رابطه واریس و فشار خون بالا چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

“رگهای واریسی بیشتر از آنکه برای سلامتی ضرر داشته باشند، مشکل زیبایی محسوب می شوند”. این یک برداشت عمومی از واریس است در حالیکه مشکلات وریدی از جمله واریس در صورتیکه درمان نشود می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. در این مقاله رابطه واریس و فشار خون را بررسی می‌کنیم.

آیا فشارخون بالا ممکن است بخاطر واریس باشد؟

واریس و فشار خون بالا

شاید پاسخ این سوال شما را متعجب کند که جواب مثبت است. در برخی موارد واریس باعث بالا رفتن فشارخون می شود. برای اینکه مشخص شود در چه مواردی واریس فشار خون را بالا می برد، چند سوال را پاسخ می دهیم تا ارتباط واریس و فشار خون بالا بهتر مشخص شوند.

رگهای واریسی چیست؟

رگهای واریسی وریدهای مسئول انتقال خون به سمت قلب هستند که دچار اختلال شده اند و به صورت پیچ خورده و برجسته معمولا در پاها رویت می شوند. واریس می تواند در هر نقطه ای از بدن بروز کند اما به واسطه نیروی جاذبه زمین و فشار کار بیشتر در وریدهای پا محتمل تر است.

درمان رگهای واریسی

ارتباط بین فشار خون بالا و داشتن رگهای واریسی در برخی مطالعات دیده شده اما محققین هنوز به درستی از چگونگی این ارتباط مطلع نیستند. سیستم گردش خون در بدن وظیفه پمپ خون در بدن را به عهده دارد. نارسایی در هر جزء این سیستم، سایر بخش‌های این سیستم را برای جبران ناکارآمدی پیش آمده به فعالیت بیشتر وا می‌دارد. اختلال در عملکرد وریدها به دلیل نارسایی دریچه‌های لانه کبوتری باعث بروز فشارخون بالای وریدی در پاها می‌شود. عدم درمان رگهای واریسی پا، با پرفشاری خون پیوسته در وریدهای پا، تضعیف وریدها و تشدید واریس همراه است.

بالارفتن فشارخون وریدی در پاها زمینه ساز ابتلا به برخی از عوارض واریس مثل تغییرات پوستی و زخم واریس، تورم مچ پا و ساق پا می شود.

علت واریس و فشار خون بالا

بعضی ریسک فاکتورهای فشارخون بالا و واریس یکسان هستند که از جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱. بالاتر رفتن سن

هرچه سن بالا می رود احتمال بروز فشارخون بالا و واریس هم بیشتر می شود. آقایان در حول و حوش سن 45 سالگی و خانم‌ها در حدود 65 سالگی بیشتر دچار فشارخون بالا می شوند. به‌علاوه وریدها هم با بالا رفتن سن نارسا شده و واریس بروز می کند.

۲. چاقی و بالا رفتن وزن

به عنوان یک عامل بالقوه در ایجاد واریس و بالابردن فشار خون شناخته می شود. وزن بالا حجم خون در گردش را بیشتر می کند و مستلزم فشار بیشتر برای جریان خون در سیستم قلب و عروق است. همچنین وزن بالا باعث تحت فشار قرار گرفتن وریدهای پا و در نهایت واریس می شود.

چاقی در ارتباط با فشارخون بالا و واریس

۳. سبک زندگی بی تحرک

نشستن های طولانی و ورزش نکردن از دیگر وجوه تشابه بین بیماران واریسی و فشارخونی است. در افراد با فعالیت بدنی کم، ضربان قلب به نطر می‌رسد بالاتر از افراد با تحرک متوسط است. از طرفی بی تحرکی باعث چاقی است و به خوبی ارتباط چاقی و واریس و فشارخون بالا را مشخص می‌کند.

سبک زندگی بی تحرک عامل واریس و فشار خون بالا

سوال رایج در این زمینه و پاسخ از زبان دکتر اقدسی

سوال

من فشارخون بالا دارم، آیا واریس من بخاطر فشارخون بالا بوجود آمده است؟

پاسخ دکتر

در اغلب موارد واریس یک مشکل ارثی است. همه مبتلایان به فشارخون، واریس نمی‌گیرند ولی واریس به عنوان یک علامت در بیماران فشارخونی شناخته می شود.

واریس در زنان بیشتر از مردان است که تغییرات هورمونی در یائسگی، بارداری و استفاده از قرص‌های ضد بارداری را می‌توان عاملی موثر در این تفاوت معرفی کرد. از طرفی با وجود اینکه فشارخون بالا در مردان بیشتر از زنان است اما در خانم‌ها در دوره‌هایی که نوسانات هورمونی بروز می‌کند ریسک ابتلا به فشارخون بالا به نحو چشمگیری بالا می‌رود. پس تغییرات هورمونی هم به صورت مشترک باعث فشارخون بالا و واریس در بانوان می شود.

دکتر مهرداد اقدسی، متخصص واریس در تهران

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

مقالات مرتبط

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.