مشاغل عامل بروز واریس شناخته شدند

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مشاغل عامل بروز واریس کدام اند؟ چگونه کار، شما را در معرض خطر ابتلا به واریس قرار می دهد؟ کدام نوع واریس با شغل در ارتباط است؟ آیا لازم است بخاطر واریس، کارم را ترک کنم؟ اگر این سوالات برای شما پیش آمده لطفا با ما همراه باشید.

چگونه شغلتان ، شما را در معرض خطر ابتلا به واریس قرار می دهد؟

ابستادن برای مدت بیش از ۴ ساعت در روز می‌تواند افراد در مشاغل مختلف را در معرض ابتلا به واریس قرار دهد البته این پایان ماجرا نیست بلکه مشاغلی که در اصطلاح پشت میز نشین شناخته می‌شوند هم در معرض خطر هستند.

ایستادن طولانی باعث افزایش حجم کار روی وریدهای پا می شود که در نهایت ممکن است خون در وریدهای پا تجمع یابد و فشار خون در وریدهای پا بالا برود که در این صورت دریچه های لانه کبوتری در رگها آسیب دیده  و نهایتاً منجر به واریس می‌شود. از سوی دیگر، نشستن‌های طولانی چه در محیط کار چه در خانه، با تجمع خون در پاها و افرایش احتمال بروز واریس همراه است.
در کل مشاغل عامل بروز واریس مشخصه اصلی که دارند این است که برای چندین ساعت فرد باید بی‌حرکت و ساکن باشد. فرقی ندارد که فرد در حالت ایستاده باشد یا در حالت نشسته، عضلات به برگشت خون به سمت قلب کمکی نخواهند کرد و در نهایت تجمع خون و واریس بروز می‌کند.

کدام مشاغل باعث بروز واریس می شود؟

۱۰ دسته شغلی که به واسطه شکل اجرای کار بیشتر به واریس مبتلا می شوند را در ذیل با هم بررسی می کنیم. البته باید اشاره کنیم که ممکن است شغل شما در لیست نباشد اما ممکن است شغل شما کاملا مشابه این موارد از مشاغل عامل بروز واریس باشد.

۱. معلمان

معلمی شغل مضر برای واریس

تدریس ایستادن طولانی مدت در یک محیط یا نشستن طولانی می تواند باعث بروز واریس شود . البته اگر دبیری در کلاس راه برود یا زنگ تفریح بجای نشستن در دفتر مدرسه، در حیاط قدم برند قطعا چنین تغییرات کوچکی ریسک ابتلا به واسطه شغل را کم می کند.

۲. پرستاران و کادر درمان

پرستاران ، بهیاران ، پرسنل اتاق عمل برای ساعات طولانی بدون وقفه سرپا می ایستند و این شکل کار با شیفتهای به طور معمول 8 ساعته می تواند باعث افزایش احتمال بروز واریس شود.

۳. شغل‌های دفتری

مشاغلی مثل پاسخگوی تلفن، مهندسین نرم افزار، کارمندان بانک، برج مراقبت هواپیمایی جزء مشاغل عامل بروز واریس هستند.

۴. آرایشگران و زیبایی کاران

آرایشگران در معرض ابتلا به واریس

از جمله مشاغلی که ساعت کار طولانی و بدون استراحت و در وضعیت فیزیکی نامناسب دارند آرایشگران هستند. پوشیدن کفش نامناسب و پاشنه دار در بین آرایشگران متداول است که می تواند واریس را تشدید کند.

در بررسی صورت گرفته روی خانمهای آرایشگر ایرانی ارتباط شغل با واریس نشان داده شد و البته در آرایشگران با سابقه خانوادگی بیماری اشکال شدیدتر بیماری رویت گردید.

۵. کارگران ساختمانی، نانوایان

حمل بار سنگین، ایستادن درجا در این شغل می تواند با خطر ابتلا به واریس همراه باشد.

۶. فروشندگان، داروسازان

اینکه در یک فضا با امکان تحرک کم ساعات طولانی باشید یعنی در معرض خطر واریس هستید. و این خطر با عوامل دیگر مثل وزن بالا، سیگار کشیدن و .. تشدید می شود.

۷. خیاطی و آشپزی و خانه داری

اگر در خانه داری عادت کرده اید چند ساعت ایستاده جلوی سینک ظرفشویی بایستید و حرکتی نداشته باشید ، حتما به فکر داشتن تحرک باشید. اگر خیاطی می کنید بهتر است ساعتی یکبار برای ده دقیقه از پشت چرخ بلند شوید و راه بروید یا نرمش کنید.

۸. پرسنل حمل و نقل

رانندگان در خطر ابتلا به واریس

خلبانان، کادر پرواز، رانندگان و… همگی به واسطه شکل کار خود یعنی بی تحرک بودن در معرض واریس هستند.

۹. کارگران خط تولید در کارخانه

ایستادن یا نشستن و نداشتن حرکت از ویژگیهای این قبیل مشاغل است که از جمله مشاغل عامل بروز واریس شناخته می‌شوند.

۱۰. پلیس و کادر نظامی

واریس یکی از پیامدهای ایستادن درخیابان برای ساعات طولانی می تواند باشد. پست های طولانی و درجا همگی برای وریدها ممکن است مشکل ساز شوند.

چه اقداماتی به کارکنان این مشاغل توصیه می شود تا واریس نگیرند؟

قبل از هر چیز باید بگوییم بهترین اقدام در این مشاغل فعال بودن است . خوب است ساعتی یکبار چند دقیقه از وضعیت نشسته یا ایستاده دست بردارید در محیط راه بروید یا اگر ساعت استراحت است پا ها را دراز کرده و چند نرمش ساده انجام دهید.

درمان واریس بر ای کارکنان مشاغل پر خطر

خوشبختانه روش‌های درمان واریس پا مثل لیزر درون رگی و رادیوفرکانسی نیاز به استراحت و مرخصی استعلاجی ندارند و تنها با پوشیدن جوراب واریس می توانند کار خود را از سر بگیرید. بهتر است درمان واریس در این مشاغل در زمان مقتضی صورت گیرد و با توجه به خطرات به تعویق انداختن درمان به آینده موکول نشود زیرا اختمال بروز عوارض واریس و پیشرفت واریس در صاحبان این قبیل کسب و کار ها بیشتر است و حتی ممکن است باعث شود که فرد قادر به ادامه کار نباشد.
نمونه هایی مثل نانوایی که به خاطر زخم وریدی مجبور به ترک کار و خانه نشین شده بود از حمله تجارب درمانی موفق در کلینیک دکتر اقدسی بودند که پس از درمان خوشبختانه به سر کار برگشته و مجدد شروع به فعالیت کردند.

آیا بخاطر واریس بایستی کارم را از دست بدهم؟

در اغلب موارد پاسخ به این سوال منفی است. لازم نیست کارتان را عوض کنید بلکه دکتر اقدسی به شما توصیه می کنند عادات صحیح و متناسب با روند سلامتی را در پیش بگیرید. برای مثال اگر کارمند پشت میز نشین هستید به جای اینکه با تلفن با همکار خود در بخش دیگری ارتباط بگیرید به اتاق همکارتان بروید همین حرکت کوتاه می تواند برای حفظ تحرک در محل کار مفید باشد.

آیا رگ های ریز عنکبوتی بخاطر کار بوجود می آیند؟

خیر، ایجاد رگهای عنکبوتی به شغل ارتباط ندارد و در واقع این رگها با ایستادن و یا نشستن طولانی ارتباطی ندارند.

کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت شما بخیر.
  در مورد مشکل قرمزی زیاد پوست در مچ به پایین پای چپ و ورم مختصری در همان پا (بدون درد) مزاحم شدم.
  بیمار مرد
  سن : ۸۰ ساله
  دیابت ندارند
  ۱۵سال سابقه فشار خون دارد. ولی کنترل شده است.
  چندین سال است روزانه ۲ قرص لوزارتان ۲۵ و نصف قرص آمیلودوپین ۵ میخورد و میانگین فشار خونش ۱۳ است. رژیم غذایی مناسب دارد بدون نمک و روغن.

  مشکل:
  مشکل اصلی قرمزی و تفاوت رنگ زیادی در مچ به پایین پای چپ می باشد. درد و حس گرمی ندارد (عکس از پاها و قرمزی را فرستاده ام خدمتتان) در پای راست هم قرمزی خیلی خفیفتری وجود دارد ولی در پای چپ خیلی بیشتر است. (در عکس ارسالی مشخص است)
  چند سال هست که مچ پا به پایین گاهی قرمزی هایی دارد ولی الان یکی دو هفته ای است در پای چپ بسیار زیاد شده است. نمی‌دانیم منشأ لختگی خون یا واریس است یا چیزی دیگر.

  همچنین سالهاست بعضی وقتها از ناحیه زانو به پایین ورم مختصری دارد که بیشتر در پای چپ بوده است.
  در یک هفته اخیر ورم پای چپ هم کمی بیشتر از قبل شده و کمی هم پای راست ورم کرده ولی درد و گرما ندارد.
  ضمنا صبح که از خواب بیدار می شوند ورمها خیلی کمتر است ولی شبها بیشتر می شود.
  ورم به این صورت است که وقتی فشار می دهیم جای انگشت می ماند.

  الان قرمزی و تغییر رنگ خیلی مشهود است.
  می خواستم لطف فرموده و ما را از راهنماییتان در مورد این موضوع و بخصوص قرمزی پا بهره مند کنید.

  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   تحرك مناسب داشته باشید 
   پا اويزان نباشید

   باید نمك را از رژیم غذایی خود حذف کنید 
   و كاهش مصرف نشاسته 

   بهتر است برای بررسی بهتر و دقیق تر  به صورت حضوری برای ویزیت تشریف بیاورید 

    

 • تصویر کاربر اشرف پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ورم کف هردوپا درصبح وهنکام سفروکلا سنگین شدن بدن وچاقی
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   فعلا توصیه میکنم که وزن خود را کنترل کنید ،تحرک داشته باشید ورزش کنید،این قبیل کارها میتواند به شما کمک نماید 

 • تصویر کاربر پروین پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر

  آقای دکتر یه سوالی داشتم از خدمتتون
  آیا ممکنه من که پنج ساله مداوم کارم مربی گری در مهد کودک هست هم واریس بگیرم؟ اخیرا توی پاهام احساس درد دارم ولی رگهای پام هنوز مشخص نیستن.

  خیلی نگرانم، ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   سلام وقت بخیر

   ایستادن مداوم و کار سخت میتواند علت درد پای شما باشد و لزوما واریس نیست با توجه به اینکه شما علائم ظاهری هم ندارید .اگر که احتمال واریس ارثی در خانواده وجود دارد بهتر است احتیاطا یک سونو داپلر انجام داده و برای ما ارسال کنید. اگر زمینه ارثی ندارید میتواند علت پا درد شما خستگی باشد و بهتر است که کمتر به پاهای خود فشار بیاورید

درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر