علت ظاهر شدن رگهای واریسی ساق پا تا درمان آن

ورید یا رگهای ظاهر شده بر روی ساق پا چه هستند؟ وریدهای عنکبوتی یا رگهای واریسی ساق پا!

تقریبا دو سال قبل، در حالی که مشغول از بین بردن موهای پایم بودم، متوجه خطوط آبی در پشت زانویم شدم که تا اطراف ران همانند یک تار عنکبوتی کشیده شده بود. البته، اولین کاری که انجام دادم این بود که به دکتر گوگل مراجعه کردم تا ببینم چگونه میتوانم از این رگ های عنکبوتی خلاص شوم. بعضی از درمان های خانگی شامل چای زنجبیل، ماساژ و حتی ورزش در آن جا توصیه شده بودند.

در رابطه با درمان های خانگی واریس پا یا وریدهای عنکبوتی یک حقیقت وجود دارد؛ آن هم این است که تمام درجات وریدهای قابل مشاهده در خانه، قابل درمان نیستند.

من با یک متخصص پوست و نیز یک متخصص واریس و قلب و عروق که در زمینه درمان ورید های عنکبوتی و ورید های واریسی (ورید های بزرگ و برآمده) تخصص داشتند، صحبت کردم. چیزی که من آموختم این بود که این وریدهای قابل مشاهده که معمولا روی پاها ایجاد می شوند، و وراثتی هستند. اما می توانند نشانه ای از یک بیماری عمیق تر وریدی باشند که در خانه قابل درمان نیست.

در ادامه حقایقی در مورد رگهای وریدی قابل مشاهده بر روی ساق پا و دیگر نقاط بدن بازگو خواهم کرد.

علت ورید های عنکبوتی و رگهای واریسی پا

وریدهای عنکبوتی شایع ترین نوع وریدهای قابل مشاهده هستند. وریدهای واریسی در واقع وریدهای کوچک سطحی هستند که در لایه خارجی پوست بین درم و اپیدرم قرار دارند. از این رو شما می توانید آن ها را مشاهده کنید. این وریدها معمولا در سنین بالا قابل مشاهده هستند.

چرا به آنها وریدهای عنکبوتی می گویند؟

پاسخ: به این دلیل که این وریدها مانند تارهای نازک آبی و بنفش روی پا هستند، به این نام خوانده می شوند.

وریدهای واریسی، وریدهای بزرگ تری هستند که در قسمت های عمقی تر بدن قرار دارند. شما این وریدها را هنگام تغییر رنگ مشاهده نمی کنید، بلکه زمانی آنها را می بینید که بیرون بزنند و به صورت برآمدگی در بیایند.

رگهای واریسی ساق پا و وریدهای عنکبوتی به هم مربوط می باشند. بیماری که وریدهای واریسی دارند، وریدهای عنکبوتی نیز خواهد داشت. با این حال، بعضی افراد وریدهای عنکبوتی دارند، در حالی که هیچ گاه دچار رگ های واریسی نخواهند شد.

برای فهمیدن این که چرا رگهای واریسی پا قابل مشاهده می شوند، باید بفهمید که چگونه خون در بدن جریان می یابد.

برای یک جلسه ی آناتومی سریع آماده شوید. قلب شما خون را از طریق عروق خونی به تمام بدن پمپ می کند. جریان خون به سمت اندام ها (پاها، دست ها و سر) از طریق شریان ها در حرکت است و برگشت خون از طریق وریدها انجام می شود.

فکر کنید وریدها مانند شلنگی هستند که جریان خون از پایین به سمت بالا و قلب شما را تامین می کنند. در آن ها دریچه های کوچکی وجود دارد. زمانی که دریچه ها به خوبی کار کنند، خون جریان می یابد و دریچه ها بسته می شوند. زمانی که دریچه ها به خوبی کار نکنند، خون به جای آن که به بالا حرکت کند، به سمت پایین برمی گردد.

وقتی خون به دلیل نقص دریچه ها جریان نادرستی داشته باشد، میتواند به سمت ورید های پا برگردد. این موضوع باعث ایجاد وریدهای عنکبوتی و رگهای واریسی میشود. تقریبا نزدیک به ۶۰ درصد افرادی که وریدهای عنکبوتی دارند، یک نارسایی زمینه ای وریدی نیز در پس آن همراه دارند و تقریبا ۹۹ درصد رگهای واریسی ساق پا به دلیل نارسایی وریدی هستند.

علت زمینه ای مشکلات وریدی متفاوت است. بعضی از دلایل قابل پیشگیری و برگشت پذیر هستند، در حالی که علت های دیگر اینگونه نیستند

علت نارسایی مزمن وریدی چیست؟

نارسایی مزمن وریدی می تواند وراثتی باشد، چیزی که شما در آن تاثیری نمی توانید، داشته باشید! همچنین می تواند به دلایل دیگری باشد که روی وریدها فشار وارد می کنند؛ مانند ایستادن طولانی مدت، شغل کارمندی که در آن تمام روز نشسته باشید، چاقی و یا بارداری.

اگر شما شغلی دارید که در آن برای مدت طولانی ایستاده هستید، جاذبه در نقش عاملی برای برگشت خون به پاهای شما ظاهر می گردد که همین امر باعث بیرون زدگی وریدهای پا می شود و به دنبال آن دریچه ها به مرور زمان ضعیف می شوند.

ظاهر شدن رگهای ساق پا

نارسایی مزمن وریدی با علائمی مثل درد و تورم در پا مشخص می شود. این مشکل در صورت وجود اختلال در دریچه های موجود در دیواره وریدها بروز می کند.

نارسایی وریدی چیست

توجه: این شایعه که آویزان کردن پاها میتواند باعث ایجاد ورید های عنکبوتی شود، درست نیست، پس اگر دوست دارید میتوانید پاهایتان را آویزان کنید. فقط حتما برای کمک به پمپاژ خون از صندلی خود بلند شوید و در طول روز کمی راه بروید.

اضافه وزن نیز باعث فشار روی وریدها می شود. در چاقی، مقداری چربی در حفره شکمی شما بین اندام ها وجود دارد که چربی احشایی نامیده می شود. زمانی که چربی احشایی شما بیشتر شود، باعث افزایش فشار در شکم شما نیز میشود. از آن جایی که خون سعی میکند از پاها و با عبور از شکم بازگردد، به یک انسداد برخورد می کند که نباید آن جا وجود داشته باشد. این افزایش فشار رگها را گشاد می کند.

در بارداری موقعیت مشابهی ایجاد میشود، زمانی که فشار اضافه شده در شکم، وریدها را تحت فشار قرار می دهد. هورمون ها نیز نقش خواهند داشت. زمانی که خانم ها در معرض هورمون استروژن و پروژسترون بیشتری قرار می گیرند، این هورمون ها باعث میشوند بافت های نرم انعطاف پذیرتر شوند.

این فرآیند مشابهی است که ما فکر میکنیم روی وریدها اثر می گذارد و آن ها را مستعد گشاد شدن و بیرون زدن میکند. بعد از بارداری، وریدها به آرامی به حالت اول باز می گردند و همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد. این تغییرات همچنین هنگامی که شما از هورمون های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، نیز ایجاد می شوند.

آیا وریدهای قابل مشاهده دردناک می شوند؟

به دلیل فرآیند التهابی، ورید های واریسی و عنکبوتی باعث ایجاد درد ساق پای شما می شوند. این وریدها گشاد شده و بیرون می زنند. وریدها سعی می کنند با تنها راهی که وجود دارد درخواست کمک کنند، این راه ارسال پیام بیوشیمیایی التهاب موضعی است که باعث م یشود پای شما دچار تورم و درد شود.

درمان ورید های قابل مشاهده بعضی اوقات کاری نیست که بتوانید خودتان انجام دهید و نیاز است که به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

یعنی درمان های خانگی عملکردی نخواهند داشت مانند: ماساژ؟

ممکن است احساس خوبی داشته باشد، اما تغییر چشمگیری ایجاد نخواهد کرد.

آیا ورزش در درمان رگهای عنکبوتی پا نقشی دارد؟

واقعا نه

در واقع هیچ کاری وجود ندارد که شما بتوانید انجام دهید تا وریدهای عنکبوتی ظاهر بهتری پیدا کنند. کرم ها، پمادها یا مالیدن آن ناحیه باعث از بین رفتن ورید های عنکبوتی نخواهد شد.

چه ورزشی برای واریس پا خوب است؟ اساسا آیا می‌توانیم با وجود ورید‌های واریسی ورزش کنیم، خطری ندارد؟

درمان واریس پا با ورزش

درمان رگهای واریسی پا چیست؟

راه ابتدایی برای درمان واریس پا و درمان رگهای عنکبوتی ساق پا، بستن آنهاست که اسکار باقی مانده جریان خون را به طور کامل متوقف می کند. اما چگونه باید این رگ ها را بست؟

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یکی از راه های محبوب برای درمان رگهای واریسی پا و وریدهای عنکبوتی است. پزشک یک ماده فوم مانند یا محلول آب نمک غلیظ را به درون وریدهای مشکل دار تزریق می کند، این کار باعث تحریک دیواره عروق خونی می شود.

اسکلروتراپی باعث ایجاد بافت اسکار می شود، چیزی که منجر به بسته شدن عروق خونی خواهد شد. اگر کسی به محلول اسکلروتراپی حساسیت داشته باشد، گزینه های درمانی دیگری نیز وجود دارند.

لیزر عروق واریسی پا

یک جراح عروق پا ممکن است از لیزر درمانی برای سوزاندن ورید استفاده کند، چیزی که باعث میشود ورید دچار اسکار شده و بسته شود.

چسب بافتی

برای عروق واریسی، ممکن است پزشک از درمان پزشکی شامل استفاده از چسب نیز استفاده کند. چسب سیانوآکریلات یک نوع چسب بافتی است. جراح برای بستن ورید واریسی به چسباندن آن از سمت داخل اقدام میکند. شما آن را تزریق میکنید و صبر می کنید که چسب سر جای خود قرار بگیرد و به سمت پایین برود.

رادیوفرکانسی

بستن رگ با رادیوفرکانسی روش دیگری برای ورید های واریسی است که آنقدر بزرگ هستند که اسکلروتراپی و درمان با چسب برای آن ها کافی نیست. رادیوفرکوئنسی امواج را به درون ورید می فرستند و آن را مانند رشته لامپ میکند که گرم شده و اسکار ایجاد میکند و می میرد.

برای پیشگیری از واریس های قابل مشاهده، پزشک ممکن است از رادیوفرکوئنسی و روش لیزر درون رگی استفاده کند تا ورید عمقی بزرگی که در پا وریدهای کوچکتر واریسی و عنکبوتی را تغذیه میکند، بسته شود.

رگهای واریسی شدید و خیلی برآمده را میتوان زمانی که بسته هستند، به صورت کامل برداشت.

ورید مرکزی

فلبکتومی

عمل واریس معمولا سریع و بدون درد است، اما نتایج عالی و دائمی نخواهد داشت. تمام درمان ها از طریق یک برش خیلی کوچک در پوست انجام می شوند، پس شما می توانید عمل را در صبح انجام داده و عصر به کارتان بازگردید.

اما در مورد استفاده از این درمان ها در رنگ پوست تیره، هشدار داده شده است؛ به خصوص درمان لیزر و رادیوفرکوئنسی.

بیماران باید بدانند که معجزه ای وجود ندارد که بدون خطر باشد و به صورت ناگهانی وریدها را از بین ببرد. همیشه خطر کمی برای تیره شدن پوست وجود دارد. بعضی اوقات تیره شدن موقت پوست قسمتی از فرآیند بهبودی است.

کلید درمان واریس پا، مراجعه به پزشکی است که در تشخیص و درمان وریدها تخصص داشته باشد.

باید ذکر کرد که درمان وریدهای قابل مشاهده به هر روشی فقط یک نوع بهبودی موقتی است. زمانی که وریدهای واریسی و عنکبوتی اصلی درمان شوند، وریدهای اطراف میتوانند دوباره دچار واریس و یا عنکبوتی شدن شوند.

اگر شما دچار وریدهای عنکبوتی شوید و آن ها را درمان نکنید، آن ها میتوانند بیشتر شوند. اگر شما تزریق آن ها را تکرار کنید، میتوانید آن ها را در حالت خاموش نگه دارید. فقط نیاز است که هر سال یا هر دو سال آن را تکرار کنید.

مراقبت کردن شامل استفاده از جوراب های واریس است که هیچ کس دوست ندارد آن ها را بپوشد. آن ها تنگ هستند و پوشیدنشان دشوار است. این جوراب ها به بازگشت خون به قلب کمک می کنند و به خون اجازه نمی دهند که در پای شما تجمع یابد.

اگر شما در طول روز از جوراب های خاص استفاده کنید، آن ها در برگشتن دوباره وریدهای قابل مشاهده کاهش چشمگیری ایجاد می کنند. گرچه این جوراب ها، باعث از بین رفتن ورید ها نمی شوند، اما می توانند پیشرفت آن ها را آهسته کنند.

جوراب واریس دارویی ست که می پوشیم. این جوراب استاندارد فشار مشخصی را از ناحیه مچ پا تا بالای کشاله ران وارد می کند .

ممکن است شما دوست داشته باشید
33 نظرات
 1. زهرا جعفری می گوید

  سلام کمی از رگهای پایم بیرون آمده چگونه معالجه کنم؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   رای راهنمایی مناسب ابتدا از پایتان عکس بفرستید به شماره واتس اپ ۰۹۳۵۱۸۰۲۲۸۸ تا روش درمانی مورد نیاز برای شما مشخص شود و طبق روش مذکور می توانید اقدام به درمان بفرمایید

 2. نهال می گوید

  سلام و خسته نباشید
  خانمی ۴۰ ساله هستم پاهای من مویرگهای عنکبوتی زیاد داره به خصوص روی ران و زیر زانو میخواستم برای لیزر موی زائد اقدام کنم آیا مشکلی به وجود می آید؟ اول باید رگهای عنکبوتی را درمان کنم؟ با تشکر

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   اولا لیزر موهای زائر را تمام‌کنید بعد برای درمان‌ واریس خود اقدام کنید زیرا لیزر موهای زائر باعث‌افزایش رگهای عنکبوتی هم می‌شود

 3. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه سوال داشتم
  امروز خیلی اتفاقی متوجه شدم که برجستگی رگ های روی سینه ممکنه علامت سرطان سینه باشه و من نمیدونم که قبلا هم اون هارو داشتم یا نه یادم نمیاد
  سابقه خانوادگی در سرطان سینه هم نداریم
  ۲۲ سالمه و ازدواج هم نکردم
  میشه راهنماییم کنید؟
  آیا اصلا ممکنه که برجسته شدن این رگ ها بدلیل قاعدگی باشه؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام‌
   لطفا به دکتر زنان جهت ماموگرافی و معاینات بیشتر مراجعه کنید .

 4. بزرگ زاده می گوید

  سلام. خسته نباشید. آقای دکتر من ۲۷ سالمه تقریبا ۸ ماه هست ک درگیره پا درد خیلی شدید ک باورم زانو چپ و درد ساق پا شدید شروع شده ک الان پای راستم هم همینطور شده و ماساژ ک میرم پشته رگای پاهام مثله یک گره میشه انقد باید ماساژ بدن تا این گره کوچیک بشه و دردو گرفتگی پاهام تا حدودی بهتر میشه.
  و آقای دکتر با توجه به اینک من دیسک ۴ و ۵ هم در رفتگی دارم. همه اینا توی ۸ ماه یک دفعه شده. ولی اضافه میکنم ک کارمم هم کارمند بودم هم آرایشگر ۸ ماهی میشه ک دیگه کار نمیکنم ولی روز ب روز حالم بدتر میشه.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   تقریبا شما تمام علائم واریس را دارید
   سنگینی پاها
   درد
   ورم
   خستگی زود هنگام
   پس جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
   ۰۹۳۹۳۰۲۷۲۹۷

 5. Mzhgn می گوید

  سلام
  من از بدو تولد دچار ورم پای راست شدم(از ناحیه زیر زانو تا مچ) و الان که ۲۶ سالمه داره بیشتر میشه و به مچ پام رسیده (وگاهی وقتها یک حفره کوچک پایین ساق پام هست که هر چند سال یکبار ازش اب و خون میاد طوری که نمیتونم بیرون برم اصلا و بعد چند روز قطع میشه )میگن درمان نداره فقط باید جوراب واریس بپوشم تهران اومدم فقط رگهای پامو برداشت و هیچ تاثیری نداشت البته خودشونم گفتند که چون مادر زادیهدرمان نداره اما واقعا تحمل درد و ندارم میخواستم با شما مشورت کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   برای راهنمایی بهتر لطفا از وضعیت ظاهری واریس خود و همچنین اگر سونوگرافی دارید، اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ برای ما ارسال کنید

 6. مهتاب می گوید

  سلام من دانشجوی پرستاری هستم اغلب اوقات ایستاده و سرپا هستم رگه هایی از واریس از کناره های ران هردوپام شروع شده و ب قسمت پشت زانوهام رسیده برای اینکه بدتر نشه چیکارکنم یا اگ جوراب واریس لازمه چه نوعی تهیه کنم ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   با توجه به شغل برای پیشگیری از سنگینی و درد پا خوب است جوراب واریس زیر زانو فشار یک استفاده کنید

   اما رگهای روی ران حالت عنکبوتی دارند و باید درمان شوند که با توجه به عکس های شما و رنگ پوست و نوع رگها بنظرم به لیزر سطحی کوترا ترکیبی Ndiag + KTP جواب خوبی بدهد
   البته قبل از شروع کار باید ضخامت و قوام پوست معاینه شود.

 7. ناشناس می گوید

  سلام و وقت بخیر
  من ۳۴ سالمه از ۲۰ سالگی پا درد دارم بعضی وقتا خیلی شدید میشه که با ماساژ دادن کمی آروم میشه.و پشت ساق پا واریس هم دارم که حجامت هم گرفتم و قرص واریس استفاده کردم و نتیجه ای ندیدم .و این واریس ارثی هم هست .فامیل های درجه یکم دارند.خیلی درد دارم از درد پاهام به نظرتون چیکار کنم ‌.

 8. مریم اربابی می گوید

  روش درمان رنگ عنکبوتی چیست و هزینه آن چقدر میباشد و در چند جلسه انجام میشود چون از شهرستان میخام بیام

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام‌ وقت شما به خیر
   برای درمان رگ های عنکبوتی با توجه به میزان پیشرفت و شدت و ضعف رگ ها روش های درمانی متفاوتی وجود دارد مثل اسکلروتراپی یا لیزر سطحی گاهی فلبکتومی و …
   که با توجه به وضعیت رگ ها تعداد جلسات مشخص خواهد شد
   شما لطفا اول برای ما از وضعیت ظاهری پای خود اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که شمارا راهنمایی کنیم

 9. مهدی می گوید

  با سلام مادرم مدتی هست که روی ران پا مویرگ قرمز نمایان شده وبا سوزش پا از داخل وگزگز ودرد وسنگینی همراه هستش بعد از مراجعه به دکتر mir واونو از شکم و پا نوشت که نتیجه مطلوبی نداشت الان حدودا یک ماه هست که به این ناراحتی مبتلا شده لطفا راهنمایی کنید با تشکر از شما و سایت بسیار مفید شما

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   مویگ های قرمز سطح پوست نمیتواند عامل درد و سنگینی پا باشد بهتر است معاینه دقیق تر همراه با سونوگرافی انجام شود
   توصیه میکنم برای ویزیت، حضورا تشریف بیارید

 10. ز می گوید

  من چندوقتیه که روی ران پاها و بعضی از نقاط دیگه پاهام از این رگه های نازک دیدم که نمیدونم همین رگه هان که باعث شدن که همش تو پاهام احساس درد و پوچی میکنم و وقتی که عادت ماهانه میشم درد پاهام چندین برابر میشه طوری که حتی بعضی مواقع اصلا نمیتونم بلند شم واحساس فلج بودن میکنم ممنون میشم راهنماییم کنین و اگه مشکلی دارم بهم بگین … بازم خسته نباشین

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   رگهای نازک مویرگی روی پوست بسیاری از خانمها وجود دارد و معمولا به تلفیقی از لیزر سطحی و میکرواسکلروتراپی جواب خوبی میدهد.بعد از بهترشدن وضعیت بد کورونا حضوری مراجعه بفرمایید سعی خود را خواهم کرد.
   اینکه در دوران عادت ماهانه احساس پری سنگینی و گاهی درد ساق پا داشته باشید هم طبیعی است. ولی بنظر میرسد شما قدری حساس شده اید و این باعث تشدید غیر طبیعی این علائم شده است.
   فعلا به چیزهای بهتری فکر کنید.

 11. Z می گوید

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر

  خواهر من ماه ششم بارداری هستش و واریس هم داره…آیا میتونه در دوران بارداری از اسکلروتراپی برای درمان واریس پاش استفاده کنه؟ عوارضی برای جنین نداره؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام . در دوران بارداری و شیردهی امکان انجام اسکلروتراپی یا تزریق نیست. ۶ ماه پس از زایمان در صورتی که شیردهی ندارند مراجعه کنند . در ضمن بخشی از رگهای عنکبوتی که دربارداری بخاطر تغییرات هورمونیو وزن ایحجاد میشود پس از زایمان خودبخود ازبین می رود

 12. نازلی می گوید

  سلام دکتر ..بنده خانم ۳۸ ساله هستم، معلم هستم و زیاد روی پا می ایستم اما در فصل تابستان جلسه ششم لیزر درمانی حذف موهای زائد را انجام دادم و دقت کردم مویرگ های ریزی روی ساق پا و ران پا کمی حالت پارگی و رنگی شدن گرفته اند ،میترسم این از عوارض لیزر باشد و جلسه ۷ و ۸ را انجام دهم بدتر شود…ایا لیرز پا که دوره های سه ماهه دارد میتواند چنین عارضه ای ایجاد کرده باشد و یا بدلیل شغلم این طوری شدم؟؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لیزر نمیتواند عامل ایجاد این رگ ها باشد و حتی شاید بهترین روش حذف موهای زائد برای کسانی که واریس های عنکبوتی دارند،باشد
   و احتمالا شغل شما به علت اینکه زمان زیادی را ایستاده و کم تحرک هستین باعث ایجاد این رگ ها باشد
   بهتر است در زمان هایی که خیلی ایستاده هستین از جوراب واریس پیشگیری استفاده کنید که از پیشرفت انها جلوگیری شود

 13. مهناز می گوید

  سلام و خسته نباشید ..
  من چندوقتیه که روی رن پاها و بعضی از نقاط دیگه پاهام از این رگه های نازک دیدم که نمیدونم همین رگه هان که باعث شدن که هنش تو پاهام احساس درد و پوچی میکنم ووقتی که عادت ماهانه میشم درد پاهام چندین برابر میشه طوری که حتی بعضی مواقع اصن نمیتونم بلند شم واحساس فلج بودن میکنم ممنون میشم راهنماییم کنین و اگه مشکلی دارم بهم بگین … بازم خسته نباشین

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام شب شما بخیر

   رگهای نازک مویرگی روی پوست بسیاری از خانمها وجود دارد و معمولا به تلفیقی از لیزر سطحی و میکرواسکلروتراپی جواب خوبی میدهد.بعد از بهترشدن وضعیت بد کورونا حضوری مراجعه بفرمایید سعی خود را خواهم کرد.
   اینکه در دوران عادت ماهانه احساس پری سنگینی و گاهی درد ساق پا داشته باشید هم طبیعی است. ولی بنظر میرسد شما قدری حساس شده اید و این باعث تشدید غیر طبیعی این علائم شده است.
   فعلا به چیزهای بهتری فکر کنید.

 14. هانیه می گوید

  سلام خسته نباشید برای رگهای عنکبوتی خفیفی که بصورت قرمز و آبی روی سطح پا وجود دارد چه باید کرد و علت ایجاد آن چیست

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   به وجود اومدن رگ های عنکبوتی میتواند عوامل زیادی مثل وراثت ، مشکلات هورمونی،کار و فعالیت های سخت و بدون تحرک و… داشته باشد
   برای درمان این گونه رگ ها بسته به شدت و نوع رگ ها میتوان از روش های اسکلروتراپی و لیزر سطحی استفاده کرد
   لطفا ابتدا از نقاط واریسی خود برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که با توجه به انها شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 15. مهرناز می گوید

  سلام وقتتون بخیر من ماهگرفتگی های به رنگ صورتی رو به بنفش روی دستم دارم که اختلال مویرگی هست امکان برطرف سازیش رو دارین؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   نه این مشکلات، پوستی هستن و به عروق مربوط نیستن بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید

 16. علی می گوید

  سلام آقای دکتر دختر من ۷ سالشه و حدود ۳ ساله روی گونه اش به اندازه یه سکه رگ های عنکبوتی پیدا شده و باعث نگرانی ما شده لطفاً راهنمایی کنید خدا خیرتون بده

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   از کرم های ضد افتاب استفاده کنید و
   با متخصص پوست مشورت کنید

 17. عاطفه الف می گوید

  با سلام . من به دکتر قلب و عروق مراجعه کردم و ایشان دافلون ۵۰۰ را تجویز کردن . پای من ورم نداره وفقط وسط ساق پای من در جلو ، کمی رگهای درشت بیرون زده و رگهای عنکبوتی هر دو پای من را گرفته و هیچ دردی هم در پا ندارم . حالا بعد از خوردن ۱۲ عدد روزی دو عدد ، صبح که از خواب پا می شوم یا دستانم بعد از مدت کوتاهی پایین قرار میگیره ، احساس می کنم که پر از خون شده وسنگین می شود و کمی درد می گیره و همین طور صبح ها انگشت دست هام به سختی خم می شه و درد می گیره . وقتی از جا پا می شم و کمی کار می کنم ، بر طرف می شه . می خواهم بدانم که این از مصرف داروست یا من مشکل دیگری دارم که با خوردن این قرص نمود پیدا کرده . با تشکر

 18. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

  سلام به احتمال زیاد به دارو مربوط نیست . این علایم جز عوارض دارو ذکرر نشده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.