واریس در بارداری (قسمت دوم)

فهرست موضوعات

بارداری یکی از دورانهای بسیار حساس برای بانوان است. همه خانمها انتظار بروز تغییرات در این دوران را دارند و از تجارب مادران و بقیه خانمها در زمینه علایم مختلف و تحولات بارداری بسیار شنیده اند. از مشکلات شناخته شده و نسبتا شایع مسئله واریس در بارداری و مشکل نارسایی وریدی در پاهاست.

بسیاری از تغییرات کاملا طبیعی و طبق روند ایجاد تغییرات هورمونی و ساختاری در بدن است اما گاهی برخی تغییرات  ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشند و نباید از کنار آنها سر سری گذشت. در حدود یک سوم زنان  واریس بارداری را به درجاتی تجربه می کنند و بسیاری از بانوان گرفتار واریس و درد پا، بارداری را زمان شروع بیماری واریس خود می دانند به خصوص در خانمها با بارداری های مکرر این مسئله بیشتر عنوان می شود اما چرا بارداری باعث بروز واریس می شود؟ و اینکه چه راه هایی برای پیشگیری از واریس دوران بارداری وجود دارد؟ و خطرات ابتلا به واریس در بارداری برای جنین دغدغه ذهنی بسیاری از مادران است

چرا احتمال بروز واریس در بارداری بالا می رود؟

در طول بارداری بدن مادر دچار یک سری تغییرات طبیعی فیزیولوژیک می شود که شرایط را برای رشد بهتر جنین مهیا می سازد. برخی از این تغییرات ممکن است عوارض ناخواسته ای را برای سلامت مادر به همراه داشته باشد.

بارداری و واریس واریس در دوران بارداری

از جمله تغییرات فیزیولوژیک که واریس در بارداری را بوجود می آورند به موارد ذیل می توان اشاره کرد.

بالا رفتن سطح هورمون پروژسترون

سطح خونی این هورمون همگام با پیشرفت بارداری بالا می رود، از جمله عملکردهای آن می توان به شل شدن و انبساط رگها و دریچه های لانه کبوتری اشاره کرد. این امر باعث حرکت کندتر خون در پاها و انباشت خون در وریدهای پا می شود که باعث ایجاد واریس در بارداری  می شودو حرکت کند خون و نداشتن تحرک بدنی کافی در زنان بارداری می تواند مادر را با خطر بروز لخته خون در پاها مواجه کند.

افزایش حجم خون در گردش

میزان خون در گردش در طی بارداری بمنظور تامین نیازهای روزافزون جنین در حال رشد تا 50 درصد افزایش می یابد که به نوبه خود باعث افزایش حجم خون موجود در رگهای پا و واریس در بارداری می شود.

بزرگ شدن رحم

همگام با رشد جنین و اتساع رحم، فشار بیشتری به رگهای حامل خون از قلب به سمت پاها و یا از پاها به سمت قلب وارد می شود. که این فشار مانع از جریان راحت خون شده و باعث انباشت خون در وریدها و واریس در بارداری می شود.
برای پیشگیری از بروز واریس در بارداری و یا تشدید آن در زنان باردار راهکارهایی وجود دارد که برای داشتن بارداری سالم به زنان باردار توصیه می شود تا از آن پیروی کنند.

 پیشگیری از واریس در بارداری

اگر قصد بارداری دارید و یا در اوایل این دوران هستید می توانید بارعایت نکات مهم و خواستن راهنمایی از پزشک خود احتمال بروز واریس در بارداری را به حداقل برسانید.

 1.  درصورت ابتلا به واریس در بارداری سابق یا سابقه خانوادگی واریس پیش از اقدام به بارداری حتما این موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید  و سلامت عروق پایتان را چک کنید.
 2. در مورد  افزایش وزن مطلوب  در طی بارداری و الگوی افزایش وزن توصیه شده طی ماههای مختلف بارداری با پزشک متخصص زنان یا متخصص تغذیه مشورت کنید. حفظ وزن مطلوب و اجتناب از افزایش وزن بیش از حد می تواند فشار وارده به رگها را تعدیل کند.
 3. در صورتیکه  پزشک یا ماما به شما توصیه کرده که در استراحت مطلق باشید حتما در خصوص پوشیدن جوراب فشاری بمنظور پیشگیری از بروز لخته خون در پا از ایشان مشورت بگیرید.

تقویت گردش خون: کلیدی پیشگیری از واریس در بارداری

پیروی از برنامه ورزشی منظم

ورزش به خصوص انجام نرمشهای آرام و متناسب با شرایط مادر  با تقویت عضلات به پمپ بهتر خون در پاها به سمت قلب کمک می کند.بمنظور تقویت گردش خون در پاها در حال حاضر پیاده روی  بمدت 20 تا 30 دقیقه و داشتن نرمشهای متناسب با شرایط مادر توصیه می شود.

بالا قراردادن پاها

تکیه پاها به دیوار و قراردادن پاها بالاتر از سطح زمین به صورتی که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرند برای چند بار در طی روز به مدت 10 تا 15 دقیقه می تواند به مادران کمک کند  این کار به برگشت بهتر خون به سمت قلبو کم شدن ورم پا در مادران کمک می کند.

دراز کشیدن به پهلوی چپ در زمان خواب

به زنان باردار توصیه می شود که روی پهلوی چپ بخوابند علت این توصیه اینست که در این حالت فشار بر روی رگ اصلی در محیط شکمی کمتر وارد می شود و جریان خون بسمت قلب تسهیل می شود. قراردادن بالش در بین زانوها و پا نیز از دیگر راهکارها برای کاهش فشار وارده مناسب است.

گنجاندن منابع ویتامین C، E و A

سلامت عروق در گرو تامین مواد مغذی مورد نیاز برای ساخت بافت همبند و استحکام جدار مویرگهاست. برخی از ویتامینها در این مورد نقش ایفا می کنند.

مرکبات ، انواع توت ها و سبزیهای زرو و نارنجی مثل هویج یا کدو حلوایی می توانند برای پیشگیری از واریس بارداری مناسب باشند.

پا روی پا نیندازید

خیلی از افراد به صورت ناخودآگاه عادت کرده اند که یک پایشان را به صورت ضربدر روی پای دیگر می اندازند. حتی شما هم ممکن است حس خواب رفتگی و بی حسی را در این وضعیت نشستن نامناسب تجربه کرده باشید. توصیه می شود در زمان نشستن پا روی پا نیاندازید و حد المقدور زیر پایتان یک چهارپایه یا سطح شیبدار کوتاه قراردهید. در ضمن میتوانید برای تقویت گردش خون در حالت نشسته پایتان را از مچ خم و راست کنید.

پرهیز از ایستادن و نشستن طولانی مدت

حفظ حالت بدن بدون تحرک و به صورت ثابت عوارض زیادی را به دنبال دارد . در واقع بدن ما برای سکون برنامه ریزی نشده است!!! بهتر است برای پیشگیری از واریس بارداری، از ایستادن و نشستن طولانی بدون هیچ حرکت و تغییر حالت بدن بپرهیزید. توصیه می شود تا حداقل هر 30 تا 45 دقیقه یکبار حالت بدنی خود را تغییر دهید تا به بهبود جریان خون کمک کنید.

پیشگیری از یبوست

در طی بارداری توصیه های مرتبط با پیشگیری از یبوست را بکار گیرید. یبوست یکی از عوارض فیزیولوژیک بارداری است که می تواند با افزایش فشار به عروق و بروز یبوست همراه باشد.

جوراب واریس در بارداری

پوشیدن جوراب واریس در دوران بارداری

امروزه انواع مختلف جوراب واریس بارداری موجود است تا در طی بارداری با پوشیدن این جورابها بتوانند از ایجاد ورم پا و درد در پاها جلوگیری نموده و به وریدهای پا در حفظ حالت ارتجاعی و برگشت به وضعیت اولیه پس از زایمان یاری برسانند. بهترین زمان پوشیدن جوراب صبحها قبل از برخاستنن از بستراست و زمان استفاده از آن در طی روز می باشد. بمنظور تعیین جوراب مناسب برای پیشگیری از واریس در بارداری بایستی با پزشک متخصص مشورت کنید.

واریس در بارداری : عارضه موقتی یا دائمی

رگ های واریس پدیدار شده در بارداری اغلب  در بازه زمانی 6 ماه پس از زایمان و بچه دار شدن به میزان قابل توجهی محو شده و از بین می رود. اما احتمال موقتی بودن واریس در مادران با بارداریهای مکرر و با فاصله زمانی کم کاهش می یابد به بیان ساده تر احتمال اینکه رگهای واریسی پس از زایمان از روی پاها محو شوند در مادران با چند فرزند کمتر می شود. در هر صورت اگر پس از طی شش ماه از زایمان، رگهای واریس محو نشدند نیاز به بررسی توسط متخصص و انجام اقدامات درمانی بمنظور پیشگیری از عوارض ناخواسته واریس می باشد. بعلاوه در صورتیکه در بارداری خود رگ های واریسی را تجربه نمودید و قصد بارداری مجدد دارید قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

خطرات واریس بارداری برای مادر و جنین

واریس احتمال بروز لخته خون در پا در طی دوران بارداری و در حین زایمان و بعد آن را افزایش می دهد

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون، واریس، لخته خون ، مویرگهای ریز بنفش وقرمز ، رگهای عنکبوتی و درد پا دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم من بیمه طرف قرارداد دارم فقط باید فرانشیز رو پرداخت کنم؟ نیاز به معرفی نامه از بیمه که نیست مستقیم میتونم بیام کیلینیک درمان رو انجام بدم یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ابتدا بایستی روش درمان مشخص شود و طبق روش درمان در خصوص هزینه  و روش کار با بیمه راهنمایی شوید. لطفا جهت تعیین روش درمانی مناسب برای شما عکس از پاها در نورکافی و فاصله مناسب برای دکتر بفرستید . 

   عکسها را می توانید در سامانه از دکتر بپرسید سایت (همینجا) بفرستید و یا به شماره 09019746344 از طریق واتس اپ یا تلگرام ارسال کنید 

   عکسها در حالت ایستاده - به نحوی که رگها مشخص باشند ارسال شود با موبایل می توانید عکس بگیرید . و از قسمت پشت پاها - جلو و کنارهای پا عکس بگذارید . 

   لطفا نام  بیمه تا را هم بفرمایید .

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سال 94 سزارین شدم و بعد یک ماه از زایمان دچار لخته خون در هر دوپا شدم و هیچ مشکل خون یا ژنتیک و... نداشتم که 6 ماه تحت نظر قرار گرفتم وارفارین مصرف کردم کامل خوب شدم جالا مجدد قصد بارداری دارم و نگرانم برای بارداریم که این اتفاق تلخ برام نیوفته و از اینم ک هی بخوام تحت نظر باشم و آمپول یا چیزی استفاده کنم وحشت دارم راهنماییم کنید چون دارم افسرده میشم حس میکنم دیگه نمیتونم بچه دار شم با این شرایط
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   مشکلی  در بارداري نخواهيد داشت
   ولي بايد حتما و حتما در طول دوره بارداري و تا شش هفته بعد از ان دارو مصرف كنيد.
   در طول بارداري از امپول زير جلدي و در شش هفته بعد از زايمان از قرص خوراکي

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر پا های پدر من در اثر واریس به رنگ قرمز مایل به قهوی درآمده و یکی از پا های او ورم دارد . همچنین خشگی پا پیدا کرده و پوست پوست می شوددکتر می گوید عفونت کرده که این شکل قرمز و متورم شده و داروی سفالکسین و آمپور انتی بیوتیک داده آیا این ورم و خشکی و قرمزی پا در اثر واریس چطور باید درمان شود سن پدرم 84 سال دارد و فکر نکنم عمل کردن گزینه مناسبی باشد .درمان دارویی و پماد و جوراب واریس مناسب است و چه داروهایی باید مصرف کند ؟ همچنین آنتی بیوتیک ها رو به نظر شما استفاده کند یا خیر ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   روزانه چند ساعت پاهايش را روي بالش گذاشته و مرتب از مفصل انگشتان مفصل مچ و مفصل زانو خم و راست كنند 
    
   تحرك بيشتري داشته باشند 
   پا اويزان ننشينند
 • تصویر کاربر احد شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من یه مشکلی برای پاهام پیش اومده نزدیک به سه سالی هست پشت پاهام یه جور لکه های قهوه ای تیره در اومده و البته بدون هیچ گونه درد و خشکی و حتی خارش پوست ، پیش چندتا دکتر هم رفتم ولی فایده نداشت .خواستم اگه راه حلی وجود داره بفرمایید .مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   کار مهمي نمي توان كرد
   تحرك مناسب
   كاهش وزن
   پوشيدن جوراب واريس ميتواند از پيشرفت ان جلوگيري كند.
 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۶ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان لخته خون در پا به چه صورت است و هزینه های درمانی آن چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۶ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من در بارداری دچار دی وی تی پای چپ شدم مدتی در بیمارستان بستری بودم و الان وارفارین مصرف میکنم با وجود اینکه درد پام برطرف شده اما هنوز پام ورم داره.
  راهی هست که ورم پام برطرف بشه؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام راه هست راهنمایی در مورد آن نیاز به بررسی و معاینه دارد . حضوری وقت بگیرید و تشریف بیاورید. به شما توصیه می شود اگر وزن بالا دارید به فکر کاهش وزن و داشتن تحرک کافی باشید.
   02122819276 یا 7
   02166465355 الی 9
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۱ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پشت ساق پاهام علامت رگ هایی هست و از اون ناحیه در زمان فعالیت احساس درد دارم
  میخواستم بدونم واریس؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   ممکن است واریس باشد عکس در نورکافی و فاصله مناسب که عروق قابل تشخیص باشند ارسال کنید
 • تصویر کاربر طیبه یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ده سال پیش بعداز زایمان اولم که سزارین بود خون توی پای راستم لخته شد وبعداز شش ماه با مصرف وارفارین خوب شدوم ودوسال پیش بعد از زایمان دوم دوباره خون تو ی پای سمت چپم لخته شد که متاسفانه پایم هنوز خوب نشده ومشکل اصلی پای من جدا از درد وسنگینی پایم کاملا تا نمیشه و ننی تونم چهار زانو بشینم وبرای خیلی از کارهام مشکل دارم لطفا من رو راهنمایی کنید آیا درمانی دارد ودرمان اون چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   بايست در زايمان دوم در طول دوران بارداري و تا يك ماه بعد از ان از داروي ضد لخته استفاده ميكرديد.

   فعلا تحرك بيشتر داشته باشيد
   وزن زياد نشود
   داروي هورموني استروژني مصرف نكنيد

   حضورا مراجعه شود.
 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  پدر بنده از 2/28 در بیمارستان شهرستان سنندج به دلیل گرفتگی عروق پا با وجود ورم شدید و ناتوانی در حرکت و درد شدید پا بستری شدند که با تزریق هپارین تا امروز مقداری از ورم کم شده،آیا درمان به همین صورت صحیح میباشد و خطر حرکت لخته وجود ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   درمان اصلی همان درمان دارویی ضد لخته از جمله هپارین است/
 • تصویر کاربر ب پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من سونو گرافی کردم ث در پام لخته خون دارم
  باید چکار کنم؟ و هم اینکه بهم بگید دکتر مختصص واریس و لخته خون توی پا چه تخصصی داره؟به چه دکتری با چه تخصصی باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   به دکتر متخصص قلب و عروق یا فوق تخصص جراحی عروق مراجعه بفرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر تهران تشریف دارید روز یکشنبه بیمارستان مدائن 02166465355 الی 9 می توانید تشریف بیاورید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر