همه چیز درباره مراقبت بعد از لیزر واریس پا و اسکلروتراپی

لیزر واریس مانند هر روش درمان واریس دیگر نیاز به مراقبت برای تسریع روند بهبودی و حفظ نتیجه مطلوب دارد. در اینجا سعی خواهیم کرد خلاصه ای از موارد مهم را در اختیار بیماران تحت درمان واریس با روش لیزر درمانی قرار دهیم و تا جای ممکن به سوالات مطرح شده توسط بیماران پاسخ داده شود.


✔️ اثرات لیزر درمانی از چه زمانی مشخص می شود؟

زمان مورد نیاز برای بهبودی به عوامل مختلف از جمله روش درمانی شما مربوط می شود.

☑️ واژه لیزر واریس پا در واقع برای روشهای درمانی ذیل بکار می رود

 • درمان با روش اندوواسکولار لیزر EVLA
 •  درمان با روش اندوواسکولار رادیوفرکانسی
 •  تلفیقی از روش های اندوواسکولار ( لیزر واریس پا یا رادیوفرکانسی) همراه با فلبکتومی
  مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی در هر یک از این روشها تا حدودی متفاوت است
  همگی این روشهای درمانی به صورت سرپایی در کلینیک انجام می شوند و بین 20دقیقه تا یک ساعت زمان می برند .
  در اغلب موارد بهبودی، بین یک تا دو هفته زمان می برد . در صورت انجام همزمان درمان برای هر دو پا این مدت بیشتر می شود. حال می خواهیم راجع به مراقبت پس از لیزر واریس پا صحبت کنیم.

لیزر واریس از جمله روشهای کم تهاجمی درمان واریس می باشد و نتایج مطلوب این روش ، راحتی اجرا و دوره نقاهت کوتاه و بدون دردسر آن باعث شده که هر ساله بر شمار داوطلبین درمان با روش لیزر واریس پا افزوده شود. برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

لیزر واریس

✔️ چه مراقبتهایی در هفته های اول پس از درمان بایستی انجام شود؟

در روز انجام درمان  مراقبت پس از لیزر واریس پا لازم است؟ پس از بازگشت به منزل، بهتر است استراحت داشته باشید تا تاثیر مواد بی حسی موضعی برود. حس سوزش و گز گز درپای تحت درمان کاملا طبیعی است و به مرور برطرف می شود. اما این درد شدید نیست.

بهتر است در سه روز اول مراقبت پس از لیزر واریس پا ، پس از درمان تا جای ممکن پایتان را بالا نگه دارید. در حالت درازکش زیر پایتان بالش بگذارید.
تا جای ممکن در روز های اول از ایستادن یکجا و یا نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.

در صورت داشتن درد شدید و تورم زیاد بایستی با متخصص واریس تماس بگیرید.

مهمترین مراقبت پس از لیزر واریس پا نوشیدن آب و مایعات به اندازه کافی و میوه و سبزیها برای پیشگیری از یبوست در دوره نقاهت پس از درمان توصیه می شود.
آنتی بیوتیک، مسکن  از جمله داروهای تجویز شده برای بیماران تحت درمان لیزر واریس پا است . دقت نمایید داروها را به موقع و طبق دستور دکتر مصرف کنید.

پس از درمان درد جزئی و تورم خفیف، طبیعی است و می توانید از ایبوپروفن در سه روز اول استفاده کنید. ایبوپروفن را همراه با غذا میل کنید.

پس از 48 ساعت بانداژ و پانسمان را با احتیاط باز کنید اگر خونآبه یا خون از زخم خارج شود نیاز است مجدد زخم را پانسمان کنید.
خروج خونآبه و خون کاملا طبیعی است اگر این اتفاق افتاد پانسمان را تعویض کنید و با دست روی زخم را فشار دهید و پایتان را بالا نگه دارید.

اما اگر بیش از دو روز مداوم خروج خونآبه ادامه داشت بایستی به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت خشک بودن محل زخم میتوانید دوش بگیرید. زمان استحمام خود را کوتاه کنید و تا حد ممکن با آب خیلی گرم دوش نگیرید زیرا خطر شروع مجدد خونریزی را باعث می شود.

 در مراقبت پس از لیزر واریس پا  بهتر است برای مدتی استخر نروید یا در وان حمام درازنکشید تا زمانیکه زخمها کاملا بسته شود.

✔️ تا چه زمانی بایستی جوراب واریس استفاده شود؟


پس از درمان پانسمان و بانداژ و جوراب واریس کلاس دو بلند تا کشاله ران روی پا برای اعمال فشار مناسب استفاده می شود تا 48 ساعت بهتر است جوراب از پایتان در نیاورید .خوب است جوراب واریس بلند را حداقل برای سه هفته در طول روز به پا داشته باشید و شبها هنگام خواب در بیاورید.

مراقبتهای بعد از اسکلروتراپی

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود معمولا تعداد جلسات بین 2 تا 4 جلسه برای رسیدن به حد مطلوب و قابل قبول مورد نیاز است از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخدهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود .

معمولا فاصله 4 تا 6 هفته ای در نظر گرفته می شود پس به شما توصیه میکنیم اگر مراسمی در پیش دارید یا برای سفری در تابستان برنامه ریزی می کنید از حدود 4  ماه قبل به پزشک مراجعه کنید

.نکته بسیار مهمی که حائز اهمیت است این است که شما نباید قبل از انجام اسکلروتراپی  از مسک های متفاوت استفاده کنید در صورت استفاده از مسکن ممکن است کبودی پس از درمان افزایش یابد و درد زیادی داشته باشید در صورتی که درد احساس کردید از پماد زایلاپی استفاده کنید.

اگر می خواهید با روش درمان واریس پا از طریق اسکلروتراپی آشنا شوید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

اسکلروتراپی

☑️ از چه زمانی پس از درمان واریس می توان ورزش کرد؟

 

گرفتگی ماهیچه ی پا در بارداری

ورزشهای سنگین و استقامتی همچنین بلند کردن وزنه و یا بار سنگین در هفته های نخست پس از درمان لیزری واریس نباید انجام شود.داشتن ورزش سبک منظم و روزانه برای بهبود گردش خون و تسریع روند بهبودی مفید است.

پیاده روی، دوچرخه سواری سبک در دوره پس از درمان توصیه می شود. اگر قادر به پیاده روی مداوم نیستید توصیه می شود سه بار در روز و هر بار چند صد متری راه بروید. وقتی سفتی محل درمان به مرور از بین رفت شما راحتتر می توانید راه بروید.
توصیه به سه بار پیاده روی 20 دقیقه ای در طول روز است.

✔️ تا چه مدت نمی توان رانندگی کرد؟

روز اول پس از درمان نمی توانید رانندگی انجام دهید. بهمین جهت خوب است روز درمان، یکی از اعضای خانواده یا نزدیکان همراه بیمار باشند. اثر مواد بی حسی موضعی باعث تاخیر در عکس العمل می شود و بهتر است حداقل تا 48 ساعت بیمار رانندگی نکند.

✔️ آیا نیاز به چکاپ و ویزیت مجدد پس از درمان هست؟

در مراقبت پس از لیزر واریس پا معمولا پزشک معالج از شما می خواهد ظرف مدت 24 تا 72 ساعت مجدد مراجعه داشته باشید تا بسته شدن رگ مورد درمان را با دستگاه سونوگرافی بررسی شود.

در برخی موارد، فلبیت در محل رگ مورد درمان ایجاد می شود که ظرف یکماه پس از درمان رفع می گردد.

✔️ چه زمانی می توان سرکار برگشت؟

شکل کار در پاسخ به این پرسش بسیار اهمیت دارد. کارهای روزمره را از فردای روز درمان می توانید از سر بگیرید و نیاز به استراحت مطلق نیست. در واقع در همه موارد نیاز به مرخصی نیست و شما در صورت تمایل می توانید از فردای درمان سرکار بروید.

ولی اگر امکان استراحت باشد معمولا بین 2 روز تا یک هفته، برای برگشتن به روال عادی کافی است. اگر کارشما نیاز به ایستادن طولانی و یا رانندگی دارد زمان بیشتری لازم است.

✔️ برای حفظ نتیجه مطلوب چه باید کرد؟

برای حفظ نتیجه مطلوب و پیشگیری از واریس شدن سایر رگها در افراد مستعد ابتلا به واریس موارد ذیل توصیه می شود.

 • داشتن وزن مناسب: بهتر است پس از درمان بفکر کنترل وزن در دامنه طبیعی باشید . اگر اضافه وزن دارید با ورزش و رژیم غذایی سالم وزنتان را به سطح مطلوب برسانید.
 • فعالیت بدنی: ورزشهای هوازی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی برای تقویت عضلات و گردش خون مفید هستند و از واریس پیشگیری می کند.

 

آیا می دانید چه ورزش هایی برای پیشگیری از واریس مناسب است؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان واریس با ورزش

 • استفاده از جوراب واریس در مواقع لازم: جوراب واریس در روزهایی که کار یکجا ایستادنی یا دائم نشستنی دارید بهتر است استفاده شود. از طرفی در سفرهای طولانی هم خوب است جوراب واریس بپوشید . جوراب واریس کلاس یک زیر زانوبرای این موارد کافی است.
 • نوشیدن مایعات به اندازه کافی
 • چکاپ سالانه به منظور بررسی وضعیت عروق
 • ترک سیگار
 • رفع یبوست

 کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

 

0

همراهان گرامی

اگر در خصوص روش درمان واریس پا و هزینه درمان واریس مشورت می خواهید در قسمت پرسش و پاسخ لطفا عکس از پاها در حالت ایستاده و در نورکافی (پشت پا-جلو و کنارپا) ارسال بفرمایید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 48 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMS برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلتم دوپای من از قسمت ران تا مچپا واریس داشت عمل لیزیک شد نتیجه یک ماهه خوب بود دکتر گفته بود بعد ۶ ماه بیا ویزیت .ولی از شدت درد تو ران راستم از قسمتی که سوراخ کردن تا صبح نخوابیدم پا رو هم با درد حرکت میدم.دکتر .......تو تبریز عمل کرده بهم بگین مشکلی هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   به پزشک معالج مراجعه بفرمایید 

 • تصویر کاربر masume شنبه ۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من یک هفتست که در شدید در دوتا ساق پا دارم و نزدیک مچ یک پام رگ های عنکبوتی مشاهده کردم 30 سالمه و شاغل هستم میخواستم بدونم علت درد پاهام وایس هست؟ و اینکه لیزر انجام بدم رفع میشه؟ چه کار دیگه میتونم انجام بدم خیلی نگران هستم
  این عکسارو صبح گرفتم و رگ ها کمرنگ شدن شبها خیلی پر رنگ میشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش)

   درد با این کیفیت به این رگها مرتبط نیست و اساسا این رگها در مچ پای بسیاری از افراد مشاهده می شود . 

 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی .من به مدت تقریبا یکماه هست که آروتروز زانو چپ گرفتم و به شدت زانوم درد می کنه و همچنین واریس پا هم دارم و شاغل هم هستم و رگهای پاهام متورم و بسیار دردناک شده است که به پزشک عروق مراجعه کردم ایشان به من قرص دافلون 500 تجویز به همراه قرص ویتامین ای هر دو هفته یکبار . میخاستم از خدمتتون سوال کنم که ایا راهی هست که واریس پاهام کم شود یا خیر . و من از جوراب هم استفاده نمی کنم چون خیلی اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)

   لطفا عکس از پا در نورکافی و فاصله مناسب در سامانه از دکتر بپرسید سایت و یا به شماره واتس اپ یا تلگرام 09019746344 ارسال بفرمایید در خصوص روش مناسب درمان راهنمایی شوید

 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت شما
  بنده با توجه به شغلی که مرتب سر پا هستم و مدام در حال راه رفتن بعضی اوقات احساس خستگی در پاهایم میکنم ولی تا به حال هیچگونه علائم واریس در پاهایم مشاهده نکردم ولی تصمیم به پوشیدن جوارب واریس برای پیشگیری کرده ام با توجه به تعداد زیاد مدل و مارک جوراب خواهشمندم بنده را نبست به مارک و مدل خوب برای خرید راهنمایی فرمایید
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش)
   بهتر است جوراب زیر زانوو کلاس یک استفاده کنید . البته جوراب به تنهایی برای پیشگیری کافی نیست داشتن ورزش هوازی در برنامه روزانه، سیگار نکشیدن، و همینطور حفظ وزن در محدوده ایده ال می تواند برای شما مفید باشد. در خصوص برند جوراب می توانید جوراب با کشسان مناسب را از داروخانه های معتبر تهیه بفرمایید
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عمل لابی کردم بهمن ماه از اون موقع تا الان زخم خوب نشده و مدام حالت برآمده میشه و برامدگیها میترکن و خون میاد ابتدا تشخیص به آندو میتریوز دادن بعد گفتن واریس وازن دارم نمیدونم چکار کنم خیلی اذیت هستم زایمان هم نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   حضوری مراجعه کنید
 • تصویر کاربر simin پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  salam
  man khanomi hastam 41sale dar hale hazer kharej az keshvar hastam va inke az chand mahe ghabl motevajeh shodamke raghaye balaye dastanam porrang va az rooye poost ndide mishavand darhalike ghablan chenin nabood, avalesh az oonjaee ke ghablan kheili laghar boodam yani 42 kilo boodam ke be dastoor pezesh va baraye jeloogiri az pookie ostokhan 10 kilo vazn ezafe kardam 52 kg , goftam shayad be oon dalil va nazoktar shodane poostam bashe. ama vaghti didam bishtar shod va dar pahayam ham be haminsoorat ragha porrang shodan be pezeshke oroogh morajee kardam ishan goftan ke be khatere sefidboodane poost tabiee ast.
  ama alan kheili negaranam chon be sorat dare afzayesh peyda mikone va raghaye bishtari ra mitoonam bebinam,lazem be zekr hast ke ragha barjeste vojo ya biroon nazadan faghat masre ragha hae ashkar shodan zemne inke man 10 mahe pish baraye darmane tirooeed yod radio active behem dadan va negaranam ke oon yod monjar be tagheere hormoonha

  va in etefagh oftadeshode .
  door az vatan va ghreeb hatam mamnoon misham befarmeed man ta zaminke barmigardam be iran che bayad bokonam .va niazi hast dar in zaman azmayeshe khassi anjam bedam va be che motekhassesi morajee kona ta bargaradam va biam khedmatetoon.
  sepaasss
  1. تصویر کاربر دکتر مهرداد اقدسی پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و روزتون بخیر، لطفا برای قضاوت بهتر عکس از پاها و بقیه نقاطی که رگها واضح شدن بفرستید تا راهنمایی بشید. در ضمن فعلا نیاز به ازمایش یا تست خاصی ندارید عکسها رو یا در قسمت پرسش و پاسخ اپلود کنید یا تلگرام شماره 09101039073 یا به اینستا iranvein_clinicبفرستید و معرفی کنید که در سایت سوال پرسیدید.
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر