آیا استفاده از جوراب واریس در بارداری ضروری است؟

بارداری یکی از دورانهای بسیار حساس برای بانوان است. همه خانمها انتظار بروز تغییرات در این دوران را دارند و از تجارب مادران و بقیه خانمها در زمینه علائم مختلف و تحولات بارداری بسیار شنیده اند. از مشکلات شناخته شده و نسبتا شایع مسئله واریس در بارداری و استفاده از جوراب واریس در بارداری و مشکل نارسایی وریدی در پاهاست.

بسیاری از تغییرات کاملا طبیعی و طبق روند ایجاد تغییرات هورمونی و ساختاری در بدن است اما گاهی برخی تغییرات  ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشند و نباید از کنار آنها سر سری گذشت. در حدود یک سوم زنان  واریس بارداری را به درجاتی تجربه می کنند و بسیاری از بانوان گرفتار واریس و درد ساق پا شده و بارداری را زمان شروع بیماری واریس خود می دانند به خصوص در خانمها با بارداری های مکرر این مسئله بیشتر عنوان می شود اما چرا بارداری باعث بروز واریس می شود؟ و اینکه چه راه هایی برای پیشگیری و درمان واریس پا در دوران بارداری وجود دارد؟ و خطرات ابتلا به واریس در بارداری برای جنین دغدغه ذهنی بسیاری از مادران است.

چرا احتمال بروز واریس شکم در بارداری بالا می رود؟

در طول بارداری بدن مادر دچار یک سری تغییرات طبیعی فیزیولوژیک می شود که شرایط را برای رشد بهتر جنین مهیا می سازد. برخی از این تغییرات ممکن است عوارض ناخواسته ای را برای سلامت مادر به همراه داشته باشد.

بارداری و واریس

پوشیدن جوراب بارداری

امروزه انواع مختلف جوراب واریس بارداری موجود است تا در طی بارداری با پوشیدن این جورابها بتوانند از ایجاد ورم پا و درد در پاها جلوگیری نموده و به وریدهای پا در حفظ حالت ارتجاعی و برگشت به وضعیت اولیه پس از زایمان یاری برسانند. بهترین زمان پوشیدن جوراب صبحها قبل از برخاستنن از بستراست و زمان استفاده از آن در طی روز می باشد. بمنظور تعیین جوراب مناسب برای پیشگیری از واریس در بارداری بایستی با پزشک متخصص مشورت کنید.

استفاده از جوراب  واریس در دوران بارداری

استفاده از جوراب واریس روشی عالی برای مقابله با تورم پا و مچ آن در دوران بارداری می باشد. در صورت بروز درد، گرفتگی و تورم در پا یا مچ آن، پوشیدن جوراب های فشاری بسیار مفید خواهد بود. از آنجایی که جوراب های فشاری بازگشت جریان خون به قلب را آسان تر می کنند، می توانند در مقابله با واریس نیز مفید بوده و از انتشار این عارضه جلوگیری کنند.

نحوه عملکرد جوراب واریس در بارداری

به دلیل برآمدگی شکم در دوران بارداری و فشار اضافی جنین بر بدن مادر، ورید ها شروع به گشاد شدن می کنند که این وضعیت به معنای عملکرد کمتر آن ها خواهد بود.
جوراب های فشاری گردش خون را بهبود بخشیده و به جریان خون کمک می کنند تا از طریق سیستم وریدی به قلب بازگردد. جوراب های فشاری این کار را با افزایش تدریجی مقدار فشار بر پا انجام می دهند. مقدار زیادی از این فشار بر مچ پا وارد شده و همگام با رفتن به نواحی بالاتر پا کاهش می یابد. جوراب های فشاری همچنین می توانند در گرفتگی ها، تورم، واریس و درد پا مفید باشند. علاوه بر آن، این موارد از بروز ترومبوز ورید های عمقی نیز جلوگیری کنند. این جوراب ها انواع مختلفی داشته که مقدار فشار آن ها نیز متفاوت است.

انواع جوراب واریس در بارداری

در این قسمت به بررسی انواع جوراب واریس در بارداری می پردازیم.

جوراب واریس زیر زانو

این جوراب ها می توانند سبب فروکش شدن تورم در مچ و عضله پشت ساق پا شوند.

جوراب واریس بالای زانو

این موارد از نیمه ران تا انگشتان پا را در برگرفته و رهایشی کلی از تورم را در پا ایجاد می کنند.

جوراب واریس کامل

در صورت احساس تورم و درد از ناحیه کمر تا انگشتان پا، پوشیدن این جوراب های فشاری کامل جهت تسکین این موارد مفید خواهد بود. این جوراب ها از ناحیه کمر شروع شده و تا به انگشتان پا ادامه می یابند.

انتخاب جوراب واریس بارداری مناسب

باید از اندازه مناسب جوراب های انتخابی خود اطمینان یافت زیرا در صورتی که این جوراب ها اندازه ای مناسب نداشته باشند می توانند سبب بدتر شدن مشکل فرد شوند. در صورت تمایل به خرید اینترنتی جوراب ها، باید اندازه گیری های لازم را انجام داده و از جدول اندازه ای که در آن وبسایت قرار داده شده پیروی کرد.

پوشیدن این جوراب ها در هنگام خواب ضروری نیست اما باید آن ها را در نزدیکی تخت قرار داد تا هنگام صبح در اولین فرصت پوشیده شوند. این جوراب ها دارای سطوح فشاری مختلفی هستند که در ابتدا گیج کننده به نظر می رسند. عدد بیشتر بیانگر فشار وارد شده بر مچ پا و کمترین عدد بیانگر فشاری است که در ناحیه بالایی جوراب به پا وارد می شود. این سطوح فشار به میلی متر جیوه نوشته شده و بیانگر مقدار فشاری است که فرد احساس خواهد کرد.

قیمت جوراب واریس بارداری

معمولا قیمت جوراب واریس بر اساس نوع جنس و میزان ضخامت و نوع جوراب واریس متفاوت می باشد. رنج قیمت جوراب های واریس از 200 هزار تومان به بالا می باشد. جوراب واریس کامل گرانترین نوع جوراب واریس می باشد.

زنان باردار با چه مشکلات وریدی روبه رو خواهند شد؟

بسیاری از زنان باردار اغلب علائمی را تجربه می کنند که از جمله آن ها می توان به تورم مچ، سنگینی، خستگی و درد پا اشاره کرد. علاوه بر آن، خطر ابتلا به اختلالات وریدی در دوره بارداری می تواند به وسیله نشستن یا ایستادن طولانی مدت، اختلالات وریدی وراثتی، بیماری های وریدی قبلی یا حاملگی های متعدد تشدید شود. مطالعات بالینی ارتباطی آشکار بین بارداری و ابتلا به رگهای واریسی یافت کرده اند. طبق یک گزارش منتشر شده در هفته نامه پزشکی سوئیس، 30 درصد از زنان در بارداری اول و 55 درصد از زنان در بارداری های متعدد به واریس ورید ها مبتلا می شوند. این ورید ها از نظر زیبایی ناخوشایند بوده، توانایی ایجاد بیماری را داشته و احتمال ترومبوز (تشکیل لخته خونی) را نیز افزایش می دهند.

کاهش خطر ابتلا به ترومبوز وریدی در بارداری

بارداری خطر ابتلا به ترومبوز را تا 75 درصد افزایش می دهد. یک دلیل آن ترکیب خون است. در این مورد جهت پیشگیری از خونریزی غیر قابل کنترل در حین زایمان و یا سقط جنین، خون غلیظ تر می شود تا به حفاظت از مادر کمک کند. افزایش حجم خون و گشاد شدن ورید ها در اثر تغییرات هورمونی احتمال تشکیل لخته یا ترومبوز را افزایش می دهد. خطر ابتلا به ترومبوز بعد از زایمان و هفته های پس از آن به بالاترین میزان خود می رسد.

دلایل افزایش ابتلا به ترومبوز وریدی

دلایل افزایش خطر ابتلا به ترومبوز و اختلالات وریدی شامل موارد زیر می شوند:

 • حجم خون در دوران بارداری 40 تا 50 درصد بیشتر می شود.
 • هورمون جنسی زنانه، پروژسترون، سبب گشاد شدن دیواره های وریدی می شود.
 • فشار درون ورید های پا افزایش می یابد زیرا جنین در حال رشد به عروق لگنی فشار وارد کرده و بازگشت جریان خون به قلب را محدود می کند.
 • تغییر در ترکیبات خون خطر تشکیل لخته خون را افزایش می دهد.

فشار درمانی اغلب با هدف پیشگیری از علائمی مانند تورم مچ و سنگینی، خستگی یا گرفتگی پا برای زنان باردار توصیه می شود. پوشیدن جوراب واریس در بارداری گردش خون را ارتقا داده و سبب تسکین ناراحتی در پا ها می گردد. این جوراب ها سبب کاهش تورم، ادم، خطر التهاب وریدی، ترومبوز، واریس و همچنین تسکین وریدها می شوند. به همین دلیل، پوشیدن چنین جوراب هایی از ابتدای دوره بارداری توصیه می شود.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

تاثیر واریس در دوران بارداری

از جمله تغییرات فیزیولوژیک که واریس در بارداری را بوجود می آورند به موارد ذیل می توان اشاره کرد.

بالا رفتن سطح هورمون پروژسترون

سطح خونی این هورمون همگام با پیشرفت بارداری بالا می رود، از جمله عملکردهای آن می توان به شل شدن و انبساط رگها و دریچه های لانه کبوتری اشاره کرد. این امر باعث حرکت کندتر خون در پاها و انباشت خون در وریدهای پا می شود که باعث ایجاد واریس در بارداری  می شودو حرکت کند خون و نداشتن تحرک بدنی کافی در زنان بارداری می تواند مادر را با خطر بروز لخته خون در پاها مواجه کند.

افزایش حجم خون در گردش

میزان خون در گردش در طی بارداری بمنظور تامین نیازهای روزافزون جنین در حال رشد تا 50 درصد افزایش می یابد که به نوبه خود باعث افزایش حجم خون موجود در رگهای پا و واریس در بارداری می شود.

حتما بخوانید

آیا لخته خون در بارداری خطرناک است؟ علل ایجاد لخته خون در بارداری چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لخته شدن خون در بارداری

بزرگ شدن رحم

همگام با رشد جنین و اتساع رحم، فشار بیشتری به رگهای حامل خون از قلب به سمت پاها و یا از پاها به سمت قلب وارد می شود. که این فشار مانع از جریان راحت خون شده و باعث انباشت خون در وریدها و واریس در بارداری می شود.
برای پیشگیری از بروز واریس در بارداری و یا تشدید آن در زنان باردار راهکارهایی وجود دارد که برای داشتن بارداری سالم به زنان باردار توصیه می شود تا از آن پیروی کنند.

 پیشگیری از واریس در بارداری

اگر قصد بارداری دارید و یا در اوایل این دوران هستید می توانید بارعایت نکات مهم و خواستن راهنمایی از پزشک خود احتمال بروز واریس در بارداری را به حداقل برسانید.

 1.  درصورت ابتلا به واریس در بارداری سابق یا سابقه خانوادگی واریس پیش از اقدام به بارداری حتما این موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید  و سلامت عروق پایتان را چک کنید.
 2. در مورد  افزایش وزن مطلوب  در طی بارداری و الگوی افزایش وزن توصیه شده طی ماههای مختلف بارداری با پزشک متخصص زنان یا متخصص تغذیه مشورت کنید. حفظ وزن مطلوب و اجتناب از افزایش وزن بیش از حد می تواند فشار وارده به رگها را تعدیل کند.
 3. در صورتیکه  پزشک یا ماما به شما توصیه کرده که در استراحت مطلق باشید حتما در خصوص پوشیدن جوراب فشاری بمنظور پیشگیری از بروز لخته خون در پا از ایشان مشورت بگیرید.

پیروی از برنامه ورزشی منظم

ورزش به خصوص انجام نرمشهای آرام و متناسب با شرایط مادر  با تقویت عضلات به پمپ بهتر خون در پاها به سمت قلب کمک می کند.بمنظور تقویت گردش خون در پاها در حال حاضر پیاده روی  بمدت 20 تا 30 دقیقه و داشتن نرمشهای متناسب با شرایط مادر توصیه می شود.

بالا قراردادن پاها

تکیه پاها به دیوار و قراردادن پاها بالاتر از سطح زمین به صورتی که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرند برای چند بار در طی روز به مدت 10 تا 15 دقیقه می تواند به مادران کمک کند  این کار به برگشت بهتر خون به سمت قلبو کم شدن ورم پا در مادران کمک می کند.

دراز کشیدن به پهلوی چپ در زمان خواب

به زنان باردار توصیه می شود که روی پهلوی چپ بخوابند علت این توصیه اینست که در این حالت فشار بر روی رگ اصلی در محیط شکمی کمتر وارد می شود و جریان خون بسمت قلب تسهیل می شود. قراردادن بالش در بین زانوها و پا نیز از دیگر راهکارها برای کاهش فشار وارده مناسب است.

گنجاندن منابع ویتامین C، E و A

سلامت عروق در گرو تامین مواد مغذی مورد نیاز برای ساخت بافت همبند و استحکام جدار مویرگهاست. برخی از ویتامینها در این مورد نقش ایفا می کنند.

مرکبات ، انواع توت ها و سبزیهای زرو و نارنجی مثل هویج یا کدو حلوایی می توانند برای پیشگیری از واریس بارداری مناسب باشند.

پا روی پا نیندازید

خیلی از افراد به صورت ناخودآگاه عادت کرده اند که یک پایشان را به صورت ضربدر روی پای دیگر می اندازند. حتی شما هم ممکن است حس خواب رفتگی و بی حسی را در این وضعیت نشستن نامناسب تجربه کرده باشید. توصیه می شود در زمان نشستن پا روی پا نیاندازید و حد المقدور زیر پایتان یک چهارپایه یا سطح شیبدار کوتاه قراردهید. در ضمن میتوانید برای تقویت گردش خون در حالت نشسته پایتان را از مچ خم و راست کنید.

پرهیز از ایستادن و نشستن طولانی مدت

حفظ حالت بدن بدون تحرک و به صورت ثابت عوارض زیادی را به دنبال دارد . در واقع بدن ما برای سکون برنامه ریزی نشده است!!! بهتر است برای پیشگیری از واریس بارداری، از ایستادن و نشستن طولانی بدون هیچ حرکت و تغییر حالت بدن بپرهیزید. توصیه می شود تا حداقل هر 30 تا 45 دقیقه یکبار حالت بدنی خود را تغییر دهید تا به بهبود جریان خون کمک کنید.

پیشگیری از یبوست

در طی بارداری توصیه های مرتبط با پیشگیری از یبوست را بکار گیرید. یبوست یکی از عوارض فیزیولوژیک بارداری است که می تواند با افزایش فشار به عروق و بروز یبوست همراه باشد.

جوراب واریس در بارداری

واریس در بارداری : عارضه موقتی یا دائمی

رگ های واریس پدیدار شده در بارداری اغلب  در بازه زمانی 6 ماه پس از زایمان و بچه دار شدن به میزان قابل توجهی محو شده و از بین می رود. اما احتمال موقتی بودن واریس در مادران با بارداریهای مکرر و با فاصله زمانی کم کاهش می یابد به بیان ساده تر احتمال اینکه رگهای واریسی پس از زایمان از روی پاها محو شوند در مادران با چند فرزند کمتر می شود. در هر صورت اگر پس از طی شش ماه از زایمان، رگهای واریس محو نشدند نیاز به بررسی توسط متخصص و انجام اقدامات درمانی بمنظور پیشگیری از عوارض ناخواسته واریس می باشد. بعلاوه در صورتیکه در بارداری خود رگ های واریسی را تجربه نمودید و قصد بارداری مجدد دارید قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

خطرات واریس بارداری برای مادر و جنین

واریس احتمال بروز لخته خون در پا در طی دوران بارداری و در حین زایمان و بعد آن را افزایش می دهد

 

 کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

!همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرضیه جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیمارمون دچار dvt از ناحیه پای چپ شده دکترا گفتند چندین لخته داره و هپارین و وارفارین تجویز کردند بعد کم خونی شدید گرفت که بهش خون وصل کردند بعد براش فیلتر داخل رگ گذاشتند ولی الان پای راستش درگیر شده و دکترا میگند شکمش پر از لخته شده تا الان داروها بهش جواب نداده و دکترش ترس از سکته مغزی داره الانم بیمارستان غرضی اصفهان داخل بخش ccuهست امشب میخواند انتقالش بدند بخش icuو داروهای قوی تر بهش تزریق کنند الان هم 5 تا سرم بهش وصل شده سنش هم 40 سال داره و وزنش 130 کیلو هست توروخدا چیکار کنیم راهی وجود داره دکتری پیشنهاد میکنید یا دارویی یه کمکی بهمون بکنید
  ممنون سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   توكل برخدا كنيد
   واجازه بدهيد تيم پزشكي تمام سعي خودرا بكند

 • تصویر کاربر قدیر جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  بیمار، فردی 64 ساله، دیابتی با سابقه جراحی قلب باز در 20 سال پیش، سابقه Dvt در اثر تصادف دارد، قرص اسویکس مصرف میکند، سونو داپلر رنگی انجام شده، لخته مشاهده نشد. حدود یک سال است لکه هایی روی پوست ظاهر شده که در ابتدا قرمز و بعد به قهوه ای تبدیل میشود، گاهی با خارش همراه است. در حال حاضر، خراشی در پا ایجاد شد که با چسب زخم اقدام به پانسمان کردیم، اما بعد از برداشتن چسب زخم، محل چسب، دچار قرمزی شدید شده است. علت این لکه های ناگهانی چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   وزن كنترل شود
   تحرك مناسب داشته باشند  با کمک شما یا به تنهایی در روز چند بار راه بروند 
   روزانه چند بار پا ها را بالاتر از سطح بدن قرار گرفته و در همان حالت مچ پا ها را خم و راست كنند
   ميوه و سبزي تازه در حد امكان مصرف شود

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . خسته نباشید من در پای راستم یه سال پیش خون لخته شده بودم و وارفارین مصرف میکردم الان در حال بهبودم ولی نمیتونم زیاد بدوم آیا میتونم از خدمت معاف بشم یا از رزم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام / بموقع خود را برای خدمت معرفی کنید. ممکن است موثر باشد 

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید می خواستم بدونم لختگی خون در پا با قرص وارفارین حتماً درمان میشود و به چیز دیگری نیاز ندارد 5ماه است که مصرف میکنم جواب ازمایش pt تغییر کرده ولی من هیچ تغییراتی در راه رفتنم ندیدم خیلی هم درد میکند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   در حد توان  راه بروید ، راه رفتن برای رفع لخته خوب است . دارو را ادامه دهید و در اولین فرصت مراجعه حضوری داشته باشید

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم من بیمه طرف قرارداد دارم فقط باید فرانشیز رو پرداخت کنم؟ نیاز به معرفی نامه از بیمه که نیست مستقیم میتونم بیام کیلینیک درمان رو انجام بدم یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام ابتدا بایستی روش درمان مشخص شود و طبق روش درمان در خصوص هزینه  و روش کار با بیمه راهنمایی شوید. لطفا جهت تعیین روش درمانی مناسب برای شما عکس از پاها در نورکافی و فاصله مناسب برای دکتر بفرستید . 

   عکسها را می توانید در سامانه از دکتر بپرسید سایت (همینجا) بفرستید و یا به شماره 09019746344 از طریق واتس اپ یا تلگرام ارسال کنید 

   عکسها در حالت ایستاده - به نحوی که رگها مشخص باشند ارسال شود با موبایل می توانید عکس بگیرید . و از قسمت پشت پاها - جلو و کنارهای پا عکس بگذارید . 

   لطفا نام  بیمه تا را هم بفرمایید .

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سال 94 سزارین شدم و بعد یک ماه از زایمان دچار لخته خون در هر دوپا شدم و هیچ مشکل خون یا ژنتیک و... نداشتم که 6 ماه تحت نظر قرار گرفتم وارفارین مصرف کردم کامل خوب شدم جالا مجدد قصد بارداری دارم و نگرانم برای بارداریم که این اتفاق تلخ برام نیوفته و از اینم ک هی بخوام تحت نظر باشم و آمپول یا چیزی استفاده کنم وحشت دارم راهنماییم کنید چون دارم افسرده میشم حس میکنم دیگه نمیتونم بچه دار شم با این شرایط
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)

   مشکلی  در بارداري نخواهيد داشت
   ولي بايد حتما و حتما در طول دوره بارداري و تا شش هفته بعد از ان دارو مصرف كنيد.
   در طول بارداري از امپول زير جلدي و در شش هفته بعد از زايمان از قرص خوراکي

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر پا های پدر من در اثر واریس به رنگ قرمز مایل به قهوی درآمده و یکی از پا های او ورم دارد . همچنین خشگی پا پیدا کرده و پوست پوست می شوددکتر می گوید عفونت کرده که این شکل قرمز و متورم شده و داروی سفالکسین و آمپور انتی بیوتیک داده آیا این ورم و خشکی و قرمزی پا در اثر واریس چطور باید درمان شود سن پدرم 84 سال دارد و فکر نکنم عمل کردن گزینه مناسبی باشد .درمان دارویی و پماد و جوراب واریس مناسب است و چه داروهایی باید مصرف کند ؟ همچنین آنتی بیوتیک ها رو به نظر شما استفاده کند یا خیر ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   روزانه چند ساعت پاهايش را روي بالش گذاشته و مرتب از مفصل انگشتان مفصل مچ و مفصل زانو خم و راست كنند 
    
   تحرك بيشتري داشته باشند 
   پا اويزان ننشينند
 • تصویر کاربر احد شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من یه مشکلی برای پاهام پیش اومده نزدیک به سه سالی هست پشت پاهام یه جور لکه های قهوه ای تیره در اومده و البته بدون هیچ گونه درد و خشکی و حتی خارش پوست ، پیش چندتا دکتر هم رفتم ولی فایده نداشت .خواستم اگه راه حلی وجود داره بفرمایید .مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   کار مهمي نمي توان كرد
   تحرك مناسب
   كاهش وزن
   پوشيدن جوراب واريس ميتواند از پيشرفت ان جلوگيري كند.
 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۶ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان لخته خون در پا به چه صورت است و هزینه های درمانی آن چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۶ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من در بارداری دچار دی وی تی پای چپ شدم مدتی در بیمارستان بستری بودم و الان وارفارین مصرف میکنم با وجود اینکه درد پام برطرف شده اما هنوز پام ورم داره.
  راهی هست که ورم پام برطرف بشه؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام راه هست راهنمایی در مورد آن نیاز به بررسی و معاینه دارد . حضوری وقت بگیرید و تشریف بیاورید. به شما توصیه می شود اگر وزن بالا دارید به فکر کاهش وزن و داشتن تحرک کافی باشید.
   02122819276 یا 7
   02166465355 الی 9
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر