بیرون زدگی رگ در بدن | علت سبز شدن رگهای دست

زمان مطالعه: 7 دقیقه

آیا می دانید علت بیرون زدگی رگ های بدن چیست؟ علت دیده شدن رگهای بدن علی الخصوص معلوم شدن رگ های سینه چیست ؟ و آیا این رگها خطرناک هستند؟ راه پیشگیری از بیشتر شدن رگها یا رفع این رگها چیست؟

رگهای بدن به رنگ  قرمز، بنفش و یا یه صورت متورم و تیره رنگ ، سبز و آبی روی سطح پوست نمایان می شوند. خوش‌بختانه این رگها همیشه نشانه ای از بیماری یا مشکل جدی نیستند و در بسیاری از موارد تنها جنبه زیبایی دارند .
در صورتیکه این سوال برای فردی پیش بیاید که علت رگهای بدنم اینقدر واضح شده اند؟ پاسخ به این سوال منوط به بررسی دقیق توسط متخصص واریس و عروق می شود.

💥 علت دیده شدن رگهای بدن

علت دیده شدن رگ های بدن

✅بیرون زدگی رگها در حین ورزش و فعالیت بدنی کاملا طبیعی است و نشان از عملکرد طبیعی سیستم قلب و عروق دارد.
ورزشکاران بخصوص افرادی که به ورزشهای سنگین مثل وزنه برداری می پردازند ، بدلیل کم بودن چربی زیر پوست بعلاوه تاثیر وزنه برداری بر حجم و تراکم بافت عضلانی معمولا ررگهای برجسته دارند.

✅افراد لاغر اندام یا کسانی که رژیم گرفته وزن کم کرده اند احتمال دیده شدن رگها در آنها خیلی زیاد است.رگهای بدن افراد لاغر را به اصطلاح رگهای لخت می گویند به دلیل کم بودن چربی زیر پوست این رگها نسبت به افراد با وزن نرمال بیشتر حالت بیرون زده پیدا می کنند. البته جالب است بدانید بعضی افراد به واسطه وزن بالا و چاقی به درستی از رگهای واریسی پا مطلع نیستند وقتی وزن کم می کنند، رگهای برآمده واریسی مشخص می شود .

✅ در پوستهای روشن غالبا رگهای دست و پا مشخص است.

✅ در سالمندان به واسط ازبین رفتن خاصیت کشسان پوست و تحلیل چربی زیر پوست معمولا رگها مشخصتر می شوند که این روند کاملا طبیعی است و خطری برای سلامتی ندارد.

✅ در برخی بیماریها مثل ویتیلیگو که ملانین پوست کم است هم معمولا رگها نمایان هستند.

✅ اگر پدر یا مادر شما رگهای بیرون زده دارند احتمال اینکه رگهای شما مشخص باشد بیش تر می شود. د

✅ در هوای گرم، رگها در سطح پوست پدیدار می شوند که به واسطه افزایش فعالیت عروق است.

✅ عدم تعادل در هورمونهای بدن مانند شرایطی که در یائسگی بروز می کند باعث نمایان شدن بیشتر رگها می شود.

✅ بارداری به واسطه متسع شدن رگها و افزایش 40-20 درصدی حجم خون در گردش باعث نمایانش دن رگها می شود که معمولا این حالت همیشگی نیست و بعد از زایماان از بین می رود.

اگر بیمار با روش های درمان خانگی و مراقبت رگ های بیرون زده در نواحی اطراف بدنش درمان نشد باید یکی از روش های درمان پزشکی واریس که در زیر آمده است را امتحان کند

درمان واریس

💥 علت بیرون زدگی رگ پیشانی

بیرون زدگی رگ پیشانی

با بالا رفتن سن، رگهای قسمت میانی پیشانی و شقیقه بیرون می زنند، البته لازم به ذکر است که فقط بالارفتن سن عامل بروز این رگها نیست و استرس و فشار هم می تواند منجر به این حالت شود. عمده ترین علل بیرون زدگی رگهای پیشانی عبارتند از:

⚛ فشار خون بالا یا پر فشاری خون

رگهای بیرون زده پیشانی در اثر فشارخون بالا بوجود می ایند به عنوان نشانه ای از مشکل قلبی است . اگر علایمی مثل درد در قفسه سینه دارید، حتما هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید .

⚛ نازک  بودن پوست

نازک بودن پوست که به واسطه بالا رفتن سن و ژنتیک ممکن است بروز کند و باعث نمایان شده نقشه رگها می شود . در پوست های رنگ پریده و روشن معمولا رگها مشخص ترند و رگهای پیشانی هم از این ورد مستثنی نیستند.

⚛  تهوع شدید و در دفعات مکرر

اگر تهوع شدید باشد وبه صورت مکرر تکرار شودممکن است رگ پیشانی بیرون بزند.

⚛  سرفه های طولانی

سرفه های به شدت طولانی و با فشار زیاد هم باعث بیرون زدن رگ پیشانی می شوند.

⚛ ورزشهای سنگین

ورزش سنگین هم با وارد آمدن فشار باعث بیرون زدگی رگهای پیشانی در ناحیه شقیقه یا بین دو ابرو می شود.

 ⚛ سردردهای تنشی و عصبی

سردرد های عصبی همراه با تنش زیاد می تواند در بیرون زدن رگ پیشانی موثر باشد

⚛ بارداری

به علت تغییرات هورمونی باعث متسع شدن وریدها می شود و رگهای پیشانی بیرون زده می شوند معمولا بعد زایمان این حالت درست می شود.

⚛ مواجه شدن با نور آفتاب

سوختگی و آسیب به پوست در مواجه شدن با نور خورشید ، پوست را تضعیف می کند و رگهای ریز قرمز، بنفش و آبی روی پوست نمایان می شوند.

درمان بیرون زدگی رگ  پیشانی

یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگ های پیشانی روش فلبکتومی می باشد . که طبق نظر دکتر مهرداد این روش ممکن است قابل بازگشت باشد.

💥درمان بیرون زدگی رگ پشت دست

بیرون زدگی رگ های دست

دست ها در زیبایی تاثیر به سزایی دارند بسیاری از خانمها عنوان می کنند مراقبتهای پوستی اثر کمتری در زیبایی دست ها دارند  و زودتر نشانه های پیری در دستها ظاهر می کند. بیرون زدگی رگهای دست می تواند از زیبایی آنها را بکاهد .

عوامل مختلفی می تواند باعث بیرون زدگی رگهای دست باشد که از جمله آنها می توان به بالا رفتن سن و لاغری دستها ، مواجه شدن با نور خورشید و ورزش سنگین با دست  اشاره کرد. کار سنگین با دست مثل جابجایی بار های سنگین، کار آرایشگری، نقاشی می تواند باعث بیرون زدن رگها شود

⚛روش های جلوگیری از بیرون زدگی رگ های دست

✅ استفاده از دستکش در زمان مواجه با مواد شوینده

✅ بکار بردن چرخ دستی برای حمل بار و کالسکه برای کودک

✅  پوشاندن دستها با کرم ضد افتاب یا دستکش در هنگام رانندگی

البته در برخی موارد که رگها ی دست به صورت ناگهانی و یکباره دچار بیرون زدگی میشوند می تواند نشانه مشکل عروقی اشد و نیاز است در اینمورد با پزشک متخصص مشورت شود .

⚛درمان بیرون زدگی رگ پشت دست با اسکلروتراپی

خوشبختانه رگهای بیرون زده دست با روش اسکلروتراپی به حالت طبیعی و قابل قبول بر می گردند. که اینکار معمولا نیاز به 3 جلسه حضور در کلینیک دارد. خانمها در بازه سنی 40-60 سال اغلب کاندید استفاده از این روش برای زیبایی دستهایشان هستند.

💥 بیرون زدگی رگ پا

بیرون زدگی رگ های پا

بیرون زدگی رگهای پا علامت مشترک در شرایط مختلف مانند بارداری ، سن بالا و ترومبوفلبیت است و معمولا در رگهای پا به شکل واریس یا رگهای عنکبوتی بروز می کند.

علت اصلی مطرح در بیرون زدگی رگهای پا ، اختلال در عملکرد دریچه های درون وریدی است که در هدایت خون به سمت قلب نقش دارند. این حالت در نتیجه برخی عوامل که به طور مستقیم یا غیر مستقیم رگ را متاثر می کنند بروز می نمایند مثل ترومبوفلبیت و یا چاقی و کم تحرکی بروز می کند.

از دیگر عوامل بیرون زدگی رگهای پا لخته خون در پا، تومورهای ناحیه شکم ، لاغری شدید و ژنتیک را می توان نام برد.

⚛ متورم شدن رگ های پا چه مشکلاتی ایجاد میکنند؟

رگهای متورم در پا می توانند عاملی برای مشکلات دیگر باشند که از جمله موارد ذیل قابل اشاره است:

 1. تیرگی پوست ساق پا و تغییر رنگ پوست
 2. خارش پوست
 3. تورم
 4. درد ساق پا
 5. گرفتگی پا یا سنگینی پاها
در برخی موارد بیرون زدگی رگهای پا نشانه مشکل جدی تری هستند و با زخم در ناحیه قوزک و ساق پا توام می شوند. تغییر شکل پوست و زمختی پوست در ناحیه قوزک، قرمزی و گرمی پوست ، خونریزی از زخم را ایجاد می کند. در این موارد بهتر است هر چه زودتر اقدامات درمانی صورت گیرد و ممکن است نشانه ی عفونت، لخته خون و یا تومور باشد.

⚛ درمان بیرون زدگی رگهای پا

جوراب واریس و ورزش در زمان شروع تغییرات ، مفید هستند . به همین دلیل به خانمهای باردار توصیه می شود جوراب پیشگیری از واریس در بارداری استفاده کند.

روشهای متداول درمان واریس شامل بر روشهای درمانی مثل اسکلروتراپی، فلبکتومی و لیزر واریس هستند .

 اسکلروتراپی 

لیزرواریس 

فلبکتومی 

⚛ آیا بیرون زدگی رگهای پا خطرناک است؟

وقتی رگی در پا دچار بیرون زدگی می شود ، این حالت در بسیاری از موارد طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد. واریس یا ترومبو فلبیت هر یک باعث بیرون زدگی رگ شده باشند نیاز هست بررسی و درمان شود. اگر این رگها درمان نشوند احتمال بروز عوارضی مثل زخم واریس ، لخته خون و تورم و درد واریس بیشتر می شود.

⚛ چطور از بیرون زدگی رگهای پا پیشگیری کنیم؟

✅ کم کردن امکان ایجاد رگهای بیرون زده با اجرای چند توصیه ساده مقدور می شود.

✅ ورزش منظم و حفظ وزن در محدوده طبیعی برای داشتن گردش خون مناسب در پاها مفید است.

✅ اجتناب از فشار زیاد روی پاها برای مثال ترک عادات مثل پا روی پا انداختن یا پوشیدن کفش پاشن بلند در زمان طولانی که باعث جریان مناسب خون در پاها می شود.

✅ پیروی از برنامه غذایی سالم، کم نمک و سرشار از سبزیها و غلات کامل ومیوه ها می تواند برای سلامت وریدها موثر باشد.
با این حال همه انواع بیرون زدگی رگها قابل پیشگیری نیستند وبا پیروی از این موارد، احتمال اینکه شما دچار این مشکل نشوید، بیشتر می شود.

 

آخرین سوالی که در تاریخ 27 مرداد 99 از دکتر اقدسی در مورد بیرون زدگی رگها شده است .

من 26 سال سن دارم و همه رگهای بدن من بیرون زده اند، آیا من واریس دست و پا دارم؟ چه راه درمانی دارد؟ 

رگهای عنکبوتی درپوست شیشه ای

وزن 51 و قد 167 عنوان شد.

پاسخ دکتر اقدسی : با توجه به وزنی که مطرح کردید 
چربی زیر پوستی ندارید پوست نازک شده و عروق زیر پوستی نمایان شده اند.
برای زیبایی ظاهری میتوان دو تا سه جلسه از لیزر عروقی کوترا استفاده کرد.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شایگان دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. یک ماهیه که دست چپم انگشتهای کوچک و انگشت حلقه و گاهی بقیه انگشتهام سفت و دردناک میشن و رگ های دستم قطور و پررنگ میشن. نگرانم که نکنه مشکل عروقی داشته باشم. ۴۷ سالمه. قد ۱۶۲ و وزنم ۶۴ هست.
  ممنون که جواب میدید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   توصیه میکنم حضورا با یک متخصص روماتولوژي مشورت کنید.

 • تصویر کاربر سميرا شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من ۳۵سالمه رگهای پاهام البته سمت راست پشت زانوم بیشتر حالت پیچی وبرجسته گرفته ...امروز دیدم نزدیک مچ پام هم یه رگ کوتاه ولی کلفت تر و برجسته بیرون زده
  اگر بخوام وقت ویزیت بگیرم چقدر طول میکشه وهراهی برای درمانش توصیه میکنید لطفا هزینه رو هم بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا برای ما از نقاط واریسی و رگ های برجسته پاتون اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر حبیبب جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید .ببخشید یه سوال در مورد گرفتگی رگ دارم.پدرم قبل دیابت بالا داشتن .اما الان تنظیم شده .رگ ساق پاها. و کف پا خشک شده .به نظر شما قابل درمان هست
  بهتره بگم احساس سر شدن در قسمت کف پا و پشت ساق دارند به طوریکه به سختی پا خم و راست میشه.
  این زخمها قبل ایجاد شده
  زمانی که دیابت بالا بود و کنترل نشده بود
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   اينها علائم نوروپاتي ديابتي و آرتروز هستند. نياز به مراقبت بيشتر از پاها دارد .

   1. در حالت دراز كش روزانه دو بار هر بار بيست دقيقه پاها را حركت بدهد
   2. كفش طبي بپوشد
   3. در منزل از دمپايي طبي استفاده كند
   4. هر شب كف پاها و لاي انگشتان را با اب ولرم و شامپوي بچه شست و شو دهد. و خشك كند
   5. ممكن است توسط پزشك ديابت داروهايي مانند ب١ و گابا پنتين تجويز شود كه طبق دستور مصرف كنيد.
   6. ويتامين D خون چك شود
 • تصویر کاربر باران جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  رگ مچ دست در امتداد شصت دست رگ آبی رنگی ورم کرده و یک مدتی هست که کارهای شستشو و بخصوص مچ زدن ورز دادن را انجام میدم یکهو اینطوری شد.
  یکبار داشتم خمیر ورز میدادم.دستم حالت درد و خواب رفتگی پیدا کرد و تا ۵ روزی درد و خواب رفتگی داشت.الان هم چهاروزیه رگ مچ باد کرده و دستم یک حالت خواب رفتگی بعد از کار کردن پیدا کرده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   مدتي به دست خود استراحت بدهيد و فشار زیادی به دست های خود نیاورید 

 • تصویر کاربر fati پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر‌.من مدتی هست که تحت نظر پزشک قرصهای هورمونی مصرف میکنم و این اواخر متوجه شدم که رگ های بعضی از قسمتهای بدنم، به ویژه کف و پشت دستها و پاها به طور واضحی مشخص شده. حتی مویرگ ها هم دیده میشه.آیا این قرص‌ها با این وضعیت مرتبط هستند؟ با اتمام دوره مصرف به همان حالت اولیه برمیگرده؟ممنون از مطالب خوبتون.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بله همينطور است مصرف قرصهاي هورموني ميتواند باعث بروز رگهاي ريز و درشت واريسي شود و در بيشتر مواقع تا شش ماه بعد از اتمام قرصهاي هورموني رگهاي ايجاد شده خودبخود برطرف ميشوند.

 • تصویر کاربر مری جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تقریبا کمتر از یک سالی هست که متوجه میشم روز به روز رگهای کل بدنم به راحتی دیده میشن هم پاهام هم دستام و سینه وشکم خیلی نگران و نارحتم میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام وقت بخیرلطفا چند عکس برای ما از وضعیت ظاهری رگ ها اینجا یا تلگرام یا واتس اپ 09019746344 ارسال کنید که با توجه به انها راهنمایی بهتری به شما ارائه شود 

 • تصویر کاربر Negin یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . ی سوال ازتون داشتم من صبح هایی که از،خواب بیدار میشم وقتی به دست هایم نگاه میکنم بطور واضع میتوانم رنگاشون وخودشونو ببینم ک اغلب سبز مانند هستن یا موقع شبا ـ ایا مسئله مهمی هس؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   خیر مسئله مهمی نیست . اهمیت ندهید 

 • تصویر کاربر Brz جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من شیراز زندگی میکنم برلی درمام بخوام بیام کلینیک شما ممکنه چندبار لازم باشه بیام وهزینه ها رو میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام 

   برای اعلام روش مناسب درمان و هزینه درمان نیاز هست عکس از پاها ارسال کنید. اگر سنوگرافی کالر داپلر وریدی هم انجام داده اید گزارش سونو ارسال شود

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

 • تصویر کاربر fata شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من نزدیک 7 سال واریس دارم نمیدونستم چیه. و درد هم نداشتم تازگیا درد دارم و بعد از تحقیقاتی فهمیدم واریس پا و کمی دست و کمی هم در باسن دارم
  مثل همان درد در کتف و سر شانه هم دارم
  لطفا راهنمایی فرمایید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   لطفا عکس از واریس پا بفرستید تا طبق عکس راهنمایی شوید عکس از پا در حالت ایستاده به نحویکه رگها مشخص باشند از فاصله حدود یکمتری بگیرید . شماره وتس اپ یا تلگرام رای ارسال عکس:09019746344

 • تصویر کاربر سعیده چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  با مراجعه به پزشک گفتن من دچار واریس خفیف هستم البته ناحیه روی پا همچنین رگ عنکبوتی در قسمت مچ و زانو، می خواستم راه درمان اون چیه به جز استفاده از جوراب واریس
  من اضافه وزن هم ندارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام لطفا عکس از پا ارسال کنید عکس در حالت ایستاده ،از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال کنید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر