هر آنچه باید درباره همانژیوم گیلاسی بدانید

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که همانژیوم گیلاسی چیست؟ یا حتی به آن مبتلا باشید و ندانید که این بیماری چیست و چگونه درمان می شود؟ ما در اینجا به تمام سوالات شما پاسخ داده ایم. لطفا با ما همراه باشید.

همانژیوم گیلاسی چیست؟

خال قرمز گوشتی یا آنژیوم های گیلاسی زائده های پوستی رایجی هستند که بر روی اغلب نواحی بدن تشکیل می شوند. این موارد با عناوینی از جمله آنژیوم های پیری یا نقاط کمپبل دمورگان نیز شناخته شده و معمولا در افراد با سن ۳۰ سال یا بیشتر دیده می شوند.

مجموعه عروق خونی کوچک در آنژیوم گیلاسی، ظاهری قرمز رنگ به آن می دهد. این نوع زائده پوستی تا زمانی که دچار خونریزی یا تغییر اندازه، شکل و رنگ نشده جای نگرانی ندارد. در صورت مشاهده هر گونه خون ریزی یا تغییر ظاهری باید آن را با پزشک در میان گذاشت زیرا این موارد می توانند از علائم ابتلا به سرطان پوست باشند.

ویژگی های همانژیوم گیلاسی

آنژیوم گیلاسی یک پاپول سفت است که قطری از ۰.۱ تا ۱ سانتی متر دارد. رنگ این زائده های پوستی آبی، قرمز یا بنفش می باشد. رنگ آنژیوم های گیلاسی در صورت تشکیل لخته خونی به رنگ سیاه تغییر می یابد.

درماتوسکوپ یک ابزار معاینه پوست بوده و مشاهده رنگ قرمز یا بنفش این آنژیوم ها را در حین معاینه آسان تر می سازد. آنژیوم های گیلاسی با اینکه می توانند در هر ناحیه ای از بدن شکل گیرند اما اغلب بر پوست سر، صورت، لب ها و بالا تنه پدیدار می شوند. این ضایعات تحت عنوان نقاط کمپل دمورگان نیز شناخته می شوند.

خال قرمز روی پوست سر

همانژیوم گیلاسی، تکثیر رایج عروقی پوستی بوده که ظاهری به صورت نقاط انفرادی یا چندگانه داشته و اغلب در بالا تنه و دست ها پدیدار می شوند. خال قرمز در سر معمولا به صورت ماکول های سر سوزنی و پاپول های روشن، قرمز رنگ، گنبدی شکل و دارای ظاهری گرد تا بیضوی پدیدار می شوند. قطر این آنژیوم ها تا چندین میلی متر می رسد.

یافته های هیستوپاتولوژیک آنژیوم های گیلاسی بیان دارند که این موارد همانژیوم هایی هستند که از بستر های مویرگی جدید و متعدد تشکیل شده اند.

بستر های مویرگی

آنژیوم های گیلاسی چه ظاهری دارند؟

آنژیوم های گیلاسی اغلب دارای رنگ قرمز روشن، شکل گرد یا بیضی و اندازه ای کوچک هستند. این اندازه می تواند از یک سر سوزن تا ۰.۶ سانتی متر متغییر باشد. در حالی که برخی از این زائده ها اندکی از سطح پوست برجسته تر هستند، برخی دیگر ظاهری صاف و هم سطح با پوست دارند. این آنژیوم ها اغلب بر روی بالا تنه، بازو ها، پا ها و شانه ها تشکیل می شوند. در صورت خراش، مالش یا برش این ضایعات احتمال خونریزی وجود دارد.

علل بروز آنژیوم عنکبوتی

علت دقیق بروز این خال های قرمز مشخص نیست اما ممکن است یک عامل ژنتیکی وجود داشته باشد و افراد را مستعد ابتلا به این خال ها کند. علاوه بر این، این آنژیوم ها با بارداری، قرار گیری در معرض مواد شیمیایی، برخی بیماری ها و شرایط اقلیمی ارتباط داده شده اند همچنین به نظر می رسد که ارتباطی بین سن و پدیدار شدن این خال ها وجود داشته باشد.

آنژیوم های گیلاسی اغلب با رسیدن سن فرد به ۳۰ سال شروع به پدیدار شدن کرده و به نظر می رسد با افزایش سن از نظر تعداد و اندازه رشد می شوند. یک منبع علمی بیان دارد که بیش از ۷۵ درصد افراد بالای ۷۵ سال به این خال ها دچار هستند.

چه کسانی به همانژیوم های گیلاسی مبتلا می شوند؟

آنژیوم های گیلاسی در مردان و زنان با هر سن و نژادی بسیار رایج هستند. این همانژیوم ها در پوست های سفید نسبت به پوست های سیاه بیشتر به چشم می آیند. با رسیدن به سن ۴۰ سالگی تعداد این زائده های پوستی به طرز محسوسی افزایش می یابد. امکان دارد افراد مبتلا دارای سابقه خانوادگی ابتلا به ضایعات پوستی مشابه باشند. آنژیوم گیلاسی فورانی به ندرت با بدخیمی های داخلی ارتباط داده شده است.

درمان خالهای قرمز

افراد نیازی به درمان خالهای خونی ندارند. با این حال، در صورت تمایل به رفع آن ها جهت زیبایی پوست، گزینه هایی درمانی وجود دارد. در مواردی که آنژیوم برجسته بوده و معمولا دچار خونریزی می شود، اقدام نسبت به رفع آن می تواند تصمیم مناسبی باشد. چندین فرآیند رایج برای رفع خال های قرمز وجود دارند.

الکتروکاتری

در این روش جراحی یک ابزار کوچک آنژیوم را با استفاده از جریان الکتریکی می سوزاند. در حین فرایند به قسمتی از بدن فرد یک فلز وصل می شود تا دیگر نواحی بدن از خطر سوختگی توسط برق مصون بمانند.

کرایوسرجری

در این روش آنژیوم با استفاده از نیتروژن مایع منجمد شده و در اثر سرمای زیاد از بین می رود. کرایوسرجری از نظر سرعت و آسانی شناخته شده است. افراد اغلب به یک جلسه از این فرایند نیاز داشته و در طول آن نیتروژن مایع به مدت ۱۰ ثانیه اسپری می شود. زخم ناشی از کرایوسرجری معمولا چندان نیاز به مراقبت ندارد.

لیزر

در این نوع جراحی از یک لیزر جهت از بین بردن آنژیوم گیلاسی استفاده می شود که گرمای لازم جهت سوزاندن آنژیوم را تولید می کند. این روش سریع بوده و بدون نیاز به بستری شدن انجام می شود. بسته به تعداد آنژیوم ها، امکان دارد تعداد جلسات درمانی از یک تا ۳ جلسه متغییر باشد. محل انژیوم در ابتدا تیره می شود وسپس از بستر پوست جدا می شود و ازبین می رود.

در کلینیک دکتر مهرداد اقدسی امکان درمان آنژیو گیلاسی با استفاده از دستگاه لیزر کوترا اکسل وی محیا است.

 اسکلروتراپی را معمولا بیمه ها تقبل نمی کنند و جز کارهای زیبایی محسوب می شود. لیزر واریس جز کارهای درمانی است و مورد تایید بیمه های تکمیلی است.

درمان واریس با بیمه تکمیلی

چه زمانی باید به دنبال درمان همانژیوم گیلاسی بود؟

در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ظاهر خال های قرمز باید با پزشک خود ملاقات کرد. ضروری است که افراد هر گونه تغییر در ضایعه یا زائده های پوستی خود را به اطلاع پزشک رسانده و پزشک آن را معاینه کند. با این کار پزشک قادر خواهد بود تا احتمال بیماری های جدی از جمله سرطان پوست را بررسی کند. امکان دارد از پوست فرد نمونه برداری شود. در نمونه برداری با هدف تشخیص یا اطمینان از عدم وجود بیماری های جدی بخش کوچکی از ضایعه یا ناحیه مبتلا برداشته شده و ارزیابی می شود.

درمان خانگی همانژیوم گیلاسی

پزشکان بنا بر دلایل متعددی از بین بردن آنژیوم های گیلاسی را در خانه توصیه نمی کنند.

اول اینکه پزشک باید تایید کند که این ضایعه پوستی آنژیوم گیلاسی بوده و از جمله مواردی نیست که نیازمند مراقبت بیشتر می باشند.

دوم، تراشیدن، بریدن، سوزاندن یا منجمد کردن آنژیوم های گیلاسی می تواند بسیار دردناک بوده و در صورت انجام شدن توسط افراد آماتور به بروز عفونت یا جای زخم منجر می شود. پزشکان در زمینه رفع زائده های پوستی تمرینات حرفه ای دیده و این کار را در محیط استریل و با ابزار های استریل انجام می دهند.

افرادی که بنابر دلایل زیبایی تمایل به برداشت آنژیوم های گیلاسی دارند باید جهت آگاهی از گزینه های درمانی خود با پزشک مشورت کنند.

آنژیوم های گیلاسی

با این حال، تاکنون هیچ مدرک علمی تاثیر گذاری این محلول های طبیعی را تایید نکرده است. قبل از مصرف یا اعمال هر گونه داروی جدید باید ایمنی مصرف آن را از پزشک خود جویا شد.

از بین بردن خال قرمز

آنژیوم های گیلاسی به صورت خود به خودی از بین نمی روند اما اغلب سبب ایجاد مشکل نیز نمی شوند. در صورت تحریک شدن امکان خونریزی گاه به گاه آن ها وجود دارد. با این وجود، تغییر رنگ، اندازه یا شکل یک خال قرمز همواره عامل نگرانی بوده و باید توسط پزشک عمومی یا متخصص پوست معاینه شود.

آنژیوم ها خطرناک نبوده و پیش آگهی آن ها با یا بدون از بین رفتن مطلوب است. به طور کلی، روش های مختلف رفع آنژیوم ها از نظر ناراحتی و تاثیرگذاری در یک سطح قرار دارند. بیماران باید درباره بهترین روش درمانی خود با پزشک مشورت کنند.

لازم به ذکر است با اینکه امکان از بین بردن آنژیوم ها وجود دارد اما این ضایعات می توانند عود کنند. افراد باید پس از برداشت هر گونه تومور بهبودی و التیام زخم را پایش کنند. هر گونه تغییرات غیر طبیعی یا تشدید علائم باید به اطلاع پزشک رسانده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. عسل می گوید

  سلام ،آیا خال گیلاسی روی پلک چشم باشد به تعداد یک عدد ،قابل برداشتن است یا چشم پزشک باید اینکارو انجام بده؟

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام …بهتر است به یک دکتر چشم پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید .

 2. هستی ۳۲ می گوید

  سلام دکتر روز بخیر و خسته نباشید. من مدتیه روی صورتم بالخص اطراف بینیم رگ های عنکبوتی خونی مانندی رو میبینم. همینطور چند دونه آنژیوم گیلاسی روی بدنم و صورتم جدیدا افتاده. متاسفانه مادرمم همین مشکل رو داره و زمینه ارثی داره. اون الان که رفته تو سن لک های زیادی روی صورتش افتاده. دکتر لطفا راهنماییم کنید چون دارم افسردگی میگیرم. اخه یه جایی خوندم این مشکل از سن ۳۰ سال به بعد پیشرفت داره. میخوام بپرسم آیا برای جلوگیری و یا رفع این عروق قرص یا پمادی وجود داره یا نه؟ و اینکه راه درمان قطعی این مشکل چیه؟ یه جا خوندم قرص و پماد ونوویتول برای جلوگیری و درمان مشکلات عروقی و عروق عنکبوتی خوبه. اگه واقعا اینها خوبن دوره مصرف و میزان مصرفشون چطوریه؟ ممنون میشم جوابمو بدین و منو از این ناراحتی و استرس مضاعف دربیارین.
  سپاسگزارم🙏🙏🙏

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   در رابطه با رگ های کنار بینی میتوانیم روش درمانی لیزر سطحی را به شما پیشنهاد میکنیم این روش فعلا موثر ترین روش برای بهتر کردن این رگ ها در صورت میباشد و پماد های موجود در بازار معمولا تاثیر چندانی ندارند
   برای انژیوم های گیلاسی که دارید بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید

 3. اسدی می گوید

  با عرض سلام من ۳۵سال دارم و تقریبا حدود دوسال است متوجه خال قرمز در بدنم شدم ابتدا قفط یکی روی سینه داشتم ولی الان اطراف گردن بازو و پای منو گرفته ترس اینو دارم صورتمم درگیر کنه ممنون برای معالجه منو راهنمایی کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.