مشاغل عامل بروز واریس شناخته شدند

مشاغل عامل بروز واریس کدام اند؟ چگونه کار، شما را در معرض خطر ابتلا به واریس قرار می دهد؟ کدام نوع واریس با شغل در ارتباط است؟ آیا لازم است بخاطر واریس، کارم را ترک کنم؟ اگر این سوالات برای شما پیش آمده لطفا با ما همراه باشید.

چگونه شغلتان ، شما را در معرض خطر ابتلا به واریس قرار می دهد؟

ابستادن برای مدت بیش از ۴ ساعت در روز می‌تواند افراد در مشاغل مختلف را در معرض ابتلا به واریس قرار دهد البته این پایان ماجرا نیست بلکه مشاغلی که در اصطلاح پشت میز نشین شناخته می‌شوند هم در معرض خطر هستند.

ایستادن طولانی باعث افزایش حجم کار روی وریدهای پا می شود که در نهایت ممکن است خون در وریدهای پا تجمع یابد و فشار خون در وریدهای پا بالا برود که در این صورت دریچه های لانه کبوتری در رگها آسیب دیده  و نهایتاً منجر به واریس می‌شود. از سوی دیگر، نشستن‌های طولانی چه در محیط کار چه در خانه، با تجمع خون در پاها و افرایش احتمال بروز واریس همراه است.
در کل مشاغل عامل بروز واریس مشخصه اصلی که دارند این است که برای چندین ساعت فرد باید بی‌حرکت و ساکن باشد. فرقی ندارد که فرد در حالت ایستاده باشد یا در حالت نشسته، عضلات به برگشت خون به سمت قلب کمکی نخواهند کرد و در نهایت تجمع خون و واریس بروز می‌کند.

کدام مشاغل باعث بروز واریس می شود؟

۱۰ دسته شغلی که به واسطه شکل اجرای کار بیشتر به واریس مبتلا می شوند را در ذیل با هم بررسی می کنیم. البته باید اشاره کنیم که ممکن است شغل شما در لیست نباشد اما ممکن است شغل شما کاملا مشابه این موارد از مشاغل عامل بروز واریس باشد.

۱. معلمان

معلمی شغل مضر برای واریس

تدریس ایستادن طولانی مدت در یک محیط یا نشستن طولانی می تواند باعث بروز واریس شود . البته اگر دبیری در کلاس راه برود یا زنگ تفریح بجای نشستن در دفتر مدرسه، در حیاط قدم برند قطعا چنین تغییرات کوچکی ریسک ابتلا به واسطه شغل را کم می کند.

۲. پرستاران و کادر درمان

پرستاران ، بهیاران ، پرسنل اتاق عمل برای ساعات طولانی بدون وقفه سرپا می ایستند و این شکل کار با شیفتهای به طور معمول ۸ ساعته می تواند باعث افزایش احتمال بروز واریس شود.

۳. شغل‌های دفتری

مشاغلی مثل پاسخگوی تلفن، مهندسین نرم افزار، کارمندان بانک، برج مراقبت هواپیمایی جزء مشاغل عامل بروز واریس هستند.

۴. آرایشگران و زیبایی کاران

آرایشگران در معرض ابتلا به واریس

از جمله مشاغلی که ساعت کار طولانی و بدون استراحت و در وضعیت فیزیکی نامناسب دارند آرایشگران هستند. پوشیدن کفش نامناسب و پاشنه دار در بین آرایشگران متداول است که می تواند واریس را تشدید کند.

در بررسی صورت گرفته روی خانمهای آرایشگر ایرانی ارتباط شغل با واریس نشان داده شد و البته در آرایشگران با سابقه خانوادگی بیماری اشکال شدیدتر بیماری رویت گردید.

۵. کارگران ساختمانی، نانوایان

حمل بار سنگین، ایستادن درجا در این شغل می تواند با خطر ابتلا به واریس همراه باشد.

۶. فروشندگان، داروسازان

اینکه در یک فضا با امکان تحرک کم ساعات طولانی باشید یعنی در معرض خطر واریس هستید. و این خطر با عوامل دیگر مثل وزن بالا، سیگار کشیدن و .. تشدید می شود.

۷. خیاطی و آشپزی و خانه داری

اگر در خانه داری عادت کرده اید چند ساعت ایستاده جلوی سینک ظرفشویی بایستید و حرکتی نداشته باشید ، حتما به فکر داشتن تحرک باشید. اگر خیاطی می کنید بهتر است ساعتی یکبار برای ده دقیقه از پشت چرخ بلند شوید و راه بروید یا نرمش کنید.

۸. پرسنل حمل و نقل

رانندگان در خطر ابتلا به واریس

خلبانان، کادر پرواز، رانندگان و… همگی به واسطه شکل کار خود یعنی بی تحرک بودن در معرض واریس هستند.

۹. کارگران خط تولید در کارخانه

ایستادن یا نشستن و نداشتن حرکت از ویژگیهای این قبیل مشاغل است که از جمله مشاغل عامل بروز واریس شناخته می‌شوند.

۱۰. پلیس و کادر نظامی

واریس یکی از پیامدهای ایستادن درخیابان برای ساعات طولانی می تواند باشد. پست های طولانی و درجا همگی برای وریدها ممکن است مشکل ساز شوند.

چه اقداماتی به کارکنان این مشاغل توصیه می شود تا واریس نگیرند؟

قبل از هر چیز باید بگوییم بهترین اقدام در این مشاغل فعال بودن است . خوب است ساعتی یکبار چند دقیقه از وضعیت نشسته یا ایستاده دست بردارید در محیط راه بروید یا اگر ساعت استراحت است پا ها را دراز کرده و چند نرمش ساده انجام دهید.

 • بهتر است بجای سیگار کشیدن در ساعت استراحت نرمش کنید.
 • خوب است جوراب واریس برای پیشگیری از واریس استفاده کنید .بخصوص اگر شیفت کاری شما طولانی است.
 • اگر وزن بالا دارید با تبعیت از برنامه غذایی مناسب وزن کم کنید.
 • سرکار حتما کفش راحت بپوشید. کفش پاشته بلند مناسب کار نیست.
 • از گن و شلوار چسبان و تنگ سر کار استفاده نکنید. لباس راحت بپوشید.
 • در کلاس راه رفتن، جوراب واریس پوشیدن در پرواز ، دراز کشیدن و پا ها را بالاتر از سطح بدن قراردادن برای زنان خانه دار، و توصیه های مشابه برای همه این مشاغل در کاهش خطر ابتلا موثرند.

درمان واریس بر ای کارکنان مشاغل پر خطر

خوشبختانه روش‌های درمان واریس پا مثل لیزر درون رگی و رادیوفرکانسی نیاز به استراحت و مرخصی استعلاجی ندارند و تنها با پوشیدن جوراب واریس می توانند کار خود را از سر بگیرید. بهتر است درمان واریس در این مشاغل در زمان مقتضی صورت گیرد و با توجه به خطرات به تعویق انداختن درمان به آینده موکول نشود زیرا اختمال بروز عوارض واریس و پیشرفت واریس در صاحبان این قبیل کسب و کار ها بیشتر است و حتی ممکن است باعث شود که فرد قادر به ادامه کار نباشد.
نمونه هایی مثل نانوایی که به خاطر زخم وریدی مجبور به ترک کار و خانه نشین شده بود از حمله تجارب درمانی موفق در کلینیک دکتر اقدسی بودند که پس از درمان خوشبختانه به سر کار برگشته و مجدد شروع به فعالیت کردند.

آیا بخاطر واریس بایستی کارم را از دست بدهم؟

در اغلب موارد پاسخ به این سوال منفی است. لازم نیست کارتان را عوض کنید بلکه دکتر اقدسی به شما توصیه می کنند عادات صحیح و متناسب با روند سلامتی را در پیش بگیرید. برای مثال اگر کارمند پشت میز نشین هستید به جای اینکه با تلفن با همکار خود در بخش دیگری ارتباط بگیرید به اتاق همکارتان بروید همین حرکت کوتاه می تواند برای حفظ تحرک در محل کار مفید باشد.

آیا رگ های ریز عنکبوتی بخاطر کار بوجود می آیند؟

خیر، ایجاد رگهای عنکبوتی به شغل ارتباط ندارد و در واقع این رگها با ایستادن و یا نشستن طولانی ارتباطی ندارند.

کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظرات
 1. رضا پیش اهنگ می گوید

  باسلام من واریس پشت پا دارم وکارم سرپاییه چه کار کنم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام و وقت بخیر، اگر صرفا در این حد است و مشکل خاصی مثل درد و یا گرفتگی عضله ندارید فقط جوراب واریس بپوشید( کلاس یک و زیر زانو) .

 2. محبوبه می گوید

  با سلام اقای دکتر
  من ۳۷ سال سن دارم و مدت ۳ ماهه روزانه حدود ۱۲-۱۵ ساعت روی صندلی نشستم و چند روزه عبور جریان خون از رگ و ضربان را روی ران پای راستم حس میکنم که با تغییرحالت هم رفع نمی شود و موقع چک کردن پا متوجه رگه های قرمز رنگ پراکنده در قسمت داخلی ران پایم شدم که درد و سوزشی ندارد و با ایستادن مشخص تر شده و با دراز کشیدن کمرنگ می شود، بسیار نگران شدم، آیا واریس است؟ و آیا تحرک و پیاده روی رفع می شود یا نیاز به پیگیری و درمان خاصی دارد؟ممنونم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵پیام ارسال کنید که کامل و دقیق تر شمارا راهنمایی کنیم .

 3. محمد می گوید

  سلام اقای دکتر
  من شغلم اریشگریه سنمم زیاد نیست ۱۹ سالمه
  تعدادی رگ در مچ پام بصورت رنگ بنفش و قرمز هست ولی باد نکرده ک زیاد وایمیستم شروع ب سوزش میکنه و ب بالا دوقولو پام شروع ب درد کردن میفته و پشت زانو پامم میسوزه هنگام خوابم فقط پایه راستم احساس خستگی و درد میکنم و خارش پوستم دارم و بالیه باسنم سمت چپ کمرم درد میگیره خواستم ببینم علائم واریسه

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   ایستادن زیاد و کم تحرکی یکی از عواملی است که در شغل شما باعث فشار بر عروق پا و ایجاد این دردها باشد
   توصیه میکنم تحرک داشته باشید ورزش کنید بیشتر مایعات مصرف کنید و مواقعی که کار زیاد دارید جوراب واریس پیشگیری بپوشید
   در صورت بهتر نشدن احتیاطا برای ویزیت وبررسی دقیق حضورا تشریف بیاورید

 4. محمد امین عسگری می گوید

  سلام دکتر من میخواستم مثل شما دکتر شوم اگر ممکن است کمکم کنید تا به آرزویم برسم

  باتشک

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام / خوب درس بخوانید مهم اینست که هر شغلی داشته باشید بهترین خدمت را به جامعه ارائه دهید و الا نام شغلها مهم نیست . در هر حال امیدوارم به آرزویتان برسید . داشتن هدف، برنامه ریزی، تلاش پی در پی همگی و بدون وقفه ، دنبال کردن برنامه تحصیلی تحت نظر افرادی که به شما در داشتن برنامه درسی مناسب کمک کنند همگی به شما کمک خواهد کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.