موثرترین روش درمان رگ های واریسی پا

زمان مطالعه: 11 دقیقه

در این مقاله با بیماری واریس آشنا می شویم. روشهای مختلف درمان انواع واریس شامل بر لیزر درمانی واریس طنابی، درمان واریس متوسط با رادیوفرکانسی ، فلبکتومی و اسکلروتراپی توضیح داده می شود  و در نهایت راجع موضوعات جالبی مانند واریس و ورزش و درمان گیاهی واریس  بحث می شود.

رگ واریسی

رگ واریسی، رگ هایی پیچ خورده پا هستند که رنگی آبی، قرمز یا به رنگ پوست دارند. ورید های بزرگ تر می توانند مانند یک طناب به نظر رسیده و پوست را برآمده کنند. این ورید ها اغلب بر روی ران، پشت و جلوی عضلات ساق و یا ناحیه داخلی پا در نزدیکی مچ قرار دارند. ورید های واریسی در دوران بارداری می توانند اطراف ناحیه داخلی ران، ناحیه پایینی لگن و باسن ظاهر شوند.

رگ های عنکبوتی چیست؟

ورید های عنکبوتی  اغلب به رنگ  بنفش یا قرمز  هستند. این ورید ها همانند تار عنکبوت یا شاخه های درختان به نظر می رسند. رگهای عنکبوتی معمولا در زیر پوست قابل مشاهده بوده اما برخلاف ورید های واریسی سبب برآمدگی پوست نمی شوند. این ورید ها اغلب بر روی پا یا صورت و  قفسه سینه دیده می شوند.


علت رگهای واریسی چیست؟

ورید های عنکبوتی و واریسی، ورید هایی آسیب دیده هستند. افراد هنگامی به این ورید ها ابتلا می یابند که دریچه های کوچک و یک طرفه موجود در آن ها ضعیف می شود. در ورید های سالم، این دریچه ها خون را در یک جهت و به طرف قلب حرکت می دهند. هنگامی که این دریچه ها ضعیف می شوند، مقداری خون باز می گردد و در ورید ها تجمع می یابد. خون اضافی در ورید ها بر روی دیواره آن ها فشار وارد می کند.

اعمال فشار مداوم دیواره ورید ها را ضعیف و برآمده می کند که در آن هنگام ورید های عنکبوتی یا واریسی دیده می شوند.برخی افراد از نظر ابتلا به این ورید ها در معرض خطر بالا تری قرار دارند.اگر  اعضای خانواده یا بستگان فردی واریس داشته باشند، احتمال ابتلا به واریس  بالا تر می رود.

افراد بسیاری به دلیل نشستن یا ایستادن برای مدت هایی طولانی در اغلب روز های هفته، به این وضعیت دچار می شوند. این ورید ها در دوره بارداری و همراه با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کنند. ورید های عنکبوتی در صورت  یدلیل مواجهه با نور خورشید، تغییرات هورمونی یا یک آسیب و جراحی بینی و… نیز به وجود می آیند.


چرا رگ های واریسی و عنکبوتی اغلب در پا ظاهر می شوند؟

ورید های واریسی و عنکبوتی به این دلیل اغلب در پا ظاهر می شوند که خون را برخلاف نیروی جاذبه به قلب رسانده و همچنین خون موجود در آن ها باید بیشترین مسافت را طی کند.


چگونه می توان به صورت طبیعی رگ های واریسی پا را برطرف کرد؟

پوشیدن کفش های با پاشنه متناسب، عضلات پشت ساق پا را بیشتر به کار می گیرد که برای ورید های پا نیز مفید است. باید از پوشیدن لباس های تنگ در نواحی دور کمر، پا یا کشاله ران خودداری کرد زیرا این لباس ها می توانند جریان خون را کاهش دهند. جهت بهبود گردش خون در پا ها، زمان های استراحتی را در روز در نظر گرفته و پا های خود را بالا تر از سطح قلب نگه دارید.


چه پمادی برای درمان رگهای واریسی پا مفید است؟

وقتی صحبت از پماد واریس یا کرم  برای درمان واریس میشود ، پمادهای موجود در بازار دارویی 2 هدف اصلی را ادعا میکنند . پمادهایی که ماده موثره آنها هدف کاهش درد و التهاب  را دارند  و دسته ای دیگر که با هدف بهبود ظاهری واریس های عنکبوتی به بازار عرضه می شوند. پمادهایی با ترکیبات موثره گیاهی به منظور کاهش درد و التهاب ناشی از واریس وجود دارند که می توان در کم کردن درد به صورت موقت موثر باشند اما هنوز پمادی وجود ندارد که بتواند واریس را درمان کند و جایگزین روشهای درمانی مثل لیزر واریس و اسکلروتراپی شود.


چه ویتامین هایی برای درمان رگ های واریسی پا مفیدند؟

اغلب به افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند مصرف غذا های سرشار از فیبر توصیه می شود. این مواد غذایی با کمک به کاهش وزن، فشار موجود بر این ورید ها را کاهش می دهد.  علاوه بر آن، توصیه می شود مواد غذایی حاوی ویتامین هایی را مصرف کنند که التهاب را کاهش داده و گردش خون را ارتقا می بخشند.

ویتامین C

این ویتامین به تقویت دیواره شکننده عروق خونی و در نتیجه آن بهبود گردش خون کمک می کند. منابع غذایی سرشار از ویتامین C شامل  فلفل دلمه ای، توت فرنگی، کلم بروکلی، آناناس، کیوی، کلم برگ، طالبی، کلم بروکسل و پرتقال می شود.

ویتامین E

ویتامین E با رشد مناسب بافت همبند ارتباط دارد. همچنین، مطالعات نشان داده اند که کمبود طولانی مدت این ویتامین با ابتلا به ورید های واریسی مرتبط است. البته، نتایج این مطالعات هنوز قطعی نیست. ویتامین E در آووکادو، تخم مرغ، مارچوبه، شیر، آجیل ها و سبزیجات دارای برگ سبز به وفور یافت می شود.

ویتامین K

این مطالعه بیان دارد که میزان ناکافی ویتامین K با افزایش احتمال ابتلا به ورید های واریسی ارتباط دارد. این ویتامین به دو صورت K1 و K2 وجود دارد که نوع اول در کلم بروکلی، کاهو و اسفناج و نوع دوم اغلب در گوشت ها و فرآورده های تخمیری مانند پنیر به وفور یافت می شود.


درمان رگ های واریس پا با ورزش

در صورت ابتلا به ورید های واریسی، ورزش می تواند از بدتر شدن آن ها جلوگیری کرده و به کاهش درد و ناراحتی کمک کند. به طور کلی، ورزش هایی با شدت کم و هوازی برای واریس مناسبند

پیاده روی یا دویدن

30 دقیقه پیاده روی روزانه در 5 روز از هفته می تواند مزایای مفیدی برای فرد داشته باشد. دویدن باید بر روی زمین چمن یا مسیر های مخصوص انجام شود تا فشار وارد شده بر مفاصل به حداقل برسد.

تمرین بالا بردن پا

در حالی که نشسته یا بر روی کمر دراز کشیده اید پا هایتان را در جلوی خود بکشید. پا ها را به صورت متناوب بالا برده، نگه داشته و به آرامی پایین بیاورید.

دوچرخه سواری یا تمرینات دوچرخه

دوچرخه سواری یا تمرین بر روی یک دوچرخه ثابت نیز مفید است. در صورت عدم دسترسی به هر گونه دوچرخه می توانید این تمرینات دوچرخه را انجام دهید. در حالی که بر روی کمر خود دراز کشیده اید، پا هایتان را بالا برده و آن ها را از ناحیه زانو خم کنید. سپس، همانند دوچرخه سواری شروع به پدال زدن کنید. این تمرین را می توان به طور همزمان برای دو پا یا متناوب برای هر کدام از پا ها انجام داد.

لانج

به گونه ای بایستید که پاهایتان از یکدیگر فاصله داشته باشند. به آرامی یک قدم به عقب آمده، زانوی خود را خم کرده و از قرار داشتن زانو درست در بالای مچ پا اطمینان حاصل کنید. این وضعیت را حفظ کرده، سپس به آرامی پای خود را صاف کنید تا به محل اول خود بازگردید. این تمرین را با پای دیگر خود نیز انجام دهید. در حالی که صاف ایستاده اید، بر روی نوک انگشتان پا قرار گرفته و سپس پایین بیایید. این تمرین را تکرار کنید.

تمرین گهواره ای پا

در حالی که نشسته یا ایستاده اید، پای خود را از پاشنه تا نوک به صورت گهواره ای (عقب و جلو) حرکت دهید. در صورتی که شرایط سلامتی فرد اجازه انجام دیگر تمرینات را به او ندهند این تمرین می تواند مفید بوده و در هر زمانی انجام شود.


درمان رگ های واریسی

اگر هنوز بیماری واریس پیشرفت نکرده باشد ، ممکن است بیمار به پزشک مراجعه نکند و از درمان های خانگی یا به عبارتی دیگر از خود مراقبتی استفاده کند، ولی اگر بیمار علائم واریس را در پاهای خود ببیند، برای درمان رگهای واریسی و کاهش درد در پاهای خود و همچنین علائمی مانند: زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم باید به پزشک مراجعه کند، و پزشک براساس نوع واریسی که دارد درمان های مختلفی را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

درمان رگهای واریسی

در صورت عدم پاسخگویی فرد به خود مراقبتی و جوراب های واریس و یا شدید تر بودن بیماری فرد، پزشک می تواند یکی از روش های درمان واریس پا که در زیر آمده است را پیشنهاد دهد:

درمان واریس پا با اسکلروتراپی

در این فرایند، پزشک یک محلول یا فوم ترکیب گاز استریل CO2  با ماده اسکلروزان را به درون ورید های واریسی با اندازه کوچک و متوسط تزریق می کند تا این ورید ها را زخم کرده و ببندد. این ورید های درمان شده ظرف چند هفته محو می شوند. با اینکه امکان دارد یک ورید به چند بار تزریق نیاز داشته باشد اما در صورتی که اسکلروتراپی به درستی انجام شود می تواند تاثیرگذار واقع شود. این فرایند نیازی به بیهوشی نداشته و می توان آن را در مطب پزشک انجام داد.

درمان رگ های واریسی پا با اسکلروتراپی می تواند نیازمند جلسات درمانی متعدد باشد. مدت التیام می تواند بسته به فرد متغییر باشد. به طور کلی، ورید های عنکبوتی ظرف 3 تا 6 هفته پس از درمان، شروع به محو شدن می کنند در حالی که امکان دارد ورید های واریسی به چندین ماه زمان نیاز داشته باشند.فوم اسکلروتراپی ورید های بزرگ: تزریق یک محلول فومی به درون ورید های بزرگ نیز یک درمان امکان پذیر جهت بستن ورید ها می باشد.

درمان واریس عنکبوتی با لیزر سطحی

در کنار اسکلروتراپی که به عنوان روش استاندارد درد درمان واریس عنکبوتی شناخته می شود، از روش لیزر سطحی برای درمان واریس های ریز و رگهای عنکبتی پراکنده ستفاده می شود. لیزر سطحی روش غیر تهاجمی است که در طی چند جلسه درمانی به محو و رفع رگهای عنکبوتی کمک می کند. تعداد جلسات بسته به رنگ پوست و قطر و رنگ رگهای تحت درمان دارد . بهتر است فاصله بین جلسات بدقت رعایت شود و این روش جایگزین خوبی برای افرادی است که به هر دلیل نمی توانند اسکلروتراپی انجام دهند .

مطلب مرتبط: موارد منع انجام اسکلروتراپی 

درمان رگ های واریسی پا با لیزر

پزشکان از تکنولوژی جدید درمان های لیزری استفاده می کنند تا ورید های واریسی و رگهای ریز عنکبوتی با اندازه کوچک را درمان کنند.  در  درمان رگهای طنابی و واریس های برجسته روش لیزر درون رگی جایگزین روشهای جراحی شده ست . این روش بدون بیهوشی بوده  و هیچ برشی بر روی بدن فرد ایجاد نمی شود. لیزر درون رگی واریس در طی یک جلسه  درمانی انجام می شود و  برطرف شدن علائم واریس ها از چند هفته تا چند ماه پس از درمان به طول می انجامد.

سریع ترین روش درمان واریس پا

 لیزر درون رگی و رادیوفرکانسی درون رگی:  در یکی از این درمان ها، پزشک لوله ای باریک (کاتتر) را به درون یک ورید گشاد شده با بی حسی موضعی وارد کرده و با استفاده از انرژی لیزر یا امواج رادیویی به نوک کاتتر حرارت می دهد. با بیرون کشیده شدن کاتتر، حرارت ورید را تخریب کرده و سبب بسته شدن آن می گردد. استفاده از این فرایند جهت درمان ورید های واریسی بزرگ تر نسبت به دیگر روشها اولویت دارد.

با توجه به اینکه واریس در میانسالانی و افراد با سن بالا  ممکن است تشدید شود و یکی از پیش زمینه های مشکلات حرکتی برای افراد در این سنین شود ، مراجعین در خصوص نحوه درمان واریس در سنین بالا سوالات بسیاری دارند که در ذیل یکی از این سوالات را مطرح می کنیم.

عمه ام ۶۵ سالش هست،فقط تیرویید کم کار دارن.  این که تو این سن خوب میشه
فقط میخواد بدونه خوب میشه یا نه؟ چون سخته از اسلام شهر بخواد بیاد خودش فقط میگه اگه خوب خوب میشم برم

پاسخ دکتر: بله خوب خوب هم میشود هم از نظر ظاهری و هم از لحاظ ریشه ای
بشرطی که تلفیقی از لیزر ، فلبکتومی و اسکلروتراپی انجام گیرد شاید سه جلسه بفاصله یک ماه نیاز داشته باشد
ولی در سن ۶۵ سال صلاح نیست و بهتر است فقط درمان ریشه واریس طنابی انجام بگیرد تا از عوارض بعدی جلوگیری شود و اینکار در یک جلسه انجام میشود. 

یعنی در واقع در افراد بالای 60 سال، تنها هدف مدنظر از درمان پیشگیری از عوارض نامطلوب واریس در نظر میگیریم و کمتر به جنبه زیبایی پرداخته میشود. البته باید بگوییم درمان ریشه ای واریس علاوه بر از بین بردن درد و سنگینی پاها و پیشگیری از عوارض واریس از نظر ظاهری هم پاها را تا حدودی بهتر از قبل می کند. 

درمان واریس پا با روش فلبکتومی

در این روش پزشک به وسیله ایجاد چند سوراخ پوستی ریز ورید های واریسی نزدیک سطح پوست  را از بین می برد. در این فرایند سرپایی تنها نیاز به  بی حسی در محل برش کوچک وجود دارد. در اینکار بخیه وجود ندارد و احتمال ایجاد بافت اسکار (جای زخم)  پایین است.محل برش کوچک طی 6 ماه معمولا با پوست همرنگ و یکنواخت می شود.

جراحی وریدی آندوسکوپیک

این فرایند تنها در موارد پیشرفته ای انجام می شود که پا دچار زخم بوده و دیگر روش ها موثر نیستند. جراح یک دوربین کوچک را به درون پا وارد می کند تا ورید های واریسی را مشاهده کرده و ببندد. ورید ها پس از بسته شدن از طریق برش های کوچکی خارج می شوند. این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود.


درمان رگ واریسی در بارداری

چند نکته مهم در خصوص واریس بارداری و درمان آن مطرح است.

 • واریس بارداری به صورت واریس واژن، واریس پا و واریس لگنی ایجاد می شود.

 • واریس پا معمولا در دوران بارداری و ترجیحا تا 6 ماه پس از زایمان نباید درمان شود  مگر اینکه به تشخیص پزشک و در موارد خاص  نیاز به درمان فوری باشد. 

 • در بیشتر موارد واریس بارداری تا 6 ماه بعد زایمان خود بخود بر طرف می شود .

 • واریس واژن (ناحیه تناسلی) در بارداری معمولا با زایمان طبیعی تداخلی ندارد ومشکل ایجاد نمی کند.


درمان گیاهی رگ های واریسی پا

درمان های جراحی و پزشکی برای درمان ورید های واریسی در دسترس قرار دارند. علاوه بر آن، برخی درمان خانگی واریس پا نیز وجود دارند که می تواند جهت کاهش حضور و ناراحتی ورید های واریسی از آن ها استفاده کرد:

سرکه سیب

سرکه سیب یک محلول پاکسازی طبیعی بوده و می تواند به بهبود جریان و گردش خون کمک کند. سرکه سیب را می توان به صورت مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر اعمال کرده و آن را به آرامی ماساژ داد. این کار را می توان در هنگام صبح یا قبل از استراحت در هنگام عصر انجام داد. با به کار گیری این روش تورم کاهش خواهد یافت.

نحوه استفاده: می توانید این سرکه را به صورت موضعی اعمال کرده و یا دو بار در روز دو قاشق چایخوری از سرکه سیب را در یک لیوان آب ریخته و میل کنید.

فلفل قرمز

فلفل قرمز درمانی عالی برای ورید های واریسی در نظر گرفته می شود. این فلفل سرشار از ویتامین C و بیوفلاوونوئید است. فلفل قرمز می تواند گردش خون را افزایش داده و به کاهش درد واریس کمک کند.

نحوه استفاده: یک قاشق چایخوری فلفل قرمز را به یک فنجان آب داغ اضافه کرده و هم بزنید. این محلول را سه بار در روز به مدت چند ماه مصرف کنید.

روغن زیتون

اعمال روغن زیتون به نواحی دارای ورید های واریسی می تواند علاوه بر افزایش گردش خون، التهاب و درد ساق پا را کاهش دهد.

نحوه استفاده: مقادیری مساوی از روغن زیتون و ویتامین E را ترکیب و گرم کرده و به مدت چند دقیقه بر روی نواحی دارای ورید های واریسی ماساژ دهید. این کار

را می توان دو بار در روز به مدت دو ماه انجام داد.

درمان واریس با سیر و لیمو

سیر علاوه بر شکستن و دفع سموم بدن، التهاب ورید های واریسی را نیز کاهش می دهد و همچنین لیمو باعث می شود تا کلسترول به رگ ها رسوب نکند و دچار گرفتگی نشود.

نحوه استفاده از سیر و لیمو برای درمان رگ های واریسی

6 قطعه سیر برش داده را با لیمو تازه و دو قاشق غذا خوری روغن زیتون ترکیب کنید. پس از 12 ساعت نگه داشتن این ترکیب، آن را به خوبی هم زده و بر روی نواحی مبتلا قرار دهید.

درمان واریس با سیر و لیمو


چه روغن هایی برای درمان واریس پا مناسب هستند؟

در ادامه می خواهیم به بررسی روغن های مفید برای درمان رگ های واریسی بپردازیم.

روغن درخت سرو

روغن سرو از درخت همیشه سبزی به نام سرو گرفته می شود که مخروط هایی کوچک دارد. جاش اکس، پزشک و متخصص واریس دارو های طبیعی، توصیه می کند 5 قطره از این روغن دو بار در روز و به مدت چند هفته بر روی نواحی مبتلا ماساژ داده شود. کی از بهترین روغن ها مخصوصا بر ای درمان مشکلات وریدی روغن سرو می باشد. این روغن توانایی افزایش و حمایت از گردش خون را دارد.  اساسا، روغن سرو عروق خونی را منقبض می کند که این کار خون را به داشتن جریانی مناسب وادار می کند.

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس علاوه بر آرامش بخشی به وسیله رایحه خود، قادر به درمان ورید های واریسی نیز می باشد. هنگامی که از این ماده در رایحه درمانی استفاده می شود، درد و ناراحتی بیماری را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که روغن اسطوخودوس به تسکین زخم های پوستی ناشی از ورید های واریسی (یک عارضه شایع) کمک می کند. زخم های پوستی زخم هایی هستند که در اثر گردش خون نامناسب به وجود می آیند.

روغن رزماری

یونانیان باستان گیاه رزماری را به دلیل مزایای مختلف آن برای سلامتی ستایش می کردند اما امروزه، این گیاه بیشتر برای کمک به مقابله با فراموشی استفاده می شود. این ماده به دلیل محرک بودن سبب افزایش جریان خون می شود. خوشبختانه، این گیاه در درمان ورید های واریسی نیز مفید است زیرا روغن ضروری این گیاه دارویی سبب افزایش جریان خون می شود. همانطور که قبلا اشاره شد، هنگامی که خون به درستی گردش می کند، در ورید ها تجمع نکرده و سبب به وجود آمدن انواع واریسی آن ها نمی شوند.

روغن لیمو

روغن لیمو نیز خواصی مشابه با روغن های بالا دارد. این روغن هنگامی که به صورت موضعی اعمال می شود به تنظیم جریان مناسب خون در بدن کمک می کند.

کلینیک تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زینت سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عمه ام ۶۵ سالش هست،فقط تیرویید کم کار دارن. فقط میخواد بدونه خوب میشه یا نه؟ چون سخته از اسلام شهر بخواد بیاد خودش فقط میگه اگه خوب خوب میشم برم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   بله خوب خوب هم ميشود هم از نظر ظاهري و هم از لحاظ ريشه اي
   بشرطيكه تلفيقي از ليزر فلبكتومي و اسكلروتراپي انجام گيرد شايد سه جلسه بفاصله يك ماه نياز داشته باشد
   ولي در سن ٦٥ سال صلاح نيست و بهتر است فقط درمان ريشه واريس طنابي انجام بگيرد تا از عوارض بعدي جلوگيري شود و اينكار در يك جلسه انجام ميشود.
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)


   بله خوب خوب هم ميشود هم از نظر ظاهري و هم از لحاظ ريشه اي
   بشرطيكه تلفيقي از ليزر فلبكتومي و اسكلروتراپي انجام گيرد شايد سه جلسه بفاصله يك ماه نياز داشته باشد
   ولي در سن ٦٥ سال صلاح نيست و بهتر است فقط درمان ريشه واريس طنابي انجام بگيرد تا از عوارض بعدي جلوگيري شود و اينكار در يك جلسه انجام ميشود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جرجانی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب پرستار و ساکن دزفول هستم،پدر شوهرم چند وقت هست که در ناحیه ی پا ادم شدید دارد،اول یک پا و در حال حاضر دوپا،تاریخچه پزشکی،عمل قلب باز،سابقه ی جراحی رگ واریس،ازمایشها نرمال،هر چند ماه ورم شدید تر،در ساق پا قرمزی همراه با گرمی،تب ولرز پیدا میکند،زیر نظر متخصص قلب و داخلی،efپایین داشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا موارد زیرا رعایت کنید، قطع كامل مصرف نمك
   كنترل وزن
   پا اويزان نماند
   تنظيم داروي ديورتيك با نظر متخصص قلب

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پای چپم ورم زیادی داره همراه با درد میخواستم منو راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   برای بررسی علت ورم به متخصص داخلی مراجعه کنید . ورم درنتیجه بعضی بیماریها از جمله ورم لنفاوی- ورم در نتیجه ارتروز و نقرس - مصرف برخی داروها ولخته خون و.واریس و..... ایجاد می شود باید اول نوع ورم مشخص شود

  2. تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)
   ببخشید آقای دکتر قبلا رفتم پیش دکتر بهم گفتن جوراب واریس بپوش تشخیص دادن که واریس هست البته من قبلا پای راستم شکسته شده بود ولی نمیدونم چرا پای چپم باد کرد چون پای چپم سالم بود... عکس هم براتون داخل واتس آپ گذاشتم
  3. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   بله عکسها رو دیدم و پیام براتون دادم سونوگرافی داری از پا؟ اگر سونو گرافی انجام شده است بفرستید .. جون لازم است اول علت ورم از سونو گرافی تشخیص داده شود 

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان واریس پای من به چه روشی انجام میشود؟ لطفا هزینه تقریبی هم بهم اعلام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   لطفا عکس از پاها بفرستید . عکس ارسال نشده است 09019746344 شماره واتس اپ است می توانید به واتس اپ هم بفرستید 

 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دکتر ببخشین سونوگرافی کردم و اندازه عروق وریدی اکتاتیک بیضه چپ2/5هست.ایا این اندازه واریکسول گرید۱محسوب میشه؟دوتا دکتر رفتم یکی گفت گرید۱داری و دیگری گفت اصلا گرید۱هم نیستی.نظرشما چیست اقای دکتر؟
  واینکه اگه واریکسول دارم انجام حرکات بدنسازی واریکسول رو تشدید نمیکنه؟ومشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام  لطفا در خصوص واریکوسل با متخصص اورولوژی مشورت کنید

 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چهل و دو سال دارم و به علت ورزش سنگین با دست، رگهای دستم به شدت متورم و زشت شده اند. خواستم ببینم با درمان اسکلروتراپی یا هر روش دیگری که مطمئناً شما بهتر می دانید، درمان پذیر است یا خیر. و اگر درمان انجام شود، تورم رگها فقط بهبود پیدا می کند و یا کاملاً از بین می رود. لطفاً در مورد هزینه هم اطلاع دهید. بسیار متشکر و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام / تورم رگهای دست تا 60 درصد خوب می شود . رگها را کامل از بین نمی بریم و دست حالت طبیعی پیدا می کند . 

 • تصویر کاربر سیما یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  خانمی 28 ساله هستم.ورم پا از مچ تا ران دارم و درد شدید داره ینی تیر میکشن پاهام هم پاهام خشکه هم تیر میکشه. ورم هم خیلی مدته زیاد شده و حتا بعضی وقتا اصلن پاهام همراهیم نمیکنم بخام راه برم لطفن کمکم کنید و راه حلی برای کنترلش بهم بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   1. مراجعه به پزشك متخصص داخلي يا قلب و انجام آزمايشات
   2. كاهش مصرف نمك
   3. افزايش تحرك و انجام ورزشهاي هوازي
   4. كنترل وزن
   5. بالاگذاشتن پاها در حالت دراز كش روزانه دو سه بار و هر بار بمدت ١٥ دقيقه 

   توصیه هایی است که برای شما می تواند خوب باشد . 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر