بیرون زدگی رگ در بدن | علت سبز شدن رگهای دست

آیا می دانید علت بیرون زدگی رگ های بدن چیست؟ علت دیده شدن رگهای بدن علی الخصوص معلوم شدن رگ های سینه چیست ؟ و آیا این رگها خطرناک هستند؟ راه پیشگیری از بیشتر شدن رگها یا رفع این رگها چیست؟

رگهای بدن به رنگ قرمز، بنفش و یا یه صورت متورم و تیره رنگ ، سبز و آبی روی سطح پوست نمایان می شوند. خوش‌بختانه این رگها همیشه نشانه ای از بیماری یا مشکل جدی نیستند و در بسیاری از موارد تنها جنبه زیبایی دارند .
در صورتیکه این سوال برای فردی پیش بیاید که علت رگهای بدنم اینقدر واضح شده اند؟ پاسخ به این سوال منوط به بررسی دقیق توسط متخصص واریس و عروق می شود.

علت دیده شدن رگهای بدن

 •  بیرون زدگی رگها در حین ورزش و فعالیت بدنی کاملا طبیعی است و نشان از عملکرد طبیعی سیستم قلب و عروق دارد.
  ورزشکاران بخصوص افرادی که به ورزشهای سنگین مثل وزنه برداری می پردازند ، بدلیل کم بودن چربی زیر پوست بعلاوه تاثیر وزنه برداری بر حجم و تراکم بافت عضلانی معمولا ررگهای برجسته دارند.
 • افراد لاغر اندام یا کسانی که رژیم گرفته وزن کم کرده اند احتمال دیده شدن رگها در آنها خیلی زیاد است.رگهای بدن افراد لاغر را به اصطلاح رگهای لخت می گویند به دلیل کم بودن چربی زیر پوست این رگها نسبت به افراد با وزن نرمال بیشتر حالت بیرون زده پیدا می کنند.
پاهای مرد جوانی را میبینید که بعلت لاغری شدید و نبودن چربی زیر پوستی همه رگها بیرون زده بنظر می آیند .
 • در پوستهای روشن غالبا رگهای دست و پا مشخص است.
 • در سالمندان به واسط ازبین رفتن خاصیت کشسان پوست و تحلیل چربی زیر پوست معمولا رگها مشخصتر می شوند که این روند کاملا طبیعی است و خطری برای سلامتی ندارد.
 • در برخی بیماریها مثل ویتیلیگو که ملانین پوست کم است هم معمولا رگها نمایان هستند.
 • اگر پدر یا مادر شما رگهای بیرون زده دارند احتمال اینکه رگهای شما مشخص باشد بیش تر می شود. د
 • در هوای گرم، رگها در سطح پوست پدیدار می شوند که به واسطه افزایش فعالیت عروق است.
 • عدم تعادل در هورمونهای بدن مانند شرایطی که در یائسگی بروز می کند باعث نمایان شدن بیشتر رگها می شود.
 • بارداری به واسطه متسع شدن رگها و افزایش ۴۰-۲۰ درصدی حجم خون در گردش باعث نمایانش دن رگها می شود که معمولا این حالت همیشگی نیست و بعد از زایماان از بین می رود.
بیرون زندگی رگ های دست

اگر بیمار با روش های درمان خانگی و مراقبت رگ های بیرون زده در نواحی اطراف بدنش درمان نشد باید یکی از روش های درمان پزشکی واریس که در زیر آمده است را امتحان کند.

درمان واریس

 علت بیرون زدگی رگ پیشانی

با بالا رفتن سن، رگهای قسمت میانی پیشانی و شقیقه بیرون می زنند، البته لازم به ذکر است که فقط بالارفتن سن عامل بروز این رگها نیست و استرس و فشار هم می تواند منجر به این حالت شود. عمده ترین علل بیرون زدگی رگهای پیشانی عبارتند از:

فشار خون بالا یا پر فشاری خون

رگهای بیرون زده پیشانی در اثر فشارخون بالا بوجود می ایند به عنوان نشانه ای از مشکل قلبی است . اگر علایمی مثل درد در قفسه سینه دارید، حتما هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید .

نازک بودن پوست

نازک بودن پوست که به واسطه بالا رفتن سن و ژنتیک ممکن است بروز کند و باعث نمایان شده نقشه رگها می شود . در پوست های رنگ پریده و روشن معمولا رگها مشخص ترند و رگهای پیشانی هم از این ورد مستثنی نیستند.

تهوع شدید و در دفعات مکرر

اگر تهوع شدید باشد وبه صورت مکرر تکرار شودممکن است رگ پیشانی بیرون بزند.

سرفه های طولانی

سرفه های به شدت طولانی و با فشار زیاد هم باعث بیرون زدن رگ پیشانی می شوند.

ورزشهای سنگین

ورزش سنگین هم با وارد آمدن فشار باعث بیرون زدگی رگهای پیشانی در ناحیه شقیقه یا بین دو ابرو می شود.

سردردهای تنشی و عصبی

سردرد های عصبی همراه با تنش زیاد می تواند در بیرون زدن رگ پیشانی موثر باشد

بارداری

به علت تغییرات هورمونی باعث متسع شدن وریدها می شود و رگهای پیشانی بیرون زده می شوند معمولا بعد زایمان این حالت درست می شود.

مواجه شدن با نور آفتاب

سوختگی و آسیب به پوست در مواجه شدن با نور خورشید ، پوست را تضعیف می کند و رگهای ریز قرمز، بنفش و آبی روی پوست نمایان می شوند.

درمان بیرون زدگی رگ پیشانی

یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگ های پیشانی روش فلبکتومی می باشد . که طبق نظر دکتر مهرداد این روش ممکن است قابل بازگشت باشد.

رگ های بیرون زده پیشانی

درمان بیرون زدگی رگ پشت دست

دست ها در زیبایی تاثیر به سزایی دارند بسیاری از خانمها عنوان می کنند مراقبتهای پوستی اثر کمتری در زیبایی دست ها دارند و زودتر نشانه های پیری در دستها ظاهر می کند. بیرون زدگی رگهای دست می تواند از زیبایی آنها را بکاهد .

عوامل مختلفی می تواند باعث بیرون زدگی رگهای دست باشد که از جمله آنها می توان به بالا رفتن سن و لاغری دستها ، مواجه شدن با نور خورشید و ورزش سنگین با دست اشاره کرد. کار سنگین با دست مثل جابجایی بار های سنگین، کار آرایشگری، نقاشی می تواند باعث بیرون زدن رگها شود

روش های جلوگیری از بیرون زدگی رگ های دست

 • استفاده از دستکش در زمان مواجه با مواد شوینده
 • بکار بردن چرخ دستی برای حمل بار و کالسکه برای کودک
 • پوشاندن دستها با کرم ضد افتاب یا دستکش در هنگام رانندگی

البته در برخی موارد که رگها ی دست به صورت ناگهانی و یکباره دچار بیرون زدگی میشوند می تواند نشانه مشکل عروقی اشد و نیاز است در اینمورد با پزشک متخصص مشورت شود .

درمان بیرون زدگی رگ پشت دست با اسکلروتراپی

خوشبختانه رگهای بیرون زده دست با روش اسکلروتراپی به حالت طبیعی و قابل قبول بر می گردند. که اینکار معمولا نیاز به ۳ جلسه حضور در کلینیک دارد. خانمها در بازه سنی ۴۰-۶۰ سال اغلب کاندید استفاده از این روش برای زیبایی دستهایشان هستند.

بیرون زدگی رگ پا

بیرون زدگی رگهای پا علامت مشترک در شرایط مختلف مانند بارداری ، سن بالا و ترومبوفلبیت است و معمولا در رگهای پا به شکل واریس یا رگهای عنکبوتی بروز می کند.

علت اصلی مطرح در بیرون زدگی رگهای پا ، اختلال در عملکرد دریچه های درون وریدی است که در هدایت خون به سمت قلب نقش دارند. این حالت در نتیجه برخی عوامل که به طور مستقیم یا غیر مستقیم رگ را متاثر می کنند بروز می نمایند مثل ترومبوفلبیت و یا چاقی و کم تحرکی بروز می کند.

از دیگر عوامل بیرون زدگی رگهای پا لخته خون در پا، تومورهای ناحیه شکم ، لاغری شدید و ژنتیک را می توان نام برد.

متورم شدن رگ های پا چه مشکلاتی ایجاد میکنند؟

رگهای متورم در پا می توانند عاملی برای مشکلات دیگر باشند که از جمله موارد ذیل قابل اشاره است:

 1. تیرگی پوست ساق پا و تغییر رنگ پوست
 2. خارش پوست
 3. تورم
 4. درد ساق پا
 5. گرفتگی پا یا سنگینی پاها
بیرون زدگی رگ های پا

در برخی موارد بیرون زدگی رگهای پا نشانه مشکل جدی تری هستند و با زخم در ناحیه قوزک و ساق پا توام می شوند. تغییر شکل پوست و زمختی پوست در ناحیه قوزک، قرمزی و گرمی پوست ، خونریزی از زخم را ایجاد می کند. در این موارد بهتر است هر چه زودتر اقدامات درمانی صورت گیرد و ممکن است نشانه ی عفونت، لخته خون و یا تومور باشد.

درمان بیرون زدگی رگهای پا

جوراب واریس و ورزش در زمان شروع تغییرات ، مفید هستند . به همین دلیل به خانمهای باردار توصیه می شود جوراب پیشگیری از واریس در بارداری استفاده کند.

روشهای متداول درمان واریس شامل بر روشهای درمانی مثل اسکلروتراپی، فلبکتومی و لیزر واریس هستند .

 • اسکلروتراپی
 • لیزرواریس
 • فلبکتومی

آیا بیرون زدگی رگهای پا خطرناک است؟

وقتی رگی در پا دچار بیرون زدگی می شود ، این حالت در بسیاری از موارد طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد. واریس یا ترومبو فلبیت هر یک باعث بیرون زدگی رگ شده باشند نیاز هست بررسی و درمان شود. اگر این رگها درمان نشوند احتمال بروز عوارضی مثل زخم واریس ، لخته خون و تورم و درد واریس بیشتر می شود.

چطور از بیرون زدگی رگهای پا پیشگیری کنیم؟

 • کم کردن امکان ایجاد رگهای بیرون زده با اجرای چند توصیه ساده مقدور می شود.
 • ورزش منظم و حفظ وزن در محدوده طبیعی برای داشتن گردش خون مناسب در پاها مفید است.
 • اجتناب از فشار زیاد روی پاها برای مثال ترک عادات مثل پا روی پا انداختن یا پوشیدن کفش پاشن بلند در زمان طولانی که باعث جریان مناسب خون در پاها می شود.
 • پیروی از برنامه غذایی سالم، کم نمک و سرشار از سبزیها و غلات کامل ومیوه ها می تواند برای سلامت وریدها موثر باشد.

با این حال همه انواع بیرون زدگی رگها قابل پیشگیری نیستند وبا پیروی از این موارد، احتمال اینکه شما دچار این مشکل نشوید، بیشتر می شود.

پرسش: من ۲۶ سال سن دارم و همه رگهای بدن من بیرون زده اند، آیا من واریس دست و پا دارم؟ چه راه درمانی دارد؟

رگ های دست و پا به صورت بیرون زده و معلوم

پاسخ دکتر اقدسی : شما چربی زیر پوستی ندارید پوست نازک شده و عروق زیر پوستی نمایان شده اند. برای زیبایی ظاهری میتوان دو تا سه جلسه از لیزر عروقی کوترا استفاده کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. امیر رضایی می گوید

  با سلام من مدتیه در بازوهام رگه هایی قرمز رنگ مشاهده میکنم ولی سیاهی درش نیست و میدونم که بازو واریس نمیگیره مشکل چی میتونه باشه؟(۱۵ ساله)

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   لطفا عکس بفرستید از روی عکس شاید بشود تشخیص داد و شاید با اسکلروتراپی برطرف شود

 2. شایگان می گوید

  سلام وقت بخیر. یک ماهیه که دست چپم انگشتهای کوچک و انگشت حلقه و گاهی بقیه انگشتهام سفت و دردناک میشن و رگ های دستم قطور و پررنگ میشن. نگرانم که نکنه مشکل عروقی داشته باشم. ۴۷ سالمه. قد ۱۶۲ و وزنم ۶۴ هست.
  ممنون که جواب میدید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   توصیه میکنم حضورا با یک متخصص روماتولوژی مشورت کنید.

 3. هاشمی می گوید

  سلام وقت بخیر یه ماهی میشه یه دونه از رگ ها قسمت ماهیچه کف دست چپم زده بیرون گاهی اوقات هم درد میگیره ایا مربوط قلب یا اختلال در عروق خونی هست ؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   نگران این رگ نباشید و فقط کار سنگین با دست انجام نشود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.