درمان مویرگی واریس با لیزر

در حال حاضر بروز رگ‌های عنکبوتی یا واریسی در افراد بسیار شایع شده است. این موضوع تنها ظاهر افراد را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. این رگ‌ها می‌توانند مشکلات جدی مربوط به سلامت افراد را با خود به همراه بیاورند. در برخی مواقع این رگ‌ها ممکن است باعث لخته شدن خون و دیگر مشکلات در افراد شوند. به همین علت توجه به درمان رگ‌های واریسی اهمیت قابل توجهی دارد. در این مطلب به یکی از درمان‌های رگ‌های واریسی با عنوان درمان مویرگی واریس با لیزر می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

دلیل بروز رگ‌های واریسی در پا

دلیل بروز رگ‌های واریسی یا عنکبوتی در پا، نارسایی مزمن وریدی است. این وضعیت زمانی پیش می‌آید که خون به سختی می‌تواند به سمت قلب بازگردد. وقتی چنین شرایطی پیش بیایید، خون در رگ‌ها جمع خواهد شد. این موضوع بسته به شدت آن باعث بروز درد در آن ناحیه، به ویژه دردهای ضربان‌دار و خستگی خواهد شد.

بسته به وضعیت و شرایط مختلف افراد، دلایل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث گسترش رگ‌های واریسی شود؛ از جمله‌ی آنها می‌توان به افزایش سن، بارداری، تغییرات هورمونی یا افزایش وزن اشاره کرد. حتی افرادی که در مشاغل و موقعیت‌هایی قرار دارند که نیاز به ایستادن یا نشستن به مدت طولانی وجود دارد، نیز در معرض بروز رگ‌های واریسی قرار خواهند داشت.

خوشبختانه در بسیاری از موارد و تحت نظارت حرفه‌ای، درمان مویرگی واریس با لیزر می‌تواند روش درمانی بسیار مناسب در مورد افرادی باشد که از رگ‌های واریسی در پا رنج می‌برند. این نکته قابل ذکر است که در بسیاری از موارد، با استفاده از این شیوه‌ی درمانی نتایج کاملاً چشمگیر و رضایتبخش است.

درمان مویرگی واریس با لیزر چیست؟

روش‌های درمانی مختلفی به وسلیه‌ی لیزر برای درمان واریس وجود دارد که یکی از این روش‌ها درمان مویرگی واریس با لیزر است. این روش برای از بین بردن رگ‌های عنکبوتی واریسی است که به شیوه‌ی غیرجراحی و در مدت زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه قابل انجام است. لازم به ذکر است که این روش نتایج بلند مدتی را به همراه دارد. مهم‌تر از همه اینکه در این روش به زمان طولانی برای بهبودی نیازی نیست.

درمان مویرگی واریس به چه صورت انجام می‌شود؟

در روش درمان مویرگی واریس با لیزر، انرژی نوری وارد پوست شده و باعث می‌شود که خونی که درون رگ مورد نظر جریان دارد آن را جذب کند. اما این عمل باعث هیچ صدمه‌ای به پوست نخواهد شد. وقتی که خون این انرژی گرمایی را جذب کند، باعث گرم شدن ورید شده و بر بخش داخلی رگ اثر می‌گذارد. این اثر باعث می‌شود تا رگ منقبض شده و در نهایت محو شود.

با توجه به روشی که در این شیوه‌ی درمانی به کار می‌رود می‌توان گفت که این روش برای زمانی مناسب است که رگ‌ها کوچک، نازک و با عمق کم باشند.

درمات رگ ها با لیزر

در زمان انجام درمان مویرگی واریس با لیزر

در هنگام انجام روش درمان مویرگی واریس با لیزر، پزشک به طور معمول ژلی را در ناحیه‌ی تحت درمان استفاده می‌کند. این امر باعث می‌شود که انرژی لیزر به شکلی مناسب به داخل پوست منتقل شود. همچنین از سوی دیگر باعث ایجاد حس خنکی حین انجام و پس از اتمام این روش درمانی در ناحیه‌ی مورد نظر است.

پزشک عمل درمان را با حرکت دادن دستگاه لیزر بر روی پوست آغاز می‌کند. در واقع این کار با دنبال کردن طول رگ مورد نظر انجام می‌شود و همراه با این حرکت انرژی به رگ وارد می شود. در زمان انجام این روش لازم است که بیماران از عینک‌های محافظ استفاده کنند تا از رسیدن اشعه به چشمان آنها جلوگیری شود.

لازم به ذکر است که در طول درمان افرد حسی خفیف از گرما بر روی پوست خود خواهند داشت. به همین علت پرشک گاه با استفاده از یخ ناحیه‌ی مورد نظر را خنک کند تا باعث ایجاد ناراحتی در بیماران نشود. همچنین از ژلهای خنک کننده به منظور حفظ سلامت پوست در طول روند درمان استفاده می شود. باید توجه داشت که ممکن است بلافاصله در رگ‌ها رنگ خاکستری یا بی‌رنگی مشاهده شود یا اینکه تغییر رنگ بنفش یا قرمز در آنها دیده شود که کاملاً طبیعی است.

آیا برای رفع رگهای عنکبوتی از لیزر مخصوصی استفاده میشود؟

سوالی که بسیاری از افراد دارند اینست که آیا لیزر مووهای زائد برای واریس هم موثر است؟ و یا از چه لیزری برای رفع رگهای ریز واریسی استفاده می شود. در پاسخ باید بگویم طول موج موثر در رفع رگهای عنکبوتی و ضایعات عروقی مثل همانژیوم، Nd:Yag است که در دستگاههای مخصوص با پهنای پالس بلند به منظور رفع عروق عنکبوتی بکار می رود. البته طول موجهای دیگر مثل KTP،IPL، PDL هم در موارد محدود می تواند تا حدودی موثر باشد اما کارایی ان دی اگ را نخواهد داشت.

درمان واریس با لیزر به عنوان معجزه درمان واریس شناخته شده است. روشی موثر و سالم که هم برای درمان رگهای برجسته طنابی و هم برای برطرف کردن مویرگهای ریز عنکبوتی کاربرد دارد.

قبل و بعد لیزر سطحی

ناپدید شدن رگ‌های عنکبوتی پس از درمان با لیزر چقدر طول می‌کشد؟

پس از انجام درمان مویرگی واریس با لیزر ممکن است حدود ۲۰-۴۰ روز طول بکشد تا رگ‌ها به طور کامل یا بخشی از آنها محو شود. البته بسته به وضعیت بیمار و بنا به تشخیص پزشک ممکن است به چندین نوبت درمانی با استفاده از این روش نیاز باشد تا بیمار بتواند به نتیجه‌ای مطلوب برای درمان رگ‌های واریسی دست یابد.

لازم به ذکر است که بیماران و افرادی که تحت درمان با استفاده از این روش قرار می‌گیرند پس از انجام این روش باید از کشیدن و دستکاری ضایعاتی که بر روی پوست ایجاد شده است خودداری کنند زیرا این عمل می‌تواند باعث ایجاد زخم بر روی پوست شود.

درمان مویرگی واریس با استفاده از لیزر برای چه نوع رگ‌هایی مناسب است؟

با توجه به شیوه‌ای که در این روش برای درمان لیزر استفاده می‌شود این نوع درمان برای هرنوع رگ‌های دارای واریس مناسب نبوده و قابل استفاده نیست. در واقع می‌توان گفت که بیشترین کارایی این شیوه بر روی رگ‌های عنکبوتی که به حالت مشبک بر روی پا قرار دارند، کاملاً ایده‌آل است.

این روش درمانی چه مدت به طول می‌انجامد؟

در روش درمان مویرگی واریس با استفاده از لیزر، بسته به اینکه چه ناحیه‌ای تحت درمان قرار دارد ممکن است تنها چند دقیقه کل انجام آن به طول بینجامد. به طور معمول می‌توان گفت که مدت زمان این روش درمانی بیش از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد.

چه نتایجی را باید از این روش درمانی انتظار داشت؟

با توجه به روش درمانی که در این شیوه به کار می‌رود، می‌توان گفت که بسیاری از بیماران پس از درمان قادر خواهند بود که بهبود کاملاً فوری را در وضعیت ظاهری رگ‌های پای خود مشاهده کنند. نتیجه نهایی جلسات معمولا بین یک تا دوماه زمان می برد که مشخص شود.

این روش درمانی باید چند مرتبه انجام شود؟

در روش درمان مویرگی واریس با لیزر بسته به تشخیص و نظر پزشک برای پاکسازی کامل رگ‌های دارای واریس، ممکن است به پیگیری درمان و انجام چندین جلسه‌ی درمانی نیاز باشد. در واقع می‌توان گفت که به طور معمول به یک الی چهار جلسه درمان برای دستیابی به بهترین نتیجه در این شیوه‌ی درمانی نیاز است.

لیزر واریس مانند هر روش درمان واریس دیگر نیاز به مراقبت برای تسریع روند بهبودی و حفظ نتیجه مطلوب دارد.

مراقبت بعد از لیزر واریس پا

آیا درمان رگ‌های واریسی با استفاده از لیزر دردناک است؟

با توجه به روشی که در این شیوه‌ی درمانی به کار می‌رود می‌توان گفت که این روش با درد کم و قابل تحمل همراه است. ممکن است بیماران احساس سوزن سوزن شدن را در پوست خود حین انجام این عمل احساس کنند. همچنین ممکن است که افراد در طول عمل و پس از آن در ناحیه‌ی تحت درمان احساس گرما کنند. برای رفع این مشکل بنا به تشخیص پزشک می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد تا بیمار کمترین حد از ناراحتی را در انجام این روش تجربه کند.

از بیماران خواسته می شود روی محدوده محل انجام لیزر یخ بگذارند تا التهاب ایجاد شده زودتر ازبین برود.

پس از انجام درمان مویرگی واریس با لیزر

از جمله مزایای لیزر واریسهای مویرگی برای افراد، آن است که بیماران هیچ دوره‌ی نقاهتی را نخواهند داشت و نیازی به هیچ زمانی برای بهبودی ندارند. در واقع می‌توان گفت که به طور معمول هیچ مشکلی برای از سرگیری فعالیت‌های روزانه پس از انجام این روش وجود ندارد و افراد می‌توانند بلافاصله به انجام کارهای معمول روزانه‌‌ی خود بدون هیچگونه مشکلی بپردازند.

آیا رگ‌های عنکبوتی پس از درمان بازمی‌گردند؟

با توجه به شیوه‌ای که در این شیوه‌ی درمانی به کار می‌رود، جز شیوه‌های بسیار موثر بوده و می‌توان گفت که رگ‌‌های عنکبوتی که تحت درمان با لیزر قرار می‌گیرند، هرگز باز نمی‌گردند. با وجود این، بسته به ژنتیک فرد ممکن است در همان نواحی رگ‌های جدیدی دچار واریس شوند. در این خصوص افراد می‌توانند با انجام توصیه‌های پزشک از ابتلا به رگ‌های واریسی جلوگیری کنند.

مزایای درمان رگ‌های واریسی با استفاده از لیزر

از جمله دلایلی که پزشکان به درمان مویرگی واریس با استفاده از لیزر توصیه می‌کنند، می‌توان به مزایایی که این روش در پی دارد اشاره کرد، که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

  • این روش درمانی جز کم تهاجم‌ترین روش‌های درمان واریس، دسته‌بندی می‌شود. معنای این عبارت آن است که افراد می‌توانند پس از انجام درمان، از کلینیک به محل کارخود بازگردند و نیازی به استراحت و طی کردن دوران نقاهت، پس از انجام وجود ندارد.
  • مدت زمان انجام این شیوه‌ی درمانی حداکثر ۳۰ دقیقه است که از مزایای بسیار چشمگیر این شیوه برای افراد محسوب می‌شود.
  • این روش به جای یک اتاق عمل جراحی پیشرفته، تنها در اتاق درمان قابل انجام است، که نشان از راحتی انجام این شیوه در درمان واریس دارد.
  • در واقع این شیوه جز کم خطر ترین و راحتترین شیوه‌های درمانی نسبت به دیگر روش‌های درمانی رگ‌های واریسی است.
  • از جمله مهم‌ترین مزایای این شیوه آن است که رگ‌های عنکبوتی که تحت درمان قرار گرفتند هرگز باز نمی‌گردند.

جمع‌بندی

در این مطلب روش درمان مویرگی واریس با لیزر مورد بررسی قرارگرفت. درحال حاضر رگ‌های واریسی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهند وگاه به جز ظاهری ناخوشایند، عوارضی را نیز برای سلامت افراد با خود به همراه دارند. به همین علت بیماران در پی روش‌های مناسب برای درمان هستند تا بتوانند بدون کمترین عوارض و مشکلات بعدی به درمان این رگ‌های واریسی بپردازند که درمان‌های لیزری واریس از جمله‌ی این موارد هستند. همچنین در این مطلب به روش انجام این شیوه، میزان موفقیت و امکان بازگشت، دردناک بودن و سایر موارد مربوط به آن مورد بررسی قرار گرفت. شما می‌توانید با ارائه‌ی نظرات خود، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.