آیا استفاده از جوراب واریس در بارداری ضروری است؟

بارداری یکی از دورانهای بسیار حساس برای بانوان است. همه خانمها انتظار بروز تغییرات در این دوران را دارند و از تجارب مادران و بقیه خانمها در زمینه علائم مختلف و تحولات بارداری بسیار شنیده اند. از مشکلات شناخته شده و نسبتا شایع مسئله واریس در بارداری و استفاده از جوراب واریس در بارداری و مشکل نارسایی وریدی در پاهاست.

بسیاری از تغییرات کاملا طبیعی و طبق روند ایجاد تغییرات هورمونی و ساختاری در بدن است اما گاهی برخی تغییرات  ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشند و نباید از کنار آنها سر سری گذشت. در حدود یک سوم زنان  واریس بارداری را به درجاتی تجربه می کنند و بسیاری از بانوان گرفتار واریس و درد ساق پا شده و بارداری را زمان شروع بیماری واریس خود می دانند به خصوص در خانمها با بارداری های مکرر این مسئله بیشتر عنوان می شود اما چرا بارداری باعث بروز واریس می شود؟ و اینکه چه راه هایی برای پیشگیری و درمان واریس پا در دوران بارداری وجود دارد؟ و خطرات ابتلا به واریس در بارداری برای جنین دغدغه ذهنی بسیاری از مادران است.

چرا احتمال بروز واریس شکم در بارداری بالا می رود؟

در طول بارداری بدن مادر دچار یک سری تغییرات طبیعی فیزیولوژیک می شود که شرایط را برای رشد بهتر جنین مهیا می سازد. برخی از این تغییرات ممکن است عوارض ناخواسته ای را برای سلامت مادر به همراه داشته باشد.

بارداری و واریس

پوشیدن جوراب بارداری

امروزه انواع مختلف جوراب واریس بارداری موجود است تا در طی بارداری با پوشیدن این جورابها بتوانند از ایجاد ورم پا و درد در پاها جلوگیری نموده و به وریدهای پا در حفظ حالت ارتجاعی و برگشت به وضعیت اولیه پس از زایمان یاری برسانند. بهترین زمان پوشیدن جوراب صبحها قبل از برخاستنن از بستراست و زمان استفاده از آن در طی روز می باشد. بمنظور تعیین جوراب مناسب برای پیشگیری از واریس در بارداری بایستی با پزشک متخصص مشورت کنید.

استفاده از جوراب  واریس در دوران بارداری

استفاده از جوراب واریس روشی عالی برای مقابله با تورم پا و مچ آن در دوران بارداری می باشد. در صورت بروز درد، گرفتگی و تورم در پا یا مچ آن، پوشیدن جوراب های فشاری بسیار مفید خواهد بود. از آنجایی که جوراب های فشاری بازگشت جریان خون به قلب را آسان تر می کنند، می توانند در مقابله با واریس نیز مفید بوده و از انتشار این عارضه جلوگیری کنند.

نحوه عملکرد جوراب واریس در بارداری

به دلیل برآمدگی شکم در دوران بارداری و فشار اضافی جنین بر بدن مادر، ورید ها شروع به گشاد شدن می کنند که این وضعیت به معنای عملکرد کمتر آن ها خواهد بود.
جوراب های فشاری گردش خون را بهبود بخشیده و به جریان خون کمک می کنند تا از طریق سیستم وریدی به قلب بازگردد. جوراب های فشاری این کار را با افزایش تدریجی مقدار فشار بر پا انجام می دهند. مقدار زیادی از این فشار بر مچ پا وارد شده و همگام با رفتن به نواحی بالاتر پا کاهش می یابد. جوراب های فشاری همچنین می توانند در گرفتگی ها، تورم، واریس و درد پا مفید باشند. علاوه بر آن، این موارد از بروز ترومبوز ورید های عمقی نیز جلوگیری کنند. این جوراب ها انواع مختلفی داشته که مقدار فشار آن ها نیز متفاوت است.

انواع جوراب واریس در بارداری

در این قسمت به بررسی انواع جوراب واریس در بارداری می پردازیم.

جوراب واریس زیر زانو

این جوراب ها می توانند سبب فروکش شدن تورم در مچ و عضله پشت ساق پا شوند.

جوراب واریس بالای زانو

این موارد از نیمه ران تا انگشتان پا را در برگرفته و رهایشی کلی از تورم را در پا ایجاد می کنند.

جوراب واریس کامل

در صورت احساس تورم و درد از ناحیه کمر تا انگشتان پا، پوشیدن این جوراب های فشاری کامل جهت تسکین این موارد مفید خواهد بود. این جوراب ها از ناحیه کمر شروع شده و تا به انگشتان پا ادامه می یابند.

انتخاب جوراب واریس بارداری مناسب

باید از اندازه مناسب جوراب های انتخابی خود اطمینان یافت زیرا در صورتی که این جوراب ها اندازه ای مناسب نداشته باشند می توانند سبب بدتر شدن مشکل فرد شوند. در صورت تمایل به خرید اینترنتی جوراب ها، باید اندازه گیری های لازم را انجام داده و از جدول اندازه ای که در آن وبسایت قرار داده شده پیروی کرد.

پوشیدن این جوراب ها در هنگام خواب ضروری نیست اما باید آن ها را در نزدیکی تخت قرار داد تا هنگام صبح در اولین فرصت پوشیده شوند. این جوراب ها دارای سطوح فشاری مختلفی هستند که در ابتدا گیج کننده به نظر می رسند. عدد بیشتر بیانگر فشار وارد شده بر مچ پا و کمترین عدد بیانگر فشاری است که در ناحیه بالایی جوراب به پا وارد می شود. این سطوح فشار به میلی متر جیوه نوشته شده و بیانگر مقدار فشاری است که فرد احساس خواهد کرد.

قیمت جوراب واریس بارداری

معمولا قیمت جوراب واریس بر اساس نوع جنس و میزان ضخامت و نوع جوراب واریس متفاوت می باشد. رنج قیمت جوراب های واریس از 200 هزار تومان به بالا می باشد. جوراب واریس کامل گرانترین نوع جوراب واریس می باشد.

زنان باردار با چه مشکلات وریدی روبه رو خواهند شد؟

بسیاری از زنان باردار اغلب علائمی را تجربه می کنند که از جمله آن ها می توان به تورم مچ، سنگینی، خستگی و درد پا اشاره کرد. علاوه بر آن، خطر ابتلا به اختلالات وریدی در دوره بارداری می تواند به وسیله نشستن یا ایستادن طولانی مدت، اختلالات وریدی وراثتی، بیماری های وریدی قبلی یا حاملگی های متعدد تشدید شود. مطالعات بالینی ارتباطی آشکار بین بارداری و ابتلا به رگهای واریسی یافت کرده اند. طبق یک گزارش منتشر شده در هفته نامه پزشکی سوئیس، 30 درصد از زنان در بارداری اول و 55 درصد از زنان در بارداری های متعدد به واریس ورید ها مبتلا می شوند. این ورید ها از نظر زیبایی ناخوشایند بوده، توانایی ایجاد بیماری را داشته و احتمال ترومبوز (تشکیل لخته خونی) را نیز افزایش می دهند.

کاهش خطر ابتلا به ترومبوز وریدی در بارداری

بارداری خطر ابتلا به ترومبوز را تا 75 درصد افزایش می دهد. یک دلیل آن ترکیب خون است. در این مورد جهت پیشگیری از خونریزی غیر قابل کنترل در حین زایمان و یا سقط جنین، خون غلیظ تر می شود تا به حفاظت از مادر کمک کند. افزایش حجم خون و گشاد شدن ورید ها در اثر تغییرات هورمونی احتمال تشکیل لخته یا ترومبوز را افزایش می دهد. خطر ابتلا به ترومبوز بعد از زایمان و هفته های پس از آن به بالاترین میزان خود می رسد.

دلایل افزایش ابتلا به ترومبوز وریدی

دلایل افزایش خطر ابتلا به ترومبوز و اختلالات وریدی شامل موارد زیر می شوند:

 • حجم خون در دوران بارداری 40 تا 50 درصد بیشتر می شود.
 • هورمون جنسی زنانه، پروژسترون، سبب گشاد شدن دیواره های وریدی می شود.
 • فشار درون ورید های پا افزایش می یابد زیرا جنین در حال رشد به عروق لگنی فشار وارد کرده و بازگشت جریان خون به قلب را محدود می کند.
 • تغییر در ترکیبات خون خطر تشکیل لخته خون را افزایش می دهد.

فشار درمانی اغلب با هدف پیشگیری از علائمی مانند تورم مچ و سنگینی، خستگی یا گرفتگی پا برای زنان باردار توصیه می شود. پوشیدن جوراب واریس در بارداری گردش خون را ارتقا داده و سبب تسکین ناراحتی در پا ها می گردد. این جوراب ها سبب کاهش تورم، ادم، خطر التهاب وریدی، ترومبوز، واریس و همچنین تسکین وریدها می شوند. به همین دلیل، پوشیدن چنین جوراب هایی از ابتدای دوره بارداری توصیه می شود.

تاثیر واریس در دوران بارداری

از جمله تغییرات فیزیولوژیک که واریس در بارداری را بوجود می آورند به موارد ذیل می توان اشاره کرد.

بالا رفتن سطح هورمون پروژسترون

سطح خونی این هورمون همگام با پیشرفت بارداری بالا می رود، از جمله عملکردهای آن می توان به شل شدن و انبساط رگها و دریچه های لانه کبوتری اشاره کرد. این امر باعث حرکت کندتر خون در پاها و انباشت خون در وریدهای پا می شود که باعث ایجاد واریس در بارداری  می شودو حرکت کند خون و نداشتن تحرک بدنی کافی در زنان بارداری می تواند مادر را با خطر بروز لخته خون در پاها مواجه کند.

افزایش حجم خون در گردش

میزان خون در گردش در طی بارداری بمنظور تامین نیازهای روزافزون جنین در حال رشد تا 50 درصد افزایش می یابد که به نوبه خود باعث افزایش حجم خون موجود در رگهای پا و واریس در بارداری می شود.

حتما بخوانید

آیا لخته خون در بارداری خطرناک است؟ علل ایجاد لخته خون در بارداری چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لخته شدن خون در بارداری

بزرگ شدن رحم

همگام با رشد جنین و اتساع رحم، فشار بیشتری به رگهای حامل خون از قلب به سمت پاها و یا از پاها به سمت قلب وارد می شود. که این فشار مانع از جریان راحت خون شده و باعث انباشت خون در وریدها و واریس در بارداری می شود.
برای پیشگیری از بروز واریس در بارداری و یا تشدید آن در زنان باردار راهکارهایی وجود دارد که برای داشتن بارداری سالم به زنان باردار توصیه می شود تا از آن پیروی کنند.

 پیشگیری از واریس در بارداری

اگر قصد بارداری دارید و یا در اوایل این دوران هستید می توانید بارعایت نکات مهم و خواستن راهنمایی از پزشک خود احتمال بروز واریس در بارداری را به حداقل برسانید.

 1.  درصورت ابتلا به واریس در بارداری سابق یا سابقه خانوادگی واریس پیش از اقدام به بارداری حتما این موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید  و سلامت عروق پایتان را چک کنید.
 2. در مورد  افزایش وزن مطلوب  در طی بارداری و الگوی افزایش وزن توصیه شده طی ماههای مختلف بارداری با پزشک متخصص زنان یا متخصص تغذیه مشورت کنید. حفظ وزن مطلوب و اجتناب از افزایش وزن بیش از حد می تواند فشار وارده به رگها را تعدیل کند.
 3. در صورتیکه  پزشک یا ماما به شما توصیه کرده که در استراحت مطلق باشید حتما در خصوص پوشیدن جوراب فشاری بمنظور پیشگیری از بروز لخته خون در پا از ایشان مشورت بگیرید.

پیروی از برنامه ورزشی منظم

ورزش به خصوص انجام نرمشهای آرام و متناسب با شرایط مادر  با تقویت عضلات به پمپ بهتر خون در پاها به سمت قلب کمک می کند.بمنظور تقویت گردش خون در پاها در حال حاضر پیاده روی  بمدت 20 تا 30 دقیقه و داشتن نرمشهای متناسب با شرایط مادر توصیه می شود.

بالا قراردادن پاها

تکیه پاها به دیوار و قراردادن پاها بالاتر از سطح زمین به صورتی که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرند برای چند بار در طی روز به مدت 10 تا 15 دقیقه می تواند به مادران کمک کند  این کار به برگشت بهتر خون به سمت قلبو کم شدن ورم پا در مادران کمک می کند.

دراز کشیدن به پهلوی چپ در زمان خواب

به زنان باردار توصیه می شود که روی پهلوی چپ بخوابند علت این توصیه اینست که در این حالت فشار بر روی رگ اصلی در محیط شکمی کمتر وارد می شود و جریان خون بسمت قلب تسهیل می شود. قراردادن بالش در بین زانوها و پا نیز از دیگر راهکارها برای کاهش فشار وارده مناسب است.

گنجاندن منابع ویتامین C، E و A

سلامت عروق در گرو تامین مواد مغذی مورد نیاز برای ساخت بافت همبند و استحکام جدار مویرگهاست. برخی از ویتامینها در این مورد نقش ایفا می کنند.

مرکبات ، انواع توت ها و سبزیهای زرو و نارنجی مثل هویج یا کدو حلوایی می توانند برای پیشگیری از واریس بارداری مناسب باشند.

پا روی پا نیندازید

خیلی از افراد به صورت ناخودآگاه عادت کرده اند که یک پایشان را به صورت ضربدر روی پای دیگر می اندازند. حتی شما هم ممکن است حس خواب رفتگی و بی حسی را در این وضعیت نشستن نامناسب تجربه کرده باشید. توصیه می شود در زمان نشستن پا روی پا نیاندازید و حد المقدور زیر پایتان یک چهارپایه یا سطح شیبدار کوتاه قراردهید. در ضمن میتوانید برای تقویت گردش خون در حالت نشسته پایتان را از مچ خم و راست کنید.

پرهیز از ایستادن و نشستن طولانی مدت

حفظ حالت بدن بدون تحرک و به صورت ثابت عوارض زیادی را به دنبال دارد . در واقع بدن ما برای سکون برنامه ریزی نشده است!!! بهتر است برای پیشگیری از واریس بارداری، از ایستادن و نشستن طولانی بدون هیچ حرکت و تغییر حالت بدن بپرهیزید. توصیه می شود تا حداقل هر 30 تا 45 دقیقه یکبار حالت بدنی خود را تغییر دهید تا به بهبود جریان خون کمک کنید.

پیشگیری از یبوست

در طی بارداری توصیه های مرتبط با پیشگیری از یبوست را بکار گیرید. یبوست یکی از عوارض فیزیولوژیک بارداری است که می تواند با افزایش فشار به عروق و بروز یبوست همراه باشد.

جوراب واریس در بارداری

واریس در بارداری : عارضه موقتی یا دائمی

رگ های واریس پدیدار شده در بارداری اغلب  در بازه زمانی 6 ماه پس از زایمان و بچه دار شدن به میزان قابل توجهی محو شده و از بین می رود. اما احتمال موقتی بودن واریس در مادران با بارداریهای مکرر و با فاصله زمانی کم کاهش می یابد به بیان ساده تر احتمال اینکه رگهای واریسی پس از زایمان از روی پاها محو شوند در مادران با چند فرزند کمتر می شود. در هر صورت اگر پس از طی شش ماه از زایمان، رگهای واریس محو نشدند نیاز به بررسی توسط متخصص و انجام اقدامات درمانی بمنظور پیشگیری از عوارض ناخواسته واریس می باشد. بعلاوه در صورتیکه در بارداری خود رگ های واریسی را تجربه نمودید و قصد بارداری مجدد دارید قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

خطرات واریس بارداری برای مادر و جنین

واریس احتمال بروز لخته خون در پا در طی دوران بارداری و در حین زایمان و بعد آن را افزایش می دهد

 

 کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Honey جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر اقدسی
  من هفته گذشته زایمان سزارین داشتم و بهم جوراب واریس تا زانو دادند که بپوشم ولی نگفتند تا چه مدت باید بپوشم.
  میخواستم بدونم چند ساعت در طول روز و تا چند وقت باید این جوراب رو بپوشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   باید حدااقل شش هفته اوقاتيكه سر پا هستيد جوراب بپوشید 

 • تصویر کاربر a.m جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۷ماه پیش dvtپای چپ کشاله ران وزیرشکم شدم الان دوهفتس دکترم قرصمو قطع کرده وگفتن که کارکردن برام مشکلی ایجاد نمیکنه الان دوروزه سرکار میرم کارم خیاطیه وروزی ۸ساعت نشسته هستم الان احساس سوزش درروی رانم ودر باسن همون پا دارم آیا برای من مشکلی ایجاد میکنه یا بعد از dvtاین دردها طبیعیه..ممنونم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بهتر است به ازای هر سه ساعت كار حدود ١٥ دقيقه ورزش سبك و یا پياده روي بكنيد

 • تصویر کاربر محمدیان جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده کانسر تخمدان دارم نمیتوانم عمل کنم چون پام لختگی خون دارد و ورم کرده یکبار هم بیمارستان خوابیدم وارفارین نصرف کردم ایا درمان قطعی وجود دارد اگر در کلینیک شما بررسی کنید؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   فعلا داروهای ضد لخته را ادامه دهید و در صورت امکان برای ویزیت حضورا تشریف بیاورید 

 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پای راستم لخته خون تشکیل شده برای پوشیدن جوراب واریس همان پا کافیست یا می بایست هر دو را پوشید؟ و اینکه نیازه شبهاجورالب دربیاوریم
  استراحتم باید در چه حد باشه ؟؟ من کارهای خونه و بچه داری هم میکنم آیا مشکلی ایجاد میکند ؟ البته با احتیاط قدم برمیدارم
  و سوال دیگه اینکه حدود سه یا چهار ماهی میشه هنگام دراز کش اگه با کمک بدنم از جام یلند شوم پایین سینه ی سمت چپم درد میگیره آیا مرتبط به قلب می باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   جوراب فقط همان پا و در طول روز فقط 
   استراحت خاصي نياز نيست ومیتوان كارهاي نرمال روزمره انجام شود.
   بهتر است به یک پزشک قلب نیز مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر Neda یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ، همسر من ۱۰ روز پیش دچار dvtشدند بعد از ۵ روز مرخص شدند اما تورم پاشون از کشاله ران تا انگشت پا بینهایت زیاده قرص ریواروکسابان استفاده میکنه و جوراب واریس میپوشه
  تورمی که در حال افزایش هست چه خطری رو به دنبال داره؟
  آیا پاش به حالت اولیه برمیگرده ؟
  آیا دوباره میتونه به راحتی راه بره؟
  ممنون میشم پاسخ بدین من بینهایت نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   نگران نباشید و بایستی فرصت بدهید تا تورم به مرور کمتر شود . از جوراب واریس استفاده کنند و در حد تحمل راه بروند . پس از سه ماه از مصرف دارو مراجعه حضوری داشته باشید . 

   تلفن وقت دهی: 02122819276-7

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. من در ناحیه کنار زانوی چپ پا دچار مشکل همانژیوم شده ام. سونوگرافی رنگی انجام دادم و ام.آر.آی هم دارم میگیرم. دکتر رادیولوژیست که برام سونو انجام دادند، فرمودند عروق شریانی و وریدی بصورت کلاف بهم پیچیده شده و لخته خون هم وجود داره و برای حل این مشکل بخاطر پیچیدگی اون، به متخصص جراحی عروق مراجعه کنم. یکی از پزشکان هم گفتند که با آمبولیزاسیون درمان میشه. لطفا بفرمایید نظر شما چیست و در صورت انجام مشکل مشابه من، چگونه خدمت شما برسم تا نتیجه خوبی هم حاصل بشود. سپاسگزارم از لطفتون...
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   اگر ارتباط وريدي شرياني گزارش شده جراحي مناسب است که در بیمارستان باید انجام شود 
   دولتي:بيمارستان سينا يا بيمارستان شهداي تجريش بخش جراحي عروق
   خصوصي: بيمارستان آراد دكتر ستايش

 • تصویر کاربر صدرا شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدر بنده از ناحیه پای راست دچار DVT شدن و به تازگی از بیمارستان مرخص شدن.میخواستم از خدمتتون بپرسم که جوراب واریس باید بپوشه؟چه نوعی و چه فشاری از لحاظ میلیمتر جیوه باید داشته باشه؟ آخه تو یکی از سایت ها خوندم که جوراب با فشار زیاد باعث آزادی لخته میشه.به همین دلیل خیلی نگرانم.
  ممنون از اینکه صبورانه و صمیمانه به سوالات ما پاسخ میدین.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   پوشیدن جوراب واریس کلاس دو در طول روز به شما کمک میکند 

 • تصویر کاربر صفورا یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۱۰ روز هست که به خاطر حرکت ناگهانی در والیبال مبتلا به dvt شدم.
  دکتر برام قرص آکسابین برای ۳ ماه نوشته.
  دکتر ارتوپد بهم گفته از امروز ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برم.
  سوال من اینه که آیا فیزیوتراپی خطری برای لخته خون نداره و موجب ازادسازیش نمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام پس از سه ماه از درمان لخته خون می توانید فیزیوتراپی شوید 

 • تصویر کاربر Saied جمعه ۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دكتر بنده تا به حال دو مرتبه دچار dvt در پاي رأست خود شدم در حال حاضر چند روزي هست دچار لخته سطي در همان پا شده ام و سونو و آزمايش دادم ولي زماني كه برأي ملاقات جهت درمان از سايت گرفتم مربوط به ١٨ آذر مي باشد. و به خاطر نوع بيماري به نظر خطر ناك است اين زمان سپر ي شود بدون درمان تقاضا دارم در صورت امكان زمان نزديك تري به بنده اختصاص دهيد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام روز یکشنبه بین ساعت 2 تا 7 شب بیمارستان مدائن کلینیک واریس تشریف بیاورید /بیمارستان مدائن ح انقلاب نرسیده به چهارراه ولیعصر- خ برادران مظفرجنوبی - بیمارستان فوق تخصصی مدائن 

 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ‌خسته نباشید من ۳۳ سالمه و۳سال پیش بر اثر قرص ال دی پایه چپم لخته کرد مراحل درمان روگذروندم ولی الان پای چپم ورم داره وخیلی بزرگ‌تر از پای راستمه سنو هم که دادم گفت توی پای چوپ پراز لخته هستش ایاراه درمانی برای من وجود داره که به سایز قبلی برگرده ممنون؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   راه بروید - جوراب واریس استفاده کنید و مایعات بیشتر میل کنید . در اولین فرصت مراجعه حضوری داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر