بیرون زدگی رگ در بدن

آیا می دانید علت بیرون زدگی رگ های بدن چیست؟ علت دیده شدن رگهای بدن من چیست ؟ و آیا این رگها خطرناک هستند ؟ راه پیشگیری از بیشتر شدن رگها یا رفع این رگها چیست؟

رگهای بدن به رنگ  قرمز، بنفش و یا یه صورت متورم و تیره رنگ ، سبز و آبی روی سطح پوست نمایان می شوند . خوشبختانه این رگها همیشه نشانه ای از بیماری یا مشکل جدی نیستند و در بسیاری از موارد تنها جنبه زیبایی دارند .
در صورتیکه این سوال برای فردی پیش بیاید که علت رگهای بدنم اینقدر واضح شده اند؟ پاسخ به این سوال منوط به بررسی دقیق توسط متخصص واریس و عروق می شود.

💥 علت دیده شدن رگهای بدن

علت دیده شدن رگ های بدن

✅بیرون زدگی رگها در حین ورزش و فعالیت بدنی کاملا طبیعی است و نشان از عملکرد طبیعی سیستم قلب و عروق دارد.
ورزشکاران بخصوص افرادی که به ورزشهای سنگین مثل وزنه برداری می پردازند ، بدلیل کم بودن چربی زیر پوست بعلاوه تاثیر وزنه برداری بر حجم و تراکم بافت عضلانی معمولا ررگهای برجسته دارند.

✅افراد لاغر اندام یا کسانی که رژیم گرفته وزن کم کرده اند احتمال دیده شدن رگها در آنها خیلی زیاد است.رگهای بدن افراد لاغر را به اصطلاح رگهای لخت می گویند به دلیل کم بودن چربی زیر پوست این رگها نسبت به افراد با وزن نرمال بیشتر حالت بیرون زده پیدا می کنند. البته جالب است بدانید بعضی افراد به واسطه وزن بالا و چاقی به درستی از رگهای واریسی پا مطلع نیستند وقتی وزن کم می کنند، رگهای برآمده واریسی مشخص می شود .

✅ در پوستهای روشن غالبا رگهای دست و پا مشخص است.

✅ در سالمندان به واسط ازبین رفتن خاصیت کشسان پوست و تحلیل چربی زیر پوست معمولا رگها مشخصتر می شوند که این روند کاملا طبیعی است و خطری برای سلامتی ندارد.

✅ در برخی بیماریها مثل ویتیلیگو که ملانین پوست کم است هم معمولا رگها نمایان هستند.

✅ اگر پدر یا مادر شما رگهای بیرون زده دارند احتمال اینکه رگهای شما مشخص باشد بیش تر می شود. د

✅ در هوای گرم، رگها در سطح پوست پدیدار می شوند که به واسطه افزایش فعالیت عروق است.

✅ عدم تعادل در هورمونهای بدن مانند شرایطی که در یائسگی بروز می کند باعث نمایان شدن بیشتر رگها می شود.

✅ بارداری به واسطه متسع شدن رگها و افزایش 40-20 درصدی حجم خون در گردش باعث نمایانش دن رگها می شود که معمولا این حالت همیشگی نیست و بعد از زایماان از بین می رود.

اگر بیمار با روش های درمان خانگی و مراقبت رگ های بیرون زده در نواحی اطراف بدنش درمان نشد باید یکی از روش های درمان پزشکی واریس که در زیر آمده است را امتحان کند

درمان واریس

💥 علت بیرون زدگی رگ پیشانی

 

بیرون زدگی رگ پیشانی

با بالا رفتن سن، رگهای قسمت میانی پیشانی و شقیقه بیرون می زنند، البته لازم به ذکر است که فقط بالارفتن سن عامل بروز این رگها نیست و استرس و فشار هم می تواند منجر به این حالت شود. عمده ترین علل بیرون زدگی رگهای پیشانی عبارتند از:

⚛ فشار خون بالا یا پر فشاری خون

رگهای بیرون زده پیشانی در اثر فشارخون بالا بوجود می ایند به عنوان نشانه ای از مشکل قلبی است . اگر علایمی مثل درد در قفسه سینه دارید، حتما هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید .

⚛ نازک  بودن پوست

نازک بودن پوست که به واسطه بالا رفتن سن و ژنتیک ممکن است بروز کند و باعث نمایان شده نقشه رگها می شود . در پوست های رنگ پریده و روشن معمولا رگها مشخص ترند و رگهای پیشانی هم از این ورد مستثنی نیستند.

⚛  تهوع شدید و در دفعات مکرر

اگر تهوع شدید باشد وبه صورت مکرر تکرار شودممکن است رگ پیشانی بیرون بزند.

⚛  سرفه های طولانی

سرفه های به شدت طولانی و با فشار زیاد هم باعث بیرون زدن رگ پیشانی می شوند.

⚛ ورزشهای سنگین

ورزش سنگین هم با وارد آمدن فشار باعث بیرون زدگی رگهای پیشانی در ناحیه شقیقه یا بین دو ابرو می شود.

 ⚛ سردردهای تنشی و عصبی

سردرد های عصبی همراه با تنش زیاد می تواند در بیرون زدن رگ پیشانی موثر باشد

⚛ بارداری

به علت تغییرات هورمونی باعث متسع شدن وریدها می شود و رگهای پیشانی بیرون زده می شوند معمولا بعد زایمان این حالت درست می شود.

⚛ مواجه شدن با نور آفتاب

سوختگی و آسیب به پوست در مواجه شدن با نور خورشید ، پوست را تضعیف می کند و رگهای ریز قرمز، بنفش و آبی روی پوست نمایان می شوند.

درمان بیرون زدگی رگ  پیشانی

یکی از روش های درمان بیرون زدگی رگ های پیشانی روش فلبکتومی می باشد . که طبق نظر دکتر مهرداد این روش ممکن است قابل بازگشت باشد.

💥درمان بیرون زدگی رگ پشت دست

بیرون زدگی رگ های دست

دست ها در زیبایی تاثیر به سزایی دارند بسیاری از خانمها عنوان می کنند مراقبتهای پوستی اثر کمتری در زیبایی دست ها دارند  و زودتر نشانه های پیری در دستها ظاهر می کند. بیرون زدگی رگهای دست می تواند از زیبایی آنها را بکاهد .

عوامل مختلفی می تواند باعث بیرون زدگی رگهای دست باشد که از جمله آنها می توان به بالا رفتن سن و لاغری دستها ، مواجه شدن با نور خورشید و ورزش سنگین با دست  اشاره کرد. کار سنگین با دست مثل جابجایی بار های سنگین، کار آرایشگری، نقاشی می تواند باعث بیرون زدن رگها شود

⚛روش های جلوگیری از بیرون زدگی رگ های دست

✅ استفاده از دستکش در زمان مواجه با مواد شوینده

✅ بکار بردن چرخ دستی برای حمل بار و کالسکه برای کودک

✅  پوشاندن دستها با کرم ضد افتاب یا دستکش در هنگام رانندگی

 

البته در برخی موارد که رگها ی دست به صورت ناگهانی و یکباره دچار بیرون زدگی میشوند می تواند نشانه مشکل عروقی اشد و نیاز است در اینمورد با پزشک متخصص مشورت شود .

⚛درمان بیرون زدگی رگ پشت دست با اسکلروتراپی

خوشبختانه رگهای بیرون زده دست با روش اسکلروتراپی به حالت طبیعی و قابل قبول بر می گردند. که اینکار معمولا نیاز به 3 جلسه حضور در کلینیک دارد. خانمها در بازه سنی 40-60 سال اغلب کاندید استفاده از این روش برای زیبایی دستهایشان هستند.

💥 بیرون زدگی رگ پا

بیرون زدگی رگ های پا

بیرون زدگی رگهای پا علامت مشترک در شرایط مختلف مانند بارداری ، سن بالا و ترومبوفلبیت است و معمولا در رگهای پا به شکل واریس یا رگهای عنکبوتی بروز می کند.

علت اصلی مطرح در بیرون زدگی رگهای پا ، اختلال در عملکرد دریچه های درون وریدی است که در هدایت خون به سمت قلب نقش دارند. این حالت در نتیجه برخی عوامل که به طور مستقیم یا غیر مستقیم رگ را متاثر می کنند بروز می نمایند مثل ترومبوفلبیت و یا چاقی و کم تحرکی بروز می کند.

از دیگر عوامل بیرون زدگی رگهای پا لخته خون در پا، تومورهای ناحیه شکم ، لاغری شدید و ژنتیک را می توان نام برد.

⚛ متورم شدن رگ های پا چه مشکلاتی ایجاد میکنند؟

رگهای متورم در پا می توانند عاملی برای مشکلات دیگر باشند که از جمله موارد ذیل قابل اشاره است:

 1. تیرگی پوست ساق پا و تغییر رنگ پوست
 2. خارش پوست
 3. تورم
 4. درد ساق پا
 5. گرفتگی پا یا سنگینی پاها
در برخی موارد بیرون زدگی رگهای پا نشانه مشکل جدی تری هستند و با زخم در ناحیه قوزک و ساق پا توام می شوند. تغییر شکل پوست و زمختی پوست در ناحیه قوزک، قرمزی و گرمی پوست ، خونریزی از زخم را ایجاد می کند. در این موارد بهتر است هر چه زودتر اقدامات درمانی صورت گیرد و ممکن است نشانه ی عفونت، لخته خون و یا تومور باشد.

⚛ درمان بیرون زدگی رگهای پا

جوراب واریس و ورزش در زمان شروع تغییرات ، مفید هستند . به همین دلیل به خانمهای باردار توصیه می شود جوراب پیشگیری از واریس در بارداری استفاده کند.

روشهای متداول درمان واریس شامل بر روشهای درمانی مثل اسکلروتراپی، فلبکتومی و لیزر واریس هستند .

 اسکلروتراپی 

لیزرواریس 

فلبکتومی 

⚛ آیا بیرون زدگی رگهای پا خطرناک است؟

وقتی رگی در پا دچار بیرون زدگی می شود ، این حالت در بسیاری از موارد طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد. واریس یا ترومبو فلبیت هر یک باعث بیرون زدگی رگ شده باشند نیاز هست بررسی و درمان شود. اگر این رگها درمان نشوند احتمال بروز عوارضی مثل زخم واریس ، لخته خون و تورم و درد واریس بیشتر می شود.

⚛ چطور از بیرون زدگی رگهای پا پیشگیری کنیم؟

✅ کم کردن امکان ایجاد رگهای بیرون زده با اجرای چند توصیه ساده مقدور می شود.

✅ ورزش منظم و حفظ وزن در محدوده طبیعی برای داشتن گردش خون مناسب در پاها مفید است.

✅ اجتناب از فشار زیاد روی پاها برای مثال ترک عادات مثل پا روی پا انداختن یا پوشیدن کفش پاشن بلند در زمان طولانی که باعث جریان مناسب خون در پاها می شود.

✅ پیروی از برنامه غذایی سالم، کم نمک و سرشار از سبزیها و غلات کامل ومیوه ها می تواند برای سلامت وریدها موثر باشد.
با این حال همه انواع بیرون زدگی رگها قابل پیشگیری نیستند وبا پیروی از این موارد، احتمال اینکه شما دچار این مشکل نشوید، بیشتر می شود.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر fata شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من نزدیک 7 سال واریس دارم نمیدونستم چیه. و درد هم نداشتم تازگیا درد دارم و بعد از تحقیقاتی فهمیدم واریس پا و کمی دست و کمی هم در باسن دارم
  مثل همان درد در کتف و سر شانه هم دارم
  لطفا راهنمایی فرمایید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   لطفا عکس از واریس پا بفرستید تا طبق عکس راهنمایی شوید عکس از پا در حالت ایستاده به نحویکه رگها مشخص باشند از فاصله حدود یکمتری بگیرید . شماره وتس اپ یا تلگرام رای ارسال عکس:09019746344

 • تصویر کاربر سعیده چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  با مراجعه به پزشک گفتن من دچار واریس خفیف هستم البته ناحیه روی پا همچنین رگ عنکبوتی در قسمت مچ و زانو، می خواستم راه درمان اون چیه به جز استفاده از جوراب واریس
  من اضافه وزن هم ندارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از پا ارسال کنید عکس در حالت ایستاده ،از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال کنید

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روزه انگشتهای دستام بعد هر فعالیتی درد میگیرن وامروز سیاهرگهای پشت دستم به شکل ورم کردن وباد کرده شدن وبعد مدتی به حالت اول برمیگردن در حد چند ثانیه ودوباره ورم میکنن انگار که خون با فشار روی سطح اسخونام جریان داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   فعالیت های متناسب با توان جسمانی خود انجام دهید  ونگران نباشید 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من وقتی فعالیت بدنی دارم حتی در حد کم رگ شقیقه ام برجسته می شود و نبض دارد
  مسئله مهمی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   از نظر سلامتی مسئله مهمی نیست نگران نباشید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.اسفند 95، DVT پای چپ گریبانگیرم شد و از آنزمان تاکنون وارفارین مصرف می کنم از همان زمان رگهای قسمت چپ شکم(بالای ران) برجسته شد و از دوسال پیش بالاتر آمده،خواستم بپرسم آیا خطرناک نیست و مساله مهمی برایم پیش نمی آورد؟
  ضمن اینکه بیضه چپ بنده نیز دچار واریکوسل گردیده و این مساله نیز بیشتر مرا نگران کرده است.
  بی زحمت مرا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   نیاز هست حضورا ویزیت شوید 

 • تصویر کاربر مريم دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخير،روى صورت و بدنم مويرگهايى آزاردهنده به وجود اومدن كه دارن بيشتر هم ميشن و آزارم ميدن.ميشه لطفا راهنماييم كنيد كه چيكار بايد بكنم و دليلش چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   این رگها معمولا در پوستهای نازک و روشن دیده می شوند. قرص دافلون می تواند برای شما خوب باشد 3 ماه مصرف کنید . وزن کم کنید ( البته اگر وزن اضافه دارید ) ورزش کنید و قرص هورمونی خودسرانه مصرف نکنید. در معرض نور مستقیم آفتاب نباشید .

 • تصویر کاربر ریاستی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  امکان درمان بیرون زدگی رگهای پیشانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام در این مورد با متخصص پلاستیک مشورت نمایید

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر، آقای دکتر برای رگ پیشانی(میان ۲ابرو) هم روش درمانی،یا زیبایی وجود داره؟ واگر وجودداره هزینه ش رو لطف کنید بگید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام با جراح پلاستیک در این خصوص مشورت نمایید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر