مشکلات واریس در مردان | دکتر اقدسی

مهمترین علت عدم مراجعه به موقع است. اصولا مردان توجه کمتری به سلامتی خود دارند و اکثرا و به اشتباه واریس را یک موضوع زیبایی تصور می کنند لذا تا قبل از بروز عوارضی مانند لخته و خونریزی به مرکز پزشکی مراجعه نمی کنند.

در فردی که دچار اختلال دریچه های لانه کبوتری و ضعف دیواره وریدی است و مبتلا به واریس پا می شود احتمال زیادی وجود دارد که در سایر وریدها از جمله وریدهای بیضه هم بیماری واریس ظاهر شود.

مردان نیز دچار واریس می شوند. برخلاف تصور عده ای از مردم که واریس را یک بیماری مخصوص زنان می پندارند، شمار قابل ملاحظه ای از مبتلایان به واریس را مردان تشکیل می دهند.

اگر چه بیماری واریس در زنان شایعتر از مردان است ولی به نظر می رسد شدت بیماری واریس در مردان بیشتراست. در این مقاله بطور اختصاصی تر به واریس در مردان و موضوعاتی مانند ارتباط واریس و ناباروری پرداخته ایم.

چه ارتباطی بین واریس پا در مردان و ناباروری وجود دارد ؟

مهم است که بدانیم هیچ ارتباط مستقیمی بین واریس پا و ناباروری وجود ندارد.

در بیماری که دچار واریس پا شده است احتمال بروز واریس در مقعد (بواسیر یا هموروئید) و واریس بیضه (واریکوسل) بالاتر است. یعنی ممکن است مردی که واریس پا دارد مبتلا به واریس بیضه هم بشود.

اگر بیماری دچار واریس بیضه بشود یکی از عوارض آن ناباروری است و خبر خوش اینکه معمولا با درمان واریس بیضه ناباروری هم برطرف می شود.

علل اصلی بروز واریس در مردان کدامند؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه علت بروز واریس در مردان را نام ببریم، موارد ذیل قابل اشاره اند.

زمینه ارثی واریس

اکثر مردان با واریس شدید، به وجود واریس در خانواده و اقوام اذعان دارند، این موضوع اهمیت عامل وراثت را در خصوص بیماری واریس نشان می دهد.

شغل و پیشه افراد

مردان معمولا بیشتر در مشاغل با ساعت کار طولانی و کار سنگین اشتغال دارند. مشاغلی مانند رانندگی، نگهبانی، پلیس و نیروهای نظامی و… بیشتر در معرض آسیب هستند. واریس و دیگر بیماریهای مرتبط با مشاغل یکجا نشستنی و یا ایستادنی درمردان بیشتر از زنان دیده می شوند.

چاقی مزمن و ناحیه شکم

این نوع چاقی در مردان بیشتر از زنان هست که خود میتواند زمینه ساز مشکل واریس و نارسایی وریدی مزمن در آقایان باشد.

ورزشهای سنگین و با وزنه

واریس می تواند نتیجه فشار مضاعف به وریدها در انجام ورزشهای سنگین و با وزنه بروز کند. علاوه بر این برخی آسیبها و جراحت های وارده در ورزشکاران حرفه ای می تواند منجر به واریس شود، طرفداران ورزش حرفه ای و بدنسازی با وزنه در بین آقایان بیشترند که خود می تواند منجر به بروز واریس در مردان شود.

عوامل متعددی از جمله ژنتیک، ایستادن طولانی مدت، سن، جنسیت، بارداری و… در ایجاد واریس نقش دارند. درمان واریس پا با ورزش، مخصوصا تمریناتی که پا‌ها را درگیر می‌کنند امکان‌پذیر است.

درمان واریس پا با ورزش

ورید طبیعی ، رگ واریسی

استعمال سیگار و دخانیات

سیگار عاملی برای ابتلای بیشتر مردان به واریس است. خوب است این عادت مضر را به مرور کنار بگذارید و برای کاهش استرس راههای سالم دیگر مثل ورزش کردن وپیاده روی را امتحان کنید.

چرا واریس در مردان شدیدتر از زنان است؟

با وجود اینکه مردان واریس شدیدتری نسبت به خانمها دارند اما به نظر می رسد این اختلاف به واسطه تفاوتهای بدنی زن ومرد نیست بلکه عاملی اجتماعی یا فرهنگی باعث بروز این تفاوت است.

در بین مشاوره ها و مراجعین کلینیک همواره با مردانی روبرو هستیم که خیلی دیر به دکتر مراجعه می کنند. در بسیاری از موارد همسران این افراد عنوان می کنند که الان هم با کلی اصرار و التماس مجبور کرده اند تا شوهرشان دکتر بیاید.

مردان به اشتباه واریس را مسئله زیبایی می پندارند و درمان آن را فقط برای زنان واجب می دانند. آقایان کمتر دغدغه سلامتی خود را دارند و دیرتر متوجه اهمیت موضوع می شوند. نحوه پوشش رایج مردان یعنی پوشیدن شلوار باعث می شود کمتر به تغییرات ظاهری پاها حساس شوند و شاید این موضوع دلیلی برای بی تفاوتی به واریس در مراحل اولیه بیماری است.

برجسته شدن رگ های پا

درمان واریس به صورت سرپایی و در کمتر از یک ساعت انجام می شود و نیاز به مرخصی ندارد. این نگرانی که نمی توانید سر کار بروید و مجبور می شوید در خانه بمانید اشتباه است و درمان بموقع باعث می شود درد ساق پاها رفع شود و راحتتر بتوانید کار کنید.

روش‌های مختلفی برای درمان واریس پا به وجود آمده است که در سراسر دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود. روش درمان واریس های پا بهتر است با مشورت دکتر درمان واریس انتخاب شوند

چرا واریس بیماری زنانه تلقی می شود؟

هورمونهای زنانه و بارداری عاملی موثر دربروز واریس هستند و تفاوت نسبتی واریس در زنان ومردان بخاطر همین موضوع است. برعکس آقایان خانمها خیلی زودتر تغییرات بدنی از جمله رگهای برجسته واریسی را مشاهده می کنند و به متخصص واریس مراجعه می نمایند.

چرا مردان واریس رامشکل زیبایی می دانند؟

شاید اولین موضوعی که با شنیدن نام واریس به ذهن خطور می کند زیبایی پاها باشد. اما در واقع واریس فقط مسئله زیبایی نیست. شکایت اکثر بیماران واریسی از درد و سنگینی پاهاست. در ضمن اگر واریس درمان نشود عوارض واریس بروز می کند.
عوارضی مثل لخته خون در پا و یا زخم واریس می تواند زندگی اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار دهد و مانع ازتداوم کار روزمره شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
28 نظرات
 1. فرمان می گوید

  سلام فرمان هستم ۴۸ سال سن دارم راننده تاکسی هستم قد۱۷۴ وزن ۱۱۵ این مریضی روگرفتم چکارکنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام و خسته نباشید لطفا مراجعه حضوری داشته باشید البته لازم است قبل از هر اقدامی برای درمان شما کاهش وزن داشته باشید خوب است وزن شما تا ۱۰۰ پایین بیاورید قطعا اینکار را در ۳-۴ ماه می توانید به انجام برساننید و در این مدت از جوراب زیر زانو کلاس یک استفاده کنید . برای کاهش وزن روزانه حدود ۱ ساعت راه بروید و اصول رژیم سالم را رعایت کنید.

 2. امیر می گوید

  من روی ران و روی قوزک پا و خیلی کم روی ساق پادارم ولی رگ نیست مویرگ است و بعضی وقتها کم میشود

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام معمولا چون فشار وزن روی قسمت مچ پا زیاد است و پوست آن قسمت نازک تر است رگ هایی مشاهده میشود که جای نگرانی ندارد . احتیاطا عکس گرفته و به واتس اپ این شماره ارسال کنید

 3. کاظمی می گوید

  جناب آقای دکتراقدسی محترم. سلام واحترام
  یک ازآشنایان بازنشسته باحقوق بسیارناچیزوفاقدوسع مالی سالهاست که دچارتیرگی شدیدرنگ پاوبعضاخونریزی ازرگهاهست.
  ایشان بازنشسته تامین اجتماعی وبیمه تکمیلی احتمالاآتیه سازان موردارتباط باتامین اجتماعی هستند.
  ایشان درحال حاضرباداروهای گیاهی حکیم مومن تبریزی مشغول مداواهستندولی اثرچندانی حاصل نشده
  لطفاعنایت بفرماییدبادرنظرگرفتن حقوق بسیارناچیزوی وخانه استیجاری درمنطقه غرب تهران چه محبتی ازجنابعالی میتوانندبهره مندشوند.
  ممنون از لطف وپاسخ.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   به این صورت نمیتوان نظر قطعی داد، لطفا در بیمارستان مدائن حضورا برای برسی بهتر و دقیق تر مراجعه بفرمایید.

   برای تعیین وقت و راهنمایی بهتر به واتس اپ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷ مراجعه بفرمایید.

 4. سعید می گوید

  سلام .
  من بالای قوزک پام هر از مدت درد بد میگیره و مثل خون مرده و سیاه میشه و متورم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   توصیه میکنم‌ با متخصص داخلی مشورت شود

 5. Go می گوید

  با سلام من مدتی است حدود یکسال که تعداد این قبیل رگها در ساق پا و رانم به شدت رو به افزایش است (قبلا فقط در ناحیه داخلی بالای پاشنه هام بودند)در نواحی هم که این حالت را دارند اکثرا احساس درد دارم،یک سری آزمایش هورمون هم دادم که مشکلی نداشتم فقط چند دوره داروی ضد بارداری و اسپیرنولاکتن برای جوش مصرف کردم که فکر میکنم دردم تو زمان مصرف اونها بیشتر شده بود،الان میخواستم راهنماییم کنید چه کار کنم و آیا جوراب پاریس به دردم میخوره؟اگر بله ممنون میشم راهنماییم کنید چه مارکی بگیرم واینکه تا بالای زانو بگیرم یا …؟
  باتشکر از راهنماییتون

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   اگر رگ های شما در همین حد هستن جای نگرانی نیست این رگ ها معمولا ایجاد درد نمیکنند
   داروهای هورمونی میتواند باعث بیشتر شدن این رگ ها باشد که همانطور که فرمودین در زمان مصرف دارو رگ های شما بیشتر شده اند و احتمالا بعد از قطع دارو این روند کاهش می یابد
   با توجه به عکس به نظر نمیرسد که به جوراب واریس نیازی داشته باشید تحرک داشتن ورزش هوازی انجام‌دادن و مصرف مایعات بیشتر ،بیشتر از جوراب میتواند به شما کمک کننده باشد
   برای از بین بردن رگ های ایجاد شده هم میتوان با روش لیزر سطحی به شما کمک کرد

 6. ماریا می گوید

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر

  می‌بخشید علت ورم شدید پا در هفته‌های آخر بارداری به خاطر واریس هستش یا علت دیگه ‌ای هم داره؟ خواهرم ماه آخر حاملگیشه و شدیدا پاهاش ورم کرده…ممنون میشم راهنمایی کنید چی کار باید کرد؟ اینم بگم که رگ‌های واریسی قبلا نداشته اصلاً.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   ورم پاها در بارداری فیزیولوژیک و طبیعی است
   با توجه به اینکه ورم غیر عادی در جریان مسمومیت حاملگی هم ایجاد میشود بهتر است موضوع را با متخصص زنان خودتان در میان بگذارید.

 7. Ms tangestani می گوید

  دکتر واریس های پای من به صورت مویرگ روی پاهام هستن و بعضی قسمتها هم مثل خون لخته شده
  ایا درمانی هست برای این نوع واریس
  با تشک

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   معمولا با روش اسکلروتراپی درمان می‌شوند
   با ارسال عکس مشاوره بگیرید
   ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷

 8. Dd می گوید

  من از واریس در ناحیه ساق پا و پشت زانو پا رنج میبرم
  میخواستم بپرسم امکان درمان و از بین بردن این واریس ها موجوده؟
  و اینکه من قصد باردارى دارم میخوام از گسترشش در دوران باردارى پیشگیرى کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   بله امکان درمان و از بین بردن این واریس ها وجود دارد. این رگها به تلفیقی از اسکلروتراپی و لیزر سطحی جواب خوبی خواهد داد.
   واریس های مویرگی در بارداری بیشتر خواهد شد. و پس از وضع حمل به مرور مقداری خودبه خود از بین می رود و به حالت اول برمی گردد. چون این واریس خطری ندارد لذا توصیه میشود برای درمان واریس مویرگی بعد از زایمان اقدام کنید

 9. صفورا می گوید

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  چند ورزش مفید برای واریس لگن و در واقع پیشگیری از این نوع واریس میگید؟ آیا یوگا خوبه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   صفورا :سلام آقای دکتر
   وقتتون بخیر
   ویدیو های مفیدی راجع به ورزش های مناسب واریس در سایت و اینستای ما هست که میتواند به شما کمک کند

 10. سحر می گوید

  سلام دکتر خسته نباشید.من واریس خیلی خفیف گرفتم و دکتر به من جوراب رو پیشنهاد دادن بغیر از جوراب راه دیگه ای نیست؟واقعا تحمل پوشیدن جوراب اونم کل روزو رو ندارم اخه من توی شهر اهواز هستم و هوا هم خیلی گرمه پوشیدنش سخته برام
  راه درمان دیگه ای نیست؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام جوراب به کاهش احساس سنگینی و درد پا کمک می کند از اقدامات پیشگیرانه دیگر برای کم کردن سرعت پیشرفت واریس می توان به کم کردن وزن ، داشتن تحرک مثل پیاده روی منظم روزانه و مصرف مایعات کافی و جلوگیری ز یبوست اشاره کرد

 11. غدیر می گوید

  رگ های سبز ساق پای و پیدا شده وقتی مقداری راه میرم یا می ایست احساس میکنم پایم نیست وخالی شده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   لطفا اول با یک متخصص ارتوپد مشورت کنید

 12. هادی می گوید

  زالو درمانی میتونه گشادی رگو خوب کنه؟ طبق گفته خودتون درد کاهش میده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   زالو‌ درمانی با سبک کردن پا باعث کاهش درد خواهد شد اما این یک راهکار موقت است و رگ های واریسی را درمان نخواهد کرد

 13. Sara می گوید

  با سلام، احترام و سپاس خدمت اقای دکتر
  با توجه به درد و خارش در قسمتهای واریسی هر دو پا و تورم رگها در قسمتهای نام برده نیاز به مشاوره دارم تا با روش درمان و سطح واریسم آشنا باشم. البته قبل از آشنایی با اقای دکتر به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و در حال مصرف قرص دافلون و قرص و‌پماد دیگری هستم اما احتمالا اینها روش درمان نیست.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ا توجه به رنگ پوست و نوع رگها بنظرم اسکلروتراپی جواب خوبی بدهد
   البته قبل از هر اقدامی بهتر است از نزدیک معاینه دقیق انجام شود.

   برای تعیین وقت و مشاوره با واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ تماس بگیرید

 14. زینب زارع می گوید

  ساق پای سمت راستم سفت میشه دردش میزنه به پشت زانوم. مچ پای سمت چپم درد دارم و وقتی بلند میشم چند قدم اول پاشنه پام به شدت درد میگیره

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   با متخصص ارتوپد یا روماتولوژی مشورت کنید مشکل عروقی نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.