علت ظاهر شدن رگهای واریسی ساق پا تا درمان آن

زمان مطالعه: 7 دقیقه

ورید یا رگهای ظاهر شده بر روی ساق پا چه هستند؟ وریدهای عنکبوتی یا رگهای واریسی ساق پا!

تقریبا دو سال قبل، در حالی که مشغول از بین بردن موهای پایم بودم، متوجه خطوط آبی در پشت زانویم شدم که تا اطراف ران همانند یک تار عنکبوتی کشیده شده بود. البته، اولین کاری که انجام دادم این بود که به دکتر گوگل مراجعه کردم تا ببینم چگونه میتوانم از این رگ های عنکبوتی خلاص شوم. بعضی از درمان های خانگی شامل چای زنجبیل، ماساژ و حتی ورزش در آن جا توصیه شده بودند.

در رابطه با درمان های خانگی واریس پا یا وریدهای عنکبوتی یک حقیقت وجود دارد؛ آن هم این است که تمام درجات وریدهای قابل مشاهده در خانه، قابل درمان نیستند.

من با یک متخصص پوست و نیز یک متخصص واریس و قلب و عروق که در زمینه درمان ورید های عنکبوتی و ورید های واریسی (ورید های بزرگ و برآمده) تخصص داشتند، صحبت کردم. چیزی که من آموختم این بود که این وریدهای قابل مشاهده که معمولا روی پاها ایجاد می شوند، و وراثتی هستند. اما می توانند نشانه ای از یک بیماری عمیق تر وریدی باشند که در خانه قابل درمان نیست.

در ادامه حقایقی در مورد رگهای وریدی قابل مشاهده بر روی ساق پا و دیگر نقاط بدن بازگو خواهم کرد.

علت ورید های عنکبوتی و رگهای واریسی پا

وریدهای عنکبوتی شایع ترین نوع وریدهای قابل مشاهده هستند. وریدهای واریسی در واقع وریدهای کوچک سطحی هستند که در لایه خارجی پوست بین درم و اپیدرم قرار دارند. از این رو شما می توانید آن ها را مشاهده کنید. این وریدها معمولا در سنین بالا قابل مشاهده هستند.

علت ظاهر شدن رگ های واریسی در ساق پا

چرا به آنها وریدهای عنکبوتی می گویند؟

پاسخ: به این دلیل که این وریدها مانند تارهای نازک آبی و بنفش روی پا هستند، به این نام خوانده می شوند.

وریدهای واریسی، وریدهای بزرگ تری هستند که در قسمت های عمقی تر بدن قرار دارند. شما این وریدها را هنگام تغییر رنگ مشاهده نمی کنید، بلکه زمانی آنها را می بینید که بیرون بزنند و به صورت برآمدگی در بیایند.

رگهای واریسی ساق پا و وریدهای عنکبوتی به هم مربوط می باشند. بیماری که وریدهای واریسی دارند، وریدهای عنکبوتی نیز خواهد داشت. با این حال، بعضی افراد وریدهای عنکبوتی دارند، در حالی که هیچ گاه دچار رگ های واریسی نخواهند شد.

برای فهمیدن این که چرا رگهای واریسی پا قابل مشاهده می شوند، باید بفهمید که چگونه خون در بدن جریان می یابد.

برای یک جلسه ی آناتومی سریع آماده شوید. قلب شما خون را از طریق عروق خونی به تمام بدن پمپ می کند. جریان خون به سمت اندام ها (پاها، دست ها و سر) از طریق شریان ها در حرکت است و برگشت خون از طریق وریدها انجام می شود.

فکر کنید وریدها مانند شلنگی هستند که جریان خون از پایین به سمت بالا و قلب شما را تامین می کنند. در آن ها دریچه های کوچکی وجود دارد. زمانی که دریچه ها به خوبی کار کنند، خون جریان می یابد و دریچه ها بسته می شوند. زمانی که دریچه ها به خوبی کار نکنند، خون به جای آن که به بالا حرکت کند، به سمت پایین برمی گردد.

وقتی خون به دلیل نقص دریچه ها جریان نادرستی داشته باشد، میتواند به سمت ورید های پا برگردد. این موضوع باعث ایجاد وریدهای عنکبوتی و رگهای واریسی میشود. تقریبا نزدیک به 60 درصد افرادی که وریدهای عنکبوتی دارند، یک نارسایی زمینه ای وریدی نیز در پس آن همراه دارند و تقریبا 99 درصد رگهای واریسی ساق پا به دلیل نارسایی وریدی هستند.

علت زمینه ای مشکلات وریدی متفاوت است. بعضی از دلایل قابل پیشگیری و برگشت پذیر هستند، در حالی که علت های دیگر اینگونه نیستند

علت نارسایی مزمن وریدی چیست؟

نارسایی مزمن وریدی می تواند وراثتی باشد، چیزی که شما در آن تاثیری نمی توانید، داشته باشید! همچنین می تواند به دلایل دیگری باشد که روی وریدها فشار وارد می کنند؛ مانند ایستادن طولانی مدت، شغل کارمندی که در آن تمام روز نشسته باشید، چاقی و یا بارداری.

اگر شما شغلی دارید که در آن برای مدت طولانی ایستاده هستید، جاذبه در نقش عاملی برای برگشت خون به پاهای شما ظاهر می گردد که همین امر باعث بیرون زدگی وریدهای پا می شود و به دنبال آن دریچه ها به مرور زمان ضعیف می شوند.

اگر در تمام روز در شغلتان نشسته هستید، شما نیز میتوانید دچار ظاهر شدن رگهای ساق پا شوید؛ زیرا عضلات شما حرکتی ندارند. عضلات پا به وریدها در بازگرداندن خون به قلب کمک می کنند.

توجه: این شایعه که آویزان کردن پاها میتواند باعث ایجاد ورید های عنکبوتی شود، درست نیست، پس اگر دوست دارید میتوانید پاهایتان را آویزان کنید. فقط حتما برای کمک به پمپاژ خون از صندلی خود بلند شوید و در طول روز کمی راه بروید.

اضافه وزن نیز باعث فشار روی وریدها می شود. در چاقی، مقداری چربی در حفره شکمی شما بین اندام ها وجود دارد که چربی احشایی نامیده می شود. زمانی که چربی احشایی شما بیشتر شود، باعث افزایش فشار در شکم شما نیز میشود. از آن جایی که خون سعی میکند از پاها و با عبور از شکم بازگردد، به یک انسداد برخورد می کند که نباید آن جا وجود داشته باشد. این افزایش فشار رگها را گشاد می کند.

در بارداری موقعیت مشابهی ایجاد میشود، زمانی که فشار اضافه شده در شکم، وریدها را تحت فشار قرار می دهد. هورمون ها نیز نقش خواهند داشت. زمانی که خانم ها در معرض هورمون استروژن و پروژسترون بیشتری قرار می گیرند، این هورمون ها باعث میشوند بافت های نرم انعطاف پذیرتر شوند.

این فرآیند مشابهی است که ما فکر میکنیم روی وریدها اثر می گذارد و آن ها را مستعد گشاد شدن و بیرون زدن میکند. بعد از بارداری، وریدها به آرامی به حالت اول باز می گردند و همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد. این تغییرات همچنین هنگامی که شما از هورمون های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، نیز ایجاد می شوند.

درمان رگ های واریسی

آیا وریدهای قابل مشاهده دردناک می شوند؟

به دلیل فرآیند التهابی، ورید های واریسی و عنکبوتی باعث ایجاد درد ساق پای شما می شوند. این وریدها گشاد شده و بیرون می زنند. وریدها سعی می کنند با تنها راهی که وجود دارد درخواست کمک کنند، این راه ارسال پیام بیوشیمیایی التهاب موضعی است که باعث م یشود پای شما دچار تورم و درد شود.

درمان ورید های قابل مشاهده بعضی اوقات کاری نیست که بتوانید خودتان انجام دهید و نیاز است که به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

یعنی درمان های خانگی عملکردی نخواهند داشت مانند: ماساژ؟

ممکن است احساس خوبی داشته باشد، اما تغییر چشمگیری ایجاد نخواهد کرد.

آیا ورزش در درمان رگهای عنکبوتی پا نقشی دارد؟

واقعا نه

در واقع هیچ کاری وجود ندارد که شما بتوانید انجام دهید تا وریدهای عنکبوتی ظاهر بهتری پیدا کنند. کرم ها، پمادها یا مالیدن آن ناحیه باعث از بین رفتن ورید های عنکبوتی نخواهد شد.

درمان رگهای واریسی پا چیست؟

راه ابتدایی برای درمان واریس پا و درمان رگهای عنکبوتی ساق پا، بستن آنهاست که اسکار باقی مانده جریان خون را به طور کامل متوقف می کند. اما چگونه باید این رگ ها را بست؟

1- اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یکی از راه های محبوب برای درمان رگهای واریسی پا و وریدهای عنکبوتی است. پزشک یک ماده فوم مانند یا محلول آب نمک غلیظ را به درون وریدهای مشکل دار تزریق می کند، این کار باعث تحریک دیواره عروق خونی می شود.

اسکلروتراپی باعث ایجاد بافت اسکار می شود، چیزی که منجر به بسته شدن عروق خونی خواهد شد. اگر کسی به محلول اسکلروتراپی حساسیت داشته باشد، گزینه های درمانی دیگری نیز وجود دارند.

2- لیزر عروق واریسی پا

یک جراح عروق پا ممکن است از لیزر درمانی برای سوزاندن ورید استفاده کند، چیزی که باعث میشود ورید دچار اسکار شده و بسته شود.

3- چسب بافتی

برای عروق واریسی، ممکن است پزشک از درمان پزشکی شامل استفاده از چسب نیز استفاده کند. چسب سیانوآکریلات یک نوع چسب بافتی است. جراح برای بستن ورید واریسی به چسباندن آن از سمت داخل اقدام میکند. شما آن را تزریق میکنید و صبر می کنید که چسب سر جای خود قرار بگیرد و به سمت پایین برود.

4- رادیوفرکانسی

بستن رگ با رادیوفرکانسی روش دیگری برای ورید های واریسی است که آنقدر بزرگ هستند که اسکلروتراپی و درمان با چسب برای آن ها کافی نیست. رادیوفرکوئنسی امواج را به درون ورید می فرستند و آن را مانند رشته لامپ میکند که گرم شده و اسکار ایجاد میکند و می میرد.

برای پیشگیری از واریس های قابل مشاهده، پزشک ممکن است از رادیوفرکوئنسی و روش لیزر درون رگی استفاده کند تا ورید عمقی بزرگی که در پا وریدهای کوچکتر واریسی و عنکبوتی را تغذیه میکند، بسته شود.

یک ورید مرکزی در پا وجود دارد که صافن نامیده می شود، این ورید اصلی سطحی پا می باشد. وقتی ورید بزرگتر بسته شود، ورید های کوچک تر را میتوان با اسکلروتراپی،  یا لیزر سطحی  واریس درمان کرد.

رگهای واریسی شدید و خیلی برآمده را میتوان زمانی که بسته هستند، به صورت کامل برداشت.

5- فلبکتومی

عمل واریس معمولا سریع و بدون درد است، اما نتایج عالی و دائمی نخواهد داشت. تمام درمان ها از طریق یک برش خیلی کوچک در پوست انجام می شوند، پس شما می توانید عمل را در صبح انجام داده و عصر به کارتان بازگردید.

اما در مورد استفاده از این درمان ها در رنگ پوست تیره، هشدار داده شده است؛ به خصوص درمان لیزر و رادیوفرکوئنسی.

بیماران باید بدانند که معجزه ای وجود ندارد که بدون خطر باشد و به صورت ناگهانی وریدها را از بین ببرد. همیشه خطر کمی برای تیره شدن پوست وجود دارد. بعضی اوقات تیره شدن موقت پوست قسمتی از فرآیند بهبودی است.

کلید درمان واریس پا، مراجعه به پزشکی است که در تشخیص و درمان وریدها تخصص داشته باشد.

باید ذکر کرد که درمان وریدهای قابل مشاهده به هر روشی فقط یک نوع بهبودی موقتی است. زمانی که وریدهای واریسی و عنکبوتی اصلی درمان شوند، وریدهای اطراف میتوانند دوباره دچار واریس و یا عنکبوتی شدن شوند.

اگر شما دچار وریدهای عنکبوتی شوید و آن ها را درمان نکنید، آن ها میتوانند بیشتر شوند. اگر شما تزریق آن ها را تکرار کنید، میتوانید آن ها را در حالت خاموش نگه دارید. فقط نیاز است که هر سال یا هر دو سال آن را تکرار کنید.

مراقبت کردن شامل استفاده از جوراب های واریس است که هیچ کس دوست ندارد آن ها را بپوشد. آن ها تنگ هستند و پوشیدنشان دشوار است. این جوراب ها به بازگشت خون به قلب کمک می کنند و به خون اجازه نمی دهند که در پای شما تجمع یابد.

اگر شما در طول روز از جوراب های خاص استفاده کنید، آن ها در برگشتن دوباره وریدهای قابل مشاهده کاهش چشمگیری ایجاد می کنند. گرچه این جوراب ها، باعث از بین رفتن ورید ها نمی شوند، اما می توانند پیشرفت آن ها را آهسته کنند.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرزو شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من نزدیک به شش سال است مشکل واریس پا چپ دارم چند وقتی میشه که فقط یه ناحیه خیلی کوچک هر چند وقت یکبار کبود میشه بعد از چند روز از بین می‌ره میخواستم بدونم علت چی می‌تونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)

   با توجه به عکس ها میتواند احتمال واريس طنابي ريشه دار مطرح باشد.
   نياز به معاينه دقيق مشاوره حضوري و بررسي علت بيماري دارد.
   شما در اولويت نوبت دهي كلينيك قرار میگيرد.

   برای تعیین وقت لطفا با واتس اپ 09365066105 در تماس باشید.

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر
  من چندین سال است که گرفتار واریس شدید پا هستم متاسفانه تا کنون برای درمان آن اقدامی ننموده ام .البته باید عرض کنم من هیچ گونه دردی در پاهایم حس نمیکنم ولی به طور خیلی محسوس پاهایم ورم دارد.تقاضای من از جنابعالی مشاهده عکسها و مشخص نمودن نوع درمان پیشنهادی و هزینه آن میباشد.پیشاپیش از حسن توجه شما کمال تشکر را مینمایم.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام- پای شما واریس طنابی و ریشه دار دارد . درمان پیشنهادی به شما روش درون رگی رادیوفرکانسی است .هزینه براساس بیمه مشخص می شود و شماره تماس شما به پذیرش برای اعلام هزینه منتقل شد .

    

 • تصویر کاربر مژده سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من هم دارای این رگ های واریسی به صورت ژنتیکی ردرپشت زانوهاهستم
  تجمع این مویرگ ها به رنگ سیاه درآمده.چه کاربایدبکنم؟چه راهی روپیشنهادمیکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام عکس از رگها در حالت ایستاده برستید معمولا با روش اسکلروتراپی برطرف می شوند . طبق عکس به شما مشاوره دقیقتر در خصوص روش مناسب و هزینه - تعداد جلسات داده می شود

 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من واریس طنابی پشت ساق پای راست دارم ، از شهرستان میخوام برسم خدمتتون. آیا یکروزه ممکنه مراجعه و درمان شم ؟ هزینش رو هم بفرمائید لطفا .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام لطفا عکس از پا بفرستید

   عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

   معمولا درمان تک جلسه ای انجام میشود اما ترجیح داده می شود یک روز در تهران باشید و فردای روز درمان دکتر پای شما را مجدد چک  کنند و بعد به شهر خود برگردید 

 • تصویر کاربر الی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا می توان رگهای واریسی برجسته شده در ساق پا رو که مسگل دریچه هم دارند با پوشیدن جوراب واریس از بین برد ؟؟ یا حتما نیاز به جراحی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   جوراب واریس مشکل را حل نمیکند فقط به کم کردن احساس درد و سنگینی کمک می کند. روشهایی غیر از جراحی باز با لیزر هم وجود دارد لطفا عکس از ظاهر پا ارسال کنید یا مراجعه حضوری داشته باشید تا در این مورد راهنمایی شوید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر