هر آنچه باید درباره همانژیوم گیلاسی بدانید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که همانژیوم گیلاسی چیست؟ یا حتی به آن مبتلا باشید و ندانید که این بیماری چیست و چگونه درمان می شود؟ ما در اینجا به تمام سوالات شما پاسخ داده ایم. لطفا با ما همراه باشید.

همانژیوم گیلاسی چیست؟

خال قرمز گوشتی یا آنژیوم های گیلاسی زائده های پوستی رایجی هستند که بر روی اغلب نواحی بدن تشکیل می شوند. این موارد با عناوینی از جمله آنژیوم های پیری یا نقاط کمپبل دمورگان نیز شناخته شده و معمولا در افراد با سن 30 سال یا بیشتر دیده می شوند.

مجموعه عروق خونی کوچک در آنژیوم گیلاسی، ظاهری قرمز رنگ به آن می دهد. این نوع زائده پوستی تا زمانی که دچار خونریزی یا تغییر اندازه، شکل و رنگ نشده جای نگرانی ندارد. در صورت مشاهده هر گونه خون ریزی یا تغییر ظاهری باید آن را با پزشک در میان گذاشت زیرا این موارد می توانند از علائم ابتلا به سرطان پوست باشند.

آنژیوم گیلاسی چیست؟

ویژگی های همانژیوم گیلاسی

آنژیوم گیلاسی یک پاپول سفت است که قطری از 0.1 تا 1 سانتی متر دارد. رنگ این زائده های پوستی آبی، قرمز یا بنفش می باشد. رنگ آنژیوم های گیلاسی در صورت تشکیل لخته خونی به رنگ سیاه تغییر می یابد.

درماتوسکوپ یک ابزار معاینه پوست بوده و مشاهده رنگ قرمز یا بنفش این آنژیوم ها را در حین معاینه آسان تر می سازد. آنژیوم های گیلاسی با اینکه می توانند در هر ناحیه ای از بدن شکل گیرند اما اغلب بر پوست سر، صورت، لب ها و بالا تنه پدیدار می شوند. این ضایعات تحت عنوان نقاط کمپل دمورگان نیز شناخته می شوند.

خال قرمز روی پوست سر

همانژیوم گیلاسی، تکثیر رایج عروقی پوستی بوده که ظاهری به صورت نقاط انفرادی یا چندگانه داشته و اغلب در بالا تنه و دست ها پدیدار می شوند. خال قرمز در سر معمولا به صورت ماکول های سر سوزنی و پاپول های روشن، قرمز رنگ، گنبدی شکل و دارای ظاهری گرد تا بیضوی پدیدار می شوند. قطر این آنژیوم ها تا چندین میلی متر می رسد.

یافته های هیستوپاتولوژیک آنژیوم های گیلاسی بیان دارند که این موارد همانژیوم هایی هستند که از بستر های مویرگی جدید و متعدد تشکیل شده اند. این بستر های مویرگی دارای لومن های باریک و سلول های اندوتلیال برجسته ای هستند که به صورت لوبول هایی کوچک در لایه پاپیلاری پوست قرار گرفته اند.

خال قرمز روی پوست سر

آنژیوم های گیلاسی چه ظاهری دارند؟

آنژیوم های گیلاسی اغلب دارای رنگ قرمز روشن، شکل گرد یا بیضی و اندازه ای کوچک هستند. این اندازه می تواند از یک سر سوزن تا 0.6 سانتی متر متغییر باشد. در حالی که برخی از این زائده ها اندکی از سطح پوست برجسته تر هستند، برخی دیگر ظاهری صاف و هم سطح با پوست دارند. این آنژیوم ها اغلب بر روی بالا تنه، بازو ها، پا ها و شانه ها تشکیل می شوند. در صورت خراش، مالش یا برش این ضایعات احتمال خونریزی وجود دارد.

علل بروز آنژیوم عنکبوتی

علت دقیق بروز این خال های قرمز مشخص نیست اما ممکن است یک عامل ژنتیکی وجود داشته باشد و افراد را مستعد ابتلا به این خال ها کند. علاوه بر این، این آنژیوم ها با بارداری، قرار گیری در معرض مواد شیمیایی، برخی بیماری ها و شرایط اقلیمی ارتباط داده شده اند همچنین به نظر می رسد که ارتباطی بین سن و پدیدار شدن این خال ها وجود داشته باشد.

آنژیوم های گیلاسی اغلب با رسیدن سن فرد به 30 سال شروع به پدیدار شدن کرده و به نظر می رسد با افزایش سن از نظر تعداد و اندازه رشد می شوند. یک منبع علمی بیان دارد که بیش از 75 درصد افراد بالای 75 سال به این خال ها دچار هستند.

چه کسانی به همانژیوم های گیلاسی مبتلا می شوند؟

آنژیوم های گیلاسی در مردان و زنان با هر سن و نژادی بسیار رایج هستند. این همانژیوم ها در پوست های سفید نسبت به پوست های سیاه بیشتر به چشم می آیند. با رسیدن به سن 40 سالگی تعداد این زائده های پوستی به طرز محسوسی افزایش می یابد. امکان دارد افراد مبتلا دارای سابقه خانوادگی ابتلا به ضایعات پوستی مشابه باشند. آنژیوم گیلاسی فورانی به ندرت با بدخیمی های داخلی ارتباط داده شده است.

برای مشاوره آنلاین با دکتر مهرداد اقدسی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

پرسش از دکتر

درمان خالهای قرمز

افراد نیازی به درمان خالهای خونی ندارند. با این حال، در صورت تمایل به رفع آن ها جهت زیبایی پوست، گزینه هایی درمانی وجود دارد. در مواردی که آنژیوم برجسته بوده و معمولا دچار خونریزی می شود، اقدام نسبت به رفع آن می تواند تصمیم مناسبی باشد. چندین فرآیند رایج برای رفع خال های قرمز وجود دارند.

الکتروکاتری

در این روش جراحی یک ابزار کوچک آنژیوم را با استفاده از جریان الکتریکی می سوزاند. در حین فرایند به قسمتی از بدن فرد یک فلز وصل می شود تا دیگر نواحی بدن از خطر سوختگی توسط برق مصون بمانند.

کرایوسرجری

در این روش آنژیوم با استفاده از نیتروژن مایع منجمد شده و در اثر سرمای زیاد از بین می رود. کرایوسرجری از نظر سرعت و آسانی شناخته شده است. افراد اغلب به یک جلسه از این فرایند نیاز داشته و در طول آن نیتروژن مایع به مدت 10 ثانیه اسپری می شود. زخم ناشی از کرایوسرجری معمولا چندان نیاز به مراقبت ندارد.

لیزر

در این نوع جراحی از یک لیزر جهت از بین بردن آنژیوم گیلاسی استفاده می شود که گرمای لازم جهت سوزاندن آنژیوم را تولید می کند. این روش سریع بوده و بدون نیاز به بستری شدن انجام می شود. بسته به تعداد آنژیوم ها، امکان دارد تعداد جلسات درمانی از یک تا 3 جلسه متغییر باشد. محل انژیوم در ابتدا تیره می شود وسپس از بستر پوست جدا می شود و ازبین می رود.

در کلینیک دکتر مهرداد اقدسی امکان درمان آنژیو گیلاسی با استفاده از دستگاه لیزر کوترا اکسل وی محیا است .

درمان خالهای قرمز

چه زمانی باید به دنبال درمان همانژیوم گیلاسی بود؟

در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ظاهر خال های قرمز باید با پزشک خود ملاقات کرد. ضروری است که افراد هر گونه تغییر در ضایعه یا زائده های پوستی خود را به اطلاع پزشک رسانده و پزشک آن را معاینه کند. با این کار پزشک قادر خواهد بود تا احتمال بیماری های جدی از جمله سرطان پوست را بررسی کند. امکان دارد از پوست فرد نمونه برداری شود. در نمونه برداری با هدف تشخیص یا اطمینان از عدم وجود بیماری های جدی بخش کوچکی از ضایعه یا ناحیه مبتلا برداشته شده و ارزیابی می شود.

درمان خانگی همانژیوم گیلاسی

پزشکان بنا بر دلایل متعددی از بین بردن آنژیوم های گیلاسی را در خانه توصیه نمی کنند.

اول اینکه پزشک باید تایید کند که این ضایعه پوستی آنژیوم گیلاسی بوده و از جمله مواردی نیست که نیازمند مراقبت بیشتر می باشند.

دوم، تراشیدن، بریدن، سوزاندن یا منجمد کردن آنژیوم های گیلاسی می تواند بسیار دردناک بوده و در صورت انجام شدن توسط افراد آماتور به بروز عفونت یا جای زخم منجر می شود. پزشکان در زمینه رفع زائده های پوستی تمرینات حرفه ای دیده و این کار را در محیط استریل و با ابزار های استریل انجام می دهند.

افرادی که بنابر دلایل زیبایی تمایل به برداشت آنژیوم های گیلاسی دارند باید جهت آگاهی از گزینه های درمانی خود با پزشک مشورت کنند.

روش های خانگی متعددی برای کوچک کردن یا از بین بردن آنژیوم های گیلاسی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به استفاده از سرکه سیب، ید یا روغن درخت چای اشاره کرد.

با این حال، تاکنون هیچ مدرک علمی تاثیر گذاری این محلول های طبیعی را تایید نکرده است. قبل از مصرف یا اعمال هر گونه داروی جدید باید ایمنی مصرف آن را از پزشک خود جویا شد.

از بین بردن خال قرمز

آنژیوم های گیلاسی به صورت خود به خودی از بین نمی روند اما اغلب سبب ایجاد مشکل نیز نمی شوند. در صورت تحریک شدن امکان خونریزی گاه به گاه آن ها وجود دارد. با این وجود، تغییر رنگ، اندازه یا شکل یک خال قرمز همواره عامل نگرانی بوده و باید توسط پزشک عمومی یا متخصص پوست معاینه شود.

آنژیوم ها خطرناک نبوده و پیش آگهی آن ها با یا بدون از بین رفتن مطلوب است. به طور کلی، روش های مختلف رفع آنژیوم ها از نظر ناراحتی و تاثیرگذاری در یک سطح قرار دارند. بیماران باید درباره بهترین روش درمانی خود با پزشک مشورت کنند.

لازم به ذکر است با اینکه امکان از بین بردن آنژیوم ها وجود دارد اما این ضایعات می توانند عود کنند. افراد باید پس از برداشت هر گونه تومور بهبودی و التیام زخم را پایش کنند. هر گونه تغییرات غیر طبیعی یا تشدید علائم باید به اطلاع پزشک رسانده شود.

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکنر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیما جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من واریس های ریز عنکبدتی دارم که فقط میخام با لیزر درمان کنم نه با شیوه واریز. آیا امکان ۷وب شدنش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   برای راهنمایی بهتر لطفا از واریس پای خود برای ما اینجا یا در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اسفند ۹۸ پدرم عمل باز قلب انجام شد بعد از دو ماه رگهای زیر زبانش سیاه شده و شبیه واریس است لطفا بفرمایید علت این موضوع چیست و چه باید انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   یک متخصص گوش و حلق و‌بینی بهتر میتواند شمارا راهنمایی کند 

 • تصویر کاربر اسدی یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام من 35سال دارم و تقریبا حدود دوسال است متوجه خال قرمز در بدنم شدم ابتدا قفط یکی روی سینه داشتم ولی الان اطراف گردن بازو و پای منو گرفته ترس اینو دارم صورتمم درگیر کنه ممنون برای معالجه منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام لطفا عکس از خال گیلاسی  به واتس اپ 09019746344   ارسال بفرمایید. معمولا این خالهای گیلاسی با لیزر به راحتی رفع می شوند.

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادر من قند و فشار داره.چند وقتیه که مچ پاهاش به صورت عجیبی ورم کرده.دکتر رفتیم آزمایش داد گفت این ورم پاش واسه واریسه.میشه کمکم کنین.دقیقا باید چه دکتری برم واسه ورم پاهاش.یا یه راه درمانی.کلی هم قرص قند و فشار بهش داده دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   لطفا از پای مادرتان برای ما در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم 

 • تصویر کاربر مهسا جمعه ۸ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر
  میبخشید بنده مدتها بود کنار شقیقه ام خال کوچک قرمزی بود که از بچگی تا الان که ۲۳ سال دارم کمی بزرگتر شده و نگرانی بیشترم این هست که در قسمت های دیگر صورتم نیز به صورت خیلی ریز و پراکنده ظاهر شده است و باعث نگرانیمه، البته برجسته نیست.اگر ممکن است درباره درمان و نوع و عوارض ان را راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   شما بهتر است که به یک متخصص پوست مراجعه فرمایید 

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  من واریس پشت زانو هام رو حدود دو سالی هست که دارم ولی اخیراً متوجه شدم که رگهای تمام بدنم نسبت به قبل برجسته تر شده، البته چند ماه پیش داروی کاهش چربی خون به مدت دو ماه مصرف کردم،الان درد جلوی ساق پا دارم و میخوام بدونم چطور باید این مشکل در کل بدنم رفع بشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   لطفا چند عکس از ظاهر رگ ها اینجا یا به واتس اپ یا تلگرام ۰۹۰۱۹۷۴۶۳۴۴ ارسال کنید که با توجه به انها راهنمایی بهتری به شما ارائه شود 

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر