آیا می دانید علل درد ساق پا چیست؟

درد ساق پا ممکن است علل بسیاری داشته باشد. یکی از علل درد استخوان ساق پا پیاده روی طولانی مدت و یا دویدن و رقصیدن می باشد. حتی اگر شما یک فرد باتجربه در دویدن و پیاده روی باشید ممکن است درد ناحیه ساق پا را زمانی که چیزی را در روتین خود عوض می کنید تجربه کنید، به عنوان مثال سرعت خود را بالا ببرید، میزان مسافت پیاده روی را افزایش دهید و یا کفش های جدیدی را انتخاب کنید.


درد ساق پا

همانطور که قبلا هم در مورد آن حرف زدیم، درد ساق پا یا به دردی گفته می شود که در ناحیه جلوی ساق و یا داخل آن وجود داشته باشد. این دردها می توانند مرتبط به تمرینات ورزشی بوده و بیشتر در بین ورزشکاران رایج هستند. درد معمولا در پیرامون تیبیا (استخوان ساق پا) شکل می گیرد.


علت درد استخوان ساق پا

درد ساق پا عوامل مختلفی دارد وهمچنین درد ساق استخوان پا ممکن است در جلوی ساق پا یا در پشت ساق پا باشد. در ادامه به بررسی آنها پرداخته ایم:

درد جلوی ساق پا

اگر درد در ناحیه جلوی پای شما است و زمانی شدید می شود که انگشتان پا را بالا می برید و فقط پاشنه بر روی زمین فیکس است، پس احتمالا مشکل شما درد جلوی ساق پا است.

درد  پشت ساق پا

اگر درد بیشتر در داخل و کناره استخوان ساق پا باشد احتمال زیاد با مشکل اسپلینت ساق عقبی که به آن سندروم فشار تیبالی (MTSS) نیز می گویند.

خب تاکنون در مورد انواع مشکلات درد ساق پا حرف زدیم. اما اگر شما در ناحیه ساق پای خود احساس درد دارید و فکر می کنید مشکل پیچیده تری وجود دارد چه؟ چطور باید متوجه این موضوع شوید؟

پس بهتر است گزینه های پیش رو را بررسی کنیم. یک مشکل دیگر در ناحیه ساق پا که تا حدی جدی تر از درد ساق است، فشار شکستگی نام دارد.

اغلب مشکل درد ساق پا رایج بوده و در اثر استفاده بیش از حد عضلات به وجود می آیند. ممکن است در اثر دویدن و یا انجام فعالیت های سنگین برای مدت طولانی و یا بدون کشش و گرم کردن قبلی به وجود آیند. این ها بیشتر در دونده ها، کارکنان ارتش، رقاص ها و ورزشکارانی که در ورزش هایی نظیر تنیس شرکت می کنند رایج هستند.

علل درد ساق پا

یکی از علل درد ساق پا می تواند درد رگ های واریسی باشد اگر به دنبال درمان واریس پا در کوتاهترین زمان هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس پا


علت درد ساق پا

علت درد ساق پا ممکن است بر اساس یکی از دلایل زیر باشد، که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

علت درد ماهیچه پشت ساق پا

گرفتگی پا یا همان چارلی هورسز دوره های چند دقیقه ای از درد پا است. در این حالت عضله پا شما، معمولا عضله ساق پا در ناحیه پشت سفت می شود و وارد اسپاسم خواهد شد.
گرفتگی های پا بیشتر در طول شب و در افرادی با سن و سال بالاتر رایج هستند. به صورت میانگین از هر 3 فرد دارای 60 سال سن و بیشتر، یک نفر مشکل گرفتگی پا را تجربه کرده و 40 درصد در هر هفته بیش از 3 حمله گرفتگی پا را تجربه می کنند.

بیماری شریان محیطی یا همان PAD

بیماری شریان محیطی می تواند به دلیل گردش خون نامناسب منجر به ایجاد درد در پا شود. بدون انجام درمان این بیماری می تواند کشنده باشد. علامت کلیدی و مهم این مشکل نیز لرزش متناوب است.

لرزش متناوب پا

لرزش متناوب منجر می شود منابع خونی موجود در عضلات پا محدود شوند. در نتیجه کمبود اکسیژن و مواد ضروری، درد به وجود خواهد آمد.

لرزش متناوب شامل موارد زیر می شود:

 •  درد عضله شبیه به گرفتگی در حین ورزش و کار سنگین
 •  درد در باسن، زانو، ساق ها و پا
 •  داشتن درد در حین راه رفتن و بالا رفتن از پله ها

ترومبوز وریدی عمقی (DVT)

ترومپوز وریدی عمقی به یک لخته خون در رگ های عمیق ناحیه پا گفته می شود. این مشکل می تواند در اثر زیاد نشستن در یک جا و یا پرواز های طولانی مدت رخ دهد.

علائم DVT

از جمله علائم دی وی تی می توان به ورم و حس داغ بودن و درد در یک سمت از پا اشاره کرد. این مشکل ممکن است فقط در حین راه رفتن و یا ایستادن رخ دهد.

لخته خون ممکن است با گذر زمان حل شود اما اگر فرد حس سرگیجه و تنگی نفس ناگهانی را تجربه کند و یا در سرفه او خون وجود داشته باشد، حتما باید به اورژانس مراجعه کند.

این ها می توانند نشانه هایی باشند که مشکل ترومبوز وریدی عمقی تبدیل به یک آمبولی ریه و یا لخته خون در ریه ها شده است.

خطر مشکلات عروقی

مشکلات عروقی می توانند بسیار جدی و خطرناک باشند. هم ترومبوز وریدی عمقی و هم بیماری شریان محیطی ممکن است بدون هیچ علائمی ایجاد شده باشند. افرادی که سبک زندگی و یا تاریخچه سلامتی و ارثی آن ها احتمال بروز مشکلات عروقی را در پایشان بالا می برد باید حواسشان به علائم احتمالی و مرتبط باشد.

به عنوان مثال فشار سنگین به خاطر افتادن می تواند منجر به ایجاد شکستگی شود. برخی از شکستگی ها خیلی زود و به سادگی قابل مشاهده بوده و دارای کبودی شدید، ورم و تغییر فرم هستند. این موارد معمولا خیلی زود مورد درمان و رفع مشکل قرار می گیرند.

شکستگی های ناشی از فشار معمولا کوچک بوده و در اثر فشارهای پر تکرار در حین ورزش ایجاد می شوند، معمولا زمانی که میزان شدت فعالیت خیلی زود افزایش پیدا می کند.

خبری از یک مصدومیت تکی نیست و شکستگی ها کوچک هستند. درد ممکن است در یک مرحله اولیه و در حین جلسه تمرینی رخ دهد و در نهایت به شکل دائمی و در تمام اوقات وجود داشته باشد.

کشیدگی تاندون ها

حوادث و برخورد های حاد می توانند منجر به ایجاد پیچ خوردگی و کشیدگی عضلانی و تاندون ها شوند. یک پیچ خوردگی زمانی رخ می دهد که مشکل پارگی و یا کشیدگی به وجود آید. اما کشیدگی نوعی از آسیب عضلانی و تاندونی به حساب می آید.
این مشکلات و کشیدگی همسترینگ که معمولا مرتبط با دویدن هستند می توانند منجر به بروز درد حاد در ناحیه جلوی عضله زانو شوند و معمولا به دلیل پارگی محلی رخ می دهند.

پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها معمولا در اثر انجام تمرین های کششی ناکافی، کشش بیش از حد و یا گرم نکردن قبل فعالیت رخ می دهند. ادامه دادن به تمرین و ورزش در حین مصدومیت نیز ریسک را بالاتر خواهد برد.

علت درد ماهیچه پشت ساق پا

سندروم مفاصل

وقتی که یک مصدومیت در ناحیه پا منجر به ورم می شود، سطوح خطرناک از فشار در عضلات نیز می توانند مشکل حاد یا مزمن سندروم مفاصل را به وجود آورند.

ورم و کبودی پا

ورم و کبودی منجر به این می شود که فشار زیادی در ناحیه مربوطه به وجود آمده و خونی که به این بافت می رسد متوقف شود و در نتیجه اکسیژن و مواد ضروری به عضله نخواهند رسید. درد در این شرایط می تواند به شکل غیر قابل پیش بینی شدید باشد و این موضوع به نوع مصدومیت بستگی دارد.
در موارد شدید، درد اولیه معمولا با بی حسی و فلج شدن عضله همراه است. نتیجه نهایی این شرایط می تواند آسیب دائمی عضلانی باشد.

درد عصب سیاتیک

درد عصب سیاتیک زمانی رخ می دهد که فشار بر روی یک رشته عصبی موجود در ستون فقرات رخ دهد که منجر به ایجاد دردی شده که ناحیه پا تا باسن را به شکل کامل در بر می گیرد.

این مشکل زمانی رخ می دهد که یک رشته عصبی در اسپاسم عضلانی و یا در اثر بیرون زدگی دیسک تحت فشار قرار گرفته و به خود می پیچد.

تاثیرات بلند مدت این مشکل شامل کشیدگی در دیگر نواحی بدن اشاره کرد چرا که نوع راه رفتن فرد جهت جبران درد موجود تغییر می کند.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان (Ovarian Cancer) می تواند منجر به ایجاد درد و ورم در پاها شود.  درد ساق پا ، دردی در ناحیه پایینی پا است که در اثر تمرین و ورزش و استفاده بیش از حد از عضله پا رخ می دهد. به این مشکل سندروم استرس تیبیا نیز می گویند.


علت درد پا از زانو به پایین چیست؟

این مشکل می تواند در حین دویدن بر سطوح سرازیری درد زانو را ایجاد کند. این مشکل در اثر التهاب مربوط به تاندون پاپلیتیس رخ می دهد که بخشی مهم جهت پایداری زانوی افراد است.


چرا در پیاده روی ساق پاها درد میگیرد؟

زمانی که شما در حال پیاده روی هستید بر روی عضلا و تاندون ها فشار بسیاری وارد می شود. در نتیجه درد و حساسیت در این قسمت افزایش می یابد و باعث می شود درد عضلات ساق پا شروع شود.


علت درد استخوان ساق پا هنگام خواب

بعضی از مراجعین دکتر مهرداد اقدسی می پرسند علت درد استخوان ساق پا هنگام خواب در شب چیست؟ ما با مطالعات فراوان علل درد ساق پا را برای شما جمع آوری کرده ایم.

مسدود شدن شریان ها

بسیاری افراد با جریان خون ضعیف در حین راه رفتن احساس درد دارند. اما درد در شب بدون راه رفتن رخ می دهد. درد در حالت استراحت به نسبت موارد دیگر شدیدتر محسوب شده و باید سریعا درمان شود. افرادی که جریان خون ضعیفی در پا دارند تا زمانی که در حالت ایستاده باشند احساس درد نمی کنند. اما پس از دراز کشیدن دیگر جاذبه زمین به جریان خون کمک نکرده و درد حس میشود. در واقع در بافت مربوطه اکسیژن کم است.

گرفتگی عضلانی

نوعی از گرفتگی وجود دارد که تنها در شب رخ می دهد و در حین خواب عمیق افراد بروز می کند. دلایل آن نیز متعدد هستند. برخی افراد همسترنیگ یا عضله ساق فشرده و کوچکی دارند. انجام کشش های روزانه می تواند به این افراد کمک کند. یک دلیل دیگر کم آبی بدن است و باید مصرف روزانه آب را افزایش دهیم تا عضلات پر آب بماند. گاهی نیز کمبود الکترولیتی نظیر منیزیم می تواند علت اصلی باشد. وجود داشتن الکترولیت کافی در رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند.

درد اعصاب

درد اعصاب بیشتر در شب ها حس می شود چرا که عوامل حواسپرتی کمی وجود دارند. در حین روز مغز مشغول انجام کار های مختلف است و تمرکزی روی پاها ندارد. اما در شب همه چیز آرام است و اعصاب پا شروع به درد می کنند. درد اعصاب معمولا سوزنده و تیر تیر هستند. می تواند تا حدی شدید باشد که به خواب نروید. این نوع درد در افراد دیابتی رایج تر است اما علل مختلفی می توانند منجر به بروز آن شوند.

درد ساق پا

 


چگونه از بروز درد ساق پا جلوگیری کنیم؟

شما می توانید با دنبال کردن مراحل پیش رو از بروز مشکل اسپلینت ساق پا جلوگیری کرده و یا ریسک شکل گیری آن را کاهش دهید:

کفش های ورزشی مناسب و اندازه پای خود را پا کنید.

پوشیدن کفش های مناسب و مخصوص رشته ورزشی می تواند از بروز درد ساق پا جلوگیری کند. کفش هایی که برای بازی کردن در ورزش هایی مثل تنیس طراحی شده اند ممکن است برای دویدن مناسب نباشند.

اگر شما یک دونده هستید، گام برداشتن شما باید در مغازه کفش فروشی بررسی شود. کارکنان می توانند کفشی را برای شما انتخاب کنند که با ساختار پای شما وگام هایتان متناسب باشد.

عوض کردن کفش ها

کفش های خود را به شکل مرتب عوض کنید. اگر دونده هستید باید پس از پیمودن هر 350 الی 500 مایل کفش جدیدی تهیه نمایید.

بالا بردن تناسب بدن و فیتنس

کم کم سطح تناسب بدنی و فیتنس خود را بالا ببرید. میزان مسافتی که می پیمایید و یا میزان فعالیت بدنی خود را هر هفته کمی بیشتر کنید. این کار به تقویت و همچنین کشیده کردن عضلات شما کمک می کند.

تمرینات ورزشی متنوع

نوع تمرینات خود را متنوع کنید. تغییر دادن نوع حرکات می تواند از مشکل درد ساق پا جلوگیری کند. هر چند هفته یک بار فعالیت هایی نظیر شنا، دوچرخه سواری و یا یوگا را امتحان کنید.

استفاده از کفی طبی

از کفی های طبی و جذب کننده شوک استفاده کنید. این ها می توانند میزان تاثیر و فشار بر روی ساق را در حین فعالیت های ورزشی به حداقل برسانند.

علل درد پا از زانو به پایین

 


درمان درد ساق پا

درد ساق پا معمولا افراد را مجاب می کند مدتی به فکر انجام برخی فعالیت های بدنی نباشند و کمی به پاهای خود استراحت بدهند. مشکل و درد معمولا در عرض چند ساعت و نهایتا چند روز به کمک استراحت و محدود کردن فعالیت رفع می شود.

مدت زمان پیشنهادی برای استراحت و کاهش فعالیت ها معمولا دو هفته است. در حین این دوره، می توانید در فعالیت و ورزش هایی شرکت کنید که احتمال رساندن آسیب احتمالی به پاهای شما در آن ها کم است. از جمله این فعالیت ها می توان به شنا کردن و پیاده روی اشاره کرد.

توصیه های پزشک جهت درمان درد ساق پا

• پاهای خود را در حالت ارتفاع قرار دهید.
• از بسته های یخ جهت کاهش ورم استفاده کنید. بسته های فشرده آب سرد را تهیه کنید.
• از داروهای ضد التهاب نظیر ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم استفاده کنید.
• بستن بانداژهای فشرده ارتجاعی
• از رولر های فومی جهت ماساژ دادن ساق پای خود استفاده کنید.

قبل از اینکه بخواهید هرگونه فعالیتی را از سر بگیرید حتما با متخصص واریس پا خود هماهنگ کنید. گرم کردن قبل از شروع تمرین نیز یک راه خوب جهت اطمینان از این موضوع است که پای شما حساس و دردناک نباشند.

عمل جراحی جهت درمان ساق پا

به ندرت از عمل جراحی جهت درمان درد ساق پا استفاده می شود. با این حال اگر درد ساق پای منجر به بروز درد و علائم شدیدی می شود و تا چندین ماه پایدار باقی مانده است ممکن است پزشک معالج پیشنهاد عمل جراحی را بدهد. به این عمل جراحی فاسیوتومی می گویند. در این پروسه پزشک معالج چند برش کوچک در بافت فاسیو که اطراف عضله ساق پا است ایجاد می کند. این کار می تواند درد ناشی از درد ساق پا را تسکین دهد.


درمان درد ماهیچه پشت ساق پا

 پس از مشاهده اولین نشانه از درد ماهیچه پشت ساق پا، تا زمانی که درد از بین برود فعالیت خود را متوقف کنید و سپس با یک سرعت کم و پایدار راه بروید و سعی کنید روی سطوح نرم تر به جای بتن راه بروید تا به مقصد خود برسید. نواحی پر از گِل و خاک معمولا نرم تر از آسفالت بوده و گزینه بهتری است.

متوقف کردن فعالیت های ورزشی

اگر مشکل درد ساق پا شما مکرر است، باید تا دو هفته فعالیت های ورزشی خود را متوقف کنید تا ساق پای شما زمان کافی جهت بهبود را داشته باشد. از این زمان برای فعالیت های دیگری نظیر شنا، دوچرخه سواری استفاده کنید که فشاری به ساق پای شما وارد نمی کنند.

مسکن های درد و یخی برای درمان ورم

از بسته های یخ بر روی ساق پا به مدت بیست دقیقه استفاده کنید و این کار باید چند بار در طی روز انجام شود. حتما یک حوله یا پارچه را بین یخ ها و پای خود قرار دهید تا تماس مستقیمی بین آنها وجود نداشته باشد.

بستن ساق پا و ماهیچه ساق

می توانید از یک بانداژ ارتعاجی و یا کمپرسور مخصوص و یا جوراب های ساق بلند خاص استفاده کنید تا این ناحیه از پا را ساپورت کنند. این می تواند به کاهش درد کمک کند.

درمان با حرارت و ماساژ

پس از این که درد و ورم کاهش یافت، که ممکن است این اتفاق بعد دو تا سه روز رخ دهد، می توانید از یک پارچه گرم برای چند دقیقه قبل و بعد از نرمش و ورزش خود استفاده کنید. انجام یک ماساژ بافتی عمیق در ناحیه عضله ساق پا و تاندون ها نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

کشش و تقویت ساق های پا

بلند کردن انگشتان پا و کشش دادن ساق پا می تواند به تقویت عضلات ساق پا و بهبود انعططاف پذیری آن کمک کند تا بدین ترتیب مشکل درد ساق پای شما حل شود. بهتر است با یک پزشک فیزیوتراپ در مورد یادگیری تمرینات و تکنیک های صحیح مشورت کنید.

استفاده از کفی پا

 از کفی پوشش دهنده گودی کف پا و کفش های مناسب استفاده کنیدباید با پزشک خود مشورت کنید که آیا کفش هایی که می پوشید عامل بروز درد ساق پا هستند یا خیر و در صورت نیاز آن ها را با گزینه های مناسب تعویض کنید.

کلینیک واریس دکتر مهرداد اقدسی

1+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۰ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر، بنده 5 سالی میشه درد در ناحیه پشت ساق هر دو پا دارم بطوری که شبها نمیزاره بخوابم از درد انقدر حرکات کششی رو همراه با خم شدن روی پاهام انجام میدم که فشار به کمرم میاره بعد از باز شدن رگ پشت عضله هر دو پام یکم آروم و قرار میگیرم ولی بعد از دو ساعت بازم درد شروع میشه بعضی وقتها یکیش ساکته یکیش درد داره انگار رگ پاهام رو دارن میکشند نمیزاره خواب راحت داشته باشم خواستم تشخیص شما رو بدونم ممنونم میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام توصیه می کنم بیمارستان مدائن نزد دکتر فرهمند روماتولوژیست ویزیت شوید 

 • تصویر کاربر Mohamad جمعه ۲۰ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ۱۹ سالمه ساق پای راستم قبلا یه سری مشکل کشیدگی رباط داشته که با فیزیوتراپی حل شده بود .الان بعد ۲ سال درد کشیدگی رو احساس نمیکنم پشت ساق پام کشیدگی احساس میکنم وا پامو نمیتونم کامل صاف کنم ولی درد استخوان ران و استخوان زیر ساق تو محل ساق پا خیلی اذیتم میکنه چکار باید انجام بدم ؟ و اینکه دسته راستمم از کتف تا ارنج استخوان داخلش انگار بی حسه درد میکنه . لطفا جواب بدین . مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   به متخصص ارتوپدي مراجعه نمايید

 • تصویر کاربر ندا پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲ ماه که سردرد شدید دارم و در ناحیه ساق پا درد دارم و کبود هم شده
  همچنین آزمایش خون دادم که بیماری SLE دارم که مدیوم هست
  لطفا من رو راهنمایی کنید مشکل سردرد من از چیست؟ و چگونه برطرف میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   با پزشک متخصصی که تحت نظر هستید در این مورد مشورت کنید 

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین ،ساق پای مادر من چهار پنچ سالی میشه ی چیزی محکم از جلوی ساق پاش خورده ،و همه جا بردمش پاش خوب نمیشه علائمش این که همیشه اون قسمت باد کرده یا ورم میکنه یا کبود میشه گاهی وقتا هم پوستش سوراخ میشه و عفونت میکنه دردش هم بشدت زیاده هر دکتری هم بردیم چیزی متوجه نمیشن میگن چیزی نیس میشه راهنمایی کنیین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   متاسفانه با این اطلاعات قادر به راهنمایی مهمی نیستم . لطفا سونو گرافی کالر داپلر وریدی از پا اگر انجام دادید گزارش ارسالکنید و الا سونوگرافی انجام دهید اگر مسئله از عروق باشد مشخص شود لطفا سونوگرافی کالر داپلر وریدی از اندام تحتانی ( پا) به منظور بررسی وضعیت عروق عمقی ( ترومبوز- رفلاکس ) در حالت ایستاده انجام شود

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید دکتر
  من ۲۵ سالمه و حدود ۳ ماه صبح موقع رفتن سر کار بعد از ۵ دقیقه پیاده روی معمولی استخوان ساق پام درد می‌گیره انگار فشار زیاد تحمل میکنه .

  ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم و پیش چه دکتری برم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   روز بخیر ، ابتدا به متخصص ارتوپدی مراجعه داشته باشید 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود و ادب حضور شما دکتر گرانقدر. بنده 44 سالمه و حدود 2 ساله که موقع خواب پاهام به شدت گر میگیره جوری که انگار گوله آتیشه و اصلا نمیتونم بخوابم. و حدود 3 ماه میشه که رگ پشت ساق پام به شدت درد میگیره مخصوصا پای راست و مزید بر کمر درد و بیخوابی میشه دکتر و قرص و دارو هم متاسفانه جواب نداده ولی دیگه روانی شدم و نمیدونم چکار کنم و پیش کی برم. ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   لطفا به متخصص روماتولوژی ( دکتر فرهمند - بیمارستان مدائن در تهران ) مراجعه بفرمایید 

 • تصویر کاربر شهریار جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من 15 سالمه و فوتبال بازی میکنم. از دوازده سالگی درد پاشنه داشتم.حالا پاشنه ام خوب شده ولی ساق پا و ران پام به شدت درد میکنه و اصلا پاهام جون نداره.حتی نمیتونم به خوبی بدوم.ممنون میشم کمک کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   با متخصص طب فیزیکی یا روماتولوژی مشورت کنید 

 • تصویر کاربر لیلی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر من ۷ سالشه امروز از خواب بیدار شد بره مدرسه گفت پشت پام درد میکنه لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم دوباره از مدرسه اومد یکم که نشست گفت بازم دردش شروع شد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   معمولا در این سن مشکل مهمی نیست 

 • تصویر کاربر رودکی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من یک چند وقتی هست پادرد میگیرم گاهی درد داخل ران هست انگار تیر میکشد
  بیشتر مواقع از زانو به پایین حتی کف پا استخوان ساق پام و پشت همون ناحیه خیلی درد میگیره گاهی هم ضعف میره اما دردش خیلی اذیتم میکنه و به کمرم هم زده
  کمی هم پام واریس داره
  میشه جواب و درمان بدید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام . ابتدا با متخصص ستون فقرات مشورت نمایید. به احتمال زیاد این دردها همه ریشه در ستون فقرات دارند

 • تصویر کاربر رضاعظیمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من حدود یکماه هستش که جلوی ساق پام درد میکنه. هر روز هم یکساعت پیاده روی سریع میکنم.لطفا راهنمایی بفرمایید. آیا این مشکل به غلظت خون و یا کبد چرب ربط داره؟
  باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   ارتباطی با کبد چرب ندارد

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است.

پرسش از دکتر