های جراحی واریس پا

در ادامه به بررسی انواع روش های جراحی واریس پا می پردازیم.

میکرو فلبکتومی

برای درمان رگ های شاخه ای روشی وجود دارد که با بی حسی موضعی و بطور سرپایی انجام می پذیرد. انجام جراحی موضعی برای برداشتن رگ های شاخه ای در صورتی که درگیری رگ های عمقی و ریشه ای وجود نداشته باشد، می تواند راه مناسبی برای درمان رگ های کوچک شاخه ای باشد. در این روش برشی کوچک به اندازه یک عدس ایجاد می شود و برای برطرف کردن ظاهر برجستهرگها نزذیک سطح پوست از این روش استفاده می شود.

جراحی آندوسکوپی رگ

از این روش زمانی که رگ های واریسی بسیار متورم باشد و زخم واریس بر روی پوست به وجود آید و روش های دیگر در درمان موثر نباشند استفاده می کنند.

برداشتن رگ های وریدی

در این روش رگ های وریدی بسته شده و توسط برش های ریزی بر روی پوست برداشته می شوند.


درمان درون رگی واریس پا با چسب واریس

در این روش با چسب واریس مخصوصی که درون رگ تزریق میشود رگ واریسی بسته می شود. این روش از فوریه ۲۰۱۴ تاییدیه FDAاخذ کرده است و به عنوان یکی از تازه های درمان واریس پا در جهان شناخته می شود.دو مزیت این روش عبارتند از:

۱-نیاز به تزریق مایع بیحسی دراطراف رگ وجود ندارد.

۲- هاله کبودی مسیر رگ بعد از درمان نمایان نمی شود.

علی رقم وجود مزایای اشاره شده ، محدودیتهایی همچون عدم بررسی و آگاهی از نتایج درازمدت ( پس از چندسال ) این روش باعث شده تا بسیاری از متخصصین در پیشنهاد این روش درمانی به بیماران جانب احتیاط را پیش بگیرند بعلاوه هزینه های برآورد شده برای این روش در مقایسه با دیگر روشهای درون رگی بالاتر است که به نوبه خود مانع از توسعه بکارگیری این متد در درمان واریس پا شده است.

درمان واریس با لیزر: روش بدون درد و سرپایی


استفاده از جوراب واریس پا

معمولا طیف فشار جوراب مورد استفاده از 25-18 تا 35-25 میلی متر جیوه می باشد. بهتر است ارتفاع جوراب واریس پا و میزان فشار جوراب را دکتر برای شما تعیین کند.


درمان واریس پا با ورزش

بسیاری از افراد به دنبال درمان واریس پا با ورزش هستند .انجام حرکات و نرمش های مناسب جهت بهبود درد واریس . رگ های واریسی پا در صورتی که سطحی باشند ممکن است با حرکات و نرش های مخصوص پا درمان شوند.


داروی واریس پا

داروی واریس پا شامل قرص برای واریس یا پماد واریس می باشد که برای رفع درد و کاهش شدت علایم به صورت موقت در افرادی که به هر دلیل نمی توانند روشهای قطعی درمان واریس را انجام دهند بکار می رود. قرص واریس بیشتر حالت پیشگیری از پیشرفت و یا بروز مجدد واریس  دارد و نمی تواند رگهای موجود را کاملا رفع کند و ازبین ببرد . بعلاوه اکثر داروهای واریس موجود با کم کردن التهاب، جلوی درد پا و تورم پا را می گیرند.


درمان خانگی واریس پا

برای کم کردن درد و برطرف کردن درد و احساس خستگی در پاها می توان از برخی درمان خانگی واریس پا استفاده کرد. این روشها نتیجه صد در صد ندارند و تنها برای کاهش درد می توانند مفید باشند. سرکه سیب، سیر و روغن برای درمان واریس از جمله این موارد هستند .

پس از طی بازه زمانی مشخص برای مثال 6 ماه و رعایت تمام توصیه ها پزشک در مورد اثر بخشی اقدامات مراقبتی می تواند تصمیم گیری نماید .در صورت رضایت بخش بودن نتایج رعایت همین توصیه ها و مراجعه سالانه برای پیگیری به بیمار پیشنهاد می شود.

ولی اگر نتایج خوب نبود و واریس پا تشدید شده بود و علایمی مثل خستگی و گرفتگی عضلات در خواب پابرجا بودند از روشهای دیگر برای درمان واریس پا استفاده می شود.


درمان واریس پا با حجامت

روشهای درمان سنتی هر چند همیشه با نتایج مطلوب همراه نیستند ولی در مورد بیمارانی که امکان درمان برای آنها وجود ندارد طبق توصیه پزشک متخصص می تواند به عنوان روش مکمل برای کم کردن درد بیمار مورد استفاده قرار گیرد. اینکه حجامت یا زالو درمانی کدام مناسب است سوالی است که به صورت فردی و با توجه به احتمال بروز لخته ، ارزیابی وضعیت جسمانی و شرایط بیمار قابل پاسخگویی است.


درمان واریس پا با زالو

دکتر مهرداد اقدسی درمان واریس با زالو درمانی را توصیه نمی کند. زیرا این روش عواقب بسیاری از جمله کبودی پا بعد از زالو درمانی و بازگشت رگ های واریسی پا در همان ناحیه در پی خواهد داشت.


پماد برای درمان واریس پا

پماد های بسیاری برای درمان واریس تجویز  می شود که متا در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

پماد varisil

 • کاهش دهنده تورم ورید های واریسی
 • کاهش درد و خارش
 • طبق توصیه های پزشک مصرف شود.

ژل ماساژ پا Antistax

 • کمک رسانی به گردش خون در پا
 • خنک کننده رگ های پا
 • جلوگیری از خستگی پا
 • قدرت جذب بسیار بالا

پماد vascul

 • مناسب برای افرادی که به مدت طولانی باید بایستند یا بنشینند.
 • بهبود ورید های واریسی و رگ های عنکبوتی
 • مناسب برای ران ، باسن ، بازو و ساق پا
 • فقط برای استعمال خارجی مصرف شود. از استفاده کردن بر روی زخم خود داری شود.

درمان واریس پا با مصرف ویتامین

اغلب به افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند مصرف غذا های سرشار از فیبر توصیه می شود. این مواد غذایی با کمک به کاهش وزن، فشار موجود بر این ورید ها را کاهش می دهد. ما در مرکز درمان وریدی داکوتای جنوبی، به بیماران خود توصیه می کنیم تا در ارتباط با مواد غذایی مصرفی خود مراقب باشند. علاوه بر آن، توصیه می شود مواد غذایی حاوی ویتامین هایی را مصرف کنند که التهاب را کاهش داده و گردش خون را ارتقا می بخشند.

ویتامین C

این ویتامین به تقویت دیواره شکننده عروق خونی و در نتیجه آن بهبود گردش خون کمک می کند. منابع غذایی سرشار از ویتامین C شامل پاپایاس، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، کلم بروکلی، اناناس، کیوی، کلم برگ، طالبی، کلم بروکسل و پرتقال می شود.

ویتامین E

ویتامین E با رشد مناسب بافت همبند ارتباط دارد. همچنین، مطالعات نشان داده اند که کمبود طولانی مدت این ویتامین با ابتلا به ورید های واریسی مرتبط است. البته، نتایج این مطالعات هنوز قطعی نیست. ویتامین E در آووکادو، تخم مرغ، مارچوبه، شیر، آجیل ها و سبزیجات دارای برگ سبز به وفور یافت می شود.

ویتامین K

این مطالعه بیان دارد که میزان ناکافی ویتامین K با افزایش احتمال ابتلا به ورید های واریسی ارتباط دارد. این ویتامین به دو صورت K1 و K2 وجود دارد که نوع اول در کلم بروکلی، کاهو و اسفناج و نوع دوم اغلب در گوشت ها و فرآورده های تخمیری مانند پنیر و ناتو به وفور یافت می شود. ناتو یک غذای ژاپنی است.

 انواع  واریس و تشخیص آنها

رگهای واریسی بسته به قطر و میزان تورم  و ناحیه درگیر طبقه بندی می شوند:

 1.  رگهای عنکبوتی(واریس عنکبوتی)
 2. واریس طنابی بزرگ
 3. واریس طنابی کوچک
 4. واریس واژن
 5. واریس شاخه ای

برای تشخیص رگهای واریسی نیاز به معاینه و بررسی های دقیق مانند سونوگرافی داپلر وریدی و یا ونوگرافی وجود دارد.

علت واریس در جوانی

در این قسمت می خواهیم به بررسی علل به وجود آمدن واریس در بدن بپردازیم.

افزایش وزن

یکی از علل اصلی ایجاد واریس در پا افزایش وزن می باشد

سن

با بالا رفتن سن رگ های واریسی در بدن بیشتر نمایان می شوند.

ارث

تقریبا بیش از 60 درصد رگ های واریسی بدن موروثی می باشد.

جنسیت

زنان بیشتر از مردان دچار این عارضه می گردد. زیرا زنان در دوران بارداری با افزایش وزن شدید رو به رو می شوند.

ایستادن طولانی مدت

از دیگر علل به وجود آمدن واریس در پا ایستادن روی پاها به مدت طولانی می باشد.

برای پیشگیری از واریس پا چه کارهایی باید انجام دهیم؟

دکتر مهرداد اقدسی به بیماران خود توصیه می کند برای پیشگیری از واریس کارهای زیر را انجام دهند.

 • داشتن برنامه ورزشی روزانه و منظم
 • کاهش وزن در صورت اضافه وزن
 • نشستن در حالت مناسب
 • از ایستادن در مدت طولانی خودداری کنید
 • از پوشیدن شلوار های تنگ خودداری کنید.
 • وزن بدن خود را در حالت ایده آل حفظ کنید.
 • از سیگار کشیدن بپرهیزد.
 • از جوراب واریس استفاده کنید.
 • از یبوست پیشگیری کنید.
 • استفاده از ویتامین به صورت روزانه.
 • رعایت رژیم غذایی مناسب
 • بالا نگه داشتن پاها
 •  پیاده روی روزانه

عوارض واریس پا

به تعویق انداختن درمان واریس پا عوارض بسیارشدیدی در پی خواهد داشت که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

 • درد ساق پا
 • خستگی و سنگینی پاها
 • پاهای بیقرار گرفتگی عضلات پا
 • اگزمای پوستی
 • تورم ناحیه مچ و ساق پا
 • زخم واریس
 • لخته خون در عروق سطحی
 • لخه خون در عروق عمقی

 

سوالات متداول درمان واریس پا

برای درمان واریس پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

درصورتی که در پاهای خود تورم ، درد شدید ، پاره شدن رگ های واریسی ، زخم ،تغییر در رنگ پوست ، تغیر ضخامت پوست  و خونریزی رگ های واریسی مشاهده کردید حتما باید به پزشک  متخصص واریس پا مراجعه کرده و برای درمان واریس پای خود اقدامات لازم را انجام دهید.متخصصینی که می توانند واریس پا را درمان کنند عبارتند از:

 • متخصص قلب و عروق
 • متخصص رادیولوژی اینترونشنال
 • متخصص پوست
 • جراحان عروق

درمان واریس با روش لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

پاسخ پرسش شما به شدت واریس شما مرتبط است معمولا پس از انجام سونوگرافی و تایید یا رد درگیری عروق اصلی در پا متخصص واریس پا روش درمان مناسب را به شما پیشنهاد می دهد.

آیا زالو درمانی در درمان واریس موثر است؟

زالو درمانی برای افرادی است که نمی توانند درمان انجام دهند و فقط به صورت موقت می خواهند درد کم شود . جای نیش زالو می ماند و احتمال بروز عوارض واریس با زالو درمانی کم نمیشود حتی در برخی افراد توصیه می کنیم انجام نگیرد چون خطر عوارض بیشتر میشود .

آیا پس از درمان رگ واریسی میتوان ورزش کرد ؟

درمان رگ واریسی ریز عنکبوتی – پس از انجام اسکلرو تراپی (تزریق) رگهای عنکبوتی بهتر است یک تا دو هفته از انجام فعالیتهای ورزشی اجتناب شود. ولی پیاده روی توصیه می شود و فعالیتهای روزمره منعی ندارد. یعنی صبح فردا می تواند سر کار خود حاضر باشد.

آیا  پماد، اسپری و کرم واریس  در درمان واریس موثر است ؟

اگر دارویی موثر بوده و اثرات جانبی نداشته باشد ابتدا باید طی مراحل طولانی و پیچیده تاثیر آن و اثرات سوء احتمالی توسط مراجع معتبر پزشکی بررسی و مورد تایید قرار گیرد و سپس بصورت گاید لاین یا توصیه به پزشکان ابلاغ میشود .لذا اگر دارو اسپری کرم یا قرص بصورت تبلیغاتی عرضه میشود مصرف آن میتواند نه تنها موثر نبوده بلکه عوارض جانبی ایجاد کند که گاهی نحوه درمان این عوارض ناشناخته است.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

12+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم واریس نسبتا شدید پا باعث بالا رفتن فشار خون هم میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   بالارفتن فشار خون به واریس نسبتا شدید ارتباطی ندارد . برخی از عوامل خطر مثل وزن بالا هر دو مشکل را باعث می شوند

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده واریس در پایین تر از مچ هر دو پا دارم که رگ های ریز مبتلا شده و بنفش رنگ شده است.پایین از مچ پا در هر دو طرف هر پا...اگه با لیزر درمان شود تا چه مدت بیماری بازگشت نمی کند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   زير مچ بخوبي درمان قطعي نميشود و بازگشت دارد.

 • تصویر کاربر مهشید پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۵سال دارم
  ببخشید میخواستم بپرسم با توجه به عکس پاهای من ، من واریس دارم؟
  برای درمان چه کنم
  جوراب واریس لازم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   باتوجه به عکس واریس ندارید اینها رگهای عنکبوتی هستند برای پیشگیری از ازدیاد این رگها وزن کم کنید. پیاده روی داشته باشید و نیازی به جوراب واریس نیست

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر، من چند ساله که رگ های بنفش و آبی در کنار قوزکها واز زانو به پایین دارم، وبیماری دیگر همیشه وقتی ایستاده ام هر دو ران پاهام سِر میشه البته روی رانها وبا ایستادن بیشتر هم سِر شدن بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   برای سِر شدن ران پا حتما به متخصص ستون فقرات مراجعه کنید . رگهای بنفش مهم نیستند 

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادر من ۶۴سالشه ارثی خانوادگی واریس دارن طوری که الان به پای من داداش هام هم سرایت کرده قبلا جوراب واریس پوشید خوب شد ولی بعداز سه سال دوباره پاهاش درد گرفتن طوری که هنوز پای راستش ورم داره پیش دکتر عروق بردیم جوراب واریس ورقص اکسابین ۱۵ و ۲۰ تجویز کردن بعداز ۶ماه دوباره ببریم پیشش خواستم راجع به روش لیزر درمانی بپرسم واز هزینه هاش
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام -  لطفا عکس از طاهر پای مادر به همراه اخرین سونوگرافی از پا که انجام شده ارسال کنید . آیا مادر سابقه لخته  خون در پا دارند؟ 

  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   متاسفانه هرچقدر سعی کردم نمیشه عکس بفرستم امکان برقرای ارتباط باخط تلگرام هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله 09019746344 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت بخیر. مادرم ۷۵ سال دارند. انواع بیماریها رو دارن اعم از ناراحتی قلبی دیابت فشارخون . در هر دو پا واریس های برجسته دارن. آیا راهی برای از بین بردن واریس برای ایشون هست و با توجه به بیماریهای ذکر شده خطری متوجه ایشون نیست؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   برای ررسی امکان درمان و روش درمان حضوری مراجعه کنید

 • تصویر کاربر یاسین جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  52 ساله هستم چند سال هست وقتی در محل کارم یامنزل یا اتوبس بیشتر از یکی دوساعت روی مبل یاصندلی نشسته باشم پاهام از مچ به پایین خیلی متورم و گرم میشه وماهیچه های زانو تا مچ سفت وکمی درد میگیره ولی با 20 دقیقه دراز کشیدن و بالا نگه داشتن پا به حالت عادی برمیگرده در این چند سال به مرور این حات بدتر شده آیا مشکلم نیاز به جوراب واریس داره ؟ باتوجه به اینکه در محل کارم امکان استراحت وجود نداره چه راهکاری مفید است
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   حركات و ورزشهاي كششي موقع كار روزانه به تناوب  انجام دهید. حرکات کششی به شما کمک می کند که تورم کم شود و گرفتگی عضلات هم کمتر شود

    جوراب زير زانو فشار يك  موقع فعالیت ایستادنی یا نشستنی بی حرکت بپوشید. 

   نمونه حرکات کششی مناسب واریس 

 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من نادرم ٥٥سال سن داره هر دو پا دچار واريس و ورم هست رگهاش به حدي بزرگ كه با دست ميشه گرفتشون هزينه ليزر چقد نيشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر sara دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.
  میخواستم بگم که پای مادرمن خیلی دردمیکنه.پشت زانوش رگهای ازلخته خون.وباعث شده پاش خیلی دربکنه ونتونه درست راه بره وباعث شده کمرش هم دردبکنه.راهکارشمابرای درمان توخونه چیه؟ ایازالودرمانی تاثیری داره یاخیر.باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   همه درد ها از جمله کمر درد و .. به این رگها مربوط نمی شوند . به نظر می رسد ویژگی دردی که اشاره می فرمایی درد واریسی نباشد و بیشتر به ارتروز همراه با مشکلات ستون فقرات شباهت دارد . در هر صورت عکس از ظاهر پا بفرستید دقیقتر راهنمایی شوید

 • تصویر کاربر خاطره یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی
  خانمی هستم ۳۱ ساله و متاهل که سابقه کلسترول خون و سکته قلبی در خانواده ما ارثی هست و من نیز مشکل کلسترول بالا را دارم.. سابقه گردن درد در سمت چپ دارم ک بعد از انجام MRI دکتر مغز و اعصاب گفتن به دلیل ضعف ماهیچه گردنم هست و دیسک خفیف..دو سه روزی هست که درد سمت چپ گردنم شدید شده و تا نوک انگشتان دست چپم کشیده میشه و وقتی سرپا میشم شدیدتر میشه. بالش پشم شیشه میذارم دردش آروم میشه. بعضی وقتا احساس بی حسی و سنگینی دست چپ و انگشتان.. درد های خفییف منقطع و چندتانیه ای در پشت کتف و نزدیک ستون فقرات و به ندرت در قفس سینه چپ..تنگی نفس و خمیازه زیاد مخصوصا در مواقع ناراحتی و استرس یا غذا خوردن و جوری هست که بعضی وقتا خمیازه کشیدن سخت میشه برام..دیروز مسافرت طولانی داشتم از دیشب در پای چپم احساس سنگینی و گرفتگی ماهیچه دارم. آیا این علائم به مشکل گردنم مربوط میشه یا مشکل دیگه ای هست.. ؟ چکار باید بکنم؟ممنون میشم از پاسختون.مشکل واریس هم دارم آقاد دکتر در پشت و ساق هر دو پا و پشت زانو و داخل ران در پای چپ
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   واريس شما سطحي است و اهميت درماني ندارد
   مشكلات ديگر در حيطه تخصص من نيست و لذا نمي توانم اظهار نظر كنم.

    

درحال دریافت اطلاعات
2 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من حدود چندساله که واریس دارم خستگی پا هم دارم دو ماه پیش به دلیل فشار کاری ورید هایمان سونو گرافی گفتند ترومبوزسطحی شده لطفا راهنمایی کنید البته دکتر رفتم داروی دوکسیم آسپرین تجویز کرده

  0
  1. ghandchi می گوید

   سلام با توجه به مشکل ترومبوز سطحی که یکی از عوارض واریس است توصیه می کنم حضوری تشریف بیاورید تا در صورت نیاز اقدامات درمانی انجام گیرد ، همچنین می توانید از پاها در حالت ایستاده عکس بگیرید و همراه با جواب سونوگرافی در قسمت از دکتر بپرسید سایت ارسال بفرماییید و مشاوره غیر حضوری دریافت نمایید

   0

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر