ترومبوفلبیت عمقی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

درد ناگهانی در ساق پا که با گذشت زمان نه تنها برطرف نشود بلکه کم کم ورم پا نیز به آن اضافه شود می تواند زنگ خطری برای بروز ترومبوفلبیت عمقی (deep vein thrombosis ) باشد که به اختصار بیماری DVT گفته می شود.

بیماری DVT عارضه ای بسیار جدی است که باید سریعا به پزشک مراجعه شود و اغلب در وریدهای عمقی ساق پا بروز می کند. بدنبال شکل گیری لخته در ورید ساق پا ممکن است در وریدهای ران و لگن هم لخته تشکیل شود و در نهایت باعث انسداد در مسیر جریان خون گردد.

لخته یا ترومبوز خون در ورید های عمقی ساق موجب تورم و درد ساق پا می شود که در لمس متوجه گرم بودن عضلات پشت ساق می شویم. لخته میتواند در وریدهای دست، شکم و یا هر جای دیگر بدن هم ایجاد شود .

خطر وجود لخته خون در رگهای عمقی را جدی بگیریم

از خطرات جدی و اورژانسی تشکیل لخته در وریدهای عمقی(ترومبوز)، احتمال حرکت لخته همراه با جریان خون به سمت قلب و پس از آن به ریه و ایجاد بیماری خطرناکی بنام آمبولی ریه است. لذا تشخیص و درمان بموقع در بیماری DVT اهمیت حیاتی دارد .

علائم لخته خون در پا

علائم ترومبوفلبیت عمقی

در ترومبوز ورید عمقی علائم و نشانه هایی در ناحیه پا به وجود می آیند که نشان دهنده ایجاد لخته خون در رگ ها هستند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 •  ورم
 • درد
 • قرمزی
 • گرمای ناحیه مورد نظر
 •  درد شدید پا به خصوص در زمانی که فرد قصد خم کردن این ناحیه از بدن را داشته باشد
 • گرفتگی عضلات ناحیه پا، به خصوص در طول شب (‌ که بیشتر در ناحیه ساق پا رخ می دهد)
 • تغییر رنگ پوست و نزدیک شدن آن به آبی و سفید
 • درد سینه
 •  ضعف و تعریق شدید
 • خلط خونی

برخی از افراد که مشکل ترومبوز وریدی عمقی دارند ممکن است هیچ کدام از علائمی که ذکر کردیم را تجربه نکنند.

چه عواملی می توانند منجر به بروز لختگی خون در پای افراد شوند؟

در حالت کلی، سه فاکتور می توانند منجر به شکل گیری لخته خون در داخل رگ های خونی افراد شوند که در ادامه آن ها را با هم مرور می کنیم:

• آسیب به ناحیه داخلی رگ پا در اثر حوادث مختلف و ضربه یا دیگر شرایط خاص
• بروز تغییراتی در جریان خون نرمال افراد که از جمله آن می توان به انسداد کامل یا محدود گردش خون اشاره کرد
• هایپرکگولابیلیتی ( یک شرایط نادر و خاص که در آن احتمال لختگی خون بیشتر از حالت عادی است)

این علائم هشدار دهنده خطر آمبولی ریه هستند و نیاز به بررسی دقیق دارند.

آمبولی ریه
از عوارض و خطرات درازمدت و مزمن بیماری DVT می توان به تورم، درد و تغییر رنگ پوست به رنگ قهوه ای تیره و نهایتا ایجاد زخمهای پوستی اشاره کرد که به علت وجود اختلال در مسیر عبور خون و اختلال در عملکرد ورید ها پیش می آید. به این مجموعه علائم سندرم پس از لخته یا PTS می گویند.

افراد در معرض خطر تشکیل ترومبوفلبیت عمقی

لخته خون غیر طبیعی به دلایل مختلفی در افراد مستعد می تواند بروز کند. این اختلال در برخی خانواده ها زمینه ارثی دارد. علاوه بر این ، برخی از عوامل همچون بستری بودن طولانی مدت و بی تحرکی، سابقه قبلی ابتلا به DVT، ابتلا به برخی انواع سرطان و نیز داشتن رگهای واریس احتمال بروز لخته خون را افزایش می دهد.
خطر بروز بیماری DVT پس از عملهای جراحی به ویژه در صورتیکه جراحی لگن و زانو انجام شود و نیز در سفرهای هوایی با طول مدت پرواز بیش از 4 ساعت بالاا می رود همچنین افراد چاق، زنان باردار، افراد مسن و مبتلایان به بیماری قلبی و خانمهایی که از قرص پیشگیری از بارداری استفاده می کنند از جمله گروههای در معرض خطر برای تشکیل لخته در پا هستند.

روش های پیشگیری از ترومبوفلبیت عمقی

برای اینکه گرفتار عارضه لخته خون در رگهای عمقی نشوید در صورتی که شرایطی همچون موارد اشاره شده در ذیل برای خودتان یا عزیزانتان پیش بیاید از پزشکتان در خصوص احتمال بروز لخته و انجام اقدامات مناسب بمنظور پیشگیری حتما راهنمایی بخواهید. در این شرایط معمولا خطر بروز لخته بالا می رود و لازم است برای پیشگیری فرد در معرض خطر و اطرافیان وی اطلاعات کافی داشته باشند.

پزشک برای درمان واریس

 1. در موارد ضربه یا ترومای شدید مانند تصادف شدید
 2. استراحت مطلق، بستری طولانی مدت و بی حرکتی طولانی مانند شکستگی و دررفتگی یا بیماری
 3. بعد از مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری (حتی اگر برای یک دوره باشد).
 4. در دوره باردای (قبل از اقدام به بارداری، در موارد توصیه به استراحت ، تا یکماه پس از زایمان عادی یا سزارین)
 5. مسافرت طولانی خصوصا سفر هوایی بیش از 4 ساعت

آیا لخته خون در بارداری خطرناک است؟ علت لخته شدن خون در دوران بارداری چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لخته خون در بارداری

پیشگیری از بروز مشکل ترومبوز ورید عمقی (DVT) با مدیریت کردن برخی فاکتورهای خطرناک و ریسکی امکان پذیر است که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم:

• در صورت چاق بودن باید وزن خود را کاهش دهید
• از یکجا نشستن و ثابت بودن برای مدت طولانی اجتناب کنید
• در حالت نشسته یا دراز کشیده بر روی تخت حتما پاهای خود را در ارتفاع قرار دهید
• از مصرف داروهای دز بالای استروژن اجتناب کنید
• پس از عمل جراحی، هر روز چند بار از روی تخت بلند شوید، از بند های فشرده و مخصوص برای پا استفاده کنید. همچنین استفاده از جوراب های بلند کشی پیشنهاد می شود.
• در صورت تجویز توسط پزشک می توانید از وارفارین یا هپارین جهت جلوگیری از لختگی خون استفاده کنید.

تشخیص ترومبوفلبیت عمقی

پزشکان این مشکل را به کمک آزمایش های تصویری از جمله سونوگرافی داپلر، ونوگرافی، سی تی اسکن و پلتیسموگرافی امپدانس تشخیص می دهند.

برای رسیدن به تشخیص قطعی و اعمال تمهیدات درمانی، معاینات بالینی به تنهایی کافی نیست . رایجترین روش تشخیصی در مورد لخته خون در پا سونوگرافی داپلر رنگی است که بایستی توسط فرد آموزش دیده و ماهر صورت پذیرد.
بسته به وضعیت عمومی بیمار ممکن است درمان سرپایی بوده و یا در برخی موارد نیاز به بستری در بیمارستان باشد. درمان شامل داروهای تزریقی و خوراکی،، پوشیدن جوراب طبی و راه افتادن و پیاده روی زود هنگام طبق نظر پزشک است . در زمان استراحت بایستی پای بیمار بالاتر از سطح بدن قرار گیرد و در موارد پیشرفته بیماری از روشهای درمانی پیچیده تر استفاده می شود.

درمان ترومبوفلبیت عمقی پا

پروسه درمانی ترومبوز ورید عمقی پا (DVT ) برای هر بیمار متناسب با شرایط خاص شخصی سازی می شود. معمولا جهت جلوگیری از لخته شدن بیشتر خون در رگ ها، داروهای ضد انعقاد خون توسط پزشک تجویز می شوند. با مصرف این داروها، ریسک جدا شدن لخته خون و رسیدن آن به شریان های ریوی کاهش خواهد یافت. در سال 2016، دستورالعمل های جدیدی برای درمان این مشکل توسط کالج پزشکان آمریکا ارائه گردید.

در برخی از موارد خاص، درمان ترومبوز ورید عمقی بزرگ در پا به کمک عمل جراحی صورت می گیرد. چرا که مصرف داروهای منعقدکننده خون نمی تواند به آن ها کمکی کند.

لخته خون در پا نشانه چیست

درمان دارویی بیماری DVT

داروهای ضد لخته اساس درمان در بیماری DVT را تشکیل می دهد. داروهای تزریقی شامل هپارین و انوکساپارین و داروی خوراکی وارفارین است.
دارو درمانی در بیماری DVT حداقل 3 تا 66 ماه طول می کشد و در مواردی ممکن است نیاز به مصرف دارو برای مدت زمان طولانی تر باشد .
مهمترین عارضه جانبی این داروها خونریزی است که بیمار به محض مشاهده علایمی مانند کبودی پوست، خونریزی غیر عادی و مشابه آن بایستی هرچهه سریعتر به پزشک مراجعه کند.

پوشیدن جوراب واریس

پس از مداخلات اولیه پزشکی، مهمترین اقدام جهت پیشگیری و درمان عوارض بیماری DVT ، پوشیدن جوراب طبی (کلاس 2 ) در تمام مدت روز بمدت 2 سال است. نیاز به پوشیدن جوراب شبها در حین خواب و در حالت درازکش نیست.

برای درمان ترومبوفلبیت عمقی چه جورابی مناسب است؟

اگر لخته خون در رگ های ساق باشد، جوراب زیر زانو کافی است. ولی در صورت درگیری عروق ران، جوراب طبی بهتر است بلند و تا کشاله ران باشد. معمولاا پس از اقدامات اولیه پزشکی به بیمار توصیه می شود ضمن پوشیدن جوراب طبی، روزانه چند بار پیاده روی کند.اکثرا با رعایت مجموعه اقدامات یاد شده، وضعیت پای بیمار بهبود خواهد یافت.

سندرم پس از لخته خون یا PTS

در تعدادی از بیماران، علیرغم همه اینها ممکن است بمرور پا متورم و دردناک شود و در پائین ساق پوست نازک و تغییر رنگ در پوست ظاهر شود. حتی در مراحلل پیشرفته اطراف قوزک ممکن است زخم شود.به این وضعیت اصطلاحا سندرم پس از لخته یا PTS می گویند.

درمان سندرم لخته خون

درمان PTS در واقع باز کردن مسیر رگ لخته شده بوسیله بالون و استنت است که تیر ماه سال 1390 این روش درمانی در ایران برای اولین بار توسط دکترر اقدسی با موفقیت انجام شد. از آن زمان روش درمانی مذکور به تدریج در ایران رواج یافت. در حال حاضر در بعضی از بیمارستانهای بزرگ از جمله بیمارستان شهید رجایی و بیمارستان قلب تهران و بیمارستان سینا نیز انجام می پذیرد .

هشدارهای مهم برای مبتلایان به بیماری DVT

 1. داروی خود را به موقع و طبق نظر پزشک میل کنید.
 2. قطع مصرف دارو نباید به هیچ عنوان خودسرانه باشد و تحت هر شرایطی مقدار داروی مصرفی و قطع مصرف را بایستی پزشک تعیین کند.
 3. آزمایشات درخواست شده بموقع انجام و به اطلاع پزشک برسد.
 4.  به محض مشاهده  علایم مشکوک به خونریزی دارو را قطع و بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
 5. در صورت بروز سردرد شدید غیر عادی و یا اختلال هوشیاری بیمار را به اورژانس بیمارستان انتقال دهید.
 6. طبق نظر پزشک جوراب طبی مناسب را تهیه و استفاده نمایید.
 7. جوراب طبی که بر اساس اندازه گیری و سایز پای بیمار تجویز میشود از مهمترین ارکان درمان است و توصیه میشود  بمدت 2 سال پوشیده شود.
 8. در صورت مراجعه به مراکز درمانی حتما آنها را از مصرف دارو و مقدار ان مطلع سازید.

اعتیاد و لخته شدن خون در رگهای عمقی

متاسفانه در سال های اخیر، معتادان تزریقی بدلایل مختلف برای تزریق مواد مخدر از رگ های کشاله  ران استفاده می کنند. از جمله این دلایل عبارتند از:

1-  راحت تر بودن تزریق در محل کشاله  ران

2-   مانند دست و بازو، جای سوزن تزریق در معرض دید نمی باشد

و متاسفانه بمرور دچار عوارض ناشی از این تزریق می شوند.

یکی از عوارض شایع اینگونه تزریق، لخته شدن خون در پا می باشد. گاهی از اوقات لخته عفونی است و بسیار خطرناک است و می تواند کشنده و یا شدیدا ناتوان کننده باشد.

این بیماران بدلیل تزریق مکرر و  ایجاد لخته های مکرر، در دراز مدت دچار دردهای  شدید پا شده و امکان فعالیت نرمال از ان ها گرفته می شود و گاهی از اوقات حتی در استراحت هم آرامش ندارند و بناچار به تزریق بیشتر مواد مخدر روی می اورند. این سیکل معیوب ادامه داشته و بمرور بیشتر در این گرداب غوطه ور می شوند.

 پروتکل کلینیک واریس برای درمان DVT

کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.ممنون میشم که به سوالم پاسخ بدید.۲۵ سال سن دارم قد ۱۹۴ وزن ۸۵.روی پای راستم یه رگش ورم کرد همراه با درد شدید به دکتر مراجعه کردم گفت باید سونو بدی.اون سونو رو دادم بعد گفتن که باید بستری شی.۳ روز تو بیمارستان بستری شدم و بهم سرم تزریق کردن(۶ تا سرم ونکسامایسین و ۱۲تا آمپول انگزوپارین)و یکم که بهتر شد مرخصم کردن.و الان ۱روزه که مرخص شدم و قرص کلوگزاسیلین و ریواروکسابان مصرف میکنم.الان ورم هستش و قرمزیه مونده و بیشتر پخش شده تو پام ولی کمرنگ گاهی وقتا هم مررنگ میشه و روبه کبودی میره آیا این روال درمان برای بنده درست است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   داروی ریوارکسابان را ادامه دهید و حضورا مراجعه بفرمایید 

 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی حضور استاد گرامی.
  من شش ماه پیش در اثر سزارین Dvt شدم.
  که Dvt دقیقا بعد از چهل روز از سزارینم رخ داد که بستری شدم.
  الان از اون تاریخ که 14 فروردین 97 تا 14 مهر وارفارین مصرف کرده ام.
  از 14 مهر دارو رو به دستور پزشک قطع کرده ام.
  خواستم بدونم آیا با وجود اینکه لخته ها ی عمیق که دو سه روز پیش طی سونوگرافی انجام دادم هنوز هستن،خطری ایجاد نمیشه که وارفارین قطع شده.
  با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 2 سال پیش)

   نیاز به مراجعه حضوری برای نظر قطعی هست

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۶ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من حدود سه ماه پیش دچار شکستگی ساق پا شدم که بعد از ۲ماه گچ بلند را باز کردم و متوجه ورم زیاد شدم با انجام سونو مشخص شدی دچار دی وی تی گسترده در پای چپ هستم و حدود یک هفته بستری شدم و بعد از ترخیص ۲هفته اول اکسابین ۱۵روزی ۲عددو بعد از آن روزی یک عدد اکسابین ۲۰تجویز شده با توجه به این شرایط میخواستم نظرات شما دکتر محترم را در این خصوص بدانم و آیا راهکار مناسبتی برای از بین رفتن کامل دی وی تی وجود دارد؟چقدر زمان لازم هست ورم کامل از بین بره؟و معمولا چه مدت باید دارو مصرف بشه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۶ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   معمولا 3 ماه دارو درمانی برای لخته خون کافی است. بهتر است مراجعه حضوری داشته باشید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پدرم 81ساله -عمل قلب بازسال84-دیابت باانسولین - که مهم ترین موضوع درحال حاضر گرفتگی عروق پا دارد همراه با درد پا واز مچ پا تا انگشتان سرد است تصویر داروهای مصرفی و سی تی پا چپ ارسال میگردد . آزمایش97/02/26 کراتین 1.6و I.N.R=2.5و p.T.T=34 میباشدقبل از بستری 97/02/24 قرص پلاویکس و اسپرین80 مصرف میکرده است راهنمایی بفرمایید برای درمان خدمت شما برسیم .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام گرفتاری پای پدر شما بخاطر شریان هاست. کلینیک ما درمان وریدی انجام می دهیم. به دکتر دادجو در همان بیمارستان بقیه الله مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر امیددهقانی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرمن 3لخته خون دررگ پای چپش بود دوتاازرگها بازشده یکیش به علت نازکی رگ وپاره شدن رگ امکان بازشدن لخته سوم وجودنداره بعدازقوزک پای چپ وهمون قسمت هم سردشده ومتورم (انژیوگرافی شده) دکترقطع امیدکرده
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   به نظرم متاسفانه مشکل مهمی است
 • تصویر کاربر نجات جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  از 18اسفند مادرم تورم و درد در پا چپ پیدا کردن تو بیمارستان بستری شد دیابت نوع دو هم داره بعد از 1هفتهو زدن آمپول به شکم و بازو مرخص شد دکتر قرص اکسابین داده رژیم غذایی ندادن و هیچ راهنمایی هم نکردن از طرفی هم با گذشت این 2هفته که از 24اممرخص شده تغییری ایجاد نشده چاره چیه ما خیلی نگران هستیم خواهش میکنم اگر امکان جراحی یا درمان سریع هست بفرمایید 😞
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   مادراحتمالا دچار لخته وريد شده است .
   درمان صحيح است و
   دارو را طبق تجویز پزشک مصرف كند

   در نهایت حضورا برای پیگیری روند و اثر بخشی درمان مراجعه شود
 • تصویر کاربر مارال پنجشنبه ۳ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دختر ٣٤ ساله اي هستم. حدود ٤ ماه پيش بدون دليل دچار dvt شدم حتي ازمايش كامل هم انجام دادن و دليلش رو پيدا نكردن. لخته خون وسيع بوده و از ران و كشاله ران تا شكم ادامه داشت. الان با وجودي كه وارفارين استفاده ميكنم وقتي روي يك طرف ميخوابم به شدت پام درد ميگيره. در حالت معمولي هم گاهي از پايين كمرم تا كشاله ران هر دو پا درد دارم. ميخوام بدونم ايا راهي هست كه كلا لخته ها از بين برن؟
  چون پزشك خودم گفتن نميشه ولي ديدم تو سايت شما اينو امكان پذير نوشتيد. من شيراز هستم لطفا اگر همچين چيزي امكان پذير هست يك پزشك در شيراز به من معرفي كنيد و اسم روش رو هم بهم بگيد.

  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۳ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   شما میتوانید با دکتر مهرداد هنرور مشورت فرمایید/
   https://www.iranvein.com قسمت شعب و همکاران ( شعب کلینیک) --- ( شعبه شیراز) اطلاعات تماس دکتر را بردارید.
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم یک ماه دچار dvtپای چپ شده و حدود یک هفته بستری بوده الان دکتر گفته تا شش ماه باید با عصا راه بره و هیچ فشاری به پای چپش وارد نشه.درحالی که شما فرمودید پیاده روی خوبه.حالا پدر من واقعا باید چیکار باید با دو تا عصا راه بره یا لازم نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   از نظر dvt بيمار بايد تحرك داشته باشد.

   نص صريح گايد لاين ACCP 2016 ميگويد
   تحرك و امبولاسيون سريع بعد از dvt نه تنها باعث امبولي نميشود بلكه از propagation لخته جلوگيري ميكند.

   از قول من به دكترتان سلام برسانيد.
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  34 ساله و از سال 84 مبتلا به بیماری وگنر هستم که باعث dvt در پای راستم شده، چندین نوبت وارفارین و هپارین دریافت کردم اما چون ریه ام هم درگیر شده باعث هموپتزی میشه، الان 2 هفته است که سر انگشت پام گزگز میکنه و در پیاده روی و سرپا ایستادن درد میکنه
  میخواستم بدونم از چیه؟
  و راه درمان شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   بیماری وگنر یک التهاب عروقی مزمن یا واسکولیت است که می تواند ارگانهای مختلف از جمله کلیه اعصاب محیطی ریه را درگیر کند. بيماري وگنر يك نوع التهاب عروقي مزمن يا واسكوليت است كه ميتواند ارگانهاي مختلف مانند كليه اعصاب محيطي ريه را درگير كند.

   اگرچه سابقا بيماري سختي محسوب ميشد امروزه بيماري وگنر با درمانهاي جديد كنترل ميشود.

   گز گز و درد سر انگشتان ممكن است علامتي بر درگيري اعصاب محيطي باشد كه البته تشخيص ان با پزشك معالج روماتولوژيست است.

   در التهابات عروقي مانند وگنر احتمال لخته شدن خون در رگهاي عمقي يا همان dvt و حتي بروز آمبولي ريه وجود دارد. كه در شما هم ايجاد شده است.
   معمولا براي پيشگيري از بروز لخته مجدد توصيه مسشود از داروهاي ضد انعقاد يا ضد لخته استفاده شود از ميان اين داروها ميتوان وارفارين هپارين انوكساپارين و ريواروكسابان رانام برد.
   با توجه به اينكه شما درگيري ريه هم داريد و دچار هموپتيزي شده ايد بايد با مشورت پزشك روماتولوژيست و بنده بررسي كنيم ايا نياز به تعبيه فيلتر براي پيشگيري از آمبولي ريه احتمالي ميباشد يا خير ؟ پس به شما توصیه می کنیم برای بررسی این مورد مشاوره حضوری تشریف بیاورید.
 • تصویر کاربر سلیمی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام
  خواهرم هفته 25بارداری هستن وامپول انوکساپارین بخاطر مشکلاتش وقرص اسپرین مصرف میکند ودرحال حاضر درپاهایش رگهای خونی مانند واریس بوجود امده الان نگرانی ماازاینه که لخته خون ممکنه در جاهای دیگه ای هم بوجود بیاید ؟ویا صرفا واریس هستند ومشکلی نیست باتوجه به اینکه مادر بنده هم دارای واریس هستند
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام، اسپرین و انوکساپارین از تشکیل لخته خون جلوگیری می کنندو نگران نباشید. واریس بارداری معمولا تا 6 ماه پس از بارداری کاملا برطرف می شود. اگر باقی ماند پس از این بازه زمانی برای درمان می شود اقدام کرد. پوشیدن جوراب واریس مخصوص خانمهای باردار در این دوران با تجویز پزشک می تواند خوب باشد.
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر