درمان قطعی واریس پا با لیزر یا اسکلروتراپی ؟؟؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه

درمان واریس پا ، امروزه با پیشرفت تکنولوژی بدون نیاز به جراحی و بستری شدن در بیمارستان مقدور است. ما در این مقاله روش های درمان قطعی واریس پا که سبب بهبود رگ های واریسی پا می شوند را گردآوری کرده ایم.

ابتدا پیش از پرداختن به روشهای درمان واریس لازم است شرحی مختصر در مورد واریس و علائم واریس ارائه کنیم.

واریس پا چیست؟

 واریس پا، رگ های بیرون زده و مارپیچ مانند روی سطح پوست پا است که بخاطر اشکال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره وریدها بروز می کنند، این دریچه ها در اصطلاح دریچه های لانه کبوتری خوانده می شوند. بیرون زدگی رگ های بدن و متورم شدن آنها علامت بالینی بیماری وریدی است که می تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بعدی باشد و نباید از کنار آن به سادگی بگذریم.

در بسیاری از افراد شکل خفیف رگهای واریسی به صورت رگهای عنکبوتی بروز می کند که بیشتر جنبه زیبایی دارد . در برخی افراد هم بروز رگهای واریسی با درد و احساس سنگینی در پا و گاهی مشکلات جدی دیگر توام می شود.

علائم واریس پا

واریس علاوه بر رگ های متورم و برجسته علائم دیگری هم دارد. رگ های واریس قطری معادل 25 میلی متر تا 180 میلی متر می توانند داشته باشند، اما به خاطر داشته باشید تنها قطر رگ بیانگر وخامت اوضاع نیست.

ورید سافن

واریس تنها به شکل رگهای برجسته پدیدار نمی شود و علائم واریس بسیار متفاوت هستند

 • احساس درد، سنگینی در پاها، خستگی
 • سندرم پای بیقرار که به تکان های ناگهانی یا پرش پا بخصوص در زمان خواب گفته میشود و در بسیاری از موارد مانع خواب راحت شبانه می شود.
 • گرفتگی عضلات ساق پا  به خصوص در زمان خواب که گاه به نام رگ به رگ شدن نیز بین مردم شناخته می شود.
 • لک های پوستی در ساق و مچ پا
 • تورم پاها به ویژه تورم اطراف مچ و ساق پا
 • تغییر رنگ پوست پا به خصوص اطراف مچ پا و روی ساق پا
 • خارش پوست در اطراف رگها و روی پا
 • تغییر در ساختار پوست پا مثل پوست چرمی و زمخت
 • زخم استاز یا همان  زخم واریس شدید
 • قرمزی و خشکی در ناحیه ورید های بیرون زده

عکس واریس پا

مجموع عکسهای ذیل واریس در شدت های مختلف را نشان می دهد .

به نظر شما آیا درست است که بیماران مبتلا به واریس را از درمان صحیح و کاملا علمی که ظرف کمتر از یک ساعت و بدون نیاز به بیهوشی و بدون نیاز به بستری شدن است محروم کنیم؟

برای درمان تضمینی واریس ابتدا باید نوع واریس پا به خوبی توسط متخصص واریس تشخیص داده شود، به عنوان نمونه برای هر نوع رگی نمی توان از اسکلروتراپی استفاده کرد. اما چگونه شدت واریس تشخیص داده می شود؟

بهترین روش درمان واریس پا، روش لیزر واریس پا می باشد و بیماران در کمترین زمان بهبود می یابند و مشکلات واریسی آن ها حل می شود.

مراحل تشخیص واریس پا

قبل از تصمیم گیری در مورد روش درمانی مناسب معمولا سونوگرافی و دیگر روش های تشخیص واریس انجام می شود اگر رفلاکس وریدی مشخص شود، در واقع بیمار واریس شدید دارد و نیاز به انجام روش های درمانی برای نجات از درد پا و سنگینی است.

سونوگرافی داپلر چیست؟

پس از انجام معاینات بالینی و سوال از بیمار در خصوص سوابق پزشکی و سابقه احتمالی واریس در اعضای خانواده وی نوبت به بررسی عروق می رسد تا بتوان سلامت عروق را به دقت وارسی نمود. این بررسی معمولا با سونوگرافی داپلر به عمل می آید. با انجام سونوگرافی وضعیت جریان  خون در وریدها به دقت بررسی و شرایط وریدی مشخص می شود.

دکتر اقدسی در حال سونوگرافی

پلتیسموگرافی

به جز سونوگرافی داپلر، روش های دیگر همچون  پلتیسموگرافی برای بررسی دقیق عروق عمقی  (بررسی ترومبوز ورید های عمقی، گرفتگی و….) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت نیاز ممکن است پزشک برای شما تستهای تشخیصی دیگر نیز استفاده کند.

سونوگرافی داپلکس

از این نوع سونوگرافی برای اندازه گیری سرعت جریان خون در رگ ها استفاده می شود. سونوگرافی داپلکس به علت رنگی بودن تصویر واضح تری از ورید ها به متخصص واریس پا نشان می دهد.

ونوگرافی چیست؟

ونوگرافی یکی از این روشهایی است که برای ارزیابی وضعیت ورید مشخص یا سیستم وریدی استفاده میشود.  تشخیص ترومبوز عروق عمقی یا لخته خون در عروق عمقی و رگهای واریسی پیش از جراحی یا مشکلات مادرزادی عروقی ، بررسی عملکرد دریچه های وریدی یا تشخیص انسداد عروقی و وریدی  از جمله مواردی است که ونوگرافی در تشخیص این مشکلات بکار گرفته می شود.

درمان قطعی واریس پا

درمان واریس بسته به شدت و نوع واریس پس از انجام سونوگرافی و تستهای تشخیصی دیگر صورت می گیرد

در صورتی که پزشک درمان واریس پای بیمار را ضروری بداند ، روش مناسب درمان بسته به شرایط عمومی بیمار، اندازه رگ، محل رگ  و شدت واریس مشخص می شود.

انتخاب روش مناسب ، بکار بردن تجهیزات بروز و پیاده سازی مناسب روش درمان همگی در رسیدن به نتایج درمان قطعی و ماندگار واریس اهمیت دارند

روشهای متداول مورد استفاده در درمان واریس عبارتند از :

درمان واریس پا با اسکلروتراپی

در این روش  مایع (اسکلروزان) در داخل رگ  واریسی تزریق می شود که باعث تخریب جداره رگ می گردد. رگ تخریب شده به مرور زمان توسط بدن جذب و حذف می شود. این روش برای درمان رگ های عنکبوتی و واریس ریز استفاده می شود .

فوم اسکلروتراپی

مویرگ های قرمز و بنفش و آبی رنگ نازک نزدیک سطح پوست برای سلامتی مشکل آفرین نیستند اما از نظر ظاهری ممکن است موجب ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس فرد شوند.

در فوم اسکلروتراپی برای اثر بخشی بهتر، مایع اسکلروزان با گاز CO2 مخلوط می شود و به شکل فوم یکنواخت در می آید. تحقیقات صورت گرفته نتایج بهتری را در استفاده از co2 استریل برای تهیه فوم تزریقی در مقایسه با هوا نشان داده است، فوم تزریقی برهمکنش بهتری با جدار عروق داشته و عوارض کمتری بجای می گذارد. به منظور رعایت حد بالای استانداردهای پزشکی در کلینیک درمان واریس پا از ابتدای سال ۹۲ برای تهیه فوم از گاز co2 استریل شده استفاده می شود.

لیزر واریس عنکبوتی

لیزر واریس عنکبوتی

یکی از تکنولوژی های جدید در درمان واریس عنکبوتی لیزر سطحی است که از روی پوست امواج لیزر به رگ  هدف تابانده می شود و در نهایت بسته شون رگ  و حذف رگ  پیش می آید. طول موجهای مختلف در درمان واریس عنکبوتی استفاده می شوند که یکی از موثرترین انواع لیزر در این خصوص لیزر NdYAG است .

باید خاطر نشان کنیم کار های زیبایی معمولا در چند جلسه با فواصل زمانی معین انجام میشود که طبق نظر پزشک معالج پروتوکل درمانی فرد تعیین می شود.

درمان واریس شدید

یکی از روش های درمان واریس شدید، بستن رگ واریسی است. این روش ها جایگزین جراحی واریس یا همان عمل واریس شده اند و نتایج حاصل از آنها بسیار درخشان و رضایت بخش بوده است. میزان موفقیت این روش 97 درصد است.

نمونه ایی از نتایج درمان را در تصویر دیل می توانید مشاهده کنید.

درمان واریس پا با لیزر

در لیزر واریس از انرژی حرارتی لیزر برای بستن رگ آسیب دیده استفاده می شود. این کار  تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار هیچ گونه احساس دردی  نخواهد داشت. بکارگیری روش های درون رگی به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در درمان واریس پا شناخته می شوند که برای درمان رگ های برجسته و طنابی بکار می رود.

درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی

روش رادیوفرکانسی یکی از بهترین روش های درمانی جایگزین جراحی درمان واریس پا است که در مراکز درمانی پیشرفته دنیا برای درمان واریس بکار می رود. مزایای این روش که باعث تمایل بیشتر پزشکان و بیماران در انتخاب این روش برای درمان واریس است عبارتند از:

 • بدون نیاز به برش جراحی
 • نداشتن  جای بخیه
 • دوره نقاهت کوتاه
 • عدم نیاز به بیهوشی

این در حالیست که نتایج حاصل و اثر بخشی این روش مشابه جراحی واریس بوده و رضایت بخشی این روش قابل تایید می باشد. دیگر مزیت روش رادیوفرکانسی که آن را گزینه ی مناسب برای مراجعین به ویژه افراد پرمشغله و فعال نموده است عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان  است، به طوریکه ظرف مدت کمتر از یک ساعت، در کلینیک صورت می گیرد و بیمار می تواند با پای خود به منزل برگردد و نیاز به استراحت ندارد. با توجه به کارآمدی و بازده مناسب، این روش و اقبال روز افزون بیماران و پزشکان در بهره جستن از این روش درمانی موثر، دستگاه های متنوعی برای درمان درون رگی در طی سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند.

فیلم نحوه درمان واریس که در سیزدهمین کنگره بین المللی قلب وعروق در تاریخ خرداد 1390 این برنامه آموزشی توسط دکتر مهرداد اقدسی برای متخصصین واریس پا و متخصصین قلب و عروق اجرا شده است. البته این فیلم خلاصه شده و زمان واقعی آن حدود 45 دقیقه بوده است.

درمان درون رگی واریس پا با چسب واریس

درمان واریس پا با چسب واریس

در این روش با چسب واریس مخصوصی که درون رگ تزریق می شود رگ واریسی بسته می شود. این روش از فوریه ۲۰۱۴ تاییدیه FDA اخذ کرده است و به عنوان یکی از تازه های درمان واریس پا در جهان شناخته می شود. دو مزیت این روش عبارت اند از:

۱-نیاز به تزریق مایع بی حسی دراطراف رگ وجود ندارد.

۲- هاله کبودی مسیر رگ بعد از درمان نمایان نمی شود.

علی رقم وجود مزایای اشاره شده، محدودیت هایی همچون عدم بررسی و آگاهی از نتایج دراز مدت ( پس از چندسال ) این روش باعث شده تا بسیاری از متخصصین در پیشنهاد این روش درمانی به بیماران جانب احتیاط را پیش بگیرند به علاوه هزینه های برآورد شده برای این روش در مقایسه با دیگر روش های درون رگی بالاتر است که به نوبه خود مانع از توسعه بکارگیری این متد در درمان واریس پا شده است.

درمان واریس با روش لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

هر دو روش به خوبی در درمان واریس موثرند. اینکه کدام روش برای درمان واریس پای شما خوب است بسته به نوع واریس و شدت آن دارد . پزشک پس از انجام سونوگرافی و بررسی وضعیت عروق عمقی نسبت به انتخاب روش مناسب تصمیم گیری می کند . معمولا روش لیزر واریس برای درمان واریس های ریشه دار و عمقی استفاده می شود . این درحالیست که اسکلروتراپی برای رگهای کوچکتر اغلب بکار می رود.

بهترین روش درمان واریس طنابی

ریشه واریس در مورد واریس های ریشه دار یا همان واریس طنابی باید به نحوی بسته شود. راه‌های درمانی مختلفی وجود دارد که بسته به محل ریشه و اندازه آن پس از انجام سونوگرافی و معاینه دقیق حضوری مشخص می شود.

۱-وقتی که ریشه واریس خیلی سطحی و کوتاه باشد فلبکتومی  انجام می‌شود.
۲- اگر ریشه واریس کمتر از ۷ سانتی متر طول داشته باشد لیزر شعاعی ۴۰۰ میکرون برای بستن واریس استفاده می شود.
۳- اگر بیش از ۷ سانتی متر باشد رادیوفرکانسی یا لیزر شعاعی ۶۰۰میکرون
۴-اگر بخواهیم بدون سوزن بیحسی باشد و قطر ریشه کمتر از ۱۰میلیمتر باشد از چسب بافتی استفاده می کنیم.


گاهی اوقات مویرگها در مج پای من خونریزی می کند و بعضی از قسمتهای پای من متورم شده ۷۲ کیلو وزن من و قد۱۷۳ است.

این توضیحات بیمار در مورد پایش است. همانطور که در عکس پای بیمار ملاحظه میکنید رگهای ناحیه مچ به نسبت برجسته شده پوست حالت ملتهب دارد و تغییر رنگ در پوست مچ پا مشهود است.

واریس مچ پا و تغییر رنگ در مچ

دکتر اقدسی مراحل درمان این بیمار را به این صورت مشخص کردند :

لازم است در اولین فرصت کار درمان پای شما شروع شود تا روند بیماری متوقف شود. در واقع تغییرات پوستی می تواند مقدمه ای برای دردسرهای بعدی مثل زخم واریس یا خونریزی شود. بهترین روش درمان واریس در این موارد تلفیقی از لیزر  درون رگی ۶٠٠ ، میکروفلبکتومی  و اسکلروتراپی  با هدایت سونو است.
سپس حداقل سه ماه بعد در صورت نیاز اقدامات ظاهری و زیبایی انجام خواهد شدتارنگ مچ و وضعیت رگهای عنکبوتی هم بهتر شود.

درمان واریس با لیزر: روش بدون درد و سرپایی

جراحی واریس پا

در روش جراحی واریس پا با ایجاد برش هایی روی پوست پا رگ واریسی خارج می گردد و جراحی تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی انجام می شود از جمله محدودیت های روش جراحی می توان به نیاز به بستری شدن در بیمارستان اشاره کرد همچنین با توجه به عوارض احتمالی جراحی و بیهوشی و بجای ماندن جوشگاه جراحی این روش به تدریج در دنیا منسوخ شده است و تنها محدود به مبتلایان در مراحل فوق پیشرفته بیماری می شود.

انواع روش های جراحی واریس پا

در ادامه به بررسی انواع روش های جراحی واریس پا می پردازیم:

میکرو فلبکتومی

برای درمان رگ های شاخه ای روشی وجود دارد که با بی حسی موضعی و بطور سرپایی انجام می پذیرد. انجام جراحی موضعی برای برداشتن رگ های شاخه ای در صورتی که درگیری رگ های عمقی و ریشه ای وجود نداشته باشد، می تواند راه مناسبی برای درمان رگ های کوچک شاخه ای باشد. در این روش برشی کوچک به اندازه یک عدس ایجاد می شود و برای برطرف کردن ظاهر برجسته رگ ها نزذیک سطح پوست از این روش استفاده می شود.

جراحی آندوسکوپی رگ

از این روش زمانی که رگ های واریسی بسیار متورم باشد و زخم واریس بر روی پوست به وجود آید و روش های دیگر در درمان موثر نباشند استفاده می کنند.

برداشتن رگ های وریدی

در این روش رگ های وریدی بسته شده و توسط برش های ریزی بر روی پوست برداشته می شوند.


استفاده از جوراب واریس پا

جوراب واریس بلند

در برخی بیماران پیش از نصمیم گیری به اقدامات مداخله ای مثل لیزر واریس از بیمار خواسته می شود برای مدت 6 ماه جوراب واریس بپوشد و تغییراتی در شیوه زندگی خود اعمال کند. پوشیدن جوراب واریس کمک میکند که  فشار روی رگهای آسیب دیده و  تجمع خون در پاها کم شود.

معمولا طیف فشار جوراب مورد استفاده از 25-18 تا 35-25 میلی متر جیوه می باشد. بهتر است ارتفاع جوراب واریس پا و میزان فشار جوراب را دکتر برای شما تعیین کند.

تغییراتی همچون ورزش روزانه برای تقویت عضلات ، کاهش وزن در صورت داشتن وزن بالا و چاقی ، پوشیدن لباسهای راحتتر و کنار گذاشتن کفش های پاشنه بلند از جمله توصیه هایی است که می تواند به کنترل درد واریس و جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک کند.

درمان واریس خفیف

واریس خفیف را احتمالاً‌ در خانه هم بتوانید درمان کنید. همین اقدامات می تواند به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت واریس نیز کمک کند. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

۱. حرکات ورزشی

پیاده روی راهی عالی برای تشویق گردش خون در پاها است. پزشک شما می تواند سطح فعالیت مناسبی را برای شما پیشنهاد کند.

۲. بررسی وزن و رژیم غذایی

مصرف غذاهای اضافی فشار غیرضروری به رگهای شما وارد می کند. غذاهای تازه و سالم می تواند به شما در درمان واریس خفیف کمک کند. برای جلوگیری از تورم ناشی از احتباس آب ، رژیم غذایی کم نمک را دنبال کنید.

۳. لباس و کفش مناسب

از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید. کفش‌های با پاشنه مناسب، از ماهیچه ساق شما بیشتر کار می‌کشد و همین امر در درمان واریس خفیف می‌تواند کمک کند. همچنین از پوشیدن لباس های تنگ در قسمت دور کمر، پاها یا کشاله ران خودداری کنید زیرا این لباس ها می توانند جریان خون را کاهش دهند.

۴. پاهای خود را بالا نگه دارید

برای بهبود گردش خون در پاها ، روزانه چندین استراحت کوتاه انجام دهید تا پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. به عنوان مثال ، در حالی که پاهای خود را روی سه یا چهار بالش استراحت داده‌اید ، دراز بکشید.

۵. از طولانی مدت نشستن یا ایستادن خودداری کنید

برای بهبود و افزایش جریان خون ، مرتباً بلند شوید و یک جا و به یک حالت ننشینید.

روشهای مکمل در درمان واریس پا

در کنار روشهای اصلی درمان واریس برخی روشهای ساده تر هم عنوان می شود که لازم است به آنها به اختصار بپردازیم . متاسفانه در بسیاری از موارد درخصوص نتایج حاصل از این روشهای مکمل اغرار آمیز صحبت شده و از مبنای علمی لازم برخوردار نیستند .

درمان واریس پا با ورزش

راه درمان واریس پا با ورزش

بسیاری از افراد به دنبال درمان واریس پا با ورزش هستند.  انجام حرکات و نرمش های مناسب جهت بهبود درد واریس توصیه می شود  و ورزش با بهبود قدرت عضلات ساق به حفط عملکرد بهتر وریدها در برگرداندن خون به قلب کمک میکند ولی نمی تواند نقش درمانی در واریس  داشته باشد .

ورزش بیشتر جنبه پیشگیری از بروز و تشدید واریس را دارد.

داروی واریس پا

داروی واریس پا شامل قرص برای واریس یا پماد واریس می باشد که برای رفع درد و کاهش شدت علایم به صورت موقت در افرادی که به هر دلیل نمی توانند روش های قطعی درمان واریس را انجام دهند بکار می رود. اکثر داروهای واریس موجود با کم کردن التهاب، جلوی درد پا و تورم پا را می گیرند و یا به تقویت جدار عروق کمک می کنند. اما نمی تواند نقشی در درمان  واریس داشته باشند.


درمان خانگی واریس پا

برای کم کردن درد و برطرف کردن درد و احساس خستگی در پاها می توان از برخی درمان خانگی واریس پا استفاده کرد. این روش ها نتیجه صد در صد ندارند و تنها برای کاهش درد می توانند مفید باشند. سرکه سیب، سیر و روغن برای درمان واریس از جمله این موارد هستند.


درمان واریس پا با حجامت

روش های درمان سنتی هر چند همیشه با نتایج مطلوب همراه نیستند ولی در مورد بیمارانی که امکان درمان برای آنها وجود ندارد طبق توصیه پزشک متخصص می تواند به عنوان روش مکمل برای کم کردن درد بیمار مورد استفاده قرار گیرد. اینکه حجامت یا زالو درمانی کدام مناسب است سوالی است که به صورت فردی و با توجه به احتمال بروز لخته، ارزیابی وضعیت جسمانی و شرایط بیمار قابل پاسخگویی است.


درمان واریس پا با زالو

دکتر مهرداد اقدسی درمان واریس با زالو درمانی را توصیه نمی کند زیرا این روش با احتمال بروز زخم، آسیب به پوست و جا ماندن محل نیش زالو همراه است . از طرفی کم شدن شدت درد در  بیماران تحت درمان با زالو ، موقتی بوده و نتیجه درمان دایمی نخواهد بود.


پماد برای درمان واریس پا

پماد های بسیاری برای درمان واریس تجویز می شود البته عمدتا جنبه تجاری و تبلیغ دارند و اثری دایمی و اثر درمانی ندارند. بیشتر این پماد ها برای کاهش موقت درد استفاده می شود و حالت مسکن را دارند

پماد varisil

 • کاهش دهنده تورم ورید های واریسی
 • کاهش درد و خارش
 • طبق توصیه های پزشک مصرف شود.

ژل ماساژ پا Antistax

 • کمک رسانی به گردش خون در پا
 • خنک کننده رگ های پا
 • جلوگیری از خستگی پا
 • قدرت جذب بسیار بالا

پماد vascul

 • مناسب برای افرادی که به مدت طولانی باید بایستند یا بنشینند.
 • فقط برای استعمال خارجی مصرف شود. از استفاده کردن بر روی زخم خودداری شود.

درمان واریس پا با مواد مغذی

اغلب به افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند مصرف غذا های سرشار از فیبر توصیه می شود. این مواد غذایی به رفع یبوست کمک میکنند. یبوست یکی از عوامل اصلی ایجاد واریس است.

ویتامین C

این ویتامین به تقویت دیواره شکننده عروق خونی و در نتیجه آن بهبود گردش خون کمک می کند. منابع غذایی سرشار از ویتامین C شامل پاپایاس، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، کلم بروکلی، اناناس، کیوی، کلم برگ، طالبی، کلم بروکسل و پرتقال می شود.

ویتامین E

ویتامین E با رشد مناسب بافت همبند ارتباط دارد. همچنین، مطالعات نشان داده اند که کمبود طولانی مدت این ویتامین با ابتلا به ورید های واریسی مرتبط است. البته، نتایج این مطالعات هنوز قطعی نیست. ویتامین E در آووکادو، تخم مرغ، مارچوبه، شیر، آجیل ها و سبزیجات دارای برگ سبز به وفور یافت می شود.

ویتامین K

این مطالعه بیان دارد که میزان ناکافی ویتامین K با افزایش احتمال ابتلا به وریدهای واریسی ارتباط دارد. این ویتامین به دو صورت K1 و K2 وجود دارد که نوع اول در کلم بروکلی، کاهو و اسفناج و نوع دوم اغلب در گوشت ها و فرآورده های تخمیری مانند پنیر  به وفور یافت می شود.

همه مواد مغدی اشاره شده و دریافت مقادیر کافی آنها جنبه پیشگیری از واریس را دارند و در درمان واریس نقشی ندارند.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر افشین یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدتی قرص دگزا متادون برای چاقی استفاده کردم و بعد از مدتی فهمیدم ک ران پاهام قرمز شدن و بعد از مدتی متوجه شدم باسنم هم اینجوری شده الان کم کم داره از کمرم به بالا میاد این لختگی درد ندارم فقط خارش دارم بجز این خارش تنگی نفس دارم راهنمایی کنید من از استان سیستان بلوچسانم بگید به چه متخصصی باید مراجعه بکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   نیاز به بررسی و ویزیت حضوری هست با یک متخصص قلب و عروق حضورا مشورت کنید 

 • تصویر کاربر فرناز جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا درمان واریس بنا به وصعیت ونوع واریس در فرد به هر روشی بدون برکشت میباشد و کاملا بهبودی حاصل میشود؟برای بیقراری و درد پا در اثر واریس قرصی چیزی هست برای ارام شدن
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا اول از نقاط واریسی پای خود اینجا یا در واتس اپ 09365066105 برای ما عکس ارسال کنید که با توجه به عکس ها شمارا بهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر بهروز شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  بنده ۴ سال هست که در هر دو پاها زانو به پایین احساس خستگی بسیار زیادی میکنم انگار که هر پام وزنه سنگین دارن حمل میکنن علائم واریس دارم اما نه خیلی زیاد کم هست فقط اینکه زمانی که پاهاو خم میکنم چندتا توده میبینم و لمس میکنم ایا این توده که در هردو پا ۶ تا هست می تواند دلیل سنگینی پاهام باشد .
  مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از وضعیت پاهاتون برای ما اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که با توجه به انها شمارو بهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر سالی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من چندسالیه که واریس پادارم واززمان بارداری سومم وضع پام بدترشده دکتررفتم برام جوراب واریس تجویزکردن وگفتن بعدزایمان رفع میشه اماالان حدود2/5سال اززایمانم میگذره وبهترنشدکه هیچ بدترم شد
  پای چپم خیلی اوضاش بدتره واکثرن دردشدیدی هم داره
  آیاجزعمل جراحی راه دیگه ای هست مثلن این داروهایی که توشبکه های ماهواره ای تبلیغ میکنن ومیگن درمان قطعی میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   با توجه به عکس بهتر است که بررسی دقیق تر انجام شود چون احتمال واریس طنابی و ریشه عمقی وجود دارد
   واریس های ایجاد شده با روش های خانگی قابل درمان نیستن و فقط با پیشگیری از تشدید انها میتوان جلوگیری کرد
   پماد و دارو معمولا تاثیر چندانی نخواهد داشت و رگ های ایجاد شده را درمان نخواهد کرد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام همکاران شما بعد از سونو تشخیض دادن باید پای من لیزر عمقی بشه .
  هزینه لیزر چقدر میشود بیمه تامین اجتمائ فقط دارم. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا عکس سونوگرافی را در واتس اپ 09365066105برای ما ارسال کنید که شمارو بهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ايا با كرمهاي تجويزي داروخانه ميشود رگهاي قرمز رنگ ريز روي پا را محو كرد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   کرم ها و پمادهای موجود معمولا تاثیر ندارند 

   رگ های ایجاد شده با این روش ها از بین نمیروند و نیاز به روش های درمانی مثل اسکلروتراپی و یا لیزر دارند

 • تصویر کاربر توحید پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر آیا واریس باعث میشه کمر درد بگیره..
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   واریس یک نوع مشکل عروقی میباشد و نمیتواند باعث درد کمر باشد ،برای درد کمر باید با متخصص ستون فقرات مشورت کنید

 • تصویر کاربر رنجبر جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتی است که روی ساق هر دو پاهایم لک های قهوه ای رنگ افتاده به تازگی این لکها بیشتر شده تا جایی که روی موچ پام و حتی روی پام کشیده شده آیا اینها واریس هستن؟اخه روی ماهیچه پام چند تا رگ به رنگ دبگه ولی خیلی کم رنگ هستن؟روش درمان چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   لطفا در صورت امکان مراجعه حضوری داشته باشید 

   شماره تلفن وقت دهی :22819276-7

 • تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام
  آقای دکتر مادربزرگ بنده لخته خون در رگ هایشان وجود دارد که دکتر گفته اگر این لخته به قلب برسد ایشان فوت می کنند برای درمان این لخته ها که در پای ایشان و رگ های او وجود دارد چه راه حلی را پیشهاد می دهید؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام برای مشاوره در خصوص لخته خون نیاز به معاینه حضوری است معمولا از دارو درمانی در مرحله اول  توصیه می شود 

 • تصویر کاربر هدیه شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  درمان واریس پا با حجامت آیا تاثیری در بهبودی واریس پای خفیف دارد؟
  ممنون از پاسخگویی شما دکتر گرامی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   این روش منجر به درمان واریس نمی شود مثل قرص مسکن می ماند که برای مدتی درد را تقلیل می دهد . در واریسهای خفیف اگر جنبه زیبایی مدنظر شماست حجامت نه تنها مفید نیست بلکه  با ایجاد شیارهای روی پوست ظاهر پا را بدتر هم می کند

درحال دریافت اطلاعات
3 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من حدود چندساله که واریس دارم خستگی پا هم دارم دو ماه پیش به دلیل فشار کاری ورید هایمان سونو گرافی گفتند ترومبوزسطحی شده لطفا راهنمایی کنید البته دکتر رفتم داروی دوکسیم آسپرین تجویز کرده

  1. ghandchi می گوید

   سلام با توجه به مشکل ترومبوز سطحی که یکی از عوارض واریس است توصیه می کنم حضوری تشریف بیاورید تا در صورت نیاز اقدامات درمانی انجام گیرد ، همچنین می توانید از پاها در حالت ایستاده عکس بگیرید و همراه با جواب سونوگرافی در قسمت از دکتر بپرسید سایت ارسال بفرماییید و مشاوره غیر حضوری دریافت نمایید

 2. […] ادامه به معرفی متادول‌ترین روشها در درمان سریع واریس پا […]

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر