مهم ترین عوارض اسکلروتراپی

اسکلروتراپی به عنوان  اصلی ترین روش در درمان رگهای عنکبوتی یا همان درمان واریس پا است. رگهای عنکبوتی با بالا رفتن سن، تغییرات هورمونی، بارداری در خانمها ، افزایش وزن و بسیاری از علل دیگر در اندامهای مختلف مثل دست، پاها ، صورت و قفسه سینه ممکن است ظاهر شوند.
در برخی افراد به ویژه برخی خانمها تراکم این رگها به حدی افزایش می یابد که زیبایی و ظاهر پاها را تحت تاثیر قرار می دهد. خوشبختانه اسکلروتراپی به عنوان یک روش موثر و کم ضرر و راحت می تواند برای کم کردن این رگها و برگرداندن زیبایی به پاها توصیه شود.
در کنار تمام محاسن این روش درمانی ، ضرروی است در خصوص عوارض و اثرات منفی این روش توضیحاتی ارائه شود تا انتخاب روش درمانی با اطلاع از همه جوانب صورت پذیرد.

پیش از شروع این بحث، بمنظور پرهیز از هر گونه بزرگ نمایی و ایجاد نگرانی بی مورد متذکر می شویم این عوارض بسیار نادرهستند و اغلب آنها با گذشت زمان کاملا برطرف می شوند.


💥عوارض جانبی اسکلروتراپی

عوارضی که در پی اسکلروتراپی ممکن است بروز کند ، عبارتند از:

✅کبودی محل تزریق

کبودی در محل تزریق که در مدت کوتاهی و معمولا در بازه زمانی دوهفته تا یکماه برطرف می شوند.

✅قرمزی و التهاب پوست

قرمزی و التهاب و برآمدگی پوست مانند جای نیش حشرات که خیلی زود از روی پوست پاک می شود

✅خارش پوست

خارش پوست در محل تزریق که پس از مدت کوتاهی برطرف می شود.

✅نقاط سفت و توده مانند در مسیر رگهای مورد درمان و تیرگی درون رگها

معمولا این نقاط نسبتا دردناک مقداری خون محبوس شده است که پس از اثر ماده اسکلروزان با جدار رگ و بسته شدن مسیر رگ به صورت لخته کوچک و سفت در می آیند. این سفتی جای نگرانی ندارد و باعث مشکلی مثل حرکت لخته و عوارض متعاقب نمی شود برای رفع تیرگی پوست و تسریع روند درمان در جلسه معاینه پس از اسکلروتراپی معمولا با کمک سوزن این لخته های ریز خارج و تیرگی رفع می شود.

✅تیرگی پوست یا هیپرپیگمانتاسیون

معمولا با ظاهر قهوه ای و تیره رنگ در حول و حوش محل تزریق و اطراف رگ مشخص می شود که نسبتا شایع بوده و در 30-9 درصد از افراد تحت درمان اسکلروتراپی دیده می شود. احتمال بروز این عارضه متاثر از رنگ پوست و داروی مورد استفاده است معمولا تیرگی پوست در محل تزریق در افراد با رنگ پوست تیره و یا در افراد دارای موهای تیره بیشتر گزارش شده است. شایان ذکر است این تغییر رنگ به ملانین پوست مرتبط نبوده و بیشتر به هموسیدرین ارتباط دارد. هموسیدرین ترکیبی است که از تجزیه هموگلوبین و آهن در بدن ایجاد می شود و در پوست رسوب می کند و دفع آن به کندی انجام می گیرد.

خبر خوب در خصوص این عارضه اینست که معمولا در مدت 6 تا 12 ماه ازبین میرود و تنها در یک درصد افراد این عارضه باقی می ماند .
زخم می تواند در محل تزریق ایجاد شود که بسته به حساسیت پوست ، داروی مورد استفاده و نحوه تزریق دارد به همین دلیل اهمیت دارد تزریق تحت هدایت متخصص واریس زبده و مجرب در زمینه اسکلروتراپی انجام شود و انتخاب غلظت مناسب و نوع مناسب با توجه به شرایط مربوط به هر بیمار صورت گیرد . این زخمها در صورت ایجاد به مرور برطرف می شود اما ممکن است جای زخم روی پوست باقی بماند.

✅تشکیل شبکه مویرگی جدید در محل تزریق

گاهی بدن در واکنش دفاعی در مقابل ازبین رفتن رگها شروع به ایجاد شبکه مویرگی در اطراف محل تزریق می کند. معمولا در صورت گزارش این عارضه اسکلروتراپی دیگر انجام نمی شود و از روشهای جایگزین مثل لیزر واریس سطحی برای درمان رگهای عنکبوتی استفاده می شود.

✅اختلال در دید و بینایی و سردرد های میگرنی هم به نسبتی ممکن است ایجاد شود.

عوارضی که به ندرت گزارش می شود اما خطرناک هستند از جمله شوک آنافیلاکسی است که شامل بر حساسیت تنفسی با علایمی همچون تنگی نفس و سرفه هستند و در کمتر از6/0 درصد از افراد تحت درمان بروز می کنند.ترومبوز وریدی ، سکته مغزی ، نکروز بافتی و آسیب عصبی نیز از دیگر عوارض نادر این روش درمانی هستند.کهیر، قرمزی و حساسیت پوستی هم از دیگر عوارض اسکلروتراپی است.

حتما بخوانید

اگر می خواهید با بهترین روش درمان قطعی واریس پا آشنا شوید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی واریس پا


💥راههای موثر در پیشگیری از بروز عوارض اسکلروتراپی چیست؟

بسیاری از عوارض درارتباط با نوع داروی مورد استفاده و دوز مورد استفاده دارد و تجربه عاملی مهم در پیشگیری از این عوارض بحساب می آید. رعایت موارد ذیل احتمال بروز عوارض در اسکلروتراپی را کم می کند.

اسکلروتراپی

✅فوم اسکلرو تراپی

استفاده از فوم اسکلروتراپی با گاز co2 استریل می تواند از بسیاری از عوارض ناخواسته مثل عفونت و التهاب جلوگیری کند و عوارض پوستی مثل کهیر و قرمزی در فوم اسکلروتراپی کمتر از اسکلروتراپی با مایع است.

✅جوراب واریس

استفاده از جوراب واریس در بازه زمانی توصیه شده: معمولا پس از اسکلروتراپی بایستی تا چند روز جوراب واریس استفاده شود و اینکار برای پیشگیری از برخی از عوارض لازم است.

حتما بخوانید

جهت آشنایی با نحوه صحیح پوشیدن جوراب واریس بر روی دکمه زیر کلیک کنید

جوراب واریس

✅قرص آهن

عدم استفاده از قرص آهن و مولتی ویتامین مینرال حاوی آهن از دو هفته پیش از اسکلروتراپی و بعد اسکلروتراپی می تواند احتمال بروز لک و تیرگی پوست را کاهش دهد.

✅سوابق پزشکی

اطلاع به پزشک در خصوص داروهای مصرفی و سابقه آلرژی و حساسیت تنفسی و دارویی .گزارش هر گونه علامت غیر طبیعی پس از انجام اسکلروتراپی

✅سوابق لخته خون

مطلع کردن پزشک از سابقه لخته خون در بیمار یا خانواده درجه یک و نیز ابتلا به میگرن


💥 اسکلروتراپی برای چه افرادی انجام نمی شود؟

 • اسکلروتراپی در خانمهای باردار انجام نمیشود زیرا می تواند به جنین آسیب برساند.
 • در دوران شیردهی نیز اسکلروتراپی انجام نمی شودو بهتر است به بعد شیردهی موکول شود.
 • در افراد با سابقه واکنش آلرژیک به ماده اسکلروزان نباید اسکلروتراپی مجدد انجام شود.
 •  در افرادی که دچار لخته خون در پا  هستند معمولا اسکلروتراپی انجام نمیشود.

💥 آیا افراد با سردردهای میگرنی می توانند اسکلروتراپی شوند؟

یکی از علل تشدید سردردها متعاقب فوم اسکلروتراپی حرکت حبابهای هواست که می تواند عوارضی مثل سردرد میگرنی، اختلال در بینایی ، تهوع و حتی از حال رفتن را به همراه داشته باشد . برای افراد با سردرد میگرنی ممکن است اسکلروتراپی با مایع بهتر از فوم اسکلروتراپی باشد. با این حال باز هم با توجه به اثرات انقباضی و جمع کنندگی ماده اسکلروزان بر رگ ها بایستی با احتیاط و طبق صلاحدید پزشک درمان انجام شود.

تاثیر اسکلروتراپی بر میگرن
در پایان لازم است تاکید کنیم این عوارض بسیار نادر هستند و احتمال بروز کمی دارند . انتخاب پزشک مجرب و درجریان گذاشتن موارد حساسیت یا مشکلات زمینه ای می تواند در به حداقل رساندن عوارض و درمان ایمن ، راحت و کم خطر رگهای عنکبوتی موثر باشد .

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

1+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمیدرضا جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روش عمل و هزینه آن
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام پای راست شما نیاز به درمان دارد 

   درمان با روش رادیوفرکانسی RF  و فلبکتومی به شما پیشنهاد می شود.

   درمان ریشه ای واریس با روش رادیوفرکانسی  برای شما  انجام می شود . این درمان ، در واقع اساس درمان واریس است و پس از انجام آن ، مشکلات و ناراحتی ناشی از واریس  مانند سنگینی ، درد و خارش به مقدار زیادی برطرف می شود.

   با این درمان در  دراز مدت  ازعوارض ناخواسته واریس  پیشگیری به عمل می آید . 

   درمان بدون نیاز به بیهوشی است و فقط با بیحسی موضعی در زمان کمتر از نیم ساعت انجام میشود.

   برای رفع برجستگیهای نزدیک سطح پوست در ناحیه ساق پا ،  روش فلبکتومی انجام میگیرد 

   و با بی حسی موضعی بدون بخیه در کمتر از یکساعت انجام می گیرد. 

   روشهای درمانی فوق تحت پوشش بیمه هستند و شما در صورت دارا بودن بیمه های تکمیلی می توانید از آن استفاده کنید .

   لیست بیمه های تکمیلی طذف قرارداد 

   شماره تماس شما به پذیرش جهت ارائه توضیحات تکمیلی انتقال داده شد

 • تصویر کاربر ز جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر🌺🌸
  دختري ٣٣ساله هستم ٥سال قبل در اثر همزمان شدن قرصاي هورموني كه دكتر پوست و مو تجويز كرده بود و گچ پا دچار دي وي تي شدم، همون موقع بيمارستان بستري شدم كارهاي لازم انجام شد و بعد از اون ب مدت سه چار ماه وارفارين مصرف كردم بعد از اون مدت به صلاحديد دكتر خوب شدم و گفتن ديگه نيازي به مراجعه نيست اما پام همچنان ورم داره و بزرگتر از پاي ديگرم هست مخصوصا موقع راه رفتن و ورزش و گاهي اوقات درد خفيفي ام داره الان موضوعي كه داره منو اذيت ميكنه اندازه پام هست، من سپاسگذار شما خواهم بود اگر محبت كنيد بفرماييد آيا واقعا راه درمان قطعي و از بين رفتن لخته وجود نداره؟ كه پاي من به سايز طبيعي خودش برگرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام نیاز به مراجعه حضوری برای اعلام نظر هست

    

 • تصویر کاربر پروین جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دیروز عمل اسکروتراپی را انجام دادم و دکتر برایم باند پیچی کردند امروز پاهام ورم کرده میخواستم بدونم طبیعی است و چه کاری میتونم انجام بدم ورمش از بین بره چون درد هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   از پزشک معالج کسب اطلاع بفرمایید / می توانید قرص مسکن برای درد استفاده کنید و البته این ورم معمولا جای نگرانی ندارد

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر یه سوال مچ پا قسمت داخلی پا که یه استخوان هست و پایینش مجدد یه برآمدگی دیکه هست میتونه جیز خطرناکی باشه و باید کجا مراجعه کرد و واریس پا هم دارم مرحله بعد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام  این رگها اهمیتی ندارد نگران نباشید

 • تصویر کاربر بذرا یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن الان خیلی واریس دارم روی پاهام ,وقصد بارداری دارم خواستم ببینم قبل بارداری اسکلروتراپی برم انجام بدم یابعد بارداری
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   گر واریس شما سطحی و فقط رگهای عنکبوتی است بهتر است اسکلروتراپی به بعد بارداری موکول شود زیرا در بارداری این رگها بیشتر می شوند و معمولا مشکلی به لحاظ سلامتی هم برای مادر باردار ایجاد نمی کنند . فقط جنبه زیبایی دارند. اما اگر رگ برجسته و طنابی دارید قبل از بارداری برای درمان اقدام نمایید . ( جهت بررسی می توانید عکس از پاها به شماره 09019746344 یا سامانه از دکتر بپرسید سایت ارسال کنید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر