علت درد ساق پا هنگام خواب + درمان

زمان مطالعه: 16 دقیقه

درد ساق پا ممکن است علل بسیاری داشته باشد. یکی از علل درد استخوان ساق پا پیاده روی طولانی مدت و یا دویدن و رقصیدن می باشد. حتی اگر شما  فردی باتجربه در دویدن و پیاده روی باشید ممکن است درد ناحیه ساق پا را زمانی که چیزی را در روتین خود عوض می کنید تجربه کنید، به عنوان مثال سرعت خود را بالا ببرید، میزان مسافت پیاده روی را افزایش دهید و یا کفش های جدیدی را انتخاب کنید.


درد ساق پا

همانطور که قبلا هم در مورد آن حرف زدیم، درد ساق پا یا به دردی گفته می شود که در ناحیه جلوی ساق و یا داخل آن وجود داشته باشد. این دردها می توانند مرتبط به تمرینات ورزشی بوده و بیشتر در بین ورزشکاران رایج هستند. درد معمولا در پیرامون تیبیا (استخوان ساق پا) شکل می گیرد.


درد ساق پا نشانه چیست

درد ساق پا می تواند فراتر از علامت طبیعی پیر شدن باشد. درد در ساق پاها و خود پاها ا در شب یا هنگام تلاش برای خوابیدن ، اغلب نشانه بیماری شریان محیطی است.

در بیماری شریان محیطی ، درد پا می تواند در هر جای پای شما اتفاق بیفتد ، اما رایج ترین مکان برای احساس درد در عضلات ساق، ران یا باسن شماست. درد می تواند از خفیف تا شدید باشد به صورتی که به سختی می توانید مسافت بسیار کمی را طی کنید. بیماری شریان محیطی یک بیماری پیشرونده است. برای برخی افراد، درد فقط در طول روز رخ می دهد. برخی دیگر هنگام استراحت یا شب هنگام درد دارند.


علت درد استخوان ساق پا

علت درد استخوان ساق پا

درد ساق پا عوامل مختلفی دارد. همچنین درد ساق استخوان پا ممکن است در جلوی ساق پا یا در پشت ساق پا باشد. در ادامه به بررسی علت درد ساق پا پرداخته ایم:

درد جلوی ساق پا

اگر درد در ناحیه جلوی پای شما است و زمانی شدید می شود که انگشتان پا را بالا می برید و فقط پاشنه بر روی زمین فیکس است، پس احتمالا مشکل شما درد جلوی ساق پا است.

درد  پشت ساق پا

اگر درد بیشتر در داخل و کناره استخوان ساق پا باشد احتمال زیاد با مشکل اسپلینت ساق عقبی که به آن سندروم فشار تیبالی (MTSS) نیز می گویند.

خب تاکنون در مورد انواع مشکلات درد ساق پا حرف زدیم. اما اگر شما در ناحیه ساق پای خود احساس درد دارید و فکر می کنید مشکل پیچیده تری وجود دارد چه؟ چطور باید متوجه این موضوع شوید؟

پس بهتر است گزینه های پیش رو را بررسی کنیم. یک مشکل دیگر در ناحیه ساق پا که تا حدی جدی تر از درد ساق است، فشار شکستگی نام دارد.

اغلب مشکل درد ساق پا رایج بوده و در اثر استفاده بیش از حد عضلات به وجود می آیند. ممکن است در اثر دویدن و یا انجام فعالیت های سنگین برای مدت طولانی و یا بدون کشش و گرم کردن قبلی به وجود آیند. این ها بیشتر در دونده ها، کارکنان ارتش، رقاص ها و ورزشکارانی که در ورزش هایی نظیر تنیس شرکت می کنند رایج هستند.

علل درد ساق پا

یکی از علل درد ساق پا می تواند درد رگ های واریسی باشد اگر به دنبال درمان واریس پا در کوتاهترین زمان هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا

 

گزیده آخرین سوالات بیماران در مورد درد ساق پا و ارتباط آن با واریس و مویرگهای عنکبوتی

تاریخ سوال: 18 مرداد 99

سلام من واریس دارم و ارثی هست. ٣٢ ساله هستم و ورزشکار، فعالیت بدنی زیادی دارم. چند وقتی هست این ناحیه از ساق پام حس میکنم بی حس میشه و حتی خواب میره، امروز به حدی درد گرفته که راه رفتن و هر حالتی رو برام غیر ممکن کرده، درد خیلی خیلی خیلی شدیدی دارم.

رگ عنکبوتی باعث درد نیست

پاسخ دکتر اقدسی : البته واریس می تواند باعث درد شدید  شود و زمانی این حالت پیش می آید که فرد دچار فلبیت و یا خونریزی شدید شده  باشد. شرح حالی که فرمودید به نظر نمی آید عوارض  ناشی از واریس مطرح باشد لذا توصیه می کنم در اولین فرصت  به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه و برای مشخص شدن علت درد معاینه شوید. 

علت درد ساق پا

علت درد ساق پا ممکن است بر اساس یکی از دلایل زیر باشد، که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

درد ماهیچه پشت ساق پا

گرفتگی پا یا همان چارلی هورسز دوره های چند دقیقه ای از درد پا است. در این حالت عضله پا شما، معمولا عضله ساق پا در ناحیه پشت سفت می شود و وارد اسپاسم خواهد شد.
گرفتگی های پا بیشتر در طول شب و در افرادی با سن و سال بالاتر رایج هستند. به صورت میانگین از هر 3 فرد دارای 60 سال سن و بیشتر، یک نفر مشکل گرفتگی پا را تجربه کرده و 40 درصد در هر هفته بیش از 3 حمله گرفتگی پا را تجربه می کنند.

ممکن است این مشکل را با سندرم پای بیقرار اشتباه بگیرید . هر دوی این مشکلات در طول شب بیشتر بروز می کنند  اما در سندرم پای بیقرار فرد بیشتر احساس ناراحتی و  اجبار در تکان دادن پا به جای  گرفتگی درد ناک عضله را تجربه می کند.

بیماری شریان محیطی یا همان PAD

بیماری شریان محیطی می تواند به دلیل گردش خون نامناسب منجر به ایجاد درد در پا شود. در واقع باریک شدن شریانها و یا انسداد آنها باعث می شود خونرسانی به پا به خوبی انجام نشود. این امر باعث احساس درد  در راه رفتن، در پله بالا رفتن ، و… می شود بدون انجام درمان این بیماری می تواند کشنده باشد و  باعث بروز زخم های مزمن شریانی در پا شود. اگر مبتلا به فشارخون، دیابت و کلسترول بالا ی خون هستید احتمال بروز این مشکل برای شما بیشتر است.  علامت کلیدی و مهم این مشکل نیز لرزش متناوب است. یکی از مهمترین اقدامات پیشگیری کننده و موثر در بهبود وضعیت نرمش کردن  و تحرک کافی است.از علایم این مشکل می توان به بی حسی  در کنار درد پا اشاره کرد . برای پیشگیری از این مسئله موارد ذیل توصیه می شود:

 • اگر سیگاری هستید ترک کنید
 • ورزش کنید
 • وزن تان را کنترل کنید
 •  سالمتر تغذیه کنید. بخصوص اگر دیابتی هستید یا کلسترول خون تان بالاست

لرزش متناوب پا

لرزش متناوب منجر می شود منابع خونی موجود در عضلات پا محدود شوند. در نتیجه کمبود اکسیژن و مواد ضروری، درد به وجود خواهد آمد.

لرزش متناوب شامل موارد زیر می شود:

 •  درد عضله شبیه به گرفتگی در حین ورزش و کار سنگین
 •  درد در باسن، زانو، ساق ها و پا
 •  داشتن درد در حین راه رفتن و بالا رفتن از پله ها
 
 

ترومبوز وریدی عمقی (DVT)

ترومپوز وریدی عمقی به یک لخته خون در رگ های عمیق ناحیه پا گفته می شود. این مشکل می تواند در اثر زیاد نشستن در یک جا و یا پرواز های طولانی مدت رخ دهد.

علائم DVT

از جمله علائم دی وی تی می توان به ورم و حس داغ بودن و درد در یک سمت از پا اشاره کرد. این مشکل ممکن است فقط در حین راه رفتن و یا ایستادن رخ دهد.

لخته خون ممکن است با گذر زمان حل شود اما اگر فرد حس سرگیجه و تنگی نفس ناگهانی را تجربه کند و یا در سرفه او خون وجود داشته باشد، حتما باید به اورژانس مراجعه کند.

این ها می توانند نشانه هایی باشند که مشکل ترومبوز وریدی عمقی تبدیل به یک آمبولی ریه و یا لخته خون در ریه ها شده است.

خطر مشکلات عروقی

مشکلات عروقی می توانند بسیار جدی و خطرناک باشند. هم ترومبوز وریدی عمقی و هم بیماری شریان محیطی ممکن است بدون هیچ علائمی ایجاد شده باشند. افرادی که سبک زندگی و یا تاریخچه سلامتی و ارثی آن ها احتمال بروز مشکلات عروقی را در پایشان بالا می برد باید حواسشان به علائم احتمالی و مرتبط باشد.

به عنوان مثال فشار سنگین به خاطر افتادن می تواند منجر به ایجاد شکستگی شود. برخی از شکستگی ها خیلی زود و به سادگی قابل مشاهده بوده و دارای کبودی شدید، ورم و تغییر فرم هستند. این موارد معمولا خیلی زود مورد درمان و رفع مشکل قرار می گیرند.

موبرداشتن در اثر فشارهای مکرر در حین ورزش ایجاد می شوند، معمولا زمانی که میزان شدت فعالیت خیلی زود افزایش پیدا می کند.

خبری از یک مصدومیت مشخص نیست و شکستگی ها کوچک هستند. درد ممکن است در یک مرحله اولیه و در حین جلسه تمرینی رخ دهد و در نهایت به شکل دائمی و در تمام اوقات وجود داشته باشد.

کشیدگی تاندون ها

حوادث و برخورد های حاد می توانند منجر به ایجاد پیچ خوردگی و کشیدگی عضلانی و تاندون ها شوند. یک پیچ خوردگی زمانی رخ می دهد که مشکل پارگی و یا کشیدگی به وجود آید. اما کشیدگی نوعی از آسیب عضلانی و تاندونی به حساب می آید.
این مشکلات و کشیدگی همسترینگ که معمولا مرتبط با دویدن هستند می توانند منجر به بروز درد حاد در ناحیه جلوی عضله زانو شوند و معمولا به دلیل پارگی محلی رخ می دهند.

پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها معمولا در اثر انجام تمرین های کششی ناکافی، کشش بیش از حد و یا گرم نکردن قبل فعالیت رخ می دهند. ادامه دادن به تمرین و ورزش در حین مصدومیت نیز ریسک را بالاتر خواهد برد.

علت درد ماهیچه پشت ساق پا

سندروم مفاصل

وقتی که یک مصدومیت در ناحیه پا منجر به ورم می شود، سطوح خطرناک از فشار در عضلات نیز می توانند مشکل حاد یا مزمن سندروم مفاصل را به وجود آورند.

ورم و کبودی پا

ورم و کبودی منجر به این می شود که فشار زیادی در ناحیه مربوطه به وجود آمده و خونی که به این بافت می رسد متوقف شود و در نتیجه اکسیژن و مواد ضروری به عضله نخواهند رسید. درد در این شرایط می تواند به شکل غیر قابل پیش بینی شدید باشد و این موضوع به نوع مصدومیت بستگی دارد.
در موارد شدید، درد اولیه معمولا با بی حسی و فلج شدن عضله همراه است. نتیجه نهایی این شرایط می تواند آسیب دائمی عضلانی باشد.

درد عصب سیاتیک

درد عصب سیاتیک زمانی رخ می دهد که فشار بر روی یک رشته عصبی موجود در ستون فقرات رخ دهد که منجر به ایجاد دردی شده که ناحیه پا تا باسن را به شکل کامل در بر می گیرد.

این مشکل زمانی رخ می دهد که یک رشته عصبی در اسپاسم عضلانی و یا در اثر بیرون زدگی دیسک تحت فشار قرار گرفته و به خود می پیچد.

تاثیرات بلند مدت این مشکل شامل کشیدگی در دیگر نواحی بدن اشاره کرد چرا که نوع راه رفتن فرد جهت جبران درد موجود تغییر می کند.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان (Ovarian Cancer) می تواند منجر به ایجاد درد و ورم در پاها شود.  درد ساق پا ، دردی در ناحیه پایینی پا است که در اثر تمرین و ورزش و استفاده بیش از حد از عضله پا رخ می دهد. به این مشکل سندروم استرس تیبیا نیز می گویند.


علت درد پا از زانو به پایین چیست؟

این مشکل می تواند در حین دویدن بر سطوح سرازیری درد زانو را ایجاد کند. این مشکل در اثر التهاب مربوط به تاندون پاپلیتیس رخ می دهد که بخشی مهم جهت پایداری زانوی افراد است.


چرا در پیاده روی ساق پاها درد میگیرد؟

زمانی که شما در حال پیاده روی هستید بر روی عضلا و تاندون ها فشار بسیاری وارد می شود. در نتیجه درد و حساسیت در این قسمت افزایش می یابد و باعث می شود درد عضلات ساق پا شروع شود.


علت درد استخوان ساق پا هنگام خواب

علت درد استخوان ساق پا هنگام خواب

بعضی از مراجعین دکتر مهرداد اقدسی می پرسند علت درد استخوان ساق پا هنگام خواب در شب چیست؟ ما با مطالعات فراوان علل درد ساق پا را برای شما جمع آوری کرده ایم.

۱. مسدود شدن شریان ها

بسیاری افراد با جریان خون ضعیف در حین راه رفتن احساس درد دارند. اما درد در شب بدون راه رفتن رخ می دهد. درد در حالت استراحت به نسبت موارد دیگر شدیدتر محسوب شده و باید سریعا درمان شود. افرادی که جریان خون ضعیفی در پا دارند تا زمانی که در حالت ایستاده باشند احساس درد نمی کنند. اما پس از دراز کشیدن دیگر جاذبه زمین به جریان خون کمک نکرده و درد حس میشود. در واقع در بافت مربوطه اکسیژن کم است.

۲. گرفتگی عضلانی

نوعی از گرفتگی وجود دارد که تنها در شب رخ می دهد و در حین خواب عمیق افراد بروز می کند. دلایل آن نیز متعدد هستند. برخی افراد همسترنیگ یا عضله ساق فشرده و کوچکی دارند. انجام کشش های روزانه می تواند به این افراد کمک کند. یک دلیل دیگر کم آبی بدن است و باید مصرف روزانه آب را افزایش دهیم تا عضلات پر آب بماند. گاهی نیز کمبود الکترولیتی نظیر منیزیم می تواند علت اصلی باشد. وجود داشتن الکترولیت کافی در رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند.

۳. درد اعصاب

درد اعصاب بیشتر در شب ها حس می شود چرا که عوامل حواس‌پرتی کمی وجود دارند. در حین روز مغز مشغول انجام کارهای مختلف است و تمرکزی روی پاها ندارد. اما در شب همه چیز آرام است و اعصاب پا شروع به درد می‌کنند. درد اعصاب معمولا سوزنده و تیر تیر هستند. می تواند تا حدی شدید باشد که به خواب نروید. این نوع درد در افراد دیابتی رایج تر است اما علل مختلفی می توانند منجر به بروز آن شوند.

درد ساق پا


جلوگیری از بروز درد ساق پا

شما می توانید با دنبال کردن مراحل پیش رو از بروز مشکل اسپلینت ساق پا جلوگیری کرده و یا ریسک شکل گیری آن را کاهش دهید:

کفش های ورزشی مناسب و اندازه پای خود را پا کنید.

پوشیدن کفش های مناسب و مخصوص رشته ورزشی می تواند از بروز درد ساق پا جلوگیری کند. کفش هایی که برای بازی کردن در ورزش هایی مثل تنیس طراحی شده اند ممکن است برای دویدن مناسب نباشند.

اگر شما یک دونده هستید، گام برداشتن شما باید در مغازه کفش فروشی بررسی شود. کارکنان می توانند کفشی را برای شما انتخاب کنند که با ساختار پای شما وگام هایتان متناسب باشد.

عوض کردن کفش ها

کفش های خود را به شکل مرتب عوض کنید. اگر دونده هستید باید پس از پیمودن هر 350 الی 500 مایل کفش جدیدی تهیه نمایید.

بالا بردن تناسب بدن و فیتنس

کم کم سطح تناسب بدنی و فیتنس خود را بالا ببرید. میزان مسافتی که می پیمایید و یا میزان فعالیت بدنی خود را هر هفته کمی بیشتر کنید. این کار به تقویت و همچنین کشیده کردن عضلات شما کمک می کند.

تمرینات ورزشی متنوع

نوع تمرینات خود را متنوع کنید. تغییر دادن نوع حرکات می تواند از مشکل درد ساق پا جلوگیری کند. هر چند هفته یک بار فعالیت هایی نظیر شنا، دوچرخه سواری و یا یوگا را امتحان کنید.

استفاده از کفی طبی

از کفی های طبی و جذب کننده شوک استفاده کنید. این ها می توانند میزان تاثیر و فشار بر روی ساق را در حین فعالیت های ورزشی به حداقل برسانند.

علل درد پا از زانو به پایین


درمان درد ساق پا

درد ساق پا معمولا افراد را مجاب می کند مدتی به فکر انجام برخی فعالیت های بدنی نباشند و کمی به پاهای خود استراحت بدهند. مشکل و درد معمولا در عرض چند ساعت و نهایتا چند روز به کمک استراحت و محدود کردن فعالیت رفع می شود.

مدت زمان پیشنهادی برای استراحت و کاهش فعالیت ها معمولا دو هفته است. در حین این دوره، می توانید در فعالیت و ورزش هایی شرکت کنید که احتمال رساندن آسیب احتمالی به پاهای شما در آن ها کم است. از جمله این فعالیت ها می توان به شنا کردن و پیاده روی اشاره کرد.

توصیه های پزشک جهت درمان درد ساق پا

 • پاهای خود را در حالت ارتفاع قرار دهید.
 • از بسته های یخ جهت کاهش ورم استفاده کنید. بسته های فشرده آب سرد را تهیه کنید.
 • از داروهای ضد التهاب نظیر ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم استفاده کنید.
 • بستن بانداژهای فشرده ارتجاعی
 • از رولر های فومی جهت ماساژ دادن ساق پای خود استفاده کنید.

قبل از اینکه بخواهید هرگونه فعالیتی را از سر بگیرید حتما با متخصص واریس پا خود هماهنگ کنید. گرم کردن قبل از شروع تمرین نیز یک راه خوب جهت اطمینان از این موضوع است که پای شما حساس و دردناک نباشند.

عمل جراحی جهت درمان ساق پا

به ندرت از عمل جراحی جهت درمان درد ساق پا استفاده می شود. با این حال اگر درد ساق پای منجر به بروز درد و علائم شدیدی می شود و تا چندین ماه پایدار باقی مانده است ممکن است پزشک معالج پیشنهاد عمل جراحی را بدهد. به این عمل جراحی فاسیوتومی می گویند. در این پروسه پزشک معالج چند برش کوچک در بافت فاسیو که اطراف عضله ساق پا است ایجاد می کند. این کار می تواند درد ناشی از درد ساق پا را تسکین دهد.


درمان درد ماهیچه پشت ساق پا

 پس از مشاهده اولین نشانه از درد ماهیچه پشت ساق پا، تا زمانی که درد از بین برود فعالیت خود را متوقف کنید و سپس با یک سرعت کم و پایدار راه بروید و سعی کنید روی سطوح نرم تر به جای بتن راه بروید تا به مقصد خود برسید. نواحی پر از گِل و خاک معمولا نرم تر از آسفالت بوده و گزینه بهتری است.

۱. متوقف کردن فعالیت های ورزشی

اگر مشکل درد ساق پا شما مکرر است، باید تا دو هفته فعالیت های ورزشی خود را متوقف کنید تا ساق پای شما زمان کافی جهت بهبود را داشته باشد. از این زمان برای فعالیت های دیگری نظیر شنا، دوچرخه سواری استفاده کنید که فشاری به ساق پای شما وارد نمی کنند.

۲. مسکن های درد و یخ برای درمان ورم

از بسته های یخ بر روی ساق پا به مدت بیست دقیقه استفاده کنید و این کار باید چند بار در طی روز انجام شود. حتما یک حوله یا پارچه را بین یخ ها و پای خود قرار دهید تا تماس مستقیمی بین آنها وجود نداشته باشد.

۳. بستن ساق پا و ماهیچه ساق

می توانید از یک بانداژ ارتعاجی و یا کمپرسور مخصوص و یا جوراب های ساق بلند خاص استفاده کنید تا این ناحیه از پا را ساپورت کنند. این می تواند به کاهش درد کمک کند.

۴. درمان با حرارت و ماساژ

پس از این که درد و ورم کاهش یافت، که ممکن است این اتفاق بعد دو تا سه روز رخ دهد، می توانید از یک پارچه گرم برای چند دقیقه قبل و بعد از نرمش و ورزش خود استفاده کنید. انجام یک ماساژ بافتی عمیق در ناحیه عضله ساق پا و تاندون ها نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

۵. کشش و تقویت ساق های پا

بلند کردن انگشتان پا و کشش دادن ساق پا می تواند به تقویت عضلات ساق پا و بهبود انعططاف پذیری آن کمک کند تا بدین ترتیب مشکل درد ساق پای شما حل شود. بهتر است با یک پزشک فیزیوتراپ در مورد یادگیری تمرینات و تکنیک های صحیح مشورت کنید.

۶. استفاده از کفی پا

 از کفی پوشش دهنده گودی کف پا و کفش های مناسب استفاده کنیدباید با پزشک خود مشورت کنید که آیا کفش هایی که می پوشید عامل بروز درد ساق پا هستند یا خیر و در صورت نیاز آن ها را با گزینه های مناسب تعویض کنید.


درمان درد ساق پا در طب سنتی

اگرچه گرفتگی ساق پا در هنگام شب ممکن است به شدت دردناک باشد، ولی به طور معمول جدی نیستند. بیشتر افرادی که این درد را تجربه می کنند، نیازی به معالجه پزشکی ندارند. برای رفع گرفتگی می توانید موارد زیر را در خانه امتحان کنید:

– پای خود را ماساژ دهید

مالیدن عضله آسیب دیده ممکن است به آرامش آن کمک کند. از یک یا هر دو دست استفاده کنید تا ماهیچه ها به آرامی خمیده و شل شوند.

– ساق پای خود را کش دهید

اگر گرفتگی در ساق پای شماست، پای خود را صاف کنید. سپس پای خود را خم کنید که تا صورت شما بلند شود و انگشتان پا به سمت شما بپیچد.

– با پاشنه های خود قدم بگذارید

این کار باعث می شود عضلات ساق پای شما فعال شود و به آرامش برسد.

– به پاهای خود گرما را اعمال کنید

گرما می تواند عضلات محکم را تسکین دهد. یک حوله گرم، بطری آب داغ یا پد گرمایش را در قسمت آسیب دیده بمالید. حمام گرم یا دوش گرفتن نیز ممکن است به شما کمک کند.

– آب ترشی بنوشید

برخی شواهد نشان می دهد که نوشیدن مقدار کمی آب ترشی ممکن است به تسکین گرفتگی عضلات کمک کند.

اگر گرفتگی های مکرر خواب شما را مختل می کند، با پزشک خود ملاقات کنید. پزشک ممکن است برای جلوگیری از گرفتگی عضلات، یک شل کننده عضله تجویز کند. اگر گرفتگی شما به وضعیت پزشکی دیگری مربوط باشد، پزشک می تواند به  درمان آن نیز کمک کند.


درمان خانگی درد ساق پا

به طور کلی، ایجاد برخی از تغییرات در سبک زندگی مانند انجام حرکات کششی، تمرینات کم فشار و مصرف رژیم غذایی سرشار از خواص ضد التهابی به شما کمک می کند تا بر درد و برطرف کردن مشکل در پا غلبه کنید. ما در مورد برخی از درمان های گیاهی که می توانید در خانه امتحان کنید را به شما معرفی می کنیم.

۱. از کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس سرد با کاهش جریان خون بعد از تمرین یا آسیب دیدگی، التهاب را کاهش می دهد. برای تسکین درد، چند عدد مکعب یخ را در یک حوله بپیچانید و آن را روی قسمت های آسیب دیده قرار دهید. این کار را حداقل 10 تا 15 دقیقه انجام دهید و در طول روز چند بار تکرار کنید. این یکی از بهترین داروهای خانگی برای درد پا پس از زایمان نیز می باشد.

۲. آب بیشتری بنوشید

کم آبی بدن علت اصلی درد پا و گرفتگی عضلات است. با نوشیدن آب بیشتر در طول روز می توانید از این درد جلوگیری کنید. نوشیدن آب چشمه یا آب معدنی حتی بهتر است زیرا حاوی الکترولیتهای مفیدی است. کافئین و الکل را کنار بگذارید زیرا این ها در عدم تعادل الکترولیت و در نتیجه، کم آبی بدن نقش دارند.

۳. پاها را حرکت دهید

نشستن در محل کار و انجام هیچ کاری به مشکل کمک نمی کند. اگر می خواهید گردش خون را تقویت کنید، گرفتگی را کاهش داده و درد را کاهش دهید، برخی از تمرینات ورزشی را انجام دهید. این یکی از بهترین داروهای خانگی طبیعی برای درد مفاصل پا است. کشش ساق پا و همسترینگ بهترین تمرین هستند و وقتی طبق روال تمرین را انجام می دهید، با افزایش تراکم استخوان به استخوان ها و مفاصل شما سود می بخشید.

۴. سرکه سیب بنوشید

سرکه سیب دارای خاصیت ضد درد است که به تسکین التهاب و درد در پاها کمک می کند. در اوایل صبح یک قاشق غذاخوری یا دو عدد از آن را با معده خالی بنوشید یا با مخلوط کردن محلول موجود در آب حمام خود، حمام کنید. حتماً به دنبال سرکه سیب ارگانیک خام بروید و اگر این نوشیدنی را انتخاب کردید اما نمی توانید طعم آن را تحمل کنید، از مقداری عسل استفاده کنید، این امر باعث می شود که خیلی راحت این نوشیدنی را بنوشید. این یکی از بهترین داروهای خانگی برای درد اعصاب پا است.

۵. یوگا کنید

یوگا از تمرینات درمانی است که انسداد در بدن را از بین می برد و کانال های انرژی را بازتر یا گیرنده تر می کند. علاوه بر این، برای بهبودی پاهای شما خارق العاده است زیرا تمرینات یوگا طبیعت ترمیمی، سم زدایی از بدن و تسریع در بهبودی هستند. ما همیشه توصیه می کنیم در کنار یک مربی یوگا یا یک پزشک متخصص کار کنید زیرا شما باید به درستی پوزها یا تمرین ها را انجام دهید و به خود آسیب نرسانید.

۶. مواد غذایی دارای پتاسیم و منیزیم را بخورید

بهترین راه برای درمان درد پاهای شما اضافه کردن غذاهایی به رژیم غذایی شماست که سرشار از پتاسیم و منیزیم هستند. بعضی از مواد غذایی شامل موز، نان سبوس دار، ماهی، ماست، خرما، کشمش، آلو، آب گوجه فرنگی و سیب زمینی شیرین دارای پتاسیم و منیزیم است. کمبودهای این دو ماده مغذی منجر به درد پا می شوند و وقتی آن را برطرف کردید، مشکل را در ریشه های درد پا برطرف می کنید.

۷. حمام نمکی بگیرید

حمام نمکی برای تسکین بخشی از التهاب و درد پا که تجربه می کنید فوق العاده است. این نمک ها سرشار از منیزیم هستند که یک ماده مغذی مهم برای رفع درد است. در اینجا کارهایی که باید انجام دهید ارائه شده است: نصف فنجان نمک را بردارید و آن را به آب ولرم در وان یا سطل اضافه کنید. به مدت 15 دقیقه مناطق تورم را خیس کنید سپس احساس بهتری خواهید داشت.

۸. آب زعفران بنوشید

آب زعفران راهی مناسب برای رهایی از درد پا است. یک قاشق چای خوری پودر زعفران برداشته و آن را به نصف فنجان آب جوش اضافه کنید. فشار دهید، بگذارید کمی خنک شود و این معجون را بنوشید. با گذشت روزها متوجه خواهید شد که درد به تدریج کاهش می یابد یا از بین می رود.

۹. با روغن خردل ماساژ دهید

روغن دانه خردل یکی دیگر از داروهای شگفت انگیز خانگی برای درمان درد پا است. برای این کار 200 تا 250 گرم دانه خردل مصرف کنید و آن را با حدود ده گرم روغن کافور خیس کنید. بگذارید این ترکیب در آفتاب بنشیند تا زمانی که متوجه حل شدن آن شوید. 

با استفاده از این روش درمانی، پاهای خود را ماساژ دهید و به زودی متوجه می شوید که گرفتگی عضلات پا از بین می رود.

۱۰. آب شنبلیله و رازیانه بنوشید

شنبلیله یک درمان طبیعی برای درمان درد پا است. چند برگ شنبلیله تازه بخرید و در آفتاب خشک کنید. بگذارید برگ ها کمی آب شوند و سپس، آنها را خرد کنید تا یک پودر ریز درست شود. یک قاشق چایخوری یا دو عدد از این پودر بریزید، با آب مخلوط کنید و بنوشید. شما از نتایج شگفت زده خواهید شد. اگر شما رازیانه یا آب شنبلیله دوست ندارید، می توانید یک لیمو را له کنید و از آن آب لیمو درست کنید. 

لیمو با آنتی اکسیدان هایی که درد پا را تسکین می دهند پر شده است. چای زنجبیل نیز گزینه دیگری برای شما محسوب می شود زیرا دارای خواص ضد التهابی است. این کار در نهایت باعث کاهش درد پاها می شود و توصیه می کنیم هر روز، آن را سه بار بنوشید.
 

کلینیک واریس دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است.