تفاوت جراحی باز واریس پا و لیزر واریس

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در مقاله های قبلی به صورت تخصصی راجع به لیزر واریس و  عمل جراحی واریس صحبت کردیم امروز می خواهیم به مقایسه عمل جراحی واریس و لیزر واریس بپردازیم و عوارض هر یک را به طور کامل شرح دهیم. همچنین مزایای لیزر واریس و جراحی واریس را بررسی خواهیم کرد.

جراحی واریس پا

عمل واریس به زبان ساده ، همان خارج کردن رگ های واریسی است.  این روش در اوایل صده 1900 میلادی ابداع شد و از آن زمان تا حال در نحوه ی اجرا تغییر چندانی نداشته است. از این روش برای درمان واریس پا شدید استفاده می شود که برای مدت ها تنها چاره درمانی بیماران با واریس شدید بود.

چه کسانی باید جراحی واریس انجام دهند؟

بیماران با واریس شدید که به آنها جراحی واریس توصیه می شد اغلب یک یا چند نشانه ذیل را داشتند.

 • واریس طنابی شکل به صورت رگ های متورم و قطور زیر پوست
 • زخم های واریسی در کنار قوزک پا
 • خونریزی واریس
 • افراد با علائم واریس شدید مثل خارش پوست، تورم، تغییر رنگ پوست ، سنگینی و درد ساق پا که در اثر ایستادن یا نشستن طولانی بیشتر می شود.

انواع جراحی واریس

در ادامه به روشهای مختلف عمل واریس اشاره می کنیم.

جراحی آندوسکوپی واریس

در این روش پزشک متخصص برشی بر روی پوست در نزدیکی سطح رگهای واریس ایجاد می کند و دوربین کوچکی که به انتهای لوله وصل است را از سطح برش داده شده عبور می دهد و در انتها رگ واریسی را می بندد. این نوع جراحی برای واریس شدید ی انجام می شود که باعث ایجاد زخم شده اند.

جراحی واریس با لیزر

در این روش متخصص واریس پا ابا ایجاد برش کوچک فیبرلیزر یا همان لوله ای نازک را در داخل رگ معیوب جاگذاری می کند سپس از طریق فیبر لیزری ، حرارت به داخل رگ منتقل می شود. رگ معیوب و متسع شده در اثر حرارت جمع شده و کوچک می شود و بمرور توسط بدن جذب می شود.

فلبکتومی

در این روش پزشک برای برداشتن رگهای واریسی  با  بی حسی موضعی روی پوست پا برشهای کوچکی را ایجاد می کند و رگهای واریسی را  بر می دارد این روش نیازی به بیهوشی ندارد و بیمار یک روز بعد درمان فعالیتهای روزمره عادی را می تواند انجام دهد.


💥 جراحی باز واریس پا چگونه انجام می شود؟

معمولا جراحی  در بیمارستان و با بیهوشی کامل و یا بی حسی نخاعی صورت می گیرد. مدت زمان جراحی در حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم می باشد. در طی جراحی بسته به اینکه کدام رگ آسیب دیده باشد4 الی 5 برش در پا ایجاد می شود و رگ آسیب دیده خارج می شود.

پیش از عمل، پا علامت گذاری می شود و مسیر رگ واریسی نقشه برداری می گردد. اگر آسیب در رگ صافن بزرگ باشد، جراح با ایجاد یک برش حدود 3 سانتی متری و دسترسی به صافن بزرگ از ناحیه کشاله ران ارتباط رگ را با رگ ران قطع می کند. سپس با ایجاد برش هایی در رگ، تکه های رگ  را تا ناحیه زانو خارج می کند. در صورت وجود آسیب در صافن کوچک بیمار به شکم خوابیده و از پشت زانو برش ایجاد می شود و ارتباط صافن کوتاه از رگ پشت زانو قطع می شود.

معمولا یک لوله پلاستیک مانند، از بالاترین برش به رگ هدایت می شود و از پایین ترین برش همراه با رگ خارج می شود. پس از اتمام خارج سازی رگ، محل برش ها بخیه می شود. معمولا بانداژ و جوراب واریس پوشنده می شود.


💥 جراحی واریس به چه افرادی توصیه نمی شود؟

 • بیماران با گردش خون ضعیف در سیستم شریانی پاها، برای مثال در افراد با دیابت پیشرفته
 • بیماران با مشکل لنفاوی، عفونت پوستی و نقص در انعقاد خون
 • زنان باردار
 • سالمندانی که به واسطه شرایط پزشکی خود قادر به تحمل جراحی نیستند.
 • بیماران با شرایط خاص عروقی مانند فیستول وریدی – شریانی در پاها

حتما بخوانید

یکی از بهترین روش های درمان واریس لیزر واریس است اگر از درد واریس رنج می برید و بین روش های جراحی و لیزر واریس مانده اید حتما مطلب زیر را مطالعه کنید

لیزر واریس


💥 عوارض بعد از عمل واریس پا

جراحی در مقایسه با لیزر واریس از خطر بالایی برخوردار است، این عوارض عبارتند از:

 • واکنشهای آلرژیک
 • خونریزی
 • عفونت
 • آسیب به عصب که با بی حسی در اندام ممکن است پدیدار شود.
 • آسیب به بافت لنفاوی که با ورم لنفاتیک همراه است.
 • ترومبوز ورید عمقی که همان تشکیل لخته خون در پا است.
 • آمبولی ریوی که در نتیجه جابجایی لخته و ورود به ریه می باشد. آمبولی ریوی می تواند کشنده باشد.

این ها همگی عوارض جراحی  هستند. خوشبختانه امروزه روش کم ضرر و کم خطر لیزر واریس جایگزین جراحی شده است و اغلب پزشکان روش لیزر درمانی واریس را به بیمارانشان توصیه می کنند. انجام لیزر واریس با هدایت سونوگرافی این امکان را برای پزشک فراهم می کند که با دید بازتری درمان را انجام دهد و حداقل آسیب به بافت های مجاور رگ مورد درمان، وارد شود.


💥 مراقبت بعد از عمل واریس پا

معمولا بعد از جراحی  بیمار 24 ساعت در بیمارستان می ماند و اغلب افراد نیاز به چند روز استراحت در منزل را دارند و چند هفته ای (بین 2 تا 4 هفته ) طول می کشد بیمار بتواند فعالیت های معمول خودرا از سر گیرد.

 1. پس از جراحی بین 3 الی 5 روز بانداژ همراه با جوراب بایستی باز نشود و بعد برای چندین هفته لازم است جوراب واریس پوشیده شود.
 2. در روز اول پس از جراحی ممکن است از شما خواسته شود که از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.

💥 مراقبت بعد از لیزر واریس پا

پس از درمان واریس پا با لیزر به خصوص در روز های ابتدایی درمان سعی کنید پاهای خود را بالا نگه دارید.به هیچ عنوان به مدت طولانی نایستید. سعی کنید از مایعات فراوان و سبزی جات استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید. در سه روز اول اگر درد شدید داشتید از ایبوپروفن استفاده کنید. شما می توانید بعد از دو روز پانسمان پای خود را باز کنید. در صورت مشاهده خونابه مجددا محل لیزر را پانسمان کنید. در صورتی که پس از دو روز خونابه مشاهده کردید با متخصص واریس پای خود تماس بگیرید.


💥 جراحی واریس پا بهتر است یا لیزر واریس پا؟

امروزه لیزر واریس در بسیاری از مراکز درمانی به روز و مدرن دنیا جایگزین جراحی  شده است. نتایج درخشان حاصل از لیزردرمانی باعث شده پزشکان ترجیح دهند این روش را جایگزین جراحی  کنند.


اگر بخواهیم به صورت خلاصه این دو روش را مقایسه کنیم موارد ذیل قابل اشاره هستند:

✅ تفاوت مدت زمان جراحی و لیزر واریس

 طول مدت جراحی یک ساعت تا یکساعت ونیم است درحالیکه زمان لیزر واریس کمتر از نیم ساعت می باشد.

✅ تفاوت جای برش و بخیه در جراحی  و لیزر واریس

 در لیزر واریس هیچ گونه جای برش روی پوست باقی نمی ماند و بخیه زده نمی شود. اما در جراحی واریس چند ناحیه پا برش زده می شوند و جای بخیه باقی می ماند. با توجه به اینکه واریس در بین خانم ها شیوع بیشتری دارد و یکی از عوامل مهم برای خانم ها زیبایی است، جراحی  با توجه به برجا ماندن جای برش روی پوست به ایشان توصیه نمی شود.

✅ تفاوت خطر عفونت در جراحی واریس و  لیزر واریس

 به طبع در جراحی واریس این مورد مطرح است و البته در لیزر واریس هم آنتی بیوتیک پس از درمان برای احتیاط مصرف می شود.

✅ تفاوت دوره نقاهت و استراحت عمل واریس و  لیزر واریس

در جراحی  معمولا چند هفته طول می کشد که بیمار روند عادی زندگی را در پیش بگیرد و تورم و درد برای چند روز باقی می ماند. اما در لیزر واریس این دوره کوتاهتر است و بیمار زودتر بهبود می یابد. شدت کبودی، تورم و درد در بیماران تحت درمان با جراحی  به مراتب بیشتر و این دوره در مقایسه با لیزر واریس طولانی تر خواهد بود.

✅ احتمال برگشت واریس در روش لیزر بیشتر است یا در روش عمل واریس؟

 خطر ابتلای مجدد به واریس در همان ناحیه در روش جراحی  بیش از 30 درصد تخمین زده شده است.

✅ عوارض بی هوشی در روش لیزر واریس بیشتر است یا در روش جراحی 

 با توجه به اینکه لیزر واریس بدون نیاز به بی هوشی و با بی حسی موضعی انجام می گیرد، عوارض بیهوشی مختص جراحی  است.

بر طبق گزارشات منتشر شده میزان موفقیت روش جراحی 71 درصد است این در حالیکه میزان موفقیت در روش کم تهاجمی واریس بیش از 98 درصد گزارش شده است.

💥آیا افرادی که در گذشته تحت درمان واریس با جراحی بوده اند، می توانند لیزر واریس انجام دهند؟

برای پاسخ دقیق به این پرسش نیاز به معاینه فردی وجود دارد. اما در کل لیزر درمانی واریس برای بیمارانی که پس از عمل واریس، مجدد دچار واریس شده اند، قابل انجام است.

💥کدام نوع واریس باید جراحی باز شود؟

 

💥 توصیه دکتر اقدسی در مورد جراحی واریس و یا لیزر واریس

در ویدیو زیر توصیه دکتر اقدسی در این زمینه را می‌توانید مشاهده کنید:

 

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای مشاوره و کسب اطلاعات تکمیلی می توانید سوالات خود را در مشاوره پزشکی مطرح کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.