همه چیز درباره مراقبت بعد از لیزر واریس پا و اسکلروتراپی

پیاده روی و تحرک سبک را بلافاصله بعد شروع کنید.
انجام ورزش سنگین معمولا بهتر است تا سه روز بعد از اسکلروتراپی و تا پنج روز بعد از لیزر واریس طنابی انجام نشود.
اگر لیزر روی واریس های سطحی بوده است تا دو روز ورزش سنگین مجاز نیست.

بعد از لیزر و تزریق پیاده روی و تحرک توصیه میشود لذا نشستن طولانی مدت در اتومبیل و یا رانندگی طولانی مدت بلافاصله بعد از درمان توصیه نمی شود و در صورت نیاز حتما با پزشک معالج مشورت کنید.

لیزر واریس مانند هر روش درمان واریس دیگر نیاز به مراقبت برای تسریع روند بهبودی و حفظ نتیجه مطلوب دارد. در اینجا سعی خواهیم کرد خلاصه ای از موارد مهم در مورد مراقبت پس از لیزر واریس پا  را در اختیار بیماران تحت درمان واریس با روش لیزر درمانی قرار دهیم و تا جای ممکن به سوالات مطرح شده توسط بیماران پاسخ داده شود.

انواع روش های لیزر واریس پا

 • درمان با روش اندوواسکولار لیزر EVLA
 •  درمان با روش اندوواسکولار رادیوفرکانسی
 •  تلفیقی از روش های اندوواسکولار (لیزر واریس پا یا رادیوفرکانسی) همراه با فلبکتومی

مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی در هر یک از این روشها تا حدودی متفاوت است همگی این روشهای درمانی به صورت سرپایی در کلینیک انجام می شوند و بین ۲۰دقیقه تا یک ساعت زمان می برند.

زمان مورد نیاز برای بهبود واریس به عوامل مختلف از جمله روش درمانی شما مربوط می شود. در اغلب موارد بهبودی، بین یک تا دو هفته زمان می برد. در صورت انجام همزمان درمان برای هر دو پا این مدت بیشتر می شود. حال می خواهیم راجع به مراقبت پس از لیزر واریس پا صحبت کنیم.

مراقبت بعد از لیزر واریس پا

در روز انجام درمان واریس با لیزر مراقبت پس از لیزر واریس پا لازم است؟ پس از بازگشت به منزل، بهتر است استراحت داشته باشید تا تاثیر مواد بی حسی موضعی برود. حس سوزش و گز گز درپای تحت درمان کاملا طبیعی است و به مرور برطرف می شود. اما این درد شدید نیست.

بالا نگه داشتن پاها

بهتر است در سه روز اول مراقبت پس از لیزر واریس پا، پس از درمان تا جای ممکن پایتان را بالا نگه دارید. در حالت درازکش زیر پایتان بالش بگذارید.

از ایستادن و نشستن طولانی خوددراری کنید

تا جای ممکن در روز های اول از ایستادن یکجا و یا نشستن طولانی مدت اجتناب کنید. در صورت داشتن درد شدید و تورم زیاد بایستی با متخصص واریس تماس بگیرید.

نوشیدن مایعات فراوان

مهمترین مراقبت پس از لیزر واریس پا نوشیدن آب و مایعات به اندازه کافی و میوه و سبزیها برای پیشگیری از یبوست در دوره نقاهت پس از درمان توصیه می شود.

استفاده منظم از داروهای تجویز شده

آنتی بیوتیک، مسکن از جمله داروهای تجویز شده برای بیماران تحت درمان لیزر واریس پا است. دقت نمایید داروها را به موقع و طبق دستور دکتر مصرف کنید.

پس از درمان درد جزئی و تورم خفیف، طبیعی است و می توانید از ایبوپروفن در سه روز اول استفاده کنید. ایبوپروفن را همراه با غذا میل کنید.

تعویض پانسمان زخم

پس از ۴۸ ساعت بانداژ و پانسمان را با احتیاط باز کنید اگر خونابه یا خون از زخم خارج شود نیاز است مجدد زخم را پانسمان کنید.
خروج خونابه و خون کاملا طبیعی است اگر این اتفاق افتاد پانسمان را تعویض کنید و با دست روی زخم را فشار دهید و پایتان را بالا نگه دارید. اما اگر بیش از دو روز مداوم خروج خونابه ادامه داشت بایستی به پزشک خود اطلاع دهید.

استحمام بعد از لیزر واریس

در صورت خشک بودن محل زخم میتوانید دوش بگیرید. زمان استحمام خود را کوتاه کنید و تا حد ممکن با آب خیلی گرم دوش نگیرید زیرا خطر شروع مجدد خونریزی را باعث می شود.

در مراقبت پس از لیزر واریس پا بهتر است برای مدتی استخر نروید یا در وان حمام درازنکشید تا زمانیکه زخمها کاملا بسته شود.

استفاده از جوراب واریس

پس از درمان پانسمان و بانداژ و جوراب واریس کلاس دو بلند تا کشاله ران روی پا برای اعمال فشار مناسب استفاده می شود تا ۴۸ ساعت بهتر است جوراب از پایتان در نیاورید.

جوراب واریس

سوالات متداول درمورد مراقبت پس از لیزر واریس پا

در ادامه به سوالات برخی از شما بیماران عزیز پاسخ می دهیم.

از چه زمانی پس از لیزر واریس می توان ورزش کرد؟

ورزشهای سنگین و استقامتی همچنین بلند کردن وزنه و یا بار سنگین در هفته های نخست پس از درمان لیزری واریس نباید انجام شود.داشتن ورزش سبک منظم و روزانه برای بهبود گردش خون و تسریع روند بهبودی مفید است.

پیاده روی، دوچرخه سواری سبک در دوره پس از درمان توصیه می شود. اگر قادر به پیاده روی مداوم نیستید توصیه می شود سه بار در روز و هر بار چند صد متری راه بروید. وقتی سفتی محل درمان به مرور از بین رفت شما راحتتر می توانید راه بروید.
توصیه به سه بار پیاده روی ۲۰ دقیقه ای در طول روز است.

تا چه مدت بعد از لیزر واریس نمی توان رانندگی کرد؟

روز اول پس از درمان نمی توانید رانندگی انجام دهید. بهمین جهت خوب است روز درمان، یکی از اعضای خانواده یا نزدیکان همراه بیمار باشند. اثر مواد بی حسی موضعی باعث تاخیر در عکس العمل می شود و بهتر است حداقل تا ۴۸ ساعت بیمار رانندگی نکند.

آیا نیاز به چکاپ و ویزیت مجدد پس از لیزر واریس هست؟

در مراقبت پس از لیزر واریس پا معمولا پزشک معالج از شما می خواهد ظرف مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت مجدد مراجعه داشته باشید تا بسته شدن رگ مورد درمان را با دستگاه سونوگرافی بررسی شود.

در برخی موارد، فلبیت در محل رگ مورد درمان ایجاد می شود که ظرف یکماه پس از درمان رفع می گردد.

بعد از لیزر واریس چه زمانی می توانیم سرکار برویم؟

شکل کار در پاسخ به این پرسش بسیار اهمیت دارد. کارهای روزمره را از فردای روز درمان می توانید از سر بگیرید و نیاز به استراحت مطلق نیست. در واقع در همه موارد نیاز به مرخصی نیست و شما در صورت تمایل می توانید از فردای درمان سرکار بروید.

ولی اگر امکان استراحت باشد معمولا بین ۲ روز تا یک هفته، برای برگشتن به روال عادی کافی است. اگر کارشما نیاز به ایستادن طولانی و یا رانندگی دارد زمان بیشتری لازم است.

برای پیشگیری از واریس چه کنیم؟

برای حفظ نتیجه مطلوب و پیشگیری از واریس شدن سایر رگها در افراد مستعد ابتلا به واریس موارد ذیل توصیه می شود.

داشتن وزن مناسب

بهتر است پس از درمان بفکر کنترل وزن در دامنه طبیعی باشید. اگر اضافه وزن دارید با ورزش و رژیم غذایی سالم وزنتان را به سطح مطلوب برسانید.

فعالیت بدنی

ورزشهای هوازی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی برای تقویت عضلات و گردش خون مفید هستند و از واریس پیشگیری می کند.

ورزش در پیشگیری ،کنترل و درمان واریس پا تا چه موثر است؟ پزشکان توصیه می‌کنند در روز حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی داشته باشیم. چه ورزشی برای واریس پا خوب است؟

درمان واریس پا با ورزش

استفاده از جوراب واریس در مواقع لازم

جوراب واریس در روزهایی که کار یکجا ایستادنی یا دائم نشستنی دارید بهتر است استفاده شود. از طرفی در سفرهای طولانی هم خوب است جوراب واریس بپوشید. جوراب واریس کلاس یک زیر زانوبرای این موارد کافی است.

نوشیدن مایعات به اندازه کافی

سعی کنید روزانه مایعات فراوانی همچون آب و آب میوه های تازه مصرف کنید.

چکاپ سالانه به منظور بررسی وضعیت عروق

لازم است سالانه به متخصص عروق مراجعه کنید و چکاپ انجام دهید.

ترک سیگار

اگر سیگار مصرف می کنید حتما سیکار را ترک کنید زیرا افراد سیگاری صد در صد به واریس مبتلا می شوند.

کاهش کیفیت و کمیت زندگی در افراد سیگاری را می‌توان به بهترین نحو با بررسی بیماری‌های پوستی فرد سیگاری درک کرد.

اثرات مخرب سیگار

رفع یبوست

اگر از افرادی هستید که زیاد یبوست دارند با مراجعه به پزشک مشکل را برطرف سازید. برای رفع یبوست می توانید از نوشیدنی های ملین هم استفاده کنید.

رگهای واریسی ، رگهای سالم

مراقبتهای بعد از اسکلروتراپی

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین ۲ تا ۴ جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است

پس از انجام اسکلروتراپی ممکن است پاهای  بیمار بانداژ شده و یا جوراب واریس پوشانده شد. اینکار را کمپرس بعد از اسکلروتراپی می گویند و اثر مهمی در نتیجه کار خواهد داشت

بسته به بیمار بین سه روز تا دو هفته نیاز به کمپرس خواهد بود.

بانداژ یا جوراب واریس برای کسی که برای اولین بار از آنها استفاده میکند ممکن است عوارضی داشته باشد که برای اطلاعات بیشتر مطالعه عوارض جوراب واریس توصیه میشود.

فعالیت : تحرک مناسب و پیاده روی بیشتر بعد از تزریق خوب است ولی انجام ورزش سنگین تا ۳ روز مناسب نیست.
تغذیه : منع خاص غذایی وجود ندارد ولی توصیه میشود مایعات بیشتری مصرف شود.

معمولا فاصله ۴ تا ۶ هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود ۴ ماه قبل به پزشک مراجعه کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
7 نظرات
 1. زارعی می گوید

  سلام وقتتون بخیر میخواستم از آقاى دکتر بپرسم که اگر رگ هاى واریسى که در پا بوجود آمده با لیزر درمان بشن و راهشون بسته بشه اون رگ هاى عنکبوتى که ایجاد شدن هم سفید میشن که دیده نشن

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت شما بخیر

   واریس انواع مختلفی دارد که هر کدام از انواع ان متفاوت از هم و روش درمان مختص به خود را دارد، با درمان یه نوع نمیتوان گفت که نوع دیگر واریس شما هم درمان خواهد شد.
   در هر حال بهتر است برای ما اینجا یا در واتس اپ ۰۹۳۶۵۰۶۶۱۰۵ عکس ارسال کنید که شمارا بهتر راهنمایی کنیم

 2. فرناز می گوید

  ایا درمان واریس بنا به وصعیت ونوع واریس در فرد به هر روشی بدون برکشت میباشد و کاملا بهبودی حاصل میشود؟برای بیقراری و درد پا در اثر واریس قرصی چیزی هست برای ارام شدن

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام
   در افرادی که مستعد واریس هستند هیچ زمان نمیتوان گفت بعد از درمان، که رگ دیگری واریسی نخواهد شد
   بسته به نوع واریس، با درمان و موراقبت میتواند از پیشرفت واریس جلوگیری کرد.
   معمولا نیاز به چک سالانه است برای بررسی.

 3. Amir می گوید

  سلام خسته نباشید آقای دکتر ببخشید من هجده سالمه و بر اثر ورزش سنگین و قهرمانی واریس گرفتم آیا پس از لیزر میتوانم به ورزش برگردم و تمام مشکلاتم حل میشود؟

 4. Saye می گوید

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من ۲۲سالمه و بطور غیر متوالی حدود ۴سالی میشه شب ها موقع خواب ماهیچه پشت پاهام درد شدیدی داره گاها استخوان ساق پا هم درد میگیره کمی تحقیق کردم خیلی ها گفتن برای افزایش قد اما تفاوتی در قدم طی این چند سال ایجاد نشد،علتش چی میتونه باشه با توجه به این شرایط سنی؟؟البته یک دوره ۳ماهه قرض calcy power رو استفاده میکردم و پادردم برای یه مدت خوب شد بعد از چند ماه دوباره شروع شد

  1. دکتر مهرداد اقدسی می گوید

   سلام وقت بخیر

   ممکن است دچار سندرکم پای بیقرار باشید . شستن پاها با آب گرم قبل خواب می تواند به شما کمک کند . در ضمن خوردن مکمل منیزیم و انجام آزمایش ویتامین D را به شما توصیه می کنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.