مهم ترین عوارض اسکلروتراپی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اسکلروتراپی به عنوان  اصلی ترین روش در درمان رگهای عنکبوتی یا همان درمان واریس پا است، در این نوشته می‌خواهیم با عوارض اسکلروتراپی آشنا شویم. رگهای عنکبوتی با بالا رفتن سن، تغییرات هورمونی، بارداری در خانم‌ها ، افزایش وزن و بسیاری از علل دیگر در اندام‌های مختلف مثل دست، پاها ، صورت و قفسه سینه ممکن است ظاهر شوند.


در برخی افراد به ویژه برخی خانم‌ها تراکم این رگ‌ها به حدی افزایش می‌یابد که زیبایی و ظاهر پاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خوشبختانه اسکلروتراپی به عنوان یک روش موثر و کم ضرر و راحت می تواند برای کم کردن این رگها و برگرداندن زیبایی به پاها توصیه شود.
در کنار تمام محاسن این روش درمانی، ضرروی است در خصوص عوارض و اثرات منفی این روش توضیحاتی ارائه شود تا انتخاب روش درمانی با اطلاع از همه جوانب صورت پذیرد.

پیش از شروع این بحث، به منظور پرهیز از هر گونه بزرگ نمایی و ایجاد نگرانی بی مورد متذکر می‌شویم این عوارض بسیار نادر هستند و اغلب آنها با گذشت زمان کاملا برطرف می‌شوند.


💥عوارض جانبی اسکلروتراپی

عوارضی که در پی اسکلروتراپی ممکن است بروز کند، عبارتند از:

✅ کبودی محل تزریق

کبودی در محل تزریق که در مدت کوتاهی و معمولا در بازه زمانی دوهفته تا یکماه برطرف می شوند.

✅ قرمزی و التهاب پوست

قرمزی و التهاب و برآمدگی پوست مانند جای نیش حشرات که خیلی زود از روی پوست پاک می شود

✅ خارش پوست

خارش پوست در محل تزریق که پس از مدت کوتاهی برطرف می شود.

✅ نقاط سفت و توده مانند

قاط سفت و توده مانند در مسیر رگهای مورد درمان و تیرگی درون رگها ممکن است احساس شود. معمولا در این نقاط نسبتا دردناک مقداری خون محبوس شده است که پس از اثر ماده اسکلروزان با جدار رگ و بسته شدن مسیر رگ به صورت لخته کوچک و سفت در می آیند.

این سفتی جای نگرانی ندارد و باعث مشکلی مثل حرکت لخته و عوارض متعاقب نمی شود برای رفع تیرگی پوست و تسریع روند درمان در جلسه معاینه پس از اسکلروتراپی معمولا با کمک سوزن این لخته های ریز خارج و تیرگی رفع می شود.

✅ تیرگی پوست یا هیپرپیگمانتاسیون

معمولا با ظاهر قهوه ای و تیره رنگ در حول و حوش محل تزریق و اطراف رگ مشخص می شود که نسبتا شایع بوده و در 30-9 درصد از افراد تحت درمان اسکلروتراپی دیده می شود. احتمال بروز این عارضه متاثر از رنگ پوست و داروی مورد استفاده است معمولا تیرگی پوست در محل تزریق در افراد با رنگ پوست تیره و یا در افراد دارای موهای تیره بیشتر گزارش شده است. شایان ذکر است این تغییر رنگ به ملانین پوست مرتبط نبوده و بیشتر به هموسیدرین ارتباط دارد. هموسیدرین ترکیبی است که از تجزیه هموگلوبین و آهن در بدن ایجاد می شود و در پوست رسوب می کند و دفع آن به کندی انجام می گیرد.

خبر خوب در خصوص این عارضه اینست که معمولا در مدت 6 تا 12 ماه ازبین میرود و تنها در یک درصد افراد این عارضه باقی می ماند .
زخم می تواند در محل تزریق ایجاد شود که بسته به حساسیت پوست ، داروی مورد استفاده و نحوه تزریق دارد به همین دلیل اهمیت دارد تزریق تحت هدایت متخصص واریس زبده و مجرب در زمینه اسکلروتراپی انجام شود و انتخاب غلظت مناسب و نوع مناسب با توجه به شرایط مربوط به هر بیمار صورت گیرد . این زخمها در صورت ایجاد به مرور برطرف می شود اما ممکن است جای زخم روی پوست باقی بماند.

✅ تشکیل شبکه مویرگی جدید در محل تزریق

گاهی بدن در واکنش دفاعی در مقابل ازبین رفتن رگها شروع به ایجاد شبکه مویرگی در اطراف محل تزریق می کند. معمولا در صورت گزارش این عارضه اسکلروتراپی دیگر انجام نمی شود و از روشهای جایگزین مثل لیزر واریس سطحی برای درمان رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

✅ اختلال در دید و بینایی

ختلال در دید و بینایی و سردرد های میگرنی هم به نسبتی ممکن است ایجاد شود. عوارضی که به ندرت گزارش می شود اما خطرناک هستند از جمله شوک آنافیلاکسی است که شامل بر حساسیت تنفسی با علایمی همچون تنگی نفس و سرفه هستند و در کمتر از6/0 درصد از افراد تحت درمان بروز می کنند.ترومبوز وریدی ، سکته مغزی ، نکروز بافتی و آسیب عصبی نیز از دیگر عوارض نادر این روش درمانی هستند.کهیر، قرمزی و حساسیت پوستی هم از دیگر عوارض اسکلروتراپی است.

💥راههای موثر در پیشگیری از بروز عوارض اسکلروتراپی چیست؟

بسیاری از عوارض درارتباط با نوع داروی مورد استفاده و دوز مورد استفاده دارد و تجربه عاملی مهم در پیشگیری از این عوارض بحساب می آید. رعایت موارد ذیل احتمال بروز عوارض در اسکلروتراپی را کم می کند.

اسکلروتراپی

✅فوم اسکلرو تراپی

استفاده از فوم اسکلروتراپی با گاز co2 استریل می تواند از بسیاری از عوارض ناخواسته مثل عفونت و التهاب جلوگیری کند و عوارض پوستی مثل کهیر و قرمزی در فوم اسکلروتراپی کمتر از اسکلروتراپی با مایع است.

✅جوراب واریس

استفاده از جوراب واریس در بازه زمانی توصیه شده: معمولا پس از اسکلروتراپی بایستی تا چند روز جوراب واریس استفاده شود و اینکار برای پیشگیری از برخی از عوارض لازم است.

حتما بخوانید

جهت آشنایی با نحوه صحیح پوشیدن جوراب واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید

جوراب واریس

✅قرص آهن

عدم استفاده از قرص آهن و مولتی ویتامین مینرال حاوی آهن از دو هفته پیش از اسکلروتراپی و بعد اسکلروتراپی می تواند احتمال بروز لک و تیرگی پوست را کاهش دهد.

✅سوابق پزشکی

اطلاع به پزشک در خصوص داروهای مصرفی و سابقه آلرژی و حساسیت تنفسی و دارویی .گزارش هر گونه علامت غیر طبیعی پس از انجام اسکلروتراپی

✅سوابق لخته خون

مطلع کردن پزشک از سابقه لخته خون در بیمار یا خانواده درجه یک و نیز ابتلا به میگرن


💥 اسکلروتراپی برای چه افرادی انجام نمی شود؟

 • اسکلروتراپی در خانمهای باردار انجام نمیشود زیرا می تواند به جنین آسیب برساند.
 • در دوران شیردهی نیز اسکلروتراپی انجام نمی شودو بهتر است به بعد شیردهی موکول شود.
 • در افراد با سابقه واکنش آلرژیک به ماده اسکلروزان نباید اسکلروتراپی مجدد انجام شود.
 •  در افرادی که دچار لخته خون در پا  هستند معمولا اسکلروتراپی انجام نمیشود.

💥 آیا افراد با سردردهای میگرنی می توانند اسکلروتراپی شوند؟

یکی از علل تشدید سردردها متعاقب فوم اسکلروتراپی حرکت حبابهای هواست که می تواند عوارضی مثل سردرد میگرنی، اختلال در بینایی ، تهوع و حتی از حال رفتن را به همراه داشته باشد.

برای افراد با سردرد میگرنی ممکن است اسکلروتراپی با مایع بهتر از فوم اسکلروتراپی باشد. با این حال باز هم با توجه به اثرات انقباضی و جمع کنندگی ماده اسکلروزان بر رگ‌ها بایستی با احتیاط و طبق صلاح‌دید پزشک درمان انجام شود.

تاثیر اسکلروتراپی بر میگرن
در پایان لازم است تاکید کنیم این عوارض بسیار نادر هستند و احتمال بروز کمی دارند . انتخاب پزشک مجرب و درجریان گذاشتن موارد حساسیت یا مشکلات زمینه ای می تواند در به حداقل رساندن عوارض و درمان ایمن ، راحت و کم خطر رگهای عنکبوتی موثر باشد.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا راهنمایی کنید ایا برای واریس عمقی درمانی هست
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   بله حتما قابل درمان است ،لطفا از واریس پای خود در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر ziba جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من زیر چشمم بخاطره نازک شدن پوستش رگ بزرگ و پر رنگی نمایان شده بود که طی چند مرحله تزریق کمرنگ شد و چشم راستم کاملا خوب شد و زیر چشم چپم موند یکم. اخرین تزریقی که زیر چشم چپم انجام دادم در تاریخ 98/10/30 بود و الان یک هفته ای میگذره ولی هنوز جای سوزنش درد میکنه و یکمم سفت شده و ورم داره. خیلی نگرانم و نمیدونم چجوری خوب میشه.
  لازم به توضیح است که در تمام تزریقات قبلی این حالت پیش نمیومد و اگر هم پیش میومد تا فردای ائن روز خوب میشد.
  لطفا به راهکاری پیش روم بزارید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   جای نگرانی نیست این حالات به مرور از بین خواهد رفت اما میتوانید با دکتر معالج خود مراجعه کنید که در صورت نیاز کارهای تکمیلی برای زودتر رفع شدن این حالات انجام دهند

 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  قرص دافلون ايا روي زمان قاعدگي تأثير دارد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   تاثیر در زمان قاعدگی در بروشور دارو ذکر نشده است در صورت مشاهده تغییر ، دارو را فعلا قطع کنید و به پزشک معالج اطلاع دهید

 • تصویر کاربر عزاله جمعه ۲۰ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من بیماری واسکولیت در ساق پا دارم و پزشک مصرف دافلون روزی 2 عدد به من توصیه فرمودند و سه ماه مشغول مصرف این دارو هستم و جوش های سر سفید و قرمز التهابی در سینه و شونه ها زده ...به نظر حضرتعالی از عوارض قرص دافلون و جایگیزین این قرص باید چه قرصی مصرف شود است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   نميتوان نظر قطعي داد
   اول بايد اين دارو قطع شود

   ونوويتال ممكن است بجاي دافلون استفاده شود.

 • تصویر کاربر هادي جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  مواد اسكلروزان چه مدت در رگ ميماند و چگونه از بدن دفع ميشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   حداکثر چند دقیقه بعد توسط بدن تجزیه می شود 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
  ببخشید مزاحم میشم مادر من وقتی با آب کار میکنه مثلا پتویی یا فرشی میشوره از درد پاهاش نمیتونه وایسته یا نمیتونه پاشو جم کنه یا دراز کنه باید یکم ماساژ بده تا بتونه یکم خوب شه راه بره یا از زمین بلند شه
  اینم قابل توجه باشه که مادرم سنش دوربر 40 الی 45 هس و سنگین وزن هم هست
  لطفا راهنماییم کنین شدیدا نیاز دارم درمانش کنم یا بگین کدوم دکتر بره

  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   مشكل از واريس نيست
   وزنشان را كم كنند و 
   به دكتر روماتولوژيست و دكتر ارتوپد مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)
   خیلی ممنون از جوابتون
   و یه سوال دیگه
   من خودم تصادف کردم رفتم دکتر مغز اعصاب بهم گف رگ عصب چشمی ک عمل کرده بودم فلج شده و باعث میشه گوشت نشنوه و اون قسمت از دهنت نمیتونی طعمی حس کنی
   به نظر شما گوشم دوباره میشنوه یا نه ؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   در این مورد نمی تونیم راهنماییتون کنیم لطفا با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید قطعا نظر ایشون کاملتر و قابل استناد تر است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یاسمین دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مادر من حدود 20 سال قبل پس از زایمان دچار لخته خون و سکته خفیف شدند، آیا اسکروتراپی برای ایشان خطرناک است، آیا احتمال لخته شدن خون پس از اسکلروتراپی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   لطفا عکس از پای مادر به شماره 09019746344 ارسال کنید و شرایط را هم در سوالتان قید بفرمایید. اسکلروتراپی با این شرایط قابل انجام نیست و صلاح مادر نمی باشد . عکسها بررسی می شود اگر امکان انجام لیزر سطحی بود خدمتتان اعلام میشود

 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من خانمی31 ساله هستم که یکی از رگهای پام دچار واریس خفیف شده بود با نظر پزشک اسکلروتراپی انجام دادم که الان با گذشت این مدت رگی که مورد تزریق قرارگرفته در چند نقطه متورم و سفت شده میخواستم دلیلش رو بدونم و اینکه ایا نیاز هست که دوباره به پزشکم مراجعه کنم؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   این روند کاملا بعد اسکلروتراپی طبیعی است به پزشکتان مراجعه کنید اگر نیاز باشد کاری انجام میشود

 • تصویر کاربر عاليه جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم به مدت ٢ ماه در جلسات به فاصله ٢ هفته اي براي واريس پا اسكلروتراپي كردن هدف ازين كار كم كردن درد هر دو پا بوده ولي متاسفانه همچنان درد دارن و الان حديدن زانو درد پيدا كردن به نظرتون مشكل از عروق يا عصب يا تحليل رفتن مفاصل پدرم ٧٢ سالشون هست مصرف كلسيم دارن ايشون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   برای سن پدر شما اسکلروتراپی توصیه نمیشود / برای بررسی علت درد به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حمیده جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدخدمت دکترمن ازشهرستان تماس میگیرم مادر من روستایی هستن وجدی ساله ا بیماری واریس هردوپارنج میرن وواریسشون نابالای زانو رسیده باتوجه به اینکه زندگی روستایی همراه بازجمت ومشقت هست واستراحت چندانی ندارن برادرمان چه پیشنهادی دارین متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام 

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید . عکس ها در نور کافی با فاصله مناسب  از زوایای مختلف پاها (پشت پاها- جلو – کنار پاها ) به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر