درمان واریس طنابی | روش فلبکتومی برای پاکسازی پا از واریس

درمان واریس طنابی پا با روشهای مختلفی انجام می شود این روشها برخی به عنوان درمان اصلی واریس و بعضی به عنوان روش مکمل بکار می روند. یکی از روش های درمان جانبی روش فلبکتومی است.

شاید شما دوست داشته باشید در خصوص موارد کاربرد روشها و انتظاراتی که از هر روش داریم بیشتر بدانید. روش فلبکتومی یکی از روشهای درمان واریس است که به عنوان درمان جانبی در کنار درمان های اصلی درون رگی مثل لیزر واریس یا روش رادیوفرکانسی بکار می رود. به زبان عامیانه فلبکتومی مانند روتوش عکس عمل می کند و اثرات بجامانده از واریس پس از انجام درمان اصلی را از پای شما برای همیشه پاک می کند.

روش فلبکتومی چیست؟

روش فلبکتومی توسط پزشک سوئیسی در سده پیشین معرفی شد. دکتر روبرت مولر به خوبی متوجه شده بود که روش اسکلروتراپی قادر به محو کردن رگهای واریسی طنابی زیر سطح پوست نیست و از سوی دیگر همواره نارضایتی بیماران از جای بخیه باقی مانده در پاها پس از جراحی برداشت ورید سافن را در ذهن داشت و سعی کرد با معرفی روشی کارآمد، نقاط ضعف روشهای درمان واریس در آن زمان را بخوبی پوشش دهد. از فلبکتومی امروزه به عنوان روش تکمیلی در درمان واریس پا استفاده می شود.

درمان واریس طنابی با روش فلبکتومی

فلبکتومی در واقع روش جراحی محدود برای برداشت قسمت یا تمام طول رگی است که ظاهری طنابی یا شاخه ای روی سطح پوست دارد. این روش مورد تایید انجمن عروق آمریکا و جامعه جراحان عروق می باشد.

جراحی واریس طنابی

تفاوت روش جراحی واریس با روش فلبکتومی

روش فلبکتومی گاهی با عمل جراحی واریس اشتباه گرفته می شود. در عمل واریس، ورید سافن به صورت کامل از پا خارج می شد و نیاز به بیهوشی داشت و عوارض و درد زیادی را معمولا باعث می شد که تا چند هفته بیمار گرفتار عوارض عمل می شد و روند عادی زندگی او مختل می گردد .

درحالیکه روش فلبکتومی به صورت سرپایی است و به هیچ عنوان ورید سافن (ورید اصلی پاها) در این روش مورد مداخله قرار نمی گیرد. بلکه وریدهای نزدیک به سطح پوست به صورت قطعات کوچک از مدار خارج می شوند و هیچ یک از عوارض و دردهای پس از عمل واریس در این روش مورد انتظار نیست. معمولا فلبکتومی به فاصله چند هفته از روش درمان اصلی انجام می شود تا در واقع پس از مشخص شدن نتایج درمان به عنوان یک روتوش یا پاکسازی جلوه بهتری را برای پاها بوجود بیاورد.

عمل واریس پا به زبان ساده، خارج کردن رگ های واریسی است.

مراحل فلبکتومی به روایت تصویر

خارج سازی رگ درگیر
جراحی و خارج سازی رگ

روش فلبکتومی چه مزایایی دارد؟

نداشتن جای بخیه

در مقایسه با روشهای قدیمی درمان واریس این روش بدون نیاز به بخیه است و از لحاظ زیبایی توانسته رضایت بیماران را جلب کند.

از آنجاییکه بخیه زده نمی شود و محل برش آنقدر کوچک است که به سختی می توان آن را دید و پس از یکی دوماه برطرف می شودو در مدت ۶ ماه پس از درمان هیچ اثری از هاله رگ و محل برش روی پوست نخواهد بود

بهبودی سریع

بیماران تحت درمان با روش فلبکتومی نیازبه بستری شدن در بیمارستان یا استراحت در منزل ندارند و قادر خواهند بود سر کار برود اما بهتر است تا یک روز پس از فلبکتومی رانندگی نکند و تا پنج روز بار سنگین جابجا نکنند و با آب گرم دوش نگیرند.

درمان واریس بدون بازگشت و عود مجدد

طبق بررسی ها و پیگیریهای انجام شده احتمال برگشت نتایج و عود مجدد واریس پا با توجه به برداشت رگ واریسی در روش فلبکتومی ناچیز است.

برای چه بیمارانی نمی توان از روش فلبکتومی استفاده کرد؟

فلبکتومی برای بیماران با ضعف عمومی، سالمندان، دیابتی ها، بیماران قلبی و افراد با ورم شدید در پا، عفونت پوستی سلولیتیس و درماتیت وهمچنین بیماران با رفلاکس وریدی درمان نشده (در صورتیکه رگ اصلی ریشه واریس به خوبی بسته نشده، درمان کامل صورت نگرفته و احتمال برگشت خون به رگهای سطحی باقی است) توصیه نمی شود.

عوارض جانبی روش فلبکتومی

روش فلبکتومی یکی از روشهای درمان بی خطر واریس است که به صورت سرپایی انجام میشود. اما احتمال دارد که عوارض جزئی هم به جا بگذارد که با مراقبت درست این احتمال کاهش می یابد. از جمله عوارض محتمل ورم پا، عفونت پوست در محل درمان، کبودی پوست، بی حسی نقطه ای در محل رگ برداشته شده، پررنگ شدن، تشکیل هاله قهوه ای رنگ روی مسیر رگ و ایجاد شبکه تارعنکبوتی عروق در محل برداشت رگ را می توان نام برد. خوشبختانه هیچ یک از این اثرات جانبی دائمی نیستند و به مرور زمان برطرف خواهند شد. کبودی اغلب ظرف یک هفته خود بخود ازبین میرود. از بین رفتن هاله قهوه ای روی مسیر رگ کمی طول میکشد. بهتر است برای جلوگیری از شکل گیری هاله رنگی در دوره نقاهت پس از درمان در معرض نور افتاب قرار نگیرید.

به طور خلاصه، فلبکتومی به عنوان روش بی خطر  و سرپائی در درمان واریس شناخته می شود که رضایت قابل قبول بیماران و پزشکان از نتایج درمان را در نیم قرن اخیر منجر شده است. در صورتیکه رگی برآمده و طنابی شکل پس از لیزر درمانی واریس پا، ظاهر پای بیمار را مخدوش کرده باشد با فلبکتومی به خوبی محو و از روی پاها پاکسازی می شود.

سوالات رایج فلبکتومی

در ادامه پاسخ سوالات رایج در مورد رش فلبکتومی را می‌دهیم:

چرا از روش فلبکتومی بجای اسکلروتراپی در رگهای درشت استفاده می شود ؟

برای رفع و محو کردن شاخه های منشعب از رگ واریس عمقی معمولا از دو روش اسکلروتراپی و فلبکتومی استفاده می شود. برای شاخه های متعدد و برجسته دکتر اقدسی فلبکتومی را توصیه می کنند.

علت این موضوع را جویا شدیم:

 • معمولا اسکلروتراپی در رگهای خیلی درشت هاله ای تیره رنگ بجا می گذارد که برای مدتی روی پوست می ماند
 • تعداد جلسات مورد نیاز برای اسکلروتراپی رگهای درشت بیشتر ازفلبکتومی است و نتیجه حاصل از فلبکتومی زودتر مشخص می شود و تعداد دفعات مراجعه کمتر است.
 • در اسکلروتراپی فوم خارجی وارد بدن می شود و می تواند وارد سیستم گردش خون شود و عوارضی را بدنبال داشته باشد این درحالیست که فلبکتومی یک اقدام مداخله ای فیزیکی محسوب می شود و با توجه به محدودیت مقدار فوم تزریقی در جلسات، و عوارضی مثل حساسیت و…بنطر می رسد فلبکتومی روش ایمن و کم خطر تری برای رگ های برجسته بحساب می اید

آیا برداشتن رگها با فلبکتومی به گردش خون آسیب نمی زند ؟

رگهای واریسی معمولا مثل یک حوضچه خون عمل می کنند که خون در آنها جمع می شود و به سختی به سمت قلب بر می گردد، پس حفظ این رگها و ایستایی خون در آنها می تواند باعث بروز مشکلات آتی شود از جمله می توان لخته خون را نام برد. به صحبتهای دکتر اقدسی در این مورد توجه شما را جلب می کنیم.

پس از انجام فلبکتومی آیا می توان سرکار رفت؟

معمولا در روز انجام فلبکتومی بهتر است مرخصی بگیرید و استراحت داشته باشید . نباید زیاد روی پا بایستید یا پای شما نباید آویزان بماند

از طرفی بهتر است روز اول رانندگی هم نکنید. روز بعد از درمان می توانید سر کار بروید و مشکلی نخواهد بود

آیا پس از انجام فلبکتومی خونریزی خواهید داشت؟

پس از اتمام فلبکتومی در کلینیک محل برشها پانسمان می شود و خونریزی قطع می شود. احتمال بروز خونریزی خیلی کم است ولی ممکن است زمان برداشت پانسمانها از محل برش کمی خونابه خارج شود که با فشار دست بخوبی کنترل و قطع می شود.

دکتر اقدسی، دکتر واریس در تهران به سوالات شما در خصوص فلبکتومی پاسخ می دهند

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظرات
 1. اقاپور می گوید

  واریس طنابی خفیف دارم خیلی کمه از ایستادن طولانی مدت واریس گرفتم
  هزینه درمانش چقدر میشه بیمه ام ندارم تقریبی لطف کنید بگید مممنون میشم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   لطفا از همین قسمت در حالت ایستاده برای ما در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم .

 2. test می گوید

  پدر من ۵۰ سال سن دارد پشت پاهاش و زیر زانوهایش پر از رگه های آبی رنگه، وزنش زیاد نیست . ولی شغلش طوریه که بیشتر باید سرپا باشد، بیشتر اوقات هم پاهایش درد میکند. آیا اینها علائم واریسه و آیا خطری هم دارد، برای درمان باید چه کارکند.

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   علائمی که در این فرد ذکر شده است دقیقا علائم بروز واریس پا است یعنی دریچه های عروق خراب شده اند اگر رگ های آبی ریز باشند و به صورت شبکه‌ای باشد با دستگاه RF می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد اما اگر کمی شدید است در ابتدا جوراب واریس بپوشد و اگر بسیار زیاد بود با امواج رادیویی وارد رگ‌ها می شویم و دریچه ها را ترمیم می کنیم

 3. اکبر افامیزائی می گوید

  باسلام . واریس پا از مچ تا زانو به صورت طناب پیچیده وبرآمده لطفا نحوه درمان آن راهنمائی شود متشکرم

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام راههایی برای درمان هست به صورت عمومی اگر بخواهیم پاسخ دهیم در خصوص واریس طنابی روش لیزر، رادیوفرکانسی و میکروفلبکتومی استفاده می شود. اما در خصوص پای شما لطفا عکس ارسال بفرمایید تا برای شخص خودتان مشاوره شوید و بر طبق شرایط شما عنوان شود که چه روشی بکار می رود. می توانید به لینک تلگرام موجود ددر سایت عکس بفرستید

 4. مهناز می گوید

  با سلام بنده ٣۶ ساله هستم و مدتی است که حتی با یک خنده کوچک رگ روی پیشانیم متورم می شه و سردرد هم دارم هنگام تورم رگ ، ممنون می شم راهنماییم کنید

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   اهمیت درمانی ندارد و بهتراست که حساس نباشید

   دست زدن به رگ های پیشانی میتواند عامل تحریک بیشتر باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.