در درمان واریس پا کدام روش به شما توصیه می شود؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

برای درمان واریس پا با در نظر گرفتن نوع واریس و گستردگی آن از روشهای مختلف استفاده می شود. برای بیمارانی که راههای متفاوتی را امتحان کرده اند یا برای درمان واریس مشاوره شدند این سردرگمی وجود دارد که کدام روش جواب میدهد؟ یا آیا با روشهای طب سنتی و روشهای خانگی واریس درمان می شود؟

پیش ازصحبت در مورد روشهای درمان واریس ، باید اشاره کنیم که تشخیص نوع واریس و میزان درگیری وریدی قطعا در رسیدن به نتیجه درمانی ماندگار و مدنظر بیمار بسیار موثر است. برای تشخیص واریس از تست های تشخیصی مختلفی استفاده می شود که به تفصیل در مقاله ( روشهای تشخیص واریس ) شرح داده ایم.

درمان واریس طنابی پا بر اساس آخرین دستورات مراجع معتبر پزشکی روش اندوواسکولر یعنی لیزر یا رادیو فرکونسی است.

واریس طنابی

واریس طنابی یا به اصطلاح واریس شدید با تضعیف دریچه های جدار ورید و گشادشدن رگها بروز می کند و این نوع واریس نیاز به درمان برای پیشگیری از بروز عوارض مثل لخته خون در پا و زخم وریدی دارد . خوشبختانه شرکتهای بیمه مختلف هزینه درمان این نوع واریس را تحت پوشش خود دارند .

علائم واریس طنابی

رگهای برجسته عمیق عمدتا در قسمت داخلی ساق نزدیک زانو، در کشاله ران و پشت زانو دیده می شوند . هر چقدر واریس قدیمی تر شود و به آن رسیدگی نکنید این برجستگی ها قطورتر و به صورت گسترده تر در پا ظاهر می شوند. اما علامت واریس شدید تنها این رگها نیست. معمولا درد و سنگیتی پاها در بین افراد با واریس طنابی بیشتر عنوان می شود. بعلاوه با پیشرفت بیماری ورم ، تغییر رنگ پوست مچ پا و دیگر عوارض واریس پیش می آیند. هرچه زودتر بفکر درمان بیافتید قطعا یادگاری بیماری برای شما کمتر خواهد بود و نتیجه درمان بهتر می شود.

نتیجه مورد انتظار از درمان واریس طنابی

بیماران با درمان واریس طنابی می خواهند درد، سنگینی پا، خارش پوست و بی قراری پاها برطرف شود. البته در کنار این موارد ، انتظار می رود ظاهر پا هم بهبود پیدا کند.

نتیجه درمان واریس طنابی شدید شامل بر موارد ذیل است:

1-رگهای برجسته که در حالت ایستاده مشخصند پس از درمان کاملا برطرف می شوند.

2- پوست قهوه ای رنگ اطراف مچ پا معمولا تا چند ماه پس از درمان بهتر می شود ولی کاملا رفع  نمی شود چون به مرور زمان بخاطر واریس خونریزیهای میکروسکوپی در پوست باعث رسوب ترکیبات رنگی در پوست شده و مثل خالکوبی به پوست رنگ داده اند.

3- رگهای عنکبوتی معمولا با درمان واریس طنابی از بین نمی روند و در افرادی که مایلند این مویرگها هم برطرف شود بایستی فوم اسکلروتراپی و لیزر سطحی بکار گرفته شود.

روشهای درمان واریس طنابی

درمان واریس شدید با مسدود کردن رگ یا حذف کامل رگ از سیستم گردش خون انجام می شود. این روشها بمرور پیشرفت هایی داشته و از شدت آسیب به بافتهای مجاور ورید واریسی و وسعت عمل کم شده است بنحویکه امروزه بسیاری از روشهای متداول به صورت کلینیکی انجام می شوند .

لیزر واریس طنابی

این روش درمانی با نام لیزر عروقی، لیزر درون رگی واریس (EVLT) ، لیزر اندوواسکولار واریس شناخته می شود . طول مسیر ورید آسیب دیده با بکارگیری انرژی حرارتی لیزر مسدود می شود و بیمار احساس درد و ناراحتی در حین انجام درمان نخواهد داشت. طول مدت درمان 45 دقیقه است. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود و دوره نقاهت کوتاه، نداشتن جای برش جراحی و بخیه از مزیت های این روش در مقایسه با جراحی واریس است.

رادیوفرکانسی واریس طنابی

این روش که به اختصار به نام RFA و یا روش اندوواسکولار رادیوفرکانسی معرفی می شود هم با کمک انرژی امواج رادیویی دیواره رگ را از داخل جمع و باعث بسته شدن رگ می شود .

روشهای درون رگی شامل بر لیزر یا رادیوفرکانسی بیهوشی نیاز ندارند. این ویژگی یک مزیت بزرگ محسوب می شود چون خطرات بیهوشی و عوارض داروی بیهوشی را ندارد. یک روز پس از درمان با این روشها بیمار می تواند زندگی عادی خود را داشته  و فعالیتهای روزمره را شروع کند.

فوم اسکلروتراپی با هدایت سونو در درمان واریس طنابی

وقتی عروق ریشه ای زیر پوست هستند واز روی پوست قابل لمس و مشاهده نیستند . برای رفع عروق ریشه ای از لیزر و یا اسکلروتراپی استفاده می کنیم در این موارد لازم است اسکلروتراپی یا لیزر با کمک سونوگرافی انجام شود بدین ترتیب دید بهتری از واریسهای داخلی داشته و کار درمان به نحو بهتری انجام می شود.

میکروفلبکتومی واریس طنابی

برای درمان رگ های شاخه ای  که به صورت برآمدگی روی پوست دیده می شوند روشی به نام فلبکتومی وجود دارد که با بی حسی موضعی انجام می پذیرد.  این روش در کنار روش لیزر واریس برای بهبود ظاهری پا عموما استفاده می شود و می تواند راه مناسبی برای رفع برجستگی رگها باشد. در این روش برشی کوچک به اندازه یک عدس ایجاد می شود و رگ برجسته از این برش برداشته می شود .

روشهای تلفیقی جهارگانه دکتر مهرداد اقدسی در درمان واریس طنابی

دکتر مهرداد اقدسی با 17 سال تجربه در درمان واریس ، از مجموع روشها برای درمان واریس استفاده می کنند اینکار باعث شده نتایج درمان در فاصله زمانی کوتاه پس از درمان کاملا مشخص باشد و احتمال عود مجدد واریس به حداقل ممکن برسد.

درمان واریس طنابی با چسب

در این روش با چسب  مخصوصی که درون رگ تزریق می شود رگ واریسی بسته می شود. این روش از فوریه ۲۰۱۴ تاییدیه FDA اخذ کرده است و به عنوان یکی از تازه های درمان واریس پا در جهان شناخته می شود. دو مزیت این روش عبارت اند از:

۱-نیاز به تزریق مایع بی حسی دراطراف رگ وجود ندارد.

۲- هاله کبودی مسیر رگ بعد از درمان نمایان نمی شود.

با وجود این مزایا هنوز اثرات دراز مدت ( پس از چندسال ) از انجام این روش بررسی نشده است و از سوی دیگر هزینه درمان واریس با چسب در مقایسه  با دیگر روشهای درون رگی بالاتر است این امر باعث شده بیماران و پزشکان گرایش کمتری برای انتخاب این روش درمانی داشته باشند.

درمان واریس طنابی در بیماران کاندید جراحی قلب باز

در بیمارانی که  ممکن است در آینده نیاز به جراحی قلب باز پیدا کنند سعی می شود تا حد امکان ورید اصلی صافن دستکاری نشود یعنی زمانیکه اقدام به درمان واریس می شود ریشه صافن مورد تزریق و یا لیزر قرار نگیرد و فقط شاخه های منشعب واریس یک به یک توسط لیزرهای اختصاصی نقطه زن درمان شوند.

در این روش ورید صافن برای استفاده در جراحی قلب در آینده حفظ می شود ولی احتمال عود بیماری واریس در افراد تحت درمان این روش وجود دارد  و در صورت ابتلای مجدد باز هم با همین شیوه برای حفظ  ورید اصلی صافن و درمان شاخه های منشعب واریسی اقدام می شود.

جراحی واریس طنابی

روشهای اندوواسکولار به صورت مشخصی جایگزین جراحی واریس شده اند و اغلب  واریس های شدید با روشهای درون رگی به خوبی درمان می شوند. در طی جراحی واریس چند برش کوچک در مسیر رگ ایجاد می شود و رگ از این برشها خارج می شود . معمولا با بیهوشی یا بی حسی اسپاینال اینکار انجام می شود. دوره نقاهت در جراحی واریس طولانی تر است و برای انجام جراحی، بیمار در بیمارستان بستری می شود.

بهترین روش درمان واریس طنابی برای شما کدام است؟

روش درمان واریس طنابی بسته به محل ریشه و اندازه آن پس از انجام سونوگرافی و معاینه دقیق حضوری مشخص می شود.

۱-اگر ریشه واریس خیلی سطحی و کوتاه باشد فلبکتومی  انجام می‌شود.
۲- اگر ریشه واریس کمتر از ۷ سانتی متر طول داشته باشد لیزر شعاعی ۴۰۰ میکرون برای بستن واریس استفاده می شود.
۳- اگر بیش از ۷ سانتی متر باشد رادیوفرکانسی یا لیزر شعاعی ۶۰۰میکرون استفاده می شود
۴-اگر بخواهیم بدون سوزن بیحسی باشد و قطر ریشه کمتر از ۱۰میلیمتر باشد از چسب بافتی استفاده می کنیم.

چند تصویر از انواع واریس + درمان واریس پا

واریس عنکبوتی

واریس عنکبوتی همان واریس خفیف یا رگهای عنکبوتی است که به رنگ قرمز و بنفش روی سطح پوست دیده می شود. این رگها در همه نقاط پا از مچ پا تا بالای ران پراکنده هستند ولی بیشترین تجمع را معمولا در پشت زانو ، در مچ پا و کناره های زانو دارند.

علائم واریس مویرگی

معمولا این رگها فقط ظاهر پاها را متاثر می کنند و بشکل تارعنکبوتی و یا شاخه درخت روی پوست دیده می شوند. این رگها بجز پا در صورت ، قفسه سینه ، سرشانه و روی کمر هم در افرادی که پوست نازک وحساسی دارند رویت می شود.

نتیجه مورد انتظار از درمان واریس عنکبوتی

انتظار بیماران از درمان واریس مویرگی محو شدن کامل رگهای عنکبوتی است البته این حالت ایده ال است ولی معمولا حداکثر تا 8 درصد رگها را می توان برطرف کرد و اگر بخواهیم تصویری از پا را برای شما مجسم کنیم یعنی دیگران قادر به دیدن رگهای باقی مانده نیستند اما خود شخص متوجه رگهای ریز محو می شود. البته با تدابیری می توان نتایج درمان را بهتر هم کرد ولی همواره این خطر وجود دارد که پوست صدمه ببیند لذا معقولانه است که حاشیه اطمینان در درمان رگهای ریز داشته باشیم یعنی تا جایی رگها را کار کنیم که عوارضی مثل چروک پوست  بروز نکند.

روشهای درمان واریس عنکبوتی

درمان واریس عنکبوتی در کلینیک انجام  می شود و عموما برای خانمها در سن بالای 20 سال صورت میگیرد. معمولا درمان این رگها نیاز به  چند جلسه مراجعه دارد و در روشهای حال حاضر رگهای عنکبوتی بسته می شوند. توجه به رنگ پوست ، سن پوست و خاصیت کشسان و قوام پوست در رسیدن به نتایج ایده ال درمان واریس مویرگی اهمیت خاصی دارد.

اسکلروتراپی واریس عنکبوتی

اسکلروتراپی در بین مردم به نام تزریق معروف است . در تزریق واریس از ماده اسکلروزان برای بستن رگ استفاده می شود. امروزه فوم اسکلروتراپی با توجه به پاسخدهی بهتر بیشتر رواج دارد. در فوم اسکلروتراپی، ماده تزریقی با استفاده از گاز co2 استریل به شکل فوم یکنواخت در می آید و این فوم در رگها تزریق می شود. پس از چند هفته ازتزریق واریس به مرور نتیجه کار معلوم می شود و رگها محو یا کوچکتر می شوند. اسکلروتراپی در 2-4 جلسه روی پا انجام می شود. مقدار دارو و فواصل زمانی انجام اینکار قطعا در کیفیت نتایج  موثر خواهد بود.

درمان واریس عنکبوتی با لیزر سطحی

لیزر سطحی برا ی درمان واریس ریز که حالت پراکنده دارد بیشتر استفاده می شود . از طرفی انجام اسکلروتراپی برای بعضی از افراد توصیه نمیشود که در صورت صلاحدید دکتر، لیزر سطحی برای آنها انجام می شود. در این روش، امواج لیزر از روی پوست به رگ  هدف تابانده می شود و در اصطلاح رگها کوچک شده و در نهایت بسته می شوند.. طول موجهای مختلف در درمان واریس عنکبوتی استفاده می شوند که یکی از موثرترین انواع لیزر در این خصوص لیزر NdYAG است .این روش برای افرادی که ترس از سوزن دارند توصیه می شود ومعمولا در2 تا 3 جلسه با فواصل زمانی 6 تا12 هفته انجام می شود.

روش تلفیقی زیبایی دکتر اقدسی در درمان واریس عنکبوتی

در این روش بسته به نوع رگها ، جنس و رنگ پوست تلفیق سه روش فلبکتومی سوزنی، لیزر سطحی و تزریق واریس برای رسیدن به حداکثر نتیجه مطلوب استفاده می شود . مزیت این روش کاهش تعداد جلسات و کوتاه تر شدن زمان تا رسیدن به پاسخ مطلوب است.

درمان مراقبتی در مبتلایان به  واریس خفیف

در افرادی که زمینه ارثی بیماری واریس را دارند یا در مراحل اول قبل ازاینکه واریس پیشرفت کند  متوجه علائم اولیه مثل سنگینی در پا و یا برجستگی کوچک رگ می شوند و مراجعه به موقع دارند ، احتمال دارد پس از انجام سونوگرافی پزشک صلاح ببیند با اقدامات مراقبتی که به بیمار آموزش می دهد جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد و حتی وضعیت بهتر شود و نیازی به اقدام مداخله ای درمان نباشد . در این حالت از بیمار خواسته می شود موارد ذیل را با صلاحدید دکتر انجام دهد

 • مصرف مکمل های گیاهی تقویت کننده عروق از جمله دافلون
 • پوشیدن جوراب واریس در زمانی که فرد تحرک کافی ندارد ( کارهای پشت میزنشینی و یا یکجا ایستادنی)
 • بالا نگه داشتن پاها چند بار در روز
 • انجام نرمش و تمرینات ورزشی سبک برای تقویت عضله ساق پا
 • کم کردن وزن در صورت داشتن وزن بالا
 • ترک یا کم کردن سیگار
 • استفاده از کفش با پاشنه مناسب بجای کفش پاشنه بلند برای استفاده روزانه
 • عدم مصرف قرصهای ضد بارداری البته با مشورت پزشک زنان و جایگزینی با روش مناسب دیگر برای پیشگیری از بارداری

روشهای سنتی و خانگی درمان واریس

روش های سنتی درمان واریس مثل زالودرمانی واریس، حجامت ، استفاده از انواع عصاره های گیاهی و روغنهای گیاهی مواردی است که در پیشگیری از واریس و یا کاهش درد در بعضی گروهها که امکان درمان واریس را ندارند به صورت موقت می تواند استفاده شود اما قبل از انجام بایستی با پزشک مشورت لازم صورت گیرد.  این روشها در مقالات دیگر به تفصیل شرح داده می شوند.

خلاصه نکات مهمی از گاید لاین NICE در مورد درمان واریس طنابی:
١- درمان واریس طنابی که نارسایی مشخص ورید صافن دارد در مرحله اول استفاده از endothermal ablation توسط لیزر یا رادیو فرکوونسی است.
اگر بدلیلی امکان نداشته باشد فوم اسکلروتراپی با گاید سونو و در اخر جراحی پیشنهاد میشود.
٢- اگر بیماری واریس طنابی دارد و امکان انجام درمان اندوواسکولر وجود دارد به هیچ وجه پیشنهاد جوراب واریس بجای درمان اساسی نکنید.
٣- در صورتیکه بیماری دچار تغییرات پوستی در ناحیه ساق مانند اگزما و پیگمانتاسیون شده است احتمال واریس طنابی مطرح است و لازم است بررسی شود.
۴-اگر با زخم اطراف مچ پا مواجه شدید حتما به فکر نارسایی وریدی باشید و درخواست سونوگرافی دقیق بکنید.

جهت مطالعه بیشتر به سایت ncbi مراجعه نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط
3 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من حدود چندساله که واریس دارم خستگی پا هم دارم دو ماه پیش به دلیل فشار کاری ورید هایمان سونو گرافی گفتند ترومبوزسطحی شده لطفا راهنمایی کنید البته دکتر رفتم داروی دوکسیم آسپرین تجویز کرده

  1. ghandchi می گوید

   سلام با توجه به مشکل ترومبوز سطحی که یکی از عوارض واریس است توصیه می کنم حضوری تشریف بیاورید تا در صورت نیاز اقدامات درمانی انجام گیرد ، همچنین می توانید از پاها در حالت ایستاده عکس بگیرید و همراه با جواب سونوگرافی در قسمت از دکتر بپرسید سایت ارسال بفرماییید و مشاوره غیر حضوری دریافت نمایید

 2. […] ادامه به معرفی متادول‌ترین روشها در درمان سریع واریس پا […]

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر