از خطرات واریس در بارداری آگاه باشید!

یکی از شکایت‌های شایع در بین زنان باردار گشاد شدن عروق و ظاهر شدن رگ‌های طنابی شکل یا همان رگ‌های واریسی در پاها است. حال به بررسی علل واریس در بارداری و درمان واریس پا می پردازیم.

واریس در بارداری چیست؟

 در حدود یک سوم از زنان واریس در بارداری را تجربه می کنند. در طول بارداری بدن مادر دچار یک سری تغییرات طبیعی فیزیولوژیک می شود که شرایط را برای رشد بهتر جنین مهیا می سازد. برخی از این تغییرات ممکن است عوارض ناخواسته ای را برای سلامت مادر به همراه داشته باشد.

انواع واریس در بارداری

در ادامه با انواع واریس بارداری آشنا خواهید شد:

واریس پا در بارداری

واریس پا در بارداری

یکی دیگر از انواع واریس که ممکن است زنان باردار به آن مبتلا شوند واریس پا می باشد. به علت انقباضات عضلات و اضافه وزن ممکن است واریس پا نمایان شود.

واریس واژن در بارداری

یکی از انواع واریس بارداری که موجب نگرانی بانوان می‌شود واریس دستگاه تناسلی در بارداری است که به نام واریس واژن یا واریس ولو شناخته می شود، است. تقریبا 10 درصد خانم‌های باردار طی ماه پنجم دومین بارداری خود، علائم واریس ولو را نشان می دهند. بسیاری از بانوان از عنوان کردن این مشکل خجالت می کشند، بنابراین آمار دقیقی از این مسئله در دسترس نیست.

خطرات واریس واژن در بارداری

واریس واژن احتمالاً روی نحوه زایمان شما تأثیر نمی گذارد. این رگ ها جریان خون کم دارند. در نتیجه، حتی اگر خونریزی نیز رخ دهد، به راحتی قابل کنترل است. به طور معمول واریس‌ واژن در حدود شش هفته پس از زایمان از بین می روند.

واریس شکم در بارداری یا گرفتگی سیاهرگ شکم

واریس شکم در بارداری

واریس شکم معمولا به دنبال لخته شدن خون در رگهای عمقی لگن و سیاهرگ اصلی شکم بوجود می‌آید. چون راه اصلی سیاهرگی بسته شده است. این رگ‌های واریس به صورت جبرانی عمل کرده و به نحوی در واقع کمک به برگشت خون می‌کنند. راه درمان آنها این است که رگ اصلی لخته شده را بتوسط استنت وبالون باز کنیم.

این روش درمان را ونوپلاستی می‌گویند که در بیمارستان انجام می‌شود. پس از انجام ونوپلاستی موفق به مرور واریس شکم خود به خود جمع و کوچک می‌شود. راه درمان اینست البته نیاز به مشاوره حضوری دارد.

علت واریس بارداری

از جمله تغییرات فیزیولوژیک که واریس بارداری را بوجود می آورند به موارد ذیل می توان اشاره کرد.

 بالا رفتن سطح هورمون پروژسترون

سطح خونی این هورمون همگام با پیشرفت حاملگی بالا می رود، از جمله عملکردهای آن می توان به شل شدن و انبساط رگها و دریچه های لانه کبوتری اشاره کرد. این امر باعث حرکت کندتر خون در پاها و انباشت خون در وریدهای پا می شود که باعث ایجاد واریس در بارداری و افزایش خطر ایجاد لخته خون در پاهاست.

 افزایش حجم خون در گردش

میزان خون در گردش در طی بارداری بمنظور تامین نیازهای روزافزون جنین در حال رشد تا 50 درصد افزایش می یابد که به نوبه خود باعث افزایش حجم خون موجود در رگهای پا و واریس  بارداری می شود.

بزرگ شدن رحم

همگام با رشد جنین و اتساع رحم، فشار بیشتری به رگهای حامل خون از قلب به سمت پاها و یا از پاها به سمت قلب وارد می شود. که این فشار مانع از جریان راحت خون شده و باعث انباشت خون در وریدها و واریس  بارداری می شود.
برای پیشگیری از بروز واریس در بارداری و یا تشدید آن در زنان باردار راهکارهایی وجود دارد که برای داشتن بارداری سالم به زنان باردار توصیه می شود تا از آن پیروی کنند.

مشورت با پزشک در صورت ابتلا به واریس در بارداری

 1. اگر تصمیم دارید اقدام به بارداری نمایید، درصورت ابتلا به واریس در بارداری قبلی یا سابقه خانوادگی واریس حتما با پزشک متخصص واریس مشورت و سلامت عروق پایتان را چک کنید.
 2. در مورد میزان مطلوب افزایش وزن در طی بارداری و الگوی افزایش وزن توصیه شده طی ماههای مختلف بارداری با پزشک متخصص زنان یا متخصص تغذیه مشورت کنید. حفظ وزن مطلوب و اجتناب از افزایش وزن بیش از حد می تواند فشار وارده به رگها را تعدیل کند.
 3. در صورت توصیه پزشک یا ماما به شما برای استراحت مطلق حتما در خصوص پوشیدن جوراب فشاری به منظور پیشگیری از بروز لخته خون در پا از ایشان مشورت بگیرید.

حتما بخوانید

آیا لخته خون در بارداری خطرناک است؟ علل ایجاد لخته خون در بارداری چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لخته خون در بارداری

پیشگیری از واریس بارداری

یکی از کلید های اصلی پیشگیری از واریس بارداری تقویت گردش خون می‌باشد. در ادامه راهکار های تقویت گردش خون و پیشگیری از واریس  بارداری را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

 پیروی از برنامه ورزشی منظم

ورزش پشت میز کار

برای بهبود گردش خون و کمک به تقویت جریان خون در اندام‌ها به زنان باردار توصیه می‌شود ورزش کنند. در حال حاضر پیاده روی سریع به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و داشتن نرمش‌های متناسب با شرایط مادر توصیه می‌شود.

 بالا قراردادن پاها

تکیه پاها به دیوار به صورتی که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرند برای چند بار در طی روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌تواند به مادران کمک کند.

دراز کشیدن به پهلوی چپ در زمان خواب

در این حالت کمترین فشار در محیط شکمی بر روی رگها ایجاد می شود و جریان خون به سمت قلب تسهیل می شود. بهتر است مادر در زمان خواب به پهلوی چپ بخوابد و از بالش بین زانوها و پا استفاده کند تا فشار وارد به پاها به حداقل برسد.

گنجاندن منابع ویتامین C، E و A

گنجاندن این منابع در رژیم غذایی روزانه می تواند برای حفظ سلامت عروق مفید باشد.

پا روی پا نیندازید

در زمان نشستن پا روی پا نیاندازید.

ایستادن و نشستن طولانی مدت

از ایستادن و نشستن طولانی بدون هیچ حرکت و تغییر حالت بدن بپرهیزید.

 تغییر حالت بدنی

حداقل هر 30 تا 45 دقیقه یکبار حالت بدنی خود را تغییر دهید تا به بهبود جریان خون کمک کنید.

پیشگیری از یبوست

درطول بارداری توصیه های مرتبط با پیشگیری از یبوست را بکار بگیرید. یبوست یکی از عوارض فیزیولوژیک بارداری است که می تواند با افزایش فشار به عروق و بروز واریس همراه باشد.

در ویدیو زیر می‌توانید به طور خلاصه و مفید، راهکارهای پیشگیری از واریس بارداری را مشاهده کنید:

 

درمان واریس واژن در دوران بارداری

دکتر مهرداد اقدسی می گوید درمان خاصی برای واریس واژن حین دوران بارداری توصیه نمی‌شود. با این حال می‌توان آن را با راهکاری زیر تسکین داد.

راهکار های مقابله با واریس واژن در حاملگی

 • استفاده از جوراب واریس و گن‌های مخصوص بارداری
 • کمپرس سرد جهت جلوگیری از ورم رگ های واریسی
 • استفاده از پدهای بهداشتی مخصوص بانوان
 • در یک حالت خاص نمانید بلکه پوزیشن‌های نشستن و ایستادن را تغییر دهید.
 • اگر احساس خارش دارید از پماد زینک اکساید استفاده کنید تا خارش شما کم شود.
 • در دوره بارداری اگر پزشک صلاح بداند برای پیشگیری از ترومبوز در مادران در معرض خطر بیشتر بروز ترومبوز، هپارین تزریقی در سه ماه دوم یا سوم به مدت ۵ روز تجویز می کند.

 جوراب طبی در دوران بارداری

امروزه انواع مختلف جوراب واریس مختص زنان باردار موجود است تا حین بارداری با پوشیدن این جوراب‌ها بتوانند از ایجاد ورم و درد ساق پاها جلوگیری نموده و به وریدهای پا در حفظ حالت ارتجاعی و برگشت به وضعیت اولیه پس از زایمان یاری برسانند. بهترین زمان پوشیدن جوراب صبح‌ها قبل از برخاستن از بستر است و زمان استفاده از آن در طی روز می باشد.

رگ های واریسی دوران بارداری چه زمانی از بین می روند؟

رگ های واریس پدیدار شده در اغلب بانوان در بازه زمانی ۶ ماه پس از زایمان و بچه دار شدن به میزان قابل توجهی محو شده و از بین می رود. اما احتمال این تغییر خوشایند در مادران با بارداریهای مکرر و با فاصله زمانی کم کاهش می یابد.

در هر صورت اگر پس از طی شش ماه از زایمان، رگهای واریس محو نشدند نیاز به بررسی توسط متخصص و انجام اقدامات درمانی بمنظور پیشگیری از واریس می باشد. بعلاوه در صورتیکه در بارداری خود رگ های واریسی را تجربه نمودید و قصد بارداری مجدد دارید قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

کلینیک تخصصی درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

1+

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف.ف یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده ۳۴ ساله اقا هستم

  قرص زالربان ۲۰ روزی یک عدد استفاده میکنم

  همراه با دلتیازم۶۰


  دندان درد وحشتناک گرفتم و بعلت نوروز و شیوع ویروس کرونا دندانپزشکی. پیدا نمیکنم

  میخواستم بدونم قرص ژلوفن ۴۰۰ میتوانم استفاده کنم تداخل دارویی ندارد
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   مشکلی ندارد و منعی برای مصرف این دارو نیست 

 • تصویر کاربر Narges یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،خانمی هستم ۳۳ ساله ۱۶ سال ازدواج کردم و چند سقط داشتم اما سال قبل جنین ۲۲ هفتگی از دست دادم یهو درد شدید کمر و لگن میگیرم گفتن واریس رحم داری با خونریزی شدید و هپارین تزریق میکنم ایا واریس رحم درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر 

   بله این نوع واریس قابل درمان است و بهتر است در زمان مناسب حضورا برای ویزیت تشریف بیاورید

   تلفن های وقت دهی :02122819276-7 

    

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پدرم ۴۵سال سن دارن ازناحیه مچ پادچارورم شده ک اصلانمیتونه راه بره هرآزمایشی ام ک بوده انجام دادیم فقط کبدشون چرب بوده مشگله دیگه ای ام نداشته بالای۱۰تادکتررفتیم علتشو نفهمیدن اگه راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)

   به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام 32سال دارم در دوران حاملگی رگهای کوچکی روی پاهام ایجاد شد بعد زایمان تا 6 ماه تغییر نکرد بعد 6 ماه بیشتر شد حتی روی شکم هم ایجاد شد می ترسم مشکلی دارم درمان دائمی داره چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   حضورا مراجعه نمایید 

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام 32 سال دارم در بارداری روی پاهام رگهای کوچکی پر شد بعد بارداری تا 6 ماه تغییری نکرد اما بعد بدتر شدکه الان که بچم 8 ماه داره روی پاهام خیلی پر شده و کمی روی شکم هم ایجاد شده می ترسم مشکلی دارم ایا بازم بدتر می شه درمان دائم داره
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید

 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 26 سالمه و بارداری اول رو تجربه می کنم. 20 هفته بارداری هستم.پیدایش تعدادی رگهای واریسی که مویرگی و به رنگ صورتی و قرمز هستند و روز به روز تعدادشون اضافه میشه نگرانم کرده؟ آیا استفاده از جوراب واریس کمک کننده هست؟ اگه نیازه از چه نوع جوراب واریس تهیه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام 

   نگران نباشید بسیاری از این رگها به مرور پس از زایمان برطرف می شوند . تحرک داشته باشید راه بروید ، پاهایتان را در زمان استراحت روزی چند مرتبه به دیوار و به سمت بالا تکیه دهید. جوراب واریس کلاس یک نیمه ران (AG-CCl2)استفاده کنید .  مایعات به اندازه کافی میل کنید 

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم نصفه شب از شدت درد از خواب میپره رگهای واریسی داره انگار عفرب بهش میزنه که از خواب میپره ولی دردش تا کمر ادامه داره دلیلش واریسه یا چیز دیگه ؟چند وقت یکبار این درد سراغش میاد لطفا راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   به واريس ارتباطي ندارد
   به متخصص نورولوژي مراجعه و بررسي عصب عضله انجام شود.

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بعضی از رگ های جفت پاها زیر مچ پاها رگهایشان سیاه شده . باید چه کاری انجام بدم . چگونه جلوگیری کامل کنم که بدتر نشه . چطوری مشکلو کلا برطرف کنم که همین هایی هم که الان به وجود امده از بین برن. ممنون میشم .
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   ورزش هوازي 
   كنترل وزن 
   كفش مناسب 
   تغذيه سلامت  می تواند تا حدودی جلوی ازدیاد این رگها را بگیرد.
    
   ولی در کل به این رگها حساس نباشيد
 • تصویر کاربر فرشاد شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید پشت زانوی پای من خیلی وقته گرفته وحالت رنگ سبز سیر داره ونمیزاره پام اون جوری باید کار کنه خواستم ببینم مشکلش چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   عکس از پا ارسال کنید تا راهنمایی بشوید 09019746344 (تلگرام - واتس اپ)
 • تصویر کاربر حمیده یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من خانمی 47ساله هستم.پای چپم یکروز متورم شد و بعد از سونوگرافی متوجه شدم دچار لختگی خون شدم و یک هفته بیمارستان بستری بودم و هم اکنون 40 روز است که مرخص شدم و به مدت یکماه هرروز یک و نصف قرص 5میلی وارفارین مصرف میکردم و 10روز اخیر به تجویز پزشکم روزهای زوج یک و نصف وروزهای فرد یک قرص مصرف میکنم.سوال من اینست که حدود یک هفته هست که احساس تب در ناحیه شکم و کف پا و دست دارم.لطفا رهنمایی کنید جهت درمان و بهبود چه عواملی را رعایت کنم.چند تصویر از پا ی چپم ارسال میکنم.باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   لطفا حضوری مراجعه کنید / شماره نوبت دهی 02166465355 الی 9 بیمارستان مدائن خ انقلاب نرسیده به چهارراه ولیعصر/ خ برادران مظفر جنوبی یا صبای جنوبی ( روزهای یکشنبه بعدازظهر)
   02122819276 یا7 مطب واقع در کامرانیه شمالی تقاطع لواسانی غربی جنب بانک پارسیان
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر