موثرترین روش درمان رگ های واریسی پا

در این مطلب می خواهیم به بررسی ورید های واریسی و درمان رگ های واریسی پا بپردازیم .ورید های واریسی، رگ هایی پیچ خورده هستند که رنگی آبی، قرمز یا به رنگ پوست دارند. ورید های بزرگ تر می توانند مانند یک طناب به نظر رسیده و پوست را برآمده کنند. این ورید ها اغلب بر روی ران، پشت و جلوی عضلات ساق و یا ناحیه داخلی پا در نزدیکی مچ قرار دارند. ورید های واریسی در دوران بارداری می توانند اطراف ناحیه داخلی ران، ناحیه پایینی لگن و باسن ظاهر شوند.

فهرست موضوعات

رگ های عنکبوتی چیست؟

ورید های عنکبوتی نوع کوچک تر ورید های واریسی بوده و اغلب قرمز رنگ هستند. این ورید ها همانند تار عنکبوت یا شاخه های درختان به نظر می رسند. رگهای عنکبوتی معمولا در زیر پوست قابل مشاهده بوده اما برخلاف ورید های واریسی سبب برآمدگی پوست نمی شوند. این ورید ها اغلب بر روی پا یا صورت یافت می شوند.


علت پدیدار شدن رگهای واریسی پا

ورید های عنکبوتی و واریسی، ورید هایی آسیب دیده هستند. افراد هنگامی به این ورید ها ابتلا می یابند که دریچه های کوچک و یک طرفه موجود در آن ها ضعیف می شود. در ورید های سالم، این دریچه ها خون را در یک جهت و به طرف قلب حرکت می دهند. هنگامی که این دریچه ها ضعیف می شوند، مقداری خون باز می گردد و در ورید ها تجمع می یابد. خون اضافی در ورید ها بر روی دیواره آن ها فشار وارد می کند.

اعمال فشار مداوم دیواره ورید ها را ضعیف و برآمده می کند که در آن هنگام ورید های عنکبوتی یا واریسی دیده می شوند.برخی افراد از نظر ابتلا به این ورید ها در معرض خطر بالا تری قرار دارند. در صورتی که آشنایانی از فرد که با او نسبت خونی دارند به این وضعیت دچار شوند، او نیز از نظر ابتلا در معرض خطر بالا تری قرار خواهد داشت.

افراد بسیاری به دلیل نشستن یا ایستادن برای مدت هایی طولانی در اغلب روز های هفته، به این وضعیت دچار می شوند. این ورید ها در دوره بارداری و همراه با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کنند. ورید های عنکبوتی می توانند توسط نور خورشید، تغییرات هورمونی یا یک آسیب نیز به وجود آیند.


چرا رگ های واریسی و عنکبوتی اغلب در پا ظاهر می شوند؟

ورید های واریسی و عنکبوتی به این دلیل اغلب در پا ظاهر می شوند که خون را برخلاف نیروی جاذبه به قلب رسانده و همچنین خون موجود در آن ها باید بیشترین مسافت را طی کند.


چگونه می توان به صورت طبیعی رگ های واریسی پا را برطرف کرد؟

پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه عضلات پشت ساق پا را بیشتر به کار می گیرد که برای ورید های پا نیز مفید است. باید از پوشیدن لباس های تنگ در نواحی دور کمر، پا یا کشاله ران خودداری کرد زیرا این لباس ها می توانند جریان خون را کاهش دهند. جهت بهبود گردش خون در پا ها، زمان های استراحتی را در روز در نظر گرفته و پا های خود را بالا تر از سطح قلب نگه دارید.


چه پمادی برای درمان رگهای واریسی پا مفید است؟

پماد وارسیل، یک داروی درمانی برای ورید های واریسی است که بر روی پوست اعمال شده و به صورت عمیق جذب می شود. این پماد با تقویت دریچه های آسیب دیده و دیواره ورید های گشاد شده پا، تورم ورید های واریسی را کاهش می دهد. همزمان با اینکه پماد وارسیل ورید های واریسی را کوچک تر می کند، تورم این رگ ها نیز کاهش یافته و علائم درد و خارش از بین می روند.


چه ویتامین هایی برای درمان رگ های واریسی پا مفیدند؟

اغلب به افرادی که از ورید های واریسی رنج می برند مصرف غذا های سرشار از فیبر توصیه می شود. این مواد غذایی با کمک به کاهش وزن، فشار موجود بر این ورید ها را کاهش می دهد. ما در مرکز درمان وریدی داکوتای جنوبی، به بیماران خود توصیه می کنیم تا در ارتباط با مواد غذایی مصرفی خود مراقب باشند. علاوه بر آن، توصیه می شود مواد غذایی حاوی ویتامین هایی را مصرف کنند که التهاب را کاهش داده و گردش خون را ارتقا می بخشند.

ویتامین C

این ویتامین به تقویت دیواره شکننده عروق خونی و در نتیجه آن بهبود گردش خون کمک می کند. منابع غذایی سرشار از ویتامین C شامل پاپایاس، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، کلم بروکلی، اناناس، کیوی، کلم برگ، طالبی، کلم بروکسل و پرتقال می شود.

ویتامین E

ویتامین E با رشد مناسب بافت همبند ارتباط دارد. همچنین، مطالعات نشان داده اند که کمبود طولانی مدت این ویتامین با ابتلا به ورید های واریسی مرتبط است. البته، نتایج این مطالعات هنوز قطعی نیست. ویتامین E در آووکادو، تخم مرغ، مارچوبه، شیر، آجیل ها و سبزیجات دارای برگ سبز به وفور یافت می شود.

ویتامین K

این مطالعه بیان دارد که میزان ناکافی ویتامین K با افزایش احتمال ابتلا به ورید های واریسی ارتباط دارد. این ویتامین به دو صورت K1 و K2 وجود دارد که نوع اول در کلم بروکلی، کاهو و اسفناج و نوع دوم اغلب در گوشت ها و فرآورده های تخمیری مانند پنیر و ناتو به وفور یافت می شود. ناتو یک غذای ژاپنی است.


درمان رگ های واریس پا با ورزش

در صورت ابتلا به ورید های واریسی، ورزش می تواند از بدتر شدن آن ها جلوگیری کرده و به رهایش درد و ناراحتی کمک کند. به طور کلی، ورزش های کم آسیب بهترین بوده و شامل موارد زیر می شوند:

پیاده روی یا دویدن

30 دقیقه پیاده روی روزانه در 5 روز از هفته می تواند مزایای مفیدی برای فرد داشته باشد. دویدن باید بر روی زمین چمن یا مسیر های مخصوص انجام شود تا فشار وارد شده بر مفاصل به حداقل برسد.

تمرین بالا بردن پا

در حالی که نشسته یا بر روی کمر دراز کشیده اید پا هایتان را در جلوی خود بکشید. پا ها را به صورت متناوب بالا برده، نگه داشته و به آرامی پایین بیاورید.

دوچرخه سواری یا تمرینات دوچرخه

دوچرخه سواری یا تمرین بر روی یک دوچرخه ثاب نیز مفید است. در صورت عدم دسترسی به هر گونه دوچرخه می توانید این تمرینات دوچرخه را انجام دهید. در حالی که بر روی کمر خود دراز کشیده اید، پا هایتان را بالا برده و آن ها را از ناحیه زانو خم کنید. سپس، همانند دوچرخه سواری شروع به پدال زدن کنید. این تمرین را می توان به طور همزمان برای دو پا یا متناوب برای هر کدام از پا ها انجام داد.

لانج

به گونه ای بایستید که پاهایتان از یکدیگر فاصله داشته باشند. به آرامی یک قدم به عقب آمده، زانوی خود را خم کرده و از قرار داشتن زانو درست در بالای مچ پا اطمینان حاصل کنید. این وضعیت را حفظ کرده، سپس به آرامی پای خود را صاف کنید تا به محل اول خود بازگردید. این تمرین را با پای دیگر خود نیز انجام دهید. در حالی که صاف ایستاده اید، بر روی نوک انگشتان پا قرار گرفته و سپس پایین بیایید. این تمرین را تکرار کنید.

تمرین گهواره ای پا

در حالی که نشسته یا ایستاده اید، پای خود را از پاشنه تا نوک به صورت گهواره ای (عقب و جلو) حرکت دهید. در صورتی که شرایط سلامتی فرد اجازه انجام دیگر تمرینات را به او ندهند این تمرین می تواند مفید بوده و در هر زمانی انجام شود.


درمان پزشکی واریس پا

در صورت عدم پاسخگویی فرد به خود مراقبتی و جوراب های واریس و یا شدید تر بودن بیماری فرد، پزشک می تواند یکی از روش های درمان واریس پا که در زیر آمده است را پیشنهاد دهد:

درمان واریس پا با اسکلروتراپی

در این فرایند، پزشک یک محلول یا فوم را به درون ورید های واریسی با اندازه کوچک و متوسط تزریق می کند تا این ورید ها را زخم کرده و ببندد. این ورید های درمان شده ظرف چند هفته محو می شوند. با اینکه امکان دارد یک ورید به چند بار تزریق نیاز داشته باشد اما در صورتی که اسکلروتراپی به درستی انجام شود می تواند تاثیرگذار واقع شود. این فرایند نیازی به بیهوشی نداشته و می توان آن را در مطب پزشک انجام داد.

درمان رگ های واریسی پا با اسکلروتراپی می تواند نیازمند جلسات درمانی متعدد باشد. مدت التیام می تواند بسته به فرد متغییر باشد. به طور کلی، ورید های عنکبوتی ظرف 3 تا 6 هفته پس از درمان، شروع به محو شدن می کنند در حالی که امکان دارد ورید های واریسی به چندین ماه زمان نیاز داشته باشند.فوم اسکلروتراپی ورید های بزرگ: تزریق یک محلول فومی به درون ورید های بزرگ نیز یک درمان امکان پذیر جهت بستن ورید ها می باشد.

درمان رگ های واریسی پا با لیزر

پزشکان از تکنولوژی جدید درمان های لیزری استفاده می کنند تا ورید های واریسی و عنکبوتی با اندازه کوچک را درمان کنند. درمان رگ های واریسی پا با لیزر با ارسال تابش های نوری قوی به ورید، آن را به آهستگی محو و ناپدید می کند. در این روش از هیچ سوزنی استفاده نشده و هیچ برشی بر روی بدن فرد ایجاد نمی شود. در لیزر درمانی همانند اسکلروتراپی، جهت بدست آوردن بهترین نتایج به چندین جلسه درمانی نیاز است. برطرف شدن علائم واریس ها از چند هفته تا چند ماه پس از درمان به طول می انجامد.

سریع ترین روش درمان واریس پا

فرایند های کاتتری با استفاده از انرژی لیزر یا امواج رادیویی: در یکی از این درمان ها، پزشک لوله ای باریک (کاتتر) را به درون یک ورید گشاد شده وارد کرده و با استفاده از انرژی لیزر یا امواج رادیویی به نوک کاتتر حرارت می دهد. با بیرون کشیده شدن کاتتر، حرارت ورید را تخریب کرده و سبب بسته شدن آن می گردد. استفاده از این فرایند جهت درمان ورید های واریسی بزرگ تر نسبت به دیگر فرایند ها مقدم تر است.

بستن و خارج کردن ورید (لیگاسیون و استریپینگ): در این فرایند ورید قبل از پیوستن به یک ورید عمقی بسته شده و از طریق برش های کوچکی خارج می شود. این فرایند، برای اغلب افراد عملی بدون نیاز به بستری است. خارج کردن ورید تاثیر نامطلوبی بر گردش خون درون پا ندارد زیرا بیشتر حجم خون از ورید های عمیق تر پا عبور می کنند.

درمان واریس پا با  روش فلبکتومی

در این روش پزشک به وسیله ایجاد چند سوراخ پوستی ریز ورید های واریسی کوچک را از بین می برد. در این فرایند سرپایی تنها قسمت هایی بی حس می شوند که قصد سوراخ کردن آن ها وجود دارد. احتمال ایجاد بافت اسکار (جای زخم) در این فرایند پایین است.

جراحی وریدی آندوسکوپیک

این فرایند تنها در موارد پیشرفته ای انجام می شود که پا دچار زخم بوده و دیگر روش ها موثر نیستند. جراح یک دوربین کوچک را به درون پا وارد می کند تا ورید های واریسی را مشاهده کرده و ببندد. ورید ها پس از بسته شدن از طریق برش های کوچکی خارج می شوند. این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود.


درمان رگ واریسی در بارداری

ورید های واریسی که در دوران بارداری پدیدار می شوند اغلب ظرف 3 تا 12 ماه پس از زایمان و بدون نیاز به درمان پزشکی بهبود می یابند.


درمان گیاهی رگ های واریسی پا

درمان های جراحی و پزشکی برای درمان ورید های واریسی در دسترس قرار دارند. علاوه بر آن، برخی درمان خانگی واریس پا نیز وجود دارند که می تواند جهت کاهش حضور و ناراحتی ورید های واریسی از آن ها استفاده کرد:

درمان واریس پا با سرکه سیب

سرکه سیب یک محلول پاکسازی طبیعی بوده و می تواند به بهبود جریان و گردش خون کمک کند. سرکه سیب را می توان به صورت مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر اعمال کرده و آن را به آرامی ماساژ داد. این کار را می توان در هنگام صبح یا قبل از استراحت در هنگام عصر انجام داد. با به کار گیری این روش تورم کاهش خواهد یافت.

نحوه استفاده: می توانید این سرکه را به صورت موضعی اعمال کرده و یا دو بار در روز دو قاشق چایخوری از سرکه سیب را در یک لیوان آب ریخته و میل کنید.

درمان واریس پا با فلفل قرمز

فلفل قرمز درمانی عالی برای ورید های واریسی در نظر گرفته می شود. این فلفل سرشار از ویتامین C و بیوفلاوونوئید است. فلفل قرمز می تواند گردش خون را افزایش داده و به کاهش درد واریس کمک کند.

نحوه استفاده: یک قاشق چایخوری فلفل قرمز را به یک فنجان آب داغ اضافه کرده و هم بزنید. این محلول را سه بار در روز به مدت چند ماه مصرف کنید.

درمان واریس با روغن زیتون

اعمال روغن زیتون به نواحی دارای ورید های واریسی می تواند علاوه بر افزایش گردش خون، التهاب و درد ساق پا را کاهش دهد.

نحوه استفاده: مقادیری مساوی از روغن زیتون و ویتامین E را ترکیب و گرم کرده و به مدت چند دقیقه بر روی نواحی دارای ورید های واریسی ماساژ دهید. این کار

را می توان دو بار در روز به مدت دو ماه انجام داد.

درمان واریس با سیر

سیر علاوه بر شکستن و دفع سموم بدن، التهاب ورید های واریسی را نیز کاهش می دهد.

نحوه استفاده از سیر برای درمان رگ های واریسی

6 قطعه سیر برش داده را با آب پرتقال تازه و دو قاشق غذا خوری روغن زیتون ترکیب کنید. پس از 12 ساعت نگه داشتن این ترکیب، آن را به خوبی هم زده و بر روی نواحی مبتلا قرار دهید.


چه روغن هایی برای درمان واریس پا مناسب هستند؟

در ادامه می خواهیم به بررسی روغن های مفید برای درمان رگ های واریسی بپردازیم.

درمان واریس با روغن درخت سرو

روغن سرو از درخت همیشه سبزی به نام سرو گرفته می شود که مخروط هایی کوچک دارد. جاش اکس، پزشک و متخصص واریس دارو های طبیعی، توصیه می کند 5 قطره از این روغن دو بار در روز و به مدت چند هفته بر روی نواحی مبتلا ماساژ داده شود. کی از بهترین روغن ها مخصوصا بر ای درمان مشکلات وریدی روغن سرو می باشد. این روغن توانایی افزایش و حمایت از گردش خون را دارد.  اساسا، روغن سرو عروق خونی را منقبض می کند که این کار خون را به داشتن جریانی مناسب وادار می کند.

درمان واریس با روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس علاوه بر آرامش بخشی به وسیله رایحه خود، قادر به درمان ورید های واریسی نیز می باشد. هنگامی که از این ماده در رایحه درمانی استفاده می شود، درد و ناراحتی بیماری را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که روغن اسطوخودوس به تسکین زخم های پوستی ناشی از ورید های واریسی (یک عارضه شایع) کمک می کند. زخم های پوستی زخم هایی هستند که در اثر گردش خون نامناسب به وجود می آیند.

درمان واریس با روغن رزماری

یونانیان باستان گیاه رزماری را به دلیل مزایای مختلف آن برای سلامتی ستایش می کردند اما امروزه، این گیاه بیشتر برای کمک به مقابله با فراموشی استفاده می شود. این ماده به دلیل محرک بودن سبب افزایش جریان خون می شود. خوشبختانه، این گیاه در درمان ورید های واریسی نیز مفید است زیرا روغن ضروری این گیاه دارویی سبب افزایش جریان خون می شود. همانطور که قبلا اشاره شد، هنگامی که خون به درستی گردش می کند، در ورید ها تجمع نکرده و سبب به وجود آمدن انواع واریسی آن ها نمی شوند.

درمان واریس با روغن لیمو

روغن لیمو نیز خواصی مشابه با روغن های بالا دارد. این روغن هنگامی که به صورت موضعی اعمال می شود به تنظیم جریان مناسب خون در بدن کمک می کند.

کلینیک تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

1+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چهل و دو سال دارم و به علت ورزش سنگین با دست، رگهای دستم به شدت متورم و زشت شده اند. خواستم ببینم با درمان اسکلروتراپی یا هر روش دیگری که مطمئناً شما بهتر می دانید، درمان پذیر است یا خیر. و اگر درمان انجام شود، تورم رگها فقط بهبود پیدا می کند و یا کاملاً از بین می رود. لطفاً در مورد هزینه هم اطلاع دهید. بسیار متشکر و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام / تورم رگهای دست تا 60 درصد خوب می شود . رگها را کامل از بین نمی بریم و دست حالت طبیعی پیدا می کند . 

 • تصویر کاربر سیما یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  خانمی 28 ساله هستم.ورم پا از مچ تا ران دارم و درد شدید داره ینی تیر میکشن پاهام هم پاهام خشکه هم تیر میکشه. ورم هم خیلی مدته زیاد شده و حتا بعضی وقتا اصلن پاهام همراهیم نمیکنم بخام راه برم لطفن کمکم کنید و راه حلی برای کنترلش بهم بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   1. مراجعه به پزشك متخصص داخلي يا قلب و انجام آزمايشات
   2. كاهش مصرف نمك
   3. افزايش تحرك و انجام ورزشهاي هوازي
   4. كنترل وزن
   5. بالاگذاشتن پاها در حالت دراز كش روزانه دو سه بار و هر بار بمدت ١٥ دقيقه 

   توصیه هایی است که برای شما می تواند خوب باشد . 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر