آیا واریس با استرس ارتباط دارد؟

استرس یکی از موضوعاتی است که رد پای آن در بسیاری از بیماریها و شرایط دیده می شود. در سالهای اخیر، استرس در جوامع مختلف تشدید شده و جزئی از زندگی امروز به حساب می آید.

با وجود اینکه زیاد می شنویم استرس دارم و حتی می توان گفت به این جمله ها عادت کردیم اما این موضوع از جدیت امر نمی کاهد و استرس اثرات منفی خود را به جا می گذ ارد حتی اگر ما نسبت به آن آگاهانه رفتار نکنیم.

اثر استرس بر واریس

در واقع استرس یک فرد سالم را رفته رفته به حیطه ناسالم به لحاظ عاطفی، روحی و جسمی می کشاند. یکی از مشکلات جسمانی که موضوع اصلی این مقاله است هم مسائل مربوط به ورید و واریس است.

در نگاه اول هر خواننده ای به خود می گوید این دو موضوع به هم چه ارتباطی دارند؟ اما هدف ما از نشان دادن این ارتباط هشداری به جوانان و بزرگسالان غرق در کار و مسائل استرس زای امروز است تا هر چند گذرا نیم نگاهی به آنچه استرس بر سرمان می آورد داشته باشیم.

استرس به خودی خود عامل ایجاد واریس نیست اما در شکل گیری و تقویت عاداتی نقش دارد که در تشدید علائم واریس و دیگر مشکلات وریدی موثرند. از جمله این اثرات موارد ذیل را به اختصار بررسی می کنیم.

علت اصلی ایجاد واریس نارسایی یا اختلال عملکرد دریچه های لانه کبوتری است.

واریس پا

اثر استرس بر سیستم گردش خون

استرس مداوم با فزایش فشار خون و در نهایت افزایش فشار وارد بر وریدها همراه است. در شرایطی که استرس به صورت مزمن و دائمی در می آید به مرور به رگها آسیب وار د می شود و وریدها در عملکرد طبیعی خود یعنی پمپ خون به سمت قلب با اختلال مواجه می شوند. این موضوع با تجمع خون در رگها و در آخر واریس ظاهر می شود.

اثر استرس بر بالارفتن وزن و چاقی

اگر به بیان علمی بخواهیم از نظر علمی چاق شدن و افزایش وزن را به استرس نسبت دهیم لازم است به ارتباط بین هورمون استرس و چاقی اشاره کنیم. هورمون کورتیزول که به عنوان هورمون استرس شناخته می شود در شرایط استرس زا در بدن ترشح می گرد د و با بالا بردن سطح قند خون  بدن در مواجه با اضطراب و شرایط تنش زا یاری می رساند .

بنابراین این هورمون در روبرو شدن با استرس های موقتی مثل جلسه امتحان ومسابقه مفید است و به ما کمک می کند که به بهترین نتیجه برسیم. اما وقتی ترشح این هورمون به صورت دائمی در می آید و ما زندگی پر تنشی را تجربه می کنیم، سطح بالای کورتیزول در بدن مناسب نبوده و پیام این هورمون به بدن نیاز مضاعف برای تامین انرژی است که در بسیاری از موارد با پر خوری و بالارفتن وزن همراه می شود.

در برخی افراد بالارفتن وزن در حدی است که چاقی مانع از رویت ظاهر تغییر کرده رگهای واریسی می شود و در اصطلاح این رگها در زیر لایه چربی پنهان می شوند و این امر خود منجر به تشخیص دیر هنگام واریس و عدم اقدام به موقع برای درمان می شود.

تشخیص واریس قبل از درمان واریس به منظور شناسایی علت اولیه واریس، رفلاکس و پراکندگی رگهای گرفتار واریس است.

استرس و مشکلات وریدی

وزن بالا و چاقی به عنوان یکی از عوامل بروز مشکلات وریدی از جمله واریس و نارسایی مزمن وریدی شناخته میشود.

چاقی وریدی

استرس مانعی بر سر راه داشتن سبک زندگی سالم و ورزش

سبک زندگی بی تحرک برای مدت طولانی سلامت عروق شما را به مخاطره می اندازد. نشستن یا ایستادن طولانی، به ورید فشار مضاعف وارد می کند و سلامت عروق را به خطر می اندازد. برای مثال پیاده روی با تقویت عضلات ساق پا به بهبود گردش خون کمک می کند و از شدت علایمی مثل سنگینی در پا کم می کند.

پیاده روی و ورزش با شدت کم

چگونه استرس رادر زندگی کم کنیم؟

آنچه در این جا اشاره شد گوشه ای از اثرات مخرب استرس بود که از زاویه ای بسته مورد توجه قرار گرفت. اگر بخواهیم از کنار این موضوع به سادگی بگذریم در واقع دچار ساده انگاری شده ایم.

استرس مشکلی جدی برای بخش عظیمی از جوامع امروزی است و لازم است یاد بگیریم چطور برای مقابله با استرس آماده شویم و زندگی شاداب و سالمی را تجربه کنیم.

اجازه ندهید کار زندگی شما را ببلعد

این درست است که کار و حرفه شما بخش مهمی را در زندگیتان به خود تخصیص داده است اما نباید همه زندگی شما را متاثر نماید.

بسیاری از افراد با استرس مزمن ناشی از کارشان دست و پنجه نرم می کنند . یکی از توصیه های ساده ولی موثر اینست که کار را با خود به خانه نبرید . محل انجام کار، دفتر کار شماست و خوب است این تمرین ذهنی را داشته باشید که فکرتان را پشت در خانه عوض کنید .انجام تمرین های ذهنی ارامش بخش به شما کمک می کند برای جند ساعت ذهنتان را از افکار استرس زا دور کنید.

ورزش روزانه

لازم نیست روزی دو ساعت را صرف رفتن به باشگاه کنید و یا به صورت حرفه ای یک ورزش را دنبال کنید. ۳۰ دقیقه ورزش سبک و پیاده روی در روز می تواند استرس را کم کند و برای داشتن وریدهای سالم هم توصیه می شود.

آیا ورزش می تواند در پیشگیری از واریس پا موثر باشد؟ بسیاری از پزشکان حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی را در روز توصیه می کنند.

درمان واریس پا با ورزش

تهیه غذا در خانه

تخصیص زمانی برای آشپزی و داشتن تنوع غذایی هم می تواند در کاهش استرس کمک کند. اگر در طول هفته ساعات کاری طولانی دارید در روزهای تعطیل ساعتی را صرف درست کردن غذا کنید . آماده سازی غذا و بسته بندی و نگهداری آن می تواند ذهن شما را از این موضوع راحت کند علاوه بر این که انتخاب سالمتری را برای هفته کاری داشته باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. آذرلویی می گوید

    سلام اقای دکتور خسته نباشید.من مشکل سنگینی و درد مداوم در پاهام دارم دکتر برام جوراب واریسی تجویز کرده ولی اصلآ برای کاهش درد پاهام جالب نیست .میشه لطف کنید یه پماد خارجی خوب برام تجویز کنید که برای کاهش درد بتونم ازش استفاده کنم .برادرم المان هستش میتونم از اونجا سفارشش بدم ممنونم.

    1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

      درد پا حتما علتی دارد و همیشه علت آن واریس نیست. ممکن است آرتروز باشد بعضی بیماریهای التهابی درد میدهند حتی کم خونی میتواند باعث درد پاها شود .توصیه میکنم ابتدا بصورت حضوری با متخصص روماتولوژی مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.