درمان واریس طنابی | روش فلبکتومی برای پاکسازی پا از واریس

زمان مطالعه: 5 دقیقه

درمان واریس طنابی پا با روشهای مختلفی انجام می شود این روشها برخی به عنوان درمان اصلی واریس و بعضی به عنوان روش مکمل بکار می روند. یکی از روش های درمان جانبی روش فلبکتومی است.

شاید شما دوست داشته باشید در خصوص موارد کاربرد روشها و انتظاراتی که از هر روش داریم بیشتر بدانید . روش فلبکتومی یکی از روشهای درمان واریس است که به عنوان درمان جانبی در کنار درمان های اصلی درون رگی مثل لیزر واریس یا روش رادیوفرکانسی بکار می رو د. به زبان عامیانه فلبکتومی مانند روتوش عکس عمل می کند و اثرات بجامانده از واریس پس از انجام درمان اصلی را از پای شما برای همیشه پاک می کند.

روش فلبکتومی چیست؟

روش فلبکتومی توسط پزشک سوئیسی در سده پیشین معرفی شد. دکتر روبرت مولر به خوبی متوجه شده بود که روش اسکلروتراپی قادر به محو کردن رگهای واریسی طنابی زیر سطح پوست نیست و از سوی دیگر همواره نارضایتی بیماران از جای بخیه باقی مانده در پاها پس از جراحی برداشت ورید سافن را در ذهن داشت و سعی کرد با معرفی روشی کارآمد، نقاط ضعف روشهای درمان واریس در آن زمان را بخوبی پوشش دهد. از فلبکتومی امروزه به عنوان روش تکمیلی در درمان واریس پا استفاده می شود.


درمان واریس طنابی با روش فلبکتومی

فلبکتومی در واقع روش جراحی محدود برای برداشت قسمت یا تمام طول رگی است که ظاهری طنابی یا شاخه ای روی سطح پوست دارد. این روش مورد تایید انجمن عروق آمریکا و جامعه جراحان عروق می باشد.

زیبایی پا بدون واریس


تفاوت روش جراحی واریس با روش فلبکتومی

روش فلبکتومی گاهی با عمل جراحی واریس اشتباه گرفته می شود. در عمل واریس، ورید سافن به صورت کامل از پا خارج می شد و نیاز به بیهوشی داشت و عوارض و درد زیادی را معمولا باعث می شد که تا چند هفته بیمار گرفتار عوارض عمل می شد و روند عادی زندگی او مختل می گردد .

درحالیکه روش فلبکتومی به صورت سرپایی است و به هیچ عنوان ورید سافن (ورید اصلی پاها) در این روش مورد مداخله قرار نمی گیرد. بلکه وریدهای نزدیک به سطح پوست به صورت قطعات کوچک از مدار خارج می شوند و هیچ یک از عوارض و دردهای پس از عمل واریس در این روش مورد انتظار نیست. معمولا فلبکتومی به فاصله چند هفته از روش درمان اصلی انجام می شود تا در واقع پس از مشخص شدن نتایج درمان به عنوان یک روتوش یا پاکسازی جلوه بهتری را برای پاها بوجود بیاورد.


مراحل فلبکتومی به روایت تصویر


روش فلبکتومی چه مزایایی دارد؟

☑ نداشتن جای بخیه

در مقایسه با روشهای قدیمی درمان واریس این روش بدون نیاز به بخیه است و از لحاظ زیبایی توانسته رضایت بیماران را جلب کند.

از آنجاییکه بخیه زده نمی شود و محل برش آنقدر کوچک است که به سختی می توان آن را دید و پس از یکی دوماه برطرف می شودو در مدت 6 ماه پس از درمان هیچ اثری از هاله رگ و محل برش روی پوست نخواهد بود

☑ بهبودی سریع

بیماران تحت درمان با روش فلبکتومی نیازبه بستری شدن در بیمارستان یا استراحت در منزل ندارند و قادر خواهند بود سر کار برود اما بهتر است تا یک روز پس از فلبکتومی رانندگی نکند و تا پنج روز بار سنگین جابجا نکنند و با آب گرم دوش نگیرند.

☑ درمان واریس بدون بازگشت و عود مجدد

طبق بررسی ها و پیگیریهای انجام شده احتمال برگشت نتایج و عود مجدد واریس پا با توجه به برداشت رگ واریسی در روش فلبکتومی ناچیز است.

برای چه بیمارانی نمی توان از روش فلبکتومی استفاده کرد؟

فلبکتومی برای بیماران با ضعف عمومی، سالمندان، دیابتی ها، بیماران قلبی و افراد با ورم شدید در پا، عفونت پوستی سلولیتیس و درماتیت وهمچنین بیماران با رفلاکس وریدی درمان نشده ( در صورتیکه رگ اصلی ریشه واریس به خوبی بسته نشده ، درمان کامل صورت نگرفته و احتمال برگشت خون به رگهای سطحی باقی است) توصیه نمی شود.

واریس


عوارض جانبی روش فلبکتومی

روش فلبکتومی یکی از روشهای درمان بی خطر واریس است که به صورت سرپایی انجام میشود. اما احتمال دارد که عوارض جزئی هم به جا بگذارد که با مراقبت درست این احتمال کاهش می یابد. از جمله عوارض محتمل ورم پا، عفونت پوست در محل درمان، کبودی پوست، بی حسی نقطه ای در محل رگ برداشته شده ، پررنگ شدن ، تشکیل هاله قهوه ای رنگ روی مسیر رگ و ایجاد شبکه تارعنکبوتی عروق در محل برداشت رگ را می توان نام برد. خوشبختانه هیچ یک از این اثرات جانبی دائمی نیستند و به مرور زمان برطرف خواهند شد. کبودی اغلب ظرف یک هفته خود بخود ازبین میرود.  از بین رفتن هاله قهوه ای روی مسیر رگ کمی طول میکشد. بهتر است برای جلوگیری از شکل گیری هاله رنگی در دوره نقاهت پس از درمان در معرض نور افتاب قرار نگیرید.

به طور خلاصه، فلبکتومی به عنوان روش بی خطر  و سرپائی در درمان واریس شناخته می شود که رضایت قابل قبول بیماران و پزشکان از نتایج درمان را در نیم قرن اخیر منجر شده است.در صورتیکه رگی برآمده و طنابی شکل پس از لیزر درمانی واریس پا ، ظاهر پای بیمار را مخدوش کرده باشد با فلبکتومی به خوبی محو و از روی پاها پاکسازی می شود.

سوالات رایج فلبکتومی

در ادامه پاسخ سوالات رایج در مورد رش فلبکتومی را می‌دهیم:

چرا از روش فلبکتومی بجای اسکلروتراپی در رگهای درشت استفاده می شود ؟

برای رفع و محو کردن شاخه های منشعب از رگ واریس عمقی معمولا از دو روش اسکلروتراپی و فلبکتومی استفاده می شود. برای شاخه های متعدد و برجسته دکتر اقدسی فلبکتومی را توصیه می کنند .

علت این موضوع را جویا شدیم:

 • معمولا اسکلروتراپی در رگهای خیلی درشت هاله ای تیره رنگ بجا می گذارد که برای مدتی روی پوست می ماند
 • تعداد جلسات مورد نیاز برای اسکلروتراپی رگهای درشت بیشتر ازفلبکتومی است و نتیجه حاصل از فلبکتومی زودتر مشخص می شود و تعداد دفعات مراجعه کمتر است .
 • در اسکلروتراپی فوم خارجی وارد بدن می شود و می تواند وارد سیستم گردش خون شود و عوارضی را بدنبال داشته باشد این درحالیست که فلبکتومی یک اقدام مداخله ای فیزیکی محسوب می شود و با توجه به محدودیت مقدار فوم تزریقی در جلسات ، و عوارضی مثل حساسیت و…بنطر می رسد فلبکتومی روش ایمن و کم خطر تری برای رگ های برجسته بحساب می اید

آیا برداشتن رگها با فلبکتومی به گردش خون آسیب نمی زند ؟

رگهای واریسی معمولا مثل یک حوضچه خون عمل می کنند که خون در آنها جمع می شود و به سختی به سمت قلب بر می گردد ، پس حفظ این رگها و ایستایی خون در آنها می تواند باعث بروز مشکلات آتی شود از جمله می توان لخته خون را نام برد. به صحبتهای دکتر اقدسی در این مورد توجه شما را جلب می کنیم.

پس از انجام فلبکتومی آیا می توان سرکار رفت؟

معمولا در روز انجام فلبکتومی بهتر است مرخصی بگیرید و استراحت داشته باشید . نباید زیاد روی پا بایستید یا پای شما نباید آویزان بماند

از طرفی بهتر است روز اول رانندگی هم نکنید . روز بعد از درمان می توانید سر کار بروید و مشکلی نخواهد بود

آیا پس از انجام فلبکتومی خونریزی خواهید داشت؟

پس از اتمام فلبکتومی در کلینیک محل برشها پانسمان می شود و خونریزی قطع می شود . احتمال بروز خونریزی خیلی کم است ولی ممکن است زمان برداشت پانسمانها از محل برش کمی خونابه خارج شود که با فشار دست بخوبی کنترل و قطع می شود.

 

دکتر اقدسی، دکتر واریس در تهران به سوالات شما در خصوص فلبکتومی پاسخ می دهند

 

 

 کلینیک فوق تخصصی درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرضسلام خسته نباشی واریس طنابی دارم عمل لیز انجام بدم احتمال برگشت واریس طنابی هست یاخیر باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقتت بخیر

   در درمان واریس طنابی معمولا چون درمان ریشه ای انجام خواهد شد امکان برگشت ندارد مگر اینکه رگ واریسی دیگر ایجاد شود 

   لطفا برای ما در واتس اپ 09365066105 عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده ٣٦ ساله هستم و مدتي است كه حتي با يك خنده كوچك رگ روي پيشانيم متورم مي شه و سردرد هم دارم هنگام تورم رگ ، ممنون مي شم راهنماييم كنيد🌹
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت شما بخیر 

   اهمیت درمانی ندارد و بهتراست که حساس نباشید 

   دست زدن به رگ های پیشانی میتواند عامل تحریک بیشتر باشد 

 • تصویر کاربر فهیمه جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پارسال یکی از پاهام رگ سبز زد بیرون حالا چندروز درد میکنه اون یکی پاهام همینطور شد من ورزش میکنم بدنسازی کار میکنم ایا تاثیر داره؟واسه رگ پام باید چیکار کنم؟درمان داره این رگا از بین میره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی جمعه ۵ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده بفرستید عکس از زوایای مختلف پشت پاها- جلو – کنار پاها به نحوی که رگها مشخص باشند اگر نتوانستید در سامانه از دکتر بپرسید سایت عکسها را بارگزاری نمایید به شماره واتس اپ  یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید .

    

 • تصویر کاربر پوریا پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،من درقسمته قوزک پا هام رگهام برامده و دارای درد شدیدوگزگزحتی رگ های روی پام بعضی اوقات،وحتی کشاله رانم به مقدارکمتر هنگام سره پا ایستادن هستش،همچنین مقداره نیم سانتی متری درقسمته رگ برآمده قوزک های پاهام تغییره رنگ داده،نمیدونم گرفتگی عروقه یا واریسی بسیار نگرانم وسریع به خاطر مشکلات شغلی میخواهم مراجعه کنم،خواهش میکنم درمورده وقت دهی سریعتر کمک کنید چون من الان دارم شغلمو که پرستاریه آغاز میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   اصلا نگران نباشيد با توصیف شما واریس به نظر می رسد . لطفا با شماره 02122819276-7 و یا موبایل 09019746344وقت هماهنگ کنید

 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما
  پدر بنده حدود 60 سال سن دارند. بیش 45 سال است که شغل خیاطی انجام داده اند و یکی از پا هایشان مدت 2 سال است که قرمز و متورم شده و زخم شده است. متاسفانه در این سالها به غیر از جوراب واریس درمان دیگری انجان نداده اند.
  مشکلی که هست هزینه های درمان می باشد که ما را میترساند. ایشان بیمه تامین اجتماعی هستند و بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی متعلق به بیمه دی دارند. ما به دنبال مرکزی هستیم که ایشان را با کمترین هزینه مداوا کنند.
  لطفا حدود هزینه برای ایشان را بفرمایید.
  همچنین اگر جناب دکتر در بیمارستان های دولتی هستند نیز اعلام بفرمایید.

  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   لطفا با پدر حضوری تشریف بیاورید و ویزیت شوند. 02122819276-7

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  برای درمان واریس پا کدام قرص یا کرم را پیشنهاد می کنید ونوویتال ونوگل فیتوون و کرمهای ونوویتال و ونو گل
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   هیچ کدام از داروها و پماد ها واریس را درمان نمی کنند همگی به منظور کاهش درد و کمک به تقویت جداره رگها طراحی وتولید می شوند.

 • تصویر کاربر کامران چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام.آقای دکتر طی ویزیت شما میبایست عمل آراف و آرام جهت واریس طنابی پام باید انجام بدم.جسارتا با توجه به پیشرفت علم و فرمایش شما پیرامون جدیدترین نوع عمل با چسب واریس.واقعا در انتخاب استفاده از چسب و مورد پیشنهادی جنابعالی دچار شک شدم.با توجه به اینکه در شهرستان زندگی میکنم و هزینه اقامت و رفت و آمد سنگین میباشد.لطفا باتوجه به اینکه خواهان عملی هستم که کمترین عارضه و بدون برگشت باشد و ضمنا با توجه به اینکه احتمال درد یا خونریزی و یا مراجعه بعد از عمل نیاز میباشد.استدعا دارم بنده را از این شبه خارج و نظر قطعی جهت انجام مداوا اعلام بفرمایید.سپاسگزارم.مجددا سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر اقدسی.به لحاظ عدم ارسال جواب سوال مطروحه بالا.خواهشمندم در ارسال جواب بذل محبت فرمایید . آقای دکتر در درمان باچسب ظاهرا رگها برجسته خارج نمیشوند و روند بصورت جذب رگ در مرور زمان میباشد.لطفا راهنمایی بفرمایید نتیجه کدام روش، بهینه تر و قطعی تر در درمان واریس طنابی پا میباشد.با سپاس مجدد.
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من واریس عمقی دارم و پاهایم ورم زیادی می کنه و درد دارد آیا قابل درمان است . و آیا باید به دکتر قلب و عروق مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   میتواننید دکتر قلب و عروق یا جراحی عروق مراجعه کنید با ارسال عکس از پا در سایت ( ازدکتر بپرسید ) و یا در تلگرام یا واتس اپ به شماره 09019746344 هم می توانید مشاوره شوید
 • تصویر کاربر طاهر دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان وجود رگهای عنکبوتی و واریس پا
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   با دو تا سه جلسه اسكلروتراپي خيلي بهتر خواهد شد . برای تعیین وقت اسکلروتراپی با شماره 02122819276 تماس بگیرید. در ضمن برای اطلاع از روش اسکلروتراپی مقالات ذیل را ببینید.
   https://www.iranvein.com/228 علائم و راه های درمان رگ های عنکبوتی

   https://www.iranvein.com/1600 اسکلروتراپی | درمانی برای رگهای عنکبوتی
 • تصویر کاربر اميرشريفي سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  امير هستم و ٢٠ سالمه
  بنده در يك تمرين باشگاهي
  حركات كششي انجام دادم
  اما به دليل خوب گرم نكردن
  از ناحيه پشت ران پا
  دچار ورم رگ و خون مردگي شدم
  بعد از مدتي تمام خون مردگي ها از بين رفت
  اما هنوز چند رگ حالت ورم دارد
  مانند واريس
  رگ ها درد هم ندارند
  براي درمان چه بايد كرد ؟
  ايا بيماري واريس است يا اسيب ديدگي ؟
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   لطفا عکس از پا بفرستید/ و چند وقت از زمان این آسیب گذشته
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر